Flagship ned 17.11.2019 15:14
Marko :D kaže...

 

 

Novi HD kanali nalaze se u sadašnjem MUX D; Trend TV HD i Laudato TV HD.

 

Nigdje u dozvolama i koncesijama se nije spominjala mogućnost emitiranja 720p HEVC u MUX-u D. Ovo je vjerojatno OiV ad-hoc rješenje na koje je HAKOM zažmirio zbog činjenice da je u MUX-u M2 već 13 kanala i protok je premali.

 

Btw, lokalni kanali će emitirati u novom L1 MUX-u koji će biti na K22 (D4 regija) pa će ovi spomenuti prijeći tamo kad se ugase svi ovi stari Multiplexi.

ihush ned 17.11.2019 15:46
Flagship kaže...
..

 

Nigdje u dozvolama i koncesijama se nije spominjala mogućnost emitiranja 720p HEVC u MUX-u D...

- htv 1-2 je 1080p = HD

- htv 3-4 je 720p =SD

 

to što je kolokvijalno-trgovački SD postao hd pa izmišljen i full-hd.. je samo izmišljotina, nepotreban naziv. HD je hd.. SD nije hd mada tako piše (piše na slici koja se emitira.. na svim hevc kanalima).

 

wiki.. - Dok se tradicionalna televizijska slika standardne definicije (SD) emitira sa 720 x 576 piksela, televizijska slika visoke definicije ima veličinu do 1920 x 1080 piksela.

HD = high def. = visoka definicija (rezolucija) tj 1920x1080

SD = standard def. .. standardna, različita riječ i značenje od visoka.

ali, kao je to već povijest, jer su trgovci reklamirali-prodavali HD uređaje koji nisu podržavali HD nego npr 1366.. tad je dodan naziv Full-HD, kao recimo ''pravi'' ili za istač HD (dok onaj drugi nije, kao da se djeca svađaju a ovo je naziv standarda i zvuči neobično tako pogrešno nazivati stvari samo zato jer se bolje prodaje isti TV.. tj zavaravanje kupca). Kao umjetno stvorena činjenica, tad je i SD postao HD rezolucija, tj pribrojen (što možemo vidjeti u eng.wikiju.. u kojem je i 720p pod HDTVom). Ili kao HD-ready što je još gluplja izmišljotina, tj uređaj koji nije hd ali može primiti (hd) signal i prikazati ga kao SD tj na rezoluciji ekrana ispod HDa npr 1366x720p.. Točniji termin bi tad bila riječ HD-kompatibilno, tj to bi tad značilo da tv-uređaj može primiti signal i prikazati ga, uz recimo konverziju (up-down).. kao što je to s pal-ntsc ili 3:4 ili wide format itd..

 

-kranje besmisleno, ali tako se ukorjenilo i sad je to tako. Sve je HD :)

možemo sad čak i izmisliti neki Q-HD (quarter/četvrtina).. i emitirati ili prodavati takve uređaje, ne kršeći pravila jer ''sve je to HD'' bar tako piše u nazivu, ako je naziv izmišljen Q-HD.. full-ready ili nešto kao-bluzu, polu-nalik itd.. pa tad nema 'opasnosti' da se pravilnikom nešto tako ispravi, osim da počnu koristiti stnadarde u nazivu koji tad eliminiraju sve osim HD rezolucije.

Marko :D ned 17.11.2019 16:03

Ne;

➡ 720p, 1080i = HD Ready ili standardni HD

➡ 1080p = Full HD

 

Zbog toga što 720p nije puna HD rezolucija, naziva se HD Ready ili standardnim HD (ovdje također spada i 1080i). 1080p je puna HD rezolucija i zbog toga ima naziv Full HD.

To da je 720p je SD je glupost; sam 720p sadržaj izgleda višestruko bolje od 576i/p tako da se istu rezoluciju ne može nazivati SD.

JozoBozo121 ned 17.11.2019 16:30

Fulao si. Za oznaku rezolucije koristi se koristi vertikalni broj piksela. 

 

720x576 je 576i ili 576p što je SD, a HD rezolucije su 1280x720 i 1920x1080. Postoje i QHD i qHD rezolucije, koje su resprektabilno 2560x1440 i 960x540, jedna kao 4 puta HD-Ready rezolucija, a druga kao četvrtina Full-HD rezolucije.

Visak ned 17.11.2019 16:54

Ako je netko kupio 1080i kamere teško da će sada ići kupovati nove progresivne, pa bih rekao da to što sada imamo vjerojatno ostaje do daljnjega, dok iz nekog drugog razloga ne budu nabavljali novu opremu.

Flagship ned 17.11.2019 17:05
Visak kaže...
Ako je netko kupio 1080i kamere teško da će sada ići kupovati nove progresivne, pa bih rekao da to što sada imamo vjerojatno ostaje do daljnjega, dok iz nekog drugog razloga ne budu nabavljali novu opremu.

 

S tolikim milijunima i milijardama iz pretplate svake godine (hrt) već su trebali kupit 4K kamere a ne 1080p. Glavno da se troši na "super važne" sadržaje kao što su the voice, kvizovi, lijepom našom itd

 

Ni komercijalni nisu ništa specijalno ali od njih bi mogli prije očekivati, barem dio sadržaja u pravom 1080p.

tenac sri 20.11.2019 19:08
Visak kaže...
Ako je netko kupio 1080i kamere teško da će sada ići kupovati nove progresivne, pa bih rekao da to što sada imamo vjerojatno ostaje do daljnjega, dok iz nekog drugog razloga ne budu nabavljali novu opremu.

Al će bar Liga prvaka i  Euro biti u 1080p.

Visak sri 20.11.2019 21:55
Flagship kaže...

 

S tolikim milijunima i milijardama iz pretplate svake godine (hrt) već su trebali kupit 4K kamere a ne 1080p. Glavno da se troši na "super važne" sadržaje kao što su the voice, kvizovi, lijepom našom itd

 Imaš neke konkretne podatke da HTV nema 1080p opremu?

 

Flagship kaže...

Ni komercijalni nisu ništa specijalno ali od njih bi mogli prije očekivati, barem dio sadržaja u pravom 1080p.

 RTL je tek neki dan uspio složiti HD emitiranje. Pa sada puštaju TBBT koja ima oko 400 vertikalnih linija u HD formatu. 

Dud čet 21.11.2019 19:06

Pozdrav. Ajde da vas ovdje pitam možda tko ima ideju. Naime našao sam ovaj Synergy T1224 prijemnik od nekog djedice na placu za 50 kna. I super radi kaj se tiče hvatanja hd programa, hvata sve naše i slovenske hd i obične programe i naravno total tv kodirane programe. Ono kaj me muči je to kaj kad posložim programe po nekom svom redu on ih sam od sebe nakon par dana izmiješa. Ok je to kaj barem one od total tv za koje sam mu rekao da preskače  njih i preskoči pa nije tak frka vrtiti na daljinskom gore dolje dok tražim program. Ali me pomalo živcira kad prvi više nije na prvom nego najednom na npr. 51. Stavio sam da ih sortira po LCN (što god to bilo) i ugasio automatsko sortiranje programa. I druga stvar zašto svi ti prijemnici imaju Lan ili wi-fi, ovaj moj ima lan iliti RJ45 , a nema nikakve aplikacije za radit nekaj online, jel to za neki automatski apdejt il kaj?

Marko :D čet 21.11.2019 19:27
Dud kaže...

Stavio sam da ih sortira po LCN (što god to bilo) i ugasio automatsko sortiranje programa...

LCN isključi; nije ti potreban. To je nekakvo automatsko numeriranje kanala; kod mene su s tim uključenim naši TV kanali na broju 800, pa na dalje dok su slovenski kanali prvi.

Dud kaže...

I druga stvar zašto svi ti prijemnici imaju Lan ili wi-fi, ovaj moj ima lan iliti RJ45 , a nema nikakve aplikacije za radit nekaj online, jel to za neki automatski apdejt il kaj?

Neki prijemnici (svi s LAN portom ili Wi-Fijem) imaju neke dodatne mogućnosti; najćešće se tu radi o RSS-u i vijestima, te vremenskoj prognozi dok neki prijemnici donose i podršku za slušanje radijskih postaja, te HbbTV.

Flagship pet 22.11.2019 14:26
Visak kaže...
Flagship kaže...

 

S tolikim milijunima i milijardama iz pretplate svake godine (hrt) već su trebali kupit 4K kamere a ne 1080p. Glavno da se troši na "super važne" sadržaje kao što su the voice, kvizovi, lijepom našom itd

 Imaš neke konkretne podatke da HTV nema 1080p opremu?

 

Flagship kaže...

Ni komercijalni nisu ništa specijalno ali od njih bi mogli prije očekivati, barem dio sadržaja u pravom 1080p.

 RTL je tek neki dan uspio složiti HD emitiranje. Pa sada puštaju TBBT koja ima oko 400 vertikalnih linija u HD formatu. 

 

Mislim da malo ljudi zna točno stanje, kao stalno nabavljaju "HD" opremu ali pitanje je kakva i u kojoj količini. U svibnju kad krene glavni M1 mux onda ćemo vidjeti (valjda) i više njihovog vlastitog sadržaja u 1080p?

 

 

gordan89 pon 25.11.2019 00:20

Pozdrav svima.
Evo u čemu je problem.

Želim gledati HD programe, mislim na ove free (Nova, RTL itd.) 
Skeniram automatski, reciver je Infinity 8020 DVB-T2,

Infinity-8020-DVB-T2

 

pronađe mi ovo na slici, znači samo zvuk čujem.
Nije pod TV programima, nego tamo gdje su radio programi.
Prijem je inače odličan jer sam 1,5 km od repetitora.

 

Ono što vidim kada skeniram

 

Samo zvuk, bez slike

 

Da li je to možda do ovog HEVC sustava kodiranja? 

Ne vidim da ovaj receiver to podržava.

 

 

191x7 pon 25.11.2019 07:43

Prijatelju, to ti je MPEG4 H.264 prijemnik, nije HEVC H.265. To je standard u kojem je bio HRT2 HD testni što smo gledali prvenstva nogometna zadnjih godina, koriste ga neke zemlje (npr naši susjedi Mađari).

Visak pon 25.11.2019 08:49

Malo je ironično da su 10 godina testirali H 264, a onda u produkciju pustili 265. 

 

"Jel vam svima radi dobro taj 264?"

"Radi!"

"Jeste li sigurni, da ipak testiramo još koju godinu?"

"Ma dobro je, puštaj više!"

"Ok, evo krećemo onda s emitiranjem u 265."

bugovac222 pon 25.11.2019 09:32

Dud izgleda da je to greška kod svih synergy prijeminka. Ne može sortirati kanale kako želiš, daljinski jako loš (iako optički lijepo izgleda) moraš ga baš naciljati točno na prijemnik, ako je malo dalje i ne naciljaš precizno ne radi (model T202). Jednom je izgubio sve memorirane programe, drugi put upališ crvena slika. Ako listaš kanale s jednog MUXa na drugi prikaže crnu sliku, pa moraš ići na drugi program na taj drugi MUX pa se vratiti na onaj i onda radi itd. itd. Imao je još nekih grešaka ali sam zaboravio. Ne kupujte synergy. Opticum NytroBox pravi grešku kod paljenja ponekad suzi sliku na 4:3 pa trebaš ponovo upaliti. Daljinski mu ima dobar domet i prvi puta super memorira osnovne funkcije TVa (da ne koristiš dva daljinska), drugi puta za drugi TV se namučio i uspio nakon 30tak pokušaja (nemam pojma kako) jednostavno nekad hoće nekad neće. Ali kad jednom upamti frekvencije TV upravljača (pali gasi, pojačaj smanjii odabir HDMI ulaza) onda radi ok.

Marko :D pon 25.11.2019 11:10
Visak kaže...

Malo je ironično da su 10 godina testirali H 264, a onda u produkciju pustili 265. 

 

"Jel vam svima radi dobro taj 264?"

"Radi!"

"Jeste li sigurni, da ipak testiramo još koju godinu?"

"Ma dobro je, puštaj više!"

"Ok, evo krećemo onda s emitiranjem u 265."

Idemo redom;

➡️ H.265 (HEVC) je odabran zbog uštede. Danas ima hrpa televizora koji podržavaju navedeni kodek i nema potrebe emitirati u starom formatu kada je dostupan novi koji bolje radi i efikasniji je.

➡️ Na DVB-T2 se prelazi zbog veće propusnosti (mogućnost emitiranja većeg broja TV kanala u jednom MUX-u). Još jedan razlog zbog kojeg se prelazi na DVB-T2 je 5G. Nakon prelaska, oslobađa se dio RF spektra koji će biti dodijeljen mobilnim mrežama za razvoj 5G mreža.

➡️ Testiranja HD-a su se vršila u H.264 jer je tada H.265 bio još u fazi razvoja, mali broj prijemnika ga je podržavao. Ako se sjećaš, jednom se HRT 2 HD bio vrtio u DVB-T2, pa je bilo pobune zbog toga što ogroman broj gledatelja nije imao DVB-T2 prijemnika.

tenac pon 25.11.2019 11:19
Marko :D kaže...
Visak kaže...

Malo je ironično da su 10 godina testirali H 264, a onda u produkciju pustili 265. 

 

"Jel vam svima radi dobro taj 264?"

"Radi!"

"Jeste li sigurni, da ipak testiramo još koju godinu?"

"Ma dobro je, puštaj više!"

"Ok, evo krećemo onda s emitiranjem u 265."

Idemo redom;

➡️ H.265 (HEVC) je odabran zbog uštede. Danas ima hrpa televizora koji podržavaju navedeni kodek i nema potrebe emitirati u starom formatu kada je dostupan novi koji bolje radi i efikasniji je.

➡️ Na DVB-T2 se prelazi zbog veće propusnosti (mogućnost emitiranja većeg broja TV kanala u jednom MUX-u). Još jedan razlog zbog kojeg se prelazi na DVB-T2 je 5G. Nakon prelaska, oslobađa se dio RF spektra koji će biti dodijeljen mobilnim mrežama za razvoj 5G mreža.

➡️ Testiranja HD-a su se vršila u H.264 jer je tada H.265 bio još u fazi razvoja, mali broj prijemnika ga je podržavao. Ako se sjećaš, jednom se HRT 2 HD bio vrtio u DVB-T2, pa je bilo pobune zbog toga što ogroman broj gledatelja nije imao DVB-T2 prijemnika.

Prelazi se isključivo zbog EU direktive. Da nema toga, budi siguran da bi još uvijek emitirali u  mpeg-2.

tenac pon 25.11.2019 12:06
Marko :D kaže...

Ne, ne postoji direktiva koja govori da mi moramo preći na HEVC; postoji preporuka. Italija je recimo od uvođenja HEVC-a odustala i odlučili su kompletan prelazak na H.264.

 ne postoji ta direktiva, ali postoji direktiva da se moraju osloboditi frekvencije za mobilni internet, a bez toga bi bile produžene stare dozvole jer vlada nije donijela strategiju.

gordan89 pon 25.11.2019 13:22
191x7 kaže...

Prijatelju, to ti je MPEG4 H.264 prijemnik, nije HEVC H.265. To je standard u kojem je bio HRT2 HD testni što smo gledali prvenstva nogometna zadnjih godina, koriste ga neke zemlje (npr naši susjedi Mađari).

Upravo zbog tog testnog razdoblje tj. sporta na HRT2 u HD rezoluciji sam i uzeo taj  receiver.

Znači sada je HEVC H.265 i trebam tražiti takav receiver (koji podržava navedeni format).

Pretpostavljao sam da je tako nešto, no pametnije je pitati ljude koji se razumiju.

Hvala na informaciji