picajzla0707 sub 29.2.2020 09:02
fer-de-lance kaže...

Utor za punjenje i za slušalice ni ne treba poklopac ako konektori nemaju rupe i ako je dobro zabrtvljeno oko njih.

A korozija na kontaktima konektora se ne bude napravila ako su dobro pozlatili.

Premda je najbolje rješenje staviti magnetni konektor za punjenje, kakav je nekoć bio na Xperijama.

 a vidiš, baš su na toj seriji uveli promjene

obični s5 koji je izašao ranije i bio samsungova 'perjanica' je imao gumene poklopce, koji meni osobno izgledaju bezveze, dok je s5 mini izašao kasnije bez tih poklopaca

vjerojatno je s5 mini bio test model za to, a mogu reći da je dobro prošao jer je bio bez korozije na utorima punjača i slušalica nakon godina i godina korištenja i nikad nisam imao problema sa vlagom, kišom, pa i guranjem u čašu punu vode (što bi raznorazni mudrijaši radili čim spomeneš vodonepropusnost)

BlueMax sub 29.2.2020 09:13

Vodim računa o dvoje djece, firmi, struci... još mi samo fali da vodim računa o bateriji u mobitelu. I s takvim stavom razlika u degradaciji od tvoje mi je možda 5%. Kad mi baterija ne bude mogla izdržati dan onda ću kupiti novi mobitel. A rađe bi zamijenio bateriju.

T700 sub 29.2.2020 11:22

To bude samo zakompliciralo sve, nek ostave postoječe integrirane samo se nek jednostavnije moze zamjeniti bez ljepila.

Ionako baterije mozes opet kupit i ugraditi za 150kn prema više.

 

 

bus sub 29.2.2020 13:57

Hm, pa neznam, nakon skoro 4 godine koristenja ajfona... ne primjecujem neku extra razliku u gubitku na bateriji.... punim ga cca svaku vecer, ili svaku drugu vecer... nisam stalno na mobitelu, a niti imam igrice gore... ono, klasicno jednostavno koristenje

s40vehl sub 29.2.2020 17:55

Samsung Galaxy S5.

 

zamjenjiva baterija (2800mAh),

vodootporan (IP67, 1.5m/30min),

5.1" dijagonala (FHD)

16MPix/f 2.2 (ok.... to bi moglo bolje)

 

htjelo se, moglo se napraviti.

 

a danas?

200 kamera i 1m dijagonala ekrana.

zelenapaprika sub 29.2.2020 18:35
bus kaže...

Hm, pa neznam, nakon skoro 4 godine koristenja ajfona... ne primjecujem neku extra razliku u gubitku na bateriji.... punim ga cca svaku vecer, ili svaku drugu vecer... nisam stalno na mobitelu, a niti imam igrice gore... ono, klasicno jednostavno koristenje

 Meni je svaka baterija otišla za max. 2,5 godine. Prvi put me je to šokiralo jer nije bilo polaganog pada kapaciteta nego bi se baterija odjednom obrušila na nulu, ali sam na tom slučaju puno toga naučio. Kao i tisuće drugih koji su se na forumu proizvođača mobitela (nije Apple) dovijali kako "popraviti" bateriju jer nitko nije htio prihvatiti činjenicu da je baterija krepala. A krepala je. Potrošna roba.

EDIT: na starim Nokijama baterije nisu tako rapidno propadale ali su također propadale. I bilo ih je lako kupiti, a sve su se dale zamijeniti. Ovo danas s pametnim mobitelima je prejadno.

Umbel sub 29.2.2020 23:17

Razmislja li netko u smjeru da proizvođač misli da je to dobro - napravio bi.

Nije bilo potrebe uvoditi zakon da svaki auto mora imati klimu, da bi 90% autiju na tržištu imalo klimu. To je danas tražena stvar.

Da oni misle da je dovoljno ljudi koji zele zamjenjivu bateriju radili bi takve mobitele. Zapravo, i rade ih, ali ih upravo vi kojima je to bitno ne kupujete.

Isto je i sa 3.5 mm za slušalice, i SD karticom...pa cak i sa type-c.

Meni je vec par godina nemoguce prodati uređaj bez type-c, od BT handsfreea, mobitela, tableta, laptopa, nintenda, powerbanka do iqos-a.

zelenapaprika ned 1.3.2020 00:26
Umbel kaže...

Da oni misle da je dovoljno ljudi koji zele zamjenjivu bateriju radili bi takve mobitele. Zapravo, i rade ih, ali ih upravo vi kojima je to bitno ne kupujete.

Isto je i sa 3.5 mm za slušalice, i SD karticom...pa cak i sa type-c.

Meni je vec par godina nemoguce prodati uređaj bez type-c, od BT handsfreea, mobitela, tableta, laptopa, nintenda, powerbanka do iqos-a.

 Ovisi što ti je bitno. Meni je 3,5 mm utor za žičane slušalice bitan jer je kvaliteta zvuka žičanih i BT slušalica nebo i zemlja, u korist žičanih. Oboje slušalica su Sony (Sonyja trošim dugi niz godina i iznimno sam zadovoljan). SD kartica mi ne znači baš ništa. Zamjenjiva baterija bi bilo sasvim ok, ali model mobitela mora biti barem solidan.

 

 

 

Ajar ned 1.3.2020 05:01

svojedobno je dobro počelo kad su uredbom natjerali automobilaše da žarulje u farovima postave tako da ih svatko sam može zamijeniti (bez rastavljanja pol auta) no vragovi se jadu dosjetiše pa sad imamo led svjetla. baš me zanima kako će zajebati eu s baterijama. 

tenac ned 1.3.2020 08:26
Umbel kaže...

Razmislja li netko u smjeru da proizvođač misli da je to dobro - napravio bi.

Nije bilo potrebe uvoditi zakon da svaki auto mora imati klimu, da bi 90% autiju na tržištu imalo klimu. To je danas tražena stvar.

Da oni misle da je dovoljno ljudi koji zele zamjenjivu bateriju radili bi takve mobitele. Zapravo, i rade ih, ali ih upravo vi kojima je to bitno ne kupujete.

Isto je i sa 3.5 mm za slušalice, i SD karticom...pa cak i sa type-c.

Meni je vec par godina nemoguce prodati uređaj bez type-c, od BT handsfreea, mobitela, tableta, laptopa, nintenda, powerbanka do iqos-a.

 Baš to, da je postojala potražnja za takvim modelima, ne bi nikad ni nestali s tržišta.

picajzla0707 ned 1.3.2020 09:14

Brkate babe i žabe, da imaš u izboru sve modele sa i bez utora za slušalice i da ljudi masovno kupuju bez utora, onda bi se moglo govoriti da su to izbacili jer nema potražnje. Međutim, oni su jednostavno odlučili to ukinuti radi svojih interesa, a ljudi su prihvatili jer nemaju izbora. Jebote, ovo već prelazi u stocholmski sindrom

footballer ned 1.3.2020 09:44

Nije li LG to dobro riješio u G6 ili koji je već bio "modularan"? Oni modularni dijelovi su blago rečeno bili banana, ali pokazali su da se može ostaviti i tanja baterija i tanak uređaj. Jest da nije imao IP rating ali vjerujem da se i to može srediti, ili makar tijekom izmjene na manjoj površini staviti novi sloj zaštite, umjesto preko cijele zadnje strane.

Umbel ned 1.3.2020 09:45
picajzla0707 kaže...
Brkate babe i žabe, da imaš u izboru sve modele sa i bez utora za slušalice i da ljudi masovno kupuju bez utora, onda bi se moglo govoriti da su to izbacili jer nema potražnje. Međutim, oni su jednostavno odlučili to ukinuti radi svojih interesa, a ljudi su prihvatili jer nemaju izbora. Jebote, ovo već prelazi u stocholmski sindrom

 Kako nemaš izbora? S10, P30, Mi9T, Pixeli...svi imaju HP jack.

MrBlc ned 1.3.2020 10:01

Klima je dugo vremena bila dodatna oprema koja se masno plaćala o ljudi su je plaćali, a imali su opciju istog modela sa i bez klime.

 

S druge strane, sustav protiv proklizavanja je daleko korisniji po pitanju sigurnosti, pa ga je ipak trebalo forsirati zakonom, kao i ABS na motociklu.

BlueMax ned 1.3.2020 10:12
Umbel kaže...
picajzla0707 kaže...
Brkate babe i žabe, da imaš u izboru sve modele sa i bez utora za slušalice i da ljudi masovno kupuju bez utora, onda bi se moglo govoriti da su to izbacili jer nema potražnje. Međutim, oni su jednostavno odlučili to ukinuti radi svojih interesa, a ljudi su prihvatili jer nemaju izbora. Jebote, ovo već prelazi u stocholmski sindrom

 Kako nemaš izbora? S10, P30, Mi9T, Pixeli...svi imaju HP jack.

 S10 je stari flagship, na S20 3.5mm je izbačen tako da je jasno u kojem smijeru idu. Marketing je uspio uvjeriti ljude kako su bežične slušalice ono što im treba.

Najzanimljivije je što s ponosom ističu kako imaju 32-bit/384kHz DAC tuned by AKG. Po meni bi ih zbog ovoga trebalo tužiti za prevaru kupaca. Znači uređaj je u stanju dekodirati 32bit/384kHz FLAC ali kako će ga reproducirati? Aptx HD kompresijom, uz uređaj koji podržava aptx HD, mogu dobiti izlaz na 24bit/48kHz uz 576kbps bitrate. Znači uređaj je u stanju dekodirati besmislene audiofilske formate ali reproducirati ne može ni standardnu CD kvalitetu?! I neka budala će ovo kupiti i hvaliti se kako ima 32-bit/384kHz audio (tuned by AKG ).

Jedini oblik inovativnosti kojom nas proizvođači mobitela časte je to što svakom novom linijom pronađu neki inovativni način kako kupca napraviti budalom. Ništa drugo. Ajde, kamere lagano napreduju i to je to. Po svemu ostalom Galaxy S7 je bolji uređaj od Galaxy S20. Pa kako natjerati kupca da kupi novi uređaj? Uništi mu ovaj koji koristi "zakrpama" i ne daj mu da promijeni bateriju.

Umbel ned 1.3.2020 10:19
MrBlc kaže...

Klima je dugo vremena bila dodatna oprema koja se masno plaćala o ljudi su je plaćali, a imali su opciju istog modela sa i bez klime.

 

S druge strane, sustav protiv proklizavanja je daleko korisniji po pitanju sigurnosti, pa ga je ipak trebalo forsirati zakonom, kao i ABS na motociklu.

 Sustav za sigurnost je nešto u što cu ja uložiti svoj novac, a netko nece. Taj koji nece igra se i mojim zivotom, pa je razumna odluka drzave da takve "prisili" da koriste neki takav sustav koji povecava sigurnost, jer su ljudski zivoti u pitanju. 

Shvacas li koliko mene brine 3.5mm jack na tuđem mobitelu? 

Postoji izbor, meni 3.5mm ne treba, koristan mi je kao i nepusacu pepeljara u autu, s tim da u njega ne mogu staviti kovanice.

 

 

picajzla0707 ned 1.3.2020 12:04
Umbel kaže...

Postoji izbor, meni 3.5mm ne treba, koristan mi je kao i nepusacu pepeljara u autu, s tim da u njega ne mogu staviti kovanice.

tebi ne koristi pa te boli jorina što sve više modela izlazi bez toga i još to zoveš izborom, wtf

izbor je bio dok smo to imali na svim mobitelima, pa kome treba koristi, kome ne treba ignorira - ista je stvar s baterijama, kome treba zamjenjiva baterija je super, kome ne treba neće niti koristiti tu mogućnost, ne otvaraš zadnju stranu i bok

 

sustav za sigurnost nije jedina stvar koju treba silom uvesti zato jer koristi svima, ima tu više kriterija i to što neki ne vide korist za sebe ne znači da ne treba zadržati neke funkcionalnosti ili fičre ukoliko ne smetaju ostalima

mislim, wtf. - jel ti doista ikada zasmetala ta rupica za slušalice da iz neke vlastite koristi braniš interese proizvođača koji to ukidaju kako bi ušparali ili dodatno zaradili na prodaju bt slušalica?

 

zamisli da si manjina i da većini bude sasvim normalno da ti ukine neko pravo jer njima to ne treba - zato postoje određene regulacije da privatni/osobni/korporacijski interesi ne budu iznad društvenih, pa makar to poneki od nas i ne uviđali jer im je fokus ograničen subjektivnim razmišljanjem

Umbel ned 1.3.2020 12:23
picajzla0707 kaže...
Umbel kaže...

Postoji izbor, meni 3.5mm ne treba, koristan mi je kao i nepusacu pepeljara u autu, s tim da u njega ne mogu staviti kovanice.

tebi ne koristi pa te boli jorina što sve više modela izlazi bez toga i još to zoveš izborom, wtf

izbor je bio dok smo to imali na svim mobitelima, pa kome treba koristi, kome ne treba ignorira - ista je stvar s baterijama, kome treba zamjenjiva baterija je super, kome ne treba neće niti koristiti tu mogućnost, ne otvaraš zadnju stranu i bok

 

sustav za sigurnost nije jedina stvar koju treba silom uvesti zato jer koristi svima, ima tu više kriterija i to što neki ne vide korist za sebe ne znači da ne treba zadržati neke funkcionalnosti ili fičre ukoliko ne smetaju ostalima

mislim, wtf. - jel ti doista ikada zasmetala ta rupica za slušalice da iz neke vlastite koristi braniš interese proizvođača koji to ukidaju kako bi ušparali ili dodatno zaradili na prodaju bt slušalica?

 

zamisli da si manjina i da većini bude sasvim normalno da ti ukine neko pravo jer njima to ne treba - zato postoje određene regulacije da privatni/osobni/korporacijski interesi ne budu iznad društvenih, pa makar to poneki od nas i ne uviđali jer im je fokus ograničen subjektivnim razmišljanjem

 

Dok mi je 3.5mm trebao, korisio sam mobitel koji ga ima (PocoF1). Kao što mi ne pada na pamet koristiti npr. laptop bez klasicnog USB-a, nisam ovca kome ce proizvodjac nametnuti sto mu zapravo treba.

Reci mi, tvojim nacinom razmisljanja, zasto proizvodjaci na autima ne pocnu micati klime da ustede? Zasto na mobitelima imamo ruzni notch koji sve smeta? Zato jer ce malo kome prodati mobitel bez prednje kamere. A zasto ne ustede i ne izbace je fino? Zato jer trziste trazi prednju kameru. 

To sto postoji izbor meni je dovoljno da ne brinem o tudjim problemima. Zato sto netko nema u ulici asfalt ja nisam spreman voziti dzipa. Dovoljno mi je da znam da covjek ima izbor. Pogotovo kad uzmem u obzir da adapter za slusalice cesto dodje sa uredjajem, a i ako ne dodje za dolar se kupi i natakne.

Meni je recimo bitno da mi uređaj bude otporan na padove. Jesi li spreman nositi debeli gumeni mobitel jer je meni problem dat 5 dolara za masku?

MrBlc ned 1.3.2020 12:40

Tema nije 3,5 mm port, već izmjeniva baterija, a tvoj elektronički otpad onečišćuje i moj okoliš i to daleko više nego je moj život ugrožen motocikom bez ABS-a.

 

A kako smo se već dotakli 3,5 mm porta, uklanjanje istog također povećava količinu otpada. Audio izlaz je podržan u većini čipova i količina dodatne elektronike u mobitelu je zanemariva, dok u slušalicama treba dodatna elektronika koja će opet završiti u smeću. O raznim adaptorima koji će također završiti na otpadu kad korisnik kupi nove slušalice da i ne pričam.

 

Nadalje, čim se slažeš da sigurnost ne može diktirati tržište, dalje je samo pitanje gdje povlačimo granicu. EU je povlači tamo gdje postoji disbalans između odnosa snaga kupca i prodavatelja, gdje postoji interes zbog sigurnosti ili zbog ekologije.

Umbel ned 1.3.2020 13:33

Ovca kojem ce zakon reci sta valja umjesto da sam razmislja?
Sta ces sa audio kazetama jer u novim autima ima samo CD?
Zabraniti takve aute da ne stvaras otpad!

Loša usporedba? Slažem se, audio kazeta je izmisljena bliske nam 1963., dok je 3.5mm jack desetljeće i pol prije.

Imas li kakvu soluciju za nas sa 6.5mm jackovima? Idemo ih i na to prisiliti da ne stvaramo otpad adapterima.

picajzla0707 ned 1.3.2020 14:27
Umbel kaže...

Dok mi je 3.5mm trebao, korisio sam mobitel koji ga ima (PocoF1). Kao što mi ne pada na pamet koristiti npr. laptop bez klasicnog USB-a, nisam ovca kome ce proizvodjac nametnuti sto mu zapravo treba.

Reci mi, tvojim nacinom razmisljanja, zasto proizvodjaci na autima ne pocnu micati klime da ustede? Zasto na mobitelima imamo ruzni notch koji sve smeta? Zato jer ce malo kome prodati mobitel bez prednje kamere. A zasto ne ustede i ne izbace je fino? Zato jer trziste trazi prednju kameru. 

To sto postoji izbor meni je dovoljno da ne brinem o tudjim problemima. Zato sto netko nema u ulici asfalt ja nisam spreman voziti dzipa. Dovoljno mi je da znam da covjek ima izbor. Pogotovo kad uzmem u obzir da adapter za slusalice cesto dodje sa uredjajem, a i ako ne dodje za dolar se kupi i natakne.

Meni je recimo bitno da mi uređaj bude otporan na padove. Jesi li spreman nositi debeli gumeni mobitel jer je meni problem dat 5 dolara za masku?

 tebi ne treba, onda ne treba nikom drugom, a ovce su svi drugi jer nemaju iste potrebe kao ti - nije stvar jel tebi osobno treba, nego jel treba drugima i jel tebi taj fičer smeta

obzirom da nikad od nikoga nisam čuo da im smeta rupa za slušalice čak i kad je ne koriste, mogu zaključiti da je to koristan fičr koji nekima dobro dođe, drugima ne smeta i njegovo ukidanje je bilo isključivo u korist proizvođača koji su njegovim micanjem uštedjeli, plus dobili mogućnost korisnicima uvaliti preskupe bt slušalice

 

dakle, kad smo kod ovaca, nekako mi se čini da si ti daleko veća ovca kad dozvoljavaš da ti korporacijski interesi upravljaju razmišljanjem

klime u automobilima, gumeni mobiteli i slično nisu niti izbliza primjer sličan ovome

MrBlc ned 1.3.2020 14:50

Kazeta je tehnički inferiorna, vrijeme je pregazilo, a sama kazeta sadrži više otpada od današnjih medija.

 

Analogni audio nije zastario jer ga i tvoje USB ili BT slušalice i dalje koriste, samo je pretvorba pomaknuta metar dalje.

 

Adaptori 2,5 mm, 3,5 mm i 6,5 mm su obični pasivni adaptori koji su jeftini za proizvodnju i za reciklažu, dok aktivni konverteri sadrže daleko više materijala kojih je tehnički zahtjevnije razdvojiti.

lovac82 ned 1.3.2020 15:35
Umbel kaže...

Ovca kojem ce zakon reci sta valja umjesto da sam razmislja?
Sta ces sa audio kazetama jer u novim autima ima samo CD?
Zabraniti takve aute da ne stvaras otpad!

Loša usporedba? Slažem se, audio kazeta je izmisljena bliske nam 1963., dok je 3.5mm jack desetljeće i pol prije.

Imas li kakvu soluciju za nas sa 6.5mm jackovima? Idemo ih i na to prisiliti da ne stvaramo otpad adapterima.

 3.5mm jack i USB je osmisljen prije puno desetljeca (vrijednost/cijena gotovo nikakva, zanemarivo u usporedbi s drugom elektronikom koju nades u svom uredaju), a pogledaj kada su to prvi automobili poceli ugradivati (jednostavno prekasno). Jesu li noviji automobili zapravo zastarjeli u odnosu na stare automobile koji nemaju 3.5 mm jack i USB?

 

Sto bi jedna lijecnica rekla: "vas mali prica bezveze".

 

Umbel ned 1.3.2020 15:36
picajzla0707 kaže...
Umbel kaže...

Dok mi je 3.5mm trebao, korisio sam mobitel koji ga ima (PocoF1). Kao što mi ne pada na pamet koristiti npr. laptop bez klasicnog USB-a, nisam ovca kome ce proizvodjac nametnuti sto mu zapravo treba.

Reci mi, tvojim nacinom razmisljanja, zasto proizvodjaci na autima ne pocnu micati klime da ustede? Zasto na mobitelima imamo ruzni notch koji sve smeta? Zato jer ce malo kome prodati mobitel bez prednje kamere. A zasto ne ustede i ne izbace je fino? Zato jer trziste trazi prednju kameru. 

To sto postoji izbor meni je dovoljno da ne brinem o tudjim problemima. Zato sto netko nema u ulici asfalt ja nisam spreman voziti dzipa. Dovoljno mi je da znam da covjek ima izbor. Pogotovo kad uzmem u obzir da adapter za slusalice cesto dodje sa uredjajem, a i ako ne dodje za dolar se kupi i natakne.

Meni je recimo bitno da mi uređaj bude otporan na padove. Jesi li spreman nositi debeli gumeni mobitel jer je meni problem dat 5 dolara za masku?

 tebi ne treba, onda ne treba nikom drugom, a ovce su svi drugi jer nemaju iste potrebe kao ti - nije stvar jel tebi osobno treba, nego jel treba drugima i jel tebi taj fičer smeta

obzirom da nikad od nikoga nisam čuo da im smeta rupa za slušalice čak i kad je ne koriste, mogu zaključiti da je to koristan fičr koji nekima dobro dođe, drugima ne smeta i njegovo ukidanje je bilo isključivo u korist proizvođača koji su njegovim micanjem uštedjeli, plus dobili mogućnost korisnicima uvaliti preskupe bt slušalice

 

dakle, kad smo kod ovaca, nekako mi se čini da si ti daleko veća ovca kad dozvoljavaš da ti korporacijski interesi upravljaju razmišljanjem

klime u automobilima, gumeni mobiteli i slično nisu niti izbliza primjer sličan ovome

 

Pa jel ti mobitele dobijes na lutriji ili ih biras? Zasto kupujes nesto sto ti ne odgovara?

Tko je rekao da mi smeta 3.5mm? Samo mi bez googlanja pada na pamet samo jedan proizvodjac koji ih vise uopce ne stavlja u mobitele, i zato si za mene ovca. 

Nije 3.5mm ukinut niti zabranjen, nego vise ih ne ugrađuju u sve modele, svi drugi proizvodjaci osim "pastira" ima u ponudi neke modele sa njim. Ako nema - izbjegavaj ga, kao sto i ja izbjegavam kupovati uredjaje koji ne zadovoljavaju moje potrebe. Izasao flagship bez 3.5mm - ne kupis ga, jer ne zadovoljava tvoje potrebe, jednostavno je. 

Ne vidim razlog zasto bi svoje potrebe nametao drugima, i cudio se zasto svi mobiteli nemaju ono sto ja zelim imati u svom. Bolesno razmisljanje.

Moje potrebe ne odredjuje korporacijski interes - nego moj, sto ti i dokazujem time da razmisljam sto kupujem. 

Davno sam isto kukanje slusao i o DVDu u laptopima...

BlueMax ned 1.3.2020 20:56
Umbel kaže...

Ovca kojem ce zakon reci sta valja umjesto da sam razmislja?
Sta ces sa audio kazetama jer u novim autima ima samo CD?
Zabraniti takve aute da ne stvaras otpad!

Loša usporedba? Slažem se, audio kazeta je izmisljena bliske nam 1963., dok je 3.5mm jack desetljeće i pol prije.

Imas li kakvu soluciju za nas sa 6.5mm jackovima? Idemo ih i na to prisiliti da ne stvaramo otpad adapterima.

 CD je puno bolji medij od kasete. Lakši za baratanje, možeš preskakati pjesme, u mp3 možeš nakrcat u njega puno više... samo i on polako nestaje iz auta. Ja sam prije nekoliko dana kupio auto i od onih koje sam razmatrao samo pola ih je imalo CD, ostali samo USB. Ali USB je jednako dobar medij kao i CD što se tiče kvalitete zvuka. Ukidanjem 3.5mm jacka osuđen si na lošiju kvalitetu zvuka. primjer koji sam ti naveo, Galaxy S20 ima DAC s podrškom za 32-bit/384kHz ali zbog ograničenosti  Bluetooth izlaza ne može ga ni približno reproducirati. 3.5mm ti je omogućavao spajanje mobitela na bilo koji hi fi sistem i uživanje u vrhunskom zvuku s mobitela. Bez njega to možeš zaboraviti. Ukidanjem kasete da bi je zamijenio CD, a zatim ukidanjem CD-a da bi ga zamijenio USB nisi ništa izgubio. Onaj ko je imao veću kolekciju CD-a u autu morat će se malo potruditi za prebaciti ih na USB ali sve što je imao prije može imati i kasnije i to čak bolje. Kod ukidanja 3.5mm to nije tako.

 

No kad već spominješ automobile dat ću ti ja pravu usporedbu s ukidanjem 3.5mm. To je ukidanje rezervne gume i stavljanje onog govna od seta za krpanje. Naravno da je marketing to popratio kao da je to nešto dobro za kupca. Više prtljažnog prostora, lakši za korištenje... pa sve do toga kako je auto laganiji pa manje troši. I tako sam ja rezervnu gumu kupio kao dodatnu opremu. Serijski klima, full LED, pusti senzori, automatsko parkiranje, automatska duga/kratka, grijanje svega živoga... ali rezervna guma kao doplata. A ja bez rezervne gume i kante za gorivo ne idem ni do dućana. Pošto sam nakon nekoliko japanaca kupio nijemca sad u gepeku moram imati i kantu ulja. 

Umbel ned 1.3.2020 21:41

Adapter u koji uštekaš slušalice i zaboraviš da postoji? Nemoj samo i ti poceti sa otpadom :)

Kuzim ja sta ti pricas, kuzim i da postoje ljudi koji ga trebaju, ali odbijam razumjeti da netko zeli da 10 telefona u mojoj familiji MORA imati 3.5mm jack, a nitko od nas nikada ne nosi slušalice niti ima potrebu za njima. Kad i imam potrebu, koristim BT, najcesce u krevetu. Meni dovoljno, kome nije, kupuje mobitel prilagodjen svojim potrebama. BT headsetovi zaodvoljavaju potrebe velikog broja ljudi, a specificni ce ocito kupovati specificne uređaje.

Veci je problem tema, zamjenjiva baterija, iako se za male pare u servisu da promjeniti (ja sam za 150 kn sa rukama zamjenio na iP5), mada ja najcesce ne docekam problem sa baterijom jer proslijedim dalje mob nakon godinu dana, a sebi uzmem novi.

Svojevremeno mi je bila obavezna mogucnost hot swapanja baterije na laptopu, i koristio sam uređaje koji su to omogucavali, kao što i danas imam neke specificne potrebe. I znas koliko me brine sto je S20 odlucio ukinuti 3.5mm? Nimalo. Kao sto me ne brine ni rupa u ekranu jer cim sam je vidio znao sam da takav mobitel nikada ne bih koristio. Zasto su je stavili? Jer su mislili da je to dobra solucija. Mozda nekome - meni ne.

Najbrži ned 1.3.2020 21:59
footballer kaže...

Nije li LG to dobro riješio u G6 ili koji je već bio "modularan"? Oni modularni dijelovi su blago rečeno bili banana, ali pokazali su da se može ostaviti i tanja baterija i tanak uređaj. Jest da nije imao IP rating ali vjerujem da se i to može srediti, ili makar tijekom izmjene na manjoj površini staviti novi sloj zaštite, umjesto preko cijele zadnje strane.

 G5 imam ga već 2 i pol godine, kupio dvije nove baterije prošle godine. Mnogim korisnicima se nije svidio takav princip zamjene, meni je genijalan jer u par sekundi zamjenim bateriju.

tenac pon 2.3.2020 08:58
Najbrži kaže...
footballer kaže...

Nije li LG to dobro riješio u G6 ili koji je već bio "modularan"? Oni modularni dijelovi su blago rečeno bili banana, ali pokazali su da se može ostaviti i tanja baterija i tanak uređaj. Jest da nije imao IP rating ali vjerujem da se i to može srediti, ili makar tijekom izmjene na manjoj površini staviti novi sloj zaštite, umjesto preko cijele zadnje strane.

 G5 imam ga već 2 i pol godine, kupio dvije nove baterije prošle godine. Mnogim korisnicima se nije svidio takav princip zamjene, meni je genijalan jer u par sekundi zamjenim bateriju.

Baterija od 2800 mah. Zar nije bolje uzeti mobitel s baterijom od 5000 mah i nositi jednu bateriju umjesto dvije?

Čitatelj pon 2.3.2020 10:39

Straznja ploca alu, gumena brtva na poklopcu ili sasiji, 4-6 malih torx t5 i to je to.

Cemu jebanje sa ljepilom i trkama?
Hoce tanji uredjaj, i zbog toga nemaju mjesta?

Ma nemoj! Izbace 3.5mm konektor jer "nema mjesta", a trostruko manji mob sa 2.5mm ima mjesta?

Uglavnom sve se proizvodi da nije user serviceable, da zastari i kosta puno pri popravku i odrzavanju, pa da korisnik bude potrosac i kupi novi.