Internet

PayPal - pitanja i odgovori

DrNasty čet 28.5.2015 14:18

Sažetak:

 

Po zamolbi forumaša donosimo Paypal - users guide

 

- popis katrica koje možete korisiti na PayPal-u

 

1. VISA - kreditna

2. VISA ELECTRON - debitna; vezana uz devizni ili kunski račun Erste i PBZ-a te tekući račun Splitske banke i OTP banke

3. MASTERCARD

4. AMERICAN EXPRESS (American Express Start card za studente ne radi na netu )

(5.) Diners - može se registrirati, ali se ne može plaćati

 

Što se tiče VISE ELECTRON, provjereno rade one od ERSTE BANKE i od PRIVREDNE BANKE (PBZ).

 

Nadalje, za Visu Electron je važno imati na računu minimalno 100kn (ili onoliko koliko vam kažu u banci) + onoliko novaca koliko mislite potrošiti. I uvijek stavite malo više jer vam u suprotnom, transakcija može biti odbijena ("Your credit card has been denied by credit card issuer...").

 

Novci se mogu primati ali je bitno da imate povezanu Visa karticu koja radi na PayPalu.

 

Za pitanja o carini imate temu.

 

Nova pitanja molim postavite samo ako odgovor na njih ne možete naći ovdje.

 

Da li paypal ima neki limit (mjesečni ili tjedni ili bilo kakav)??

Pri registraciji dok ne verificirate karticu postoji limit od 100$, nakon tog teoretski nema limita,ali je moguće da paypal prije provedbe transakcije zatraži potvrde,radi vaše zaštite

 

 

Koji je rok za podizanje disputa ili claim ( i što to znači )?

Rok je 45 dana od odnosne transakcije i sastoji se od 2 dijela.

Postupak ide kroz paypal resolution center – dio paypal sučelja.

 

Npr, kupili ste nešto preko ebaya i platili paypalom - nakon mjesec dana proizvoda nema, a prodavač ne odgovara.

1. Dispute => za vrijeme dispute-a imate, preko paypalove konzole, mogućnost komunikacije sa prodavačem

2. Ako se javio i riješili ste problem možete zatvoriti dispute i nikom ništa, ali ako nema sreće u komunikaciji onda pokrećete Claim.

 

Što je refund?

Refund je povrat sredstava koji ste uplatili i iz nekog razloga vam ih prodavač vraća.

Ako imate debitnu karticu iznos će biti vidljiv par dana nakon paypal-ovog mail-a, ako imate kreditnu karticu s koje vam je to naplaćeno, idući račun vam treba biti umanjen za iznos tog povrata.

 

Da li mogu primati novce putem paypala u RH?

Da, trenutno je moguće primati novac na PayPal s tim da tim novcem ne možete raspolagati 30 dana dok ne dobijete status člana od povjerenja. Novac se svakog prvog u mjesecu prebacuje na vašu Visa karticu koju ste povezali sa PP računom.

 

Da li je moguće da novci budu na paypal računu pa da ja odmah s njima nešto online kupim?

Ne, to nije moguće budući da se novac automatski prebacuje na vašu Visa karticu.

 

Na paypalu mi je balans 0, kako da dodam novce?

Novce ne trebate dodavati, paypal sam povuće novce s vašeg računa

 

Da li postoji opasnost da me netko potkrade?

Naravno, iako su šanse za to minimalne, tako da je veća vjerojatnost da će vam neko skenirati karticu na bankomatu (statistički)

samo pazite da vam ne ukradu mail s kojim ste registrirani i da lozinka nije nešto jednostavno.

 

Da li isključivo mora biti ime i prezime na paypal acc isto kao i na kartici koja je dodana ili mogu staviti nečiju drugu adresu i i ime i prezime npr.. od prijatelja?

Mora biti vaše, ali vi možete pod adresu primatelja dodati drugu osobu i adresu.

 

Što se dogodi s 1,95$ koje paypal skine prilikom verifikacije?

Novac vam kroz neko vrijeme vrate ili vam umanje račun

 

Ne mogu staviti novu karticu, javlja mi poruku : This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card." ili "'You have entered an invalid number or partial credit card or debit card number. Please check your entry and try again"

 

Moguće je da kartica još nije procesuirana, da nemate ništa novaca na njoj ili da paypal ne podržava tu banku. Najbolje je pričekati par dana, provjeriti da li imate bar 10€ na njoj i probati tad.

Također, moguće je da je samo problem kod njih u sistemu se dogodio, pa ako kartica ispunjava uvjete da je par dana stara, da imate novca i da je na popisu, probajte ponovo za pola sata, sat.

 

Što je Confirmed address?

Često ćete na ebayu vidjeti da prodavač naglašava da šalje samo na paypal confirmed address. To znači da je Paypal obavio dodatnu provjeru i potvrdio vašu adresu, no to u Hrvatskoj kao ni općenito izvan SAD-a (i mislim Kanadi i V. Britaniji) to nije moguće.

To što vam piše u paypal sučelju status: verified znači da ste dodali i verificirali kreditnu karticu i ne smije se brkati sa confirmed address.

 

Da li postoji i tko plaća proviziju?

Proviziju plaća prodavatelj tj. primatelj sredstava

 

Imam dolare, a paypal javlja da nemam sredstava?

Da li je dolar primarna valuta na kartici?

Uvijek treba provjeriti da ima novaca u primarnoj valuti, to znači u onoj valuti koju ste odabrali pri otvaranju računa

 

Žalio sam se Pay Pal-u zbog neprimanja pošiljke i dobio povrat novca, a pošiljka je ipak stigla naknadno. Kako mogu prodavaču vratiti novac?

S takvim pristupom kod tih sellera ćete uvijek biti gledani pozitivno, a oni će to obično i proširiti.

 

Postupak je jednostavan, javite im se, nek vam pošalju mail koji trebate unjeti na paypal stranici (mail je na paypalu zapravo kao nick na forumu), odete na paypal na send money (gore kad se ulogirate imate my acount, s desne strane), unesete mail i iznos (i valutu odaberete, dolje odaberete što plaćate - odete na personal i stavite plaćanje duga) i kliknete continue

možete staviti seleru u napomenu što plaćate.

 

Inace za one koji imaju visu electron od erste banke vezanu uz devizni racun i hoce spojiti svoju karticu s paypalom a pise im da je kartica denied to je zato jer na racunu morate imati 40kn protuvrijednosti valute u kojoj je racun (devizni) + 1.95$ za aktivaciju.

 

** Tekst kopiran sa stranice www.forum.hr i malo izmijenjen.**

peropero14 pet 10.7.2015 13:06

Pozzzz,

imam problem.
Na paypalu imam prijavljenu diners karticu (discoveri).
Dok plačam u dolarima tada mi na računu prikazano kolko je plačeno u dolarima i normalno konvertirano u koliko je to kuna.
A kada nešto plačam u eurima ili funtama tada mi paypal to konvertira u dolare i onda šalje na račun koliko je to dolara pa se to opet konvertira u kune.
Znači dupla konverzacija.
Promjenim paypal balance u funte i svejedno mi konverira u dolare.
Dali se može negdje u paypalu promjeniti da recimo kada plačam funtama da mi šalju na račun funte koje se konvertiraju u kune bez prethodnog konvertiranja u dolar.
Hvala...

?????

tumba uto 8.9.2015 12:02

Upomoc, jucer sam normalno kupovao.Kupio sam 3 razlicite stvari,i hocu kupiti cetvrtu odjednom mi ne zeli. Imam dovoljno sredstava pa ne razumijem u cemu je problem. baca mi da dodam novu karticu...

Vkm996 uto 15.9.2015 20:12

Samo da se nadovežem na početak same teme, PayPal vam prima i Visa Electron iz Zagrebačke.

 

Da li je moguće da novci budu na paypal računu pa da ja odmah s njima nešto online kupim?

Ne, to nije moguće budući da se novac automatski prebacuje na vašu Visa karticu.

 

Ja sa Visa Electronom iz Zagrebačke bez problema držim novac na balansu i isplaćujem po potrebi.

Gale92 uto 15.9.2015 21:29

Pozdrav,

zanima me dal mogu napraviti PayPal račun s karticom (tekućeg računa), Erste Banke odnosno kartica je "Maestro", s onim gumbićima na sebi (tzv. pametna kartica),
slika kartice (privitak)

KOREKTURA pet 2.10.2015 11:33

Pozdrav,

Molim Vas za pomoć vezano za plaćanje PAYPAL-om,  plaćam prvi put te imam poruku Payment status-Pending od 29.09.2015, što znači i što mi je činiti još čekati ili je nešto drugo u pitanju ???

Hvala 

 

Zagi27 uto 6.10.2015 19:29

Pozdrav,evo danas sam dobio Visu Electron karticu iz Erste,debitna kartica,i isao sam potvrdit preko paypala da je moja kartica i trazi me na kraju onaj kod koji su mi poslali...eh stvar je u tome sto neznam gdije je taj kod,na emailu mi nije moglo doci posto email nije povezan sa karticom a drugacije neznam...znade tko kako da nadjem taj kod ?

MacTheBig uto 6.10.2015 21:23
Zagi27 kaže...

Pozdrav,evo danas sam dobio Visu Electron karticu iz Erste,debitna kartica,i isao sam potvrdit preko paypala da je moja kartica i trazi me na kraju onaj kod koji su mi poslali...eh stvar je u tome sto neznam gdije je taj kod,na emailu mi nije moglo doci posto email nije povezan sa karticom a drugacije neznam...znade tko kako da nadjem taj kod ?

 Na poleđini kartice bi trebao imati neki kontakt broj, nazovi ih i traži od njih da ti daju pin. Tak sam ja napravio, doduše PBZ banka.

Zagi27 pet 9.10.2015 16:42

Dobio kod,aktivirao ali sad neznam kako poslati pare na paypal...

 

Kad stisnem "Add Funds" pise mi "PayPal does not currently offer the ability to add funds from your bank account.

When you make a payment, PayPal charges the buyer's credit card and instantly credits the seller's PayPal account."

jura sub 10.10.2015 08:04
Zagi27 kaže...

Dobio kod,aktivirao ali sad neznam kako poslati pare na paypal...

 

Kad stisnem "Add Funds" pise mi "PayPal does not currently offer the ability to add funds from your bank account.

When you make a payment, PayPal charges the buyer's credit card and instantly credits the seller's PayPal account."

 Sve ti lijepo piše u poruci koju si dobil, ako ne kuzis kaj piše pročitaj još jedanput prvi post ove teme.

Naguljizov pon 12.10.2015 10:32

Nemora se više koristiti visa za primanje sredstava,sad se moze i american expres ,kome je lakše . Samo,dizanje gotovine sa americana se naplacuje 30 kn po transakciji ,tako da ,neznam kome se isplati. Ali evo čisto da se zna.

xxx777 uto 20.10.2015 16:44

Pozdrav,

 

jel moguće koristiti PayPal bez povezivanja kartice na račun?

 

Uspio sam se registrirati i dobio sam onaj početni zaslon gdje piše PayPal balance koji je naravno 0 $ i tako to, ali me zanima mogu li primati i slati pare bez povezivanja sa karticom.

 

Jel takvo što moguće?  Znači primanje novaca od drugih PayPal korisnika i onda iskorištavanje tih novaca na internetu?

Naguljizov uto 20.10.2015 22:18
xxx777 kaže...

Pozdrav,

 

jel moguće koristiti PayPal bez povezivanja kartice na račun?

 

Uspio sam se registrirati i dobio sam onaj početni zaslon gdje piše PayPal balance koji je naravno 0 $ i tako to, ali me zanima mogu li primati i slati pare bez povezivanja sa karticom.

 

Jel takvo što moguće?  Znači primanje novaca od drugih PayPal korisnika i onda iskorištavanje tih novaca na internetu?

 

Mislim da ne ,ti mozes linkat neku karticu koja nemoze primati lovu ,samo onako kao pro forma i radi toga to stanje ce i dalje ostat na payplau za daljne koristenje.

Yovitssa uto 10.11.2015 07:39

Kupio bih nešto sa jedne stranice gdje je način plaćanja PayPalom.

Stranica je relativno nova pa nema neki history, ali feedback dosadašnjih korisnika je odličan.

Ono što mene zanima je da li PayPal garantira za povrat novca ako me prodavač sa navedene stranice pokuša prevariti..?

Negdje sam čuo/čitao da PayPal dobro provjeri stranice/firme sa kojima posluje upravo zato što garantira za sve transakcije. Je li to istina ili postoji vjerojatnost da ne dobijem povrat novca ako me prevare..?

 

Hvala!

 

 

Gale92 uto 10.11.2015 12:56
Yovitssa kaže...

Kupio bih nešto sa jedne stranice gdje je način plaćanja PayPalom.

Stranica je relativno nova pa nema neki history, ali feedback dosadašnjih korisnika je odličan.

Ono što mene zanima je da li PayPal garantira za povrat novca ako me prodavač sa navedene stranice pokuša prevariti..?

Negdje sam čuo/čitao da PayPal dobro provjeri stranice/firme sa kojima posluje upravo zato što garantira za sve transakcije. Je li to istina ili postoji vjerojatnost da ne dobijem povrat novca ako me prevare..?

 

Hvala!

 

 

 dal na dotičnoj stranici ima potvrda/verifikacija kako paypal prihvaća povrat novca,
recimo na ebay to postoji...

ranko091 čet 12.11.2015 16:12
DrNasty kaže...

Da li mogu primati novce putem paypala u RH?

Da, trenutno je moguće primati novac na PayPal s tim da tim novcem ne možete raspolagati 30 dana dok ne dobijete status člana od povjerenja. Novac se svakog prvog u mjesecu prebacuje na vašu Visa karticu koju ste povezali sa PP računom.

 

Da li je moguće da novci budu na paypal računu pa da ja odmah s njima nešto online kupim?

Ne, to nije moguće budući da se novac automatski prebacuje na vašu Visa karticu.

 


 

** Tekst kopiran sa stranice www.forum.hr i malo izmijenjen.**

 nije mi baš jasno ove dvije stavke. u prvoj piše da možeš dobit novac ali ti tek prvog u mjesecu, a u drugoj da nemožeš sa paypala jer ti se automatski prebacuje na račun. pa jel sad prvog svaki mjesec ili automatski čim dobiješ uplatu?! ili je automatski prvog u mjesecu?!

jura pet 13.11.2015 07:30
ranko091 kaže...

 nije mi baš jasno ove dvije stavke. u prvoj piše da možeš dobit novac ali ti tek prvog u mjesecu, a u drugoj da nemožeš sa paypala jer ti se automatski prebacuje na račun. pa jel sad prvog svaki mjesec ili automatski čim dobiješ uplatu?! ili je automatski prvog u mjesecu?!

 ako me pamćenje dobro služi, prije je paypal svakog prvog u mjesecu sam prebacival novac na tvoju karticu(automatizmom), a sad poslije izmjena ako hočeš da ti prebace novac moraš im platiti za tu uslugu 5$ s tim da možeš i taj novac koji je na balancu trošiti.

majdo pet 13.11.2015 08:50

Da li je itko probao napraviti Paypal acc s dodanom Neteller Net+ karticom. Sama kartica je Mastercard, i zanima me iz prve ruke kakva je procedura u tom slucaju.. Nasao sam nesto po stranim forumima ali vise vjerujem nasim ljudima koji su to isprobali :)

marijanooo uto 17.11.2015 13:44

Imam devizni u Erste banci u dolarima i eurima, Paypal primarna valuta mi je dolar.

 

Na deviznom uglavnom imam samo eure, ali kako sam treba nešto kupiti u dolarima, a gospođa u banci mi je rekla da ako na računu imam i dolara i eure, uvijek će prvo povlačiti dolare (bez obzira ako dućan ima cijene npr. u eurima - zna li netko nešto o tome?), neki dan sam stavio nešto dolara na račun da ne gubim na konverziji.

 

Nakon toga sam preko Paypala na Gearbestu kupio nešto za 11,71 dolara.

I sad, ulogiram se na internet bankarstvo, i u stupcu "Za naplatu" stoji ta kupnja. To ne bi bio problem kad bi to pisalo samo na stanju koje prikazuje dolare, ali to stoji i na stanju koje prikazuje eure. Da li je to normalno ili su slučajno 2 puta naplatili?

Druga stvar koje me zanima - Paypal je u dolarima, dućan je u dolarima, na deviznom su dolari, račun u dućanu je 11,71 dolara, a meni s banke skine 12,02 dolara. Gdje je otišao taj 31 cent?

rocko9 uto 17.11.2015 13:48

Mene bi samo zanimalo ako vec niste spomenuli,zasto meni paypal euro skida kao 8.00 a ne kao 7,65 ili koliko je vec trenutno.U tom slucaju treba nesto na paypal acc promijenit ili?

 

Hvala na odgovoru.