danen ned 13.10.2019 07:17

Iskuhavanje veša (vidi sliku) upravo je bilo bilo najbolji način za dezinfekciju odjeće. Jer tu nije riječ o 90 nego 100 stupnjeva, a i dezinfekciju vodenom parom. Usto se rublje duže podvrgavalo djelovanju visoke temperature nego što se to danas čini u perilici. Sredstva za pranje su bila slabija (sapun!), nije bilo izbjeljivača, pa se stoga rublje trebalo i dulje kuhati.

Kokobil50 ned 13.10.2019 08:01

Bitno je samo nek piše "eko" i debili se već spremno hvataju za lisnicu. To je moć medija. Od eko-perilica do "ekoloških" automobila. A da, i Domestos nije ekološki. Sadrži klor. Ubija sirote bakterije. A moramo razmišljati i o pravima bakterija na život, mi ljudi smo baš gamad. "Mozak mi baš ne funkcionira", reče Greta Thunberg i dobi ovacije nazočnih "osviještenih" debila.

Ajar ned 13.10.2019 09:28
danen kaže...
Iskuhavanje veša (vidi sliku) upravo je bilo bilo najbolji način za dezinfekciju odjeće. Jer tu nije riječ o 90 nego 100 stupnjeva, a i dezinfekciju vodenom parom. Usto se rublje duže podvrgavalo djelovanju visoke temperature nego što se to danas čini u perilici. Sredstva za pranje su bila slabija (sapun!), nije bilo izbjeljivača, pa se stoga rublje trebalo i dulje kuhati.

 moja je baka uredno iskuhavala sve u veškuhinji i bilo je dobro, samo juha bila malo gorka (onaj začin "plavi radion" nije nešto). sad perem sve na 60 (prezirući etikete s uputama o održavanju) + tableta protiv kamenca (dagnje?) + bijeli ocat (devet odsto sirćetne) umjesto omekšivača. ishodom bi se ponosio svaki i ne nužno mladi domaćac. nažalost, pranje na prazno (nema na više od 90) samo jednom u šest mjeseci. dragi lastane, hoću li zbog toga? 

Denis ned 13.10.2019 09:57

Ne znam da li je tako kod drugih proizvođača, ali moja Gorenje perilica stara godinu dana ima poseban samočisteći program koji rokne na visoku temperaturu i počisti bubanj. To se preporuča raditi prema priručniku svakih mjesec dana. 

gmit ned 13.10.2019 11:37
Denis kaže...

Ne znam da li je tako kod drugih proizvođača, ali moja Gorenje perilica stara godinu dana ima poseban samočisteći program koji rokne na visoku temperaturu i počisti bubanj. To se preporuča raditi prema priručniku svakih mjesec dana. 

 i moj bosch ga ima. sam ga zatrazi ukoliko se dugo nije opralo nesto na 90

 

bugovac222 ned 13.10.2019 15:57

Da dugo traje i troši više struje. Pa se pitam šta je tu eko, valjda uštedi na vodi nemam pojma. Te A+++ oznake su teška prevara kao ona u auto-industriji, ali se eto još nitko nije sjetio tužiti kao u auto industriji. Većina ljudi mjeri potrošnju auta, a malo ljudi mjeri potrošnju perilice i uspoređuje je sa starom.

Denis ned 13.10.2019 22:50
bugovac222 kaže...

Da dugo traje i troši više struje. Pa se pitam šta je tu eko, valjda uštedi na vodi nemam pojma. Te A+++ oznake su teška prevara kao ona u auto-industriji, ali se eto još nitko nije sjetio tužiti kao u auto industriji. Većina ljudi mjeri potrošnju auta, a malo ljudi mjeri potrošnju perilice i uspoređuje je sa starom.

A da troši više struje si procjenio odokativno? Što misliš da ne bi masa ljudi tužila proizvođače da perilice doista troše više nego što je deklarirano. 

 

https://www.quora.com/My-washing-machine-and-dishwasher-run-much-longer-in-eco-mode-Does-is-it-really-save-money-by-running-longer-How-does-the-system-work

 

bugovac222 pon 14.10.2019 02:45

Ne odokativno nego vatmetrom već sam pisao. Čak duplo više el. energije troši za malo veću količinu rublja. Upitno je kako oni rade testove, valjda s tim eko modom i malo rublja! Kao što mjere potrošnju auta i ispušne plinove u nerealnim uvjetima.

Visak pon 14.10.2019 13:29

Bilo bi dobro da se negdje u članku spomenulo koje je to 'niska temperatura' na kojoj je prana dječja roba u bolnici. Je li to 40, 60 ili 80 °C?
Ja ne perem ništa ispod 60 °C, jer to je minimum za ubijanje bakterija. Na 40 se očisti samo od prljavštine.

roby27 uto 15.10.2019 19:50
bugovac222 kaže...

Da dugo traje i troši više struje. Pa se pitam šta je tu eko, valjda uštedi na vodi nemam pojma. Te A+++ oznake su teška prevara kao ona u auto-industriji, ali se eto još nitko nije sjetio tužiti kao u auto industriji. Većina ljudi mjeri potrošnju auta, a malo ljudi mjeri potrošnju perilice i uspoređuje je sa starom.

 nije tocno, to je radi fuzzy logic tehnologije.https://www.samsung.com/in/support/home-appliances/what-is-fuzzy-logic-in-a-washing-machine/

bugovac222 sri 16.10.2019 02:22
roby27 kaže...

 Eto ti meni kažeš da nije točno nešto što sam ja mjerio. Uštekaj vatmetar i mjeri sam, nemoj staviti par krpica nego napuni i stari i novi stroj (izvagaj kg rublja) i uzmi istu temperaturu. Pusti te fensi reklamne izraze. Eto fuzzy logic će mjeriti jel ispran prdac nakon konzumacije lidlovog mesa i jaja.