LudaRajcica ned 19.1.2020 10:59
dva_ujutro kaže...
Sta ce Jabucarima 6 Gb RAM nije to krntija od Androida, jednostavno radi, ne?

 Znas kako se kaze, od viska glava ne boli...

Sta ce ti zena sa 6icama, ima dobrih sa 4orkama? ima i dobrih dasaka za surfanje! :D

Cromaki ned 19.1.2020 11:08

Da je svakome toliko RAM-a potrebno - nije, ali to je jedna od komponenti koja nije skupa tako da i ako ubace 8GB nebi ih puno oderalo po džepu. 

Moj mobitel iz 2016 je imao već 6GB RAM-a pa me višak nije ubio za multitask i igranje...

Gogy7 ned 19.1.2020 11:43

Moj iphone x ima 3gb rama i nikad problema, nikad nije zastekao, ios je optimiziran, android nazalost nije jer dzabe ti i 12 gb rama ako je sam sustav loš, imao sam android s 6gb i bilo je trzanja i rusenja apk, ali mislim da nije do rama, ram nabacaju jer je jeftin i stvara sliku napretka.

Sto se tice iphonea 2020 bit ce sigurno ovako:
1. Iphone 12 pro, novi dizajn poput 4ke s 5G, novi procesor i vise rama
2. Iphone 12, praktički iphone 11 pro s novim procesorom ali dizajn isti kai ip11
3. Iphone 12 XR entry level, obicni nadogradeni ip11
4. Iphone SE2/9 praktički iphone 8 ali novi procesor itd

vrinho ned 19.1.2020 12:49
Cromaki kaže...

Da je svakome toliko RAM-a potrebno - nije, ali to je jedna od komponenti koja nije skupa tako da i ako ubace 8GB nebi ih puno oderalo po džepu. 

Moj mobitel iz 2016 je imao već 6GB RAM-a pa me višak nije ubio za multitask i igranje...

 Pa njih sigurno neće al zna se koga sigurno hoće.

bus ned 19.1.2020 20:46
Cromaki kaže...

Da je svakome toliko RAM-a potrebno - nije, ali to je jedna od komponenti koja nije skupa tako da i ako ubace 8GB nebi ih puno oderalo po džepu. 

Moj mobitel iz 2016 je imao već 6GB RAM-a pa me višak nije ubio za multitask i igranje...

  Al nema svrhe, jer ne vidis razliku.. ja na kompu od applea ne vidim razliku od 16 ili 64GB, kad sam promjenio, a koristim ga intenzivno u video produkciji,,, jednostavno OS je tako optimiziran da aplikacije rade TOP,, vise proguta web preglednik jer krca u RAM sve sta ucitavas, nego druge dobro optimizirane aplikacije

Hornet_93 ned 19.1.2020 22:45

Nije bez mana ios, ima debilnih stvari, ali jedna stvar zbog kojeg mi je legao na prvu jesu aplikacije. Vidi se da je uloženo više truda nego na android verziji.

Cak i sam gmail - ovdje mj trosi mozda 5-10%, a na pixelu 3a rokao je i po 15-20%. Isti rezim rada.

Zechina ned 19.1.2020 23:44

Evo kako to meni zvuči:

Ove godine će svi flagshipovi vodećih brandova dobiti (ako već nemaju) 5G. Osim iPhonea.

"Jer za iPhone to ne treba, on ima najbržu konekciju i bez toga."

Realno, iPhone u pravilu kasni za kokurencijom s adaptacijom tehnologije, sve tamo još od prvog iPhone 3-4.
Što ne znači nužno da je to loše (ako izuzmemo prenabrijanu cijenu), ali tvrditi zbog religije da je zemlja ravna ploča je malo too much.

 

Koje je opravdanje da preskupi uređaj ne dolazi sa npr bežičnim punjačem, nužnim setom adaptera i sl.? "Zato jer mu to ne treba"? NE, nego da mogu šišati ovce još malčice više. A dok ovce to traže i pristaju na to, sve 5.

 

Osobno, mislim da je RAM Cupertinu zadnji adut. Kad više neće moći što novog dodati u iPhone 12-13 koji-li-već, počet će dodavati extra RAM za kojeg će sad naći novu funkciju "bez koje se ne može".

 

Ove godine će im biti kiselo, unatoč svim najavama sumnjam da će 5G zaživjeti u iOS sustavu prije novembra/studenog, a i tad će to biti limitirano i eksperimentalno (bugovito). Do tad će sva konkurencija već imati drugu ili treću generaciju 5G flagshipova, pa će na svojim starijim 5G modelima moći srušiti cijene taman toliko da sigurno još skuplji, preskupi ali 5G iPhone postane lakmus papir za ... (nadopišite sami).

southy pon 20.1.2020 22:31

Puno pišeš ali malo koristi od toga. 12-ica dobiva 5G, a ionako nije da je pokrivenost sa 5G raširena, pogotovo ne kod nas.
Što se RAM-a tiče fascinantno mi je kako je prema benchmarcima novi Galaxy 20 po performansama negdje između 8-ice i X-a sa svojih 12 GB. Nadam se da ćete uskoro imati i 64 GB RAM-a na telefonu i da će (konačno) biti dovoljno. Na iPhonu me nikad nije zanimalo koliko ima RAM-a, ne znam ni sad, no sve mi radi bez ikakvih problema. Imam i 7-icu i radi besprijekorno.

nilatahk uto 21.1.2020 07:06

Pozz svima,

 

iako sam ljubitelj iPhone serije uređaja prvenstveno zbog brzine kada su poslovne funkcije u pitanju, nemam ništa loše za reći kako za Apple, tako niti za Android uređaje. Ali čovječe, danas je 4Gb RAM dovoljno, 8 optimalno za stolna računala. Nemam ništa niti protiv redakcije da se ne bi netko našao uvrijeđenim jer sam i ja geek pa mi je zanimljivo čitati o tehnološkim gadgetima, napretku (iako je to kao u atletičara koji 10 godina trenira da obori rekord za 1 sekundu). Možda griješim pa ako itko ima kakvo stručno obrazloženje, zašto se u današnje vrijeme toliko memoreje ugrađuje u Smartphone i iPhone uređaje? Ili je to samo prestiž kao u napuhanom marketingu oko automobila iako je tehnologija auta stara 134 godine, odnosno 107 ako uzmemo u obzir prvi pogon proizvodnje automobila na pokretnoj traci aka Ford pa ne shvaćam kako svi hrle na novo oblikovani i ofarbani BMW lim i tome slično. 

 

Hvala! :-)

 

LP

bugovac222 uto 21.1.2020 07:35

Možda zato što za neke auto nije prijevozno sredstvo od A do B, nego piĆ*e padaju na taj novi lim. A ako hoćeš imati više piĆ** moraš imati i više telefona (vibera, whatsapp-a i sl.) kao pravi švaler. E da ne bi kupovao fizičke telefone ti ih virtualiziraš u jednom. A za to ti je potrebno puno RAMa. Eto ti jedan usecase!

Mitch uto 21.1.2020 08:37

Kakvih 4 incha i 5W?

Opet brljate bezveze, a nitko ne zna uopce tocnu prosjecnu potrosnju RAMa na iOSu. RAM je tamo potpuno nebitna stvar.

Opet kenjate po Jabuci da tlaci svoje kupce. A ne kenjate drugim proizvodacima sto vec 10 godina nisu sposobni napraviti SoC slicnih performansi kao Apple. A eto A14 vec na 5nm...

ATJLučko uto 21.1.2020 08:38
nilatahk kaže...

Pozz svima,

 

iako sam ljubitelj iPhone serije uređaja prvenstveno zbog brzine kada su poslovne funkcije u pitanju, nemam ništa loše za reći kako za Apple, tako niti za Android uređaje. Ali čovječe, danas je 4Gb RAM dovoljno, 8 optimalno za stolna računala. Nemam ništa niti protiv redakcije da se ne bi netko našao uvrijeđenim jer sam i ja geek pa mi je zanimljivo čitati o tehnološkim gadgetima, napretku (iako je to kao u atletičara koji 10 godina trenira da obori rekord za 1 sekundu). Možda griješim pa ako itko ima kakvo stručno obrazloženje, zašto se u današnje vrijeme toliko memoreje ugrađuje u Smartphone i iPhone uređaje? Ili je to samo prestiž kao u napuhanom marketingu oko automobila iako je tehnologija auta stara 134 godine, odnosno 107 ako uzmemo u obzir prvi pogon proizvodnje automobila na pokretnoj traci aka Ford pa ne shvaćam kako svi hrle na novo oblikovani i ofarbani BMW lim i tome slično. 

 

Hvala! :-)

 

LP

Utvaram si da ću dovoljno dobro pokušati vam odgovoriti kolega

U samom početku, smatram da ste uzeli krivi komplet nepoznanica za usporedbu u jednadžbi, obzirom kako kažete, auti postoje preko 100 godina a mobiteli oko tridesetak, što je značajna razlika očigledno!

Opet, kada bih generalizirao, sam tip gadgeta kao mobitel NEBIH usporedio samo sa "autom" obzirom ima preko nekoliko vrsti auta/vozila, ali isto tako i mobitela, ustvari IT gadgeta, tako da bih u tom nekom kontekstu ja konkretno usporedio iPhone sa recimo ALPINA B4 Biturbo BMW-om!

 

Ali, obzirom je bit vašeg pitanja MEMORIJA unutar mobitela, odnosno količina iste, ja bih to recimo predstavio struji u autima.

U samim početcima razvoja auto industrije generalno, od struje u autima nije bilo niti malog u, da ne spominjem kilometre žica koje su danas prisutne da bi auto mogao nekako funkcionirati.

Ako se dobro sjećam, još tamo početkom ovog milenija, u autima tipa AUDI 8, BMW 7 i Merc S serije a i BENTLEY-u i RR-u je bila struja 24V zar ne, kao konkretno dostatno, što danas apasolutno nije slučaj, odnosno dostatno. 

Danas u autima imamo 48V struju, zbog prekonekoliko razloga, a najjači je unutrašnjost koja je iznadprosječno elektrificirana. 

 

Makar Veyron, Chiron, Regera, Jesko, Venom GT/F5 su neki od auta koji su proizvod  entuzijasta i zanesenjaka, nikako u lošem smislu i/ili kontekstu i debelo onda prelaze "pojam IPhone" IT gadgeta u usporedbi, jebiga postoje, prestiž u svakom obliku. 

Da se dotaknem onda po mojoj skromnoj subjektivnoj ocjeni i razmišljanju jedne druge činjenice, onu što danas neki smartwatch gadgeti imaju apasolutno učinkovitu funkciju razgovaranja preko njega?!?! 

U devedesetim godinama prošlog stoljeća je bilo čudno vidjeti nekoga kako sa "nečim" prislonjenog na uho komunicira sa nekim na drugoj strani svijeta, dočim danas drži ruku blizu glave i gleda nekud neodređeno tupim pogledom 

nilatahk uto 21.1.2020 10:23
ATJLučko kaže...
nilatahk kaže...

Pozz svima,

 

iako sam ljubitelj iPhone serije uređaja prvenstveno zbog brzine kada su poslovne funkcije u pitanju, nemam ništa loše za reći kako za Apple, tako niti za Android uređaje. Ali čovječe, danas je 4Gb RAM dovoljno, 8 optimalno za stolna računala. Nemam ništa niti protiv redakcije da se ne bi netko našao uvrijeđenim jer sam i ja geek pa mi je zanimljivo čitati o tehnološkim gadgetima, napretku (iako je to kao u atletičara koji 10 godina trenira da obori rekord za 1 sekundu). Možda griješim pa ako itko ima kakvo stručno obrazloženje, zašto se u današnje vrijeme toliko memoreje ugrađuje u Smartphone i iPhone uređaje? Ili je to samo prestiž kao u napuhanom marketingu oko automobila iako je tehnologija auta stara 134 godine, odnosno 107 ako uzmemo u obzir prvi pogon proizvodnje automobila na pokretnoj traci aka Ford pa ne shvaćam kako svi hrle na novo oblikovani i ofarbani BMW lim i tome slično. 

 

Hvala! :-)

 

LP

Utvaram si da ću dovoljno dobro pokušati vam odgovoriti kolega

U samom početku, smatram da ste uzeli krivi komplet nepoznanica za usporedbu u jednadžbi, obzirom kako kažete, auti postoje preko 100 godina a mobiteli oko tridesetak, što je značajna razlika očigledno!

Opet, kada bih generalizirao, sam tip gadgeta kao mobitel NEBIH usporedio samo sa "autom" obzirom ima preko nekoliko vrsti auta/vozila, ali isto tako i mobitela, ustvari IT gadgeta, tako da bih u tom nekom kontekstu ja konkretno usporedio iPhone sa recimo ALPINA B4 Biturbo BMW-om!

 

Ali, obzirom je bit vašeg pitanja MEMORIJA unutar mobitela, odnosno količina iste, ja bih to recimo predstavio struji u autima.

U samim početcima razvoja auto industrije generalno, od struje u autima nije bilo niti malog u, da ne spominjem kilometre žica koje su danas prisutne da bi auto mogao nekako funkcionirati.

Ako se dobro sjećam, još tamo početkom ovog milenija, u autima tipa AUDI 8, BMW 7 i Merc S serije a i BENTLEY-u i RR-u je bila struja 24V zar ne, kao konkretno dostatno, što danas apasolutno nije slučaj, odnosno dostatno. 

Danas u autima imamo 48V struju, zbog prekonekoliko razloga, a najjači je unutrašnjost koja je iznadprosječno elektrificirana. 

 

Makar Veyron, Chiron, Regera, Jesko, Venom GT/F5 su neki od auta koji su proizvod  entuzijasta i zanesenjaka, nikako u lošem smislu i/ili kontekstu i debelo onda prelaze "pojam IPhone" IT gadgeta u usporedbi, jebiga postoje, prestiž u svakom obliku. 

Da se dotaknem onda po mojoj skromnoj subjektivnoj ocjeni i razmišljanju jedne druge činjenice, onu što danas neki smartwatch gadgeti imaju apasolutno učinkovitu funkciju razgovaranja preko njega?!?! 

U devedesetim godinama prošlog stoljeća je bilo čudno vidjeti nekoga kako sa "nečim" prislonjenog na uho komunicira sa nekim na drugoj strani svijeta, dočim danas drži ruku blizu glave i gleda nekud neodređeno tupim pogledom 

 

Kolega, 

 

Pohvale na komentar.

 

Samo da nadodam, što se zadnjeg odlomka tiče, ipak mi je draži Agera RS u odnosu na Regeru. 

 

A smartwatch i to... lijep ukras, ali još uvijek nedovoljno koristan. Ipak mi draži handsfree, a ruka neka i dalje leđa čuva.

 

Respect and have a nice day! 

zokonja uto 21.1.2020 21:23
Cromaki kaže...

Da je svakome toliko RAM-a potrebno - nije, ali to je jedna od komponenti koja nije skupa tako da i ako ubace 8GB nebi ih puno oderalo po džepu. 

Moj mobitel iz 2016 je imao već 6GB RAM-a pa me višak nije ubio za multitask i igranje...

 RAM da nije skup? Koliko ja znam upravo je RAM najskuplja kompomenta, i najkompliciranija u proizvodnji.

 

Riot uto 21.1.2020 22:21

šta se još vode bitke oko Iphone-a? Ići u bitku sa fanovima je kao da zadrtom HDZ-ovcu iz tamo neke pr**izdine pokušavaš objasnit koliko je toga negativnog njegova stranka napravila ovoj državi .

Zechina sri 22.1.2020 01:51
Mitch kaže...
RAM je tamo potpuno nebitna stvar.

 

Eto ti ga na. Za ajfonaše je RAM potpuno nebitna stvar.

Local storage je nepotreban, jer je iCloud kriptiran i siguran; 5G je bezz jer ga nitko nema u iEkosustavu...

Majke ti božje, do prije godinu-dvije su ajfonaši tvrdili da je NFC bezz (jer ga ajfon nema, odn. bio jer polufunkcionalan), a onda odjednom mirakul!

Google sad na Androidu ima mini neuralnu mrežu na uređaju po želji, prepoznavanje govora, Google assistant, lokalno si možeš spremiti stotine mapa, sve je to povezano. Kad tako nešto digneš, po potrebi, nema tog rama kojeg će ti biti previše. Plus, naravno, pravi multitasking - da se možeš šaltati iz takvih aplikacija trenutno. Uskoro će se igrice sa Stadie streamati pod normalno na svakom trećem Androidu, pa gdje bi se to trebalo keširati? U dodatnom oblaku? A za godinu dana ćete opet pjevati drugu pjesmu, i tako godinama.

Pa ne govorimo o 16 ili 20 GB rama, već - 4.

 

Da te povučem za jezik: ako je RAM "potpuno nebitna stvar" na ajfonu, koji klinac su ga stavili 4GB? I još povećavaju na 6? Ajde pitaj Siri (ako to još postoji)...