Igor150 ned 26.1.2020 09:07

Govorim o android svijetu:usb type c je prisutan na premium mobitelima već 3 godine,ako ne i duže.Na srednjem segmentu 2je godine isto tako.Neznam kakvo je stanje s low entry mobitelima na koje nisam obraćao uopće pažnju zadnje 3 godine.Zašto da android prihvati Lightning standard? -još gora stvar i još više smeća nego što je momentalno kako su i rekli iz Apple-a.Teško da češ naterat i proizvođače matičnih ploča da implementiraju Lightning umjesto sve više prisutnih usb-c na pločama. Sve u svemu čak i ova "regulativa" od strane EU kasni jedno dobrih minimalno 5 godina,ali dobra stvar po pitanju drugih uređaja tipa DSLR,tableti,bluetooth zvučnici/sluške i ostali uređaji koji nisu u tolikoj mjeri prisutni kao današnji klasični mobiteli a koriste ove starije konektore tipa micro type B/micro conectore. Apple ok,neka zadrži Lightning,isto tako neka android zadrži usb-c kao klasični standard i laku noć nema mjenjanja.U protivnom opleti s kaznom ili zabranom prodaje na EU tržištu.

kerum ned 26.1.2020 09:29

Bio bi red, kada vec otvaraju to poglavlje, da ga odrade temeljito, a ne po dobrom starom EU birokratskom obicaju samo djelomicno. Dakle:

1. definirati jedinstveni konektor

2. definirati jedinstveni protokol punjenja (kao baseline, proizvodaci mogu dodavati svoje uz njega)

3. osigurati da su odluke future proof

4. maknuti ili drasticno smanjiti troskove licenciranja doticne tehnologije

5. primijeniti nova pravila na SVE uredaje koji dolaze sa punjacima (mobiteli, laptopi, brijaci aparati, punjive igracke, itd)

6. obvezati proizvodace da ponude punjac kao opcionalnu komponentu uz uredaj ili da ga uopce ne dodaju u paket

 

Bilo sto manje od navedenog nije dovoljno za ispunjenje navedenog cilja "smanjenje elektronicnog otpada" te bi sluzino samo u svrhu promocije za slijedece izbore.

mbaksa ned 26.1.2020 11:12
HCMAA kaže...

Pametniji popušta,stoga neka android prihvati lighting i problem riješen i neka tu odluku nabijaju apple-u na nos...mi smo "dobri a oni su "zli"...njima nije stalo do "zaštite okoliša"

Lightning konektor ne valja jer ima izložene kontakte. Tako da bi bilo suludo da se taj konektor propiše kao standardni, obvezni.

ihush ned 26.1.2020 11:51
mbaksa kaže...
HCMAA kaže...

Pametniji popušta,stoga neka android prihvati lighting i problem riješen i neka tu odluku nabijaju apple-u na nos...mi smo "dobri a oni su "zli"...njima nije stalo do "zaštite okoliša"

Lightning konektor ne valja jer ima izložene kontakte. Tako da bi bilo suludo da se taj konektor propiše kao standardni, obvezni.

 + licence.. tj i sam naziv je zaštićen, ako se želi koristiti naziv-logo tad se to plaća vlasniku. Za usporedbu CD-jevelcase ili DVDlogotip.. (onaj elipasti disk..) e to je logo, to se plaća ako se želi otisnuti na player ili uređaj.. pa i plasličnu kutiju medija..

-pošto su standard-konektor zajedno razvili intel+apple (vlasnici) imaju svoja prava, osim što se to tad nazove usb-type-c .. dok nem atržišne-pravne logike da eu nametne korištenje jedne ili druge oznake inače fizički istog konektora-standarda, dok se vlasnici (USB-IF) nikad neće odreći prava naplate tj vlansištva (i to će trump braniti šestom flotom ako je potrebno..).

-generički naziv ako iso-broj.. neće jendostavno biti tržišno prihvatljiv tj kupci to ne prepoznaju, taže lighting ili thunderbolt ili c .. traže logo kao za dvd. Korištenje npr IEEE-1394 (firewire) i sl nije ono što prolazi za konzumersko tržište.

 

-od 2019 je već standardziran usb4.. ili usb.3.2

usb-c ili IEC 62680-1-4:2018 .. što će pisati na uređaju je ''važno'', ako se koristi naziv vlansika tad postoji naplata itd. Što će pisati na kablu, na utičnici, koji simbol.. a to je važno, tako se kontrolira tržište i zarađuju milijarde (pa tako philips i dalje za svaki logo cd-dvd dobije naknadu).. Što će EU birokracija s tim? Zaratiti se s 'braniteljem' slobode-demokracije i tržišta (interesa)? Natjerati koga na što? Tj tek kad se to kao standard riješi tad eu može propisati takav konketor za punjače i/ili standarde, odnosno, kao da sad nemamo eu-220v utičnicu a želimo deinirati uređaj koji na njoj radi, preduvjet je tad utičnica, ne uređaj jer se tad u atestima nađe npr 220v/50hz i tad uređaj može na eu tržište. Što će pisati u atestu, koja oznaka formata-standarda? Hoće li se sutra pojaviti usb-5 itd.. a problem su patenti-licence, tj mogućnost da netko zaštiti naziv i da to tad kontrolira-naplaćuje. Tad se ne može narediti firmi X da koristi nešto od firme Y ili obrnuto a još gore, ne može se ni natipkati neki propis u kojem ne možemo ostaviti prazna polja nekog nedefiniranog standarda kao prazno ime osobe i slika na osobnoj iskaznici kao uvjeti identifikacije tok se to ne dogovori-riješi..

fer-de-lance ned 26.1.2020 15:00
mbaksa kaže...

Lightning konektor ne valja jer ima izložene kontakte. Tako da bi bilo suludo da se taj konektor propiše kao standardni, obvezni.

 Premda je opet baš zbog toga najbolji, jer se uvijek potrgaju kontakti na kabelu, a ne konektor u mobitelu (događa se, ali puno rjeđe nego kod USB-c ili micro USB)

A to je super jer kabel kupiš za par dolara, a popravak mobitela košta da boli glava.

Najbolje da naprave novi standard da bude isti kao lightning ali da ima poklopac s oprugom koji se uvlači kad uštekavaš.

 

 

bus ned 26.1.2020 15:07
devotion kaže...
Darky kaže...
Kaby kaže...

Nešto takvo danas se već i događa u jako puno branši, zakonski su zamjenski dijelovi dostupni nekoliko godina ali džabe kad cijene tih dijelova često prelaze vrijednost uređaja..

 najgore je kad ti programiraju uređaj da se pokvari točno kad mu istekne garancija


ili ono što apple uredno radi izbaci novu generaciju mobitela /tableta a onda izbaci novi OS koji uspori staru generaciju uređaja.

 Hmm, zanimljivo. Mora da mi je iPad star točno 5 godina i koji bez problema vrti iOS 13 ušao u neki začarni krug laži.

 

Baš tako, moj iPad i iPhone vec negoliko godina uredno dobivaju nadogradnje, i nikakvih extra usporenja ne vidim,,, osim sta dolaze noviji i brzi, ali koji ce mi vrag, i ovi stari rade vise nego dobroooo

dabar_solta_V2 ned 26.1.2020 15:38
fer-de-lance kaže...
mbaksa kaže...

Lightning konektor ne valja jer ima izložene kontakte. Tako da bi bilo suludo da se taj konektor propiše kao standardni, obvezni.

 Premda je opet baš zbog toga najbolji, jer se uvijek potrgaju kontakti na kabelu, a ne konektor u mobitelu (događa se, ali puno rjeđe nego kod USB-c ili micro USB)

A to je super jer kabel kupiš za par dolara, a popravak mobitela košta da boli glava.

Najbolje da naprave novi standard da bude isti kao lightning ali da ima poklopac s oprugom koji se uvlači kad uštekavaš.

 

 

 mislim da sam cita negdi usb micro konektor da je napravljen tako da prvo ide kabel, cudno bi mi bilo da usbc nije napravljen na isti nacin. zapravo mislim svi moderni konektori da su rađeni s tim na umu.

CyberDemonVZ pon 27.1.2020 19:29
Serious NERD kaže...

but, bežični punjači su prilično neefikasni:

 I Bluetooth slušalice traju nekolikoko sati, lako se izgube i još više troše bateriju mobitela nego žićne slušalice, pa to nije spriječilo proizvođače da izbace 3.5mm utor.

Bez brige, nećemo odlučivati mi kako će se razvijati mobiteli nego Apple i Samsung a ostali će više manje kopirati. 

zokonja pon 27.1.2020 23:24

"Zastupnici Europskog parlamenta žele izaći u susret potrošačima i smanjiti elektronički otpad "

Da ste to imali namjeru ne bi nikad nametnuli AA(A)+ certificiranje kucanskih uredjaja. Upravo ti uredjaji sve vise doprinose stvaranju gomile otpada, jer su iskomplicirani dodatnim cesto skupim sklopovima (primjer: inverter kompresor na novim frizderima), dobitak u ustedi minimalan ali zato kad crkne kosta toliko da je popravk uglavnom neisplativ. Bacaj u smece i kupuj novi, sa bar jos jednim dodadnim plusem iza nepreglednog A niza.

love2ml86 uto 28.1.2020 16:29
zokonja kaže...
"Zastupnici Europskog parlamenta žele izaći u susret potrošačima i smanjiti elektronički otpad "

Da ste to imali namjeru ne bi nikad nametnuli AA(A)+ certificiranje kucanskih uredjaja. Upravo ti uredjaji sve vise doprinose stvaranju gomile otpada, jer su iskomplicirani dodatnim cesto skupim sklopovima (primjer: inverter kompresor na novim frizderima), dobitak u ustedi minimalan ali zato kad crkne kosta toliko da je popravk uglavnom neisplativ. Bacaj u smece i kupuj novi, sa bar jos jednim dodadnim plusem iza nepreglednog A niza.

Većina tih motora ima garanciju od 10 godina.. Valjda vrijede nešto..

Darky čet 30.1.2020 18:52
Neuk kaže...

Pa koliko Apple zaradi samo na dongle-ovima (kako li se vec zovu) i raznim konverterima i sličnim glupostima, normalno da im ne pada na pamet standardizirati se.

 to je samo dokaz koliko je njihovo tržište glupo...