danko99 sri 28.6.2017 10:34

Sve dok ja mogu dič na Bitcoin bankomatu ili bilo koji drugi način,lovu.Znači prodat svoj Bitcoin za svima nam dragi papirnati keš,za mene je to novac kao i svaki drugi.Kako ga drugi definiraju,meni je potpuno nebitno.Kad pogledaš,novac na tvom bankovnom računu?šta je to?jel to hrpa brojeva koje vidiš na bankomatu?je.Isto tako,Bitcoin je hrpa brojeva u mom Bitcoin novčaniku.U čemu je razlika onda dizanja para na bankomatu i Bitcoin bankomatu?Nema je.Razlika je jedino na koji način dođeš do tih brojeva koje imaš na računu.Na pravom bankomatu dolazim do brojeva radeči cijeli dan šugave poslove,onda,na kraju mjeseca,dođe mi muka kad vidim koliko sam dobil plače.Do Bitcoina dolazim trejdanjem na burzi,postanjem na Steemit blogu.Na taj način mogu bez pol muke zaradit duplu godišnju plaču,koju dobijem na "pravom" poslu.Pa ti onda reci meni da nema tu kruha.Ne da ima kruha,nego je i pečeni pajcek tu!ima vina,soka! :)

NEW_MAN sri 28.6.2017 11:01

Razlika je ta da novac na bankomatu u tvojoj banci iz dana u dan ne moze izgubit drasticno na vrijednosti dok virtualne valute skacu ko lude. Kad virtualna valuta dojde do nekog plafona i prestane varirat te bude opce prihvacena kao valuta a ne kao nesto prek cega se spekulira ili pere novac onda bude virtualna valuta = pravi novac.
Trenutno je virtualna valuta nesto ko dionice samo kaj s tom valutom mozes i kupovat nesto ali realno gledano se koristi za kriminalne djelatnosti.

danko99 sri 28.6.2017 11:43

Pa da,tu si u pravu,cijene skaču ko lude..Ali da nije tako ja na virtualnim valutama nebih zaradil skoro ništa.Ja bih definirao "pravi novac" kao nešto što možeš razmjenit za neku robu ili uslugu,stoga ja smatram Bitcoin pravim novcem.Kao i svaki novac,tako se i Bitcoin koristi za kriminalne djelatnosti.Procjenjuje se da se godišnje "opere" 1-2 triljuna "pravih" dolara.Koliko vrijede svi Bitcoini na svijetu?Manje od biljun dolara?.O čemu pričamo onda?Naravno da se koristi i za nelegalne svrhe.Pa zar je moguče napravit na ovom svijetu bilo kakvu valutu a da se ona neče koristit u ilegalne svrhe?To se nažalost podrazumjeva za svaku valutu,za svaki novac.

Magnolia_fan pet 7.7.2017 12:41
danko99 kaže...

Pa da,tu si u pravu,cijene skaču ko lude..Ali da nije tako ja na virtualnim valutama nebih zaradil skoro ništa.Ja bih definirao "pravi novac" kao nešto što možeš razmjenit za neku robu ili uslugu,stoga ja smatram Bitcoin pravim novcem.Kao i svaki novac,tako se i Bitcoin koristi za kriminalne djelatnosti.Procjenjuje se da se godišnje "opere" 1-2 triljuna "pravih" dolara.Koliko vrijede svi Bitcoini na svijetu?Manje od biljun dolara?.O čemu pričamo onda?Naravno da se koristi i za nelegalne svrhe.Pa zar je moguče napravit na ovom svijetu bilo kakvu valutu a da se ona neče koristit u ilegalne svrhe?To se nažalost podrazumjeva za svaku valutu,za svaki novac.

 Sto ti hoces tocno? Bitcoin nije isti kao kuna, dolar, euro jer iza njega ne stoji drzava. Popularnost raste i broj mjesta gdje ga se korisiti takodjer. Koja je svrha bitcoina? Koja je svrha novca? Dakle samo digitalna varijanta istoga.

Mandor pon 17.7.2017 19:25

A što znači da iza valute stoji država? Država kaže da se unutar područja suvereniteta mora primiti valuta kao sredstvo plaćanja. Međutim, cijene se slobodno formiraju. Što kad zbog kolapsa ekonomije nastane hiperinflacija? Tko ti garantira vrijednost novca? Ah, da. Nitko. Isto, ako ne postoji interes za otkupom tvoje valute u drugim državama, bezvrijedan je. Probaj s konvertibilnim markama u Hrvatskoj ili odnesi kune u Kinu.

Novac vrijedi samo toliko koliko postoji potražnja za njime i to ga ne čini puno drugačijim od virtualnog novca, a ni od drugih roba. Novac je samo lakši za korištenje od drugih materijalnih dobara. Zato ga koristimo.

mr.ezrider čet 27.7.2017 23:05

ne znam uopce koja je svrha ovog clanka .. osim zakljucka autora da ce vladari ostati vladari .. paaaa mozda i hoce al bila je hrpa revolucija u povijesti koja je dokazala da vladari i ne moraju vjecno vladati i da se ponekad dogodi redistribucija bogatstva ..

ovo je nesto novo i drugacije .. ethereum je platforma za aplikacije .. i plan je sloziti "skynet" na kojem ce se appovi vrtiti .. automatizirano i distribuirano .. i vrlo je interesantno rjesenje za masu stvari

bitcoin je obicni coin .. ali je prvi i najveci i ogromne kolicine novaca su ulozene u kovanje jednog btca .. sto za fiat valutu nije slucaj .. dakle ima vec neku ulozenu vrijednost .. vjerujem da ce postati new gold kako ga zovu jer ima smisla s vise strana ..

uglavnom .. blockchain je fora koja ce ostati .. i na kojoj ce se razviti mnoge nove tehnologije .. pa je moguce da se dogodi i neki pomak u distribuciji bogatstva a time i moci ..

mozda ekipa koja je vladala stoljece/dva .. vise ne bude .. a mozda i ne dodje novi vladar ili barem ne bude imao moc u danasnjem obimu ..

mr.ezrider čet 27.7.2017 23:05

ne znam uopce koja je svrha ovog clanka .. osim zakljucka autora da ce vladari ostati vladari .. paaaa mozda i hoce al bila je hrpa revolucija u povijesti koja je dokazala da vladari i ne moraju vjecno vladati i da se ponekad dogodi redistribucija bogatstva ..

ovo je nesto novo i drugacije .. ethereum je platforma za aplikacije .. i plan je sloziti "skynet" na kojem ce se appovi vrtiti .. automatizirano i distribuirano .. i vrlo je interesantno rjesenje za masu stvari

bitcoin je obicni coin .. ali je prvi i najveci i ogromne kolicine novaca su ulozene u kovanje jednog btca .. sto za fiat valutu nije slucaj .. dakle ima vec neku ulozenu vrijednost .. vjerujem da ce postati new gold kako ga zovu jer ima smisla s vise strana ..

uglavnom .. blockchain je fora koja ce ostati .. i na kojoj ce se razviti mnoge nove tehnologije .. pa je moguce da se dogodi i neki pomak u distribuciji bogatstva a time i moci ..

mozda ekipa koja je vladala stoljece/dva .. vise ne bude .. a mozda i ne dodje novi vladar ili barem ne bude imao moc u danasnjem obimu ..

mr.ezrider čet 27.7.2017 23:05

ne znam uopce koja je svrha ovog clanka .. osim zakljucka autora da ce vladari ostati vladari .. paaaa mozda i hoce al bila je hrpa revolucija u povijesti koja je dokazala da vladari i ne moraju vjecno vladati i da se ponekad dogodi redistribucija bogatstva ..

ovo je nesto novo i drugacije .. ethereum je platforma za aplikacije .. i plan je sloziti "skynet" na kojem ce se appovi vrtiti .. automatizirano i distribuirano .. i vrlo je interesantno rjesenje za masu stvari

bitcoin je obicni coin .. ali je prvi i najveci i ogromne kolicine novaca su ulozene u kovanje jednog btca .. sto za fiat valutu nije slucaj .. dakle ima vec neku ulozenu vrijednost .. vjerujem da ce postati new gold kako ga zovu jer ima smisla s vise strana ..

uglavnom .. blockchain je fora koja ce ostati .. i na kojoj ce se razviti mnoge nove tehnologije .. pa je moguce da se dogodi i neki pomak u distribuciji bogatstva a time i moci ..

mozda ekipa koja je vladala stoljece/dva .. vise ne bude .. a mozda i ne dodje novi vladar ili barem ne bude imao moc u danasnjem obimu ..

ludi kekec ned 30.7.2017 23:53

tekst bez ikakve poante. ako će bitcoin ili nešto drugo zamijeniti novac, koja je svrha čitave operacije? da imamo nekakav drugi - novac... koji će opet biti u bankama??? i koja je to silna prednost u "anonimnosti" kupovanja? meni je aspolutno svejedno što banka "zna" da sam kupio nešto... a svejedno je i velikoj većini ljudi koji ne muljaju sa lovom - dobe svoju plaću, potroše ju  - i to je to. čemu nekakve kriptovalute ako 99% ljudi nema što skrivati???

Mandor pon 31.7.2017 00:44

Čemu? Pa privlačne su jer se može zaraditi na njima. Ima ljudi i fondova koji se bave samo trgovanjem valuta. Nije bitno koja je valuta, bitno je da donosi zaradu. Ako postoji potražnja, postoji i vrijednost. Dok god je netko spreman kupiti neku valutu, ona nešto vrijedi. Nije bitno što valuta jest. Bilo to papirnata kuna, kuna na bankovnom računu, dolar, vongole sa plaže, bitcoin, krzna manjih ili većih životinja...

Keso pon 31.7.2017 14:25

Bitna, ako ne i najbitnija razlika između bitcoina i klasičnih valuta je da bitcoin može stvarati bilo tko - svatko ima pravo rudariti ga. Dok klasični novac stvaraju samo banke, tj privatne tvrtke. Čak država ne smije stvarati novac, nego to rade privatne banke, a države ga smiju samo kao kredit od njih posuđivati. Zato su skoro sve države svijeta u minusu, duguju tim bankama koje proizvode novac ni iz čega. I dug država raste. Pitam se do kojeg trenutka će taj dug rasti i koji potez banaka/događaj će uslijediti. Uz to, dokle god se novac stvara samo kreditom (kao sada), dug je nemoguće otplatiti niti teoretski, čak niti radom, proizvodnjom niti inovacijama. Zato što proizvodnjom stvaramo proizvod a ne novac. A dug je veći od sveg novca koji postoji. A novi novac se opet stvara kreditom, pa je novac uvijek stvoren u paru sa dugom, i dug je uvijek veći od stvorenog novca. Izlaz je promjena načina stvaranja novca. Zato su banke jako zainteresirane da pod svoju vlast stave stvaranje i tog novca - bitcoina.

zzib pon 21.8.2017 18:53

Malo si to pojednostavio. Klasični (fizički) novac stvaraju države (centralne banke). U njihovom je vlasništvu. Međutim, zahtjev za stvaranje novca dolazi od komercijalnih banaka, tako da novo stvoreni novac na zahtjev dolazi u posjed takvih banaka. A kada klijent (građanin ili tvrka) zatraži kredit, novac na kraju dođe u posjed klijenta. Međutim, kako je novac vlasništvo države, ostaje obaveza povrata tog novca na relaciji klijent->banka->država. I tu se krije odgovor na tvoje pitanje: "do kojeg trenutka će taj dug rasti i koji potez banaka/događaj će uslijediti". Teoretski, a i pokazuje se praktično: beskonačno. Jer država (centralna banka) kao vlasnik ima pravo oprostiti dug komercijalnoj banci kada god to poželi, a banku jedino interesira kamata jer je to njena zarada. Glavnicu je komercijalna banka dužna vratiti državi tek ako se to od nje traži. Što je normalan slučaj, u protivnom treba računati na veću inflaciju, odnosno gubitak vrijednosti novca. Moja je pretpostavka da se išlo na komercijalizaciju banaka kako bi se država (centralna banka) oslobodila "psovanja sve po spisku" državi ako se klijent nađe u poziciji da ne može vratiti kredit, odnosno da ne bi država bila ta koja mora ovršiti klijenta (između ostalog, ima toga još). Kao protu-uslugu, a i zato što državi nije dozvoljeno da sama stvara novac (hiper-inflaciju), država se zadužuje kod komercijalnih banaka. Koje, jasno, isto tako mogu državi oprostiti dug. Jer ih jedino zanima kamata. Zato dug neprestano raste. Ruka ruku mije.

Keso sri 23.8.2017 08:27

Ne samo bitcoin, nego praktični sav novac je virtualni. I HRK i EUR i CHF. To je samo zapis u računalu banke čije "stanje" vidiš online i oduzimaš prilikom kupnje karticom.

Količina fizičkog novca (novčanice) je zanemariva. Koliko novca držiš u novčaniku, a koliko kao elektronski zapis na računima u banci? Ja u džepu imam 100 HRK i 100 000 EUR na računu, na primjer. U prosjeku je 95% novca samo elektronički zapis, a 5% novčanice i kovanice. Dakle, gotovina koju stvaraju centralne banke je - zanemariva.

Što misliš kako nastaje taj elektronički, praktično sav (95%) novac? Možda misliš da je netko došao s gotovinom i položio ga na račun u banci i tako je nastao "zapis" stanja njegovog računa odnosno elektronski novac. Međutim, tako bi moglo nastati samo 5% (zanemariv dio) elektronskog novca. Ostalih 95% nastalo je kreditom.

Naime, u školi se na žalost to ne uči, ali svatko tko se bavi bankarstvom zna da se novac stvara uvijek U PARU S DUGOM, odnosno kreditom.

U trenutku realizacije kredita, banka stvori zapis novca na računu dizatelja kredita i istovremeno (zato velim "u paru") stvara dug toj istoj osobi. Novac je stvoren bez rada. Milijarde eura može stvoriti u milisekundi, samo upiše broj u računalo i paf - stanje je na računu. Ali i dug.

Budući da je dug uvijek malo veći od stvorenog novca, stvara se disbalans: ima više duga nego što postoji novca. To čini kredite teorijski neotplativima.

Tko ima razum neka shvati.

Trenutno u svijetu kad se zbroji količina sveg novca koji postoji i sveg duga koji postoji (a dug je uvijek prema privatnim bankama, imajte to na umu!), ima 2.5x više duga nego sveg novca. Kad bi htjeli otplatiti dug, ne bi mogli. Otplatili bi samo 1x, i ostali dužni još 1.5x vrijednosti svega što postoji na Zemlji. Ne bi imali ništa i još bi bili dužni Zemlju i pol kome? Privatnim bankarima. Zato korjenito stvari ne štimaju u monetarnom sustavu. Onaj tko to ne vidi po meni je slijepac.

Iz istog razloga države NE MOGU otplatiti kredite čak i da žele, čak i da rasprodaju svu imovinu kao što je Grčka počela. Ili da rade sumanuto kao Japanci (dužniji su od Grčke po svakom kriteriju). Pogledaj grafove apsolutnog iznosa duga po državama, pa provjeri - koja se to država izvukla iz duga i posluje u plusu? Dug samo raste! Ako i pada (kad prodaju tvrtke, zemlju, nekretnine, ili izvoze = nečiji uvoz) to je kratkotrajno prije ponovog rasta.

Što će se desiti u trenutku kad dug država privatnim bankama koje stvaraju novac iz ničega premaši neki iznos?

Oni će državama reći: "Dužni ste toliko i toliko. Predajte nam formalnu vlast nad vašim državama. Demokracija je gotova. Stvoriti ćemo jednu veliku državu u kojoj smo mi apsolutna vlast.". To je zapravo vrsta ekonomskog rata manjine ljudi protiv većine. Ekonomsko uništenje država koje propadaju u ponor minusa, dok se do kraja ne unište, da bi se osnovala nova nad država i dokinula demokracija. Neka vrsta faraona koji nije samo nad Egiptom, nego nad cijelim čovječanstvom. Narodi dovoljno glupi da sami ne razumiju što im se dešava, i još izruguju one koji mu objašnjavaju što mu se dešava. Ultimativna glupost ljudi. Prirodna selekcija netko bi rekao, ali ovaj puta dira skoro cijelo čovječanstvo.

Keso sri 23.8.2017 10:18

Bitcoin u toj situaciji neotplativih dugova daje dvije ključne prednosti:

1) Svatko ga ima pravo rudariti. Klasični elektonski novac (HRK, EUR) imaju pravo stvarati samo privatne banke, što im daje vrlo nepravednu prednost.

2) Bitcoin se stvara bez duga. Za razliku od klasičnih elektronskih valuta (HRK, EUR...) koje se stvaraju UPARENE SA DUGOM (kreditom) i čine kredite neotplativim. Vode u vrtlog sve većeg zaduženja (alternativa je bankrot). Bitcoin nije uparen sa dugom, stvara se bez duga i zbog toga bi bio temelj za održiv monetarni sustav, za razliku od onog kojeg sada imamo i koji NIJE održiv. Ne zbog rada i efikasnosti, nego zbog načina na koji stvaramo novac. Samo matematika.

 

Te dvije stvari su ključne da bi ekonomski rat protiv država uspio, da posve potonu u dug. Zato banke žele svoje šape staviti na bitcoin, njegovo stvaranje maknuti od ljudi, i po mogućnosti njegovo stvaranje upariti sa stvaranjem duga (kredita) da se vrtlog prema beskrajnom dugu nastavi, i države u konačnici osiromaše i ekonomski unište.