crazy_luđak čet 27.10.2016 22:49
.jpg kaže...
Zna li iko koliko trgovine kosta kada vi placate karticom? Koliko im banke naplate tu uslugu i da li naplacuju po transakciji ili po kolicini novca. Hvala

 Postoje različiti modeli i to dogovaraš sa onime tko ti iznajmljuje POS uređaj. U slučaju manjih poduzetnika može biti ista firma koja ti daje fiskalnu blagajnu ili od zasebne firme, a s njima dogovaraš hoćeš li po transakciji ili za fiksnu naknadu.

 

Naravno, oboje ima svoje prednosti i mane, ovisno o prosječnom iznosu koji bi išao (tipa u bircu se baš i ne isplati plaćati 2kn po transakciji jer je prosječaj račun 20-30kn). Za velike lance supermarketa i sl ne znam.

Vokhee pet 28.10.2016 00:01
.jpg kaže...
Zna li iko koliko trgovine kosta kada vi placate karticom? Koliko im banke naplate tu uslugu i da li naplacuju po transakciji ili po kolicini novca. Hvala

Amex i Diners 5%, ostale kartice 3%, a čini mi se MasterCard 2%. To je po defaultu, veliki se dogovaraju sa bankom.

Osim toga nema dodatnih naknada prema banci, osim ako ne napraviš zadani mjesečni promet preko kartica (mislim da je 1000,00 kn), u tom slučaju ti zaračunaju 150,00 kn "penale".

.jpg pet 28.10.2016 01:18

Puno je 5% :o imalo ozbiljnija trgovina ima mjesecno 30 000€ promet. Sto bi znacilo kaf bi svi koristili tu od 5%, to bi kostalo trgovinu 1500€ a za povoljniju varijantu 600€. Taman koliko placa najam prostora ili radnika

tomislav_oxy ned 30.10.2016 09:59

znam ja tocno za recimo neku srednju firmu (veliki lanci tipa konzum imaju drugu pricu):
jednokratno amex i diners oko 4%, ako je na rate kakti "beskamatno" tada je oko 7%. s time da te provizije uzimaju na iznos sa pdv-om, tako da ustvari prodavac mora dodati i preko 10% vecu marcu da kompenzira navedeno. zato se i kaze da je uzijek najjeftinije platit cashom jer ne postoje "skriveni" troskovi.

a sve ove ostale gluposti da su kartice najbolje i slicne gluposti stizu iz bankarskih lobija koji su dokazano uvijek radili iskljucivo naustrb svojih klijenata... da se ne zavaravamo, bez banaka ne mozemo, ali s druge strane jebeno na nama zaradjuju..

PaleRider pon 31.10.2016 11:42
tomislav_oxy kaže...
znam ja tocno za recimo neku srednju firmu (veliki lanci tipa konzum imaju drugu pricu):
jednokratno amex i diners oko 4%, ako je na rate kakti "beskamatno" tada je oko 7%. s time da te provizije uzimaju na iznos sa pdv-om, tako da ustvari prodavac mora dodati i preko 10% vecu marcu da kompenzira navedeno. zato se i kaze da je uzijek najjeftinije platit cashom jer ne postoje "skriveni" troskovi.

a sve ove ostale gluposti da su kartice najbolje i slicne gluposti stizu iz bankarskih lobija koji su dokazano uvijek radili iskljucivo naustrb svojih klijenata... da se ne zavaravamo, bez banaka ne mozemo, ali s druge strane jebeno na nama zaradjuju..

 

Upravo tako, sve dok kartica ne bude "besplatna" kao gotovina ja to ne podržavam.

Svaka ta kartica je vezana za neki račun u nekoj banci gdje masno zarađuju na zbrajanju i oduzimanju brojeva:

- održavanje računa mjesečno (broj u bazi, realni troškovi po individualnom računu nikakvi do marginalni)

- ako se radi o kreditnoj / revolving kartici onda tu ide kamata (je*eno visoka) i godišnja članarina (plaćaš članarinu da ti mogu uzimati novac!)

- kad plaćaš karticom trgovcu uzimaju postotak pa su cijene u trgovinama veće nego što trebaju biti (zato imaš obično popust na gotovinu kod skupljih stvari..)

- na bankomatima uzimaju preveliku proviziju, pogotovo ako imaš karticu strane banke, tu su izmislili tzv. dinamičku konverziju valute (fancy kratica DCC) pa tako dižeš kune po tečaju 7.2 za euro (i to u najboljem slučaju!)

 

Naravno da im je cilj da svi pređu na kartice, a najgore je što su većinu uvjerili kako je to stvarno bolje za njih!

Kad vidim one reklame za kredite gdje ispada kad digneš kredit da si se usrećio kao nikad, želudac mi se digne...

ivanv000 čet 3.11.2016 18:49

Zar ne bi na ovom članku trebala stajati napomena "plaćeni oglas"?

 

Jer da je običan članak koji piše o nečemu onda se spomenu ne samo prednosti nego i mane, u ovom slučaju mane beskontaktnog plaćanja.

Ja to ovdje ne vidim

Drapet sri 9.11.2016 15:17
ivanv000 kaže...

Zar ne bi na ovom članku trebala stajati napomena "plaćeni oglas"?

 

Jer da je običan članak koji piše o nečemu onda se spomenu ne samo prednosti nego i mane, u ovom slučaju mane beskontaktnog plaćanja.

Ja to ovdje ne vidim

 A mana puno .... i to ozbiljnih.

Uskoro će golobradi klinci s 3 klikera u glavi sa snažnim skenerima ulaziti u kina, koncerte, tramvaje i skenirati beskontaktne kartice i trošiti po 100 Kn na sve i svašta nemilice - paće se mnogi češati gdje još nisu.

Evo i istiniti slučaj kod mene u firmi prije tjedan dana:

Ja i kolega ubjeđujemo kolegicu da je beskontaktnu karticu koju je dobila prije 25 dana od Zagrebačke banke, morala aktivirati da bi ju koristila. Ona tvrdi da nije i da ju svejedno koristi. Pred nama se tokenom ulogirala na svoj račun i pokazala da još uvijek stoji obavjest da aktivira karticu i isto tako na popisu plaćanja pokazala je 6-7 plaćanja s baš tom karticom.Zamislite si poštare kad to saznaju ...... Otišla je u banku i ispričala im ..... provjerili .... vidno broblijedili .... i samo rekli  "ovo je ozbiljan propust" i da će joj javiti nešto, ali do danas ništa.

 

plavi08 sri 9.11.2016 15:28
Drapet kaže...

Uskoro će golobradi klinci s 3 klikera u glavi sa snažnim skenerima ulaziti u kina, koncerte, tramvaje i skenirati beskontaktne kartice i trošiti po 100 Kn na sve i svašta nemilice - paće se mnogi češati gdje još nisu.

 

 

 

a kako će skenirane kartice točno koristiti i gdje?

Drapet čet 10.11.2016 08:25
plavi08 kaže...
Drapet kaže...

Uskoro će golobradi klinci s 3 klikera u glavi sa snažnim skenerima ulaziti u kina, koncerte, tramvaje i skenirati beskontaktne kartice i trošiti po 100 Kn na sve i svašta nemilice - paće se mnogi češati gdje još nisu.

 

 

 

a kako će skenirane kartice točno koristiti i gdje?

Odskenirane podatke koristi za programiranje svoje master kartice i sasvim normalno s takvom beskontaktnom karticom troši na svim prodajnim mjestima kao i svi normalni korisnici, i to računi do 100 Kn gdje ne treba nikakva dodatna autorizacija. Za par dana, kad vlasnik prave kartice uoči nepoznata trošenja na svom računu, bokira u banci svoju karticu, lopov napuca svoju master karticu s novim skeniranim podacima (kojih ima gomilu arhiviranih) i idemo ispočetka - par dana u kupovinu s novom. Nije loše imati svaki dan par stotina kuna za trošenje po mnogobrojnim trgovinama s tim da za svaki slučaj treba izbjegavati blagajne s kamerama. Nije krađa od koje će te se obogatiti, ali veseli :), a nije ni krađa za koju će se pokrenuti bilo kakova istraga.

Ako mislite da će netko upregnuti istražnu MUP mašineriju (ono što vidite u serijama kod nas ne postoji) zbog par stotina kuna štete na nečijem računu .... varate se. Meni je u zadnjih 10 godine  ukradeno 3 bicikla čija je pojedinačna vrijenost deset puta veća, pa se nikakavi specijalni istražni napori ne provode. U zadnjem slučaju je krivac uhvaćen i osuđen, a pravnici su rekli ...... samo ako svi zajedno oštećeni u 55 krađa koje je taj lik počinio, podnesu kolektivnu tužbu , onda bi se moglo napraviti nekakvo obeštećenje, ali samo od imovine kradljivca, ako ju ima. Ako nema, zna se, nikada i ništa.

plavi08 čet 10.11.2016 10:09

Kloniranje kartice mu ne pomaže ništa. Tj. kloniranje je gotovo nemoguće. Jer ovakvo plaćanje ne radi pomću magnetske trake nego preko čipa koji ima svoje jednokratne lozinke koje generira u komunikaciji sa terminalom. U teoriji bi bilo moguće kad bi imao custom terminal no to bi bilo žešće probijanje sigurnosti banke. 

boxer čet 10.11.2016 10:17

Visa, Mastercard i ostale ne hebem ni 1% stručno, jer se tako lagano zloupotrijebe na internetu da je to živo čudo (imaju vrlo slabu zaštitu) a ovu za bankomat cash pay što imam sam prisiljen koristiti da ne čekam redove u banci za lovu...

 

 

PaleRider pet 11.11.2016 12:45
Lisica kaže...
Kako ćeš zloupotrebiti moju Mastercard na netu, kad dobijem pin na SMS kao dodatni korak?

 

To da li ćeš dobiti SMS ovisi o trgovcu, tj. payment gatewayu tako da je zloupotreba moguća kod trgovaca koji ne koriste tu verifikaciju preko SMS-a.

PC - stručnjak uto 11.4.2017 19:02

Od RBA, VISA i MASTER, od HPB MASTER I od erste MASTER (poslovna) sve, al bas sve kad placas na internetu te preusmjere na stranicu od banke di trazi onaj jednikratni kod (onaj citack kartica kod rba) kod HPB mToken OTP, kod ERSTE jednokratni kod s tokena.
Tani da šanse nema da neko plati a da to nisam ja.
Kod RBA mora posjedovat fizicki karticu i znat joj pin, kod HPB imat moj mobitel i znat pin od mTokena, kid erste mora fizicki posjedovat onu display karticu.
Tako da nema sanse.
Do prije koju godinu se je s bilo kojom karticom moglo platit, sa i broj kartice i CVC, sad nema sanse