love2ml86 čet 17.10.2019 22:24
Bojko kaže...
Pa znam da iza svakavih profila sjede prodavači, trgovci i sl... shvačam da i živac skoći, ali uvrede i korištenje guzica u normalnon razgovoru je znak nekulture, slabog kučnog odgoja, jer tako možda prićaš s materom, ali vani, možda slijedi neka zidarska po zubima... Drago mi je da si stvarno neki takvi a ne lažov pa eto, sve riješeno po tebi, ja znam što sam prolazio kad sam prestao tu trošiti pare, i da, puno mi je za psihu i mir lakše putovati Buje-Trst-Buje, jer znam da budem riješio problem, nego kao nedavno kupio vrata ulazna, platio unaprijed 70% a kasnije poručeno tuži me, paru ni vrata vidjeti nećeš... no ja sam ipak pogledao kod nas tu trgovinu, i za sad stoji, ako je, 14 dana zamjene, navodno, ako je više, kume na servis i addio... gdje kupujem prodavač forsira servise da obave posao, recimo Mediaworld šalje i u njemačku na servis, no, kako bilo, nismo svi ljudi isti, nismo svi vijdeli svijeta, nemamo isti pogled na život, ja želim dobro i pošteno, lp

  ''Italija, kupio tablet, bio lijen probavati, no nije radio kako treba, nažalost vratio ga 15 dan, da sam 14, dobio bi novi, no moja greška, uglavnom, oni preuzeli, oni poslali na servis, oni me kontaktirali, da problem je u uređaju, dobio sam novi...''

Bojko pet 18.10.2019 11:26

Da, to pišem, u Italiji, prodavač preuzme uređaj pod garancijom, šalje na servis, šalje i feedback prema proizvođaću kakav im je servis, znaš da su to pvlašteni servisi, ne njihovi, traže od tebe info itd... razlika je i u tome, to je sve, no moram za Nizozemsku, ako bude što, repliciram nakon 5 dana, lp

PlayMaker10 pet 18.10.2019 21:50
Bojko kaže...
PlayMaker10 kaže...

Ove procedure s jamstvima nisu izmišljene u HR tako da one fore u Njemačkoj mi zamijene odmah su gluposti jer sam kupovao na sve strane i svugdje je procedura više manje ista jedino što su kod nas ovlašteni servisi ili pretrpani ili malo sporiji. Kupio sam Zotac 1070 vani i više manje identično iskustvo kao i ovdje jedina razlika je eventualna kvaliteta robe ali za sad nemam problema s nekakvih kvarovima ali vjerujem da ima razlike u kvaliteti. Kada su reklamacije u pitanju i ovdje bio Links, HG spot ili Instar procedure su identične i sve ide u ovlašteni koji odobrava ili ne odobrava i te procedure sam svjestan prije kupovine.

 Apsolutno netočno da je glupost, barem za mene u Italiji i Sloveniji... a oko toga da sam svjestan oko kupovine neke procedure, nije razlog da ju kupim ili da spustim glavu... naprotiv, ponavljam, moje iskustvo koje desetlječe, kupovina robe, ne neki geek ili čipkakitaki, jest da prodavač preuzme, pošalje na servis o svom trošku, prati cijeli proces, te mene zovu telefonski ili putem emaila, kako nakon kupovine, tako i nakon servisa da se uvjere je li sve ok, jesam li zadovoljan, a sad hoćeš li ti vjerovati, nećeš, hoćemo li se lagati iza kakvih profila kao prodavači, malo se umaskirati kao nisam, ali eto... nebitno... za mene kao kupca je bitno nešto drugo, imam ga 20 min. vožnje lagane od moje kuće, zadovoljan sam, cijene mene i moj novac, nisam samo plati doviđenja kume, kako sam pisao, svi smo drugačiji, ima tko je prošao svijeta, ima tko nije pa niti ne zna što je Europa, i td... slažem se s jednim upisom, iznosi ti kao kupac što želiš, pa da prodavaš vidi gdje griješi ako želi, nek se popravi... dok ne budem po forumima i od drugih čuo ono što želim, dotle moja lova ostaje u drugim zemljama koje ju cijene, lp

 Ja zapravo radim vani i najčešće kupujem u Italiji i nisam osjetio da se posebno trude oko mene kada sam predao mobitel na jamstvo. Procedura kao i svaka druga, istina nije me bilo briga jer mi je poslovni mobitel ali kao što sam rekao mobitel je očito išao u nekakav ovlašteni servis, dakle procedura kao i svaka druga, nisam se uzbuđivao jer sam imao privatni dual sim mobitel pa se niti ne sjećam koliko je dana sve to trajalo, iPhone 6s je bio u igri. Meni je drago da imaš sreće da je tako ali isto tako ima i onih koji nemaju sjajna iskustva. Nisam dugo predao ovdje nekakve uređaje na jamstvo, možda se mijenjala procedura ali barem je prije bilo da se i ovdje preda u poslovnicama (Links, Instar, HG Spot) i oni šalju u ovlašteni, ne sjećam se da sam išta plaćao. Ali da kod nas traje dugo tu ima istine, vjerovatno jer je mutava Hrvatska centralizirana i sve se šalje u taj ZG. Trebali bi napravit regionalne ovlaštene i ubrzalo bi se. Raspodijelit na 3,4 regije ovako cijela HR šalje na isto mjesto, ja isključivo znam kupit vani isključivo radi kvalitete nikako radi nekakvih procedura.

WooddieBone pet 24.1.2020 11:21
Bojko kaže...
Da, to pišem, u Italiji, prodavač preuzme uređaj pod garancijom, šalje na servis, šalje i feedback prema proizvođaću kakav im je servis, znaš da su to pvlašteni servisi, ne njihovi, traže od tebe info itd... razlika je i u tome, to je sve, no moram za Nizozemsku, ako bude što, repliciram nakon 5 dana, lp

Ti si uvjeren da je kod nas drugačije jer si čitao loše komentare na webu.

Iz mog iskustva, do većine problema koji se javljaju prilikom reklamacija dolazi zbog nerazumnosti kupaca kod nas.
Nevejrojatno kolko nerealni zahtjevi.

Većina negativnih komentara na netu ima iza sebe ogromnu raspravu u kojoj se na kraju utvrdi da je onaj koji ga je napisao ipak na neki način pogriješio možda namjerno, možda slučajno, ali niti jednom trgovcu nije cilj prevartiti kupca ili ga na ikoji način oštetiti.
Svima je u interesu što prije rješiti problem, a ne se natezat sa kupcem.
Kazne za trgovce su nepojmljivo visoke da bi se oni zafrkavali sa reklamacijama.
Sve se rješava u najkraćem mogućem roku i sa što je manje moguće komplikacija.

Taj vaš proizvod trgovcu ništa ne znači u prometu koji radi na dnevnoj bazi i apsolutno se ništa ne dobiva prevarom kupca.


Ovo bi trebalo napisat na jumbo plakate.

sandokan111 pet 24.1.2020 14:39
WooddieBone kaže...

Ti si uvjeren da je kod nas drugačije jer si čitao loše komentare na webu.

A ti si uvjeren da kod nas nije drugacije jer?

... si radio u toj bransi i "znas kako je u praksi" ?

WooddieBone kaže...

Iz mog iskustva, do većine problema koji se javljaju prilikom reklamacija dolazi zbog nerazumnosti kupaca kod nas.
Nevejrojatno kolko nerealni zahtjevi.

Iz mog iskustva, do vecine problema koji se javljaju prilikom reklamacija dolazi zbog neupucenosti u zakone samih trgovaca.

Nevejrojatno koliko su neupuceni za nesto sta obavljaju.

WooddieBone kaže...

Većina negativnih komentara na netu ima iza sebe ogromnu raspravu u kojoj se na kraju utvrdi da je onaj koji ga je napisao ipak na neki način pogriješio možda namjerno, možda slučajno, ali niti jednom trgovcu nije cilj prevartiti kupca ili ga na ikoji način oštetiti.

Apsolutna glupost izvucena iz guzice.

 

Evo i moje jedne

Vecina negativnik komentara na netu ima iza sebe ogromnu raspravu u kojoj se na kraju utvrdi da je onaj koji ga je napisao ipak bio u pravu, a cijela diskusija se stvorila jer postoje raznorazni trolovi kojima je dosadno u zivotu, ili trgovci koji se boje da zakon ne postane ujedno i praksa.

WooddieBone kaže...

Svima je u interesu što prije rješiti problem, a ne se natezat sa kupcem.

Osim sto nije....

WooddieBone kaže...

Sve se rješava u najkraćem mogućem roku i sa što je manje moguće komplikacija.

Je sigurno. A iskustva 50 stranica na forumu su?

Jos jedna izjava izvucena iz guzice.

 

Evo i moja

Vecina se rjesava na nacin da se ide APP metodama jer se nijednom trgovcu ne da za*ebavat s necim gdje nema profita, pa se kupca salje u servis, garancije se odbijaju radi gluposti, radi se sve samo da se ne mora dalje bavit poslom koji im je dodjeljen jer tu nema profita.

WooddieBone kaže...

Taj vaš proizvod trgovcu ništa ne znači u prometu koji radi na dnevnoj bazi i apsolutno se ništa ne dobiva prevarom kupca.

Normalno da mu ne znaci, dobio je pare, sve ovo je gnjavaza koja mu je zakonski dodjeljena al nema zarade pa mu se ne da obavljat.

WooddieBone kaže...

Ovo bi trebalo napisat na jumbo plakate.

Mislim da bi prije jumbo plakata trebalo fino prije otvaranja trgovine zakonski propisat "tecaj" svakog trgovca o zakonskim pravima i obvezama kako kupaca, tako i trgovaca, te svakog koga zaposli bude direktno financijski odgovoran da ga obuci istim tim zakonima, tako da nema vise glupih izjava koje se uredno po forumu i dalje pojavljuju.

 

WooddieBone pon 27.1.2020 13:21

Ti očito nemaš blage veze o radu trgovaca u RH.

Službe za zaštitu potrošaća kod nas rade dobar posao i kazne za trgovce koji su bilo kakvom prekršaju zakona su ogromne.
Da su svi ovi slučajevi koje čitamo tu istina, pola dućana kod nas ne bi postojalo više.

Zakonske obaveze se ispunjavaju u maksimalnom broju slučajeva i svi koji kažu da trgovci namjerno odgađaju ili odbijaju radit neki dio reklamacije nemaju apsolutno nikakve veze o trgovanju i poslovanju općenito.
To je nevjerojatno ignorantno i opasno.

 

Ne kažem da ne postoje takvi trgovci, ali vodeći retaileri informatičkom opremom kao Instar ili Links si ne mogu dozvoliti takve stvari i ako su si ikad dozvolili, brzo su naučili na teži način da to nije ušteda nego čisti gubitak vremena i novca.

 

Kritika treba i uvijek će ih biti, i to je super, ali na internetu se smije svašta pisati bilo to istina ili ne.


 

sandokan111 pon 27.1.2020 14:17
WooddieBone kaže...

Ti očito nemaš blage veze o radu trgovaca u RH.

 

Službe za zaštitu potrošaća kod nas rade dobar posao i kazne za trgovce koji su bilo kakvom prekršaju zakona su ogromne.
Da su svi ovi slučajevi koje čitamo tu istina, pola dućana kod nas ne bi postojalo više.

Nazalost, vise iskustva s tim imam nego ti.

 

Slucajevi su istiniti jer se dogadjaju svakodnevno (ne svi, ali obicno se lako nanjuse muljatori), ali tvoje manjkavo znanje ne razumije kad se dogadjaju prekrsaji i zasto ih je, prividno, tako malo. Ili kad razumije, pomocu toga pokusava obmanuti javnost (kao sto je adm radio kad je tu pisao) kako je sve u redu.

 

Znaci ciklus

Reklamacija -> app metoda odbijanja/oduzivanja reklamacije trgovca -> prijava mingo -> rjesenje u kupcevu korist (koja se nije nazirala prije prijave na mingo)

ne zavrsava nikakim prekrsajem!

Znaci, statisticki, trgovci i ini prevaranti ce "nepostojanjem izrecenog prekrsaja" pokusati prekriti kao da je sve bilo po zakonu i sve se radi kako treba. E pa nije tako, jer dok se prijava nije poslala na mingo kupac nije uspio doci do svojih prava, ili je barem to bilo jako otezano izlikama koje smo svi tu procitali "nosi na servis, fizicko ostecenje nema garancije, 45 radnih dana je razumni rok, tako ti je to u praksi" i slicne ine gluposti. Prekrsaj se u ovom slucaju izrice samo ako se trgovac ocituje i pisano krsi zakon, sto se jako jako jako jako rijetko dogodi te se uredno, kad mora nesto pisano kupcu odgovorit posipa pepelom i odjednom je sve kako je kupac pricao (za valjane reklamacije), dok je prije toga, usmeno bilo svega i svacega (citaj gore). Znaci ako je nakon prijave kupac namiren, smatra se da je slucaj rjesen jer nema ostecenih strana, samim time, ni krsenja zakona (sto nije tehnicki tocno, iako pravno jest).

WooddieBone kaže...

Ne kažem da ne postoje takvi trgovci, ali vodeći retaileri informatičkom opremom kao Instar ili Links si ne mogu dozvoliti takve stvari i ako su si ikad dozvolili, brzo su naučili na teži način da to nije ušteda nego čisti gubitak vremena i novca.

Kritika treba i uvijek će ih biti, i to je super, ali na internetu se smije svašta pisati bilo to istina ili ne.

Postoji links i instar tema, a i u temi o potrosacima su se i oni pojavili koji put. Iako osobno imam ok iskustva s linksom.

I da, na internetu se smije svasta pisati, kao sto ti i dosta njih pise svasta.

ihush pon 27.1.2020 14:38
WooddieBone kaže...

Ti očito nemaš blage veze o radu trgovaca u RH.

Službe za zaštitu potrošaća kod nas rade dobar posao i kazne za trgovce koji su bilo kakvom prekršaju zakona su ogromne.
Da su svi ovi slučajevi koje čitamo tu istina, pola dućana kod nas ne bi postojalo više.

Zakonske obaveze se ispunjavaju u maksimalnom broju slučajeva i svi koji kažu da trgovci namjerno odgađaju ili odbijaju radit neki dio reklamacije nemaju apsolutno nikakve veze o trgovanju i poslovanju općenito.
To je nevjerojatno ignorantno i opasno.

 

Ne kažem da ne postoje takvi trgovci, ali vodeći retaileri informatičkom opremom kao Instar ili Links si ne mogu dozvoliti takve stvari i ako su si ikad dozvolili, brzo su naučili na teži način da to nije ušteda nego čisti gubitak vremena i novca.

 

Kritika treba i uvijek će ih biti, i to je super, ali na internetu se smije svašta pisati bilo to istina ili ne.


 

 -ima barem blage veze, dovoljno puta dokazano u raznim postovima-temama, ako imaš konkretan argument protiv sandokana, iznesi-argumetiraj, ovako se samo koristiš floskulama-generalizacijama. Ne generalizirati, nisu ni svi trgovci dobri/loši, ni svi sugovornisi u temi suprotnog mišljenja.. no nisu ni pošteni trgovci alibi nepoštenima ili obrnuto. Svaki slučaj za sebe + zakoni-pravila. Teme postoje upravo zato jer postoje i problemi tj trgovci koji pokušavaju prevariti kupca, osporiti mu pravo reklamacije i sl. tj da su svi dobri i educirani, usklađeni sa zakonima i provedbom tad problema jednostavno ne bi bilo. Teme služe za probleme, tj rješavanje, ne za obranu 'poštenih', teme služe kritici loše prakse, koju treba ispraviti. Tad je pogrešno kritiku kritizirati. Ili daj argumente ili promjeni retoriku. Počni od tog ima li ili nema neka osoba blage veze s bilo čime jer to nije tvoj posao, tj možeš pomoći tako da predložiš dobar način kako se bilo koji problem može riješiti i ne mora trgovac biti kriv za sve, no on mora biti osposobljen-educiran i upoznat sa zakonima jer to je zakon kao i to da trgovac mora upozoriti kupca i uputiti ga u njegova prava dok kupac nema takvu obezu prema trgovcu. To je polazište.

 

-ima li trgovaca-primjera kad se oteže s reklamacijom? -ima. Ne možeš sad generalizacijom da nisu svi isti braniti takve slučajeve, tj treba težiti nuli kao s bilo kojim drugim problemom npr kriminalom niti možeš reći da i drugi kradi ili da je netko ubio više ljudi pa je 'kriviji' dok onaj s jednim može proći olako.. Sam kažeš, ima ih. U čemu je tad kritika pogrešna, što je tad tvoj argument? Trgovac je taj koji mora znati, koji mora i takvu nelojalnu konkurenciju eliminirati jednako kao one koji posluju na 'sivo-crno'.. Što tad sandokan iznosi netočno a ti točno pa da i to naučimo?

 

-točno, trebala bi na internetu biti 'samo' istina ... a kako ćemo to postići? Kritikom. Ono što je ok imat će i odgovarajući odgovor tj izdržat će kritiku, ono što na kritiku odgovara adhomineom je kontra-argument tj nemaš ga.

-točno, uredan trgovac koji ima odgovarajući ugovor s distributerom nema neki razlog otezati s reklamacijom, tj samo je posrednik s kojim kupac sve rješava, nema relano trošak (jer je dio posla, uračunat u cijenu-maržu.. a ako nije to je tad njegov problem). Već zbog renomea-reklame je logično da će uregan trgovac uredno rješavati reklamacije, bez nepotrebnog otezanja, brzo-efikasno u razumnom roku .. i to mu je u interesu zbog renomea. Problem je što dio njih ili posluju na crno (roba koja nema odgovarajuće jamstvo-ditributera..) ili samo neznanje, stare navike.. pa se bezbroj puta ponovi rok od 45 dana koji svaki put treba demantirati jer tako će trgovci ali i kupci promijeniti način rada tj mišljenja koje je možda iz neznanja pogrešno. Trgovac mora biti upoznat sa zakonima, ako nije to je već njegov propust. Ako nema uredno organiziran servis također, ako nema logistiku koja u par dana može prevesti robu od-do skladišta-servisa.. tad je čudno da posluje i da već nije propao, tj možeš bilo što naručiti i dobiti dostavom za par dana, ali sa reklamacijama to krene kao par tjedana, kao da rikšom putuje putem svile..

 

-istovremeno, nakon što se kupac žali, prijavi na mingo.hr i sl. tad u 90% već idući dan trgovac ima rješenje, mada je do tad išla prića o 45 dana i otezalo se. Zašto, koji razlog je ozetanju? .. to ne znam ja-ti, to zna taj trgovac koji oteže i pitaj njega ali ne možeš tvrditi da toga nema tj vidi teme kao prava potrošača i vidjet ćeš. Neovisno jel to mali dio trgovaca-kupaca ili statistički mali dio, tj ni to se ne može tvrditi dok se ne daju takve konkretne cifre.

 

-pa, kad kritizraš kritičara, daj neki argument, daj odgovor kako reklamirati, kako što bolje-brže-lakše jer u urednom poslovanju to bi trebao biti obostrani interes tj i trgovcu je tad bitno da s eproblem riješi brže-uredno jer je dio reklame. Jendostavno nije odgovor da nisu svi isti, loši.. jer to nije ni pitanje-problem tj neovisno o svim ostalim ljudima na svijetu svaki konkretan problem (jamstvo-kvar) je problem za sebe i ne tiče ga se sve ostalo na globusu u tom trenu kao što nema s tim veze što mali postotak ljudi dobije jackpot. Kupac ili ima pravo ili nema, ako nema objasni se, ako ima može i uputa kako. Trgovac to mora, jer takva su pravila a ako zaobilazi pravila tad 'nije dobar'... i ne vidim kao ga tad braniš time da nisu svi loši ili da ima i dobrih..

 

točno, veći trgovci (ozbiljniji) su to shvatili, rade ok, no kao što kažeš, naučili su na teži način, uprvo na ovakav način tj kad kupac traži svoja prava i kritizira. + uvjek može bolje, ako sad rješavaju reklamacije za tjedan-dva, možda može unutar tjedna, tako je to u današnjem poslovanju ili radiš ili te nema. To da su se prilagodili, naučili.. već implicira da prije nije bilo tako, uvjek postoji primjer s problemom i ako nema dobrog obrazloženja tad je to na teret trgovca.

-problem može biti kad imaš novog (mladog) trgovca tek zaposlenog pa još ne zna sve, može biti kad neki trgovac (ne trgovina-šef) nešto sitno mulja za sebe, može biti iz neznanja, može biti jer je taj dan loše volje, može biti jer trgovina više nema ugovor s ditributerima (neplaćanje i sl) .. no to sve tad trgovac pokušava svaliti na kupca ili bilo kog drugog a upravo trgovac to mora rješiti. Umjesto kontranapada bolje je uložiti trud u konstrukrivno rješenje, uređenje poslovanja, logistika-servis... ne skrivati se iza generalizacije da nisu svi isti jer u slučaju problema kupcu to ne pomaže.

 

u reklamaciji po jamstvu trgovac mora shvatiti da je on obvezan, da mora rješavati problem i mora imati odgovarajuću logistiku, efikasnu, bez 'šuma na liniji' do servisa, tj to je često unutar iste kuće (formalno odvojeno, konkretno links vrata deset metara dalje..) i ne može se trgovac ponašati na način da je on nešto posalo i da sad čeka, čeka.. čeka što? Ima telefon? Može viknuti kroz prozor i pitati.. AKo je reklamacija prihvaćena ima trenutno odgovor, zamjena ili povrat novca, odnosno ako nema na lageru pogleda stanje kod dobavljača i kaže kad roba stiže, par dana... to je to, tako se može i mora. Sve ostalo je besmisleno kod pravih-velikih trgovaca.

 

-da, na interentu, na forumu bi se morale pisati samo činjenice (istina), nikako nešto što osporava pravo kupca koje mu pripada zakonom, zar ne? Ili ispravi-argumentiraj ili barem ne osporavaj pravo kupca po jamstvu odnosno kako bi u idealnom svijetu to trebalo biti riješeno. To što svjet nije idealan.. nije alibi, a još manje zakon ili pravo kupca koje je iznad prava trgovačkog lobija koji pokušava smanjiti kritike.. :)

bunker pon 27.1.2020 14:53


@ihush

Više puta si izrekao tvrdnju da se prema kupcu postupalo nekorektno, te da je nakon prijave ministarstvu gospodarstva expresno sve riješeno već taj ili idući dan.

Imaš ti kakve dokaze, ili relevantne izvore za tu tvrdnju iz kojih bismo mogli zaključiti da je to učestala praksa ( za to nam treba neki ukupan broj reklamacija u nekom periodu, vrijeme čekanja do prijave mingu, broj prijava mingu, broj slučajeva riješenih u 48 h nakon prijave, i tada bismo tek imali prave brojke i postotke ) ili si ti taj svoj stav formirao na osnovu par forumskih apsolutno nepoznatih i neprovjerljivih osoba i izjava ?

sandokan111 pon 27.1.2020 15:04
bunker kaže...
Imaš ti kakve dokaze, ili relevantne izvore za tu tvrdnju iz kojih bismo mogli zaključiti da je to učestala praksa ( za to nam treba neki ukupan broj reklamacija u nekom periodu, vrijeme čekanja do prijave mingu, broj prijava mingu, broj slučajeva riješenih u 48 h nakon prijave, i tada bismo tek imali prave brojke i postotke ) ili si ti taj svoj stav formirao na osnovu par forumskih apsolutno nepoznatih i neprovjerljivih osoba i izjava ?

 Imas temu, pogledaj koliko puta se nakon savjeta da se obrati inspektoratu, i kad se korisnik obratio i kasnije javio s rjesenjem to dogodilo.

Vec je bilo ovakvih upita, ali raditi statistiku na osnovu

% populacije u RH koji kupuje > % postotak populacije u RH koji kupuje koji ujedno posjecuje bug forum > % populacije koja u RH kupuje i ujedno posjecuje bug forum i ujedno je imala negativno iskustvo > % populacije koja u RH kupuje i ujedno posjecuje bug forum i ujedno je imala negativno iskustvo i poslala je prijavu na mingo > % populacije koja u RH kupuje i ujedno posjecuje bug forum i ujedno je imala negativno iskustvo i poslala prijavu na mingo I NAKON TOGA SE JAVILA NATRAG NA FORUM.

 

Kad pogledas ove skupove, vidjet ces koliki su to promili uopce ciljane skupine, samim time, vec i 2 takva primjera predstavljaju veliki prosjek.

 

Iako, ako netko zeli vjerovat u nesto, nikakvi dokazi ga u tome sprijecit nece. Da je tako, ne bi postojali ravnozemljasi i slicni pokreti.

ihush pon 27.1.2020 15:32
bunker kaže...

.
Imaš ti kakve dokaze, ..

 -uzmi ili ostavi. Kao i sve što piše na internetu-forumu... odnosno, imaš svoje mišljenje i nećeš ga promijeniti mada to impliciraš ako ti se da dokaz.

-već +godinu dana, izuzetno pohvalno funkcionira mingo.hr .

 

- Zašto tebi treba objašnjavati ili dokazivati kako radi inspektorat odnosno dokazivati da radi svoj posao, kao i to da trgovac MORA raditi svoj posao što uključuje i jamstvo-reklamaciju? -može odgovor na boldano?

odnosno, može u primjereniju temu, instar je samo jedna trgovina, relativno korektna.. i nema potrebe da sad tu lamentiramo :)

bunker pon 27.1.2020 16:44


@ihush

Pa bar ti uvjek naglašavaš: pitaj, demantiraj, dokaži.... Pa evo, u ovoj temi si dvaput izrekao da se nakon prijave mingu stvari rješavaju, pa te ja pitam ( a gdje drugdje nego u temi u kojoj si to izjavio ) imaš li podatke iz kojih bismo mogli zaključiti da li je to izuzetak ili pravilo.

Odgovor na boldano: nije bit u tome hoćeš li ti mene uvjeravati u išta, nego u tome da potkrijepiš svoje izjave relevantnim izvorima.

Trgovac dobija plaću i bonuse, gazda dobija profit, i logička pretpostavka je da će obojica nastojati čim bolje obavljati svoj posao.
Državni službenici dobijaju plaću i za sitnicu mogu zaglaviti na disciplinskom pa je logički da će i oni obavljati svoj posao, bar u mjeri da im se ne može naći propust ...



@sandokan

Znači niti ti nemaš relevantne izvore...

😜

ihush pon 27.1.2020 19:15

-izvor? ministartvo i zakon (+  iz prve ruke). Ako ti nije dovoljno, šeći na ručak pa pitaj.. :)

-nema izuzetka isključivo pravilo-zakon, tj provođenje zakona, o zaštiti potrošača i obveznim odnosima. Sve ostalo je izuzetak kao to da postoji kriminal(ac) koji nije kažnjen ili osoba koja dobije jackpot.

-koji je tvoj izvor osim ručkića? koji je cilj? Dokazati da po osnovi jamstva nema problema između potrošača i trgovca ili da inspektorat zakonom to ne rješava? Razumiješ li da si ti taj izuzetak, devijacija koju treba eliminirati? Opet, koji je tvoj cilj, poriv u povezanim temama? Provođenje zakona i zaštita portošača ili zaštita jadnih-nedužnih trgovaca (jer jamačno ima i takvih, .. bar jedan?, ok to je sarkazam-karikirano.. no u čemu je tvoj problem, imaš reklamaciju ili barem pohvalu nekog, instar je dobar ili loš? što te muči? Samo ne vjeruješ da se stvari rješavaju uređenim odnosima i zakonskom regulacijom?).

bunker pon 27.1.2020 20:36


@ihush

Znači tvoj izvor su ministarstvo i zakon, i na osnovu tih izvora tvrdiš da makar bilo i 5000 slučajeva tjedno isti se expresno rješavaju dan ili dva nakon prijave ministarstvu gospodarstva ? Svjestan si ( bar se nadam ) utopizma takve tvrdnje ...

😀

WooddieBone uto 28.1.2020 12:02

Činjenično stanje, iz mog iskustva, je takvo da se dobrih 99% reklamacija rješava bez ikakvih problema i odgoda.
Ovih 1% koje uzrokuju loše kritike i komentare su uzrokovani ili iskrenom ljudskom pogreškom ili manjkom kooperacije nekih strana uključenih u čitavi proces. 

Trgovac kao trgovac od zavlačenja ili prevara, ne da nema profita nego ima isključivo gubitak.

Od trenutka kad je neki proizvod zaprimljen na reklamaciju, do trenutka kad se isti predaje natrag kupcu, trgovac nema kontakt sa proizvodom i ne određuje rokove niti bira metode kojima će reklamacija biti rješena.
Ovlašteni servis, ukoliko uređaj nije popravljiv ili spada u DOA daje financijsko odobrenje, a trgovac, sukladno, zakonu, svojim uvjetima o poslovanju te dobavljivosti određenih artikala nudi kupcu opciju zamjene za ineki drugi ili isti uređaj ili povrat sredstava.

Čitava stvar je vrlo jednostavna i ne ostavlja trgovcu puno mjesta za ikakve prevare.

sandokan111 uto 28.1.2020 14:43
WooddieBone kaže...

Činjenično stanje, iz mog iskustva, je takvo da se dobrih 99% reklamacija rješava bez ikakvih problema i odgoda.
Ovih 1% koje uzrokuju loše kritike i komentare su uzrokovani ili iskrenom ljudskom pogreškom ili manjkom kooperacije nekih strana uključenih u čitavi proces. 

Trgovac kao trgovac od zavlačenja ili prevara, ne da nema profita nego ima isključivo gubitak.

Od trenutka kad je neki proizvod zaprimljen na reklamaciju, do trenutka kad se isti predaje natrag kupcu, trgovac nema kontakt sa proizvodom i ne određuje rokove niti bira metode kojima će reklamacija biti rješena.
Ovlašteni servis, ukoliko uređaj nije popravljiv ili spada u DOA daje financijsko odobrenje, a trgovac, sukladno, zakonu, svojim uvjetima o poslovanju te dobavljivosti određenih artikala nudi kupcu opciju zamjene za ineki drugi ili isti uređaj ili povrat sredstava.

Čitava stvar je vrlo jednostavna i ne ostavlja trgovcu puno mjesta za ikakve prevare.

 Tvoje cinjenicno stanje ne znaci previse. Ja imam drugo cinjenicno stanje, al ja sam samo s takvim stvarima radio. U svim slucajevima s kojima sam radio oko 90% je bila uredna reklamacija koja nije obavljena kako spada od strane trgovca jer trgovca nije upoznat s zakonskmi obvezama pa baca app floskule koje sam gore napomenuo vec. Ovih 10% se odma vidi da nesto mulja, ne treba puno istrazivat. I eto, cije je cinjenicno stanje pravo? Malo manje argumenata iz autoriteta i bude sve oke.

 

Po tvom pisanju, ja bi rekao da su tebi recimo jako poznate ove floskule, koje su protivne zakonu, "45 dana je razumni rok", "fizicko ostecenje nema garancije" i guranje zamjena za druge artikle "slicnih karakteristika", ne iste ili povrat novca.

WooddieBone uto 28.1.2020 19:38

Naravno da ti neće prihvatit garanciju na uređaj koji ima fizičko oštećenje, ako je to fizičko oštećenje moglo bit uzrok kvara. 

 

Naravno da ti neće dati zamjenu za isti proizvod ako istog proizvoda nema nego će ti ponudit najbolju zamjenu ili povrat novca jer je to jedino kaj ti mogu ponudit.

Naravno da se trgovac više potrudi da odradi zamjenu nego da odmah napravi pivrat novca, ali povrat novca ne smije odbiti i mora ga napraviti odmah po zahtjevu kupca.

 

Koji god bio razumni rok za popravak, trgovac ne drži i nije mu u interesu držati reklamirane proizvode duže nego je to potrebno.

 

To ništa nije protivno zakonu i nisu floskule nego su zdravi razum.

 

Ne znam sve, ali apsolutno znam da nikom nije u interesu zavlačit kupce ili ih na ikoji način oštetiti. Reklamacije ne rješavaju vlasnici trgovina nego zaposlenici koji i ovak imaju dosta posla bez da se bave zaebavanjem kupaca.

 

ihush uto 28.1.2020 21:00
WooddieBone kaže...

..

 

Ne znam sve, ali apsolutno znam da nikom nije u interesu zavlačit kupce ili ih na ikoji način oštetiti. Reklamacije ne rješavaju vlasnici trgovina nego zaposlenici koji i ovak imaju dosta posla bez da se bave zaebavanjem kupaca.

 

 -nisu svi ljudi isti, nisu svi trgovci isti.. neki znaju i rade, neki zavlače čak i kad nema neke logike-potrebe tj ljudi nisu borgovi pa rade i nelogično pogotovo u neznanju. Ima li takvih? -ima.

-tema je za instar, može ih se pohvaliti ili kritizirati konkretnim primjerima, ostalo je već nepotrebni offtopic.. ali nije zgoreg ponoviti koji put :)

sandokan111 uto 28.1.2020 21:15
WooddieBone kaže...

Naravno da ti neće prihvatit garanciju na uređaj koji ima fizičko oštećenje, ako je to fizičko oštećenje moglo bit uzrok kvara.

To su gluposti. Znaci ne postoji mogucnost da je nesto fizicki otiso na uredjaju radi lose izrade? Eno ti primjer kupca logitech volana.

WooddieBone kaže...
Naravno da ti neće dati zamjenu za isti proizvod ako istog proizvoda nema nego će ti ponudit najbolju zamjenu ili povrat novca jer je to jedino kaj ti mogu ponudit.

Naravno da se trgovac više potrudi da odradi zamjenu nego da odmah napravi pivrat novca, ali povrat novca ne smije odbiti i mora ga napraviti odmah po zahtjevu kupca.

Da, samo sto kad se nude zamjene cesto ti nude "po performansama" tako da ako si nesto kupio za 1000kn prije 2g, trgovac ti ponudi "po performansama" nesto sto sad u trgovini kosta 500kn. To je protivno zakonu (nije protivno ajd jer zakon dozvoljava mogucnost dogovora da ti i strucu kruha uzmes za zamjenu), ali je u najmanju ruku nepravedno i iskoristavanje kupceva neznanja. Zamjena se vrsi s proizvodom cjenovne vrijednosti, ako se vec nudi.

WooddieBone kaže...
Koji god bio razumni rok za popravak, trgovac ne drži i nije mu u interesu držati reklamirane proizvode duže nego je to potrebno.

Da samo, kad je odobrena zamjena za isti, onda se cesto recimo kupca tjera da on ceka "taj novi proizvod" dok ga trgovcu ne dostavi kogod, umjesto da se kupcu da novi proizvod, a ti kao trgovac se snalazi i cekaj, jer si ovako prebacio trosak trgovanja na kupca, pa onda ljudi kupe proizvod, on se pokvari pa cekaju 40 dana zamjenu nicim izazvani jer nisu bili upoznati s svojim pravima.

WooddieBone sri 29.1.2020 10:10

Na žalost nije moguće utvrditi ako je artikl oštećen zbog loše izrade ako proizvođač ne objavi to. Svaki proizvod ima svoju kvalitetu i svaki proizvođač nudi svoje uvjete jamstva. Kako bi ti napravio razliku između volana za 300 kuna koji pukne čim ga krivo pogledaš i volana od 2000 kuna koji napravi to isto. Zato jamstvo daje proizvođač, a ne trgovac i zato svaki proizvod ide na, nekad i dužu dijagnostiku.
Logitech uglavnom mjenja sve svoje proizvode bez puno pitanja, ali trgovac ti neće i ne mora zamjeniti fizički oštećen proizvod bez da se financijski osigura.

Nikad niti jedan veći trgovac nije nudio zamjenu "po performansama". Ovo pokazuje veliko neznanje elementarnih stvari.
Trgovac dobiva financijsko odobrenje u vrijednosti uplaćenoj po kupnji proizvoda te po njemu nudi kupcu zamjenu. Ukoliko kupac odabere jeftiniji proizvod, ostatak novca se MORA vratiti kupcu.
MORA. Trgovci koji ne poštuju tu praksu ne posluju jako dugo.

Kupca se ne tjera ništa. Većina trgovaca kod nas funkcionira tako da lagerira ograničenu kmoličinu proizvoda. Nakon što ta količina bude rasprodana, od dobavljača se naručuje nova zaliha. Neki artikli se niti ne lageriraju nego se vuku od dobavljača po narudžbi.
Ukoliko proizvod koji kupac želi u zamjenu nije na lageru, kupac bi trebao pričekati da isti stigne ili prihvatiti druge alternative koje su mu ponuđene.
Ja ne znam kako da ja tebi objasnim da nemreš dobit proizvod kojega nema. Kaj da ti daju? Nema ga. NEMA. Ako je proizvod nedobavljiv, možda ni u čitavoj državi ne postoji primjerak tog proizvoda.
Kaj bi trgovci trebali? Da ga iz guzice izvuku?

Alfa_R sri 29.1.2020 10:55

To sto ga nema nije problem kupca. On je uplatio svoj novac trgovini za taj proizvod i dobio jamstvo da će ga služiti x godina. Ako nema identičnog proizvoda (a tu spadaju svi kriteriji, od karakteristika pa do izgleda/boje) kupac može izjaviti da raskida ugovor i dobiti nazad novac.

sandokan111 sri 29.1.2020 12:01
WooddieBone kaže...
ali trgovac ti neće i ne mora zamjeniti fizički oštećen proizvod bez da se financijski osigura.

Normalno da mora. Ako bi istu stvar zamjenio proizvodjac, onda to isto MORA i trgovac. Vrlo je jednostavno. Trgovac nema nikakvih odluka u tome vec je samo posrednik.

WooddieBone kaže...
Nikad niti jedan veći trgovac nije nudio zamjenu "po performansama".

Sad vec bubas gluposti. Ne da su nudili nego je to bila osnovna stvar koja se radila i ne samo to, imali smo visednevne rasprave tu na forumu oko toga jer je odredjena kolicina korisnika branila praksu zamjena "po performansama" jer navodno korisnik "profitira". Sjecam se rasprave s mbaksom oko toga. Uglavnom, ne da se dogadjalo, nego je jedno vrijeme bio osnovni nacin pokusaja prevare.

WooddieBone kaže...
Trgovac dobiva financijsko odobrenje u vrijednosti uplaćenoj po kupnji proizvoda te po njemu nudi kupcu zamjenu. Ukoliko kupac odabere jeftiniji proizvod, ostatak novca se MORA vratiti kupcu.
MORA. Trgovci koji ne poštuju tu praksu ne posluju jako dugo.

Normalno da mora, ali eto, ne rade tako svi, i jos uvijek posluju.

WooddieBone kaže...
Ukoliko proizvod koji kupac želi u zamjenu nije na lageru, kupac bi trebao pričekati da isti stigne ili prihvatiti druge alternative koje su mu ponuđene.
Ja ne znam kako da ja tebi objasnim da nemreš dobit proizvod kojega nema. Kaj da ti daju? Nema ga. NEMA. Ako je proizvod nedobavljiv, možda ni u čitavoj državi ne postoji primjerak tog proizvoda.
Kaj bi trgovci trebali? Da ga iz guzice izvuku?

Sve 5 kad ga nema. Ja ne pricam o tom slucaju. Imas tu primjera kad je recimo zamjena odobrena, ali se korisniku ne izdaje novi proizvod, unatoc tome sto ga trgovac ima na lageru (kod sebe ili distributera, nebitno, samo je cekanje mrvu duze), ali ga ne izdaje kupcu vec ceka da dobije zamjenski proizvod direktno za tu reklamaciju, pa je korisnik bez proizvoda 30-40 dana apsolutno nepotrebno. O tome pisem.

 

Znaci ti si trgovac, meni je odobrena zamjena za graficku, ti mi ne izdajes tu graficku vec cekas da ti stigne zamjenska 20-30 dana, ali da ja od tebe tu istu narucim ponovno, dobio bi je u roku od 3 dana. O tom ti pricam.

 

ihush sri 29.1.2020 12:02
WooddieBone kaže...
Na žalost nije moguće utvrditi ako je artikl oštećen zbog loše izrade ako proizvođač ne objavi to. Svaki proizvod ima svoju kvalitetu i svaki proizvođač nudi svoje uvjete jamstva. Kako bi ti napravio razliku između volana za 300 kuna koji pukne čim ga krivo pogledaš i volana od 2000 kuna koji napravi to isto. Zato jamstvo daje proizvođač, a ne trgovac i zato svaki proizvod ide na, nekad i dužu dijagnostiku.
Logitech uglavnom mjenja sve svoje proizvode bez puno pitanja, ali trgovac ti neće i ne mora zamjeniti fizički oštećen proizvod bez da se financijski osigura.

Nikad niti jedan veći trgovac nije nudio zamjenu "po performansama". Ovo pokazuje veliko neznanje elementarnih stvari.
Trgovac dobiva financijsko odobrenje u vrijednosti uplaćenoj po kupnji proizvoda te po njemu nudi kupcu zamjenu. Ukoliko kupac odabere jeftiniji proizvod, ostatak novca se MORA vratiti kupcu.
MORA. Trgovci koji ne poštuju tu praksu ne posluju jako dugo.

Kupca se ne tjera ništa. Većina trgovaca kod nas funkcionira tako da lagerira ograničenu kmoličinu proizvoda. Nakon što ta količina bude rasprodana, od dobavljača se naručuje nova zaliha. Neki artikli se niti ne lageriraju nego se vuku od dobavljača po narudžbi.
Ukoliko proizvod koji kupac želi u zamjenu nije na lageru, kupac bi trebao pričekati da isti stigne ili prihvatiti druge alternative koje su mu ponuđene.
Ja ne znam kako da ja tebi objasnim da nemreš dobit proizvod kojega nema. Kaj da ti daju? Nema ga. NEMA. Ako je proizvod nedobavljiv, možda ni u čitavoj državi ne postoji primjerak tog proizvoda.
Kaj bi trgovci trebali? Da ga iz guzice izvuku?

 -i dalje vidiš trgovce kao ''dobre'' tj oni koji tako posluju nisu predmet kritike (nego pohvale, ima i toga). No većina povezanih tema = problem, to je tako.

-jel trgovac prodao logitečov volan? -je.

-kako ga je prodao? (ako ga nema?) .. pa naručio je od dobavljača, zar ne? Sve to je stvar distributera za neko tržište koji to radi u ime proizvođača (mreža servisa, upute, jamstva..) i logistike, povezano, stanje na lageru-dobavljivost (rabat i ostalo kao u svakoj trgovini).. Dakle, prvi volan je trgovac naručio i prodao, izdao račun-jamstvo. Ako dođe do kvara pokrivenog jamstvom, tad nakon što to servis potvrdi ide zamjena identičnim ako je dobavljiv neovisno ima li ga na lageru ili će ga tek naručiti ili se kaže da te robe više nema i neće se dobavljati pa tad jedino što preostaje ide povrat novca. Tim novcem dalje kupac radi što želi, kupi drugi proizvod s jamstvom. To j epo osnovi jamstva, čisto i trgovac je samo posrednik, tj sve kupac rješava s trgovcem, ne sa servisom jer servis npr nema lager ili novac u kasi (ima ali ne taj novac.. storno računa druge firme, koja može biti ista ali je formalno odvojeno, pa i linksov primjer 10m udaljenosti servis-trgovina..). Po jamstvu je to jedino moguće i u uređenom poslovanju nije problem za trgovca, tj on je namiren od dobavljača. Nema tad zamjene-dogovora, ne može biti jer je roba povezana računom, iskjučivo ta serija-brand. Po osnovi materijalnog nedostatka, što je uveo zakon, +2god odgovornost trgovca, može kako se dogovore, zamjena za bilo što ili ako dogovora nema opet povrat novca. MAt.nedostatak se koristi kad nema jamstva jer je jamstvo bolji-jači mehanizam i povoljniji za trgovca, dok je mat.ned na njegov teret tj koristi se za robu koja nema jamstvo ili je jamstvo kraće od 2god. Roba ne mora imati jamstvo, to je stvar renomea-branda-imagea, upravo zato je EU uvela mat.nedostatak i to kao obvezu stavila na teret trgovca. Tad trgovac terba razmišljati hoće li prodavati robu bez jamstva (primarno govorimo o PC-tehniki.. tu je sve pod jamstvom 2-3-5.. godina pa se to ne primjećuje kao za ostale robe, a zakon regulira sve).

 

-kad servis potvrdi kvar, u ovom slučaju to može i sam trgovac, tj kolika stručnost i specijalni alati su potrebni za utvrditi (vidjeti) lom.. (fizičko oštećenje je pokriveno jamstvom za takve robe koje trpe fizičko oštećenje, tj roba se jednostavno ne smije raspasti prije nekog roka.. npr 6mj. do 6mj ako trgovac ima prigovor tj ako osporava vještačenje-dokazivanje je na njegov teret tj to ti kaže da se takav kvar ne smije desiti.. i to je tad mat.nedostatak, škart-greška. Odnosno ako želiš moraš kao trgovac-servis dokazati da je kupac nešto nestručno slomio, izazvao kvar i sl.). Ako kupiš običan čekić i on u korištenju pukne, to je naravno fizičko oštećenje, ali pokriveno i dobiješ novi. PC komponente su nešto drgo, npr oštetiti vga jer se ne koristi na način kao čekić, tenisice i sl. tad je fizičko oštećenje izvan jamstva.. 

-osim! .. imao si tako prije nešto godina, toshibino nomatherwhat.. pad-lom i prizna se jamstvo, zgodno? To daje proizvođač, ne trgovac i ne može tad to osporavati. Može proizvođač ili bilo tko dati jamstvo, dok to kao i uvjete trgovac ne može uskratiti kupcu tj osporavati. Kao što vidimo logiteč je dao novi volan, tražili su dokaz-sliku i to je to.. tj isto to je mogao trgovac-servis, tj utvrditi kvar i mada je fizički u ovom slučaju je pokriven jamstvom, ako i nije tad materijalnim nedostatkom (po sili zakona) do 2 godine, dok prvih 6mj svako osporavanje tog prava trgovac mora dokazati, ne kupac. Jasnije? Jendostavno trgovina je trebala uvažiti reklamaciju, zamjeniti, tako se to radi dok bi u klasičnom uređenom lancu trgovac to dobio od distributera/proizvođača umjesto da je to kupac morao sam direktno napraviti.

 

-jer, to je posao-obveza trgovca, po zakonu, po ugovornom odnosu tj računu i prodanoj robi. Trgovac MORA rješavati reklamacije, ne slati kupca u servis ili proizvođaču, odnosno, kupac bira i ako mu je to zgodnije može ali trgovac mora. Zakon i kako se tumači, tko ga tumači itd..

 

lager.. točan opis, neka roba se povuče i ima se u trgovini, neka se vuče direktno po narudžbi kupca.. i kad dođe kupac koji želi kupiti nešto što trenutno nemaš u trgovini, kako ide procedura? Kad će dobiti svoju robu? -par dana, zar ne..? E, jednako tako je za jamstvo-reklamaciju, nemaš? -naručiš .. tj kupac bira ali trgovac nema izbora nego mora. Tako bi trebalo biti ali nije jednom djelu trgovina, kao što vidimo čak ni s reklamacijom logitehchovog volana i naravno uvjek postoje dobri i loši primjeri, loše treba eliminirati i to bi trebao biti cenzus, ne stvar suprotnih kriterija-strana kao trgovac-vs-kupac nego tu trebamo biti objektivni i kritički za obje strane (ne navijati za jedne neovisno jesu li u pravu)...

+ bitna razlika, trgovac to mora znati, mora znati zakon, pravila, mora imati urednu logistiku jer inače će ključ u bravu.. a kupac ne mora ništa znati, samo da ima svoja potrošačka prava i kako ih ostvariti. Trgovac treba pomoći-uputiti kupca kako da ostvari svoje pravo, ne biti protivnik nego simbiont koji živi od kupca.

 

-Je to mogao obaviti trgovac za volan? Kako vidimo rezultat, dobiven volan, mogao je .. a važnije, morao je i kupac je to trebao znati, zahtijevati od trgovca i dobio bi. Trgopvac logistikom tj vezom s distributerom svakako može brže do zamjene i rješenja nego sam kupac direktno, zar ne? Trgovcu je to dio posla, jednako kao što mora počistiti (nepostojeći) snjeg ispred trgovine.. tj briga i odgovornost za prodanu robu dok zakon kaže i reklamacija, samo je pitanje po osnovi jamstva ili mat.nedostatka i tad ovisno o tome kako se dalje rješava.

 

-ako mogu kupiti volan ili bilo koju robu, po jednakoj proceduri može i zamjeniti reklamirano, tj razlike nema, tj jednako kao da mu daš povrat novca i on ponovo kupi isti ili drugi proizvod. Jedino ukoliko neki model više nije dobavljiv (ne proizvodi se..) tad ga nema. Koliko to može trajati? Sve duže od 2-3 dana je sporo, do tjedan prihvatljivo, više je besmisleno tj tad trgovac uopće nema logistiku. Naravno, podrazumijevaju se razumi rokovi, radni dani itd.

-Trgovac koji NEMA robu? Što tad ima, tj što mu je tad posao, info pult ili tutistički vodić? .. S robom je stvar vrlo jednostavna, imaš ili nemaš, ako nemaš možeš li nabaviti i kad. Nema razlike za prodaju ili po jamstvu niti smije biti, tj kupac koji reklamira i treba dobiti zamjenu je u prednosti, tj on je već kupio-platio i ako imaš na polici jedan komad, tad on ima prednost tj ne možeš tad taj komad prodati drugom kupcu, jer je to tek budući ugovorni odnos dok je ovaj već postojeći, već je kupac i već ima svoje zakonom regulirano pravo. Jasnije? :)

bunker sri 29.1.2020 19:20


@ihush
@sandokan

Uopće nemate percepciju cijelog lanca, i toliko dezinformacija lupate da je to već tragikomičnom.

Ajmo opet ispočetka, osnove, jer vi niti to nerazumijete. Vlasnik tvrtke/trgovine ima za cilj čim veći profit, a to je moguće samo kroz prodaju. Negativni publicitet mu nikako nije u interesu, već on želi zadovoljnog kupca koji će mu se opetovano vraćati i biti toliko zadovoljan da tu trgovinu preporučuje i svojim prijateljima, susjedima, kolegama...

Djelatnik u trgovini prima plaću, i manje više svi imaju nekakve targete nakon kojih dobijaju bonuse ( tamo di sam ja kratko radio u maloprodaji je danas 1000 kn za svakih 100 000 kn prometa na šifru tog prodavača ). Znači i tom djelatniku je u cilju čim veći promet, a ne negativni publicitet koji bi navodio moguće kupce da zaobilaze tu trgovinu.

Nemate niti približan uvid koliko su stvarni prometi i zarade u razvikanijim trgovinama, jer onda bi shvaćali da nekome kupcu vratiti par tisuća kuna je kao molekula u oceanu...a ne problem zbog kojeg bi se trgovac upuštao u kemijanje...

sandokan111 sri 29.1.2020 20:02
bunker kaže...
Uopće nemate percepciju cijelog lanca, i toliko dezinformacija lupate da je to već tragikomičnom.

Jebiga, nemamo svi na speeddialu plenkovica i je jedemo gablece s Mikulicem.

 

Iskreno, ko kupca me ni najmanje tako nesto ne interesira. Tragikomicno je da ti mislis da bi mene tako nesto trebalo zanimat. Ja imam pare, ti imas proizvod i obveze koje iz tog proizlaze. Ja ti dam pare, ti meni proizvod, te za vijeka trajanja proizvoda obavljas svoje zakonski preuzete duznosti. Kaput. Apsolutno me ne interesira nista van toga.

bunker kaže...
Ajmo opet ispočetka, osnove, jer vi niti to nerazumijete. Vlasnik tvrtke/trgovine ima za cilj čim veći profit, a to je moguće samo kroz prodaju. Negativni publicitet mu nikako nije u interesu, već on želi zadovoljnog kupca koji će mu se opetovano vraćati i biti toliko zadovoljan da tu trgovinu preporučuje i svojim prijateljima, susjedima, kolegama...

Jest, to je tako u ideali, i da je tako, mi ne bi ovih tema i rasprava imali. Kako ih imamo, ocito tako nije, kao sto se vidi iz milion primjera po forumu.

bunker kaže...
Nemate niti približan uvid koliko su stvarni prometi i zarade u razvikanijim trgovinama, jer onda bi shvaćali da nekome kupcu vratiti par tisuća kuna je kao molekula u oceanu...a ne problem zbog kojeg bi se trgovac upuštao u kemijanje...

Pa super. Opet se vracamo na pocetak. Ako to nije problem, onda se ne moraju pravit grbavi oko povrata novca, a to se, ko za inat, uvijek dogodi i velika vecina je grbava kod povrata novca. To je valjda ona, sto imas vise, to si skrtiji.

 

bunker sri 29.1.2020 20:40


@sandokan

Ne druže dragi, nisi u pravu jer nemamo milion kritičnih situacija nego imamo možda par mjesečno po trgovini. A kada uzmeš u obzir činjenicu da je u tom periodu iskucano par tisuća računa u tom lancu trgovina, onda tek uvidiš da se radi o teškim iznimkama.

Moš ti kao kupac mislit i očekivati kaj god hoćeš, no tvoje najjače oružje je mogućnost odluke gdje buš kaj kupio.

Često koristiš floskule spominjući zakonske obveze, ali to je na toliko plitkom nivou da bi trebalo jako puno rečenica ispisati da bi ti bar nazreo kaj znače pojmovi mjesne i pravne jurisdikcije i sl. Čak da ti to i probam razjasniti, ti nebi uvažio argumente nego bi nastavio sa svojom retorikom ravnozemljaša i ručkova pa onda nema smisla.

Jesi ti uopće svjestan krajnjeg dosega kupčeve prijave mingu ? Daj bar prije odgovara prouči kaj i dokle može ministarstvo gospodarstva povlačiti poteze, te kada i gdje prestaje njihova jurisdikcija te silom zakona tada mogu samo cjelokupni spis proslijediti slijedećoj karici u lancu nadležnosti..

Upoznat si da su poslovi inspekcijskog nadzora iz ministarstva vraćeni inspektoratu ? I prije odgovara na to, daj bar prouči kada inspektorat mora spis proslijediti dalje...

Dok god ne znaš takve konkretne postupovne detalje, tvoje umijeće nogometa je na nivou pijane gomile kaj pred velikim ekranima prati tekmu u krčmi i pametuje kad je kaj koji igrač ili trener trebao učiniti...



darkborg sri 29.1.2020 20:46

Ovo za bonuse na x prometa možda u teoriji znači da će se prodavač potruditi i biti ljubazan, u praksi su ti šanse 50:50 daa ćeš naletjeti na nadrkanog, neljubaznog zaposlenika koji samo gleda kako da te što prije skine s qrca.

ihush sri 29.1.2020 21:57
bunker kaže...

@ihush
@sandokan

Uopće nemate percepciju cijelog lanca, i toliko dezinformacija lupate da je to već tragikomičnom.

Ajmo opet ispočetka, osnove, jer vi niti to nerazumijete. Vlasnik tvrtke/trgovine ima za cilj čim veći profit, a to je moguće samo kroz prodaju. Negativni publicitet mu nikako nije u interesu, već on želi zadovoljnog kupca koji će mu se opetovano vraćati i biti toliko zadovoljan da tu trgovinu preporučuje i svojim prijateljima, susjedima, kolegama...

Djelatnik u trgovini prima plaću, i manje više svi imaju nekakve targete nakon kojih dobijaju bonuse ( tamo di sam ja kratko radio u maloprodaji je danas 1000 kn za svakih 100 000 kn prometa na šifru tog prodavača ). Znači i tom djelatniku je u cilju čim veći promet, a ne negativni publicitet koji bi navodio moguće kupce da zaobilaze tu trgovinu.

Nemate niti približan uvid koliko su stvarni prometi i zarade u razvikanijim trgovinama, jer onda bi shvaćali da nekome kupcu vratiti par tisuća kuna je kao molekula u oceanu...a ne problem zbog kojeg bi se trgovac upuštao u kemijanje...

 -kakve veze ovaj post-sadržaj ima s bilo čime? loremipsum je informativniji i povezaniji s temom...

-imaju velik promet.. a to ima veze? Pravila igre su ista imali oni milijarde ili bankrot i realno želim im dobar promet jer tad imam kvalitetnog trgovca koij neće sutra porpasti.. =interes kupca ne mora biti suportan, npr jamstvo.