Flagship pon 25.11.2019 15:31
tenac kaže...
Marko :D kaže...
Visak kaže...

Malo je ironično da su 10 godina testirali H 264, a onda u produkciju pustili 265. 

 

"Jel vam svima radi dobro taj 264?"

"Radi!"

"Jeste li sigurni, da ipak testiramo još koju godinu?"

"Ma dobro je, puštaj više!"

"Ok, evo krećemo onda s emitiranjem u 265."

Idemo redom;

➡️ H.265 (HEVC) je odabran zbog uštede. Danas ima hrpa televizora koji podržavaju navedeni kodek i nema potrebe emitirati u starom formatu kada je dostupan novi koji bolje radi i efikasniji je.

➡️ Na DVB-T2 se prelazi zbog veće propusnosti (mogućnost emitiranja većeg broja TV kanala u jednom MUX-u). Još jedan razlog zbog kojeg se prelazi na DVB-T2 je 5G. Nakon prelaska, oslobađa se dio RF spektra koji će biti dodijeljen mobilnim mrežama za razvoj 5G mreža.

➡️ Testiranja HD-a su se vršila u H.264 jer je tada H.265 bio još u fazi razvoja, mali broj prijemnika ga je podržavao. Ako se sjećaš, jednom se HRT 2 HD bio vrtio u DVB-T2, pa je bilo pobune zbog toga što ogroman broj gledatelja nije imao DVB-T2 prijemnika.

Prelazi se isključivo zbog EU direktive. Da nema toga, budi siguran da bi još uvijek emitirali u  mpeg-2.

 

Šteta što EU nije donijela uredbu za tehnološki zaostale zemlje kao što smo do sada bili mi, da se mora odmah preći u 4K

 

 

Flagship pon 25.11.2019 15:36
Marko :D kaže...

Ne, ne postoji direktiva koja govori da mi moramo preći na HEVC; postoji preporuka. Italija je recimo od uvođenja HEVC-a odustala i odlučili su kompletan prelazak na H.264.

 

Nećemo se sigurno ugledati na Italiju, sreća pa smo ipak išli za primjerom Njemačke, Nizozemske i ostalih kod kojih je isto HEVC T2.

Marko :D pon 25.11.2019 15:37
Anđeo bez falinge kaže...
Marko :D kaže...

 Italija je recimo od uvođenja HEVC-a odustala i odlučili su kompletan prelazak na H.264.

 Prika, zašto ?

znaš da smo si dobri i pitam bez provokacije.

Iskreno, ne znam. Sjećam se da je bila vijest na jednoj stranici vezano za to, ali ne mogu se sjetiti na kojoj. Ako pronađem, pošaljem link...

 

Pronašao link: http://m.digitaltvnews.net/?p=33275

pterodaktill sri 27.11.2019 15:58

Kupnja samo na domaćem tržištu tak da aliex  otpada, i radi jamstva i da znam što kupujem.

Za TV svakako uskoro moram nabaviti DVB-T2, ne želim da pored TVa imam nekoliko tih kutija.

Nisam toliko u tome pa lijepo pitam ako netko ima iskustva i što bi preporučio. Svakako da Android box ima i antenu (radi spajanja na wi-fi, jer žica nije blizu).

Valjda ne tražim puno...

Marko :D sri 27.11.2019 17:43
pterodaktill kaže...

Kupnja samo na domaćem tržištu tak da aliex  otpada, i radi jamstva i da znam što kupujem.

Za TV svakako uskoro moram nabaviti DVB-T2, ne želim da pored TVa imam nekoliko tih kutija.

Nisam toliko u tome pa lijepo pitam ako netko ima iskustva i što bi preporučio. Svakako da Android box ima i antenu (radi spajanja na wi-fi, jer žica nije blizu).

Valjda ne tražim puno...

Izgleda da tražimo puno jer još uvijek nisam pronašao DVB-T2 prijemnik koji ima i Android i Wi-Fi. Koliko sam skužio samo Opticum Nytrobox ima daljinski koji možeš koristiti i za TV, te Wi-Fi, ali nema Android. Strong ima dva uređaja s Androidom i ni jedan nema Wi-Fi i daljinski za TV.

pterodaktill sri 27.11.2019 19:12

Kako rekoh, sve mi je to novo pa se u toj šumi svega nemogu baš snaći.

Svakako moram uzeti DVB-T2 prijemnik, a treba mi radi IPTVa i android tako da dvije kutije nemam niti gdje staviti. Ruter je na drugom kraju i jedina opcija je ili žica po sred kuće ili wi-fi.

Ima li ovaj uređaj DVB-T2: EVOLVEO ANDROID BOX H4

 

Sirotinja sri 27.11.2019 19:43

pozdrav ekipa, u regiji D1, 5 km od centra Osijeka i dalje mi ne pronalazi nijedan hd kanal. Tv je sony kdl-43we755, pokušavao sam odabrati češku, njemačku i ostale zemlje prilikom pretraživanja međutim bez uspjeha. Da li je problem do mene ili nas ima još? :)

Flagship sri 27.11.2019 20:01
Marko :D kaže...
pterodaktill kaže...

Kupnja samo na domaćem tržištu tak da aliex  otpada, i radi jamstva i da znam što kupujem.

Za TV svakako uskoro moram nabaviti DVB-T2, ne želim da pored TVa imam nekoliko tih kutija.

Nisam toliko u tome pa lijepo pitam ako netko ima iskustva i što bi preporučio. Svakako da Android box ima i antenu (radi spajanja na wi-fi, jer žica nije blizu).

Valjda ne tražim puno...

Izgleda da tražimo puno jer još uvijek nisam pronašao DVB-T2 prijemnik koji ima i Android i Wi-Fi. Koliko sam skužio samo Opticum Nytrobox ima daljinski koji možeš koristiti i za TV, te Wi-Fi, ali nema Android. Strong ima dva uređaja s Androidom i ni jedan nema Wi-Fi i daljinski za TV.

 

Opticum nema wi-fi. Strong ima wi-fi, model SRT 2402

 

https://www.strong.tv/en/products/ip-tv-receivers/srt2402

 

Bio je do prije par dana na akciji za 580 kn u ED, rasprodano sve. Ako tražiš kod nas ima i Amiko A5 Combo, bolji od stronga i s cijenom oko 1000 kn. Treća opcija je naručit negdje vani. Ispod 80-100€ nema ozbiljnijih android boxeva s T2 HEVC tunerom, barem 2GB RAM i novijim proc.

Marko :D sri 27.11.2019 21:06
Sirotinja kaže...

pozdrav ekipa, u regiji D1, 5 km od centra Osijeka i dalje mi ne pronalazi nijedan hd kanal. Tv je sony kdl-43we755, pokušavao sam odabrati češku, njemačku i ostale zemlje prilikom pretraživanja međutim bez uspjeha. Da li je problem do mene ili nas ima još? :)

Ako živiš u zgradu i koristiš zajednički antenski sustav (ZAS), možda još uvijek nije namješten, pa zato ne možeš pronaći nove HD kanale...

Marko :D sri 27.11.2019 21:11
Flagship kaže...
Marko :D kaže...
pterodaktill kaže...

Kupnja samo na domaćem tržištu tak da aliex  otpada, i radi jamstva i da znam što kupujem.

Za TV svakako uskoro moram nabaviti DVB-T2, ne želim da pored TVa imam nekoliko tih kutija.

Nisam toliko u tome pa lijepo pitam ako netko ima iskustva i što bi preporučio. Svakako da Android box ima i antenu (radi spajanja na wi-fi, jer žica nije blizu).

Valjda ne tražim puno...

Izgleda da tražimo puno jer još uvijek nisam pronašao DVB-T2 prijemnik koji ima i Android i Wi-Fi. Koliko sam skužio samo Opticum Nytrobox ima daljinski koji možeš koristiti i za TV, te Wi-Fi, ali nema Android. Strong ima dva uređaja s Androidom i ni jedan nema Wi-Fi i daljinski za TV.

 

Opticum nema wi-fi. Strong ima wi-fi, model SRT 2402

 

https://www.strong.tv/en/products/ip-tv-receivers/srt2402

 

Bio je do prije par dana na akciji za 580 kn u ED, rasprodano sve. Ako tražiš kod nas ima i Amiko A5 Combo, bolji od stronga i s cijenom oko 1000 kn. Treća opcija je naručit negdje vani. Ispod 80-100€ nema ozbiljnijih android boxeva s T2 HEVC tunerom, barem 2GB RAM i novijim proc.

1000 kn mi je već preskupo za DTV prijemnik. 🙄

 

Baš mi je glupo što za te Strongove baš i nema nekih recenzija...

viking.software čet 28.11.2019 11:24
Marko :D kaže...
pterodaktill kaže...

Kupnja samo na domaćem tržištu tak da aliex  otpada, i radi jamstva i da znam što kupujem.

Za TV svakako uskoro moram nabaviti DVB-T2, ne želim da pored TVa imam nekoliko tih kutija.

Nisam toliko u tome pa lijepo pitam ako netko ima iskustva i što bi preporučio. Svakako da Android box ima i antenu (radi spajanja na wi-fi, jer žica nije blizu).

Valjda ne tražim puno...

Izgleda da tražimo puno jer još uvijek nisam pronašao DVB-T2 prijemnik koji ima i Android i Wi-Fi. Koliko sam skužio samo Opticum Nytrobox ima daljinski koji možeš koristiti i za TV, te Wi-Fi, ali nema Android. Strong ima dva uređaja s Androidom i ni jedan nema Wi-Fi i daljinski za TV.

 strong 2402: WLAN802.11 b/g/n 2.4 GHz

 

 

EDIT: strong 2401, video recenzija, nije nešto, ali daj što daš. razlike ja ne pronalazim. (ok, nisam uspoređivao stavku po stavku). možda će novi model dobiti noviji soft. ja bih ga kupio, ali me strah kako je riješeno primanje tv-signala, jer sam sa android tv-om pojeo *ovno.

 

 

https://www.strong.tv/en/products/ip-tv-receivers/srt2402

https://www.strong.tv/en/products/ip-tv-receivers/srt2401

summus čet 28.11.2019 18:15

Dobro je što napokon prelazimo na kvalitetnije emitiranje a još je bolje što će HRT prenositi evropsko i svjetsko prvenstvo pa će uz sam prijenos i emisije biti kvalitetnije.

Nova i RTL pored toga što su daleko lošiji u samoj tehničkoj i umjetničkoj izvedbi nemogu odraditi prijenos bez da u njega trpaju Život na vagi, turske sapunice i kojekakve reklame vlastitog programskog sadržaja.

Kad se samo sjetim kad je Hrgović boksao u Areni Zagreb pa tri sata prije počeli sa Big Brotherom, Životom na vagi, serijama...i tako zakasnili pokazat sam početak meča.

 

centar ned 1.12.2019 13:52

Pozdrav svima

Može mi neko ko se stvarno razumije preporučiti najbolji zemaljski HEVC H.265 reciver koji se može kupit kod nas ?
Gdje se može kupiti?

Nisu mi bitni WI-Fi, USB, i ostale slične stvari (to mi uopće ne treba).
najbitnije mi je da ima NAJBOLJU KVALITETU SLIKE I ZVUKA.
Probao sam neke Opticume, ali mi kvaliteta slike i nije bila baš nešto na 52" televizoru.
Do sada sam imao zemaljskog TOPFIELDA7700 HTCI i on je bio vrhunski, ali ga sada mogu bacit.

Unaprijed hvala na pomoći.

CVET2 pet 13.12.2019 16:14

Jel se zna što o mogučim promjenama naćina emitiranja kod satelita? Pretežito miislim na HRT-ov Eutelsat 16e. Očito ću morati kupiti neki box, jer mi TV ima DVB-T2, ali nema podršku za HEVC, međutim TV mi ima i podršku za satelitski prijenos - DVB-S2 s kojim sad mogu hvatati signal od HRT-a i drugih kanala. Ako se ne varam, ti satelitski kanali koriste .h264 codec. Ima li netko kakvu informaciju hoće li se u narednih npr. 5-6 godina i tu opet nešto mijenjati?

tenac pet 13.12.2019 18:15
CVET2 kaže...

Jel se zna što o mogučim promjenama naćina emitiranja kod satelita? Pretežito miislim na HRT-ov Eutelsat 16e. Očito ću morati kupiti neki box, jer mi TV ima DVB-T2, ali nema podršku za HEVC, međutim TV mi ima i podršku za satelitski prijenos - DVB-S2 s kojim sad mogu hvatati signal od HRT-a i drugih kanala. Ako se ne varam, ti satelitski kanali koriste .h264 codec. Ima li netko kakvu informaciju hoće li se u narednih npr. 5-6 godina i tu opet nešto mijenjati?

 za sad ne

Vavoom pon 13.1.2020 20:32

Planiram kupiti navedeni model. Zanima me da li će čitati kanale koje trenutno hvatam sa tunerom (DVBT MPEG4) ugrađenom u LG TV koji je kod staraca. 

Znači to su kanali iz SLO, koje uključuju i njihova 3 HD kanala a čitao sam da taj Strong samo čita HD kanale na DVB-T2 (HEVC),a SLO još uvijek koristi DVB-T (MPEG4). Da li je to istina?

Svemo pon 13.1.2020 22:30

Večer, 

ako može pomoć. Gledam zemaljski sa Mecool K7 (ovaj prije spomenuti, DVB -t2, Wi fi, Android 9, 4 GB RAM, 101 $ na Aiju, ostalo prošao lišo) Razina signala S= 90; Q=100. Međutim, 1 -2 puta u uru vrimena Qualiti padne na 25% i vjerovatno niže i dođe do smrzavanja slike na sec. Antena je vanjska logaritamska, odašiljač Labišnica. Spojeve pregledao, F konektore promjenio. Kako dalje? 

ihush uto 14.1.2020 13:52
Vavoom kaže...

Planiram kupiti navedeni model. Zanima me da li će čitati kanale koje trenutno hvatam sa tunerom (DVBT MPEG4) ugrađenom u LG TV koji je kod staraca. 

Znači to su kanali iz SLO, koje uključuju i njihova 3 HD kanala a čitao sam da taj Strong samo čita HD kanale na DVB-T2 (HEVC),a SLO još uvijek koristi DVB-T (MPEG4). Da li je to istina?

 

Marko :D kaže...

Hoće! DVB-T2 prijemnici mogu prikazivati DVB-T kanale, ali DVB-T prijemnici ne mogu prikazivati DVB-T2 kanale.

 

--hmmm, ne. :) tj mješanje pojmova-termina/naziva i onog što znače, što uključuje standard..

-dvb-t i dvb-t2 su standardi, koji uključuju kodeke, pa tako t2 podrazumijeva i mpeg4 (t1-možda ima možda ne..) tj jednako kao sad dvb-t2-hevc tj nije dovoljna oznaka dvbt2 nego mora biti i HEVC ili H.265 tj mora imati kodek za dekodiranje i slovenci su na mpeg4 što može svaki t2 kao do sad.

tako nije problem t-1-2 nego kodek koji je uključen, kao noviji h265 nije ni mogao biti uključen prije 5-više godina jer nije ni postojao tj T1-T2 nam ne znači ništa i ne gledamo po toj oznaci (samo se podrazumijeva da svi novi prijemnici u EU od 2016-7.. nadalje podržavaju 265, ali uvjek treba provjeriti). SLO će raditi u svakom slučaju, naši samo ako je h265.

ihush uto 14.1.2020 15:54
Marko :D kaže...

Naravno da to sve ovisi o kodeku, ali budući da će se u Hrvatskoj i nekim drugim zemljama koristiti najsuvremeniji kodek, ne vidim razlog zašto bi prijemnik podržavao HEVC, a ne bi MPEG-4. 

 -zato jer u svim relevantnim temama upozoravamo kupce da to pripaze, h265.. i sad to 'ignoriraš' :) tj time stvaramo šum-smetnje, (dezinformacije). tj zato tema ima naslov upravo kompletan (eliminira se nesporazum). dvb-t2-hevc/265..

ili obrnuto, to što je prijemnik t2 ne znači da podržava hevc, dok svaki podržava mpeg, jer je već uključen u stari t2 standard kao što svaki koji podržava 265 podržava i stariji 264 kodek, nasljeđe kompatibilno ali ne komutativno.

 

kraće, svaki t2 može koa što je i do sad pratio SLO dok novi s hevcom naravno može tj hevc tad nema veze (osim jednog dana u budućnosti ako se ukine npr mpeg4 podrška, do tad će svaki novi uređaj podržavati stariji standard).

-ako uređaj može dekodirati novi hr-tv signal hd, hevc, tad može i slo, ako može slo, tad samo možda, ako ima hevc može i hr. to je razlika i to treba napominjati, pogotovo još par mjeseci dok krene gašenje starog signala... upravo zato da tko god pročita neki post dobije točniju-precizniju info što treba pripaziti.