Ajar uto 18.6.2019 17:16
matteo.st kaže...

Predlazem da kampanju osmisli onaj koji je smislio slogan "sidite s krovova" za migracije s analoije na DVB-T.  Tako jasnu i nedvosmislenu poruku ne moze nitko nadmasiti. 

 a kak onda promijeniti crijepove i ožbukat dimnjak? 

fer-de-lance uto 18.6.2019 17:40

Da, i po preliminarnoj objavi ispada da bude na Muxu 1 ukupni bandwith 27 Mbps, a budući da moraju ugurat 8 kanala, znači da bude jedva iznad 3 Mbps po kanalu.

Srećom je HEVC u pitanju, pa se još donekle da izvući neka "kvaliteta" s opakijim profilom, ali budući je 50 FPS-a, ne znam baš.

Inače imaš ovdje primjere kak to izgleda, probaj ovaj drugi po redu HEVC 3Mbps, tak nekaj samo malo lošije zbog većeg frameratea:

http://jell.yfish.us/

 

 

McFly333 uto 18.6.2019 18:22

Prijeđi na Iskon VDSL 30 mb/s minimum i 5 mb/s upload ako si u bijeloj zoni preko bakra.Dogo sam se borio s njima i nakraju prešao s Optime kod koje sam bio 7 godina jer su imali samo ADSL do 7 mb/s na istoj parici.Vječne borbe s prekidima veze i sl.Sad sve leti NETFLIX,Torrent i sl.

McFly333 uto 18.6.2019 18:30

Uopće me ne zanima DVB-t2,HEVC,H264,H265 i ostala sr... Imam već 5 godina Običan Phillips Lcd 32¨ kojeg ne mislim mjenjati dok god radi.Uzeo sam Satelitski TOTAL TV s 200 kanala i svi paketi(CINESTAR,HBO,CINEMAX) s dva HD prijemnika za 110 kn/mj i totalno mi je svejedno koji telkać koristim samo da ima HDMI.Imam hrpu HD kanala na 1080i ili 720p.Slika je fantastična.Dok se država dogovori kad će proraditi HD kanali preko odašiljača već će i H265 standard biti zastario.Stvar je u tome da samo budu ljude tjerali da kupuju tehniku makar im stara još uvijek dobro radi.

juraj8 uto 18.6.2019 18:46

Najjača mi je ta "siđite s krovova" fora. Sa analognim signalom smo sa sobnom antenom lovili programe, a sad na krovu jedva nekako digitalni signal lovimo jer nemamo pogled na Učku zbog viših zgrada u okruženju.

spiderhr uto 18.6.2019 19:41

DVB-T mreže MUX A i MUX B isključit će se 30. lipnja 2020. godine u 23:59 sati. Nakon gašenja tih mreža odmah će započeti odašiljanje u DVB-T2 mreži s H.265/HEVC standardom kodiranja.

 

Ako do tog datuma ne nabavimo dvb-t2 možemo se je-at o svom trošku. Mislim stvarno. Ili sam nekaj krivo skužio.

skyactive uto 18.6.2019 19:45

3 mbit/s haha...pa ja vrtim godinama sadržaje na Kodiju koji idu sve do 80 mbit/s

nadam se da je neka greška, 3 mbps i nije neki bitrate, ali u svakom slučaju napredak u odnosu na sr..e od slike koju gledamo danas na hrt programima.

fer-de-lance uto 18.6.2019 20:06

3 mbit/s haha...pa ja vrtim godinama sadržaje na Kodiju koji idu sve do 80 mbit/s

nadam se da je neka greška, 3 mbps i nije neki bitrate, ali u svakom slučaju napredak u odnosu na sr..e od slike koju gledamo danas na hrt programima.

 Da, ponuda OiV je takva.

Čudi me da u multipleksu 1 ne koriste 256 QAM, a na muxovima za regionalne programe koriste.

Zakaj je to tak nemam pojma.

A mogli bi izvući 50 Mbps po multiplexu pa bi kanali bili prek 6 Mbps.

Jako čudno, jer svi uređaji koji podržavaju HEVC DVB-T2 podržavaju 256 QAM, a moraju koristiti main profil da bi radilo na svim uređajima bez problema pa im onda veći bitrate obavezno treba.

 

 https://www.hakom.hr/UserDocsImages/2019/radio_komunikacije/OIV-PONUDA-2019-0300-T-2019-06-14-kratki-javno.pdf

 

 Edit: citirao sam krivog kolegu prvotno...

 

 

Jura iz druge galaksije uto 18.6.2019 20:47
juraj8 kaže...
Najjača mi je ta "siđite s krovova" fora. Sa analognim signalom smo sa sobnom antenom lovili programe, a sad na krovu jedva nekako digitalni signal lovimo jer nemamo pogled na Učku zbog viših zgrada u okruženju.

 Pa kad su gospoda iz OiV smanjili snagu emitiranja za 5 do 40 puta (od 7 do 16 dB) u odnosu na analogiju. Zamisli koje uštede na struji, a cijene nisu smanjivali.

tenac uto 18.6.2019 21:08
fer-de-lance kaže...

@psiho84

Moguće, imali su testni signal 256QAM, zato me i čudi da su odustali od njega, jer, koliko sam vidio, sve je bilo ok.

Ali, tko zna...

 

 

 možda je bila lošija pokrivenost? znam da jedno vrijeme nisam imao testnu sliku, sad opet imam

Idealist uto 18.6.2019 22:54
fer-de-lance kaže...

Da, i po preliminarnoj objavi ispada da bude na Muxu 1 ukupni bandwith 27 Mbps, a budući da moraju ugurat 8 kanala, znači da bude jedva iznad 3 Mbps po kanalu.

Srećom je HEVC u pitanju, pa se još donekle da izvući neka "kvaliteta" s opakijim profilom, ali budući je 50 FPS-a, ne znam baš.

Inače imaš ovdje primjere kak to izgleda, probaj ovaj drugi po redu HEVC 3Mbps, tak nekaj samo malo lošije zbog većeg frameratea:

http://jell.yfish.us/

 

 

 Nevezano za temu, može li pojašnjenje (sve šireg) korištenja "budući je" umjesto "budući da je"? Znaš li da je takvo izražavanje krivo!?

 

A sad na temu - konačno smo i to dočekali...

CyberDemonVZ uto 18.6.2019 23:04
skyactive kaže...

3 mbit/s haha...pa ja vrtim godinama sadržaje na Kodiju koji idu sve do 80 mbit/s

nadam se da je neka greška, 3 mbps i nije neki bitrate, ali u svakom slučaju napredak u odnosu na sr..e od slike koju gledamo danas na hrt programima.

 Piše "min 3mbps". Možda ipak bude (dosta) više?

JozoBozo121 uto 18.6.2019 23:23
CyberDemonVZ kaže...
skyactive kaže...

3 mbit/s haha...pa ja vrtim godinama sadržaje na Kodiju koji idu sve do 80 mbit/s

nadam se da je neka greška, 3 mbps i nije neki bitrate, ali u svakom slučaju napredak u odnosu na sr..e od slike koju gledamo danas na hrt programima.

 Piše "min 3mbps". Možda ipak bude (dosta) više?

 To je HEVC, za istu stvar bi s h.264 trebao 5, 6, a možda i više megabita. 1080p već na 3-4 megabita izgleda odlično i ne vide se artefakti, ovo će biti još bolje.

 

Kad god sam pogledao neki 1080p film od 2GB i neki rip od 7-8GB rijetko kad sam primijetio ikakvu razliku, fokusiram se na film, a ne na to jel se dobro vide travke kako lelujaju. 

 

Koncesije se plaćaju po megabitu po stanovniku, tako da čisto sumnjam da ćemo vidjeti više od 4-5 megabita po kanalu.

Thinker uto 18.6.2019 23:57
djhuby kaže...

Da li ce onda i digitalne internet televizije tipa maxtv i iskon imati te nase zemaljske u boljoj rezoluciji? 

 

Ovisi o materijalu koji će se prikazivati, ako će biti sniman u niskoj rezoluciji onda neće biti nikakve koristi ako se emitira u HD tehnici.

andi.cro sri 19.6.2019 00:07
HCMAA kaže...
3Mbit/sec za 1080/50p....znači kupiš tv od 10000 i više kuna i onda ga hraniš smechem od signala....meni su torrenti nužnost...max brzina u kući mi je za bakar 16Mbita/sec

 

skyactive kaže...

3 mbit/s haha...pa ja vrtim godinama sadržaje na Kodiju koji idu sve do 80 mbit/s

nadam se da je neka greška, 3 mbps i nije neki bitrate, ali u svakom slučaju napredak u odnosu na sr..e od slike koju gledamo danas na hrt programima.

 ...i ostali...

 

Piše: "Minimalni kapacitet za jedan televizijski program je 3.00 Mbit/s." !!!

JozoBozo121 sri 19.6.2019 01:28
djhuby kaže...

Da li ce onda i digitalne internet televizije tipa maxtv i iskon imati te nase zemaljske u boljoj rezoluciji? 

 MAXTV prilično sigurno, već sad preko MAXTV kanali koji su mi prije isle u SD besplatno idu u 720p otkad sam dobio novi prijamnik koji podržava HEVC.

Thinker kaže...

Ovisi o materijalu koji će se prikazivati, ako će biti sniman u niskoj rezoluciji onda neće biti nikakve koristi ako se emitira u HD tehnici.

 Materijal se već odavno snima u HD, problem su koncesije koje su ograničavale TV kuće na SD otkad su podijeljene. HRT već godinama snima sav svoj materijal u Full HD definitvno, a neki i u 4K koliko sam čuo od nekih poznanika. Nova TV koliko znam isto već sad sve radi u HD, samo za odašiljanje se spušta rezolucija slike. 

 

Ajde fala Bogu da ni na zapadu 4K neće tako skoro preko zemljaske televizije pa nećemo zaostajati kao dosad.

Filip100able sri 19.6.2019 01:57

konacno da su zavrsili TESTIRANJE.. testiraju od 2008 sa HRT 2 HD..... ali 3mbps? HAHA pa sadasnji je na 5.5..Nadajmo se da ce HRT pocet kupovat LP u HD a ne upscale sa SD na HD..uzasno izgleda...a tek Rtl .. utakmice snimane sa RTL-a copresirane na 1.5mbps HEVC i identicno..Bas im je slika uzas..Ostali trenutno jos nekak..

fer-de-lance sri 19.6.2019 05:27
Idealist kaže...

 Nevezano za temu, može li pojašnjenje (sve šireg) korištenja "budući je" umjesto "budući da je"? Znaš li da je takvo izražavanje krivo!?

 

A sad na temu - kočno smo i to dočekali...

 Da, izgleda da podsvjesno glumim maloumnu buržoaziju (ne moram ni glumit ).

 

Si mislio končno?

 

Živio rambox!!!!

JozoBozo121 kaže...

 To je HEVC, za istu stvar bi s h.264 trebao 5, 6, a možda i više megabita. 1080p već na 3-4 megabita izgleda odlično i ne vide se artefakti, ovo će biti još bolje.

 

Kad god sam pogledao neki 1080p film od 2GB i neki rip od 7-8GB rijetko kad sam primijetio ikakvu razliku, fokusiram se na film, a ne na to jel se dobro vide travke kako lelujaju. 

 

Koncesije se plaćaju po megabitu po stanovniku, tako da čisto sumnjam da ćemo vidjeti više od 4-5 megabita po kanalu.

 Bojim se da ipak budu jako često primjetni artefakti (premda ne preizraženi), zato jer se koristi main profil, a onda je 3Mbps malo previše na knap...

 

digitall sri 19.6.2019 07:13
Inovator kaže...
digitall kaže...

netko jos uvijek gleda tv?

 Ako i ne gleda, plaćamo RTV pristojbu pa očekujemo value for money.

 placam nesto sto ne gledam jer nema nista za gledat,  i nema smisla gledat od kad imam flat internet, gledam sto hoću kad hoću..

ovo je svakako dobra stvar (nema veze što kasni 100 godina za razvijenim svijetom) , ali meni i vecini totalno nebitna jer ce i dalje biti smeće program, tako da cu nastavit ne gledat bez obzira na kvalitetu slike