lllnuclearlll čet 29.8.2019 16:40

Koji glup zaključak...

 

Iskoristivost električnih automobila je iznad 90%, dok je iskoristivost benzinskih motora oko 20%, a dizelskih oko 30%... 

 

A o ostalim sranjima koja u zrak ispuštaju motori s unutarnjim izgaranjem neću ni početi... Nije to samo CO2, što je sa svim otrovnim i kancerogenim spojevima?

 

btw. Doma moš složit solarnu elektranu i na nju napajati svoj automobil.

 

Jedini nedostatak el. automobila je što su jednostavno preskupi... 

Old Iggy čet 29.8.2019 16:53
lllnuclearlll kaže...

Koji glup zaključak...

 

Iskoristivost električnih automobila je iznad 90%, dok je iskoristivost benzinskih motora oko 20%, a dizelskih oko 30%... 

 

...

 

btw. Doma moš složit solarnu elektranu i na nju napajati svoj automobil.

 

Jedini nedostatak el. automobila je što su jednostavno preskupi... 

Zaključak je daleko od glupog.

BTW, ICE ima daleko veći iskoristivost. A volio bi vidjeti nekoga tko može i pošto doma složiti solarnu elektranu.

Na stranu cijena... Čak i nije toliko presudna.

jozef čet 29.8.2019 17:15

Sam elektromotor ima efikasnost i preko 90%, no što je s gubicima na kontroleru i punjenju?
I najlošiji moderni Dizelaši i maju preko 40%.
Brojke koje navodiš nisu ni približno točne. Koji je izvor tih podataka?

Ajar čet 29.8.2019 17:18

pa to su neki od nas tu pisali otpočetka: čitava ta elektoujdurma je besmislica za snobove i hipstere s previše novca (koji im treba uzeti, jasno), koji jednostavno nemaju mentalni kapacitet vidjeti čitavu sliku. kao i "internet stvari" i slične budalaštine. prosječni ljudski panj je izgubio svaki osjećaj mjere, a onaj tko misli da će kupnjom električnog vozila spasiti ljudsku rasu od uništenja i prirodu od zagađenja jednostavno je idiot (kojem se trgovci, banke i marketingaši iznimno vesele). i dalje se ne mogu načuditi opstanku drevnih "uljudbi" i po 4 tisuće godina bez svih "blagodati" koje mi imamo. danas se zbilja svakakve budalaštine nazivaju napretkom (iako se zapravo recikliraju odavno i s razlogom propale zamisli). ADAC: 12 points. 

Old Iggy čet 29.8.2019 18:03
uuY kaže...
N'bava kua ?

Ako zagađuješ proizvodeći el.energiju, onda i vozila koja troše tu energiju posredno zagađuju ?

Zaključak dostojan Grunfa.

Možda je dostojan Grunfa, ali je mnogima "sakriven" jer ne razmišljaju o tome.

Problem s Njemačkom je malo ekstreman, em gase nuklearke, em pale termoelektrane na ugljen (veći CO2), em se miču od dizelaša i idu u smjeru SUV / benzinci (ergo, veći CO2).

Vortac čet 29.8.2019 18:12
Old Iggy kaže...
 A volio bi vidjeti nekoga tko može i pošto doma složiti solarnu elektranu. 

 Solarne elektrane za kućanstvo (recimo da ti je samo za EV dovoljna od 3 kW)

 

SOLARNA ELEKTRANA 3kW : Solarni paneli SOLE 350AA-72 X 10kom - Baterije 48V-120Ah(cca 5,8kWh) - Hibridni pretvarač 3kW - Nosači i ostala sitna oprema - ugradnja opreme i puštanje u pogon

 

Cijena 33000kn

 

 

wifi čet 29.8.2019 18:20

Kako mislis "na stranu cijena"? Pa cijena je ta koja veliku vecinu ljudi u privatnim kucama sprjecava stavit solare danas i potpuno bit offgrid pomocu baterija...
Kad uz to dodas solarno grijanje za toplu vodu, evo samo iskesiraj i slozit mogu i sam...

HCMAA čet 29.8.2019 18:20

Iskoristivost foto-panela je oko 15-20%....ovisi o cijeni koju si spreman platiti...koliko se toga onda još izgubi dok dođe do baterije...baterije same po sebi stvaraju gubitke

inače to bi sve imalo smisla kad bi OBNOVLJIVI IZVORI stvarno postojali....Ali trenutačno ne postoji znanstveni dokaz za njihovo postojanje... čak i ovo što nazivamo IZVOR...bi preciznije bilo PRETVARAČ

Da nebi ispalo da pričam gluposti...onom tko dokaže da OBNOVLJIVI IZVORI postoje....kupujem novu TESLU

Old Iggy čet 29.8.2019 18:25
wifi kaže...
Kako mislis "na stranu cijena"? Pa cijena je ta koja veliku vecinu ljudi u privatnim kucama sprjecava stavit solare danas i potpuno bit offgrid pomocu baterija...
Kad uz to dodas solarno grijanje za toplu vodu, evo samo iskesiraj i slozit mogu i sam...

Na stranu cijena auta, ne panela. Oni su ionako ozbiljno isplativi samo za vodu.

Vortac čet 29.8.2019 18:26
Old Iggy kaže...

3 kW za EV?

I kako bi to punio? Ostavio ga doma i tramvajem otišao na posao? nadao se da je sunce? I za par dana pun?

 Malo više koncentracije ne bi škodilo - u opremi je i baterija od 5.8 kWh, dovoljno za cca. 30 km (koliko ja dnevno prosječno pravim s gradskim autom, ne znam za tebe).

 

Naravno, ako ti je 3 kW premalo, imaš u ponudi sustave sve do 100 kW. Ali mislim da ti to ne bi stalo na krov.

Old Iggy čet 29.8.2019 18:29
Vortac kaže...
Old Iggy kaže...

3 kW za EV?

I kako bi to punio? Ostavio ga doma i tramvajem otišao na posao? nadao se da je sunce? I za par dana pun?

 Malo više koncentracije ne bi škodilo - u opremi je i baterija od 5.8 kWh, dovoljno za cca. 30 km dnevno (koliko ja prosječno pravim s gradskim autom, ne znam za tebe).

 

Naravno, ako ti je 3 kW premalo, imaš u ponudi sustave sve do 100 kW. Ali mislim da ti to ne bi stalo na krov.

Ja jesam koncentriran.

Baterija od pet kilovatsati?

Što s tim, punim romobil? Da radim u prosjeku 30 km dnevno, uzeo bi taksi. 

HCMAA čet 29.8.2019 18:33


SOLARNA ELEKTRANA 3kW : Solarni paneli SOLE 350AA-72 X 10kom - Baterije 48V-120Ah(cca 5,8kWh) - Hibridni pretvarač 3kW - Nosači i ostala sitna oprema - ugradnja opreme i puštanje u pogon
Cijena 33000kn

dodaje još toliko za baterije...jerbo je ovih 5,8 malo...to ovi paneli iz ponude napune za dva...tri...sata..i nakon toga...prazan hod...u zimskim uvjetima..po mraku ideš na posao...po mraku se vraćaš...kad misliš puniti...kad dođeš kući...spojiti na bateriju iz ponude... pa je skroz isprazniti...i onda za svoje kućne potrebe opet koristiti HEP..ovu struju....onda je bolje koristiti samo HEP...ili još na onih 33000...dodati još toliko...za biti off grid....ispod 10000€....ne ide

F10EXX čet 29.8.2019 18:40

Zakaj se ne bi mogla termoelektrana zamijeniti obnovljivim? Pa imas energy storagea koliko oces, od reverzibilnog hidra, molten salta, pa do baterija. Gle cuda, i auti s baterijama su vid storagea. Nek najjeftinijabstruja u svijetu s dominantnim solarom bude u podne pa ce se svi el auti punit u podne, a poslije dodjes doma i ubacis ga u V2G sistem i imas doma strujice kolko ti treba.

Uostalom, bilo koje realno moguce povecanje broja el. automobila na cestama bez problema visestruko nadmasuje instalacija novih obnovljivih izvora, pa nema potrebe naricati nad trenutnim mixom izvora.

Vortac čet 29.8.2019 18:42
Old Iggy kaže...

Baterija od pet kilovatsati?

Što s tim, punim romobil? Da radim u prosjeku 30 km dnevno, uzeo bi taksi. 

 Pa uzmi, tko ti brani? Ali mislim da npr. Uber naplaćuje po kilometru 3.6 kn, to je dakle svaki dan 108 kn... za jednu godinu vozikanja taxijem već možeš kupiti taj hibridni solarni sustav od 3 kW.

 

Prosječna potrošnja na mom EV-u je sada po ljeti 14.2 kWh na 100 km, dakle sa 5.8 kWh bi mogao napraviti 40 km, ali ako uračunamo i eventualne gubitke, 30 km je realnija procjena.

 

Kao što vidiš, nema potrebe za djetinjastim pitanjima i usporedbama - sve se da izračunati, ako se malo potrudiš.

 

Old Iggy čet 29.8.2019 18:43
F10EXX kaže...
Zakaj se ne bi mogla termoelektrana zamijeniti obnovljivim? Pa imas energy storagea koliko oces, od reverzibilnog hidra, molten salta, pa do baterija. Gle cuda, i auti s baterijama su vid storagea. Nek najjeftinijabstruja u svijetu s dominantnim solarom bude u podne pa ce se svi el auti punit u podne,

Imaš neki jeftini primjer reverzibilne elektrane?

O ovom da bi se svi punili u podne...

lllnuclearlll čet 29.8.2019 18:50

Kako god bilo, vožnja električnim autom je višestruko jeftinija nego vožnja ICE vozilima... Od cijene po kilometru, do cijene održavanja, pa sve do trajnosti vozila.

 

Jedini problem je u cijeni vozila 

 

A čisti izvori energije... Doći će to sve polako na svoje, a vjerujem i bolje baterije... Možda ne za našeg života, ali kad tad će ICE motori otići u povijest.

Old Iggy čet 29.8.2019 18:53
volegradele kaže...
Meni nije jasno zasto se dizelasi smatraju šporkijim od benzinaca kad benzinac stvara vise CO2?
Ili stvaraju jos nesto drugo sto benzinci nisu?!

CO2 je najmanji problem. Ima toga još.

lllnuclearlll kaže...

Kako god bilo, vožnja električnim autom je višestruko jeftinija nego vožnja ICE vozilima... Od cijene po kilometru, do cijene održavanja, pa sve do trajnosti vozila.

Jeftinija je uz pretpostavku razvlačenja TCO-a na bar deset godina.

Realno, nitko ne vozi auto 10 godina i nitko nije zainteresiran na visok CAPEX i mali OPEX.

Vortac čet 29.8.2019 19:02
HCMAA kaže...

SOLARNA ELEKTRANA 3kW : Solarni paneli SOLE 350AA-72 X 10kom - Baterije 48V-120Ah(cca 5,8kWh) - Hibridni pretvarač 3kW - Nosači i ostala sitna oprema - ugradnja opreme i puštanje u pogon
Cijena 33000kn

dodaje još toliko za baterije...jerbo je ovih 5,8 malo...to ovi paneli iz ponude napune za dva...tri...sata..i nakon toga...prazan hod...u zimskim uvjetima..po mraku ideš na posao...po mraku se vraćaš...kad misliš puniti...kad dođeš kući...spojiti na bateriju iz ponude... pa je skroz isprazniti...i onda za svoje kućne potrebe opet koristiti HEP..ovu struju....onda je bolje koristiti samo HEP...ili još na onih 33000...dodati još toliko...za biti off grid....ispod 10000€....ne ide

 Ovo su realne primjedbe. Ali evo, ja razmatram kupovinu jednog takvog hibridnog sustava i ne isplati se ići na 100% off-grid jer to onda podrazumijeva kudikamo veću investiciju. Puno je isplativije ići na opciju koja ti garantira recimo uštedu od 60-70% na računu za električnu energiju, s HEP-om kao opskrbljivačem u situacijama kojima solar nije dorastao (zimski uvjeti, oblačno vrijeme itd). S tim da sam ja na moru, što je pogodnije podneblje za solare nego kontinent.

bugovac222 čet 29.8.2019 19:17

Pitanje je koliko CO2 se potroši za izdvajanje litijuma koga u rudi ima prilično malo u %, a i drugih rijetkih elemenata? Osim toga, sadašnja nalazišta i rezerve litijuma nisu dovoljne za baterije milijardi električnih auta.

bugovac222 čet 29.8.2019 19:22

Najbolji su mi ovi što kažu "doći će i bolje baterije". Pa baterije su ključna komponenta. Sve ostalo smo imali i prije 100 godina. Prvo auto je bilo električno prije više od 100 godina i tada su mogli reći "još samo bolje baterije i sve 5". Dakle bolje baterije možemo očekivati možda 2120, a možda i nikad.

lllnuclearlll čet 29.8.2019 19:51
bugovac222 kaže...

Najbolji su mi ovi što kažu "doći će i bolje baterije". Pa baterije su ključna komponenta. Sve ostalo smo imali i prije 100 godina. Prvo auto je bilo električno prije više od 100 godina i tada su mogli reći "još samo bolje baterije i sve 5". Dakle bolje baterije možemo očekivati možda 2120, a možda i nikad.

 aj pogledaj razvoj baterija zadnjih 15 godina... recimo usporedi bateriju Nokie 3310 i Huaweia P20 Pro... ima razlike? Ima, i to prilično velike... A polako s dolaskom masovnosti elektro automobila, razvijat će se i baterije, pa eto i 2120te... tko veli da mora bit za našeg života?

ranko091 čet 29.8.2019 20:30
HCMAA kaže...



dodaje još toliko za baterije...jerbo je ovih 5,8 malo...to ovi paneli iz ponude napune za dva...tri...sata..i nakon toga...prazan hod...u zimskim uvjetima..po mraku ideš na posao...po mraku se vraćaš...kad misliš puniti...kad dođeš kući...spojiti na bateriju iz ponude... pa je skroz isprazniti...i onda za svoje kućne potrebe opet koristiti HEP..ovu struju....onda je bolje koristiti samo HEP...ili još na onih 33000...dodati još toliko...za biti off grid....ispod 10000€....ne ide

 zar nema opcija kad se baterije napune da višak ide u mrežu natrag?

bugovac222 čet 29.8.2019 20:41
lllnuclearlll kaže...
bugovac222 kaže...

Najbolji su mi ovi što kažu "doći će i bolje baterije". Pa baterije su ključna komponenta. Sve ostalo smo imali i prije 100 godina. Prvo auto je bilo električno prije više od 100 godina i tada su mogli reći "još samo bolje baterije i sve 5". Dakle bolje baterije možemo očekivati možda 2120, a možda i nikad.

 aj pogledaj razvoj baterija zadnjih 15 godina... recimo usporedi bateriju Nokie 3310 i Huaweia P20 Pro... ima razlike? Ima, i to prilično velike... A polako s dolaskom masovnosti elektro automobila, razvijat će se i baterije, pa eto i 2120te... tko veli da mora bit za našeg života?

 

 

Oprosti ali kakav je to razvoj zadnjih 15 god? Radi se o istim Li-ion baterijama i kod jednog i kod drugog telefona. Druga ima 4 puta veći kapacitet i dimenzije. Ne vidim nikakav razvoj baterija od tada.