Denis čet 13.4.2017 06:40
overhaul kaže...
Denis kaže...
ansha kaže...

Nemoj generalizirat, i7 na istom taktu je u idealnoj situaciji i do 30% brzi od i5. Nekad nije uopce, ali prosjek u novijim igrama je sigurno 15-ak%. Testirao osobno...

 Ček, čovjek ti linka stranicu s testovima u Battlefieldu 1, jednom od najmodernijih naslova koji uopće postoje, gdje se vidi da je razlika između 6700K i 6600K par fps, a ti uletiš s tvrdnjom da je razlika oko 15%, na istom taktu (a u njihovom testu ni takt nije bio jednak). 

Ajd daj ti neke brojke i u čemu si mjerio, pa da provjerimo. Podsjećam, tvrdiš da uključeni Hyper-Threading i 2 MB dodatnog L3 cachea osiguravaju 15% više performanse u igri. 

 Nevezano uz ovu tvrdnju, Denis, imate li možda neku AMD RX karticu za usporedni test sa R5 i i5 procesorima - kolaju tvrdnje da se AMD bolje nosi sa vlastitim grafama i da je tu u istim testiranim igrama u prednosti pred intelom?
-edit, još jedno pitanje; imate li na testu mogućnost rada sa NVMe ssd-om? Isto kolaju priče da na (nekim) pločama boot traje jako dugo, a upitna je i iskoristivost pune snage takvog ssd-a?

 Imamo karticu, ali trenutno nemamo R5 jer smo morali poslati dalje. NVMe nažalost nemamo. 

Imaš kakav link na te priče o SSD-u?

Denis čet 13.4.2017 06:41
ansha kaže...
Denis kaže...

 Ček, čovjek ti linka tablicu s testovima u Battlefieldu 1, jednom od najmodernijih naslova koji uopće postoje, gdje se vidi da je razlika između 6700K i 6600K par fps, a ti uletiš s tvrdnjom da je razlika oko 15%, na istom taktu (a u njihovom testu ni takt nije bio jednak). 

Ajd daj ti neke brojke i u čemu si mjerio, pa da provjerimo. Podsjećam, tvrdiš da uključeni Hyper-Threading i 2 MB dodatnog L3 cachea osiguravaju 15% više performanse u igri. 

Ocito nemas blagog pojma o cemu pises (+ ti ni logika nije jaka strana), a obracas mi se ko da ja nemam pojma, to mi je dosta destimulirajuce za normalnu raspravu...

 

 Sve 5. Uživaj u svom znanju i iskustvu

Floki čet 13.4.2017 12:42
Shagmans2 kaže...

Da li je iko od vas sastavljao racunar u stvarnosti i testirao isti? GTX 1080 i te kako ima smisla na FHD 1440 Hz monitorima koji su reda 300-350 evra jer su tek onda uredno iskoristeni, a sto se tice uparivanja sa procesorom, pa GTX 1080 nema smisla uparivati ni sa cim ispod Intel i7 iz jednostavnog razloga sto ni GTX 1070 nije maksimalno iskoristena ako je uparena sa Intel i5, odnosno ima veliki skok u performansama ako se upari sa Intel i7. Jedno su paprini testovi, a drugo realnost kad se to sve stavi na sto

 GTX 1080 uopće stavljati na FHD, što je to uopće nego porez na budale, pošto je i GTX 1070 overkill za FHD.

 

Uostalom ima logike uzeti ovog šestojezgrenog ryzena i za igre, parira i 5 i uz to daje 12 threadova pa se dobija i na svestranosti i bolja investicija za buduće trendove višejezgrenosti.

Floki čet 13.4.2017 12:44
ansha kaže...
Denis kaže...

 Ček, čovjek ti linka tablicu s testovima u Battlefieldu 1, jednom od najmodernijih naslova koji uopće postoje, gdje se vidi da je razlika između 6700K i 6600K par fps, a ti uletiš s tvrdnjom da je razlika oko 15%, na istom taktu (a u njihovom testu ni takt nije bio jednak). 

Ajd daj ti neke brojke i u čemu si mjerio, pa da provjerimo. Podsjećam, tvrdiš da uključeni Hyper-Threading i 2 MB dodatnog L3 cachea osiguravaju 15% više performanse u igri. 

Ocito nemas blagog pojma o cemu pises (+ ti ni logika nije jaka strana), a obracas mi se ko da ja nemam pojma, to mi je dosta destimulirajuce za normalnu raspravu...

 

 Čekaj malo, tko zna ako on ne zna.

Jesi ga pretjerao.

overhaul čet 13.4.2017 20:02
Denis kaže...
overhaul kaže...
Denis kaže...
ansha kaže...

Nemoj generalizirat, i7 na istom taktu je u idealnoj situaciji i do 30% brzi od i5. Nekad nije uopce, ali prosjek u novijim igrama je sigurno 15-ak%. Testirao osobno...

 Ček, čovjek ti linka stranicu s testovima u Battlefieldu 1, jednom od najmodernijih naslova koji uopće postoje, gdje se vidi da je razlika između 6700K i 6600K par fps, a ti uletiš s tvrdnjom da je razlika oko 15%, na istom taktu (a u njihovom testu ni takt nije bio jednak). 

Ajd daj ti neke brojke i u čemu si mjerio, pa da provjerimo. Podsjećam, tvrdiš da uključeni Hyper-Threading i 2 MB dodatnog L3 cachea osiguravaju 15% više performanse u igri. 

 Nevezano uz ovu tvrdnju, Denis, imate li možda neku AMD RX karticu za usporedni test sa R5 i i5 procesorima - kolaju tvrdnje da se AMD bolje nosi sa vlastitim grafama i da je tu u istim testiranim igrama u prednosti pred intelom?
-edit, još jedno pitanje; imate li na testu mogućnost rada sa NVMe ssd-om? Isto kolaju priče da na (nekim) pločama boot traje jako dugo, a upitna je i iskoristivost pune snage takvog ssd-a?

 Imamo karticu, ali trenutno nemamo R5 jer smo morali poslati dalje. NVMe nažalost nemamo. 

Imaš kakav link na te priče o SSD-u?

 Da, stavio sam u onu zaspamanu temu ryzen, evo na ovo sam mislio na msi forumu https://forum-en.msi.com/index.php?topic=283803.7
a i dopisujem se sa ovim čovjekom da vidim kako napreduje njegovo otkrivanje uzroka spore inicijalizacije. 
https://www.youtube.com/watch?v=3-Vaj2oBRPw

Shagmans2 uto 2.5.2017 23:11
BlueMax kaže...
Shagmans2 kaže...

Da li je iko od vas sastavljao racunar u stvarnosti i testirao isti? GTX 1080 i te kako ima smisla na FHD 1440 Hz monitorima koji su reda 300-350 evra jer su tek onda uredno iskoristeni, a sto se tice uparivanja sa procesorom, pa GTX 1080 nema smisla uparivati ni sa cim ispod Intel i7 iz jednostavnog razloga sto ni GTX 1070 nije maksimalno iskoristena ako je uparena sa Intel i5, odnosno ima veliki skok u performansama ako se upari sa Intel i7. Jedno su paprini testovi, a drugo realnost kad se to sve stavi na sto

 Ne, autor ovog članka nikada nije vidio računalo a kamoli ga sastavio :)

 

Ne lupaj gluposti. Razlika između i5 i i7 iste generacije, na istom taktu, u gamingu obično je od 0% do 1% ponekad čak i u korist i5.

 

http://www.techspot.com/review/1267-battlefield-1-benchmarks/page4.html

 

Pogledaj rezultat i5 na 0.50GHz manje od i7. 2FPS razlike koje ćeš bez problema dobiti (i više) izjednačavajući im takt.

i5 nije bottleneck za GTX 1080. O kojoj god rezoluciji pričali.

 

 Nemam šta čitati test, sastavio sam više računara nego što si ti puta jeo u životu. Razlika između i5 i i7 je i te kako primjetna u gejmingu, kao što je primjetna i između recimo FX 6300 i FX 8300 gdje ovaj prvi ima bolje rezultate jer igre ne koriste više od 4 jezgra, a single thread performanse FX 6300 su bolje od FX 8300. Što se BF1 tiče, on iznenađujuće sjajno radi i na i5 jer je DICE dobro optimizovao igru. Probaj neko neoptimizovano smeće tipa ARK

BlueMax sri 3.5.2017 00:00
Shagmans2 kaže...
BlueMax kaže...
Shagmans2 kaže...

Da li je iko od vas sastavljao racunar u stvarnosti i testirao isti? GTX 1080 i te kako ima smisla na FHD 1440 Hz monitorima koji su reda 300-350 evra jer su tek onda uredno iskoristeni, a sto se tice uparivanja sa procesorom, pa GTX 1080 nema smisla uparivati ni sa cim ispod Intel i7 iz jednostavnog razloga sto ni GTX 1070 nije maksimalno iskoristena ako je uparena sa Intel i5, odnosno ima veliki skok u performansama ako se upari sa Intel i7. Jedno su paprini testovi, a drugo realnost kad se to sve stavi na sto

 Ne, autor ovog članka nikada nije vidio računalo a kamoli ga sastavio :)

 

Ne lupaj gluposti. Razlika između i5 i i7 iste generacije, na istom taktu, u gamingu obično je od 0% do 1% ponekad čak i u korist i5.

 

http://www.techspot.com/review/1267-battlefield-1-benchmarks/page4.html

 

Pogledaj rezultat i5 na 0.50GHz manje od i7. 2FPS razlike koje ćeš bez problema dobiti (i više) izjednačavajući im takt.

i5 nije bottleneck za GTX 1080. O kojoj god rezoluciji pričali.

 

 Nemam šta čitati test, sastavio sam više računara nego što si ti puta jeo u životu. Razlika između i5 i i7 je i te kako primjetna u gejmingu, kao što je primjetna i između recimo FX 6300 i FX 8300 gdje ovaj prvi ima bolje rezultate jer igre ne koriste više od 4 jezgra, a single thread performanse FX 6300 su bolje od FX 8300. Što se BF1 tiče, on iznenađujuće sjajno radi i na i5 jer je DICE dobro optimizovao igru. Probaj neko neoptimizovano smeće tipa ARK

  Točno. Imaš puno prioritetnijih stvari za čitati u životu. Počni s Bontonom. 

 

Jesi li svjesan koju glupost si sad napisao? FX6300 ima bolje rezultate od FX8300 jer igre ne koriste više od 4 jezgre - točno. A po čemu je onda i7 bolji od i5 u gamingu kada igre ne koriste više od 4 jezgre? A i7 i nema više od 4 jezgre nego ima HT kojeg još manje igara koristi. 

 

Za tvoju informaciju, imam i7 (5 komada različitih generacija) i vjerovao ili ne, bolje rezultate u velikoj većini igara postiže kada mu se taj HT, po kojem se razlikuje od i5, isključi (razlika je minimalna). U ono malo igara, većinom RTS i MMO, u kojima i7 daje neku razliku ona je tolika da ćeš ako tih 100€ razlike u cijeni, koliko je i7 skuplji od i5, bolje uložiti u grafičku.

Ako se ide na više rezolucije onda i7 ima još manje smisla.

 

I di ima za kupiti taj 1440Hz monitor za 350€?

 

 

 

Hostile sri 3.5.2017 00:07

Znam da je proslo pol mjeseca, ali moram napisat da je bolje i7 uzet ak se moze. Imao sam u zadnjih par mjeseci i7 6700, pa i5 7500 i sad i7 6700k... Upalio tipa witchera fhd, grafa gtx1070 sa i5 i bio na 88% a ovaj i7 6700k na oko 65%. Bez oveclocka mjereno. Fps-i su tu negdje, ali vidi se da je proc mocniji i lakse resava stvar.

BlueMax sri 3.5.2017 00:47
Hostile kaže...
Znam da je proslo pol mjeseca, ali moram napisat da je bolje i7 uzet ak se moze. Imao sam u zadnjih par mjeseci i7 6700, pa i5 7500 i sad i7 6700k... Upalio tipa witchera fhd, grafa gtx1070 sa i5 i bio na 88% a ovaj i7 6700k na oko 65%. Bez oveclocka mjereno. Fps-i su tu negdje, ali vidi se da je proc mocniji i lakse resava stvar.

 Misliš da to što "lakše riješava stvar" vrijedi trećinu cijene više? Pa upravo činjenica da ni i5 sa gtx1070 ne ide na 100% u CPU vrlo zahtijevnoj igri ti pokazuje kako i7 nema smisla. Ni i5 nije potpuno iskorišten a kamoli i7. Šta bi tebi kao korisniku značilo da sutra kupiš i9 koji će ti dati isti rezultat a raditi na 30% opterećenja?

 

To što ti je i7 6700K dao nešto bolji rezultat od i5 7500 je isključivo stvar takta jer i7 6700K defaultno ide na 4.2GHz a i5 7500 na 3.8GHz. Uzmi i5 6600K, digni ga na 4.2GHZ pa ćeš vidjeti da daje bolji (marginalno) rezultat nego i7 6700K na istom taktu. A u pravilu ćeš sa i5 postići bolje taktove nego s i7 ako ne isključiš HT.

 

Možda najbolji primjer ti je i7 6900K 8jezgri, 16 threadova koji na istom tom Witcheru neće doći ni na 45% iskorištenosti a rezultat će mu biti slabiji nego i5 4690K

 

Ili ako ćemo baš pričati o Witcheru, pogledaj ovaj graf dolje.

 

i7 4790K koji radi na 4.40GHz ima čak 3 max tj. 1 average FPS više od i5 4690K koji radi na 3.50GHz

 

Dakle, duplo više threadova, četvrtinu viši takt (kojeg i5 lako uhvati), četvrtinu viši cache i trećinu viša cijena za 1FPS (slovima: jedan FPS tj. 1% ) ?! Jel stvarno misliš da se to isplati?

picajzla0707 sri 3.5.2017 08:05
BlueMax kaže...
Hostile kaže...
Znam da je proslo pol mjeseca, ali moram napisat da je bolje i7 uzet ak se moze. Imao sam u zadnjih par mjeseci i7 6700, pa i5 7500 i sad i7 6700k... Upalio tipa witchera fhd, grafa gtx1070 sa i5 i bio na 88% a ovaj i7 6700k na oko 65%. Bez oveclocka mjereno. Fps-i su tu negdje, ali vidi se da je proc mocniji i lakse resava stvar.

 Misliš da to što "lakše riješava stvar" vrijedi trećinu cijene više?....

 također je upitno koliko "lakše" rješava stvari, obzirom da winsi ne kuže razliku virtualne i prave jezgre, pa onda ima krivo očitanje opterećenja

ustvari mu je i5 na 88% i i7 na 65% podjednako opterećen

dery sri 3.5.2017 10:51

Najače procesore svrsishodno uzmu znalci , dok za igre ih uzmu jer im se diže na to i neka uzimaju koga briga njihova stvar. Mi šta jedva skrpamo plaću dobijemo sve isto tri puta jeftinje a uživamo mnogo više od njih jer je u životu ništa ne imati u svemu češ uživati.

BlueMax sub 6.5.2017 23:04
Envy kaže...
BlueMax kaže...

Da bar s manje opterećenja troši manje struje pa bi se razlika isplatila kroz nekih 100 godina, ali ni to ;)

Možeš li napisati Moj PC ispod slike.. nekako mi je to osnova ovog foruma. Bil obi fino.

 U mom slučaju besmisleno jer imam 6 desktop računala, svako malo nešto mijenjam, nadograđujem... a nikakva informacija je bolja od pogrešne.

Trenutno aktivne desktop konfiguracije sastavljene su oko: i7 6800K, i7 4770K, i7 3770K, i7 2600K, i5 2500K, Pentium G4400 a tu je i i7 5500U laptop.

Ovaj i5 s liste ovih dana ide u penziju.

 

S grafičkim karticama baš nisam jak tako da je najjača koju imam GTX 560Ti na računalu koje koristim doma. Za moje skromne igračke zahtjeve polako postaje preslaba pa razmišljam da je zamijenim sa RX470 ili RX570 a možda i GTX 1060.

Envy sub 6.5.2017 23:52
BlueMax kaže...
* * *

U mom slučaju besmisleno jer imam 6 desktop računala, svako malo nešto mijenjam, nadograđujem... a nikakva informacija je bolja od pogrešne.

Trenutno aktivne desktop konfiguracije sastavljene su oko: i7 6800K, i7 4770K, i7 3770K, i7 2600K, i5 2500K, Pentium G4400 a tu je i i7 5500U laptop.

Ovaj i5 s liste ovih dana ide u penziju.

 

S grafičkim karticama baš nisam jak tako da je najjača koju imam GTX 560Ti na računalu koje koristim doma. Za moje skromne igračke zahtjeve polako postaje preslaba pa razmišljam da je zamijenim sa RX470 ili RX570 a možda i GTX 1060.

Ne volim ni ja precizirati (kao netko što je postavljao da mu je CPU poliran) ali barem dobro objašnjeno.