Stric_Jura uto 17.3.2020 15:29
ZdravkoZ kaže...
Da u Hr.I meni je čudno.Svi govore kao i na TV-u,a opet čovjek radi na licu mjesta

 hmmm a možda da činjenicu što dolazi doma u bijeloj opravi poprskanoj krvlju ne protumačiš da je možda ipak lik mesar, a spiku o "doktoru" je pokrenuo radi žemskinja pa se sad mora držati te priče ?

 

a onda je i broj mrtvih u službi iste ?

Louis Pluto uto 17.3.2020 16:03
ZdravkoZ kaže...
Da u Hr.I meni je čudno.Svi govore kao i na TV-u,a opet čovjek radi na licu mjesta
ZdravkoZ kaže...
Jučer mi doktor iz jedne Zg bolnice kaže da ima 6 umrlih i oko 600 zaraženih.Mislim da je rekao za svoju bolnicu gdje radi.E sad kome vjerovati...

 

prestani iznositi gluposti po forumu, možeš li uopće zamisliti 600 ljudi na okupu pa ih onda smjestiti u bolnicu... usporediti broj oboljelih u okolnim zemljama s našom, biti svjestan kad te netko zajebava etc.?

btw. prijavio sam te za širenje panike iz gluposti ili trolerstva

ansha uto 17.3.2020 16:33
ZdravkoZ kaže...
Da u Hr.I meni je čudno.Svi govore kao i na TV-u,a opet čovjek radi na licu mjesta

Ili je covjek teski debil ili te zajebava pa je opet debil ili ti trollas pa si ti debil. 

ansha pet 20.3.2020 06:34

Sta se onih ~8% smrtnosti tice:

 

"Po zaključku ekipe kineskih znanstvenika koji su u četvrtak objavili rezultate istraživanja u časopisu Nature Medicine, nakon razvoja simptoma Covida-19 postoji 1,4 posto vjerojatnosti smrtnog ishoda."

Neuk pet 20.3.2020 08:22
ansha kaže...

Sta se onih ~8% smrtnosti tice:

 

"Po zaključku ekipe kineskih znanstvenika koji su u četvrtak objavili rezultate istraživanja u časopisu Nature Medicine, nakon razvoja simptoma Covida-19 postoji 1,4 posto vjerojatnosti smrtnog ishoda."

 
Hebeš ti vjerojatnost kad vidiš situaciju u Italiji gdje ljude nemaju gdje zdravstveni sustav puca, medicinsko osoblje kolabira od iscrpljenosti, a mrtve konvojima šalju u druge gradove na kremiranje...

Mene tuga uhvati kad pogledam situaciju u BiH jer imam jeben osjecaj da cemo proci kao i italija... samo sto smo mi svjetlosnim godinama iza njih po bogatsvu, opremljenosti i svemu

ansha pet 20.3.2020 08:50
Stric_Jura kaže...

Gle to je u Kini, u Italiji je izgleda ipak ohoho veća...

 

možda i rasne predispozicije odlučuju, a i prehrana (dakle mediteranska je zdrava, lagana, ukusna, ali...) 

Neki globalni prosjek ce biti oko 1-1.5%, u Italiji je pomelo najstarije, al pogledaj recimo Njemacku, tamo je smrtnost strasno niska kao i broj ozbiljnijih slucajeva...

A i od svih skoro 3500 umrlih u Italiji, samo jedna osoba je ispod 40 godina. 

A kolega Visak je objasnjavao da ako dobijemo koronu trebamo racunat sa nekih 8% sansom za smrt... Sansa da zdrava mladja osoba umre je ravna nuli...

 

sexytoiletpaper pet 20.3.2020 09:15

A jeste krenuli traziti razloge. Sad cete jos poceti bacati teorije vezano uz koju vrstu muzike slusas imas takvu sansu umrijeti od corone.

Lijepo na Youtube - Kurtzgesagt - Covid-19.

Najvecu razliku ce napraviti kapaciteti bolnica i kolicina respiratora koje imaju slobodnih. Kina je kao drzava potpuno zajebana i jos jednom tvrdim da brojevima iz Kine ne treba vjerovati, ako nista drugo, barem ne u potpunosti. Italija je u govnima u kakvima je jer nisu dovoljno rano krenuli sa karantenom, jer ljudi nisu karantenu shvatili dovoljno ozbiljno, a kapaciteti njihovih bolnica su pukli stravicno brzo. Ako imas 33k aktivnih slucajeva i od tih ti je 2,5k u kriticnom stanju, dobivamo sto, odokativno 7,5% kriticnih slucajeva. Ti kriticni slucajevi SVI trebaju respiratore. Dodaj tome i ozbiljnije slucajeve koji se ili jos ili nece uopce, boriti za zivot ali trebaju i sami respiratore (broj WHO-a i CDC-a je cca 20% od svih slucajeva). Dobivas veoma lagano broj koji jedna talijanska regije najvjerojatnije ne moze izgurati.

Jos jednom navodim brojeve respiratora iz RH - 500, je li taj broj jos azuran kao sto je bio na pocetku tjedna ne znam, ali i da smanjimo talijanske kriticne slucajeve na 5% (ponovno, sukladno brojevima WHOa i ECDCa), i da kazemo da samo ti slucajevi zahtjevaju respiratore, dobivamo broj od 100000 istovremenih slucajeva. Dakle 2,5% Hrvata istovremeno zarazenih. 25k zarazenih na 1 milijun stanovnika. I jos jednom, samo u slucaju da lijecimo samo kriticne slucajeve. 

Brojevi zvuce cisto dobro, ali bolest dupla broj zarazenih svakih 4 dana. Imamo po novim informacijama 113 zarazenih i 12k u samoizolaciji. Da nema samoizolacije i karantene, stigli bi do tog broja, i to samo po ovima sto su potvredni zarazeni u 40-ak dana. Tako da odlicno da su pokrenuli karantenu, postujte jedni druge dovoljno da se drzite malo dalje i drzimo fige da ce ovo proci cim prije.

ansha pet 20.3.2020 09:35
sexytoiletpaper kaže...

Tako da odlicno da su pokrenuli karantenu, postujte jedni druge dovoljno da se drzite malo dalje i drzimo fige da ce ovo proci cim prije.

Nitko ne spori da je karantena i sve druge mjere potpuno opravdano. Al imali smo neke tu koji ili ne kuze ili namjerno dizu paniku...

Visak pet 20.3.2020 09:35
ansha kaže...

Sta se onih ~8% smrtnosti tice:

 

"Po zaključku ekipe kineskih znanstvenika koji su u četvrtak objavili rezultate istraživanja u časopisu Nature Medicine, nakon razvoja simptoma Covida-19 postoji 1,4 posto vjerojatnosti smrtnog ishoda."

Kao i uvijek statistiku treba razumijeti da se ne bi izvlačili pogrešni zaključci.

 Onih 8% se odnosi na završene slučajeve i u tom kontekstu je točan, nije procjena. Za Kinu on trenutno iznosi 4.2%. Rekao sam više puta da će na kraju taj broj za ukupno zaražene biti manji, ali svako smanjivanje je procjena. I ovi tvoji Kinezi su tih 1.4% procijenili, nisu bazirali na stvarnim podacima o broju slučajeva s razvijenim simptomima, kao što članak tvrdi, a ti nekritički prenosiš. Ako citiraš, nemoj citirati zaključak novinara, nego izvor. Evo što kažu:

 

Kontinentalna Kina je 29. veljače bilježila 79.394 potvrđenih slučajeva i 2.838 umrlih (ili 3,5 posto smrtnosti među pozitivnim slučajevima), od kojih većina u Wuhanu.

Ali autori drže da blaži slučajevi nisu ubrojani i smatraju da je njihova procjena smrtnosti prikladnija za procjenu.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/znanstvenici-nakon-velikog-istrazivanja-u-wuhanu-otkrili-stopu-smrtnosti-od-covida-19-dosli-smo-do-informacija-koje-su-vazne-za-sve-u-europi/10112404/

 

Svi se nabacuju s procjenama, Rudan baja o 0.4%, ali ako smanjiš postotak moraš povećati broj zaraženih, što nitko ne čini. Ako je smrtnost 1.4% onda sve brojeve umrlih treba množiti sa 74. Znači nemamo u cijelom svijetu službenih 250000 slučajeva, nego milijun. Zašto nitko tako ne izvještava? Zato jer je to procjena i nitko se ne usudi stati iza tog broja, ali lijepo zvuči kada se upotrebljava kao pilula za smirenje.

 

ansha kaže...

A kolega Visak je objasnjavao da ako dobijemo koronu trebamo racunat sa nekih 8% sansom za smrt... Sansa da zdrava mladja osoba umre je ravna nuli...

 

Ne možeš računati svoje šanse jer se postotak odnosi na cijelu populaciju, a varijabilnost po dobi je ogromna, ali možeš procijeniti što očekivati na većem broju ljudi. Puno bolje nego da ideš računati 1.4% od broja koji nitko ne zna.

 

 

Visak pet 20.3.2020 17:40
ansha kaže...
Visak kaže...

 

 

Jednostavno si truba za logiku/matematiku, nemam volje...

 Ja sam truba jer ti ne znaš pročitati članak s razumijevanjem i razlučiti novinarski zaključak od onog što su sami istraživači izjavili?

ansha pet 20.3.2020 19:40
Visak kaže...
ansha kaže...
Visak kaže...

 

 

Jednostavno si truba za logiku/matematiku, nemam volje...

 Ja sam truba jer ti ne znaš pročitati članak s razumijevanjem i razlučiti novinarski zaključak od onog što su sami istraživači izjavili?

Dobro je stari, ajde ti pazi da ne pokupis koronu jer ti je onda cca. 8% da ces partiti.. I dobro upozori ostale i reci im da je to bitan broj jednom kad se zarazis, kako si napisao ovdje na forumu 

Stric_Jura pet 20.3.2020 22:54

kod nas i sjevernije (Njemačka, Švedska...) prosjek starosti zaraženih je 44 g....

 

prosjek je taman malo iznad polovice očekivanog životnog vijeka...

 

pa sad tko se hoće iigrati, nek se igra svojom glavom, ali ne tuđom djecom...

warhammer sub 21.3.2020 02:41

najviše oboljevaju godišta 20-59 ,to je ujedno društveno i poslovno  najviše aktivna populacija , pate se i umiru ali ali manje od onih starijih 

 

 #stayhome i disciplina su jedino što možemo učiniti i pokušati spriječiti brzo širenje ,naravno oboličemo ali ne svi odjednom! Ljudi umiru jer nema slobodnih respiratora i bolničke njege za sve teške slučajeve .

Visak pet 27.3.2020 11:37
ansha kaže...

A kolega Visak je objasnjavao da ako dobijemo koronu trebamo racunat sa nekih 8% sansom za smrt... Sansa da zdrava mladja osoba umre je ravna nuli...

 U Hrvatskoj je trenutno 40 završenih slučajeva od kojih su tri smtrna, što daje 7.5%.

 

Vidjet ćemo vremenom na većem uzorku.

ansha pet 27.3.2020 11:48
Visak kaže...
ansha kaže...

A kolega Visak je objasnjavao da ako dobijemo koronu trebamo racunat sa nekih 8% sansom za smrt... Sansa da zdrava mladja osoba umre je ravna nuli...

 U Hrvatskoj je trenutno 40 završenih slučajeva od kojih su tri smtrna, što daje 7.5%.

 

Vidjet ćemo vremenom na većem uzorku.

Lol. Jel se namjerno pravis blesav ili?

 

U US-u je 31xx zatvorenih slucajeva uz 41.1% umrlih. Eto doktore, po tebi je to onda nekakva mjerodavna brojka ili? 

 

Inace se s tobom slazem u vecini stvari, ali ovi brojevi su te skroz pomutili...

Damir22 pet 27.3.2020 13:53

Zesca debilana....

 

Place se ionako spustaju, ili podizu, bez pristanka radnika...

 

Dali je ijedan poslodavac ikada pitao radnika "smanjio bih ti placu, dali se ti slazes s time"? Na to radnik kaze "nema sanse,ne dolazi u obzir", pa poslodavac onda kaze "joj, izvini, samo sam pitao, necu ti smanjiti placu"....

 

Jedino sto radnik moze napraviti i s time izraziti svoje neslaganje - dati otkaz, i traziti srecu na drugom mjestu.