clint55 ned 8.9.2019 12:00

Imam Samsung tv model h6500st sa DVBT2 tunerom. TV podržava HEVC kod reprodukcije s USB-a (kad sam kupovao te godine samsung je jedini bio s podrškom za taj novi format kodiranja videa) ali vjerojatno ne podržava kod dvbt2, nego sam h.264 codec.

 

Ima li neka stranica gdje se može specs za tuner provjeriti? Na Samsungovom webu nisam našao detalje.

clint55 sri 11.9.2019 20:52

Mislim da je model 2014., kupljen u 2015. Hvala na linkovima ova excel tabela je odlična, vrlo korisne info

 

Kad ulovim vremena preskenirat ću programe. Ali prema tabeli ne podržava, tako da nisam optimist. Ali telka je odlična tako da je ne mislim mijenjat zbog novog TV standarda.

 

Najveća mi je tlaka još dva kabela - strujni i hdmi i još jedan daljinski. Da bar ima neki CI modul što se ubaci u slot u TV-u koji bi dodao tu funkcionalnost.

Marko :D sub 28.9.2019 19:27
Šteks kaže...

Dakle ovo je model mog TV-a: Philips 50pus7303/12 .Pod stranicom https://www.displayspecifications.com/en/model/553d10b9 pise da podrzava video kodiranje H.265 ali prilikom pretrage kanala nikako da mi ih izbaci. Na pokrivenosti DVBT2 signala pokazuje da bih trebao dobivati signal ali ga nema. Dakle sami centar Zagreba i nista se ne dogadja.

Možda ti tuner od televizora ne podržava DVB-T2 HEVC, dok s druge strane sam televizor podržava reprodukciju HEVC sadržaja s USB-a.

Genoxxx kaže...

Prema ovim specifikacijama, tvoj televizor ne podržava DVB-T2 dok u na drugim stranicama piše da podržava. Informaciju za HEVC nisam pronašao; pogledaj uputstva koja si dobio uz televizor.

 

Ili ako si u Zagrebu, probaj napraviti skeniranje 40. kanala...

Genoxxx sub 28.9.2019 19:35
Marko :D kaže...
Šteks kaže...

Dakle ovo je model mog TV-a: Philips 50pus7303/12 .Pod stranicom https://www.displayspecifications.com/en/model/553d10b9 pise da podrzava video kodiranje H.265 ali prilikom pretrage kanala nikako da mi ih izbaci. Na pokrivenosti DVBT2 signala pokazuje da bih trebao dobivati signal ali ga nema. Dakle sami centar Zagreba i nista se ne dogadja.

Možda ti tuner od televizora ne podržava DVB-T2 HEVC, dok s druge strane sam televizor podržava reprodukciju HEVC sadržaja s USB-a.

Genoxxx kaže...

Prema ovim specifikacijama, tvoj televizor ne podržava DVB-T2 dok u na drugim stranicama piše da podržava. Informaciju za HEVC nisam pronašao; pogledaj uputstva koja si dobio uz televizor.

 

Ili ako si u Zagrebu, probaj napraviti skeniranje 40. kanala...

 https://www.samsung.com/uk/tvs/full-hd-h7000/UE60H7000STXXU/ 

Da, loše napisane spec na prošlom linku... Manual po običaju izgubljen, budem podražio pdf online

 

Nisam iz zg, samo da ne budem morao kupovati receiver, to mi je tlaka prebacivati na njega kanal i imati milijun daljinski po kući 

 

Ovo stoji u manualu:

Video codecs:HEVC(H.265) 

HEVC is only available in MKV /MP4 / TS containers. 

Marko :D sub 28.9.2019 20:30

Ovo "HEVC is only available in MKV / MP4 / TS containers" može značiti da tuner od televizora ne podržava HEVC, ali da sam televizor može reproducirati HEVC sadržaj s USB-a u navedenim formatima.

 

Pričekaj još malo da na više lokacija puste HEVC, onda ćeš vidjeti da li ti televizor pronalazi te TV kanale. Ako ne pronalazi ili pronalazi, ali čuje se samo zvuk, znači da ćeš ipak morati kupiti zaseban prijemnik (ili novi TV).

spaljeni uto 1.10.2019 06:56
Marko :D kaže...

Ovo "HEVC is only available in MKV / MP4 / TS containers" može značiti da tuner od televizora ne podržava HEVC

 Fakat cudno... Ovak sta nebi ni Rodney Charlton Trotter iz gore napisanog zakljucio.

S obzirom da se televizijski signal, cudna li cuda bas slucajno emitira u Transport Streamu gdje unutar tog istog TS-a bude po 3-4 kanala, nema ama bas nikakvog razloga a jos manje logike da spomenuti tuner u tom tv-u nebi uredno prosao sasvim bezbolno ovaj prijelaz na DVB-T2 sa hevc encodiranjem slike, naravno u TS-u, kako vec i ide...

Marko :D uto 1.10.2019 09:01
spaljeni kaže...
Marko :D kaže...

Ovo "HEVC is only available in MKV / MP4 / TS containers" može značiti da tuner od televizora ne podržava HEVC

 Fakat cudno... Ovak sta nebi ni Rodney Charlton Trotter iz gore napisanog zakljucio.

S obzirom da se televizijski signal, cudna li cuda bas slucajno emitira u Transport Streamu gdje unutar tog istog TS-a bude po 3-4 kanala, nema ama bas nikakvog razloga a jos manje logike da spomenuti tuner u tom tv-u nebi uredno prosao sasvim bezbolno ovaj prijelaz na DVB-T2 sa hevc encodiranjem slike, naravno u TS-u, kako vec i ide...

Imam televizor koji je na kutiji 720p, u uputama 1080p, iza televizora (na naljepnici) 720p, a prema internetu 1080p.

 

To što su napisali ništa ne znači i treba vidjeti što televizor stvarno podržava. Masa televizora se reklamirala da podržavaju DVB-T2 HEVC, a ipak ga nisu podržavali za TV kanale nego za čitanje sadržaja s USB-a.

dastefan uto 1.10.2019 09:30

Tak je. Već sam ranije napisao, imam Sony KDL-43W755C star 4 godine, nigdje nije navedeno da tuner podržava hevc, na sony stranicama pod starim tv-ima koji će dobiti nadogradnju firmwarea kako bi podržavali hevc, također nije nigdje naveden. Ali evo kad je došao signal, skenirao sam kanale i imam sve kanale sa slikom i zvukom.

Dakle najbolje pričekat da signal dođe u vaše mjesto ako niste u ZG, pa isprobat i vidjet. Netreba žuriti sa kupovinom vanjskog tunera.

robimarko uto 1.10.2019 11:18
Šteks kaže...

Dakle ovo je model mog TV-a: Philips 50pus7303/12 .Pod stranicom https://www.displayspecifications.com/en/model/553d10b9 pise da podrzava video kodiranje H.265 ali prilikom pretrage kanala nikako da mi ih izbaci. Na pokrivenosti DVBT2 signala pokazuje da bih trebao dobivati signal ali ga nema. Dakle sami centar Zagreba i nista se ne dogadja.

 https://www.philips.hr/c-p/50PUS7303_12/7300-series-izuzetno-tanki-4k-uhd-led-android-televizor-s-tehnologijom-ambilight-s-3-strane/specifications

Lijepi ti piše HEVC i u multimediji i onda izričito piše i u Tuneru HEVC-Da
Ali pošto je to Philips onda oni vole po državama pojedinačno paliti/gasiti feature tako da probaj staviti neku državu koja koristi HEVC već neko vrijeme.
Ja imam 55PUS7303 ali sam u Osijeku pa ne mogu još ništa isprobati

Crojumper sri 2.10.2019 00:58
dastefan kaže...

Tak je. Već sam ranije napisao, imam Sony KDL-43W755C star 4 godine..

 Ja ga imam 3 godine i pisalo je da podržava HEVC kad sam ga kupovao.

Posebno sam obratio pažnju na to jer se tada već počelo pričati kako će i kod nas zaživiti jednog dana taj isti HEVC.

Inače do dan danas nisam vidio bolju sliku(sd) od ovog tv-a niti na jednom lcd-u..

dastefan sri 2.10.2019 03:02
Crojumper kaže...

Ja ga imam 3 godine i pisalo je da podržava HEVC kad sam ga kupovao.

Neznam, ja sam bome prije dolaska signala proguglao sve živo pokušavajući saznati da li podržava. Da li je to samo trgovac svojevoljno negdje napisao ili ti piše u njegovim uputama? Ako imaš kakav link sa neta da to piše slobodno pošalji, ja nisam našao.

Prije su trgovci dosta brkali DVB-T2 sa HEVC (a neki još i danas), podrazumijevajući da ako ima DVB-T2 da ima i HEVC pa je eto spreman za prelazak.

Anđeo bez falinge sri 2.10.2019 10:52
dastefan kaže...
Crojumper kaže...

Ja ga imam 3 godine i pisalo je da podržava HEVC kad sam ga kupovao.

Neznam, ja sam bome prije dolaska signala proguglao sve živo pokušavajući saznati da li podržava. Da li je to samo trgovac svojevoljno negdje napisao ili ti piše u njegovim uputama? Ako imaš kakav link sa neta da to piše slobodno pošalji, ja nisam našao.

Prije su trgovci dosta brkali DVB-T2 sa HEVC (a neki još i danas), podrazumijevajući da ako ima DVB-T2 da ima i HEVC pa je eto spreman za prelazak.

 DVBT-2 mora biti tuner u televizoru a kodiranje na DVBT-2 jest HEVC.

Proizvođači televizora su tu znaali ukakiti pa su pisali da tv "ima" DVBT-2 no u suštini je samo player čitao HEVc kodiranje.

Marko :D sri 2.10.2019 10:56

Ja se nadam da se bar netko od trgovaca u Zagrebu sjetio potražiti programe na 40. kanalu i pustiti na televizorima neki HD program. Tako bi kupci mogli vidjeti da televizori prikazuju HD programe što znači da su televizori 100% kompatibilni s novim standardom.

ihush sri 2.10.2019 12:03
Marko :D kaže...

Ja se nadam da se bar netko od trgovaca u Zagrebu sjetio potražiti programe na 40. kanalu i pustiti na televizorima neki HD program. Tako bi kupci mogli vidjeti da televizori prikazuju HD programe što znači da su televizori 100% kompatibilni s novim standardom.

 -dobro/loše.. npr neprecizan si. HD signal nema veze s hevc-h.265 .. tj hd može biti i bez 265, nije dokaz, kao i to da je signal s tunera-prijemnika ili iptv ili dvd ili .. kupac bi na l+polici vido tv-sliku, no ne zanči da bi time znao ima li dvbt2-hevc prijemnik ili ne.

-zato je bolje klasičan teh.spec način, tj ono što piše mora biti točno, ako nije kazna (kao za svaku pogrešnu deklaraciju) sve do tog da proizvođač mora zamijenit-vratiti novac itd itd..

-teh.spec koja će jasno deklarirati da uređaj ima t2 i da podržava hevc, dok hd koji ti pada na pamet uopće nije važan, tj kvaliteta emitiranog može biti i dalje npr SD.. kao što je to na nekim kanalima npr hrt4..

 

-problem/nedoumicu moraju imati svi koji su u vrijeme izlaska (stvaranja/izmišljanja) standarda h.265 kupovali tv ili prijemnik.. jer naravno da tad zbog ciklusa proizvodnje, standardizacije... dok se proizvede tv i dođe na tržište, treba vrijeme, treba printati manuale itd.. i zato su 2015-2016.. problematične godine za takve odgovore, jer tv može biti iz te godine nova serija i podržavati sve ili stara serija i ne podržava jer nije ni postojalo kad je proizveden. Pošto proizvođači TVa i bijele-široke potrošnje nisu navikli na teh.spec kao za npr PC, ne sanlaze se baš najbolje, tada, sad je već bolje nego prije recimo 5g ili 10g..

-neki proizvođači imaju odlično riješene info-supprot stranice, neki imaju katastrofalno + razlika modela po tržištima/regijama ili dok se neki naziv ne uvede kao standard, npr HEVC i H.265, prijelazno možda netko to nazove (sad izmišljam kao primjer) h-264+ .. a u to vriejme nitko nije ni mogao provjeriti što to znači ili primati taj tv signal jer je tek sad počeo s emitiranjem. Ako je netko tad kupio s tim razlogom, do sad nije to mogao provjeriti. Opet karikirano, što da piše 265 a ne podržava? Što po isteku jamstva i odgovornosti trgovca +2god? tko je kriv? Nije trgovac, (možda proizvođač ili distributer) mada on piše podatke na polici.

-logično je pretpostaviti da starije serije ne podržavaju jer nije postojalo + da ne spominju hevc upravo zato, ali to ne znači da ne podržava, ostaje šansa 'možda' jer se zapravo ne zna granica neke serije, ovisnost o soft nadogradnji i korištenom HW-chipu u uređaju... zanmo samo ono što piše na kutiji-deklaraciji a to je npr h.264, 265.. piše ili ne piše. Ako ne piše, tad recimo nema, ako piše ima (mora imati). Sve ostalo = kazna.

 

-što ako netko danas kupi tv na kojem piše h.265-hevc i dođe doma, spoji i ne radi? Pitati ga gdje se nalazi, koji odašiljač? .. ako ne može kupac, možda ne može ni trgovac primati hevc zbog pokrivenosti i tek tad kad to kao sustav proradi na teritoriju države će se to moći realno provjeriti, do tad može biti i fejk-lažno pa ne moramo znati ili imati dokaz jer proizvođači često imaju katastrofalne podatke (nemaju..)..

 

-trgovac koji bi to prikazivao na polici mora npr prikazati antenom primljen signal, za htv-1-2-3-4, nova, rtl.. s oznakom hd. dok bi u infou moglo biti vidljivo način kodiranja sadržaja ali to ovisi o soft mogućnostima uređaja + nestaje za par sekundi itd.. ali kriterij tad nije oznaka HD ili dobra slika, nego teh.spec i demosntracija da to prima i dekodira prijemnik, ne neki vanjski player-iptv-sat-itd..

 

-trgovac to ugl ne želi, čak je i nepotrebno, kao što na kilogramu šećera ili litri ulja piše 1kg-1l i ne moramo to provjeravati, 'vjerujemo'.. ili kazna. Problem je ako se otkrije takva greška, hoće li trgovac dobiti kaznu ili neće? Branit će se da je to greška proizvođača? Pa što, trgovac za onaj tko robu stavlja u maloprodaju.. =odgovoran, a on nek to rješava s distributerom-proizvođačom privatnom tužbom. Tek tad će trgovci kad ih se lupi po džepu, biti odgovorniji za ono što rade ili pišu bez razmišljanja.

Marko :D sri 2.10.2019 12:17

Da, HD program ne znači ništa, no tu bi mogao upasti trgovac i objasniti kupcu da se programi visoke kvalitete u Hrvatskoj emitiraju samo koristeći tu vrstu kodiranja. Bilo bi dobro da i OiV tu uskoči i da pokrene testni kanal koji bi vrtio neki promo materijal tako da trgovci mogu pustiti na televizorima. Vjerujem da je na tržištu još dosta televizora koji su DVB-T2, ali ne HEVC koji se reklamiraju tako.

ihush sri 2.10.2019 12:49

opet isti odgovor.. OiV prvo mora pustiti signal.. tek tad ga na lokaciji trgovac može demonstrativno prikazivati, a to će tek biti do iduće godine, kao što je unazad godinu bio test.. i sad je počelo.

-dok bi pričom o HD zapraov samo zapetljali.. + razmisli o samoj dobroj/lošoj reklami ako imaš lošu sliku koja je posljedica lošeg antenskog signala i žica po policama.. može biti odličan tv/prijemnik i katastrofalna slika, antireklama koju prvo proizvođač ne odobrava i nije u interesu trgovine + trošak, + lager.. i ono što rade, puste neki promo materijal, neki blueray, kabelsku .. ili vrte svoje reklame (+ problemi oko zmapa..).

-sve to je nepotrebno jer svaki player-tv ima i prikaz infoa o signalu, kodiranju slike-zvuka i to je konkretan teh.podatak koji se vidi, neovisno kakva je kvaliteta slike ili testslika.. npr test signal ne govori ništa o kvaliteti jer se tad ne vide jpeg mrlje-kocke.. jer je statična slika, dok je nasuprot npr nogometna utakmica kad je to upravo najvidljivije i tad umjesto lopte gledaš 'minecraft' kocku na ekranu :)

 

 

-kad OiV pusti signal, tad će raditi a za to treba nešto vremena i sad se spominje cca godina do nogometa.. a što u međuvremenu? Odgovor je jednostavan, teh.spec koje pišu moraju odgovarati stvarnosti. Sve ostalo = kazna a tad nek trgovac objašnjava proizvođaču probleme. Istovremeno tad je kupac zaštićen, miran, .. i najvažnije, od 2015-16 su svi (novi) uređaji za EU tržište s T2-hevc specifikacijama, jer je to eu norma, jer tako radi veliki biznis i planira se unaprijed. Problem je uvjek prelazni trenutak + mogućnost da neki trgovac iz polusivih kanala-izvora proda neke stare zalihe koje ne bi smejle na eu tržište.. tako da recimo da normalna kupnja u normalnoj trgovini podrazumijeva da će kupac dobiti upravo ovo što mu treba, čak ako je kupio i prije par godina 99% da mu sve radi i radit će.. jer to je već od 2015/16te tu u EU, mada tad 99% ljudi nije ni čula za HEVC-h.265.. ako je netko kupio tv recimo prije 2-3g 99,999% da ima T2+hevc. Moguće je jedino 'na sivo' neki trgovac s rješavanjem lagera koji se izbacivao iz skladišta EUa. Problem može biti i malo istočnije od nas, ali srećom globalizam čini svoje pa ni tamo nema nekih količina koje bi lile značajene i došle do nas (izvan EUa). Rizični su samo modeli 2015-16, tj jel tad kad je kupljen bio stara ili nova serija uređaja, ako je stara, tad je možda bez hevca (koji se kao standard stvara 2012-13... i dok ga proizvođači usvoje-provedu u proizvodnji..), sve ostalo je za EU po novome, mora biti t2 ... + (nisam siguran, ne zanimaju me ostale zemlje.. pa možda griješim) kao i mogućnost paytv kao evotv, hbbiTV itd na svakom smartvtu, kao i netflix i yt itd itd.. a to sve je direktno povezano s chipovima+soft playeri/OS koji to omogućuju, dok je h.265 samo dio tog paketa. To sve bi moralo biti za čitavu EU, jer smo ipak jedno zajedničko tržište, standard, certifikati TuV/CCE itd.. (pa i euro-230v napon ili nekad euro-scart/pal..) tj to je smisao standarda a globalizacija je napravila više dobrog nego što je to hladnoratovska podjela zakomplicirala pa je sad to 99% univerzalno-globalno kao 110/230V ili 25/50-pal vs 30/60 ntsc standadarda i sl.