Ajar pon 8.7.2019 13:56

voda jest osnova života no približno samo 6 litara odjednom* je osnova smrti. korist (ljekovitost)/štetu bilo čega određuje samo količina (odjednom ili u zanemarivom vremenskom odmaku, jasno). 

 

*(oralno) pijenje, NE kupanje/pranje/zalijevanje. 

gkelekov pon 8.7.2019 14:04
Jarvan kaže...

Zaboravljamo da smo mali i nevažni, te da na životnom satu planete koji broji 12 sati, mi smo pet minuta do 12.

...

Jednostavno smo prearogantni, a sama pomisao da mi smo u stanju globalno na duže staze mijenjati išta na planeti je vrhunac te arogancije.

Mi smo zadnja minuta na satu od 24 sata, točnije zadnjih 77 sekundi. :)

A što se arogancije tiče, da jesmo arogantni ali s razlogom, jer ljudi mogu, da hoću, za 10 godina promjeniti klimu na zemlji da ovo "mirno 70-100 godišnje" razdoblje potraje koliko je trebalo, prije nego su ga fosilnim gorivima skratili za duplo. Samo treba imati muda i forsirati svaku zemlju da mora biti carbon positive za 5 godina (tko ne želi bit će blokiran gospodarski ali ako treba i vojno od ostatka svijeta). Pa onda neka rade nuklearke nove (ustvari prastare koje su bile onda preskupe, jer korsite tekući metal za hlađenje uranija i samim time nema nema mogućnosti meltdown.a - koga zanima neka googla.), i neka krenu sadit šume kao ludi, neka uvedu elektro aute, neka srede električne vlakove uz svakom kutku i zabrane tu količinu domaćih životinja (prvenstveno krava, radi ispuštanja ogromne količine metana koji je 20 puta gori za klimu od CO2).

Tako da je vrhunac arogancije, po mojem mišljenju, što se to sve može, ali se ne želi jer zašto bi.

Jarvan pon 8.7.2019 14:27
gkelekov kaže...
Jarvan kaže...

Zaboravljamo da smo mali i nevažni, te da na životnom satu planete koji broji 12 sati, mi smo pet minuta do 12.

...

Jednostavno smo prearogantni, a sama pomisao da mi smo u stanju globalno na duže staze mijenjati išta na planeti je vrhunac te arogancije.

Mi smo zadnja minuta na satu od 24 sata, točnije zadnjih 77 sekundi. :)

A što se arogancije tiče, da jesmo arogantni ali s razlogom, jer ljudi mogu, da hoću, za 10 godina promjeniti klimu na zemlji da ovo "mirno 70-100 godišnje" razdoblje potraje koliko je trebalo, prije nego su ga fosilnim gorivima skratili za duplo. Samo treba imati muda i forsirati svaku zemlju da mora biti carbon positive za 5 godina (tko ne želi bit će blokiran gospodarski ali ako treba i vojno od ostatka svijeta). Pa onda neka rade nuklearke nove (ustvari prastare koje su bile onda preskupe, jer korsite tekući metal za hlađenje uranija i samim time nema nema mogućnosti meltdown.a - koga zanima neka googla.), i neka krenu sadit šume kao ludi, neka uvedu elektro aute, neka srede električne vlakove uz svakom kutku i zabrane tu količinu domaćih životinja (prvenstveno krava, radi ispuštanja ogromne količine metana koji je 20 puta gori za klimu od CO2).

Tako da je vrhunac arogancije, po mojem mišljenju, što se to sve može, ali se ne želi jer zašto bi.

 Pa da svi pasemo travu?

Od svih zagađivača, ipak je HRANA nekako najpotrebnija ... lako za struju/plin i ostale energente, ako nemaš osnovni u sebi.

love2ml86 pon 8.7.2019 15:19
Jarvan kaže...

 Pa da svi pasemo travu?

Od svih zagađivača, ipak je HRANA nekako najpotrebnija ... lako za struju/plin i ostale energente, ako nemaš osnovni u sebi.

 HRANA da, ali hrana koja pase travu i ne baš, pogotovo ne u količinama u kojima je trenutno rasprostranjena.

 

Jarvan pon 8.7.2019 15:26

Svaka EKO priča dosad koju sam vidio, bavi se mijenjanjem jednog zla za drugo, ili se bavi nečim sekundarnim.

Priča je ko u hrvatskoj politici, svi pričaju npr. o dizanju plaća kako bi se pojačala kupovna moć koja diktira sve, a nitko ne priča o tome tko bi trebao dići plaće i od kud.

Npr., od ove godine je država OMOGUĆILA poslodavcima da radnicima isplate DO 10.000 kn nagrade za rođenje djeteta, ali im je samo OMOGUĆILA, nije ni na drugoj strani pomogla nekom mladom poduzetniku sa nekom olakšicom, niti ga OBAVEZALA da barem 5.000 se radniku isplati. Kamoli sreće da se DRŽAVA gurnula ispred i rekla, MI ĆEMO DAT PARE ... nego su rekli, evo, pa ako netko želi ima naš blagoslov, a od kud ... baš nas briga.

 

Mazanja očiju i ništa više. Da imamo o čemu pričati u birtiji i na forumu. Od liječenja simptoma ništa dok se ne ukloni uzrok .. .a on se zove NOVAC.

memulica pon 8.7.2019 22:15
danen kaže...
Ne znam što znači ovo Memulicino da "CO2 nije zagađivač", nego je normalni sastojak atmosfere? Pa naravno da je normalni sastojak atmosfere ako se nalazi u normalnoj koncentraciji. I sol je normalni sastojak hrane pa može biti i te kako štetna (akutno i kronično trovanje) ako se uzme previše. To je osnovni zakon farmakologije/fiziologije/toksikologije što ga je još u 16. godini formulirao Paracelsus. I ovo bezvezno pokazivanje grafikona kako se klima mijenjala u prošlim geološkim dobama. Naravno da se mijenjala, naravno da se mijenja, ali brzina kojom se mijenja nije dobra. Riječ je o brzini tisućama puta većoj od prirodne. To je problem. To je takva brzina da joj se priroda, a ni čovjek kao civilizirano biće ne može prilagoditi. Ubit će nas priroda, a onda ćemo se reducirati na ljude kamenog doba.

 

Globalna klima nije samo kemija i na nju djeluje puno faktora. Iz prošlosti vidimo da CO² nema nikakve veze za klimatskim promjenama na ovom planetu i tako će biti u buduće, jer CO² prije milijune godina i danas je isti. Ni ovaj ljudski isto nije poseban/magičan od onog prije milijune godina. Inače CO² nema svoju normalnu koncentraciju i ona se mijenja tokom vremena. Danas je eto normalno 400 ppm, a za koji milenij može biti i 1000 ppm. Obje koncentracije su potpuno pogodne za normalni život ljudi, a pogotovo za biljni svijet. Dakle prestanite ljude strašiti sa CO² koncentracijom, a pogotovo sa onom ljudskom porijekla koja je minorna u ionako minornom dijelu CO² u današnjoj planetnoj atmosferi.

 

Zatim da se osvrnem na ove laži o nekakvoj neviđenoj brzini promjena. Po službenim podacima temperatura raste oko malo više od 0,10°C po desetljeću, a u zadnjih godina taj se trend čak i usporava. Rast mora je postojano na par mm godišnje, a Sunce ide ka Velikom Solarnom minimumu i to obično znači da ulazimo u duže hladnije razdoblje.

 

Sad se malo vratimo u 'nedavnu' prošlost na npr. jedan nagli klimatski slom, a koji je u znanosti poznat pod nazivom 8.2 kiloyear event. Taj događaj je označio kraj Greenlandian i početak Northgrippian doba. Northgrippian doba se završilo manjim klimatskim slomom poznatim pod nazivom 4.2 kiloyear event. Odtad živimo u Meghalayan dobu (Antropocen je isto izmišljotina vjernika Crkve Presvetlog Zatoplenja). Dakle u tom klimatskom slomu promjene su išle preko 3°C po desetljeću. To se može nazvati nagla promjena, a ne ova današnja mlaka kamilica. Usput da spomenem i nebitnu koncentraciju CO² koja je bila između 200 i 300 ppm u to vrijeme.

 

Inače evo još jedne slike o 1000 riječi, a koju vam niko neće pokazati. Pokazuju vam samo one sa crvenom bojom

 

 

 

Stric_Jura uto 9.7.2019 08:39

ja se sjećam temperature -25.... bila je 1986.g.... pred 33 g.... trajalo je tjedan dana, i onda se digla na nekih -10 u siječnju...

 

snijeg? moja klinka je na sanjkama provela desetinu vremena koje sam ja proveo kao klinac...

 

ja ne vidim anomalije oko niskih temperatura (prošle godine u veljači je bilo 2 dana -18/-20 - e to je kamilica), ali vidim da sve više vegetacija "fula", nemaš praktički proljeće, odmah se naloži na +25...

ihush uto 9.7.2019 11:16

-već par dana se smrzavamo.. :) što s tim najnovijim stanjem temperature? Možda mediji poćnu govoriti o ledenom dobu i potrebi za povećanjem emisije co2..?

-oču ljeto!!! :)))

 

.. edit; naslov, EU nikad nije imala hladniji srpanj?

fer-de-lance uto 9.7.2019 11:33
memulica kaže...
fer-de-lance kaže...

I u sjevernoj Hrvatskoj je isto (cca. tjedan dana ljeta do sad), jedino u Dalmaciji sunčano.

 

 

 I ovdje je pala kiša i poluoblačno je.

Ode sezona u k...

I naš BDP skupa s njom 

 

 

Entry Point uto 9.7.2019 15:55
memulica kaže...

Globalna klima nije samo kemija i na nju djeluje puno faktora. Iz prošlosti vidimo da CO² nema nikakve veze za klimatskim promjenama na ovom planetu i tako će biti u buduće, jer CO² prije milijune godina i danas je isti. Ni ovaj ljudski isto nije poseban/magičan od onog prije milijune godina. Inače CO² nema svoju normalnu koncentraciju i ona se mijenja tokom vremena. Danas je eto normalno 400 ppm, a za koji milenij može biti i 1000 ppm. Obje koncentracije su potpuno pogodne za normalni život ljudi, a pogotovo za biljni svijet. Dakle prestanite ljude strašiti sa CO² koncentracijom, a pogotovo sa onom ljudskom porijekla koja je minorna u ionako minornom dijelu CO² u današnjoj planetnoj atmosferi.

 

Zatim da se osvrnem na ove laži o nekakvoj neviđenoj brzini promjena. Po službenim podacima temperatura raste oko malo više od 0,10°C po desetljeću, a u zadnjih godina taj se trend čak i usporava. Rast mora je postojano na par mm godišnje, a Sunce ide ka Velikom Solarnom minimumu i to obično znači da ulazimo u duže hladnije razdoblje.

 

Sad se malo vratimo u 'nedavnu' prošlost na npr. jedan nagli klimatski slom, a koji je u znanosti poznat pod nazivom 8.2 kiloyear event. Taj događaj je označio kraj Greenlandian i početak Northgrippian doba. Northgrippian doba se završilo manjim klimatskim slomom poznatim pod nazivom 4.2 kiloyear event. Odtad živimo u Meghalayan dobu (Antropocen je isto izmišljotina vjernika Crkve Presvetlog Zatoplenja). Dakle u tom klimatskom slomu promjene su išle preko 3°C po desetljeću. To se može nazvati nagla promjena, a ne ova današnja mlaka kamilica. Usput da spomenem i nebitnu koncentraciju CO² koja je bila između 200 i 300 ppm u to vrijeme.

 

Inače evo još jedne slike o 1000 riječi, a koju vam niko neće pokazati. Pokazuju vam samo one sa crvenom bojom

 

 

 

 Odličan izvor, blog nekog lika. Nije ni čudo da toliko gluposti lupiš i ostaneš živ. Alternativne vijesti su jedine točne vijesti, zemlja je ravna, znanstvenici su u uroti protiv naftne industrije, mainstream znanost je laž. Pernara za preCjednika.

 

 

Veliki Brat uto 9.7.2019 19:26

Ma memulica uvijek na sve reagira na način "nije to problem, nego nešto deseto, svi ste vi glupi".

Tako je bilo i kad je upao Omuamua i kod EV-ova i kod istraživanja Titana, tako je i ovdje. Tko zna? Memulica zna!

I sad kad polijepi par gifova upitne istinitosti svi misle da je nešto pametno rekao i nitko ne promisli svojom glavom koliko ima smisla da se približavamo novom ledenom dobu, a temperature rastu.

memulica uto 9.7.2019 20:56
Entry Point kaže...

 Odličan izvor, blog nekog lika. Nije ni čudo da toliko gluposti lupiš i ostaneš živ. Alternativne vijesti su jedine točne vijesti, zemlja je ravna, znanstvenici su u uroti protiv naftne industrije, mainstream znanost je laž. Pernara za preCjednika.

A zna sam da će se neki nadobudni vjernik uvatit na taj potpuno nebitan detalj. Jel tebi poznato što ono piše na slici u lijevom gornjem kutu? Evo ti malo 'podobnije' stranice, a na kojoj ti piše što znače one neke kratice i brojevi na toj slici:

https://climatereanalyzer.org/wx/DailySummary/#t2anom

 

Usput i sam bloger je naveo prave izvore na svojim stranicama:

https://www.tropicaltidbits.com/analysis/models/?model=gfs&region=eu&pkg=T2ma&runtime=2019070912&fh=6

 

 

 

gkelekov čet 11.7.2019 11:09
fer-de-lance kaže...

Ode sezona u k...

I naš BDP skupa s njom 

 

 

BDP je pokazatelj čega? Mislim da bi ljudi na ovom forumu su dovoljno pametni da kuže da BDP kao takav ništa ne znači.
Kupovna moć je jedini pravi pokazatelj stanja društva, nikakav BDP.

 

A nadalje koliko turistička sezona znači za ostatak HR.
Od 11 miliardi EUR (podatak za 2017) što se računa u BDP-u da HR ima od turizma, porez spada oko 36%, a porezna naša naplati niti 30% od tog iznosa.
U konačnici to je nekihi 8% cijelokupnog proračuna!!! (9 milijardi od 110 milijardi). S obzirom da se porez ne plaća, nema niti nekog "velikog" efekta za HR proračun a time i na sve stvari koje se financiraju od njega.
Dakle HR će i dalje živjeti, samo ne bude u 9 i 10 mjesecu toliko puno novih auti u Dalmaciji i novih kupljenih stanova u Zagrebu (za iznamljivanje)

fer-de-lance čet 11.7.2019 11:23

Znam ja to, ali ti ne kužiš zajebanciju ni kad te pogodi u nos.

Ovo je zapravo bio clickbait naslov za neki news portal, ionak vole pričat o apokalipsi jedino u slučajevima kad pada kiša više od 5 minuta dnevno, tri dana za redom, ili kad padne broj noćenja turista.

 

Ne treba uvijek biti nadrkan i ozbiljan 

 

 

memulica pet 9.8.2019 01:07

Evo malo friških vijesti  iz tog kraja.

 

https://mpora.com/snowboarding/winter-piedmont-whole-new-adventure

 

Winter is a magic season in Piedmont, Lonely Planet’s “Best in Travel” world’s top region to visit in 2019. Enclosed on three sides of the Western Alps, the region “at the foot of the mountains” welcomes you with a very  diversified offer, of great attractions for sport and pure mountain lovers, as well as for those who prefer to discover the treasures of art and culture, to indulge in wellness treatments and to savour the rich food basket of alpine specialties.

Choose your holiday in the snow as it suits the best, as a couple, with friends or with the family to enjoy over 1,350 km of slopes, 300 ski lifts, 14 snow parks, high-tech facilities and a network of hotels, ski huts and mountain lodges. Downhill, snowboarding, cross-country skiing and ski touring, snowshoeing, ice climbing, heliski, snow-kiting, off-piste: let yourself be inspired and enjoy the adventure in over 50 skiresorts.

 

Ukazala im se Gospa od Sniga.

 

memulica sri 14.8.2019 13:55

Reklama za skijanje? Čudno je to da reklamiraju snijeg, a eto nema ga ni za lijek i sve se zatvara. Zločesti hotelijeri i agencije plaćene od naftnog lobija samo lažu napaćeni narod.

 

Inače smo već zaboravili na ove 'lažne' padaline.

https://www.snow-forecast.com/whiteroom/snowmageddon-alps-january-2018/

So will January 2018 go down as one of all-time snowiest in the Alps?  The jury is still out on that one but the claims have been coming in of the snowiest for 20, 30, even 40 years; with one resort even comparing it to the winter of 1948 –70 years earlier, which was apparently exceptionally harsh.

 

https://www.telegraph.co.uk/travel/ski/news/european-ski-resorts-continue-to-battle-with-walls-of-snow/

Many resorts across Europe ended the season still with impressive snow depths. French resorts La Rosière and Les Arcs both boasted snow nearly three metres deep on upper slopes at the end of April when they closed and in Italy resorts such as Livigno and Cortina d’Ampezzo were able to extend their seasons into May, thanks to late-season flurries

 

 

Ajd manje čitaj lažne vijesti i kreni koristi svoj mozak.

memulica čet 15.8.2019 12:21

Ja potpuno shvaćam geografski pojam Alpi i znam prema podacima sa terena da tamo ima dovoljno snijega i to u rekordnim količinama zadnjih godina. U talijanskom dijelu Alpa je ove godine bilo toliko snijega, pa se sezona produžila čak i u svibanj.

 

Naravno ti si potpuno izgubljen u prostoru i vremenu, pa je tebi jedan propali hotelćić dokaz da tamo nema snijega.

 

Gledaš u snijeg i sam sebe lažeš da ga nema. Slika i prilika si izreke: slijep pored zdravih očiju.