O_O_O pet 22.5.2020 15:49
HCMAA kaže...
u slučaju da njezina kćer stavi svoje slike bez bakinog odobrenje...nek je baka tuži...hebiga nije dobila roditeljsko odobrenje

 Samo ako je mama maloljetna. Ovo je sasvim normalna presuda. Treba i ja tako par ljudi da tuzim, dosta je terora Facebook punoglavaca.

ned pet 22.5.2020 16:35

GDPR je zamišljen kao nešto što bi trebalo unaprijediti zaštitu privatnosti a pretvorilo se u najgoru noćnu moru. Postoje takve odredbe da ih je nemoguće ispoštovati. Volio bih stvarno vidjeti nekog tko je to zaista ispoštovao ali zaista ...

Old Iggy pet 22.5.2020 17:02
ned kaže...
GDPR je zamišljen kao nešto što bi trebalo unaprijediti zaštitu privatnosti a pretvorilo se u najgoru noćnu moru. Postoje takve odredbe da ih je nemoguće ispoštovati. Volio bih stvarno vidjeti nekog tko je to zaista ispoštovao ali zaista ...

Što nije moguće ispoštovati?

Posmatrač pet 22.5.2020 17:23
ned kaže...
GDPR je zamišljen kao nešto što bi trebalo unaprijediti zaštitu privatnosti a pretvorilo se u najgoru noćnu moru. Postoje takve odredbe da ih je nemoguće ispoštovati. Volio bih stvarno vidjeti nekog tko je to zaista ispoštovao ali zaista ...

 Zato sto ljudi pod GDPR guraju sve i svasta isto kao i pod slobodu govora....

BarbaVeli pet 22.5.2020 20:57

Bio sam u teoriji za GDPR, ali sada kada vidim u što se sve to pretvorilo, rado bih dijelove maknuo. Ustanove čiji se rad plaća javnim novcem u strahu od tužbi vezano za GDPR ne usude se dati niti jedan podatak o svome radu. Pravnici su us.ani i dalje ne znaju što smiju, a što ne. GDPR je bitno unazadio transparentnost poslovanja. Svaka šuša može se pozvati na GDPR i reći "to sam ja", iako je podatak koji želi "sakriti" posve bezvezan, tipa ako novinar želi doznati što si govorio na nekom stručnom vijeću ili sl.

 

GDPR je smokvin list za šuše. 

Visak pet 22.5.2020 22:42

Stvar naravno nije ni približno tako jednostavna kako je predstavljena, ali ne očekujemo valjda od novinara da prouči priču o kojoj piše i prezetntira sve relevantne informacije.

 

Radi se o troje djece, od kojih je najstarije živjelo samo s bakom i djedom SEDAM GODINA, a nakon toga nepoznat period s ocem (koji ne živi s njihovom majkom). Znači dijete ne živi s majkom preko sedam godina, očito je tu nešto čudno.

 

In the period from April 2012 to April 2019 [child 1] lived with his grandparents, [defendant] and her husband. After that he went to live with his father, [ex-partner], in [residence 3].

 

Baka na zahtjev majke skida sve slike to troje djece osim JEDNE tog djeteta o kojem je brinula sedam godina i moli da joj se to dozvoli.

 

3.3. [defendant] Respond. She acknowledges that in the past she posted photos of her grandchildren on her Facebook page. However, she argues that she respects the privacy of her grandchildren and that in the meantime she has removed all photos from Facebook, except for a photo of [child 1]. She asks the Court in preliminary relief proceedings whether she may only leave this photo on her Facebook page, now that she has a special relationship with [child 1] because she has taken care of him for a longer period of time.

 

Čini se da je ovdje majka ipak veći problem.

 

 

Visak sub 23.5.2020 09:26
Brk kaže...
@visak,pa u tekstu je spomenuto da nije sve crno bijelo. A i ti u zakljucku pišeš : "cini se" tako ni tvoja informaciju nije nista bolja.

 U članku se spominje 'zamršena situacija', ali nema nikakvih informacija o čemu se konkretno radi. Posao novinara je da prezentira informaciju, a ne svoje zaključke i impresije. 

Meni je dio koji sam citirao potpuno promijenio perspektivu cijelog slučaja.

ihush ned 24.5.2020 10:14
MrBlc kaže...

A nikom nije palo na pamet da je sud prednost dao interesu djeteta? Često roditelji, a još češće bake i djedovi nemaju ni približne ideje o postavkama privatnosti...

- odnosno, dok je dijete (maloljetno) do tad je to 'vlasništvo' staratelja koji odlučuje.. može to biti majka, baka, ja-ti tako da nije tu interes-želja djeteta nego suhoparno pravo-zakon tj situacija kao kad kriminalac koristi rupe u zakonu-proceduri .. a trebalo bi biti interes djeteta, tj svaki roditelj-staratelj se podrazumijeva da tako upravo i radi. Često nije tako, pogotovo na zapadu gdje prostoji praksa tužbi-odšteta (novac) ili čista svađa-zloba jedne strane koja drugoj nešto ne dozvoljava samo zato jer može. Da 'ja' dobijem starateljstvo nad tim djetetom, mogao bi jednako zabraniti majci stavljanje slika.. a kako bi tek tad to zvučalo u novinskim natpisima? .. i zato je Visak u pravu, tj u svakoj priči bi trebali znati pozadinu da bi donjeli neko 'dobro' (ne pogrešno) mišljenje-zaključak, ali jednako tako vijest kao vijest je recimo korektno-površno prenesena i nije ni za očekivati da se u takvom slučaju traži dublje, tj nije to neka poznata ličnost.. obični ljudi, nezanimljivi.. tj nakon minute više ne razmišljamo npr o djetetu, mada je formalno sve u njegovom interesu.

 

-ljudi su problem, odnosi, mjera, smisao.. pravila-zakoni ili sudovi su skoro besmisleni tj ne riješavaju ljude kao takve, tj nisu sad presudom kakava god ona bila ništa bolji, nije ništa bolje djetetu.. odnosno, ako netko po toj franšizi snimi film, tad je baka suprotno presudi (interes djeteta) upravo time napravila dobro djetetu tj priskbila izvor novca, oko čega se sve vrti, pa i moguć razlog zašto je majka uopće pokrenula postupak. Možemo sad o njoj, jel ona 'dobra-loša'.. no to ne mijenja činjenicu da je ona trenutno osoba koja odlučuje a razloge zabrane ne znamo tj 'zašto'.. pa možda zbog djeteta, možda zbog novca, možda zbog warholovskih 15 minuta slave, možda iz čistog jala, 'jer može'' .. i možemo tad primijetiti da je samo jedan od nabrojenih možda -zbog djeteta, ostali nisu, no ako se po tome napravi film i ako po toj osnovi dijete stekne novac, tad je i to u interesu djeteta u budućnosti a time kontradiktorno odluci suda, jer tad je i baka to radila u interesu djeteta i time ova presuda može postati besmislena.

 

-ne znamo ništa, sudimo.. prigovaramo novinarima na nepotpunoj info.. a radimo isto, jer smo ljudi + možemo reći da mi ne moramo tražiti jer nije naš posao, dok novinaru ako prenosi vijest ipak je posao a tad opet, kako će to novinar sve otkriti, što je razlog, činjenice? Može samo prenjeti sudsku presudu-obrazloženje tj nije to watergate i sl. pa da se očekuje stvarna istraga, ponajmanje u interesu djeteta, jer kakav god bio staratelj, on je zakon a trenutno je to majka, da je obrnuto? Izbacimo imena-funkcije (majka-baka..) osoba-x-y.. možda u krvnom srodstvu ali zakonski to nije uvjet. Sud je upravo tako prosudio, osoba a traži zabranu, osoba b dobije zabranu, interes djeteta.. tj ne znamo, nagađamo jer staratelj je taj koji ga pravno predstavlja, ne dijete samo jer je dijete .. pravno-etički problem koji je nerješiv tj ljudi trebaju biti ljudi, trebaju biti 'dobri' međusobno što god to značilo.. a to ponekad ne možemo stisnuti u članak zakona po kojem bi i najbolji/najpošteniji sud jednoznačno donio pravednu presudu, možda pravnu i nepravednu...

-koliko je sud istražio što je interes djeteta u ovom slučaju? -ne znamo, a da je istraženo, tko zna možda bi se pokazalo da je interes djeteta upravo suprotan presudi i možda će jednog dana neki odvjetnik temeljem ove presude tužiti sud-državu i tražiti novac-odštetu.. tj problem je motiv, koji može biti i sam novac ili loši odnosi majke-bake .. 'neprirodno' stanje u kojem nema prava-pravde-logike jer to nije 2+2, tj vrlo rijetko je rezultat 4.

 

-što takva presuda može pravno proizvesti?

-ima li baka pravo imati sliku unuka? -ima, tj recimo GDPR joj može braniti objavu, ali smije je imati.

-ima li ta baka pravo pokazati sliku nekoj trećoj osobi? Susjedi na kavi, sestrični u australiji..? Ne pokazujemo li svi svoje osobne slike i svojih bližnjih svima oko nas pa do tog da je politički kliše da svaki političar-direktor i sl ima na stolu sliku žena+djieca+pas + bijela ograda kućice? Pokazuje li on sliku djeteta trećim osobama? Da. Pokazuje svima nama na npr tv-u.. i tad pitanje, oni smiju, nema zabrane ili interesa djeteta ili GDPRa, dok baka isključivo zbog tužbe majke to ne smije? Ne smije pokazati nekome sliku unuka? Strašno.. tj suhoparno tumačenje zakona, možda baš suprotno interesu djeteta ili želji.. no za želje ga ne pita nitko, ni mi, ni novinari ni sud.. a po svemu sudeći neko vrijeme je baka brinula.. Možda je osobno snimila, možda je to njena osobna slika s unukom, uz dozvolu unuka. Zašto bi tad majka imala pravni prioritet? Samo zato jer može? Samo zato jer stavak zakona dozvoljava i takvo tumačenje bez da se sud uopće dublje upita što u takvom slučaju ili što je želja djeteta?

 

-strašno je kad država-sud (netko treći) mora uređivati odnose između ljudi, strašno je ako baka ne smije pokazati sliku unuka tj situacija gdje baka-majka imaju takav odnos da sve završi na sudu a pokriće je 'interes djeteta'.. ljudi trebaju biti ljudi, dobri, ali i loši su ljudi, dio nas. Nema crno-bijelog, samo sivo u beskonačnim nijansama..

Mandor ned 24.5.2020 10:38

Nije isto pokazati sliku nekome i objaviti sliku na internetu. Živimo u novom dobu.

Kad objaviš sliku na internetu, čak i ako ograničiš pristup, osoba koja je imala pristup lako spremi, kopira sliku i objavi ju potpuno javno. Ili ju može proslijediti bilo kome tajno iz bilokojeg razloga.

Nešto što je jednom na internetu, zauvijek je na internetu.

Nema smisla niti vrijednosti uspoređivati pokazivanje slike nekome i objavu na internetu. Besmisleno je i bezvrijedno u bilo kakvoj raspravi.

Mandor ned 24.5.2020 10:55
Visak kaže...

Stvar naravno nije ni približno tako jednostavna kako je predstavljena, ali ne očekujemo valjda od novinara da prouči priču o kojoj piše i prezetntira sve relevantne informacije.

Radi se o troje djece, od kojih je najstarije živjelo samo s bakom i djedom SEDAM GODINA, a nakon toga nepoznat period s ocem (koji ne živi s njihovom majkom). Znači dijete ne živi s majkom preko sedam godina, očito je tu nešto čudno.

Baka na zahtjev majke skida sve slike to troje djece osim JEDNE tog djeteta o kojem je brinula sedam godina i moli da joj se to dozvoli.

Čini se da je ovdje majka ipak veći problem.

 

 

Zašto je majka problem? Kome je problem? Baki? Djetetu? Tebi? Internetu? Svijetu?

Dijete ima zakonitog skrbnika. Diejte je možda imalo drugog skrbnika u prošlosti. Postoje prava i obaveze skrbnika.

Po čemu se može zaključiti da je veći problem u majci nego u baki? Dijete je živilo nepoznat period vremena s ocem? Tebi nepoznat, sudu vjerojatno poznat. Možda i sud barata krivim informacijama, valjda su se potrudili istražiti slučaj, Tome sudovi služe.

 

Što da je situacija drugačija? Što da se razvedem od svoje žene i moja bivša žena objavljuje moje fotografije, ili naše zajedničke fotografije? Imam li ja pravo nju tražiti da to ne radi? Pa ja mislim da imam i mogu zamisliti da bih to i učinio. Imali smo poseban odnos i sad više nije to taj odnos. E pa dijete nije nimalo drugačije. Nema sva prava do punoljetnosti. Tako smo odlučili kao društvo. Kad dijete postane punoljetno, može dozvoliti baki da objavljuje slike. Do tada takva prava drži staratelj, osim ako neki sud ne protumači da to što radi staratelj moćda baš i nije u djetetovom interesu.

 

Ali zašto internet komentatori uvijek misle da znaju što je bolje na temelju predstavljenog bez svih relevantnih informacija od suda koji je upoznat sa slučajem?

Visak ned 24.5.2020 11:19
MrBlc kaže...

A nikom nije palo na pamet da je sud prednost dao interesu djeteta? Često roditelji, a još češće bake i djedovi nemaju ni približne ideje o postavkama privatnosti...

 

 Nigdje u presudi se ne spominju interesi djeteta, samo se u obrazloženju suhoparno utvrđuje na koji zakon se pozivaju i da bakini osjećaji nisu bitni. 

 

The UAVG stipulates that the permission of their legal representative(s) is required for the posting of photographs of minors who have not yet reached the age of 16. It has been established that the minor children of [plaintiff] are under the age of 16 and that [plaintiff], as legal representative, has not given permission to [defendant] to post photographs of her children on social media. In the case of [child 1], his father did not give [defendant] permission either. In view of this the Court in preliminary relief proceedings will order [defendant] to remove the photo of [child 1] on Facebook and the photo of [plaintiff] and her children on Pinterest. In addition, [defendant] will be prohibited from posting pictures of the minor children of [plaintiff] on social media without permission (as referred to in the AVG and UAVG). The emotional importance of [defendant] to be allowed to place photographs on social media cannot lead to a different judgment in this respect.

Visak ned 24.5.2020 11:38
Mandor kaže...
Visak kaže...

Stvar naravno nije ni približno tako jednostavna kako je predstavljena, ali ne očekujemo valjda od novinara da prouči priču o kojoj piše i prezetntira sve relevantne informacije.

Radi se o troje djece, od kojih je najstarije živjelo samo s bakom i djedom SEDAM GODINA, a nakon toga nepoznat period s ocem (koji ne živi s njihovom majkom). Znači dijete ne živi s majkom preko sedam godina, očito je tu nešto čudno.

Baka na zahtjev majke skida sve slike to troje djece osim JEDNE tog djeteta o kojem je brinula sedam godina i moli da joj se to dozvoli.

Čini se da je ovdje majka ipak veći problem.

 

 

Zašto je majka problem? Kome je problem? Baki? Djetetu? Tebi? Internetu? Svijetu?

Dijete ima zakonitog skrbnika. Diejte je možda imalo drugog skrbnika u prošlosti. Postoje prava i obaveze skrbnika.

Po čemu se može zaključiti da je veći problem u majci nego u baki? Dijete je živilo nepoznat period vremena s ocem? Tebi nepoznat, sudu vjerojatno poznat. Možda i sud barata krivim informacijama, valjda su se potrudili istražiti slučaj, Tome sudovi služe.

 

 Majka je prepustila brigu o djetetu više od sedam godina drugim osobama, to nije baš uobičajeno i ukazuje na mogućj problem s majkom.

 

Ona zakonski jest skrbnik, ali baka je očito bila dovoljna dobra da se pola djetetova života brine o njemu i donosi sve starateljske odluke. Znači neformalno je bila kompetentna sedam godina sve odlučivati o djetetu, ali sada se gleda formalna kompetentnost oko objave jedne slike. Zakonski je to ispravno, ali s obzirom na okolnosti ljudski je upitno.

 

Mandor kaže...

Ali zašto internet komentatori uvijek misle da znaju što je bolje na temelju predstavljenog bez svih relevantnih informacija od suda koji je upoznat sa slučajem?

 Sud je iznio svoje obrazloženje i ja na temelju toga donosim zaključak, u kojem kažem 'možda', dakle ne tvrdim da nešto znam bolje od suda, nego da je članak bio nepotpun.

 

Obrazloženje presude je javni dokument i služi tome da svi mogu shvatiti zašto je tako presuđeno, pa ako je nepotpuno i ne omogućava razumjevanje, to je greška suda. Sud ne presuđuje na temelju tajnih podataka.

 

gocc01 ned 24.5.2020 12:07

Kod mene u firmi (600+ zaposlenih) je ženska iz ureda ljudskih resursa a koja se kandidirala za predstavnika radnika slala na privatne mailove radnika neke mailove da se njoj da glas, predizborna sranja itd a drugi kandidati nisu naravno imali pristup mail adresama.

 

Izabrana je za predstavnika radnika ali i zaradila opomenu pred otkaz zbog povrede GDPR-a.

Mandor pon 25.5.2020 12:03

Majka je prepustila brigu o djetetu, ali znamo li jeli svojevoljno? Možda je bio problem sa svima ostalima, a ne s majkom. Kažeš članak je nepotpun, ali svejedno iznosiš zaključke, ali ne zoveš to zaključkom nego si upakirao u "moguće je". I drvena peć je moguća, rekao je moj djed.

Miješaš pojmove. Baka je bila dovoljno dobra da se pola njegova života brine o njemu. Možda je i možda nije. Možda se samo sud nije uviješao kad je trebao. Svejedno, to je bilo nekad, a sada je sada.

"gleda formalna kompetentnost oko objave jedne slike" ma ne radi se o kompetentnosti. Nema to pravo. Tom djetetu štiti prava prvo skrbnik, onda pravobranitelj, pa sud, policija i tko god. Može se umiješati pravobranitelj ako dijete ima drugačije mišljenje od službenog skrbnika. Može i baka pisati žalbe, zato i jesu završili na sudu. Sud je odlučio. Pravo ili krivo tko zna.

Ja sam mišljenja da ja kao odrasla osoba mogu i trebam moži zabraniti objavu mojih fotografija bilo kome, pa i roditeljima. Naravno ako je javni interes da mene, kriminalca, traže objavom u novinama i na internnetu, ta prava mi mogu biti uskraćena.

Meni nije upitno i što to znači "ljudski"? To ovisi o državnom uređenju, povijesti, kulturi što je ljudski. Obzirom na okolnosti? Koje okolnosti kad je članak nepotpun? A možda sud ima sve okolnosti pa je ispravno odlučio.

Na temelju obrazloženja donosiš zaključak? Pročitao si presudu i obrazloženje? Na nizozemskom? Ili neki portalski članak na engleskom? Prenijeli su cijelo obrazloženje? Ili si našao taj javni dokument?

Što je greška suda? Što obrazloženje ne omogućava razumijevanje? Opet, pročitao si i razumio sve?

 

ihush pon 25.5.2020 12:35
Mandor kaže...

Majka je prepustila brigu o djetetu, ali znamo li jeli svojevoljno? Možda je bio problem ..

- točno, ne znamo (ništa) osim 'možda..'. :)

 

-možda će jedna baka iz UK biti za prar godina u istom članku, kraljica i princ koji je sad kanađanin :) .. hoće li tad zakoni biti isti, kriterij ili što je interes djeteta, odnosno što može skrbnik odlučivati mada to možda nema veze s interom djeteta nego recimo obična obiteljska svađa. Da ta majka neko vrijeme nije recimo dostupna, tad bi baka jednostavno bila pravno jača, ne zato jer je u pravu nego zato jer je kraljica i ima odvjetnički tim a to nam pak govori da osim suhopranosti zakona ovisi i o provedbi, političkoj volji i samo formalno-deklarativnoj jednakosti-pravednosti.

 

smije li osoba-baka imati sliku? -smije.

-smije li tu sliku pokazati nekoj trećoj osobi? Naravno da smije, odnosno ako time ne radi štetu toj osobi koja tad ima osnovu zabrane.

-na internetu? na kojem internetu? nije to google-yt.. nego možda facebook a to znači da ako je pravilno podešen može vidjeti samo prijatelj, ne ostatak populacije koji npr nema face ili nije bakin prijatelj. Jel to sigurno? Nije, ali tad po toj osnovi baš ništa ne bi smjelo biti na interenetu tj jednako kao što može slika biti u novčaniku-torbi i taj novčanik-trorba može biti ukraden.. no nije tad zabranjeno imati sliku u torbi samo zato jer je netko može ukrasti.

-radi li baka štetu djetetu? kako? -tvrdi li to presuda-obrazloženje? koji je smisao GDPRa ili zaštite djece? Štititi ih od bake ili od svega lošeg? Možda od majke? tj ne znamo tko je dobar-loš, ali znamo da majka neko vrijeme nije bila u priči i da je to vrijeme baka brinula.. time je dovoljno-dokazano dobra.. odnosno, po čemu bi zaključili da bilo što radi protivno interesa djeteta osim po trenutnoj majci-staratelju koji to traži? Da to majka ne traži, ne bi ni sud bio u to upetljan pa tako ni zaštita djeteta, tako da se može reći da je povod čitave priče i presude majka, ne interes djeteta jer to ne znamo i nemamo ni razloga pretpostaviti da je baka radila nešto štetno. Možda je baku samo trebalo educirati npr kako postaviti face-profil? Možda face treba sakncionirati, ne samo za usa-izbore.. pa i ukinuti ako je takav problem? Tj ok da se ne objavljuju slike djece, jer mogu proeizvesti štetne posljedice, ali jednako mogu i pozitivne + obitelj je pozitivna stvar u nromalno uređenim ljduskim odnosima no kad ureduje sud to već implicira da toga nema.. a pošto je baka 'dokazano' ok, ostaje majka kao upitnik, no trenutno je staratelj pa joj to pravo daje zakon.. koji je suhoparan, koji je možda u pojedinim slučajevima dobar-loš.. tj ne znamo, čak ne znamo zna li to i sam sud ili što je interes djeteta, što je protivno interesu djeteta a time i osnova za presudu po toj osnovi.

-možda baš suprotno, možda bi dijete trebalo biti oduzeto majci i dato npr baki na skrb? Što tad? Možda?

 

-btw, ovo nije oponiranje iz neslaganja, nego samo drugačije mišljenje, slažem se s postom iznad, ništa nekorektnog-netočnog.. samo kao moguće-drugi pogled ili što je zakon, tumačenje i 'nepogrešivost' zakona ili postupka-suda-odvjetništva i svih u lancu a na kraju je dijete-obitelj ono što bi trebalo biti najvažnije, najmanje važno. Npr dovoljno da se pojavi još neka info i da ja ili ti promjenimo mišljenje za-protiv ili nešto treće. Što tad? Što ako bi i sud jednako tako promijenio presudu? Nepogrešivost? -ne znamo.. a ono što zanmo o baki, da je normalna baka, osoba, ljudi-množina.. zabrana? Fuj ako je to smisao-srž zakona, tj tad definitivno treba zabraniti facebook ili ugasiti internet ako je izvor takvih zala za čovječanstvo i djecu kao što smo im npr zabranili kupnju-konzumaciju alkohola-cigareta ili vožnju-glasanje do određene dobi. Zašto se tad internet ne zabrani ili upload slika? Face? Zar face služi samo za kardišijanke i biz-izbore?