Louis Pluto sri 22.5.2019 18:10
fer-de-lance kaže...

@Alpa Chino

Ne nužno, mogu koristiti Loongson, koji je zapravo kineski MIPS, a Android radi i na MIPS-u već odavno, tak da bi trebalo malo modifikacija da sve radi na Loongsonu.

 

 

 a kakva je situacija s mips arhitekturom, jel' i tu potrebno licenciranje? koliko vidim tu tehnologiju sada posjeduje Wave Computing...

btw. ovaj tekst je ujedno i odgovor na pitanje o mogućnosti zabrane licenciranja arm arhitekture... pa hvala autoru

 

Ajar kaže...

svi koji žele artikulirati potporu situaciji, mogu to učiniti ovdje i/ili ovdje

 vidim i prodaje se po naopakolikoj cijeni...

fer-de-lance sri 22.5.2019 18:32

Da, išao sam pogledati, riješili su oni licenciranje, i nositelj licence je ST jer imaju svoj fab.

A kaj se tiče same arhitekture, tu su izbjegli (koliko vidim) sve kaj je možebitno podložno tužbi od amera, a baš bi me zanimalo (ako imamo takvog znalca) do koje se razine može uopće neka arhitektura licencirati (mislim da se može samo 100% specifična implementacija licencirati).

Mislim da sam negdje čitao da Loongson baš i je sad skroz neovisan, i da su radili tu arhitekturu baš s tim ciljem da se izbjegnu problemi s amerima.

Btw, postoji već port Androida na Loongson, morat ću češće čitati Wikipediu:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Loongson

(pod supported software kategorijom).

 

 

rambox sri 22.5.2019 18:45
Alpa Chino kaže...

To nije samo kraj Kirin chipova vec totalni kraj Huawei smartphone odjela.

Ne baš iako tak izgleda neupučenom promatraču.ARM licenca je več plačena, a to se ne može oduzet uostalom govorimo o Kineskoj firmi.

 

S obzirom kaj sam dole napisal, po tome Dinamo ipak osvaja Ligu prvaka ali jok ne bi išlo niti pod razno.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/google-intel-qualcomm-broadcom-najavili-raskid/268474.aspx?page=3&jumpto=5908734&sort=asc&view=flat

 

Pošandrcali Ameri i njihove sluge, ali eto uz sav trud Kinezi su ipak upecali čak i X86 CPU licencu.Takav biznis se godinama blokiral sa zapada, a na kraju šipak sve je bilo uzalud i sad ga fučkaj.

 

Dakle ovo žuto, Huawei ima licencu i veliki tim CPU dizajnera realno ništa drugo im i ne treba.Dok se zapadnjaci komešaju, eto još prije pet mjeseci Huawei je lansiral 64 Core 7nm ARM serverski CPU.Tko proizvodi taj CPU, pa Kineski TSMC ili ista firma koja štanca AMD Zen 2 7nm CPU.

 

 https://www.servethehome.com/huawei-kunpeng-920-64-core-arm-server-cpu/

toninho sri 22.5.2019 18:54

I na kraju uvijek naj*** oni neduzni, u ovom slucajnu krajnji korisnik, obican smrtnik. Tako je to kad ti majmun vodi drzavu. Siguran sam da dugorocno ovo nece utjecat na Huawei. Moggli bi izgubit nesto korisnika koji su neupuceni u cijelu situaciju i koji citaju samo naslove.

fer-de-lance sri 22.5.2019 18:56
Ajar kaže...
fer-de-lance kaže...

... morat ću češće čitati Wikipediu:

 nemoj slučajno da te netko ufati u veceu a da ne čitaš vikipediju. 

Dobjo, nećem više stjiček Ajaj 

Bacam Nacional i od sad samo vikica (a Nacional ak baš ponestane Palome ).

 

 

Louis Pluto sri 22.5.2019 19:30
Louis Pluto kaže...

Ajar kaže...

svi koji žele artikulirati potporu situaciji, mogu to učiniti ovdje i/ili ovdje

 vidim i prodaje se po naopakolikoj cijeni...

 zašto nitko (Ajar) nije ubro foru s naopakolikom cijenom a baš je kewl

zahtijevam medalju bar 666‰ zlatnu, ostalo može i u naopako okrenutim novčanicama...

fer-de-lance sri 22.5.2019 19:44

Pa zato kaj nije 999 kuna, pa da se dijabolično smiješ gledajući se s računom u ogledalu....

(mogli su stavit 99,9 kuna, ali znaju da bi onda morali napisati 99,90 pa su odustali).

 

 Edit: aha, misliš na tvoju novokomponiranicu? Da, dobra je 

 

 

fer-de-lance sri 22.5.2019 19:48
Louis Pluto kaže...

 zašto nitko (Ajar) nije ubro foru s naopakolikom cijenom a baš je kewl

zahtijevam medalju bar 666‰ zlatnu, ostalo može i u naopako okrenutim novčanicama...

 

Izborio sam zahvalu nečastivoga:

 Pogleć broj čitanja teme kad sam post napisao.

 

 

Louis Pluto sri 22.5.2019 19:49
fer-de-lance kaže...

Pa zato kaj nije 999 kuna, pa da se dijabolično smiješ gledajući se s računom u ogledalu....

(mogli su stavit 99,9 kuna, ali znaju da bi onda morali napisati 99,90 pa su odustali).

 

 Edit: aha, misliš na tvoju novokomponiranicu? Da, dobra je 

 

 

ispričavam se, danas mi je alkohokolik day...

Alpa Chino sri 22.5.2019 20:13

Znam da zvucim kao da stalno serem po Amerikancima ali u biti stalno dokazuju moje tvrdnje. Odlucili su cijeli svijet upucati u nogu cisto da pokazu da mogu.


Evo neki kratki timeline.


- Huawei postaje svjetski leader u 5G skoro pa i kod mobitela.
- Amerikanci se pocinju bojati... neceg, nisu nikad rekli. Mozda spijuniranja mozda cisto dominantne pozicije.
- Pocinju raditi pritisak na saveznike, po njima huawei je los, traze da se potrose milijarde vise na implementaciju 5G i par godina da duze traje.
- Gotovo svi osim "Five-Eyes" ih odmah odbiju no naknadno dodje nekoliko zabrana.
- Kalkuliraju kako nastupati dalje i posto nemaju izbora odaberu "nuklearnu" opciju i totalno zabranjuju Huawei-u pristup svojoj tehnologiji (diskutabilna moralnost tog poteza).
 
Dalje racunam da su radili pritisak na Britansku vladu i da su prisilili ARM na zabranu. Zato mislim da ni TSMC nije siguran. Tajvan nije bas blizak s Kinom i ne vjerujem da bi trebalo puno da ih se pogura. Pri cemu Huawei ostane mrtav i kod telefona i kod 5G.
 
Idemo sad par hipotetskih. Recimo da su amerikanci uspjeli u svojoj namjeri i Huawei padne. Mozda ne kompletno jer su dosta veliki i sa puno patenata no svakako ispadnu iz 5G utrke. Huawei ima ima preko 50 ugovora za izvodenje 5G mreza plus svi oni koji su na njih racunali. Ti svi moraju traziti drugog dobavljaca, cijena same opreme ode gore, vrijeme implementacije pomakne se za par godina. Gora stvar od toga je cinjenica da je Huawei radio puno instalacija 4G i ta se sad cijela tehnologija mora vaditi van da bi dosla ona konkurencije. To kosta desetke milijardi i traje godinama.
 
Lako amerikancima, nisu ni planirali koristiti huawei no ostatak svijeta trpi. Trpi ekonomija, drzave su u zaostatku, manje inovacije u samim telekomunikacijama. Prvi koji su dosli Huawei konkurenciji prvi ce biti i usluzeni sto znaci da Ameri dobivaju odredenu prednost kod 5G tehnologija dok su izbacivanjem Huawei-a riskirali da budu u zaostatku.

zabranjeniples sri 22.5.2019 20:39

Čovjek lijepo objasnio za 5g, za kojeg u Huaweiu niti malo ne strahuju.

Dapače, uvjereni su kako im u tom području nema nikakve prijetnje.

Za razliku od mnogih, a posebno one propalice Trumpa, ovdje se vidi kultura, profesionalni način govora i da se zna o čemu se priča.

 

https://www.youtube.com/watch?v=6t9hBomvRlA

 

Što se samih telefona tiče, tu Huawei svakako trenutno može imat problem, ali valja vidjet daljnji nastavak situacije.

 

Hornet_93 sri 22.5.2019 20:55

Mislim da nikom od korisnika nije u interesu da Huawei propadne u bilo kojem području. Dok nije bilo xiaomija i huaweija/honora - koliko su ono koštali mobiteli srednje klase i kaj se u njima do dobivalo? Da je po jabuci i samsungu, još i imali baferije u flagshipovima od 3000mah.
Cijela ta politička situacija mi se gadi, a 10x više od toga saznanje koliko su europljani ovisni o US u kvartarnom sektoru... Jad i bijeda.

devotion sri 22.5.2019 21:22
Alpa Chino kaže...

Znam da zvucim kao da stalno serem po Amerikancima ali u biti stalno dokazuju moje tvrdnje. Odlucili su cijeli svijet upucati u nogu cisto da pokazu da mogu.


Evo neki kratki timeline.


- Huawei postaje svjetski leader u 5G skoro pa i kod mobitela.
- Amerikanci se pocinju bojati... neceg, nisu nikad rekli. Mozda spijuniranja mozda cisto dominantne pozicije.
- Pocinju raditi pritisak na saveznike, po njima huawei je los, traze da se potrose milijarde vise na implementaciju 5G i par godina da duze traje.
- Gotovo svi osim "Five-Eyes" ih odmah odbiju no naknadno dodje nekoliko zabrana.
- Kalkuliraju kako nastupati dalje i posto nemaju izbora odaberu "nuklearnu" opciju i totalno zabranjuju Huawei-u pristup svojoj tehnologiji (diskutabilna moralnost tog poteza).
 
Dalje racunam da su radili pritisak na Britansku vladu i da su prisilili ARM na zabranu. Zato mislim da ni TSMC nije siguran. Tajvan nije bas blizak s Kinom i ne vjerujem da bi trebalo puno da ih se pogura. Pri cemu Huawei ostane mrtav i kod telefona i kod 5G.
 
Idemo sad par hipotetskih. Recimo da su amerikanci uspjeli u svojoj namjeri i Huawei padne. Mozda ne kompletno jer su dosta veliki i sa puno patenata no svakako ispadnu iz 5G utrke. Huawei ima ima preko 50 ugovora za izvodenje 5G mreza plus svi oni koji su na njih racunali. Ti svi moraju traziti drugog dobavljaca, cijena same opreme ode gore, vrijeme implementacije pomakne se za par godina. Gora stvar od toga je cinjenica da je Huawei radio puno instalacija 4G i ta se sad cijela tehnologija mora vaditi van da bi dosla ona konkurencije. To kosta desetke milijardi i traje godinama.
 
Lako amerikancima, nisu ni planirali koristiti huawei no ostatak svijeta trpi. Trpi ekonomija, drzave su u zaostatku, manje inovacije u samim telekomunikacijama. Prvi koji su dosli Huawei konkurenciji prvi ce biti i usluzeni sto znaci da Ameri dobivaju odredenu prednost kod 5G tehnologija dok su izbacivanjem Huawei-a riskirali da budu u zaostatku.

 

Prilično točno, jedino si se previše usmjerio na Huawei. Problem je u cijelom Kineskom načinu poslovanja (prema USA, ne meni).

Radi se o svjetskoj dominaciji i pokušaju preslagivanja snaga. Kroz Huawei je naravno riječ o 5G tehnologiji, ali radi se i o hrpi drugih industrija za koje većinu na ovom forumu nije briga. Nije ovo od jučer sve to traje još od kasnih 90ih prošlog stoljeća, ali Ameri (političari i Wall Street igrači) su gledali kako sebe okoristiti i nisu razmišljali dugoročno što se može desiti, pa su investirali u Kinu i često žmirili i na krađu vlastitog intelektualnog vlasništva, jer se isplatilo, a pričamo o ekipi koja bi (karikirano) prodala i vlastitu mater za novce. Sad je Kina ojačala, ovo sad uzmi s rezervom, jer se radi o zadnjih cca 10 godina i ekipa oko Trumpa je shvatila da će popušiti svjetsku dominaciju kroz 10-20 godina ako dopuste Kini da nastavi sa svojom praksom kontroliranog i državno potpomognutog kapitalizma. To je onako u najkraćim crtama.
Evo pogledaj ovaj intervju (friška roba na linku ispod) Steve Bannona, pa će biti jasnije zašto Ameri sve ovo rade i što im je sve na kocki.
P.S. kako je i Bannon rekao njihovi (pro Trump) najveći neprijatelji su na Wall Streetu i u US političarima koji ne gledaju dugoročno.
P.P.S. ovime ne zauzimam niti jednu stranu već samo pokušavam realnije prikazati stvarno stanje stvari.

 

Steve Bannon on the US-China trade war (full interview)

 

bruno1026 sri 22.5.2019 22:27

Sad neka netko kaze da je propast nokie bila sasvim slucajna. Kad je jedini vazni europski proizvodac mobitela (hardver+softver) unisten, apsolutno sve iole bitno u mobilnoj telefoniji je ostalo preko bare. A ono sto nije? Pa vidimo sto se huaweiju desava, njihovo kukavicje jaje elop se zove trump.

Ovo sto se desava kinezima je itekakva poruka i europi. Valjda ce se sad i europa poceti osamostaljivati od amerike, krajnji je cas.

Makić sri 22.5.2019 22:33
Alpa Chino kaže...

Znam da zvucim kao da stalno serem po Amerikancima ali u biti stalno dokazuju moje tvrdnje. Odlucili su cijeli svijet upucati u nogu cisto da pokazu da mogu.


Evo neki kratki timeline.


- Huawei postaje svjetski leader u 5G skoro pa i kod mobitela.
- Amerikanci se pocinju bojati... neceg, nisu nikad rekli. Mozda spijuniranja mozda cisto dominantne pozicije.
- Pocinju raditi pritisak na saveznike, po njima huawei je los, traze da se potrose milijarde vise na implementaciju 5G i par godina da duze traje.
- Gotovo svi osim "Five-Eyes" ih odmah odbiju no naknadno dodje nekoliko zabrana.
- Kalkuliraju kako nastupati dalje i posto nemaju izbora odaberu "nuklearnu" opciju i totalno zabranjuju Huawei-u pristup svojoj tehnologiji (diskutabilna moralnost tog poteza).
 
Dalje racunam da su radili pritisak na Britansku vladu i da su prisilili ARM na zabranu. Zato mislim da ni TSMC nije siguran. Tajvan nije bas blizak s Kinom i ne vjerujem da bi trebalo puno da ih se pogura. Pri cemu Huawei ostane mrtav i kod telefona i kod 5G.
 
Idemo sad par hipotetskih. Recimo da su amerikanci uspjeli u svojoj namjeri i Huawei padne. Mozda ne kompletno jer su dosta veliki i sa puno patenata no svakako ispadnu iz 5G utrke. Huawei ima ima preko 50 ugovora za izvodenje 5G mreza plus svi oni koji su na njih racunali. Ti svi moraju traziti drugog dobavljaca, cijena same opreme ode gore, vrijeme implementacije pomakne se za par godina. Gora stvar od toga je cinjenica da je Huawei radio puno instalacija 4G i ta se sad cijela tehnologija mora vaditi van da bi dosla ona konkurencije. To kosta desetke milijardi i traje godinama.
 
Lako amerikancima, nisu ni planirali koristiti huawei no ostatak svijeta trpi. Trpi ekonomija, drzave su u zaostatku, manje inovacije u samim telekomunikacijama. Prvi koji su dosli Huawei konkurenciji prvi ce biti i usluzeni sto znaci da Ameri dobivaju odredenu prednost kod 5G tehnologija dok su izbacivanjem Huawei-a riskirali da budu u zaostatku.

toliko heben marketing ima huawei da je to strašno...

Ericsson je odradio prvi poziv u svitu i u Europi, Swiscom ima mrežu već spremnu za to.

HT je odradio swap na Ericsson i bazne su isto spremne, da je baš lider nebi reka.

Također tu ima još i Nokia, koja je najslabija od njih troje

nathan.fake sri 22.5.2019 22:56
rambox kaže...
Alpa Chino kaže...

To nije samo kraj Kirin chipova vec totalni kraj Huawei smartphone odjela.

Ne baš iako tak izgleda neupučenom promatraču.ARM licenca je več plačena, a to se ne može oduzet uostalom govorimo o Kineskoj firmi.

ja sam isto tako shvatio

 

dosadasnje licence su placene i mikroarhitektura implementirana u Kirin SoC... ovaj ban bi se odnosio samo na buduce/nadolazece mikroarhitekture ciji dizajn nebi bio dostupan/licenciran Huawei-u

Alpa Chino sri 22.5.2019 23:02
Makić kaže...

toliko heben marketing ima huawei da je to strašno...

Ericsson je odradio prvi poziv u svitu i u Europi, Swiscom ima mrežu već spremnu za to.

HT je odradio swap na Ericsson i bazne su isto spremne, da je baš lider nebi reka.

Također tu ima još i Nokia, koja je najslabija od njih troje

 Nemam pojma o cemu ti pricas no ja govorim o trzisnom udjelu telekomunikacijske opreme kao i broju patenataukupnom doprinosu koje Huawei ima za 5G. Ako biti na vrhu nije leader onda ne znam kako to opisati.

 

S druge strane europa je vise puta izrazila svoje negodovanje oko izbacivanja Huawei iz natjecanja za 5G jer bi zamjena kostala ogromne pare i trajala par godina duze. Ne kazem ja da Europa nema alternative ili da je tehnologija losija no svi gledaju kroz djep i razmisljaju zašto dati 5 do 10 milijardi vise i cekati par godina ako se moze dobiti odmah.

Alpa Chino sri 22.5.2019 23:24
HCgamingCRO kaže...

nisam bas skroz u toku ali jel to znaci sad sve da ce ga izbaciti i sa EU trzista?? kraj za huawei? ipak imaju ogromno azijsko trziste puno vece od americkog i europskog zajedno...

 Problem je u tome da li ce smjeti koristiti ARM chipove za svoju 5G opremu jer su od danas izgubili ARM licencu. Ako su samo izgubili pravo na buduce licence (kako neki ovdje u topicu tvrde) i ako im je 5G finaliziran i mogu raditi cipove na temelju stare onda nemaju straha kod 5G. Ukidanje licence pogodilo bi i njihova azijska trzista posto koristenje zabranjene tehnologije bi svakako rezultiralo SAD-om prijeteci bilo kome tko prihvati tu tehnologiju.

Ajar čet 23.5.2019 10:05

baš me zanima čime će se rvacka pridružiti sveameričkom blokiranju hineza: opelješkim mostom ili dig'tal'zacijom državne uprave. ili nećemo tražiti da nam prodaju avione ili nećemo s njima na mjesec. prvo im zatvoriti sve kineske restorane i onaj dućan na placu. nešto moramo. 

ante_etna čet 23.5.2019 10:14
Ajar kaže...

baš me zanima čime će se rvacka pridružiti sveameričkom blokiranju hineza: opelješkim mostom ili dig'tal'zacijom državne uprave. ili nećemo tražiti da nam prodaju avione ili nećemo s njima na mjesec. prvo im zatvoriti sve kineske restorane i onaj dućan na placu. nešto moramo. 

 na moru ćemo njihovim turistima podmetati janjce umjesto pasa (isto kao domaćima samo obrnuto)