wifi čet 23.5.2019 09:11

Dakle, statistika je pokazala ocito: romobil voze podjednako muski i zenske (prakticki na razini statisticke pogreske), ljudi svih starosti (opet logicno), i na njemu se najvise razbiju kada prvi put idu ucit vozit (opet logicno). 

Ono sto nije logicno je guranje kacige u doslovce sve sto se krece. Samo cekam dan kad ce u dicjim parkovima za klizaljku tribat obvezna kaciga, ili kaciga ako mislis trcat po marjanu jer eto mozes zapet, pa se polomit, zalipit u stablo, itd.

 

Gadi mi se koliko se s jedne strane "promovira" eko prijevoz, a s druge strane, cim se skupi kriticna masa ljudi gleda se kako kesirat taj eko prijevoz (registracije, porezi, itd). Eto, sad na skuter koji uvati vrh 25km/h najbolje zalipetat cilu borbenu ratnu opremu i glumit redikula... 

 

Ajar čet 23.5.2019 09:54

uzevši u izračun stav o drksterima i pomodnim tromo(de)bilima* (k'o komarci su, samo treba dovoljno velika pljeskalica), protivim se njihovoj ikakvoj zaštiti, nadajući se istinitosti teorije o prirodnoj selekciji. 

 

dio je to šireg promišljanja** o kratkotrajnostima i besmislu ovakvih debilana: notchevi, fidgeti, električno sve (iz čega se bacaju plastične boce i vrećice u okoliš), internet of shit, rgb, "pametno" ovoono ... 

 

**otkako sam raskrižao s agorafobijom, razmišljam izvan kutije. 

BlackDog22 čet 23.5.2019 10:36
wifi kaže...

Dakle, statistika je pokazala ocito: romobil voze podjednako muski i zenske (prakticki na razini statisticke pogreske), ljudi svih starosti (opet logicno), i na njemu se najvise razbiju kada prvi put idu ucit vozit (opet logicno). 

Ono sto nije logicno je guranje kacige u doslovce sve sto se krece. Samo cekam dan kad ce u dicjim parkovima za klizaljku tribat obvezna kaciga, ili kaciga ako mislis trcat po marjanu jer eto mozes zapet, pa se polomit, zalipit u stablo, itd.

 

Gadi mi se koliko se s jedne strane "promovira" eko prijevoz, a s druge strane, cim se skupi kriticna masa ljudi gleda se kako kesirat taj eko prijevoz (registracije, porezi, itd). Eto, sad na skuter koji uvati vrh 25km/h najbolje zalipetat cilu borbenu ratnu opremu i glumit redikula... 

 

 Poprilično glup komentar, stvarno jedan od blesavijih koji sam pročitao. Kaciga ima samo jednu svrhu, a ta je da te spasi od ozljeda glave prilikom pada. Ne radi se se tu o nikakvom keširanju, unočavanju ili belosvetskoj uroti, pitanje je čisto fizike i biologije. Pri brzini od 25 km/h, pa i manjima postoji poprilična opasnost da ćeš nakon pada na glavu cijeli život vegetirat ili slinit po ramenu, a ako imaš sreće ćeš umrijeti. Kaciga je ono što te prilikom toga može spasiti. Noge, ruke pucaju i ponovno zarastaju, masnice zacjeljuju i ništa od toga nije toliko opasno niti od tebe može napraviti biljku kao što je udarac u glavu, a ako imaš sreće padneš na facu pa nosom, zubima i čeljusti ublažiš udarac.

 

Koliko dugo već vozim motor kaciga je obavezna stvar i nisam u život preparkirao motor, a da nisam stavio kacigu. Razlog je jednostavan, jer znam ljude koji su padali hodajući pa ostali invalidi, a znao sam i one koji su umrli jer nisu imali kacigu. A i vlastito iskustvo imam gdje me s motora koji nije vozio brže od 10 km/h srušio auto i gdje sam u padu udario glavom o rubnik, da nism imao kacigu ne bi ni pisao ovo. 

 

Tako da još i razumijem stav ljudi (iako smatram da su glupani) koji misle da je nošenje kacige osobna stvar i koji su voljni (iz ne znam kojeg razloga) preuzeti rizik nenošenja kacige, no do tebe još nisam nikog upoznao koji se zalaže za nenošenje kacige, nagovara druge da ju ne nose i ne znam šta, sumnja u njezinu učinkovitost? Mene baš zanima koji je tok misli ljudi koji sjednu na motor i ne stave kacigu. Ili po gradovima ljudi koji se voze u prometu na biciklu bez kacige. Pa neka te samo netko malo trkne retrovizorom i to je to.

 

Uglavnom, ljudi nosite kacigu obavezno na motorima, a i na svemu drugom s čim sudjelujete u prometu jer ne moraš biti ti kriv da ti neka budala uzme prednost i da cijeli život budeš biljka. 

VladRi čet 23.5.2019 10:55

Ja osobno imam to malo sranje i super je stvar... Mislim da bi kaciga svakako trebala biti preporuka ali ne i obaveza (osim ako si ispod 18....).

Cijeli smisao tog čuda je da imaš malu stvar za prijevoz koju možeš negdje zbuksati kada dođeš na destinaciju. Ako trebaš nositi kacige pa onda štitnike za ramena leđa noge etc onda to pada u vodu ...a nije da je sad to nešto extra nestabilno - dapače ja sam počeo preskakivati sranja i "raditi stuntove" (ako se to može upoće tako zvati) a ja sam fat fuck od 92 kile i 36 godina...

 

Jedinu stvar na kojoj bi po meni to moralo svakako biti obavezno je howerboard... e to je napravljeno za pad...

dankodr čet 23.5.2019 11:13

romobil je prilično hebeno prijevozno sredstvo.

Naizgled je jednostavan za vožnju ALI ON IMA JAKO MALE KOTAČE -i tu je problem. Bilo kakva manja prepreka i ti PADAŠ S NJEGA.

Stoga, svakom razumnom vozaču KACIGA MORA biti na glavi neovisno šta kazu zakoni. Kaciga je tu radi vozača !

jozef čet 23.5.2019 11:40

Sve što ima kotače manje od 16" je stvoreno za padanje. Nije samo stvar o nailasku na prepreku već i o maloj inerciji kotača i niskoj osi težišta. Zato su takve vozilice daleko opasnije od nekakvog biciklića. 
Neki dan sam vidio čovjeka kako se električnim romobilom uključio na cestu u regularni promet - ne samo da nije imao kacigu već je vozio i otprilike petogodišnje dijete (bez kacige - naravno). Iskreno, dugo sam ga gledao; teško je i kad vidiš svojim očima povjerovat da takav idiot postoji.
Kaciga je mnogima spasila život, znam i osobno neke. Problem je kad je netko godinama vozio bez nje, jer smanjuje vidno polje i na neki način treba mijenjati navike. Savršena nije, ali je svakako korisna. Treba reći i da neki vlasnici tih romobila nikad nisu posjedovali motocikl, ozbiljnije vozili bicikl, a sigurno ima i onih koji nemaju čak niti vozačku dozvolu. Taj manjak prometnog znanja, iskustva i vještine samo povećava rizik.

Veliki Brat čet 23.5.2019 12:43
BlackDog22 kaže...

Uglavnom, ljudi nosite kacigu obavezno na motorima, a i na svemu drugom s čim sudjelujete u prometu jer ne moraš biti ti kriv da ti neka budala uzme prednost i da cijeli život budeš biljka.

Tko o čemu, ti o motorima. BTW i pješke sudjeluješ u prometu. I autom sudjeluješ u prometu. Mmisliš li da bi i pješaci i vozači automobila trebali nositi kacige?

Da, na motoru je i obavezno nositi kacigu, ne bezveze. Osim što su 99% ljudi na motoru kreteni koji se voze kao kreteni i na cesti se ponašaju kao kreteni (siguran sam da ti nisi među njima), ovisni su i o drugim sudionicima u prometu. Prenositi to slijepo na vozila tipa bicikl ili romobil je jednostavno - glupo.

 

Imaš istraživanje iz Velike Britanije o tome kako vozači percipiraju vozače bicikala na cesti i ustanovljeno je da drže puno manji razmak između vozila i biciklista u slučaju da ovaj ima kacigu. Zašto? Zato jer ga percipiraju kao sigurnijeg. I onda se nošenjem kacige na biciklu na cesti zapravo dovodiš u puno rizičniji položaj, nego bez nje.

 

Jedini smislen argument je ovo s veličinom kotača i niskim težištem, ali romobil, čak i na električni pogon ne bi smio biti na kolniku, pa je to malo bespredmetno.

Općenito pamet u glavu i paziti na sve oko sebe, bilo da si pješke, na romobilu, biciklu, motoru ili u autu.

Naravno da ti se i dalje može nešto dogoditi, ali ti se može nešto dogoditi i kad pješke hodaš po nogostupu, pa opet nitko ne drami oko toga.

Gajotres čet 23.5.2019 12:47

Jedina sigurnosna oprema su rukavice biciklističke. To jedino priznajem. To je jedino korisno. Za klasićnu gradsku brzinu od 20 km/h. Kaciga je nepotrebna. Osobno kada sam se zabio u drvo na dotki najgore mi je prošla potkoljenica i rame. Na glavi se ožiljci ne vide u opće. Večinom znam ekipu s polomljenim rukama, nogama, zdjelicama. 

wifi čet 23.5.2019 13:05
BlackDog22 kaže... 

 Poprilično glup komentar, stvarno jedan od blesavijih koji sam pročitao. Kaciga ima samo jednu svrhu, a ta je da te spasi od ozljeda glave prilikom pada. Ne radi se se tu o nikakvom keširanju, unočavanju ili belosvetskoj uroti, pitanje je čisto fizike i biologije. Pri brzini od 25 km/h, pa i manjima postoji poprilična opasnost da ćeš nakon pada na glavu cijeli život vegetirat ili slinit po ramenu, a ako imaš sreće ćeš umrijeti. Kaciga je ono što te prilikom toga može spasiti. Noge, ruke pucaju i ponovno zarastaju, masnice zacjeljuju i ništa od toga nije toliko opasno niti od tebe može napraviti biljku kao što je udarac u glavu, a ako imaš sreće padneš na facu pa nosom, zubima i čeljusti ublažiš udarac.

 

Koliko dugo već vozim motor kaciga je obavezna stvar i nisam u život preparkirao motor, a da nisam stavio kacigu. Razlog je jednostavan, jer znam ljude koji su padali hodajući pa ostali invalidi, a znao sam i one koji su umrli jer nisu imali kacigu. A i vlastito iskustvo imam gdje me s motora koji nije vozio brže od 10 km/h srušio auto i gdje sam u padu udario glavom o rubnik, da nism imao kacigu ne bi ni pisao ovo. 

 

Tako da još i razumijem stav ljudi (iako smatram da su glupani) koji misle da je nošenje kacige osobna stvar i koji su voljni (iz ne znam kojeg razloga) preuzeti rizik nenošenja kacige, no do tebe još nisam nikog upoznao koji se zalaže za nenošenje kacige, nagovara druge da ju ne nose i ne znam šta, sumnja u njezinu učinkovitost? Mene baš zanima koji je tok misli ljudi koji sjednu na motor i ne stave kacigu. Ili po gradovima ljudi koji se voze u prometu na biciklu bez kacige. Pa neka te samo netko malo trkne retrovizorom i to je to.

 

Uglavnom, ljudi nosite kacigu obavezno na motorima, a i na svemu drugom s čim sudjelujete u prometu jer ne moraš biti ti kriv da ti neka budala uzme prednost i da cijeli život budeš biljka. 

 Koliko ljudu pogine dok minjaju gumu? Eto, nedavno si ima slucaj... Ti navodis da te kaciga spasila dok si vozia 10km/h jer bi opalia u rub. Da je u pitanju bia pjesak, bez kacige, on bi poginia tek sto ga je auto malo gurnilo u krivom smjeru. Znaci od sutra svi cim izadju iz kreveta prvo kacigu na glavu pa onda prat zube i na wc. Ides uz/niz skale, kaciga. Trcis, kaciga. 

Osobno, velika zamjerka kod kacige pri tim malim brzinama je suzenje vidnog polja, potreba za okretanjem glave na mjestima gdje bez kacige uredno sve vidis, prokuvana glava primjerice liti, i opcenito sto su neki vec naveli, ovo i slicne stvari su urbana prometala, dakle triba bi moc na posa koji ti je 2-3km udaljen doc u odijelu i bez ratne opreme. inace se potpuno gubi smisao. 

e sad, kod nas je tendencija da se necije "pametne" provale i ociti zakljucci poput ovog pretvaraju u zakon kao obvezu, i ja ti prvi kazem, svjestan rizika koji nose takva vozila da bi radje isa bez kacige nego s njom, dapace, ako se takvo sto uvede, zaboravi da bi me vidia na tome... 

 

motor ka motor je sasvim druga prica... ali isto tako mozes argumentirano tvrdit da bi i u autu kaciga spasila zivote, pogotovo s HANS sustavom. 

EricCartman čet 23.5.2019 13:30

Nije samo stvar u tome da vas drugi mogu udariti, problem je i da svi starimo i starenjem gubimo vještine.

Ja sam baš neki dan krenuo zajašit bicikl, okrznuo pedalu, zarolo se i lego na leđa udarivši lakše potiljkom u asfalt.

Jbg takva stvar mi se prije nikad ne bi dogodila, ali starenjem gubimo reflekse i sposobnosti. Od tada nosim kacigu i bez nje se osjećam kao da sam gol.

Pamet u glavu.

Veliki Brat čet 23.5.2019 13:32

@Korny

Da? Koja je to "slična brzina" kojom je on opalio glavom o kamen?

 

@Eric Cartman

To je oke. Ako si u takvom stanju, onda nosiš kacigu.

Pričati o tome da sad svi moraju imati kacige na glavi čim se maknu iz kuće je debilizam.

Old Iggy čet 23.5.2019 13:40
Veliki Brat kaže...

@Korny

Da? Koja je to "slična brzina" kojom je on opalio glavom o kamen?

 

@Eric Cartman

To je oke. Ako si u takvom stanju, onda nosiš kacigu.

Pričati o tome da sad svi moraju imati kacige na glavi čim se maknu iz kuće je debilizam.

MS je skijao jako malom brzinom kod pada (i uz to je imao kacigu).

A za ovaj slučaj su kacige više nego korisne, imaju itekako smisla kod ovakvih padova, a ne moraju biti preglomazne.

ante_etna čet 23.5.2019 13:42

Nova studija, provedena tijekom šestomjesečnog razdoblja u Austinu (Teksas), koristila je izvješća austinske hitne medicinske službe i podatke devet traumatoloških odjela bolnica u tom području. Iz tih je evidencija identificirano 160 potvrđenih i 32 vjerojatne ozljede nastale korištenjem e-romobila.

 

 

Nekako mi ovo puno zvuči. Opasno i riskantno, ipak ću uzeti onaj na benzinski motorčić.

Veliki Brat čet 23.5.2019 14:26
Old Iggy kaže...

MS je skijao jako malom brzinom kod pada (i uz to je imao kacigu).

A za ovaj slučaj su kacige više nego korisne, imaju itekako smisla kod ovakvih padova, a ne moraju biti preglomazne.

I, koja je to brzina (za koju su BTW istražitelji rekli da nije bitna)?

Ja još uvijek nisam našao podatak, pa mi je ovo povlačenje paralele od Kornya jako interesantno. Osobno mislim da pokušava biti dramatičan a zapravo nema pojma, ali sam trenutno malo rezerviran.

 

Za ovaj slučaj kacige su skoro jednako beskorisne kao za bicikl.

Kažem skoro jer su na biciklu beskorisne ako imalo znaš što radiš. Ako te netko skupi neovisno o tome što si sam napravio, ionako ti nema spasa. Ako sam padneš (a napadao sam se), u principu znaš što se sprema i reagiraš adekvatno.

Možemo eventualno pričati koliko je sad odjednom ova brzina dostupna ljudima bez imalo tjelesnih vještina, pa se ne snalaze... U tom smislu je oke da ih npr. traži osiguravajuće društvo. Ali zakonski i dalje nema smisla forsrati.

 

Npr. u (mislim) Španjolskoj moraš imati kacigu na biciklu kada se spuštaš. Kada se penješ ne moraš.

Rješenja ima različitih i ne treba ih samo preslikavati (a pogotovo ne stavljati u kontekst motora, gdje kreteni voze slalom 200 na sat u prometnoj gužvi i onda se bune kad nastradaju jer su "motociklisti najosjetljiviji").

njuznjuz čet 23.5.2019 14:38

Moja baka je dozivjela 101 godinu jer je stalno nosila kacigu i stitnike cim bi izasla iz kuce. Jednom joj je crijep pao na glavu, jednom je tuca padala, a jednom se popiknula. I sve je prezivjela. Moj sin kad igra nogomet isto nosi kacigu jer je lopta tvrda. Ja uz kacigu stavim i gumu u usta da nebi zube razbio. Ljudi pazite se

Old Iggy čet 23.5.2019 14:59
Veliki Brat kaže...
Old Iggy kaže...

MS je skijao jako malom brzinom kod pada (i uz to je imao kacigu).

A za ovaj slučaj su kacige više nego korisne, imaju itekako smisla kod ovakvih padova, a ne moraju biti preglomazne.

I, koja je to brzina (za koju su BTW istražitelji rekli da nije bitna)?

Ja još uvijek nisam našao podatak, pa mi je ovo povlačenje paralele od Kornya jako interesantno. Osobno mislim da pokušava biti dramatičan a zapravo nema pojma, ali sam trenutno malo rezerviran.

 

Za ovaj slučaj kacige su skoro jednako beskorisne kao za bicikl.

Kažem skoro jer su na biciklu beskorisne ako imalo znaš što radiš. Ako te netko skupi neovisno o tome što si sam napravio, ionako ti nema spasa. Ako sam padneš (a napadao sam se), u principu znaš što se sprema i reagiraš adekvatno.

Možemo eventualno pričati koliko je sad odjednom ova brzina dostupna ljudima bez imalo tjelesnih vještina, pa se ne snalaze... U tom smislu je oke da ih npr. traži osiguravajuće društvo. Ali zakonski i dalje nema smisla forsrati.

 

Npr. u (mislim) Španjolskoj moraš imati kacigu na biciklu kada se spuštaš. Kada se penješ ne moraš.

Rješenja ima različitih i ne treba ih samo preslikavati (a pogotovo ne stavljati u kontekst motora, gdje kreteni voze slalom 200 na sat u prometnoj gužvi i onda se bune kad nastradaju jer su "motociklisti najosjetljiviji").

Negdje sam našao podatak 12 milja (cca 19 km/h).

Kaciga je korisna i na biciklu i na romobilu (kao što je i koristila MS-u jer bi bez nje, po riječima liječnika, bio mrtav). I tu je dosta "no brainer" elemenata, kao što je i na biciklu kaciga poželjna, ne bi me čudilo da se uvede i obveza.

Ovo "ako te netko skupi" je razlog zašto se sve više ide u smjeru gledanja e-romobila kao vozila, ne kao pješaka.

Bitanga čet 23.5.2019 15:15
wifi kaže...

 Koliko ljudu pogine dok minjaju gumu? Eto, nedavno si ima slucaj... Ti navodis da te kaciga spasila dok si vozia 10km/h jer bi opalia u rub. Da je u pitanju bia pjesak, bez kacige, on bi poginia tek sto ga je auto malo gurnilo u krivom smjeru. Znaci od sutra svi cim izadju iz kreveta prvo kacigu na glavu pa onda prat zube i na wc. Ides uz/niz skale, kaciga. Trcis, kaciga. 

Osobno, velika zamjerka kod kacige pri tim malim brzinama je suzenje vidnog polja, potreba za okretanjem glave na mjestima gdje bez kacige uredno sve vidis, prokuvana glava primjerice liti, i opcenito sto su neki vec naveli, ovo i slicne stvari su urbana prometala, dakle triba bi moc na posa koji ti je 2-3km udaljen doc u odijelu i bez ratne opreme. inace se potpuno gubi smisao. 

e sad, kod nas je tendencija da se necije "pametne" provale i ociti zakljucci poput ovog pretvaraju u zakon kao obvezu, i ja ti prvi kazem, svjestan rizika koji nose takva vozila da bi radje isa bez kacige nego s njom, dapace, ako se takvo sto uvede, zaboravi da bi me vidia na tome... 

 

motor ka motor je sasvim druga prica... ali isto tako mozes argumentirano tvrdit da bi i u autu kaciga spasila zivote, pogotovo s HANS sustavom. 

 

Gdje ti to biciklistička kaciga sužava vidno polje i prokuhavaš ljeti?

Netko je već spomenuo najbitniju stvar, romobili imaju jako male kotače, malu polugu volana i idu jako brzo (25 km/h je brzo i za veći bicikl). Slučajno nek ti se jedna ruka izmakne, vjetar ti otpuhne kapu sa glave i pokušaš ju refleksno zadržati i ti padaš ko kruška na pod u sekundi.

Na biciklu ti se to ne bi tako lako dogodilo. Bicikl se zbog velikih kotača i sila koje na njega djeluju u pokretu može voziti bez držanja upravljača, dok ćeš sa romobila sigurno pasti odmah čim pustiš volan.

Old Iggy čet 23.5.2019 16:27
HCMAA kaže...
Od kada koristim kacigu...pri odlasku na wc... lakše se diše

Vidiš, ja imam sreće, imam WC doma pa ne moram biciklom.

Veliki Brat kaže...
Old Iggy kaže...

I tu je dosta "no brainer" elemenata, kao što je i na biciklu kaciga poželjna...

LOL!

Ne.

LOL što točno? Na stranu što je za neke i obvezna, što misliš zašto je ima svaki profi biciklist? Radi aerodinamike?

Pri 25 km/h prosječan čovjek ne može kontrolirati pad. Kaciga glavu čuva.

Veliki Brat čet 23.5.2019 16:53

Točno sam ti izdvojio na koji dio ide LOL, ne znam što te buni.

Da si htio, potražio bi o čemu se radi kada napišem da postoji sustavno istraživanje o tome kako se vozači ponašaju u blizini biciklista sa i bez kacige, umjesto da pišeš floskule napamet.

 

Nažalost, istraživanje je samo jedno, jer ga je radila privatna osoba (mislim da je je bio britanac), ali je čovjek obradio preko 2000 mimoilaženja tokom nekoliko mjeseci (imao je senzor na biciklu), vozio se sa i bez kacige i jedina dva puta kada je bio udaren imao je kacigu.

U prosjeku su vozači vozili bliže pored biciklista bez kacige za (ubijmesad) 10-20 cm.

Ne vidim načina da itko napravi slično istraživanje, pogotovo ne firme koje prodaju kacige, a sve ostale jednostavno nije briga.

 

Osobno se već godinama vozim biciklom, kako po gradu, tako i ohoho oko grada i na more i natrag. Sve bez kacige, sve bez većih incidenata.

Za sve što sam pao bio sam si sam kriv, ali u svakoj rizičnoj situaciji bi uvijek i bez iznimke stao (osim ako bi situacija baš zahtijevala skretanje).

Čak me i udarila jedna ženska, koja mi je uzela prednost u kružnom toku i opet tvrdim isto - kaciga nije obavezna, dapače, može i naštetiti.

 

Naravno da će te spasiti kod udarca glavom u nešto i naravno da svatko prema svojim sposobnostima i strahovima mora odabrati hoće li kacigu nositi ili ne, ali tjerati sve ljude da ju nose po sili zakona je besmisleno.

Nitko ne tvrdi da kacigu ne treba nositi kod downhill vožnje ili stuntova ili bilo čega što po prirodi stvari traži izraziti fokus na vožnju, a manji na okolinu (tipa utrke, kako uopće možeš uzet to kao argument?), ali za svakodnevnu vožnju - da, kaciga ti može prouzročiti nesreću.

Old Iggy čet 23.5.2019 17:06
Veliki Brat kaže...

 

Da si htio, potražio bi o čemu se radi kada napišem da postoji sustavno istraživanje o tome kako se vozači ponašaju u blizini biciklista sa i bez kacige, umjesto da pišeš floskule napamet.

 

Nažalost, istraživanje je samo jedno, jer ga je radila privatna osoba (mislim da je je bio britanac), ali je čovjek obradio preko 2000 mimoilaženja tokom nekoliko mjeseci (imao je senzor na biciklu), vozio se sa i bez kacige i jedina dva puta kada je bio udaren imao je kacigu.

U prosjeku su vozači vozili bliže pored biciklista bez kacige za (ubijmesad) 10-20 cm.

Ne vidim načina da itko napravi slično istraživanje, pogotovo ne firme koje prodaju kacige, a sve ostale jednostavno nije briga.

To istraživanje je bitno koliko i ispitivanje vlage na uzgoj krastavaca u Gvatemali.

Jasno je čemu, kad i zašto kaciga služi.