Ajar sub 10.8.2019 13:35

nije to jednako, tj. "/". dvije debitne (ovo s jednom od njih je molto complicato), obje bez minusa već petnaestak godina, i ukupno 0 kreditnih (nikad je nisam imao). trošim samo koliko imam uz obaveznu rezervu za cucka. nikom dužan, iako meni klijenti jesu. i mirno spavam, osim kad ne. preporučujem. 

BarbaVeli sub 10.8.2019 13:57
Ajar kaže...

nije to jednako, tj. "/". dvije debitne (ovo s jednom od njih je molto complicato), obje bez minusa već petnaestak godina, i ukupno 0 kreditnih (nikad je nisam imao). trošim samo koliko imam uz obaveznu rezervu za cucka. nikom dužan, iako meni klijenti jesu. i mirno spavam, osim kad ne. preporučujem. 

 

Ajare, sine, mogu li ti biti klijent? Djeca mi pretvoriše ljetnu zalihu novaca u sladolede, pa bi mi dobro došla tvoja nesebičnost i ljubav prema domovini.

HCMAA sub 10.8.2019 14:17

NEMAMO gotovo svi....ja je nemam....only cash....isključivo solarno plaćanje...ustvari lažem....imam od pbz ovu od tekućeg Ali...i dalje stoji u kuverti u kojoj sam je dobio... upakirana...

In cash we trust...u obrtu u kojem radim....primamo samo cash:)

WackyZG sub 10.8.2019 14:20

@BarbaVeli: evo, niti lovaš niti imam hrpu nekretnina, a imam ih 9. Debit tekući i devizni + moja kreditna i tekući i devizni po računima staraca i od babe, da kad me nazovu kupi mi ovo kupim s njihovim novcima jer mi raskusuravanje ide na živce (nema mi goreg od raskusiravanja).

nixass sub 10.8.2019 14:44

Debitna, kreditna, TransferWise, žiro kartica (švabe imaju čudan banking sustav), druga kreditna i firmina kreditna.

Nikakvi minusi, sve se odmah podmiruje pa čak i unaprijed.

Ako je kreditna tu radi života na kredit, nekaj krivo radite..

 

Irska debitna i kreditna uskoro idu proć.

 

Bez kreditne je danas skoro nemoguće putovati. Rent a car i hoteli gotovo uvijek traže kreditnu zbog depozita, pogotovo rent na aerodromima. Može se tu i tamo naći neki koji idu i na debitne al je preveliki rizik doći negdje i onda izvisiti.

Dilbert sub 10.8.2019 14:47

I kako plaćaš online?
Sa bankomata ne dižeš nego ideš u poslovnicu? Kako se registriraš u poslovnici?
Režije isto plaćaš na ruke?
Ajde nemoj nas tu lagati. Iako kreditna ne, debitna kartica kao poveznica sa bankovnim računom na koji primamo plaću (ili neki drugi prihod) je danas must have, nezaobilazna u modernom dobu.
Sa takvim se stavom slobodno vrati u pećinu.
Osobno mrzim cash i rijetko kad nosim više od 200kn. Plastika svuda, imam bolju kontrolu nad potrošnjom.
Imam samo Maestro debitnu i Mastercard kreditnu (klasičan charge). Uz to i Revolut kartica za inozemstvo i online plaćanja i ponekad za kod nas. Master mi je jedino bitan radi odgode plaćanja i plaćanja na rate (bez kamata i naknada).
Nemam ni minus ni kredit, i točno znam na što trošim i gdje možda mogu smanjiti potrošnju.

Inače, stvarno su mi zakon "Cash only" ekipa. Ostanite u prošlosti, gdje i spadate.

bruno11 sub 10.8.2019 15:21

Mislim da smo općenito kao nacija izrazito financijski nepismeni. Znam za dosta ljudi koji nisu imali pojma kako revolving kartice funkcioniraju, ali ih to nije spriječilo da ju naguze do limita. Onda je po dobrom starom običaju kriva banka/masoni/židovi.

Ajar sub 10.8.2019 16:32
evang kaže...

Ja iskreno ne kužim zašto se ljudi toliko boje kreditnih,ak si kolko tolko racionalan sa lovom super dođu,ak bezumno peglaš imat ćeš problema bez obzira.

 oblik samokontrole (kao posljedica samospoznaje), posebno jer trošiš ono što nemaš (= odgođeno plaćanje). + članarina (bacanje love u kanalizaciju, kao i pri registraciji auta). tanka je crta između racionalnog trošenja i "zaigrah se ...". već mi i na debitnoj za svaku p.m. uzmu "mikrotransakciju", lopine. i to mi je puno. da sam, primjerice, uhljeb (alaj volim ovaj režim / pare idu a ja ležim), ne bih se s time zamarao. ali, jebga, nisam i neću biti.  

cesnjovka sub 10.8.2019 16:43

Imam 4 kartice debitne.

Jedna kunska dodana u Google Pay i koristim je za mobilna plaćanja.

Druga Visa Electron USD vezana na PayPal i ona mi je isključivo vezana za internet plaćanja na njoj uvijek malo love i puni se po potrebi prilikom same kupovine i plaćanja na netu.

Još jedna Visa Electron ta je puna Eura i ta neiđe na internet.

I ima još jedna Visa kunska tu sjeda plaća, dividenda i sa nje skidam preko onih kodova na bankomatu, znači ni ona neide nigdje iz kuće.

digitall sub 10.8.2019 16:50
nixass kaže...

Debitna, kreditna, TransferWise, žiro kartica (švabe imaju čudan banking sustav), druga kreditna i firmina kreditna.

Nikakvi minusi, sve se odmah podmiruje pa čak i unaprijed.

Ako je kreditna tu radi života na kredit, nekaj krivo radite..

 

 

ovisno kako gledas na to.

imam 30000 kn na racunu i kupujem kotao za centralno grijanje od 17000 kn, imam mogucnost to na master ili american uzeti na 24 rate bez kamata, naravno da cu uzet na rate i olaksat si zivot, sacuvati lovu na racunu, a ratu necu ni osjetit, i necu se ustrucavati kupiti nesto drugo sto mi zatreba..

 

cak i kad kupujem nesto od 2000 kn, karticom tekuceg kupim na 5 rata, a zasto, zato sto nemam kamate i ne osjetim tu malu ratu mjescno.. tako da uvijek imam sto vise kesa na racunu za neke nepredvidene situacije, ili za nesto sto necu moci uzeti na rate..

npr. uzmes laptop od 10000kn platis kesom jer imas, i onda ti taj mjesec rikne auto i centralno grijanje u kuci.. i onda frka jer trebas stvoriti 15000 kn.. ovako uzmem na manje rate, rasporedim si otplatu da uvijek imam isti (ili veci) iznos kesa na racunu, jer kroz te naredne mjesece zaradis novu lovu..

 

normalno da ako si imalo normalan pratis koliko ti mjesecno dolazi toga na naplatu i ne uzimas ako ti je previse.. ali dosta ljudi samo uzimaju dok im mjesecna rata ne ode u nebesa.. takvima treba to zabraniti...

 

btw kesa nemam nikad kod sebe, imam za kavu i to je to.. sve karticom ili mobitelom

 

Mr.ddevil sub 10.8.2019 17:02
digitall kaže...

 

btw kesa nemam nikad kod sebe, imam za kavu i to je to.. sve karticom ili mobitelom

 

 Recimo imaš 20kn za kavu u Zagrebu, s tim novcima ne možeš popit kavu u Dubrovniku 

 

Kesa bi bilo optimalno imat oko 150-200 kn u sebe

pr0n_addict sub 10.8.2019 21:11

Imam dvije debitne kartice (Zaba): jedna za tekući (za isplatu plaće, online plaćanje režija i slično) i druga za žiro koju uopće ne koristim. Devizni račun nemam kao ni kreditnu karticu (nikad ju nisam ni imao).

Kešovinu periodički dižem na bankomatu (jednom tjedno, uglavnom) te s njom plaćam hranu, piće, cigarete i slično. Dozvoljeni minus ne koristim, a imam čak i solidnu svoticu na tekućem (ostavim od svake plaće fiksnu svotu) koju uopće ne diram.

 

Grozim se kredita, minusa, zaduživanja i sličnih svinjarija. Baš prošli ili pretprošli tjedan je kolega s posla dobio stambeni kredit za circa 120k eura na 30 godina - meni se želudac okrenuo, ali nisam ništa komentirao jer sam pristojan.

Jedini uvjetno rečeno "nepotreban" trošak kojeg imam su te cigarete na koje mi ode oko tisuću kuna mjesečno što i nije tako dramatično, ali ako će im opet dizati cijenu (99% da hoće, pitanje je vremena) morat ću ozbiljno razmisliti o prestanku ili o eventualnom prelasku na neke jeftinije.

 

Istina, ne mogu si priuštiti praktički ništa, ali barem nisam zadužen do grla u trajanju od nekoliko desetljeća.

ivo454 sub 10.8.2019 21:50

Imam dvije American i Mastercard, na prvu sve kupujem, a druga služi tamo gdje prva ne prolazi. Keš rijetko ili nikako ne koristim, nikad ne kasnim s plaćanjem, plaćam točno na dan dospijeća.

HCMAA sub 10.8.2019 22:28

Stavim plaću cilu u djep....i do sljedećeg miseca....prije toga jedan dio ode u black fond..i kasicu prasicu...odat ću vam tajnu...samog sebe kreditiram...znači punim kasicu....iz nje kupujem i kasnije opet u nju vraćam....s tim da sam u mladosti bio VRLO ŠTEDLJIV....tako da je kasica prasica u biti DEBELA KRMAČA:)

BOGDO sub 10.8.2019 22:33
Kolacic kaže...

Htio bih pitati ako netko zna.

Kako ide s minusom ili kreditom ako osoba koja koristi umre. 

Npr vidio sam da neki imaju dosta visok minus i to je ono Sto nije dobro.

 Vraća ga nasljednik, supružnik.

nixass sub 10.8.2019 23:19
HCMAA kaže...
Stavim plaću cilu u djep....i do sljedećeg miseca....prije toga jedan dio ode u black fond..i kasicu prasicu...odat ću vam tajnu...samog sebe kreditiram...znači punim kasicu....iz nje kupujem i kasnije opet u nju vraćam....s tim da sam u mladosti bio VRLO ŠTEDLJIV....tako da je kasica prasica u biti DEBELA KRMAČA:)

u medjuvremenu inflacija svake godine pojede pokoji postotak iz kasice..

drzanje love "pod madracom" nikad nije pametno, cak ni da ti samo stoji na tekucem..