Montarinari čet 10.10.2019 14:36

Mogu reći da sam u zadnjih skoro 30 godina probao uistinu sve i svašta... od klasike, prvih ergonomskih, mehaničkih, gumenih, jeftinih, skupih.... i na kraju sam se našao na TI sa Logitechovom G413 mehaničkom... nije bezobrazno skupa, šljaka već dosta dugo bez problema i stvarno ne vidim razlog da bi ju mijenjao.

Kokobil50 čet 10.10.2019 14:47

Upravo to. Mehanički tenkeyless . Moja mehanička odiseja počela je s jeftinom MS Thunder tkl, koju ste vi u Bugu bezrazložno popljuvali. A ja vam tvrdim da vrijedi svaku lipu. Ne samo da mi je živa, zdrava i vesela već tri godine, nego se evo razmišljam ponovno njoj vratiti iako sam nedavno kupio skuplje mehaničke - Modecom Volcano rgb sa smeđim prekidačima i Thor sa crvenim. Naime, vrlo je izdržljiva a za brzo tipkanje nema boljeg od plavog prekidača. Iako je je**eno glasan. A možda baš zato :))

Ovo je kraj čet 10.10.2019 15:04

Interesantno mi je to da tenkeyless tastature sa full size tipkama (dakle ne one mini tastature) ima sam o u mehaničkoj varijanti.

Meni mehaničke tipke "ne šmekaju", ali tenkeyless je super stvar, jer mi miš nije daleko.

Ali nisam još našao običnu, preferirano slim-varijantu, tenkeyless tastaturu.

IvanBrekalo čet 10.10.2019 15:04

Takoder Ms thunder koristim od kad je izasla u prodaju, radi besprijekorno, mogu je usporediti s nekom Razor od 1200kn koju sam koristio kod frenda(neznam tocno model), covjece tamo tipke lete i zapinju na sve strane, smece od tipkovnice. Plastika je kvalitetnija neupitno no iskustvo tipkanja katastrofa. Ima i drugih odlicnih modela koje sam probao no osobno vjerujem da se covjeku stavi povez na oci da nitko nebi uspio prepoznati razliku naspram ove od 300kn vs 3000kn.

Ivan(4) čet 10.10.2019 15:39
Kokobil50 kaže...

Upravo to. Mehanički tenkeyless . Moja mehanička odiseja počela je s jeftinom MS Thunder tkl, koju ste vi u Bugu bezrazložno popljuvali. A ja vam tvrdim da vrijedi svaku lipu. Ne samo da mi je živa, zdrava i vesela već tri godine, nego se evo razmišljam ponovno njoj vratiti iako sam nedavno kupio skuplje mehaničke - Modecom Volcano rgb sa smeđim prekidačima i Thor sa crvenim. Naime, vrlo je izdržljiva a za brzo tipkanje nema boljeg od plavog prekidača. Iako je je**eno glasan. A možda baš zato :))

 Prilično sam uveren da nije zbog toga. Mehanizam aktivacije braon i plavog prekidača i zbog koga se oseća bump je potpuno isti (pogledati animacije). Plavi prekidači imaju jedan dodatni deo (bele boje na animaciji, a mislim i na stvarnim Cherry MX Blue prekidačima) koji u trenutku aktivacije bude "ispaljen" naniže, samo da bi zatim udario u izbočinu na plavom slajderu i to stvara klik. Ukratko, plavi prekidači su braon prekidači kojima je dodat zaseban deo sa jedinom namerom da se učine glasnim.

 

EDIT: Nisam se baš najbolje izrazio, beli deo koji stvara klik je deo mehanizma aktivacije. Fora je da je kod braon prekidača ceo slajder iz jednog komada, dok je ovde stvar skoro ista, ali je slajder razdvojen na dva dela, plavi i beli, pri čemu beli može imati određeni hod gore dole u odnosu na plavi slajder. Prilikom pritiska na taster, plavi deo gura beli i oni idu naniže kao da su u jednom komadu; u trenutku aktivacije, tj u trenutku prolaska kroz "bump", opruga koja pravi kontakt i aktivira prekidač "baca" beli deo naniže i on udara u proširenje na dnu slajdera i pravi klik. Prilikom otpuštanja tastera, plavi slajder, pomoću pomenute izbočine, izvlači beli deo nazad preko bumpa. Zbog ove modifikacije u odnosu na druge, nekliktave tipove prekidača, tj zbog ovog hoda jednog dela neophodnog za aktivaciju u odnosu na slajder, kod plavih prekidača postoji malo veća verovatnoća da double-tap ne bude registrovan, pa zato neki tvrde da plavi prekidači nisu pogodni za igranje (no ovo u praksi nije izražen problem).

toxic čet 10.10.2019 15:43

Ne, ja 100% imam bolji skill od kada imam mehanicku tipkovnicu. NOT

Nemam pojma, meni je osjecaj bolji.. da bolje pise ili bolje igram jako tesko a ako sam tako i mislio to je zbog placebo efekta...

uglavnom je osjecaj bolji.

Friday čet 10.10.2019 16:41

Ja kod kuce koristim ducky zero sz i zadovoljan sam. Ali... Na poslu koristim Logitech sroteks K270 (mis plus tipkovnica combo) i toliko mi se svidja da sam uz novi nuc uzeo isti taj komplet. Pisem stvarno kilometre teksta/koda svaki dan i mogu reci da mi mehanicka tipkovnica ne bi nista vise pasala od ovog logitecha. Ali opet, za razliku od nekih preosjetljivaca - meni ne smeta ni to sto uz windowse ide candy crush i tako neke stvari za koje neki kazu da ne mogu raditi dok ih sve ne maknu.

Mozda samo nisam pickica preosjetljiva?

Gam3r čet 10.10.2019 16:50
Friday kaže...

Ja kod kuce koristim ducky zero sz i zadovoljan sam. Ali... Na poslu koristim Logitech sroteks K270 (mis plus tipkovnica combo) i toliko mi se svidja da sam uz novi nuc uzeo isti taj komplet. Pisem stvarno kilometre teksta/koda svaki dan i mogu reci da mi mehanicka tipkovnica ne bi nista vise pasala od ovog logitecha. Ali opet, za razliku od nekih preosjetljivaca - meni ne smeta ni to sto uz windowse ide candy crush i tako neke stvari za koje neki kazu da ne mogu raditi dok ih sve ne maknu.

Mozda samo nisam pickica preosjetljiva?


Ma ti si samo jedan poseban cvjetić 

MatkoBB čet 10.10.2019 16:51

HyperX sa cherry blue switchewima i pozadinskim osjetljenjem oko 400kn prije tri mjeseca na akciji u HGspotu... znaci nije da su skupe, ali ih cesto takvima prikazuju i prave neki premium proizvod... Corsairova izvedba 1200kn, HyperX 3x manje, a da na slijepo netko tipka ili koristi mislim da ne bi mogao vidjeti razliku.

morrisoN čet 10.10.2019 16:53

Imam prastaru logitech g15 gen.2 koja nije mehanička, i to je odlična tastatura za igranje svih vrsta igara. Za tipkanje teksta je, hm, onako.

Mehaniučke tastature su odlične za tipkanje teksta (naročito većih količina teksta). Imam staru IBM koja je jako teška i prostrana. Kad trebam tipkati šta veće od par stranica, ukopćam nju.

 

Mislim da je za gejmanje mehanička tastatura nepotrebna. Em što je puno glasnija ( a većinu igara igramo po noći), em nema nikakvu prednost nad ovima sa membranama, em je dosta skuplja.

 

Ponavljam, za tipkanje teksta su neuporedivo bolje.

mbaksa čet 10.10.2019 18:38
dankodr kaže...
Nije mi jasno kako možete uživati u KLIKANJU tih mehaničkih tipkovnica?

UŽAS

Sto ljudi, sto ćudi. Recimo ja ne podnosim tik-tak kvarcnog ručnog sata kad u tišini radim za računalom. Tipkanje na plavim mehaničkim prekidačima mi ne smeta, ali sat moram spremiti u ormar, da ga ne čujem, jer me izluđuje. A mnogo je tiši od tipkovnice.

 

Klikanje je inače super jer ti daje sigurnost prilikom tipkanja. Znači, uz vid, dobiš povratnu informaciju da si dovoljno pritisnuo tipku preko još dva osjetila - preko dodira i preko zvuka. Dakle, moraš se manje oslanjati na vid.

 

Ne znam kako tipkaš. Ako ne tipkaš sa svih deset prstiju i to bez gledanja u tipkovnicu, onda ti možda to nikad ni neće biti jasno. Ako jednog dana naučiš tipkati sa svih deset prstiju, bez gledanja u tipkovnicu - onda će ti biti jasno zašto barem neki ljudi uživaju u klikanju.

Kokobil50 čet 10.10.2019 20:39

Ivane, plavi switch nije za igranje, bolji su (i brži i tiši) smeđi i crveni. Puno puta ne ode do kraja, igra ga ne registrira ili kasni. Ali, za tipkanje teksta je dušu dao, baš zbog tog dvostrukog "klika" jer imaš osjećaj da si za pisaćim strojem a ne za tipkovnicom. A ktome i brže ide brzo tipkanje jer i bez gledanja točno znaàšto radiš. Nikad više za običnu membransku tipkovnicu. Pokušao sam s dvije nove Logitechove ali više nije "to, to", jednostavno kod mehaničkih guštaš u tipkanju a na membranskim kao da u rukavicama lupkam gumu, ilitiga ko da navučeš tri... nije gušt :)

ivanec čet 10.10.2019 20:44
Friday kaže...

Ja kod kuce koristim ducky zero sz i zadovoljan sam. Ali... Na poslu koristim Logitech sroteks K270 (mis plus tipkovnica combo) i toliko mi se svidja da sam uz novi nuc uzeo isti taj komplet. Pisem stvarno kilometre teksta/koda svaki dan i mogu reci da mi mehanicka tipkovnica ne bi nista vise pasala od ovog logitecha. Ali opet, za razliku od nekih preosjetljivaca - meni ne smeta ni to sto uz windowse ide candy crush i tako neke stvari za koje neki kazu da ne mogu raditi dok ih sve ne maknu.

Mozda samo nisam pickica preosjetljiva?

 Konacno da ga na netko pita za ebene tipkovnice. Mozda je Irac i platil da netko zapocne ovu temu.

TTCO čet 10.10.2019 21:52

Ja sam nakon dvije-tri membranske prije nekoliko godina odlučio "riskirati" za Das Keyboard 4. Uzeo sam brown switcheve i sa tipkovnicom sam prilično zadovoljan (ovaj tekst pišem na njoj).

 

Ali, pošto imam male ruke uvijek mi je bilo "lakše" tipkati na tipkovnicama sa nižim profilom, čak i na laptop tipkovnicama, iako je sam osjećaj kod pritiska tipke daleko lošiji. Tako sam se bacio u potragu za slim mehaničkom tipkovnicom. Nema ih baš puno u ponudi, ali na kraju sam pronašao jednu Havitovu sa prihvatljivom cijenom i naručio verziju sa blue switchevima sa njemačkog amazona (preko mailboxde pošto ne dostavljaju u HR). Ljudi, preporod... Inače sam programer tako da tipkam cijeli dan na poslu i prezadovoljan sam ovom tipkovnicom. Osjećaj switcheva mi je super, slim form factor također, a čak mi se čini da nije toliko glasna kao većina blue switcheva, iako se definitivno čuje da je blue. Čak i kolegama u uredu ne smeta - ponudio sam im da uzmem DK4 na posao a Havita odnesem doma, ali rekli su da im nije problem.

 

Volim rangirati stvari pa eto, prosječnoj laptop tipkovnici bih dao 2-3, membranskoj 4, DK4 Brown 6, Havit Blue 9.5 :)

 

Naravno, veliki je raspon kvalitete i na laptopima i na membranskim tipkovnicama i svakome će nešto drugo odgovarati sa aspekta ergonomije ali prilično sam siguran da je low profile (slim) tipkovnica sa blue switchevima jedino što od sada kupujem, barem kao primarna tipkovnica.

andrijam pet 11.10.2019 08:34

Imao sam Das Keyboard godinu dana, plavi prekidači, Zamjenio sam je Roccata Suora smeđi prekidači. Dakle koristim ih najmanje 5 godina Još najmanje 2-3 sam koristio neko krače vrijeme (bila je jedna mehanička što je imala nešto uže tipke i one dodatne gejmerse tipke s lijeve strane, sječam se da sam je vratio u dučan nakon 3 dana).

Odem na Type-racer da se testiram obično budem oko 30/35 wpm. Onda jednom sjednem za Macbook pro iz 2011 godine, prije godinu dana. Kad ono preko 40wpm. Mislim si nešto ne valja. Ponovno zavrtim test. Kad ono opet 40wpm.

Zbog nekog razloga sam puno preciznije pogađao tipke. 

E sad moj zaključak, ne mora tipkovnica biti mehanička da bi bila dobra, ima mehaničkih koje su totalno sra.e.  I jako je teško naći dobru mebransku tipkovnicu, skoro uvjek su mi tipke na njima previše gnjecave i čudne. Meni je bitno da ima klasični dizajn i koliki wpm postižem. 

Cordas pet 11.10.2019 08:36

Ja sam ih dugo izbjegavao, da bih jednom odlučio iskeširati 600 kn za neku Corsair mehaničku tipkovnicu, mislim da su bili brown switchevi. Osjećaj tipkanja je bio ok, ali meni osobno nije odgovarala jer imam onaj neki sindrom (zaboravio sam kako se zove) gdje me bole ruke od korištenja miša od tipkovnice. Jednostavno sam piz*io čim bih tipkao duže od 10 minuta, previsoko su mi bile ruke i nije funkcioniralo. 

Na kraju sam, potpuno neočekivano, završio na najomraženijem brandu na forumu, Apple magic keyboard 2 tipkovnici (onoj maloj) koja je meni osobno najbolja na kojoj sam u životu tipkao. Eto, a svi mi se smijali jer sam za polovnu dao 600 kn. 

BaklavaMetal pet 11.10.2019 10:17

ja sam si prije nekih 4 godine kupio CM Quickfire XT mehanicku sa braun prekidacima i moram reci da me nakon godina koristenja obicnih tipkovnica ugodno iznenadila. Puno sigurnije tipkam bilo tekst bilo igram

Usto, zalio sam je pivom/vodom 10+ puta i jos uvijek radi ko prvi dan.

Imat cu je dok stvarno ne krepa a tad cu valjda naci nes slicno dovoljno dobro

fler pet 11.10.2019 19:31

Nije svaka mehanička nužno dobra (jer škarta ima koliko hoćeš),

niti je baš svaka membranska smeće -

komentari o pod/precijenjenosti bilo koje skupine su uglavnom izrazito subjektivni

i po svoj prilici predstavljaju tek osobni stav korisnika (nitko nije isprobao baš sve što postoji,
pa da može definitivno otpisati cijelu jednu flotu proizvoda).

 

Izbora ima toliko da si svatko može naći što mu odgovara,

prvenstveno cjenovno (a kod mehaničkih i po bilo kojem drugom faktoru, doslovno,

ako ste spremni malo dublje kopati i pozabaviti se nekim opcijama

koje nisu dostupne u standardnoj ponudi),

stoga se na kraju sve svodi na to koliko vam je bitno na čemu tipkate

i vremenu koje uopće provodite za kompom.

 

Baš svaka tipkovnica će osnovnu zadaću tipkanja odraditi relativno pouzdano,

sve ostalo spada u kategoriju osobnih preferencija i pitanja koliko što kome vrijedi -

niti je netko tko ne želi dati puno novaca (pa tipka na jeftinim kineskim kopijama) pametniji od ostalih,

niti su tisuće i tisuće kuna za high-end custom izvedbe jedina ispravna opcija.

 

Uostalom, tako je valjda i sa bilo kojom drugom kategorijom (ne samo IT) proizvoda:

ima svega za svačiji džep, pa biraj.