Friday pon 24.6.2019 07:21

Kod kuce mi je u aktivnom pogonu 5 intelovih procesora (bilo bi ih 6 da zenin laptop nije izdahnuo). Ali sve si nesto mislim uzeti onog 12-core ryzena sebi. Dugo sam gledao TR i nikako nisam mogao njegov TDP progutati...

metallic pon 24.6.2019 07:33
Friday kaže...

Kod kuce mi je u aktivnom pogonu 5 intelovih procesora (bilo bi ih 6 da zenin laptop nije izdahnuo). Ali sve si nesto mislim uzeti onog 12-core ryzena sebi. Dugo sam gledao TR i nikako nisam mogao njegov TDP progutati...

Imam elegantno riješenje za tebe, uzmeš odma jedan ryzen 9 3950X (16c32t) i rokaš virtualke svima po stanu, svakome 4 jezgre kao i5!!!

 

Intele staviš malo na odmor kao backup.

rambox pon 24.6.2019 13:21
MatkoBB kaže...

Opa 10%.. da li to sad znači da je Intel bolja budget opcija? Stvarno odličan popust.

Sa takvim škrtim popustom Intel si samo može obrisat rit.

 

Prekasno je za bilo kakve popuste, ili sa popustima su trebali krenut još prije dvije godine.Za Intel Desktop CPU segment je izgubljen, to je realnost a sve ostalo je smijurija up to 15% popusti jezuš kristuš.

 

https://www.youtube.com/watch?v=uI7-Z9MpIf8

 

 

učo pon 24.6.2019 19:56

Super, neka se počnu tući cijenama, tako ćemo mi krajnji korisnici konačno profitirati. Oni koji su zbog cijene htjeli preći na AMD sada će razmisliti. Ovo vrlo vjerovatno vodi i smanjenju cijena kod AMD-a, pa će Intel morati još više skidati svoje cijene.... daj bože.

gkelekov pon 24.6.2019 23:45

Intel je pravi primjer kako kvazi managment može i često uništava firmu.
Prije 3 mjeseca su na sva zvona naglašavali da nemaju dovoljno procesora na tržištu i da treba očekivati povećanje cijena radi toga (jer spavaju već 10 godina sa proizvodnjom novog procesora).

3 mjeseca kasnije ti isti manageri sad će sniziti za 10% cijene nekih procesora (ali fora da su to oni isti kojih nema dovoljno za prodaju - kada su umjetno htjeli ponovo napumpati cijene, kao početkom 2018. godine)

 

Cijena dionica im otišla u pod, a oni misle pojeftiniti procesore za 10% koji su točno 50% skuplji od ekvivalentnih AMD-ovih (a slabiji od tih nekih AMD-ovih)
Slow clap, clap, clap, clap...

jur pon 15.7.2019 21:13
učo kaže...

Super, neka se počnu tući cijenama, tako ćemo mi krajnji korisnici konačno profitirati. Oni koji su zbog cijene htjeli preći na AMD sada će razmisliti. Ovo vrlo vjerovatno vodi i smanjenju cijena kod AMD-a, pa će Intel morati još više skidati svoje cijene.... daj bože.

 ma šta ću razmišljati i dalje je 50%amd u plusu a intel u cjeni 50%u plusu dakle ako kupim intela i dale sam u minusu 100%  

ihush uto 16.7.2019 09:11
gkelekov kaže...

Intel je pravi primjer kako kvazi managment može i često uništava firmu.
..

 

-par čekpoint činjenica..

-intel je profitabilan, jako.. amd ne baš.

-posao mangera je maximizirati profit, kukati-cviliti kad se cjenka, neovisno o trošku-zaradi, tj znate li što znači 1% u velikom bizu? Znatel li što znači npr 25lipa na računu telekomoperatora kojeg dobijete svaki mjesec.. par lipa? -milioni. Ako slušaš managere, kad se hvale, kad privlače investitore i sl, tad je sve divno-krasno i jednorozi skakuću, no kad se cjenkaš ili im lupaš porez, tad plaču, preklinju, kunu se djecom.. kažu 'nemam'.. .. i to je tako, zato su oni manageri-trgovci a mi kupci i zato oni imaju milijarde koje smo im na te krokodilske suze dali. :)

-svaka roba ima isti ciklus, prvo je skupo, pa pojeftini, čak i jagode-lubenice.. pa i cpu, a naravno intel neće to dok ne mora, tj čeka konkurenta .. i tad čak i redaradi ili po navici snizi cijenu 10-15%.. tj ne prije, jer to je novac, to je razlog zašto uopće rade chipove (zarada) i ne režu sami sebi granu, dok to konkurent često radi ili se objesi na tu istu granu (ali ni to mu ne ide od ruke, preživi jer je već grana prerezana i nije adekvatna za vješanje..) :)))

-ovo sa snagom/cijenom intela vs amda.. ne kontam baš, no habla inglez? .. ti si kupac, ti biraš, ti plaćaš.. ja ne kupujem slova-brand, nego cpu tj platformu koja radi i plaćam performanse. Koji je bolji, koji je skuplji.. pa ugl u reklamnim benčanjima i raznim promo vidimo intel+nvidia.. tj ako je nešto skuplje-jeftinije, to je stvar cijene i kupca (njegovo pravo izbora), ako je stvar preformansi, .. opet kupac-korisnik bira, a kad gledamo topmodele tad 99% je intel, upravo od takvih juzera odabran, za predstaviti neku novu app-igru, za oboriti neki OC i sl.

-hoće li ryzen biti bolji od pentača? možda, vidjet ćemo.. i možemo se prisjetiti iste teme za godinu, ili pogledati prethodne identične teme unazad nekoliko desetljeća s uvjek istom pričom, uvod-zaplet-finale.. i ne vidim nikakve posebne naznake da se taj scenarij mijenja, pa čak ni izjave intelovih managera po kvartalima, kad govore o nedovoljnim količinama pa onda o sniženju cijene.. jednako kao i sad i to je kontradiktorno, kad bi samo to povjerovao tj priči managera kao nekoj činjenici (jer njegov posao nije reči nam činjenice, nego ostvariti najveći mogući profit, a to radi tako da mi kao kupci platimo više, ne manje nego što to moramo..).

-uništavaju firmu? Bio bi sretan da je čitavo hr gospodarstvo tako uništeno, .. ''uništite i mene'' :)) u toj rečenici baš nikakve sličnosti nema s AMDom.

gkelekov uto 16.7.2019 11:36
ihush kaže...

-intel je profitabilan, jako.. amd ne baš.

-posao mangera je maximizirati profit, kukati-cviliti kad se cjenka, neovisno o trošku-zaradi, tj znate li što znači 1% u velikom bizu? Znatel li što znači npr 25lipa na računu telekomoperatora kojeg dobijete svaki mjesec.. par lipa? -milioni. Ako slušaš managere, kad se hvale, kad privlače investitore i sl, tad je sve divno-krasno i jednorozi skakuću, no kad se cjenkaš ili im lupaš porez, tad plaču, preklinju, kunu se djecom.. kažu 'nemam'.. .. i to je tako, zato su oni manageri-trgovci a mi kupci i zato oni imaju milijarde koje smo im na te krokodilske suze dali. :)

-svaka roba ima isti ciklus, prvo je skupo, pa pojeftini, čak i jagode-lubenice.. pa i cpu, a naravno intel neće to dok ne mora, tj čeka konkurenta .. i tad čak i redaradi ili po navici snizi cijenu 10-15%.. tj ne prije, jer to je novac, to je razlog zašto uopće rade chipove (zarada) i ne režu sami sebi granu, dok to konkurent često radi ili se objesi na tu istu granu (ali ni to mu ne ide od ruke, preživi jer je već grana prerezana i nije adekvatna za vješanje..) :)))

-ovo sa snagom/cijenom intela vs amda.. ne kontam baš, no habla inglez? .. ti si kupac, ti biraš, ti plaćaš.. ja ne kupujem slova-brand, nego cpu tj platformu koja radi i plaćam performanse. Koji je bolji, koji je skuplji.. pa ugl u reklamnim benčanjima i raznim promo vidimo intel+nvidia.. tj ako je nešto skuplje-jeftinije, to je stvar cijene i kupca (njegovo pravo izbora), ako je stvar preformansi, .. opet kupac-korisnik bira, a kad gledamo topmodele tad 99% je intel, upravo od takvih juzera odabran, za predstaviti neku novu app-igru, za oboriti neki OC i sl.

-hoće li ryzen biti bolji od pentača? možda, vidjet ćemo.. i možemo se prisjetiti iste teme za godinu, ili pogledati prethodne identične teme unazad nekoliko desetljeća s uvjek istom pričom, uvod-zaplet-finale.. i ne vidim nikakve posebne naznake da se taj scenarij mijenja, pa čak ni izjave intelovih managera po kvartalima, kad govore o nedovoljnim količinama pa onda o sniženju cijene.. jednako kao i sad i to je kontradiktorno, kad bi samo to povjerovao tj priči managera kao nekoj činjenici (jer njegov posao nije reči nam činjenice, nego ostvariti najveći mogući profit, a to radi tako da mi kao kupci platimo više, ne manje nego što to moramo..).

-uništavaju firmu? Bio bi sretan da je čitavo hr gospodarstvo tako uništeno, .. ''uništite i mene'' :)) u toj rečenici baš nikakve sličnosti nema s AMDom.

Osnove zdrave firme je balansirana profitabilnost, inovacije (jer tržište uvijek traži nešto novo), smanjenje nepotrebnih troškova i kvalitetni (sretni) zaposlenici.
Pričati o managerima kao da im je posao samo profitabilnost je čisti balkanski mindset i u većini firmi, koje žele raditi posao dugoročno, ne prolazi.

Jer to je samo pola osnova, koje tržište kazni prije ili kasnije (posebice kada je pojavi konkurent kojeg ne mogu kupiti).
Naravno dioničari gledaju samo da dividenda bude bolja, i dionica veće vrijednosti ali zato imaš board of directors da očuvaju stanje za koje svi znaju da ne može trajati bez inovacija i kvalitetnih zaposlenika.

 

Da opišemo kratko financijsko stanje Intela. Profitabilnost im je velika, reko bi najbolja između proizvođača komponenti. No prošle godine pala za 7%, ove godine po procijeni i za više od 12%.
To nije radi AMD-a, nego jer su "spavali" zadnjih 10 godina sa razvojem procesora i proizvodnih procesa. Svake godine su izdali "novi isti procesor", iste arhitekture, malo povečali base clock i imamo novi proizvod. Stari procesor su odmah ukinuli kako ne bi bilo pada ili sniženja cijena. No to svo vrijeme R&D je spavao i nije se trošilo love na to previše. I od tuda ekstremana profitabilnost (skoro duplo bolja nego od Nvidia-e koja isto nema konkurenciju, ali zato R&D troši jako puno love svake godine jer ipak napreduju). E to su managerske igrice gdje nabijaju sebi bonuse, a ne razmišljaju o dugoročnosti firme.


I eto došao AMD i reko mi imamo identično jak CPU, jeftinij od vas i na 7nm arhitekturi. No to nije palo iz neba, nego je AMD masno platio R&D da bi mogao imati 7nm proces i novu arhitekturu, a po cijeni proizvodnje jeftinije od Intela. (mislim da ne treba govoriti koliko im je R&D manji i koliko su generalno financijski slabiji od Intela, tako da im je profitabilnost bila gotovo 0 par godina)
S druge strane zbog nedostatka R&D-a, Intel 4 godine nije "sposoban" složiti procesor na 10nm proizvodnom procesu, i tek predviđaju da budu 2022 imali procesor napravljen na 10nm. Naravno da oni to mogu, no pošto je samo profitabilnost bila bitna (radi managerskih igrica s bonusima), nisu ništa ulagali u to, i sad će ih to koštati sljedećih 5-8 godina i to podosta. Treba ponovo okupiti dobar R&D tim, ponovo otvoriti laboratorije i upumpati sulude milijarde dolara da se pokrene.

A što se tiče procijene budućnosti za Intel, naravno da gigant kao Intel ne bude propao, da bude profitabilan tako dugo dokle ima potražnje za računalima (jer inače će se prestat bavit time), no niti približno kao prije. Dionice su im sa 58$ pale na 44$, sa maksimalnom procijenom od 40$ do kraja godine.
Drugu godinu za redom dionica Intela pada ili stagnira, umjesto da raste, a rasla je redovito sve od 2001.
To su sve posljedice tih managera koji gledaju samo da maksimiziraju profit (što im je super išlo u nedostatku konkurenta), ruše ugled firme i bacaju ju u težu budućnost, nego što je trebala bit.