Internet

Plaćanje poreza na internet zaradu

alankish pon 18.8.2014 02:28
peterstern9 kaže...

Pozdrav,


Što ne otvoriš osobni račun u nekoj od stranih banaka? Odeš u Austriju, Njemačku ili Italiju, što ti je već bliže i otvoriš osobni račun. Sad opet ovisi od banke do banke i kakava im je porezna politika, tako se naprimjer sjećam da je PBZ prijavljivao poreznoj iznose veće od 9k kuna godišnje na Visa Electron karticu, koju sam otvorio za potrebe student servisa.

AFK pon 18.8.2014 06:33

Ja kad sam zaradivao vece svote preko interneta nisam nista prijavljivao i nitko me nista nije trazio radilo se o 20000kn mjesecno, jedina je razlika sto su mi novci dolazili direktno na racun a ne preko paypal-a.

Gremlin144 pon 18.8.2014 22:53
TheMenstalist kaže...
Gremlin144 kaže...

imam i ja pitanje. Hoće mi dolaziti novci na paypal ako maknem karticu?

Da, samo nećeš te novce moći fizički opipati.

hvala! Nije mi ni to tolko bitno kad to više manje sve prek neta potrošim :)

 

Gremlin144 uto 19.8.2014 11:58

zašto država ne daje novce ljudima kojima ne može naći posao? Zašto bi neko daval novce državi ako on nema neke koristi od toga?

Da mogu radije bi primal cjelu punu plaću na račun bez da mi se plaća zdrastveno i ostali porezi. Jebeš državu, nikad mi nije ništa pomogla.

ikolic uto 19.8.2014 13:24

Na svaki dohodak moraš platit porez: 20% socjalno pa 40% zadnji stupanj (za velike iznose) pa još 25% PDV za sve što kupiš = 64% sve skupa ti uzme država.

S porezima se nemoj igrat - ne želiš strahovat cijeli život zbog toga - plati ih.

T-55 uto 19.8.2014 20:52

Mozda bi bilo najbolje da se odselis u neku drugu normalniju drzavu i rjesis se svih problema.Ja da imam toliko love mjesecno a nisam vezan za hr ispalio bi se prvim avionom.Ova drzava je rupa bez dna.Da im dadnes sav prihod opet bi bilo malo.Kakv narod takva i drzava.Treba napravili low level format pa ce onda biti bolje,a sve dok su ove sadasnje pametne glave nema napredka.

Gremlin144 uto 19.8.2014 22:29
peterstern9 kaže...

Mirovinsko i slično ne želim plaćati, jer mi nikakva mirovina ni ne treba, ionako je neću dobiti ako je doživim.

Fora je u tome, ako već zarađuješ preko neta, ne treba ti niti mirovina. Ne znam kak zarađuješ, al meni realno, ne trebam ništa niti raditi kroz mjesec pa mi sjednu pare.Tak da plaćanje poreza na internet zaradu je bacanje novca u smeće.

dv14 uto 19.8.2014 23:43

Ovo i mene zanima..
Naime, prije nekih mjesec dana sam krenuo sa internet zaradom. Naravno, još nema neke zarade, a iskreno da kažem, ni ne očekujem puno od toga, ali eto, čisto me zanima kako ide situacija sa porezom..

 

duhonja uto 19.8.2014 23:52
alankish kaže...
peterstern9 kaže...

Pozdrav,


Što ne otvoriš osobni račun u nekoj od stranih banaka? Odeš u Austriju, Njemačku ili Italiju, što ti je već bliže i otvoriš osobni račun. Sad opet ovisi od banke do banke i kakava im je porezna politika, tako se naprimjer sjećam da je PBZ prijavljivao poreznoj iznose veće od 9k kuna godišnje na Visa Electron karticu, koju sam otvorio za potrebe student servisa.

Njemacku zaboravi....Otvaranje ziro tekuceg racuna za novcane transakcije vezu uvjetom da uz prijavu adrese boravka,podneses i ugovor sa firmom koja ti lovu uplacuje,povezani su sa Finantzamtom,tako da nema skrivanja,i jako su rigorozni..

Anarchist Prince uto 19.8.2014 23:55
zerocool12 kaže...

1000kn na dan i ne želiš platiti porez?!?!?!?!?

 

Sorry al to se zove pohlepa.

Pohlepa je zadržati svoj vlastiti teško zarađeni novac? 

 

btw. nemam baš puno pametnog reći na ovu temu što se tiče same metode izbjegavanja poreza, ali imaš moju punu podršku. Mirovinu tko zna hoces li vidjeti, zdravstveno se osiguraj kod privatnika, ovo naše javno zdravstvo je koma.

duhonja sri 20.8.2014 00:02
Anarchist Prince kaže...
zerocool12 kaže...

1000kn na dan i ne želiš platiti porez?!?!?!?!?

 

Sorry al to se zove pohlepa.

Pohlepa je zadržati svoj vlastiti teško zarađeni novac? 

 

btw. nemam baš puno pametnog reći na ovu temu što se tiče same metode izbjegavanja poreza, ali imaš moju punu podršku. Mirovinu tko zna hoces li vidjeti, zdravstveno se osiguraj kod privatnika, ovo naše javno zdravstvo je koma.

Kakogod,prati zakone,jer postaju jako brutalni za prekrsitelje...nije da podrzavam drzavu i oporezivanje,ali je to danas cinjenica...

Saryne sri 20.8.2014 00:22
peterstern9 kaže...

sto se tice ove poruke, cisto matematicki postavljeno...nekada sam mislio da je 20-30k kn mjesecno puno novaca, a onda sam shvatio da sa "samo" toliko novaca treba 3 godine rada da bi se zaradio recimo jedan BMW M5 koji mozete vrlo cesto vidjeti na hrvatskim prometnicama. Tada shvatite koliko je to zapravo mali novac :)

 

da se razumijemo, nikoga ne vrijedam ni podcjenjujem ovom porukom, ali zamislite samo s kojim novcima barataju ljudi koji s lakocom kupuju takve aute :)

 

nazalost, u RH su takvi ljudi uglavnom lopovi, ali izvan RH nije nemoguce zaraditi, ponavljam, posteno zaraditi toliko novaca

 

i vazna napomena, ako se toliko zaradi postenim nacinom, tesko je to zaraditi radom, bitna je inovacija ili neki proizvod koji ce drugi biti spremni skupo platiti

Pomalo stječem osjećaj da misliš kako te optužujemo zbog navedenih svota, što meni osobno nije bila namjera. Vjerovatno zbog one opće balkanske pretpostavke da je jednadžba uspjeha novac = rođo * muljaža2.  Ako pošteno radiš, nemaš što da se ispričavaš i pravdaš. Uglavnom, ne radi se o tome, nego samo želimo malo uvid koja to branša donosi toliku dobit. Tko zna, možda pomogneš još jednom balkancu da se prosvijetli i navede na pravi put.

Inače sa mog stajališta web dizajnera/photoshopera koji radi isključivo s inozemnim klijentima ti iznosi su mi prilično veliki i zasad nedostižni. I zato sam malo znatiželjan :)

 

U takvoj situaciji rađe platim 10% zarade najboljem knjigovođi i pravniku, nego 80% državi.

 

Potpisujem ovo. Znači platit porez državi pod obvezno, ali u što manjoj mjeri, jer ono što si napisao stoji. U svemu nas koče, zašto bi im onda davali vjetar u leđa?

 

Anarchist Prince sri 20.8.2014 00:30
duhonja kaže...

Kakogod,prati zakone,jer postaju jako brutalni za prekrsitelje...nije da podrzavam drzavu i oporezivanje,ali je to danas cinjenica...

Da, činjenica je da smo kao društvo glupi i zato plaćamo visoke poreze. Porezi su trošak koji dobiješ kad si glup. Ljudi koji uzimaju naš novac prisilom i još uz to lažu kao psi nemaju naš interes na prvom mjestu, samo to zapamtite i porezi će biti stvar prošlosti.

duhonja sri 20.8.2014 01:14

Slazem se za placanje poreza,jer drzava mora funkcionirati kao takva,no maskimalno u visini 10% monolitno..Nikakvi prirezi,nikakva lokalna davanja za lokalne šerife,ovo i ono..10% i kvit,niti mrvu vise...sve povrh 10% financira parazite na drzavnoj sisi.Hrvatska ima birokraciju veliku kao Njemacka,s tim da je Nijemaca skoro 90 milijuna,a povrsina drzave da ne pricam..Niti u srednjem vijeku nije bilo vise,bila je Desetina i to je to...Ovi danasnji su gori nego feudalci

Gremlin144 sri 20.8.2014 08:34
duhonja kaže...

Slazem se za placanje poreza,jer drzava mora funkcionirati kao takva,no maskimalno u visini 10% monolitno..Nikakvi prirezi,nikakva lokalna davanja za lokalne šerife,ovo i ono..10% i kvit,niti mrvu vise...sve povrh 10% financira parazite na drzavnoj sisi.Hrvatska ima birokraciju veliku kao Njemacka,s tim da je Nijemaca skoro 90 milijuna,a povrsina drzave da ne pricam..Niti u srednjem vijeku nije bilo vise,bila je Desetina i to je to...Ovi danasnji su gori nego feudalci

da je porez recimo kako si rekao 10% i pdv kojih 8% bilo bi super, ovak je bezveze uopće i nešto kupovat kod nas. Kad mi nekaj treba rađe si kupim prek E-baya za duplo manje para.

TracerCPP sri 20.8.2014 09:03
peterstern9 kaže...

Pozdrav,

evo ovako zanima me konkretna situacija, neću reći da je moja, ali recimo da je situacija točno takva, i pričat ću u prvom licu radi lakšeg izražavanja :)

Znači, imam Visa Electron deviznu debitnu karticu i PayPal account. Do sada sam zarađivao i primao mjesečno otprilike 1-2 tisuće kuna na tu karticu s PayPala, nisam nikakav porez prijavio i sve je funkcioniralo savrseno. Sada se situacija promijenila, došao sam u situaciju da zaradujem 1000 kn dnevno, i zarada jos raste, a bojim se isplatiti na PayPal pa povuci na Visa Electron karticu više od 6000 kn mjesečno da me nebi porezna prišerafila. Pošto je PayPal jedini način kako mogu dobiti novac, zanima me mogu li napraviti sljedeće:
(molim da odgovore ljudi koji su poprilično sigurno u ovo ili još bolje imaju konkretnog iskustva s tim)

Postoji Payoneer Master Card kartica koju naručim, povežem s PayPalom, i da bi povlacio novac sa PayPala na Payoneer karticu, trebao bi mi Payoneer odobriti "US bank account", kao neka "virtualna banka". Zanima me mogu li nesmetano povlačiti recimo 200$ dnevno sa PayPala na Payoneer karticu, i tako svaki dan-dva, i s Payoneer karticom u BiH, Sloveniji, Srbiji, Italiji, i slično podizati svakih par dana s bankomata lovu?

Vjerojatno se može, no ono što me zanima je koliko u ovoj priči hrvatska porezna ima saznanja o mojim transakcijama i isplatama i zaradi opcenito? Kolike su sanse da skuze ako niti jednu isplatu sa bankomata ne napravim unutar granica RH?

Sljedeća stvar: Pošto je to "US bank", imam li problema sa americkim zakonima vezanim uz porez i zaradu na internetu?

I zadnja stvar: Koliko je vjerojatno da PayPal nakon recimo 3000$ unutar mjesec dana zablokira transakcije i provjeri o čemu se radi, ili još gore pošalje poreznoj da provjere je li sve čisto?
(Čisto da napomenem, novac koji stiže na PayPal je sasvim legalan, šalju ga drugi ljudi ili firme kao plaćanje usluge)

 

Nećeš izbjeći platiti porez. Ja sam već sve te varijante probao, pa i sa payoneer-om i to jednostavno ne pali jer otkako je uveden OIB sve se zna i prati od strane porezne uprave. Samo je tek pitanje koliko si im zanimljiv i kada će ti pokucati na vrata. Nikome se ne sviđa platiti gotovo 44% poreza i doprinosa, no upravo zbog toga sam otvorio firmu i većinu love opravdam preko firme. Tada mi je poreza tek minimalno a doprinosa nema.

 

Čim tebi lova sjedne na račun, bilo preko paypala ili payoneera to je automatski već prošlo kroz poreznu jer država prati sav strani novac koji ulazi u zemlju elektronskim putem. Isto tako, čim digneš lovu preko payoneer kartice porezna zna podatke sa kartice koji se kasnije mogu dodatno provjeriti kod payoneer-a. Tako da, nemoj misliti da si lukaviji od njih. Ja sam se već informirao kod osobe koja radi u poreznoj glede toga, i već oni odavno znaju za sve te fore.

 

Ono što bi se tebi sada moglo dogoditi jest da ti jedno jutro policija pokuca na vrata i da završiš u zatvoru zbog neplaćanja poreza iz prethodnog razdoblja. I onda ti naplate i kaznu (50k - 500k kn) s kamatama na ono što već nisi platio. Mog kolegu su tako prije godinu dana uz pratnju policije odveli u poreznu, te su mu izlistali sve uplate na koje nije platio porez sa svih računa (kartica) čak od od prije 11 godina (od 2003-2013). Bilo je tu ad-sensa, freelance-a i sličnih stvari po 100-500$, no na kraju za sve je platio. S obzirom na kamate i kaznu njegovi roditelji su gotovo kuću morali prodati.

 

Stoga, moja preporuka ti je da se nikako ne zafrkavaš s poreznom misleći da si pametniji od njih. Izbjegavati plaćanje poreza možeš neko vrijeme, pa čak i godinama, ali na kraju ćeš ipak platiti sve, i to s kaznom (zatvorskom + novčanom) te kamatama, a ti si sad odaberi kako želiš nastaviti dalje.

 

peterstern9 kaže...

Recimo kada dodem u fazu zarade 100 000 kn mjesečno, svaki mjesec će mi na račun stići 100 000 kn. Fora je da to nije 100% čista zarada kako izgleda, ja moram od toga barem 20 000-25 000 kn investirati dalje da bi održao posao, zaradu i još ju povećao. Kako da ja to poreznoj objasnim? Njih to ne zanima i uzimaju porez na svaku pristiglu lipu na račun. To je jedan veliki razlog zašto ne želim dati ni lipe.

Zbog ovakvih stvari se otvara firma, pa sve to što investiraš dalje se odbija od računice poreza. Samo čuvaš račune i to je to.

 

 

peterstern9 kaže...

64% prihoda smatraš poštenim? Nakon gornjeg ulomka, u mom slučaju to više nebi bilo ni 64%, nego blizu 80%.

Ako novce primaš kao privatna osoba onda plaćađš porez 25% + doprinose. Ispadne oko 44% za zagreb. Za ostale gradove je samo jeftinije.

 

 

peterstern9 kaže...

Jedna zanimljiva činjenica: Ako želim prijaviti porez, oni meni krenu nametat pravila u stilu da mi novac mora sjesti na tekući ili žiro račun, a nikako na deviznu debitnu karticu?Što ako sam ja u situaciji, a jesam, da mogu primati novac ISKLJUČIVO na debitnu karticu? Možda zato što nemaju rješene zakone za debitne kartice? Ako ne mogu vidjeti koliko novaca prolazi kroz devizni račun, onda ne vidim razlog za prijavljivanje ikakvih prihoda.

Po zakonu, jedini legalni način za primanje novaca iz inozemstva je preko deviznog žiro-računa. Nikakav tekući račun i slične fore.

ikolic sri 20.8.2014 09:46

Ovo je bio moj originalni post:

 

Čuj, potpuno je legalno otvoriti firmu u Delawareu pa nek skuplja lovu.

Ako si isplatiš tu lovu onda moraš platit porez: 20% socjalno pa 40% zadnji stupanj (za velike iznose) pa još 25% PDV za sve što kupiš = 64% sve skupa ti uzme država.

S porezima se nemoj igrat - ne želiš strahovat cijeli život zbog toga - plati ih.

 

Naravno, nitko te ne tjera da si isplatiš svu lovu. Ljepo nek firma skuplja lovu koju godinu pa se onda makni iz države (prijavi negdje drugdje) na više od 183 dana (trebam provjeriti da li ovo vrijedi za sve ili samo za pomorce) i sve si uzmi bez da platiš ikakav porez (sve potpuno legalno). Naravno, ovo se isplati samo za velike iznose.

Ako ti baš treba neka lova, onda si isplati malo, ali nemoj zaboravit platit porez!

 

Alternativa je odselit u Bosnu (na bar 183 dana), platit samo 10% poreza, a našoj poreznoj sve to prijavit uz poruku da im ne doguješ ništa.

 

Ali porez ipak ne možeš nikako izbjeći: uvjek ti uzmu barem 25% zbog PDV-a na sve što kupiš. I to je previše, ali što se može.

 

Ukratko: ako tvoj biznis nema nikakve veze s Hrvatskom, onda se prijavi negdje drugdje gdje su porezi normalni/nepostojeći i gotovo. S druge strane, ako radiš s Hrvatskom, onda bi bilo u redu da i platiš Hrvatske poreze.

CroDexter sri 20.8.2014 11:26

U svakoj državi građani žele platiti što manje poreza. Zato i postoje porezni savjetnici. Što imaju više novca više im se isplati platiti nekog ili sami pronaći način da plate manje poreza. Pametni pronađu legalni način za smanjenje plaćanja jer je sve ostalo riskantno i može kasnije doći na naplatu. Bolje počni razmišljati gdje otvoriti tvrtku

peroko sri 20.8.2014 11:37

Fora je vrlo jednostavna otvoriš račun u takozvanoj poreznoj oazi (npr caymani). Dobiješ recimo Visa karticu koja ti funkcionira na našim bankomatima. Od svaka transakcije će ta banka na caymanima uzet recimo 1%+nešto češ izgubit na konverziji valute. Ali ti porezna neče visit na vratu.  Barem tako radi moj frend koji je IT freelancer.

ikolic sri 20.8.2014 11:49
peroko kaže...

Fora je vrlo jednostavna otvoriš račun u takozvanoj poreznoj oazi (npr caymani). Dobiješ recimo Visa karticu koja ti funkcionira na našim bankomatima. Od svaka transakcije će ta banka na caymanima uzet recimo 1%+nešto češ izgubit na konverziji valute. Ali ti porezna neče visit na vratu.  Barem tako radi moj frend koji je IT freelancer.

To je ilegalno. Na svaki dohodak trebaš platit porez.

Ovo s firmom u Delewareu i (privremenom) prijavom izvan Hrvatske je jedini legalni način da platiš 0% poreza na zaradu.