Zechina sub 22.6.2019 19:10

Rick Osterloh (head of harware division) clarifies that Google’s “Android & Chrome OS teams are 100% committed” to tablets from partners.
https://9to5google.com/2019/06/20/google-partner-tablets-committed/
https://twitter.com/rosterloh/status/1141791243128590336

Ali opet:
Mislim da je ovdje riječ o nečem ozbiljnom; uzrokovano američkim trgovačkim ratom (i budućim posljedicama). Ako netko zna što nam budućnost donosi, to bi trebao biti Google (AI, neural networks, big-data crunching analize koje skupo prodaju, pa onda valjda koriste i za sebe).
Google je tek rel. nedavno počeo tranziciju Chromebooka u višu, skuplju kategoriju. Paralelno, tek nedavno je počeo s pravom globalnom ekspanzijom za Chrome OS uređaje (Australija, konkretno). Ti projekti se guraju već godinu-dvije.
I za jedno i za drugo, da bi uspjelo, potrebno je uložiti značajna sredstva, prvenstveno u marketing i PR.
Ovaj potez mi se čini kao pregrupiravanje pred oluju; inventura, "strukturne reforme" i stand-by - "zamrzavanje" novih velikih projekata.
Ako se uskoro, naprasno i npr Stadia odgodi, bojim se da su pred nama loša vremena (ne zbog Googlea već...).


Nešto pozitivno: Google Earth for web je prebačen na Web Assembly, sad bi trebao raditi i u Edgeu, Firefox itd.
https://9to5google.com/2019/06/20/google-earth-web-all-browsers-webassembly/

wyks sub 22.6.2019 20:09

Prodaja tableta je u padu od 2013. cak i u 4. kvartalu prodaja poraste tek 15-20% - za usporedbu 2013. je 4. kvartal donosio i do 90% povecanje prodaje.

Ultrabookovi su postali jeftiniji, veoma dobri modeli se prodaju za 1/3 cijene ultrabookova od prije 5-10 godina, i dolaze sa TS ekranima.

 

Gaming (performanse) i kamere su najvazniji (jedini) razlozi kupnje novih smartphone, a to su dvije kategorije koje ne igraju neku ulogu kod tableta. Gaming je nespretan, dok je kamera nebitna. Takodjer bas zbog rasta prodaje i ponude flagship smartphonea, kupci imaju manje volje i resursa paralelno kupovati uredjaj na istoj platformi ali sa vecim ekranom.

 

iPadu takodjer opada prodaja, iako jedini sudjeluje u sva tri cjenovna segmenta.

Google jednostavno ne moze napraviti pandan iPadu Pro, jer nema platformu koja bi kupca vendor-lockala i natjerala na kupnju.

 

I mozda najbitniji razlog - Apple gura iPad Pro kao zamjenu za laptop (cak ga agresivno reklamiraju kao punokrvno racunalo) jer Air gubi smisao u form factoru kojeg je vec preuzeo obicni MacBook.

Google ne moze na Appleov nacin pozitivno kanibalizirati svoju ponudu jer vec nudi ChromeBookove kao svoje laptop-replacement uredjaje.

Zechina sub 22.6.2019 20:48

Potpisujem sve, ali i dalje je to ogromno tržište (tableti).

Nešto se tu googletu pomrsilo, chrome os +android se nije dobro ponašao u tom switchu laptop/tablet (kad ištekaš/dodaš tipkovnicu), a još su tu naglo htjeli zamijeniti Linux kernel Fuchsiom (praktički "jovo nanovo").
Čini mi se da bi im trebalo još dodatnih 8mj-godinu dana (koje izgleda nemaju/ne daju) da to izbruse kako treba.

 

> Google ne moze na Appleov nacin pozitivno kanibalizirati svoju ponudu jer vec nudi ChromeBookove kao svoje laptop-replacement uredjaje.

Da, upravo to: mobiteli su sad do 6" ekran, a chrombuci od 10". Rupa je premala, a krombuci su već kao takvi ultratanki i lagani tako da... tablet više nije zamjena za ultra-mobilni laptop.
southy ned 23.6.2019 20:07

Integracija koju će iPadOS donijeti sa macOS-om daje tabletu još jednu dimenziju s kojom se Android i Windows tableti ne mogu boriti. Apple još od početka ima (uglavnom) jasnu viziju čemu treba služiti I sto treba biti tablet, a uloga i namjena Android tableta je bila samo velika ploča za surfanje i ništa vise. Windows tableti su mi još gora kategorija, ne znaš da li je to tablet, slabašno računalo kojem baterija iscuri za par dana bez da ga pipnes ili sto je već. Isprobao sam sve 3 platforme i Android tablet ima smisla kao jeftina ploča za surf koju kupiš baki ili nekome rođaku da traži recepte i slično, Windows ima smisla ako želiš koristiti npr. u pogonu za aplikaciju koja postoji samo na Win platformi, a za sve ostalo jedini funkcionalni tablet je iPad. Postoji još jedna namjena - eReaderi no u Hrvatskoj ionako ljudi previše ne čitaju knjige, a još manje kupuju pa nema smisla ni spominjati.

Envy ned 23.6.2019 23:55

Pixel (Shitxel) nisam nigdje vidio na tržištu enterprises industrije.
Naravna stvar da će zatvoriti ovaj još jedan u nizu Googlovih propalih projekata.

Eh, Google, Google... tvoj slogan "don't be evil" davno je izgubio smisao.

Posmatrač pon 24.6.2019 08:59
southy kaže...
Integracija koju će iPadOS donijeti sa macOS-om daje tabletu još jednu dimenziju s kojom se Android i Windows tableti ne mogu boriti. Apple još od početka ima (uglavnom) jasnu viziju čemu treba služiti I sto treba biti tablet, a uloga i namjena Android tableta je bila samo velika ploča za surfanje i ništa vise. Windows tableti su mi još gora kategorija, ne znaš da li je to tablet, slabašno računalo kojem baterija iscuri za par dana bez da ga pipnes ili sto je već. Isprobao sam sve 3 platforme i Android tablet ima smisla kao jeftina ploča za surf koju kupiš baki ili nekome rođaku da traži recepte i slično, Windows ima smisla ako želiš koristiti npr. u pogonu za aplikaciju koja postoji samo na Win platformi, a za sve ostalo jedini funkcionalni tablet je iPad. Postoji još jedna namjena - eReaderi no u Hrvatskoj ionako ljudi previše ne čitaju knjige, a još manje kupuju pa nema smisla ni spominjati.

 I koja bi to vizija bila? Koliko sada uredjaj u slicnom segmentu imaju? Ipad os je iznudjen potez inace bi ot pocetka ipadpro uredjaj bio tu... Appleu pada prodaja (iako je i dalje ogromna i finansijski nema briga jos dugo vremena) i sada lutaju... Sada imaju nazivno 3 OS-a a godinama vec slusam o integraciji.... 

southy pon 24.6.2019 10:52
Posmatrač kaže...

 I koja bi to vizija bila? Koliko sada uredjaj u slicnom segmentu imaju? Ipad os je iznudjen potez inace bi ot pocetka ipadpro uredjaj bio tu... Appleu pada prodaja (iako je i dalje ogromna i finansijski nema briga jos dugo vremena) i sada lutaju... Sada imaju nazivno 3 OS-a a godinama vec slusam o integraciji.... 

Vizija vezana uz iPad je da se kreira potražnja kroz aplikacije koje se mogu vrtjeti na njemu, a ne izbaciti uređaj pa kupi i nakon nekog vremena koristi ga za rezanje luka. Apple je najprije našao namjenu, a onda ponudio uređaj. Grafičari, pisci knjiga i članaka, strojari, ... za sve njih postoje iznimno kvalitetne aplikacije na iOS-u, dok nisam vidio previše primjena Android tableta za takve namjene. U novoj verziji ima jedan strašan feature, omogućava ti korištenje tableta kao proširenja desktopa te kao grafički tablet sve direktno iz samog OS, bez potrebe za nekim dodacima. Za to ti čak i ne treba Pro, možeš koristiti iPad 6 koji stoji 329 $.

 

Ne znam od koga si slušao i integraciji, nikad nisam čuo najave da će se spojiti iOS i macOS. iPadOS je samo promjena imena i marketinški trik, ionako je iOS za tablet drugačiji od iOS-a za telefon. A ako te zanimaju integracije i upoznat si s događanjima onda znaš da postoji platforma za aplikacije koje se mogu izvršavati na iOS-u, iPadOS-u i macOS-u, zar ne? 

Posmatrač pon 24.6.2019 12:28

Ja sam se osvrnuo generalno na viziju Applea koja je nekad postojala dok je Jobs bio ziv. Sta bi to sad bilo? Osim finansijske....

 

3,5 mm jack malo ga izbace pa ga ubace pa opet izbace, pa kome treba veliki mob pa sad imaju ogromne pa sad opet prave male (barem najavili), pa milion MB laptopa, pa obnova ipod toucha, pa cijeli cirkus oko dongleova. Je li Appleova ili Jobsova vizija da otvore servisni program za neki uredjaj prije nego je uredjaj uopste na trzistu????  Imali 2 osa sad imaju 3. Sta bi to bila Apple vizija?

 

Sto se tice Ipada pro fantastican uredjaj hardwerski koje goranicava OS. Steta... A sto se tice vizije nisam slusao tebe nii bilo koga na forumu mada je ovdje bilo graje oko toga....

 

Postoji platforma ali koliko aplikacija za profesionalce postoji na toj platformi?

 

Plus sto je svaki uredjaj pro.... A na njega ne mozes prikopcati apsolutno niti jedan pro uredjaj bez donglea. Ukljucujuci i vlastiti mob..... Treba ti dongle....

 

 

Umbel pon 24.6.2019 12:29
southy kaže...
Posmatrač kaže...

 I koja bi to vizija bila? Koliko sada uredjaj u slicnom segmentu imaju? Ipad os je iznudjen potez inace bi ot pocetka ipadpro uredjaj bio tu... Appleu pada prodaja (iako je i dalje ogromna i finansijski nema briga jos dugo vremena) i sada lutaju... Sada imaju nazivno 3 OS-a a godinama vec slusam o integraciji.... 

Vizija vezana uz iPad je da se kreira potražnja kroz aplikacije koje se mogu vrtjeti na njemu, a ne izbaciti uređaj pa kupi i nakon nekog vremena koristi ga za rezanje luka. Apple je najprije našao namjenu, a onda ponudio uređaj. Grafičari, pisci knjiga i članaka, strojari, ... za sve njih postoje iznimno kvalitetne aplikacije na iOS-u, dok nisam vidio previše primjena Android tableta za takve namjene. U novoj verziji ima jedan strašan feature, omogućava ti korištenje tableta kao proširenja desktopa te kao grafički tablet sve direktno iz samog OS, bez potrebe za nekim dodacima. Za to ti čak i ne treba Pro, možeš koristiti iPad 6 koji stoji 329 $.

 

Ne znam od koga si slušao i integraciji, nikad nisam čuo najave da će se spojiti iOS i macOS. iPadOS je samo promjena imena i marketinški trik, ionako je iOS za tablet drugačiji od iOS-a za telefon. A ako te zanimaju integracije i upoznat si s događanjima onda znaš da postoji platforma za aplikacije koje se mogu izvršavati na iOS-u, iPadOS-u i macOS-u, zar ne? 

 Iskrtena sucut piscu knjiga i clanaka na ipadu

Posmatrač pon 24.6.2019 12:31
Umbel kaže...
southy kaže...
Posmatrač kaže...

 I koja bi to vizija bila? Koliko sada uredjaj u slicnom segmentu imaju? Ipad os je iznudjen potez inace bi ot pocetka ipadpro uredjaj bio tu... Appleu pada prodaja (iako je i dalje ogromna i finansijski nema briga jos dugo vremena) i sada lutaju... Sada imaju nazivno 3 OS-a a godinama vec slusam o integraciji.... 

Vizija vezana uz iPad je da se kreira potražnja kroz aplikacije koje se mogu vrtjeti na njemu, a ne izbaciti uređaj pa kupi i nakon nekog vremena koristi ga za rezanje luka. Apple je najprije našao namjenu, a onda ponudio uređaj. Grafičari, pisci knjiga i članaka, strojari, ... za sve njih postoje iznimno kvalitetne aplikacije na iOS-u, dok nisam vidio previše primjena Android tableta za takve namjene. U novoj verziji ima jedan strašan feature, omogućava ti korištenje tableta kao proširenja desktopa te kao grafički tablet sve direktno iz samog OS, bez potrebe za nekim dodacima. Za to ti čak i ne treba Pro, možeš koristiti iPad 6 koji stoji 329 $.

 

Ne znam od koga si slušao i integraciji, nikad nisam čuo najave da će se spojiti iOS i macOS. iPadOS je samo promjena imena i marketinški trik, ionako je iOS za tablet drugačiji od iOS-a za telefon. A ako te zanimaju integracije i upoznat si s događanjima onda znaš da postoji platforma za aplikacije koje se mogu izvršavati na iOS-u, iPadOS-u i macOS-u, zar ne? 

 Iskrtena sucut piscu knjiga i clanaka na ipadu

 I citalaca istih. Citanje lnjiga na bilo cemo osim papiru i e-ink ekranu je ravno mucenju.....

southy pon 24.6.2019 13:58
Posmatrač kaže...
Umbel kaže...
southy kaže...
Posmatrač kaže...

 I koja bi to vizija bila? Koliko sada uredjaj u slicnom segmentu imaju? Ipad os je iznudjen potez inace bi ot pocetka ipadpro uredjaj bio tu... Appleu pada prodaja (iako je i dalje ogromna i finansijski nema briga jos dugo vremena) i sada lutaju... Sada imaju nazivno 3 OS-a a godinama vec slusam o integraciji.... 

Vizija vezana uz iPad je da se kreira potražnja kroz aplikacije koje se mogu vrtjeti na njemu, a ne izbaciti uređaj pa kupi i nakon nekog vremena koristi ga za rezanje luka. Apple je najprije našao namjenu, a onda ponudio uređaj. Grafičari, pisci knjiga i članaka, strojari, ... za sve njih postoje iznimno kvalitetne aplikacije na iOS-u, dok nisam vidio previše primjena Android tableta za takve namjene. U novoj verziji ima jedan strašan feature, omogućava ti korištenje tableta kao proširenja desktopa te kao grafički tablet sve direktno iz samog OS, bez potrebe za nekim dodacima. Za to ti čak i ne treba Pro, možeš koristiti iPad 6 koji stoji 329 $.

 

Ne znam od koga si slušao i integraciji, nikad nisam čuo najave da će se spojiti iOS i macOS. iPadOS je samo promjena imena i marketinški trik, ionako je iOS za tablet drugačiji od iOS-a za telefon. A ako te zanimaju integracije i upoznat si s događanjima onda znaš da postoji platforma za aplikacije koje se mogu izvršavati na iOS-u, iPadOS-u i macOS-u, zar ne? 

 Iskrtena sucut piscu knjiga i clanaka na ipadu

 I citalaca istih. Citanje lnjiga na bilo cemo osim papiru i e-ink ekranu je ravno mucenju.....

iPad je pisanje vrlo solidan, u kombinaciji sa vanjskom tipkovnicom dobivaš zapravo prijenosno računalo, plus aplikacije se syncaju preko iClouda tako da sve što počneš pisati na iPadu možeš nastaviti na iMacu ili MacBooku, ako ga koristiš. Postoji velik broj korisnika koji je opisao svoju tranziciju sa laptopa na iPad i pojednostavnio svoj život.

 

Što se čitanja tiče, toliko sadržaja je potrebno u današnje vrijeme pročitati da je nemoguće sve printati, a puno toga dolazi ili u PDF-u ili nekom drugom formatu koji nije za e-ink uređaje tako da si jednostavno osuđen čitati ili na računalu ili na iPadu. Ja izrazito puno toga čitam na iPadu i mislim da je ipak najpraktičniji. Čitanje, markiranje teksta, dostupnosti bilogdje kroz cloud servise...

 

Posmatrač pon 24.6.2019 18:14

Isto tako postoji puno tech lljudi koji kazu da to jos nije to i da je laptop jos uvijek nezamjenjiv. Sto se tice cloud servisa to postoji odavno i ne vidim sta je tu apple u prednosti...  meni se synca sve sto zelim da se synca na sve uredjaje od kompa laptopa i telefona.... Sto se tice citanja pricali smo o knjiga i jadan onaj ko cita knjige na ipaduu ili bilo kojem drugom uredjaju sa oled ili lcd ekranom. Mozes ti hvaliti ipad koliko zelis ali to je mana tehnologije a ne applea.... Podrska za misa je jadna recimo... Vise je sklepano nego sto je to puna podrska... 

 

 

PDF se uredno cita na eink ekranu a i lako se konvertuje u format za eink citace.... Bez imalo muke.... 

Zechina pon 24.6.2019 19:34
Posmatrač kaže...

 

PDF se uredno cita na eink ekranu a i lako se konvertuje u format za eink citace.... Bez imalo muke.... 

 

Potpisujem. Dopisdilo mi kapati i odmarati oči, nedavno kupio stari polovni Kindle. Jailbreakao ga da mogu čitati epub (i vrtiti druge appse)... milina.

Posmatrač pon 24.6.2019 20:19
Zechina kaže...
Posmatrač kaže...

 

PDF se uredno cita na eink ekranu a i lako se konvertuje u format za eink citace.... Bez imalo muke.... 

 

Potpisujem. Dopisdilo mi kapati i odmarati oči, nedavno kupio stari polovni Kindle. Jailbreakao ga da mogu čitati epub (i vrtiti druge appse)... milina.

 ja imam paperwhite i najbolja kupovina ikad.....