Visak uto 17.3.2020 08:46
Louis Pluto kaže...

ono što znamo je da si dobio broj koji odgovara najvećoj mogućoj smrtnosti u ovom trenutku jer koristiš najmanji mogući broj stvarno oporavljenih a on ne odgovara stvarnom broju oporavljenih u ovom trenutku, dakle nije nagađanje da je stvarna smrtnost manja, ta procjena je puno realnija opcija od najgore moguće smrtnosti koju ti iznosiš svojim izračunom

 Dobio sam broj koji jedini govori koliko će vjerojatno ljudi umrijeti od onih za koje znamo da su zaraženi. Dakle imamo broj koji je u tom kontekstu točan i koristan. Ako je do sada od 90000 završenih umrlo 7000, onda slično možemo očekivati i za trenutnih 90000 zaraženih.

 

Priča o stvarnom broju zaraženih i postotku u odnosu na njih je za akademske rasprave, i što je najbitnije, trenutno to ne možemo znati. Izmišljati manje brojeve, tek toliko da se umirimo nema smisla, a svaki takav broj je izmišljen.

Neuk uto 17.3.2020 09:03
Visak kaže...

 Nemam informaciju, nego procjenu da nisu deseci tisuća poumirali po staračkim domovima. Ti isto nemaš informaciju koliko ih je umrlo po domovima, a kako je to početna teza u ovoj priči, ja sam ju slobodan ignorirati.

 

Edit: u prilogu ti je graf za Italiju, pa primjeti veliki skok u početku dok su bile bolnice i domovi u pitanju. Da umiru samo po domovim zar bi sve bilo zaustavljeno? Samo bi domove izolirali.

 

 
Kakav je ovo graf?

Iz ovoga vidim da se omjer umrli/izliječeni stabilizira na približno 50%  

Wotafak

Visak uto 17.3.2020 09:39
Neuk kaže...

 
Kakav je ovo graf?

Iz ovoga vidim da se omjer umrli/izliječeni stabilizira na približno 50%  

Wotafak

 Takva je trenutno situacija u Italiji. Podjednak broj izliječenih i umrlih. Tu ima puno raznih faktora specifičnih za Italiju.

syncmaster245b uto 17.3.2020 09:44
Visak kaže...

 

Znači ozdravljenje je daleko brže od smrti, pa postotak nije napuhan. U međuvremenu je postotak umrli/izliječeni skočio na 8%, a prošli smo fazu staračkih domova u Italiji.

 

 

Visak kaže...
syncmaster245b kaže...

 

Jos jednom te pitam, podijeli izvor informacije koja tvrdi da je faza starackih domova prosla?

 Nemam informaciju, nego procjenu da nisu deseci tisuća poumirali po staračkim domovima. Ti isto nemaš informaciju koliko ih je umrlo po domovima, a kako je to početna teza u ovoj priči, ja sam ju slobodan ignorirati.

 

 

 

Elem, provalis nesto iz guzice da bi dobio na ozbiljnosti svog upisa, i kada te se stisne po argumetiras svoju izjavu, ladno kazes da si ju slobodan ignorirati.

 

Obicni, perfidni siritelju panike.

 

 

Visak uto 17.3.2020 10:20
syncmaster245b kaže...
Visak kaže...

 Nemam informaciju, nego procjenu da nisu deseci tisuća poumirali po staračkim domovima. Ti isto nemaš informaciju koliko ih je umrlo po domovima, a kako je to početna teza u ovoj priči, ja sam ju slobodan ignorirati.

 

kada te se stisne po argumetiras svoju izjavu, ladno kazes da si ju slobodan ignorirati.

 

 Ne ignoriram svoju izjavu, nego tvrdnju da je trenutno umiru uglavnom ljudi po staračkim domovima, jer za to nema dokaza. Bilo je takvih slučajeva po Italiji, ali nema podataka da se to događa po cijelom svijetu. Na tebi je da dokažeš da je se događa nešto što tvrdiš da se događa, do tada - ignore.

Veliki Brat uto 17.3.2020 10:22
Visak kaže...
Louis Pluto kaže...

ono što znamo je da si dobio broj koji odgovara najvećoj mogućoj smrtnosti u ovom trenutku jer koristiš najmanji mogući broj stvarno oporavljenih a on ne odgovara stvarnom broju oporavljenih u ovom trenutku, dakle nije nagađanje da je stvarna smrtnost manja, ta procjena je puno realnija opcija od najgore moguće smrtnosti koju ti iznosiš svojim izračunom

 Dobio sam broj koji jedini govori koliko će vjerojatno ljudi umrijeti od onih za koje znamo da su zaraženi. Dakle imamo broj koji je u tom kontekstu točan i koristan. Ako je do sada od 90000 završenih umrlo 7000, onda slično možemo očekivati i za trenutnih 90000 zaraženih.

Naravno da ne.

Ako si ignorirao brojku od 5, 10 ili 50 tisuća onih koji su imali koronu i nije se dogodilo ništa specijalno, onda sljedećih 90000 prijavljenih ima potpuno drugačiju prognozu ovisno o tome ima li onih ignoriranih 5, 10 ili 50 tisuća.

MrBlc uto 17.3.2020 10:35
Veliki Brat kaže...

Naravno da ne.

Ako si ignorirao brojku od 5, 10 ili 50 tisuća onih koji su imali koronu i nije se dogodilo ništa specijalno, onda sljedećih 90000 prijavljenih ima potpuno drugačiju prognozu ovisno o tome ima li onih ignoriranih 5, 10 ili 50 tisuća.

Jedino ako tih novih 90 000 obuhvati i one bez simptoma. Međutim, ako na 90 000 zaraženih sa simptomima ima 7000 umrlih, je za očekivati, uz nepromijenjene ostale parametre, da će i na sljedećih 90 000 zaraženih sa simptomima biti 7000 umrlih. Oni bez simptoma su isključeni iz obe grupe od 90 000 ljudi.

 

Drugačiju bi prognozu imao jedino da promijeniš metodologiju, pa da sljedećih 90 000 ljudi uključi veći broj onih kojima je test pokazao zarazu, a nemaju simptoma. Međutim, čak i tada možeš normalizirati podatke, a to radiš prema jedinom poznatom podatku - broju onih koji su pokazali simptome.

 

Primjerice, ako je u prvoj grupi bilo 70 000 ljudi sa simptomima i 20 000 bez simptoma, a u drugoj grupi 35 000 sa simptomima i 55 000 bez, onda očekuješ 3500 mrtvih, a to izračunavaš upravo preko broja ljudi sa simptomima. Pri tome je broj ljudi bez simptoma koji su izvan te grupe irelevantan. Bio bi relevantan isključivo kad bi virus bio takav da može zaraženog ubiti bez da se pokažu ikakvi simptomi.

syncmaster245b uto 17.3.2020 10:43
Visak kaže...
syncmaster245b kaže...
Visak kaže...

 Nemam informaciju, nego procjenu da nisu deseci tisuća poumirali po staračkim domovima. Ti isto nemaš informaciju koliko ih je umrlo po domovima, a kako je to početna teza u ovoj priči, ja sam ju slobodan ignorirati.

 

kada te se stisne po argumetiras svoju izjavu, ladno kazes da si ju slobodan ignorirati.

 

 Ne ignoriram svoju izjavu, nego tvrdnju da je trenutno umiru uglavnom ljudi po staračkim domovima, jer za to nema dokaza. Bilo je takvih slučajeva po Italiji, ali nema podataka da se to događa po cijelom svijetu. Na tebi je da dokažeš da je se događa nešto što tvrdiš da se događa, do tada - ignore.

 Ritas se, a i tebi je posve jasno da si se zaletio.

 

Posve je jasno da najugrozenija je starija populacija (

 

The virus has killed 79 people in Italy, overwhelmingly aged between 63 and 95 with underlying serious illnesses.

 

No jednako tako, svi mi ovih dana ignoriramo obicnu gripu koja je medju nama i od koje je samo u USA od 1.10.2019 do 22.2.2020. usmrtila izmedju 18000 i 46000 ljudi.

 

Ali jebiga, to sada nije in.

 

Sve vise imam osjecaj kao da smo svi sudionici nekog "Trumanovog Show-a" jer ovo vise nema veze sa pamecu.

ddarknessfairyy uto 17.3.2020 10:58
syncmaster245b kaže...

 Ritas se,...

 Ne trudi se, to sam ja isto govorila prije 2 tjedna pa su me optužili kako umanjujem opasnost korone uspoređujući ju sa jednom "običnom" gripom. Nema smisla. Jednostavno odustaneš, sjedneš i gledaš u šta se pretvaraju ljudi čim im malo počne gorjeti pod dupetom. 

Truman show je soft core za ovo. Meni ovo liči na Zadrugu. Onako kako se ponašaju one budale unutra tako se sad ponaša pola kugle zemaljske. 

Veliki Brat uto 17.3.2020 11:19
MrBlc kaže...

Jedino ako tih novih 90 000 obuhvati i one bez simptoma.

Sve što si napisao stoji, ali to su samo nove nepoznanice.

No ako se već držimo službenih statistika, onda postoci smrtnosti u odnosu na službeno ozdravjele (Ajar, jel' ovo OK?) mogu poslužiti eventualno za procjenu strukture oboljelih, odnosno što je taj postotak veći na općoj populaciji, to znači da je više umrlih (dakle i oboljelih) starijih ljudi. To ide i Visku u odnosu na ono što mu syncmaster pokušava reći, da ne možeš imati 9000 umrlih na 100000 zaraženih i da su svi mladi ako je postotak umrlih do 30 godina starosti 0,2%, 70-79 8% a iznad 80 14,8%.

ansha uto 17.3.2020 11:22
Visak kaže...

 Dobio sam broj koji jedini govori koliko će vjerojatno ljudi umrijeti od onih za koje znamo da su zaraženi. Dakle imamo broj koji je u tom kontekstu točan i koristan. 

Ajde ostavi se i logike i matematike jer ti ne ide. Dobio si broj cca. duplo veci od stvarnog stanja i jos govoris da je taj broj nekako relevantan pojedincu kao sansa za prezivljavanje. Lolchina.

 

Trenutno je Kina najkorisnija za izracunat ovo o cemu pricamo jer je tamo corona na zalazu i vecina slucajeva je zatvorena. Tu dobivamo tih cca. 4%. Taj broj ce u drugim regijama ici nesto gore/dole zavisno o raznim specificnostima, al ovih 8% moze spominjat samo netko ne isuvise bistar. 

Ajar uto 17.3.2020 11:39

navodno je iznimno lijep osjećaj biti dijelom nekakve statistike. eo, svest ću "socijalne kontakte" na razbijanje antipatičnih sebičnih a tako katoličkih grabežnih bezmozgovnih njušaka svakome koga na cesti (ili bilo gdje) zateknem sa zalihama guzobrisa za 5 godina (babe inkludid) a zatim ću predmetne razdijeliti putnicima slučajnicima koji su (umalo) ostali zmazana dupeta zbog prije navedenih. 

ddarknessfairyy uto 17.3.2020 11:44
Veliki Brat kaže...

No ako se već držimo službenih statistika, onda postoci smrtnosti u odnosu na službeno ozdravjele (Ajar, jel' ovo OK?) mogu poslužiti eventualno za procjenu strukture oboljelih, odnosno što je taj postotak veći na općoj populaciji, to znači da je više umrlih (dakle i oboljelih) starijih ljudi. 

 Upravo tako. Ne može se postotak određivati u odnosu oboljeli-zdravi. Niti se primjenjivati na cijeli svijet. Smrtnost od svih virusa jako varira od države do države. Zbog toga se nikad ne objavljuje ukupan postotak smrtnosti oboljelih od gripe, ebole ili bilo koje druge bolesti već se postotak smrtnosti objavljuje po državama(ako se uopće daje postotak) a ukupni postotak svih zemalja se daje kao okvirni broj i ima veliki raspon.

Smrtnost jako ovisi o ukupnoj starosti nacije, spolu, ekonomskom stanju, genetici, rasi, obrazovanju, reakciji nadležnih, pa čak i o navikama nacije. Apsolutno sve utječe na to tko će oboljeti a samim time onda utječe i na broj umrlih.

Najveći problem Italije je to što oni nisu testirali nikoga na početku, nisu provodili nikakve mjere prevencije, pustili su da se Kinezi vrate sa njihovih godišnjih bez kontrole(a na tom području ih živi i radi odprilike 800 000) i detektirali su problem tek kada im je ušao u zdravstveni sustav. Njima su njihovi liječnici i osoblje zarazili staračke domove, odjele intenzivne njege, kardiologije i onkologije i tek su onda skužili da se nešto dešava. Kad ti se jednom virus uvuće na takva mjesta koja bi u pravilu trebala imati puno jače mjere zaštite od "normalnih" odjela i gdje su mjere dezinfekcije u normalnih uvjetima na puno višoj razini onda automatski znači da ti je u normalnim uvjetima epidemija izmakla kontroli.  

Neuk uto 17.3.2020 12:09
Visak kaže...
Neuk kaže...

 
Kakav je ovo graf?

Iz ovoga vidim da se omjer umrli/izliječeni stabilizira na približno 50%  

Wotafak

 Takva je trenutno situacija u Italiji. Podjednak broj izliječenih i umrlih. Tu ima puno raznih faktora specifičnih za Italiju.

 

Auuuuu.... zajebaTo

Neka nam je Onaj gore na pomoći ako je omjer 50%-50%

Veliki Brat uto 17.3.2020 12:20
Neuk kaže...
Visak kaže...
Neuk kaže...

 
Kakav je ovo graf?
Iz ovoga vidim da se omjer umrli/izliječeni stabilizira na približno 50%  
Wotafak

 Takva je trenutno situacija u Italiji. Podjednak broj izliječenih i umrlih. Tu ima puno raznih faktora specifičnih za Italiju.

Neka nam je Onaj gore na pomoći ako je omjer 50%-50%

Jer taj graf je jedino što postoji u poznatom Svemiru...

Vjeruj u svog grafa jedinoga i nemaj drugih grafova osim njega!

ddarknessfairyy uto 17.3.2020 12:22
Neuk kaže...

 

Neka nam je Onaj gore na pomoći ako je omjer 50%-50%

 Nije 50%-50%

Mrtvi se objavljuju i upisuju odmah a zdravi nakon što im je više nalaza kroz više dana uzastopno negativno. Među ovih 23 000 aktivnih ima na tisuće koji nemaju više nikakve simptome, ali još nemaju uzastopne potvrde da su zdravi. Isto tako treba uzeti u obzir kako je skok zaraženih krenuo krajem veljače/početkom ožujka tako da za masu nije prošlo ni onih 14 dana zaraznosti. 

Neuk uto 17.3.2020 12:45

Ne znam.... samo me zabrinjava što oporavak i potvrđeno izliječenje traje dugo... Evo samo na primjeru HR koliki je broj zaraženih, od toga samo vrlo mali broj potvrđeno izliječenih.... OK, Bogu hbala nema ni smrtnih slučajeva, ali liječenje i potvrda da virusa više nema očito traje jako dugo... To zabrinjava.
Ako se zarazi ogroman broj ljudi, koji sustav može izdržati dugotrajno liječenje pod najstoržim karantenama...

Sve u svemu... kriza 

Visak uto 17.3.2020 12:56

@Neuk
Omjer je trenutno takav i to u Italiji. Nije reprezentativan za ostatak svijeta - jer ostatak svijeta se drugačije ponaša, i jer se tijekom mijenja (kad poumiru/ozdrave svi stari i bolesni smanji se), ali je reptezentativan za ono što se može dogoditi ako slušamo one koji pričaju o 'nečem sličnom gripi'. Takvi su sjebali Italiju.

O_O_O uto 17.3.2020 12:56
Stric_Jura kaže...

@O_O_O

 

što misliš, da će biti u stilu: dva brata uboga ....  ?

 
Tko zna, mozda samo odete na pivo. Siguran sad da bi jos forumasa dalo novac za PVP dogadjaj. Ako bude uspjesno, mozemo nastaviti Ajar vs iHush itd.

wyks uto 17.3.2020 12:57
Neuk kaže...

Evo samo na primjeru HR koliki je broj zaraženih, od toga samo vrlo mali broj potvrđeno izliječenih....

Pa jasne su informacije da oporavak traje oko 2-3 tjedna, a ako je prvi slucaj bio 25.02, taman se uklapa u predvidjeni vremenski rok.

Vecina od 50-ak zarazenih je zarazeno u zadnjih tjedan dana, tako da ni ne mozes ocekivati veci broj izlijecenih.

 

Ali sad samom sebi stvaras "krizu" - jer vuces recenicu koja ima negativnu konotaciju - iako broj izlijecenih ni ne moze biti veci, a nisi napisao inoformaciju da nemamo kriticno teskih slucajeva, sto je u ovom trenutku bitno, jer su kriticno i vec prethodno bolesni stvorili jako tesku situaciju u Italiji.

 

Ponavljam, izjavljujes recenicu koja je jako negativna, a u biti:

- Prvooboljeli su ozdravili u predvidjenom roku

- Nemamo kriticno teskih slucajeva

- Nemamo desetine/stotine novooboljelih u kratkom roku.

ddarknessfairyy uto 17.3.2020 12:58
Neuk kaže...

Ne znam.... samo me zabrinjava što oporavak i potvrđeno izliječenje traje dugo... Evo samo na primjeru HR koliki je broj zaraženih, od toga samo vrlo mali broj potvrđeno izliječenih....  

 Odprilike 14 dana da bi se dobilo više uzastopnih negativnih rezultata. Sama bolest traje 7-10 dana(+- dan dva) što je zapravo identično trajanju gripe. Razlika je to što se s gripom ponašamo po sistemu "nije to ništa" i čim padne temperatura rondamo okolo kao idioti i usput zarazimo ljude oko nas jer smo još uvijek zarazni. U ovoj situaciji se čeka potpuni izostanak virusa jer nemamo drugog načina da zaštitimo osjetljive skupine. 

ddarknessfairyy uto 17.3.2020 13:10
Visak kaže...
@Neuk
Omjer je trenutno takav i to u Italiji. Nije reprezentativan za ostatak svijeta - jer ostatak svijeta se drugačije ponaša, i jer se tijekom mijenja (kad poumiru/ozdrave svi stari i bolesni smanji se), ali je reptezentativan za ono što se može dogoditi ako slušamo one koji pričaju o 'nečem sličnom gripi'. Takvi su sjebali Italiju.

Naravno pametnije se ponašati kao ti koji kenjariš po forumu već 3 tjedna glumeći moralnu vertikalu koja određuje kako se tko treba ponašati, tumačeći na svoj način postotke, radeći paniku od bolesti koja je za tebe maltene opasnija od kuge i kolere zajedno.

Ok shvaćam pakšu gaće zvače jer si blizu rizične skupine, ali brate mili spusti se na zemlju više. Da, slično je gripi i umjesto da svakim postom umanjuješ opasnost gripe kad si već toliko zabrinut za narod počni upozoravati na opasnost gripe. Kad konačno shvatiš što je zapravo gripa i da je gripa jako teška bolest onda će ti valjda neke stvari doći iz dupeta u glavu.  Počni upozoravati da se i kod korone i kod gripe treba ponašati identično. Sva pravila kod korone vrijede i kod gripe, ali tamo ti nisu bitna, jer jbg gripa je prehladica koja nas svake godine pogodi a ovo je grozna bolest iz pakla.  

 

Veliki Brat uto 17.3.2020 13:30
Visak kaže...
@Neuk
Omjer je trenutno takav i to u Italiji. Nije reprezentativan za ostatak svijeta - jer ostatak svijeta se drugačije ponaša, i jer se tijekom mijenja (kad poumiru/ozdrave svi stari i bolesni smanji se), ali je reptezentativan za ono što se može dogoditi ako slušamo one koji pričaju o 'nečem sličnom gripi'. Takvi su sjebali Italiju.

Nisu takvi sjebali Italiju, niti je reprezentativan za išta, nego je u Italiji najveća kineska zajednica u Evropi, plus su još talijani ko talijani - lako ćemo.

Jedna od najbitnijih stvari u životu su im međusobna džabalebarenja i kad su im zatvorili kafiće nastavili su se družiti po parkovima. Sad su im i to zabranili...

 

A ovo oko izlječenja - kako ćeš definirati tko je izliječen od bolesti koja je nova i ne znaš puno o njoj? Jedino uzastopna negativna testiranja i onda (ovo što vila piše) pretpostavka da se nakon tog perioda više ništa bitno neće dogoditi.

A kod nas je zaraženo dijete u vrtiću i ne testiraš nikoga nego ih staviš u izolaciju i čekaš dva tjedna da vidiš što će biti jer nemaš testova. Uopće niti ne znaš je li netko od njih pozitivan, samo pretpostavljaš da nije, jer nije razvio simptome. I onda nije niti zaražen, niti ozdravljen, imao ono korona virus ili ne...

Neuk uto 17.3.2020 13:49

OK, hvala na porukama... razumijem i ja da smrtnost od ove životinje nije 50%... 
Nego kada čovjek pogleda trenutni presjek stanja u nekoj zemlji, zabrine pogled na tablicu potvrđeno izliječenih... Ulijeva nadu da bolest sama po sebi ne traje toliko dugo nego da su to mjere predostrožnosti da bi se uvjerilo da mikroskopske životinje više nema...


Evo jedna prigodna

https://www.youtube.com/watch?v=RBf8gwgPxls  

ddarknessfairyy uto 17.3.2020 14:24
Neuk kaže...

OK, hvala na porukama... razumijem i ja da smrtnost od ove životinje nije 50%... 
...

 Tu tablicu uopće nemoj uzimati zdravo za gotovo jer niti se ažurira stalno, niti su upisani svi slučajevi. Konkretno Italija objavljuje svoje podatke samo jednom dnevno i to samo one koji su potvrđeni kao mrtvi, zdravi ili imaju papir da su zaraženi. Niti su ovdje upisani svi oboljeli, niti svi zdravi. Masa zemalja više ni ne testira sve oboljele već se javljaju svojim lječnicima oni koji sumnjaju da su zaraženi, liječnici ih prate a testiraju se samo teži slučajevi i oni se vode kao registrirani slučajevi. Ako nekog ne testiraš ne možeš ga upisati na tablicu oboljelih. Ista stvar kao i kod drugih virusnih bolesti imaš ono "potvrđenih oboljelih je toliko i toliko a procjenjuje se da ih je zapravo ovoliko"

 

Nitko ne pokušava umanjiti opasnost COVID-a, ali treba biti realan. Zna se već mnogo o korona virusima, nije ovo prvi, zna se odprilike kako djeluju i kako se ponašaju i može se predvidjeti kako će se situacija odprilike odvijati. Dulje trajanje oporavka, karantene i ostalih događanja vezanih uz COVID je zato da se otkloni mogućnost greške u procjeni. Znači npr znaš da je zaraznost kod korona virusa desetak dana pa na to dodaš još dva do tri dana da virus nebi imao drugačija svojstva od ostalih i u to uračunaš još vrijeme između testova i dobiš optimalnu duljinu poslije koje možeš reći "e taj je čovjek zdrav i nije opasnost za okolinu".

 

Zamjera se što se virus uspoređuje sa gripom a činjenice su ovakve:

COVID: visoka tempertura, suhi kašalj, otežano disanje, umor, bolovi u mišićima.

Gripa: nagla visoka temperatura, umor, bolovi u mišićima, suhi kašalj, otežano disanje, glavobolja.

 

Najveća razlika između COVID-a i gripe je CJEPIVO. Za COVID ne postoji cjepivo, samim time se WHO mora postaviti drugačije i zaštititi ranjive skupine, starije i kronične bolesnike te ljude sa teškim akutnim bolestima. Gripa ima cjepivo, države nabavljaju doze za te skupine i ukoliko se ne cijepiš a cjepivo ti je bilo osigurano sam si kriv. Sam si se doveo u situaciju da oboliš. Cjepivo nije 100% učinkovito , ali i oni koji će oboljeti imati će znatno blaže simptome od onih koji se nisu cjepili. Oni su ti osigurali cjepivo a na tebi je da se dalje štitiš sam.

COVID nema cjepivo i trenutno oni moraju poduzeti sve u njihovoj moći da te štite. Ukoliko se zaraziš a oni su poduzeli sve opet si sam kriv jer se nisi držao uputa kako se zaštititi od zaraze.

Budimo realni ako i kada se nađe cjepivo za COVID zbilja mislite da će se raditi karantene? Naravno da neće. Bit će ti ponuđeno cjepivo, ako hoćeš zaštiti se ako nećeš i umreš sam si kriv.

 

Zamislite samo što bi se dogodilo da ostanemo naglo bez cjepiva za gripu? Da nestane, nema ga. Prve godine bi nas možda štitilo cjepivo od prošle godine i imunitet krda, ali što bi bilo svake iduće? Stariji i bolesni bi bili izloženi i umirali a mladi bi činili sve da to spriječe. Prali bi ruke, ne bi kihali jedni u druge, držali bi socijalnu distancu, bolesni ljudi bi bili doma u krevetu a ne bi hodali okolo po gradu s gripom da ne zaraze nekoga. Zvuči poznato? Isti scenarij imate sad. Samo što kad neko spomene gripu onda smo opušteni. 

Možda bi stvarno bilo dobro da nestane cjepiva. Možda bi onda neke stvari ljudima uspjele doći do mozga.

ddarknessfairyy uto 17.3.2020 14:42
Cansee kaže...

 

čekaj malo, u Hrvatskoj? malo bi mi bilo čudno da se uspiju sakriti takvi podaci

 Šanse gotovo pa nikakve. Daj zamisli da imaš 600 zaraženih u npr Zagrebu na jednom području koje pokriva jedna bolnica i da se to ne zna. Pa Zagreb je realno malo veće selo prema velikim EU gradovima. Svako svakoga praktički zna. Koje su šanse da imaš 50 ljudi iz jednog kvarta bolesnih a da se ne proširi priča da je tih 50 bolesno? U ostalim gradovima su još manje šanse. Jbt pa kad se netko slupa autom ili desi neko sranje odmah se zna tko je bio, kako, zašto i gdje i čiji je sin a ne da ćeš imati 600 ljudi za koje nitko ne zna niti novinari nisu iskopali da su zaraženi. Isto i za umrle. Moš mislit da obitelji ne bi u doba interneta nekako javile šta se dešava. Nismo Sj. Korea.

Louis Pluto uto 17.3.2020 15:01
Visak kaže...

 Dobio sam broj koji jedini govori koliko će vjerojatno ljudi umrijeti od onih za koje znamo da su zaraženi. Dakle imamo broj koji je u tom kontekstu točan i koristan. Ako je do sada od 90000 završenih umrlo 7000, onda slično možemo očekivati i za trenutnih 90000 zaraženih.

 

Priča o stvarnom broju zaraženih i postotku u odnosu na njih je za akademske rasprave, i što je najbitnije, trenutno to ne možemo znati. Izmišljati manje brojeve, tek toliko da se umirimo nema smisla, a svaki takav broj je izmišljen.

broj koji dobivaš tim izračunom jednostavno stvara paniku u općoj populaciji, koristan je eventualno struci i to u kompariranju iskustava onih zemalja u kojima je epidemija uništila zdravstvo koje više nema mogućnosti pratiti i donositi realnije brojke osim onih o broju umrlih, stvarno stanje je da je veći broj zaraženih i ozdravljelih od onog zabilježenog i da je smrtnost manja od one dobivene tvojim izračunom i to stanje treba uobličiti i poručiti javnosti a stanje zabilježeno u raspadnutim sustavima ostaviti struci koja iz tog broja nešto može isplanirati, postotke o smrtnosti koji bi se iznosili javnosti po mom mišljenju treba iznositi u rangeu od-do i u njega nikako ne stavljati onaj dobiven tvojim izračunom jer je on na krajnjoj granici mogućega i na taj način udaljen od stvarnog stanja... imo, naravno