digitall ned 11.8.2019 21:16
ivanzu kaže...

Da jer inace za auto skupim u mjesec dana ako ne skupim znaci da mi ne treba. 

mislim da si polupao lončiće, pročitaj ponovo.

 

ne govori se o ciframa 150000kn i vise (za auto) za koje ipak većina nas treba neki kredit.. (ili godine skupljanja)

 

a ako vec godinama skupljas za auto kako si bio bez njega do sad? ok.. jedino ako si mladunac pa ti je to prvi auto, onda razumijem..

bus ned 11.8.2019 21:44
digitall kaže...
nixass kaže...

Debitna, kreditna, TransferWise, žiro kartica (švabe imaju čudan banking sustav), druga kreditna i firmina kreditna.

Nikakvi minusi, sve se odmah podmiruje pa čak i unaprijed.

Ako je kreditna tu radi života na kredit, nekaj krivo radite..

 

 

ovisno kako gledas na to.

imam 30000 kn na racunu i kupujem kotao za centralno grijanje od 17000 kn, imam mogucnost to na master ili american uzeti na 24 rate bez kamata, naravno da cu uzet na rate i olaksat si zivot, sacuvati lovu na racunu, a ratu necu ni osjetit, i necu se ustrucavati kupiti nesto drugo sto mi zatreba..

 

cak i kad kupujem nesto od 2000 kn, karticom tekuceg kupim na 5 rata, a zasto, zato sto nemam kamate i ne osjetim tu malu ratu mjescno.. tako da uvijek imam sto vise kesa na racunu za neke nepredvidene situacije, ili za nesto sto necu moci uzeti na rate..

npr. uzmes laptop od 10000kn platis kesom jer imas, i onda ti taj mjesec rikne auto i centralno grijanje u kuci.. i onda frka jer trebas stvoriti 15000 kn.. ovako uzmem na manje rate, rasporedim si otplatu da uvijek imam isti (ili veci) iznos kesa na racunu, jer kroz te naredne mjesece zaradis novu lovu..

 

normalno da ako si imalo normalan pratis koliko ti mjesecno dolazi toga na naplatu i ne uzimas ako ti je previse.. ali dosta ljudi samo uzimaju dok im mjesecna rata ne ode u nebesa.. takvima treba to zabraniti...

 

btw kesa nemam nikad kod sebe, imam za kavu i to je to.. sve karticom ili mobitelom

 

 To je ok, ako nemas nikakve povlastice za gotovinsko placanje, ali ako ces dobit 3-4% popust, onda je druga prica

digitall ned 11.8.2019 22:13
bus kaže...
digitall kaže...
nixass kaže...

Debitna, kreditna, TransferWise, žiro kartica (švabe imaju čudan banking sustav), druga kreditna i firmina kreditna.

Nikakvi minusi, sve se odmah podmiruje pa čak i unaprijed.

Ako je kreditna tu radi života na kredit, nekaj krivo radite..

 

 

ovisno kako gledas na to.

imam 30000 kn na racunu i kupujem kotao za centralno grijanje od 17000 kn, imam mogucnost to na master ili american uzeti na 24 rate bez kamata, naravno da cu uzet na rate i olaksat si zivot, sacuvati lovu na racunu, a ratu necu ni osjetit, i necu se ustrucavati kupiti nesto drugo sto mi zatreba..

 

cak i kad kupujem nesto od 2000 kn, karticom tekuceg kupim na 5 rata, a zasto, zato sto nemam kamate i ne osjetim tu malu ratu mjescno.. tako da uvijek imam sto vise kesa na racunu za neke nepredvidene situacije, ili za nesto sto necu moci uzeti na rate..

npr. uzmes laptop od 10000kn platis kesom jer imas, i onda ti taj mjesec rikne auto i centralno grijanje u kuci.. i onda frka jer trebas stvoriti 15000 kn.. ovako uzmem na manje rate, rasporedim si otplatu da uvijek imam isti (ili veci) iznos kesa na racunu, jer kroz te naredne mjesece zaradis novu lovu..

 

normalno da ako si imalo normalan pratis koliko ti mjesecno dolazi toga na naplatu i ne uzimas ako ti je previse.. ali dosta ljudi samo uzimaju dok im mjesecna rata ne ode u nebesa.. takvima treba to zabraniti...

 

btw kesa nemam nikad kod sebe, imam za kavu i to je to.. sve karticom ili mobitelom

 

 To je ok, ako nemas nikakve povlastice za gotovinsko placanje, ali ako ces dobit 3-4% popust, onda je druga prica

i to ovisi o situaciji, nekad je lakse podijeliti na rate i čak platiti malo skuplje, nekad je bolje keširat ako se dobije bolji popust..

iako se ne sjećam kada sam zadnji puta negdje vidio da netko daje popust na keš.. jer nitko više ne nosi i ne plaća kešom.. a trgovcima je svejedno jer njima banka svakako prebaci cjelokupan iznos odmah, a tebi odbija rate.. tako da im je potpuno jednako da li si odabrao 0 rata ili 6 rata prilikom plaćanja

Mr.ddevil ned 11.8.2019 22:47
ivanzu kaže...

Da kanta stara bar 15 godina. 

 Cekaj cekaj, o cemu mi pricamo, ako ti treba auto hitno za godinu dana dok ne zaradiš koji kunu, a ne zelis dizat kredit, uzet ćeš auto za €4k. Ja sam nedavno prodao golfa V 1.9 motor za 4k, trošio je oko 6l i definitivno nije kanta stara 15 godina :)

overhaul pon 12.8.2019 01:36

Za razliku od ostalih cijenjenih kolega forumdžija, ne želim reći koliko imam tih plastika, ali plaćam kešom. I novi auto. I bojler. I žemlje. Idem sutra za inat svima platit kešom račune. 
Ok, nastran sam i zaostao, banke me mrze, ali žene vole vidjet kad brojim pare. Osim onih na blagajnama  dobro, ajd priznat ću, imam plastičnu active beauty od dm-a. Predmnijevam si da ne primaju pasivne ružne pa ju nosam.

digitall kaže...
HCMAA kaže...
Stavim plaću cilu u djep....i do sljedećeg miseca....prije toga jedan dio ode u black fond..i kasicu prasicu...odat ću vam tajnu...samog sebe kreditiram...znači punim kasicu....iz nje kupujem i kasnije opet u nju vraćam....s tim da sam u mladosti bio VRLO ŠTEDLJIV....tako da je kasica prasica u biti DEBELA KRMAČA:)

koja je razlika izmedu tvoje kasice prasice i tekuceg (kojeg si rekao da imas) na kojem bi ta lova mogla biti?

tko jos zivi tako 19 stoljece style?

 Evo ti razlike, nabrzinu sam se spojio da zorno prikažem kako su darežljivi s kamatom a koliko uzimaju samo zato jer moram imati plaćanja na tekući. Pusti čovjeka da si živi kako mu paše. 
Što se tiče nošenja novca, postoje novčanici i veće novčanice od samo 200kn ili 50€. 

Edit: naravno putovanje izvan eu zone je druga priča za koju se valja pripremiti, kolege forumaši su već pojasnili situacije. Vani je najgora ideja bankomatska mjenjačnica. A bome i kod nas(zanimljiv tečaj € dolje na fotki). 
što se tiče "čekanja i odricanja i štednje umjesto lagano na rate" to je nešto što onaj koji se navikne, uopće ne primjećuje jer mu je drugačiji životni stil. Novci se nakupe bez nekog cilja, pa nije da si čekao godinama specijalno za nekakvu grafičku ili monitor. 

digitall pon 12.8.2019 10:07

sve je to ok, nek zivi kako ko zeli..

meni osobno je to smijesno zbog svih vec nabrojanih dobrobiti i logike, ali to sam samo ja.

btw pitanje koliko jos godina ce postojati kes. mislim da nordijske zemlje polaku ukidaju kes https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/svedska-do-2023-godine-potpuno-ukida-gotovinu-20171013

sto je sasvim logicno

 

meni je nezamislivo i suludo nositi 50000kn sa sobom na godisnji.. morao bi se brinuti o tome vise nego o djeci..

i onda jos razmisljati u kojoj valuti koliko imam i koliko ce mi gdje trebati.. vise volim uzivati u zivotu i ne brinuti o stvarima o kojima se ne treba brinuti jer je covjecanstvo dovoljno napredovalo po tom pitanju..

nikonja pon 12.8.2019 14:43

To da mi nije drago da banke i sa tim, neslužbeno, sve vlade znaju na točno šta trošim svaki ojro je jebiga posljedica toga, ali danas je privatnost ionako iluzija a meni je bez kreditne osobno nemoguće živit i pogotovo putovat. Kupit avionsku kartu, uzet rent a car.... je nemoguće bez kreditne

Lord_Marko uto 13.8.2019 10:57

Maestro, Visa, Mastercard, Gocard, maestro od rente apartmana, visa službena. + štednja 

 

S maestrom palacam sve, visa za paypal. Gocard ne koristim. A mastercard imam eventualno za rate i to svake godine za auto kasko. Jer jerbo nedam ima 2500kn u kešu.

U novčaniku imam pretežito 200kn i to mi je dosta za tjedan dana. Kad dobim plaču najprije uplatim štednju (do polovice plače zavisno o troškovima) ostalo trošim. Većinom još prije plače znuliram tekući i uplatim ostatak na štednju.

 

 

Gremlin144 uto 13.8.2019 19:08
digitall kaže...

sve je to ok, nek zivi kako ko zeli..

meni osobno je to smijesno zbog svih vec nabrojanih dobrobiti i logike, ali to sam samo ja.

btw pitanje koliko jos godina ce postojati kes. mislim da nordijske zemlje polaku ukidaju kes https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/svedska-do-2023-godine-potpuno-ukida-gotovinu-20171013

sto je sasvim logicno

 

meni je nezamislivo i suludo nositi 50000kn sa sobom na godisnji.. morao bi se brinuti o tome vise nego o djeci..

i onda jos razmisljati u kojoj valuti koliko imam i koliko ce mi gdje trebati.. vise volim uzivati u zivotu i ne brinuti o stvarima o kojima se ne treba brinuti jer je covjecanstvo dovoljno napredovalo po tom pitanju..

 To će se za 10 godina svugdje proširit. Čim bude starlink krenuo u funkciju svugdje u svijetu nebi se čudio da izmisle neki uređaj da bilo gdje u svijetu možeš nekome platiti nešto digitalno bez da nosiš sa sobom novac. Zasad smo limitirani samo na mjesta gdje je pokrivenost signalom, još k tome moraš plačat pretplatu, a ovako bi moglo bez pretplate i biti skroz normalno u buudčnosti.. a kriminal bi trebao jako pasti, jer sve se nadgleda i teško će netko nekom moć ukrast, dat mito, radit na crno itd.