Stux sri 11.6.2014 15:58
zviznemte kaže...

Ja sve to mogu vidjeti. I svi moji podaci mi pisu od oiba do mog zubara. Jedino ne radi to da se može skinuti domovnica.

Probaj ovo KLIK, ali nema ti domovnice ja mislim. Za sada samo vjencani i rodni od papirologije...

Edit: A trebala bi bit i domovnica. Domovnica, rodni list, vjenčani list i izvadak iz matice rođenih.

zviznemte sri 11.6.2014 16:05
Stux kaže...
zviznemte kaže...

Ja sve to mogu vidjeti. I svi moji podaci mi pisu od oiba do mog zubara. Jedino ne radi to da se može skinuti domovnica.

Porbaj ovo KLIK, ali nema ti domovnice ja mislim. Za sada samo vjencani i rodni od papirologije...

Edit: A trebala bi bit i domovnica. Domovnica, rodni list, vjenčani list i izvadak iz matice rođenih.

Je je ima i sad sam je skinuo Sve radi. :D

Hayden čet 12.6.2014 20:41

Taj je projekt u principu dobra ideja, ali su mu slabe šanse da uspije uz političare koji žive u kamenom dobu i našu "genijalnu" administraciju. Sa tehničke strane treba imati visoke mjere zaštite od raznih zlouporaba i povreda privatnosti. Tek nakon nekoliko godina ćemo vidjeti da li će to uspjeti. 

skoosha pet 13.6.2014 10:03
TheThing kaže...

Netko ti ukrade mail i ima pristup apsolutno SVIM informacijama o tebi, i to valjanim. Može ih isprintati i raditi s njima što god hoče. Ja sam se nadao pravome tokenu.

 

A inače ako ti netko provali u mail, ne može po mailovima znati tko si i iskopati informacije o tebi? Jedini način da išta zna, je da si mailom šalješ svoje dokumente. Nigdje na mailu ne možeš znati korisničko ime / lozinku za ePass, a pogotovo podatke za login preko mTokena.

 

Koja je razlika između pravog tokena i mTokena? I jedan i drugi generiraju kod čija je valjanost određeni period, u ovom slučaju 90 sekundi. Situacija sa mobitelom kao i sa pravim tokenom, ako ti ga ukradu, mos se slikat. A i da si dobio pravi token, opet ti svi podatci (oni za koje si to odabrao) dolaze na mail...

TheThing pet 13.6.2014 10:48
skoosha kaže...
TheThing kaže...

Netko ti ukrade mail i ima pristup apsolutno SVIM informacijama o tebi, i to valjanim. Može ih isprintati i raditi s njima što god hoče. Ja sam se nadao pravome tokenu.

 

A inače ako ti netko provali u mail, ne može po mailovima znati tko si i iskopati informacije o tebi? Jedini način da išta zna, je da si mailom šalješ svoje dokumente. Nigdje na mailu ne možeš znati korisničko ime / lozinku za ePass, a pogotovo podatke za login preko mTokena.

 

A može te pratiti u pravom zivotu i razgovarati s ljudima s kojim si pricao pa opet znati sve o tebi -.-  Pa govorim o mailu....  Na mail dobiješ na početku 2 maila, za mtoken i mpass:

Vaš korisnički identifikator za e-Građani mToken je:  1234567890

I drugi mail za epass aktivacijski mail.  (iako ovdje nemaš apsolutno nikakav podatak)

Kako god da bilo, odes samo na reset lozinke i dobijes je na mail i opet ima potpuni pristup.

 

 

Koja je razlika između pravog tokena i mTokena? I jedan i drugi generiraju kod čija je valjanost određeni period, u ovom slučaju 90 sekundi. Situacija sa mobitelom kao i sa pravim tokenom, ako ti ga ukradu, mos se slikat. A i da si dobio pravi token, opet ti svi podatci (oni za koje si to odabrao) dolaze na mail...

 

Pravi token tj kao onaj za internet bankarstvo tu nitko nemože znati ništa, čak i da ti dođu u kuču i ukradu token što će s njime bez lozinke, a lozinka niti bilo kakva informacija o tokenu NE dolazi na mail. I s ovakvim tokenom bi bilo puno više sigurniji nego s ovim što su napravili, ali naravno to je besplatno, a ovako bi ipak morao platiti neki iznos za token koji bi bio puno sigurniji i mislim da nikome nebi bilo žao dati 100-200 kuna za takav token (makar meni ne).

 

hrx pet 13.6.2014 11:23
TheThing kaže...
(...)

Pravi token tj kao onaj za internet bankarstvo tu nitko nemože znati ništa, čak i da ti dođu u kuču i ukradu token što će s njime bez lozinke, a lozinka niti bilo kakva informacija o tokenu NE dolazi na mail. (...)

e - Građani mToken upute za korisnike [PDF], stranica 7:

 

U sljedećem koraku Vas aplikacija traži da unesete proizvoljno odabrani PIN, te da ga kao takvog još jednom ponovno upišete. PIN je Vaša tajna kombinacija brojeva koja je neophodna prilikom svakog ulaska u aplikaciju. Može sadržavati minimalno 4, a maksimalno y znamenki.

Preporučamo da za PIN broj odaberete Vama lako pamtljivu kombinaciju brojeva te da ga nikako ne nosite zapisanog uz mobilni uređaj ili pohranjenog u bilo kojem obliku na taj isti uređaj.

 

Dakle, mToken je kao i obični zaštićen lozinkom (PIN-om).

 

Korisnički identifikator dobiješ na mail da se prilikom instalacije određeni mToken poveže s određenim korisnikom, a zatim se m-tokenu dodjeljuje jedinstveni serijski broj. Da bi se mToken povezao, potrebna je i inicijalna lozinka koja se ne šalje mailom ( (...) inicijalnu lozinku koju ste dobili od službenika u poslovnici FINA - e (...) ) i vjerujem da se radi o jednokratnoj lozinci. Dakle, čak ako netko i ima korisnički identifikator, mora otići u poslovnicu FINA-e po inicijalnu lozinku da bi mogao aktivirati novi mToken s tim identifikatorom.

Bastardo pet 13.6.2014 11:23

Autor: Sandro Vrbanus

 

Ovu vijest sam procitao na 24sata ili na indexu. par dana prije no sto sam ju ugledao na Bug-u. Istini za volju, tamo je bilo trun opsirnije napisano nego ovdje.

Ono sto me boli kada vidim ovakav clanak na bugu je cinjenica da je clanak toliko sturo odradjen s obzirom da ga izbacuje najveci informaticki mjesecnih u regiji a tema je isprepletena s onime sto Bug pokriva.

Zar se dragi kolega Sandro nije mogao uputiti do vladine birokracije, malo ispitati tehnicki aspekt svega ... da li su podatci samo u Zagrebu, ili ima kopija i negdje dalje (Split, Rijeka, Osijek), koliko bandwitha je dostupnu serverskom clusteru koji ce opsluzivati korisnike? Kako je rijesena redundancija? Do kada se planira povecati lepezu usluga koje ce gradjani moci koristiti (jer sam na tom drugom portalu procitao da ce se ovim putem moci vidjeti djetetove ocjene u imeniku - a ovdje o tome ni rijeci).

 

Ovo je velika stvar, kako za Hrvatsku, tako i za malog gradjanina koji kupuje drzavne biljege i ceka u redu za dokumente. Autor je ovo odradio u istom stilu kada mene zena natjera da usisem stan, pa iz inata usisem samo gdje oko vidi, a sve ostalo zbuksam ispod kreveta i tepiha ...

Steta ...

Bitanga pet 13.6.2014 11:27
Bastardo kaže...

Autor: Sandro Vrbanus

 

Ovu vijest sam procitao na 24sata ili na indexu. par dana prije no sto sam ju ugledao na Bug-u. Istini za volju, tamo je bilo trun opsirnije napisano nego ovdje.

Ono sto me boli kada vidim ovakav clanak na bugu je cinjenica da je clanak toliko sturo odradjen s obzirom da ga izbacuje najveci informaticki mjesecnih u regiji a tema je isprepletena s onime sto Bug pokriva.

Zar se dragi kolega Sandro nije mogao uputiti do vladine birokracije, malo ispitati tehnicki aspekt svega ... da li su podatci samo u Zagrebu, ili ima kopija i negdje dalje (Split, Rijeka, Osijek), koliko bandwitha je dostupnu serverskom clusteru koji ce opsluzivati korisnike? Kako je rijesena redundancija? Do kada se planira povecati lepezu usluga koje ce gradjani moci koristiti (jer sam na tom drugom portalu procitao da ce se ovim putem moci vidjeti djetetove ocjene u imeniku - a ovdje o tome ni rijeci).

 

Ovo je velika stvar, kako za Hrvatsku, tako i za malog gradjanina koji kupuje drzavne biljege i ceka u redu za dokumente. Autor je ovo odradio u istom stilu kada mene zena natjera da usisem stan, pa iz inata usisem samo gdje oko vidi, a sve ostalo zbuksam ispod kreveta i tepiha ...

Steta ...

 

Tko kaže da je ovo jedini članak u Bugu na tu temu?

Najbolje da je sad 2 mjeseca proučavao pa onda napisao članak. Pa valjda je bolje da je objavio vijest odmah.

ihush pet 13.6.2014 11:32
Bastardo kaže...

..

Ono sto me boli kada vidim ovakav clanak na bugu je cinjenica da je clanak toliko sturo odradjen s obzirom da ga izbacuje najveci informaticki mjesecnih u regiji a tema je isprepletena s onime sto Bug pokriva.

 ...
Steta ...

- da. Al' tako je to kad u inoformativnim člancima nema sponzora/interesa. Možda bi ipak interes časopisa trebao biti 'core biz' tj pisanje inormativnih sadržaja vezanih uz IP umjesto pukog C/P ili plaćenih oglasa kad im po prirodi 'interesa' nije teško raspisati se...

 

btw, neka info u nekim vijestima na TVu početkom tjedna, mToken trebutno (je bio?) samo za android.. uz najavu za ostale platforme.

Bastardo pet 13.6.2014 12:01
Bitanga kaže...

 

Tko kaže da je ovo jedini članak u Bugu na tu temu?

Najbolje da je sad 2 mjeseca proučavao pa onda napisao članak. Pa valjda je bolje da je objavio vijest odmah.

Gle - ovako je po meni samo osramotio list i struku. Niti je rekao ista sto nismo znali od prije, niti je usao u detalje, niti je pokrio sve ono sto su cak i ostali portali (a svi znamo kakvi su) prenijeli. Nemam nista protiv njega, da ne bi ispalo da sam mucki djubar, ali ovo je prevelika vijest da bi se obradila povrsno. On je u Zagrebu. Netko mjerodavan je u Zagrebu. Ja vjerujem da bug ima svoje kontakte u vladi koji se bave ili su odgovorni za informatiku, pa bi se brzo naslo s kime se moze popricati o tom projektu. Ne treba citateljima visio shema redundancije i tehnicke specifikacije klime u datacentru ... nego neki obicni tehnicki podatci o jezgri sustava, opcenito o redundanciji, o nekim proracunima (koliko se nadaju imati posjetitelja, koliko sustav moze podnijeti, ...).

Ako si ti zaista uvjeren da tu ima stofa za dvomjesecno proucavanje, onda svaka cast. Svi ti detalji se dobiju od odgovarajuce osobe uz jednu 30-minutnu kavicu. Ako jos padne koja slika iz datacentra - zaokruzimo to na 2-3 sata.

Onaj clanak o slijetanju najveceg aviona na svijetu u Zargeb je bio odlicno odradjen a nema apsolutno nikakve veze s onime sto ovaj casopis pokriva.

Ovaj clanak koji podrazumjeva vecinu onoga o cemu Bug pise je odradjen i manje nego povrsno. Znaci po tebi je bolje da je on samo pljucnio 80% poznatih cinjenica nego da je investirao dan-dva i napravio clanak na koji bi ljudi rekli "WOW!".

Bitanga pet 13.6.2014 12:31
Bastardo kaže...
Znaci po tebi je bolje da je on samo pljucnio 80% poznatih cinjenica nego da je investirao dan-dva i napravio clanak na koji bi ljudi rekli "WOW!".

 

09.06. kad je izašao ovaj članak koji komentiramo nisam nijedan suvisli tekst vidio o tome. Tek 10.06 kad je sustav krenuo su se počeli pojavljivati korisni tekstovi i reportaže.

A bug je naknadno (jučer) napisao jedan puno bolji tekst na tu temu. http://www.bug.hr/komentari/projekt-gradani-birokracija-se-seli-internet/133439.aspx

DigiMagic pet 13.6.2014 12:49
Bitanga kaže...
09.06. kad je izašao ovaj članak koji komentiramo nisam nijedan suvisli tekst vidio o tome.

Pa u tome i jest problem - kakvi su to "novinari" koji funkcioniraju na principu "još nitko nije istražio temu, nemam otkuda prepisati, radije ću onda napisati bezvezni kratki tekst bez informacija"?

 

Bastardo pet 13.6.2014 12:51
Bitanga kaže...

 

09.06. kad je izašao ovaj članak koji komentiramo nisam nijedan suvisli tekst vidio o tome. Tek 10.06 kad je sustav krenuo su se počeli pojavljivati korisni tekstovi i reportaže.

A bug je naknadno (jučer) napisao jedan puno bolji tekst na tu temu. http://www.bug.hr/komentari/projekt-gradani-birokracija-se-seli-internet/133439.aspx

E za ovaj linkani clanak nisam znao. Daleko detaljnije i bolje odradjeno, iako jos fali malo tehnickih detalja, ali su svi drugi aspekti odlicno pokriveni.

Eto ... mea culpa, mea maxima culpa.

ihush pet 13.6.2014 13:23
Bastardo kaže...
Bitanga kaže...

 

09.06. kad je izašao ovaj članak koji komentiramo nisam nijedan suvisli tekst vidio o tome. Tek 10.06 kad je sustav krenuo su se počeli pojavljivati korisni tekstovi i reportaže.

A bug je naknadno (jučer) napisao jedan puno bolji tekst na tu temu. http://www.bug.hr/komentari/projekt-gradani-birokracija-se-seli-internet/133439.aspx

E za ovaj linkani clanak nisam znao. Daleko detaljnije i bolje odradjeno, iako jos fali malo tehnickih detalja, ali su svi drugi aspekti odlicno pokriveni.

Eto ... mea culpa, mea maxima culpa.

(možda za utjehu, nije tvoj grijeh...)

 

- pa kad se postavi pitanje što je informacija.. tad je jedan od kriterija i vrijeme.. jer informacija na vrijeme nije jednaka zakašnjeloj. Sam IT je 'informacija' u nazivu. Koji smisao je novinarstva kao bar takvu stvar ne mogu na vrijeme obraditi, kvalitetno, kao što je to ovaj sponemuti članak (od 12., jučer) ... ista pitanja postavljam prvog dana, 9. tj zašto se nosi komad papira na šalter, institucije A koja to zapravo ima samo se naziva institucija B. Odgovor iz članka, zakonska regulativa. Odgovor (kojeg bi Oleg izvukao) je volonterizam..

dodatno podpitanje, ako skinem PDF dokument, nema baš nikakvog razloga ne sumnjati u njegovu valjanost jer je vrlo lako editirati dokument kad je jednom u 'rukama', da ga ŠalterušaTM sama skine s odgovarajućeg servera npr rodni list, tad se i ta mogućnost eliminira. Jesu li vrli sabornici uopće pomislili na tu mogućnost? Inače glasačka mašinerija radi, zašto sad ne radi? WTF je problem (osim što dužnosnici imaju važnijh poslova nego tamo neke zakone i sl...)..

Naravno, znam i razlog zašto to šalteruša ne radi (if-then), ona nema pravo pristupa osobnim podacima, osim onima koje ima pravo pristupa. To se jednostavno rješava, jednako kao što svaki put kad kupac plaća karticom u konzumu... KUPAC (korisnik) otipka pin i autorizira plaćanje svojom karticom, to ne radi blagajnica, to radi korisnik. Jednako pravilo može biti na šalteru s dokumnetima, tj pin-šifra-token ili 'palac' za otisak prsta. Svejdno. Tad bi Šalteruša samo tražila autorizaciju za skidanje potrebnog dokumenta i svi pravni problemi (osobni podaci..) su rješeni.

- Al' ne u sezoni krastavaca i nogometa, poplave i problema sa slinavicom (nije ona kravlja-svnjska boleština, nego akronim RI ogranka ex.minsitra..).

 

-mogu li npr BUGovi novinari gurnuti nekome mikrofon (ne tamo..) pod nos i tražiti neki takakv odgovor? Ili komu što gurnuti... da bi se dobio odgovor??

 

hrvooje čet 26.6.2014 00:42

sjeća li se netko lažnih blokiranja tvrtki preko FINA-e i izjava da FINA ništa ne kontorlira, dovoljno je potpisati da se kazneno odgovara za potpisano. baš me zanima koliko će dugo proći vremena dok se ne pojavi slučaj da je netko drugi obavio registraciju umjesto vas i 'podigao' vašu lozinku u FINA-i

kizo2703 čet 26.6.2014 01:14
hrvooje kaže...

sjeća li se netko lažnih blokiranja tvrtki preko FINA-e i izjava da FINA ništa ne kontorlira, dovoljno je potpisati da se kazneno odgovara za potpisano. baš me zanima koliko će dugo proći vremena dok se ne pojavi slučaj da je netko drugi obavio registraciju umjesto vas i 'podigao' vašu lozinku u FINA-i

Da ,ali samo ako taj netko ima tvoju osobnu ili putovnicu ,OIB i dobro je uvježbao tvoj potpis.

gljinoliga čet 26.6.2014 20:03
memulica kaže...

.. a da konačnoooo jednostavno ukinete lokalnu 'samoupravu' ?

 

Županije odma sad, a ostalo u roku par godina.

 

Nije problem u ljudima vec u prekomjernim potrosacima papira i benzina Smokers

 

boatenga kaže...

Najprije ipak treba otići po lozinku i korisničko ime u finu..

Kao i za e-radnu knjižicu, treba otići na hzmo po navedeno..

Samo da ne bude da za svaki papir treba otići po lozinku u svaki ured..

 

Konacno ce i nigerijski ribichi moci doci bolje zarade uz akciju "Elektronkom po glavi (e-gradana)"

Dado_ZG78 uto 1.7.2014 11:04

Ovo je tek začetak te usluge, funkcionalnost za sada nudi tek rudimentarne preglede i skoro nikakvu interakciju.

Nadam se da će se to dalje razvijati i da ćemo kroz godinu, dvije imati zaista potpuno funkcionalnu uslugu.

zviznemte sub 12.7.2014 00:32

Evo mala pomoć ako nekome se nekome ne želi otvoriti prozor za Prijavu a koristi Mozillu Firefox preglednik

 

  Kad dođete na ovaj prozor pritisnite opciju skojom čete se prijaviti. Kad pritisnete opciju neće vam doči prozor za upisati podatke nego će vam gore pri vrhu izači žuta oznaka. Pritisnite na mogučnosti, izači će vam padajući izbornik i pritisnite "Dopusti skočne prozore za nias.gov.hr" Nakon toga osvježite/refreshajte (F5) stranicu i izaći će vam stranica za prijavu.

zviznemte čet 4.9.2014 15:35
Marijo84 kaže...

Može jedno brzopotezno?

Aktivirao sam ePass u fini al nisam znao da mToken isto trebam prijaviti, jeli ga mogu aktivirati negdje preko ePass ili moram opet ić kod tete u FINU ? 

Hvalaaa  

mToken nije potreban jedino ako koristite smartphone ga možete ići aktivirati....ja mislim opet kod tete na šalteru. :)