Ajar uto 4.6.2019 11:44
duroic kaže...

ja sam u laptop stavio jedan modul od 8GB i jedan od 4GB, DDR3, i rade zajedno, MemTest86 prošao uspješno.

 ovisi o modelu i proizvođaču. za dell, primjerice, moraju biti u svemu jednaki (čak broju čipova na pločici). često kombinacije uspiju samo u bios-u a poslije više ne. takve eskapade najpametnije je prepustiti servisu, uz temeljito ispitivanje uskladivosti. 

ihush uto 4.6.2019 12:57
duroic kaže...

ja sam u laptop stavio jedan modul od 8GB i jedan od 4GB, DDR3, i rade zajedno, MemTest86 prošao uspješno.

 -naslov, dualchannel ne samo da rade, ... a slika-link ne prikazuju kako rade.

+ postoji virtual/hybrid DC mod, ovisi o biosu-chipsetu... pa čak i s jednim/tri (neparnim) brojem modula. Kao što postoji tripple za x58 .. ili quad kojeg mbaksa ima u primjeru-textu..

 

Ajar kaže...
duroic kaže...

ja sam u laptop stavio jedan modul od 8GB i jedan od 4GB, DDR3, i rade zajedno, MemTest86 prošao uspješno.

 ovisi o modelu i proizvođaču. za dell, primjerice, moraju biti u svemu jednaki (čak broju čipova na pločici). često kombinacije uspiju samo u bios-u a poslije više ne. takve eskapade najpametnije je prepustiti servisu, uz temeljito ispitivanje uskladivosti. 

 -u pravilu, biznis klasa ima odgovarjući bios, koji ne služi za npr OC ili kućne zdelance, nevažno koji brand..

 

-pravila, teoretski svi nazivno kompatibilni moduli mogu raditi (zajendo), ali za uparivanje ako dual channel postoje pravila koja su poželjna. BIOS automatika automatski spušta clockove na zajedničke nazivnike, tj najsporiji modul je tad usko grlo i to je primarni razlog zašto je bolje imati jendake-iste.. ili barem identične specifikacije .. a detaljene specifikacije su ne samo mhz nego rad-cas-clockovi (ona hrpa brojeva ili xamprofili po jdecu..) tj ako su to identični brojevi-podatci, tad je to 'jednaka-identična' memorija, ne zato jer je jednaka naljepnica ili brand.. kao i obrnuto, može biti isti brand i različite specifikacije.

-kad bios pronađe zajedničke brojeve tad to radi kao dualchanel.. ako ne nađe, tad ne radi kao dual ili ne radi uopće ako je bios paranoičan npr poželjno za servere i sl kritične stvari gdje se ne igramo ne kemijamo itd..

-memtest86 ili hwinfo/razni alati za prikaz podataka mogu prikazati detaljne podatke i nrp profile koje neki modul podržava.

-pošto je smisao DCa veća brzina (ne samo da radi) .. i ako je ta brzina npr spuštena na prvi niži zajednički nazivnik, tad je to ''besmisleno'' ako je primarni cilj brzina i zato je tad logična preporuka da su moduli identični, tj ako je primarno brzina, tad ne želimo prvu nižu, nego najvišu moguću (ne računamo na OC.. to je nešto drugo, nazivna brzina i naponi su u priči..).

-bios to odradi 99% sam dovoljno dobro, ne treba ništa posebno ručno.. ali bios je ograničeni soft i zapravo nije za očekivati da će proizvođač nešto pretjerano u to ulagati-razvijati pa uvjek postoji i ručna opcija podešavanja, osim kod modela koji nisu za to namjenjeni.. npr gamerske ili oc matične imaju odgovarajući bios koji to dozvoljava, biznis ne tj primarno se brine za pass-enkripciju i stabilan rad pa npr clrcmos ne mora brisati pass kao za laptop itd.. lowend je jeftin i namjerno nema nešto što ima highend itd..

 

-svi timingi moraju biti stabilni, mbo-chipset-napon-sync-cpu.. sve to mora biti izuzetno stabilno, tad radi. Ako je bilo što različito ide u prvu nižu brzinu a to u pravilu ne želimo tj plaćamo brzinu... no svaka brzina ima i requirementse, npr napajanje, hlađenje.. i kao preporuka će uvjek biti da je bolje/poželjno imati identične module, jer tad je to najlakše podesiti. Naravno i 100% ispravno.

.. no nekad (a uvjek je moguće i u budućnosti) neke serije mbo, chipseta, brendova.. su imale bugovit bios-chipset, npr da uopće ne radi DC.. ponekad novi bios popravi. Pravilo je preširoko da bi vrijedilo za sve, tj možemo samo reći da 'većini radi' no kad netko konkretno ima neki problem i nešto mu neće tad može biti bilo što uzrok problema.. npr loš modul, isti drugi bi možda radio, loš chipset, loš kontakt, loše napajanje.. itd pa sve do yogurta-malwarea ili sasvim desetog uzroka problema, jer sve se kvari i starenjem ne radi jednako dobro kao kad je novo.. npr max brzina može nakon 5g biti niža pod recimo OCom, mada je do tad radilo stabilno.. starenje.

 

- Tako da nekog univerzalnog pravila nema, tj u pitanju-odgovoru kao temi koju u ovom primjeru mbaksa obrađuje.. treba 'podsjetnik' .. tj logičko stanje-pretpostavka, tj da je ova situacija dodavanja na već postojeće stanje, tj tad logika kaže da nije novo, nego imali smo 'jedan keks' i sad dodajemo drugi.. i tad je već samo starenje moguć uzrok problema npr oksidirani kontakti ili pad napona koji mora biti stabilan za sve komponente, npr ako ima više diskova, zahtijevniju vga itd.. jer se za svaku komponentu računa cca 15w (vga zasebno koliko traži..) i svako dodavanje može preći granicu a nije novo nego već postojeće. Da je novo tad bi po logici moduli bili identični. Zato ovakve odgovore treba 'pravilno' čitati.. može, trebalo bi.. ali..

4ndY uto 4.6.2019 13:02

Čudno. Kad sam nedavno nadograđivao RAM također me mučilo isto pitanje. Ryzen 2700X s 16GB RAM-a na 3200MHz, točnije F4-3200C16D-16GTZR, htio sam nadograditi s još 2x8GB. Službeni izvori tvrde da nema garancije da će to raditi na deklariranoj frekvenciji i latencijama (3200 MHz), a forumi i ostala mišljenja po Internetu glasila su da su problemi sa stabilnošću mogući, ali minimalni ako kupim iste pločice, no da je kompatibilnost manje vjerojatna ako se radi o različitim modelima (makar iste specifikacije) ili, još gore, različitim proizvođačima. Različite brzine ili latencije značilo bi da pločice mogu stabilno raditi samo na DDR4 defaultu, a ne i ovim visokim frekvencijama. Tako sam kupio identične pločice koje sam i imao (i tako uštedio cca 100€ jer je 4 kit za 100€ bio skuplji od 2x2 kit) - isprva se sustav rušio, međutim malim dizanjem napona stvar je proradila i s MemTestom nakon cijelog dana testiranja nije bilo nikakvih problema. Uglavnom, meni se čini da je to riskantan posao.

ihush uto 4.6.2019 13:14

-evo, tvoj primjer je kako ni jedan slučaj ne treba gledati kao neko pravilo, tj tvoj slučaj je možda izuzetak.. npr tko kaže da kupnjom kita (identičnih) 4kom ne bi imao isti problem? možda je uzrok ram, možda ryzen, možda nešto deseto.. nema garancije da će bilo koja komponenta raditi s ostatkom sysa-komponnetama pa i to da npr uzmi deset istih cpua i OCaj .. nisu isti rezultati, jednako s modulima rama itd.. tj to je industrijska standardna zaliha od cca 10% tolerancije (prostor za OC) jer inače bi jako malo komponenti radilo uopće.

 

-problem je što sve mora biti 100% ispravno da bi kao referencu mogli ovoriti o ''jednakim uvjetima'' .. a npr možda je na usa tržištu kvalitetnija serija ryzena nego kod nas (jer trgovac je važan, količina-kvaliteta..) itd.

+ u temi tj naslovu je dualchannel, ne radi li ili OC, čak ne neko podešavanje pojedinih latencija i najmanje podizanje napona za ram (ili cpu..) jer je to vrlo rizičan dio.

 

problem je što tvoj opisan slučaj može biti pravilo za većinu a može biti izuzetak kao jackpot-peh.. tek kad vidimo desetke takvih slučajeva možemo doći do ''pravila'' a tad je opet pitanje koji chipset, koji cpu, koji clockovi, koje napajanje itd.. mada je tema RAM i DC.. da bi bilo usporedivo, moramo sve izjednačiti, ne kruške s jabukama itd.. pa je jedino pravilo koje ostaje, da pravila nema (ali ugl radi, trebalo bi..) :))

 

 

++ za 'čitanje' s razumijevanjem, ako nrp desetak ljudi ima problem i to na nekom forumu postave kao pitanje, možemo steći (pogrešan) dojam da je to česti problem, pri tome ne znamo za one kojima radi, stotine.. jer oni ne pišu u takvoj temi, tj tad bi se vidjela samo statistika da je recimo 1% problem-škart ili kombinacija komponenti svih ostalih uzrok, dok izuzetak potvrđuje pravilo, tj većina je većina i praksa je ono što vrijedi, teorija samo dok nije suprotna praksi. Što ako je netko drugi napravio istu stvar i njemu radi bez podizanja napona i sl. Koji bi tad zaključak bio ako imamo dva različita rezultata? A imamo ih.. kao i pogrešnu percepciju da su u bolnici svi bolesni i tad su svi ljudi bolesni.. (logička greška..).

rmiculini uto 4.6.2019 13:52

Ram radi neovisno o vrstama i proizvođačima. Jedino što će raditi  u  parametrima najslabije komponente. Zato se odabiru isti modeli u paru kako bi mogućnosti svakog modula bile optimalno iskorištene.

Problemi sa kompatibilnošću nisu isključeni, no tako je sa svim komponentama u PC konfiguraciji. Razlog može biti napajanje, ploča ... etc

dreadmoore uto 4.6.2019 19:41

Ma ja vec 3 godine koristim takav ram moguce je ali uvjek ima tih nekih zajebancija jedan je kingston fury 2666mhz koji radi na 1.2V drugi kingston savge 2133mhz 1.35V. Sto se tice klokanja pa i nisu nesto kompatibilni moguce ih je klokat bar ja sto sam uspio na nekih 3,200mhz uz napon od 1.45V

EZY-E pon 24.6.2019 15:23

Postoji li možda način da se upogoni Corsair memorija, ddr2, 800MHz, 2GB sa već instaliranim Kingmax pločicama, 2x2GB, 800Mhz?
Probao dok su Kingmax u dual channelu i Corsair u drugoj boji, probao dok su Kingmax u susjednim slotovima (jedna do druge) i sve kombinacije al se pc ne boota nikak dok je Corsair unutra.

Neki trik postoji?

boxer pon 24.6.2019 15:42
EZY-E kaže...

Postoji li možda način da se upogoni Corsair memorija, ddr2, 800MHz, 2GB sa već instaliranim Kingmax pločicama, 2x2GB, 800Mhz?
Probao dok su Kingmax u dual channelu i Corsair u drugoj boji, probao dok su Kingmax u susjednim slotovima (jedna do druge) i sve kombinacije al se pc ne boota nikak dok je Corsair unutra.

Neki trik postoji?

 Prvo moraš utvrditi da li je Corsair RAM ispravan kao i koje su mu latencija i defaultni napon. Usporedi sa svojim Kingmax pločicama. 5-5-5-15 @1.8V su sve ili postoji razlika? Da li Corsair radi sam u ploči?

 

Probaj ovako:

 

1) Izvadi svu memoriju i napravi CMOS, zatim ubaci 1 pločicu Kingmaxa i upali PC, loadiraj defaultne postavke u BIOSu, Save & Exit.

2) Nakon što se upali PC, BIOS će konfigurirati brzinu i latencije memorije kao i napon. 

3) Nakon toga ugasi PC, pusti neko vrijeme da se kondenzatori isprazne (možeš napajanje izvući iz struje i probati tako iskopčanog ga upaliti), u slučaju da ima nešto napona pokušat će zavrtiti ventilatore i tako će se riješiti napona. 

4) Nakon toga ubaci u dual chanel Corsair i probaj upaliti PC, ako se upali i sve radi kako treba, ponovi postpak i onda ubaci preosali Kingmax.

5) Ako ne upali PC, onda probaj staviti Corsair iz 4 koraka u Single chanel sa prvom pločicom Kingmaxa, dakle da ne bude dual chanel. Ako se upali, onda dodaj sljedeću pločicu Kingmaxa. 

 

U biosu pokušaj namjestiti da latenciju budu identične. 

 

Razlog zašto ti ne pali PC kada ubaciš Corsair može biti da je neispravan stik rama ili nekompatibilan, a nekada ploče budu mušičave i traže da se ubacuju stikovi jedan po jedan kako bi proradilo. 

 

Ja sam ovako riješio nekada jedan problem sa kombinovanjem memorije. 

 

 

ihush pon 24.6.2019 15:49

ovisi što pokušavaš.. prvo jel ispravno, ram+mbo.. i vjerojatno, ograničenje chipseta max-4gb, možda 8gb.. to moraš znati-provjeriti i ako je potrebno flashati bios.

-drugi problem, moguće.. ima svakakvih mbo, neke su podržavale dva različita tipa rama npr ddr2-i-3.. ali ne istovremeno-oba, jedan ili drugi.

-ako nikako ne radi s jednim/samo corsairom, tad je problem u toj memoriji ili kompatibilnost tj modul koji nije podržan, npr gustoća Rx1-Rx2 .. single sided itd. to sve je ograničenje kad popuniš sve utore i dođeš do max kapaciteta 8gb.. (koji je za taj chipset često ogrnaičen na 4gb.. jer je to bio jeftikaner-alternativa za uredsko računalo u odnosu na npr i35, kasnije i45.. 33/31 su ograničeni.)

+paziti baš na sve oznake, npr ddr2 i napon 1.8v .. ne npr ddr2L-1.65v i sl. provjeri specifikacije mbo-chipseta, što je podržano i što je kompatibilno, atestirano, moduli koji nisu navedeni u supprotu za ram ne moraju raditi, mguće da jedna modul sam radi, kad dodaš ostale ne radi itd..

ihush uto 25.6.2019 10:02
EZY-E kaže...

Opa, iznenadili ste me odazivom :)

Probam/dam više detalja sutra/prekosutra.

 -nemaš što probati, max podržano je 4GB (prije nego nešto probaš, provjeri specifikacije, iznad u postu link..)

EZY-E uto 25.6.2019 20:41
ihush kaže...
EZY-E kaže...

Opa, iznenadili ste me odazivom :)

Probam/dam više detalja sutra/prekosutra.

 -nemaš što probati, max podržano je 4GB (prije nego nešto probaš, provjeri specifikacije, iznad u postu link..)

 Ahh, šteta, hvala svejedno.