syncmaster245b čet 21.5.2020 22:24

Budimo realni, kada netko dijeli igre na ovakav nacin, ocito je da stvari ne funkcioniraju najbolje.

 

Fragmentiranost platformi ( streaming kao najbolji primjer)  je ocito nesto sto se tesko moze prodati kao muda pod bubrege.

 

Gejmeri su ipak stepenicu iznad.

BarbaVeli pet 22.5.2020 00:50

Ideš... :-)

 

Civ V još uvijek igram solo i u mrežnom modu. 703 sati igre na njoj + više stotina sati prije nego što sam ju kupio. Pa ti mene zovi početnikom, babe. :-)

 

Moj je problem ozbiljan - Epic Games installer ne mogu na ažurirani i friško instalirani Win10 uopće pokrenuti. Kaže nemam DLL, ništa specifično. Ne mogu naći odgovora na netu. jbt windowse. Jel još tko imao ovaj problem?

ivan dragi pet 22.5.2020 02:20
Anđeo bez falinge kaže...

strategije su za hipstere...

pravi muškarci igraju pucačine... 

 Baje pucaju iz tenka jos od civ II.

 

Šalu na stranu, sve mi ovo izgledao kao pokusni period za pretplatu po uzoru na netflix, spotifaj, ms office i sve ostale servise svega i svačega koji kupe sa računa po 8-10 ojra mjesečno, onako neprimjetno.

 

Kada uzmemo nezadovoljstvo gejmera zbog cijele hrpe sranja u gejmingu (od fragmentiranosti što je već spomenuto, pa zatim DLCjeva, season passeva itd)  izgledno je da će sve ipak ići ka tome.

 

Predviđam da će Steam prvi uvest 3 razine pretplate, recimo 10, 14 i 18€. Prvi tier će useru ponudit primjerice sve osnovne igre (bez dlcjeva), dok će drugi i treći tier biti kombinacije raznoraznih spešl fičra, pretpremijera AAA naslova i nekih exlusiv suportova tipa VR a možda i nekog prvog oblika cross platforminga pa ćeš s jednom pretplatom moć igrat na Xboxu ili đegod. Na mobitelima se ionako nemože gejmat.

 

Puno je lakše CEOovima podastrat mjesečnih milijun pretplatnika po 10-18 evra koje više manje svatko ima za dat (7 kava mjesečno, a sve igre đaba?) od korisnika koji ionako već posjeduju "nefizičke kopije" svega što žele (ili svega što misle igrati) i koji prave 90% user prometa na steamu sa igrama koje su prosječno iz 2014. godine, a zauzvrat im se tutne neki AAA naslov kojeg bi vjerojatno isti ti useri platili daleko manje na nekom popustu. Al udica je u onom da je sve đaba. Milijardu igara, ko što na Netflixu ima beskonačno mnogo SJW serija.

 

Najigranije igre na stemu: Dota (2011), CSGO (2011), Teraria (2011), GTA (2015), TF2 (2007), i da nema PUBGa i Managera nebi bilo ni jedne od zadnjih 5 godina u prvih 10.

 

Da sam ja neki baja u Valveu, davao bi đaba sve igre za mjesečnih 10€ zato što:

 

Prve dve najigranije igre na steamu čine 50% svog gejmanog vremena u top 25 najigranijih igara. Dole u chartu; CSGO i DOTA su brojevi 25 i 24 (broj igranih sati u zadnjih 30 dana). Da ne govorim da od ostalih 23 dobar dio sati uzimaju igre kao što sam rekao od 2007 - 2012. U žargonu aktualnih parlamentarnih izbora, 3 igre pelaze prag, četvrta je na 4.92%, ostalo su sve one neke strančice šta ne stanu na prvu sliku iza Bage kad priča o anketama pa se pomakne u drugu stanu, a neki tehničar klikne da se pokaže drugi slajd s onim "bitno je sudjelovati" strankama i HNSom. Jer koja je 76. igra na steamu najigranija? Koga boli kurvac.

 

Da su sve igre đaba plaćao bi im:

Hexfire pet 22.5.2020 07:08

Pa Microsoft već to radi donekle. Uzmeš game pass ultimate i dobiš pretplatu na igre za xbox i win 10 pc. I s obzirom da se trenutno može uzeti preko VPN-a za nikakve novce pravo je vrijeme za kupiti uslugu.

VladimirLem pet 22.5.2020 07:32

Nije budućnost tako crna. Postoje već sada opcije pretplate ali ne vjerujem da će doći brzo dan kada će neka tek izašla AAA igra bit dostupna samo preko pretplate od prvog dana. Više je razloga zašto mislim da je tako:

1. Razvoj i izrada AAA igre košta stotine milijuna, kao i neki blockbuster Hollywoodski film. U prvim mjesecima izlaska igre developer se ne može osloniti samo na prihod od pretplate koja je 3-4 puta manja od cijene kupnje igre.

2. Studiji zarade dosta novaca i prije lansiranja igre, pretprodaja je danas normalna stvar i mjeri se u desetcima milijuna dolara

3. Nema ekonomske računice da ti netko da mogućnost igranja preko pretplate bilo koje SP igre, kojih danas možeš većinu prijeći kroz jedan ciklus pretplate koji je najćešće mjesečno i koji košta od 10 do 15 dolara/eura.

Milka30 pet 22.5.2020 07:47
BarbaVeli kaže...

Ideš... :-)

 

Civ V još uvijek igram solo i u mrežnom modu. 703 sati igre na njoj + više stotina sati prije nego što sam ju kupio. Pa ti mene zovi početnikom, babe. :-)

 

Moj je problem ozbiljan - Epic Games installer ne mogu na ažurirani i friško instalirani Win10 uopće pokrenuti. Kaže nemam DLL, ništa specifično. Ne mogu naći odgovora na netu. jbt windowse. Jel još tko imao ovaj problem?

Skidaš li launcher odavdje?

Instalirao si Direct X?

Inace,missing dll. files mozes rucno skinuti.

Hexfire pet 22.5.2020 08:14

Pa nitko ni ne tvrdi da će biti dostupno samo putem pretplate u skoroj budućnosti, ali već od ove godine će sve Xbox studio igre doći odmah na gamepass. Trenutno se ultimate nabavi za manje od 3 eura mjesečno.

Poanta svega je navući ljude na svoju platformu i imati stalan priljev sredstava od pretplate. Naviknuti ljude da plaćaju taj iznos svaki mjesec makar im se možda ne isplati skroz.

Ako već imaš ogromnu bazu pretplatnika ne trebaš trošiti na marketing toliko koliko kad ti sve ovisi o tome da neka igra uspije. Plus što je za očekivati da ćemo dobivati više AA naslova tipa Hellblade, A Pleague tale i tome slično.

Q-Tip pet 22.5.2020 08:50
syncmaster245b kaže...

Budimo realni, kada netko dijeli igre na ovakav nacin, ocito je da stvari ne funkcioniraju najbolje.

 

Fragmentiranost platformi ( streaming kao najbolji primjer)  je ocito nesto sto se tesko moze prodati kao muda pod bubrege.

 

Gejmeri su ipak stepenicu iznad.

 

Budimo realni, Epic je jedan od posljednjih koji je ušao u priču s launcherima i dijeljenje igara besplatno je posve legitiman način privlačenja pozornosti i ljudi na platformu. Marketing 101. To apsolutno nije nikakav znak da stvari ne funkcioniraju najbolje.

 

A što se tiče fragmentiranosti, smatram da je to jedna od najblesavijih mogućih borbi koje ljudi vode na internetu i tu uopće ne treba gurati streaming koji je jedna potpuno druga tema i definitivno n ije najbolji primjer. Posve mi je svejedno koji ću launcher koristiti, a borbe protiv vjetrenjača ostavljam nekome drugome. Imam instaliran Steam, Origin, Uplay, Epic, Rockstar launchere i sve to objedinjeno na jednom mjestu u GOG-u. Ne pada mi na pamet dizati prosvjede jer mi igra nije na Steamu, kao što ne dižem prosvjede protiv Playstationa jer je hrpa igara ekskluzivna isključivo za tu platformu. 

ZovemseZoranidolazimizRijeke pet 22.5.2020 10:12

A nemam pojma, najdraža mi je bila CIV 2, pa onda CIV 3.

 

Ove nove su toliko komplicirane, neda mi se satima sjediti i čitati tutoriale, gledati što da kliknem i kakve su moguće posljedice svega. Civ 2 igram u miru s drugim igračima, uz ekstremnu ekspanziju i veliko ulaganje u tehnologiju.

Onda kreće ekstremno naoružavanje, čim dođem do tenkova ili bombarder aviona. Možda i koja nuklearna raketa se nađe.

 

I onda onako fino naoružan krenem u "diplomaciju" s drugim državama, jer mi se neki njihov grad svidio (uglavnom više njih). Ako neće milom onda će silom, ali najradije bih milom jer ja sam ipak darežljivi Bog. Na kraju ih ostavim s 1-2 grada, dok mi ne dosade, pa ih izrokam s 10ak nuklearnih bombi.

A sunce mi taman na prozoru zasja...

 

S ovim novim igrama, to ne mogu, jer su daleko kompleksnije i igra ti branu da imaš veliku dominaciju nad drugim državama.

Civ se polagano pretvara u Europu Universalis i Hearts of Iron, i s time je za mene ta igra završena. Tražim nešto jednostavnije i zabavnije.

sexytoiletpaper pet 22.5.2020 10:32
Q-Tip kaže...
syncmaster245b kaže...

Budimo realni, kada netko dijeli igre na ovakav nacin, ocito je da stvari ne funkcioniraju najbolje.

 

Fragmentiranost platformi ( streaming kao najbolji primjer)  je ocito nesto sto se tesko moze prodati kao muda pod bubrege.

 

Gejmeri su ipak stepenicu iznad.

 

Budimo realni, Epic je jedan od posljednjih koji je ušao u priču s launcherima i dijeljenje igara besplatno je posve legitiman način privlačenja pozornosti i ljudi na platformu. Marketing 101. To apsolutno nije nikakav znak da stvari ne funkcioniraju najbolje.

 

A što se tiče fragmentiranosti, smatram da je to jedna od najblesavijih mogućih borbi koje ljudi vode na internetu i tu uopće ne treba gurati streaming koji je jedna potpuno druga tema i definitivno n ije najbolji primjer. Posve mi je svejedno koji ću launcher koristiti, a borbe protiv vjetrenjača ostavljam nekome drugome. Imam instaliran Steam, Origin, Uplay, Epic, Rockstar launchere i sve to objedinjeno na jednom mjestu u GOG-u. Ne pada mi na pamet dizati prosvjede jer mi igra nije na Steamu, kao što ne dižem prosvjede protiv Playstationa jer je hrpa igara ekskluzivna isključivo za tu platformu. 

 Problem vise servisa je to sto hrpa servisa ne nudi mogucnost igranja cross-servisa. Barem nije do nedavno.

Minecraft ima svoju verziju i verziju na WinStore-u i igraci koji su kupili jednu verziju ne mogu igrati sa igracima koji su kupili drugu.

Na drugu ruku, GTA V je uvijek isao preko R* servera i Social Cluba pa gdje god da si ga uzeo si mogao igrati sa frendovima.

Tako da, mislim da osim napora radenja racuna na strani svakog developera igara koju bi igrao sa frendovima, igranje preko necega tipa Social Cluba bi bilo skroz ok rjesenje za taj problem.

Anđeo bez falinge pet 22.5.2020 10:36
markoal pet 22.5.2020 10:46
sexytoiletpaper kaže...

 Problem vise servisa je to sto hrpa servisa ne nudi mogucnost igranja cross-servisa. Barem nije do nedavno.

Minecraft ima svoju verziju i verziju na WinStore-u i igraci koji su kupili jednu verziju ne mogu igrati sa igracima koji su kupili drugu.

Na drugu ruku, GTA V je uvijek isao preko R* servera i Social Cluba pa gdje god da si ga uzeo si mogao igrati sa frendovima.

Tako da, mislim da osim napora radenja racuna na strani svakog developera igara koju bi igrao sa frendovima, igranje preko necega tipa Social Cluba bi bilo skroz ok rjesenje za taj problem.

 To je zato što većina tih platformi ima svoj API za networking, ako ga uopće imaju. Kad igru radiš za steam, možeš koristit njihov API i ništa te ne košta (radi se uglavnom o P2P rješenju gdje ima support za lobby/matchmaking/rooms), a ako bi htio crossplatform (i "crossdevice") rješenje morao bi sve preko custom dedicated servera rješavat za koje treba više vremena za razvoj i zna biti jako skupo za neke igre pogotovo ako nema igrača i održivog monetizacijskog modela.

 

PICART pet 22.5.2020 12:28

Dugo sam igrao Civ5 i neckao se da idem na Civ6 jer mi se nije dalo proucavati sve... no kroz jedan osnovni gameplay sve se pohvata i ne idem vise na Civ5.... Grafika i glazba na Civ6 je vrh. 

 

amd freak pet 22.5.2020 12:38

Kolko sam ja skužio epic ima zanimljiv marketing, za večinu igara koje daju free postoji neki dodatni novi dlc koji se plača.

 

Vjerujem da zato dobro surađuju sa proizvođačima gdje se kao core igra nudi free, a zarađuju na dlcievima.

Cesc pet 22.5.2020 13:43

Nije direktno vezano na temu, ali: da li CoD ima neki pretplatnički model gdje mogu odigrati  sve nastavke (ili barem većinu kroz single player kampanje), pošto za mrežne komponente nemam vremena, volje za razvijanje skilla?

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke pet 22.5.2020 14:20
Hexfire kaže...
Pa Microsoft već to radi donekle. Uzmeš game pass ultimate i dobiš pretplatu na igre za xbox i win 10 pc. I s obzirom da se trenutno može uzeti preko VPN-a za nikakve novce pravo je vrijeme za kupiti uslugu.

 

Ne treba ti VPN. Postavis si Microsoft racun da dolazis iz United Kingdom i rijeseno.

 

JozoBozo121 sub 23.5.2020 08:12
Bitanga kaže...

A COD MW 182GB :-D I krenuo je skidati 30GB update.

Upravo je dobio jedan uninstall.

 Ako je Warzone indikator toga kako izgleda i puna igra onda stvarno ne znam čemu su toliki podaci zapisani. Mada, i Fortnite zauzima oko 75GB, kao da s novim updejtima ne brišu stare podatke već samo nadodaju nove.

sirka666 sub 23.5.2020 08:41
Q-Tip kaže...
syncmaster245b kaže...

Budimo realni, kada netko dijeli igre na ovakav nacin, ocito je da stvari ne funkcioniraju najbolje.

 

Fragmentiranost platformi ( streaming kao najbolji primjer)  je ocito nesto sto se tesko moze prodati kao muda pod bubrege.

 

Gejmeri su ipak stepenicu iznad.

 

Budimo realni, Epic je jedan od posljednjih koji je ušao u priču s launcherima i dijeljenje igara besplatno je posve legitiman način privlačenja pozornosti i ljudi na platformu. Marketing 101. To apsolutno nije nikakav znak da stvari ne funkcioniraju najbolje.

 

A što se tiče fragmentiranosti, smatram da je to jedna od najblesavijih mogućih borbi koje ljudi vode na internetu i tu uopće ne treba gurati streaming koji je jedna potpuno druga tema i definitivno n ije najbolji primjer. Posve mi je svejedno koji ću launcher koristiti, a borbe protiv vjetrenjača ostavljam nekome drugome. Imam instaliran Steam, Origin, Uplay, Epic, Rockstar launchere i sve to objedinjeno na jednom mjestu u GOG-u. Ne pada mi na pamet dizati prosvjede jer mi igra nije na Steamu, kao što ne dižem prosvjede protiv Playstationa jer je hrpa igara ekskluzivna isključivo za tu platformu. 

 Da samo dodam...

 

Epic Games su zaslužni za Unreal Engine, a u zadnje vrijeme su zgrmili dosta novaca sa Fortnite igrom, nije da je Mate iz Omiša pokrenuo svoj launcher pa mu "ne ide dobro" pa odlučio dijeliti besplatno GTAV.

Znam da su prodani i da je to skroz druga firma u odnosu na onu koja je predstavila Unreal.

szagorec pet 5.6.2020 21:15

Pitance,

 

skinuo,instalirao i pokrenuo....

 

Ali nije mi full screen...I nikako stavit full screeen. Pokušao mijenjat rezolucije,ali ne ide...... Help !

 

Imam laptop, i3 proc 8 gen,Lenovo Ideapad 330s, WIN 10 pro

 

Hvala

Bitanga pet 5.6.2020 21:19
szagorec kaže...

Pitance,

 

skinuo,instalirao i pokrenuo....

 

Ali nije mi full screen...I nikako stavit full screeen. Pokušao mijenjat rezolucije,ali ne ide...... Help !

 

Imam laptop, i3 proc 8 gen,Lenovo Ideapad 330s, WIN 10 pro

 

Hvala

 

Alt+Enter?