zelenapaprika sri 20.5.2020 18:44

Malo sam ispao iz "štosa", a ovih dana gledam cijene Intelovih procesora kod domaćih trgovaca. Ne sjećam se da su ranije generacije procesora bile tako skupe. Ispada da je i5 8400 ili 9400/9500 srednja varijanta, a da su i7 procesori bolesno skupi. Zašto? Što se to dogodilo?

torrente sri 20.5.2020 18:45

što se velike većine kupaca tiče, ovaj model je zanimljiviji od pumpanja članka brojevima sa modelima koje ne možete dobiti i9 i sl.

kao vlasnik ovoga od prije 2godine. meni je članak taman.

Denise..može pojašnjenje situacije o prelasku preko 65w kada se uključi Turbo.  nisam za to znao i koliko to iznosi?  znači trenutak pri uključenju i dela dalje ko Bandić na 65w uz Turbo?

ibme74 sri 20.5.2020 18:47
zelenapaprika kaže...

Malo sam ispao iz "štosa", a ovih dana gledam cijene Intelovih procesora kod domaćih trgovaca. Ne sjećam se da su ranije generacije procesora bile tako skupe. Ispada da je i5 8400 ili 9400/9500 srednja varijanta, a da su i7 procesori bolesno skupi. Zašto? Što se to dogodilo?

 

a kad je to intel bio jeftin? 

Denis sri 20.5.2020 18:53
torrente kaže...

što se velike većine kupaca tiče, ovaj model je zanimljiviji od pumpanja članka brojevima sa modelima koje ne možete dobiti i9 i sl.

kao vlasnik ovoga od prije 2godine. meni je članak taman.

Denise..može pojašnjenje situacije o prelasku preko 65w kada se uključi Turbo.  nisam za to znao i koliko to iznosi?  znači trenutak pri uključenju i dela dalje ko Bandić na 65w uz Turbo?

 Ha piše ti u članku u nekim osnovnim crtama. Dakle s normalnim postavkama koje propisuje Intel za Turbo Boost vrijednosti, procesor pod punim opterećenjem ne ide preko 65 W jerbo mu je to i definirani TDP. HWinfo tada očitava takt od oko 3,5 GHz za sve jezgre. E sad, ako se maknut Turbo Boost ograničenja u pogledu dozvoljene potrošnje, zagrijavanja i struje koja prolazi kroz procesor, procesor u istim uvjetima troši osjetno više (100+ W, obično oko 110), više se naravno i grije, a prema HWinfou takt jezgri bude 4,2 GHz. Zvuči super, zar ne? De facto ocanje običnog procesora s vrlo velikim skokom takta pod opterećenjem. Problem je u tome što je rast performansi iznimno malen ili čak ni ne postoji. I to nije samo na jednoj ploči nego na svim pločama koje sam isprobao, a isprobao sam ih šest do sad (bit će recenzije ovaj i sljedeći tjedan). 

zelenapaprika sri 20.5.2020 18:53
ibme74 kaže...
zelenapaprika kaže...

Malo sam ispao iz "štosa", a ovih dana gledam cijene Intelovih procesora kod domaćih trgovaca. Ne sjećam se da su ranije generacije procesora bile tako skupe. Ispada da je i5 8400 ili 9400/9500 srednja varijanta, a da su i7 procesori bolesno skupi. Zašto? Što se to dogodilo?

 

a kad je to intel bio jeftin? 

 Bio je jedno vrijeme kada se šamarao s AMD-om Celeronom protiv Durona. Ti su procesori bili popularni i svima dostupni. Ali to je bilo u prapovijesti.

 

Nakon toga je sve otišlo na gore. Ali ovo što sada vidim je totalna koma.

torrente sri 20.5.2020 19:01
Denis kaže...
 Problem je u tome što je rast performansi iznimno malen ili čak ni ne postoji. I to nije samo na jednoj ploči nego na svim pločama koje sam isprobao, a isprobao sam ih šest do sad (bit će recenzije ovaj i sljedeći tjedan). 

 bilo mi je konfuzno i nism očekivao ovakve podatke koje si naveo + zanemarujuć rast perfomansi.

hvala ti na temeljitom odgovoru

ibme74 sri 20.5.2020 19:04
freeman kaže...

Sve je kako se i predpostavljalo. Intel za igre AMD za ostalo.

 

gdje je to intel u prednosti u igrama? taj i5 vs r5 3600 je izjednacen, jos dodaj tome da je ovo testirano na z490 ploči uz 3600MHz, neko tko kupuju zaključani i5 neće sigurno ulagati u skupu z490 ploču nego u neku jeftiniju zaključanu a u tom slučaju računaj da je max brzina ram-a 2666MHz = još performansi dolje... kad u sve to još uračunaš cijenu i5 + ploče i r5 3600 + ploče jasno je koji je od ta dva bolji izbor za gaming 

rambox sri 20.5.2020 19:06
zelenapaprika kaže...

Malo sam ispao iz "štosa", a ovih dana gledam cijene Intelovih procesora kod domaćih trgovaca. Ne sjećam se da su ranije generacije procesora bile tako skupe. Ispada da je i5 8400 ili 9400/9500 srednja varijanta, a da su i7 procesori bolesno skupi. Zašto? Što se to dogodilo?

 Da, tak je.

 

- stari 4/8 Intel i7 7700K flegšipaner, 350$

 

- prije nekoliko dana lansirani 4/8 Ryzen 3 3300X, 120$

neampojma sri 20.5.2020 19:22
zelenapaprika kaže...

Malo sam ispao iz "štosa", a ovih dana gledam cijene Intelovih procesora kod domaćih trgovaca. Ne sjećam se da su ranije generacije procesora bile tako skupe. Ispada da je i5 8400 ili 9400/9500 srednja varijanta, a da su i7 procesori bolesno skupi. Zašto? Što se to dogodilo?

 jel nije i5 8400 koštao više od 2000 kn kod nas kad je izašao?

freeman sri 20.5.2020 19:38
ibme74 kaže...
freeman kaže...

Sve je kako se i predpostavljalo. Intel za igre AMD za ostalo.

 

gdje je to intel u prednosti u igrama? taj i5 vs r5 3600 je izjednacen, jos dodaj tome da je ovo testirano az z490 ploči uz 3600MHz, neko tko kupuju zaključani i5 neće sigurno ulagati u skupu z490 ploču nego u neku jeftiniju zaključanu a u tom slučaju računaj da je max brzina ram-a 2666MHz i još performansi dolje... kad u sve to još uračunaš cijenu i5 + ploče i r5 3600 + ploče jasno je koji je od ta dva bolji izbor za gaming 

Moram priznat da nisam jos pogledao sve usporedbe i testove, ali u skoro svima je Intel bolji za igre AMD ostalo u svim cjenovnim rangovima. Isto tako ta memorija je vise podigla preforamsne amd-u nego intelu.

Uglavnom je stvar sta tko preferira

BlueMax sri 20.5.2020 19:43
Denis kaže...
torrente kaže...

što se velike većine kupaca tiče, ovaj model je zanimljiviji od pumpanja članka brojevima sa modelima koje ne možete dobiti i9 i sl.

kao vlasnik ovoga od prije 2godine. meni je članak taman.

Denise..može pojašnjenje situacije o prelasku preko 65w kada se uključi Turbo.  nisam za to znao i koliko to iznosi?  znači trenutak pri uključenju i dela dalje ko Bandić na 65w uz Turbo?

 Ha piše ti u članku u nekim osnovnim crtama. Dakle s normalnim postavkama koje propisuje Intel za Turbo Boost vrijednosti, procesor pod punim opterećenjem ne ide preko 65 W jerbo mu je to i definirani TDP. HWinfo tada očitava takt od oko 3,5 GHz za sve jezgre. E sad, ako se maknut Turbo Boost ograničenja u pogledu dozvoljene potrošnje, zagrijavanja i struje koja prolazi kroz procesor, procesor u istim uvjetima troši osjetno više (100+ W, obično oko 110), više se naravno i grije, a prema HWinfou takt jezgri bude 4,2 GHz. Zvuči super, zar ne? De facto ocanje običnog procesora s vrlo velikim skokom takta pod opterećenjem. Problem je u tome što je rast performansi iznimno malen ili čak ni ne postoji. I to nije samo na jednoj ploči nego na svim pločama koje sam isprobao, a isprobao sam ih šest do sad (bit će recenzije ovaj i sljedeći tjedan). 

 Vrti u prazno?

ibme74 sri 20.5.2020 19:49

Znaci nisi pogledao testove ali znas? Super 

Ne znam odakle ti informacija da Intel ne gubi sa brziom ram-a, ako je totako zasto svi uzimaju sa intelima po 3000+ mhz a ne 2133MHz kad je razlika nezamjetna? 

 

Pa pogotovo ako se gleda cijenovno rangu Intel je "frula", njihov i3 9100 košta koliko Ryzen 1600 AF a ovaj ga šije u svakom pogledu

 

https://www.techspot.com/review/1983-intel-vs-amd-budget-cpu-battle-2020/

 

R5 3600 vs i5 9600k (i5 9600k je skuplja kupnja, pogotovo kad se još uračunaju ploče)

 

https://www.techspot.com/review/1871-amd-ryzen-3600/

But as we alluded to a moment ago, even for those building a new PC from the ground up, the R5 3600 looks like the best option. It smoked the Core i5-9600K in every single application benchmark we ran and worst case matches its single core performance. You get 12 threads opposed to just 6, so it’s no doubt going to age better, but this time you don’t have to roll the dice on Ryzen's longevity, as it’s already faster today.

 

The Intel Core i5 was a little faster in a few of the games tested, but the R5 3600 was miles faster where you’ll notice it. So this one's pretty cut and dry unless Intel decides to cut pricing heavily.

 

jedan 3300x je bez beda prestigao i7 7700k i i5 9400f

 

https://www.techspot.com/review/2026-amd-ryzen-3-3300x-3100/

 

ta igračkica overklokana dostigla i i9 9900KS

https://youtu.be/5JE0JPeahK4

 

 

freeman sri 20.5.2020 20:01

Mislio sam da se s tobom moze normlano razgovarati, ali ocito ne moze.

Rekao sam da nisam pogledao sve testove jel je to nemoguce. Tko kaze da je laze jel jako puno testova je izaslo. Nisam rekao da nisam nista pogledao i procitao kao sto ti tvrdis.

Isto tako nigdje nisam rekao da intel ne gubi sa manjom brzinom rama, nego sam rekao da AMD-u vise pomaze 3600MHz nego intelu sto je cinjenica.

 

 

ibme74 sri 20.5.2020 21:28
freeman kaže...

Mislio sam da se s tobom moze normlano razgovarati, ali ocito ne moze.

Rekao sam da nisam pogledao sve testove jel je to nemoguce. Tko kaze da je laze jel jako puno testova je izaslo. Nisam rekao da nisam nista pogledao i procitao kao sto ti tvrdis.

Isto tako nigdje nisam rekao da intel ne gubi sa manjom brzinom rama, nego sam rekao da AMD-u vise pomaze 3600MHz nego intelu sto je cinjenica.

 

 

 

Pa ne kuzim, gdje si se nasao uvrijeđen?

Rekao si da je intel u istom cijenovnom rangu u gamingu jaci od Ryzena ja sam ti rekao da nije i podkrijepio sve linkovima.

 

Odakle ti te cinjenice za brzine? Evo ti pa gledaj 3000MHz vs 3600MHz prakricki ista stvar kod ryzena

 

https://youtu.be/8H0DEkpEDCE

 

Imam ja 3600MHz RAM na Ryzen 3600 ako mi za vikend ne bude mrsko bacim par bencheva u igrama na 3600MHz pa na 3000MHz i postam rezultate.

 

Ja ti samo kazem da iz ovog bugovog testa odizmes cca 10% performansi kada stavis taj isti cpu sa 3600MHz na 2666MHz koji je limit na zakljucanim intel plocama (osim ako nekim cudom nova serija zakljucanih ploca ne omoguci vece brzine).

Denis sri 20.5.2020 21:47
red_bull kaže...

Ne kužim kak jedan BuG nije uspio nabavit rzena r5 3600  i pripadajuću ploču pa da bez kemijanja napravite pošten test... 

 Stvar ti je vrlo jednostavna. Nismo ni znali da ćemo uspjeti nabaviti LGA-1200 procesor na test, pa samim time nismo ni znali koji ćemo dobiti. Osim toga, nabavili smo ga u zadnji čas + što računaj da je korona totalna smrdala lagere i dostave. Mislim da je ovo što smo napravili dobra aproksimacija i stojimo iz svega napisanog. Ne bi se niš rezultati puno promjenili da smo imali pravi Ryzen 5 3600. 

cvaja997 sri 20.5.2020 22:08
freeman kaže...

Sve je kako se i predpostavljalo. Intel za igre AMD za ostalo.

 Slažem se, ali u ultra high endu sa ogromnim RR. Za sve ostalo AMD je bolji, naravno zen 2 AMD, trenutni. Za 60 Hz, 1080p je svaki Ryzen 6/12 sposoban za isporuku savršenog iskustva uz bilo koju karticu.

Kaby sri 20.5.2020 23:24

Cijene procesora čak i nisu toliko loše koliko su od ploča, ali ni procesori nisu baš toliko napeti kad znamo da vjerojatno krajem godine već stiže nova arhitektura s PCIe 4.0 podrškom, kao odgovor na Zen3..

Spiridon sri 20.5.2020 23:38
Kaby kaže...

Cijene procesora čak i nisu toliko loše koliko su od ploča, ali ni procesori nisu baš toliko napeti kad znamo da vjerojatno krajem godine već stiže nova arhitektura s PCIe 4.0 podrškom, kao odgovor na Zen3..

 Imaš neki link?