Internet

Koliko Google zna o tebi?

bunker sub 13.4.2019 23:25
Glavas_ZG kaže...

Nema potrebe za raspravom.

Na internetu Nema privatnosti.

 

Na internetu ?? Nema više privatnosti niti skrivanja niti izvan interneta... Korištenje uredjaja, kartica, vozila, svakodnevni prolazak ispred stotina nadzornih kamera.... Enormni trud bi morao uložiti za očuvanje privatnosti ( ala binladen metode ) tako da bi pita bila skuplja od tepsije....

 

😐

 

Dex.pwn ned 14.4.2019 09:29

Sjebano
Doduše ja sam kod MSa, u Windowsu sve pogašeno, baš sam gledao šta i Google i Ms znaju o meni. Nemaju baš puno informacija.
Najviše me brine to što google sve sprema, prisluškuje, zna šta si sve kupovao itd...

Paolo Maldini ned 14.4.2019 09:59
Dex.pwn kaže...
Sjebano
Doduše ja sam kod MSa, u Windowsu sve pogašeno, baš sam gledao šta i Google i Ms znaju o meni. Nemaju baš puno informacija.
Najviše me brine to što google sve sprema, prisluškuje, zna šta si sve kupovao itd...

 Ti si samo smiješno naivan. Kao i inače.

LunKraljPonoci ned 14.4.2019 10:05

Samo neki detalji iz iskustva.

Google me zaprepasti predloženim pretragama nakon ukucana tri slova. A nekada (rijetko) nikako da pogodi sta zelim.

Dobijem mailom pdf o nečemu o cemu se nisam interesovao do sada. Sutra na webu (mislim i na ovom forumu) vidim reklame vezane za ono sto se pominjalo u dokumentu.

Ajar ned 14.4.2019 10:28

načinite pokus s uaveji telefonom (za ostale ne znam - ovo sam provjerio). uključite (wi-fi, podatkovni, nebitno) i ostavite ga u blizini pa divanite s nekim desetak minuta o, primjerice, televizorima lg. kroz koju minutu će vam se, pri spajanju na net, pojaviti reklame za televizore. vjerojatno je to bit suradnje s kinezima kojoj talasemj floskulenković-demagoški gravitira. 

Marko :D ned 14.4.2019 11:18
Dex.pwn kaže...
Sjebano
Doduše ja sam kod MSa, u Windowsu sve pogašeno, baš sam gledao šta i Google i Ms znaju o meni. Nemaju baš puno informacija.
Najviše me brine to što google sve sprema, prisluškuje, zna šta si sve kupovao itd...

Dok kod Googlea sve možeš lijepo u postavkama računa (i njihovim proizvodima) isključiti, kod Microsofta i Windowsa baš i ne možeš.

 

Naravno, možeš zaustaviti povijest pretraživanja, lokacije i slično unutar računa, ali ako ti je stalo do imalo privatnosti, nećeš spojiti računalo s Microsoftovim računom. Samim time, te postavke unutar računa ti postaju beskorisne ako ne koristiš Bing i druge Microsoftove web usluge osim Windowsa i par drugih.

Unutar OS-a možeš isključiti isto to, ali neke od tih postavki ne funkcioniraju. Osobno sam na više mjesta u Windowsima ugasio Windows Error Reporting i Microsoft Compatibility Telemetry, ali oni su i dalje tu, uredno se pale i gase, te pristupaju internetu. 

Ako si nekim čudom i uspio blokirati pristup svim Microsoftovim domenama, Windows će biti sporiji i češće neće reagirati.

 

Ti možda imaš dojam da si sve pogasio, ali ne brini, nisi. 

 

Što se tiče Googlea, upravo sam preuzeo sve svoje podatke; arhiva je nešto veća od 1 GB jer je skinulo kompletni Google Drive. Bez Google Drivea, cijela arhiva je veličine manje od 1 MB (samo 500 KB je težak HTML datoteka za pregled, a 75 KB neka bezvezna slika profila). Od stvarnih podataka koje Google ima (po arhivi) su podaci mobilnog uređaja povezanog s Google računom; ostalo piše no data found ili ima neka json datoteka koja je prazna.

Znam da Google ima malo podataka o meni budući da sam apsolutno sve pogasio u postavkama računa. Ovaj u videu ima 155 GB podataka jer ima u potpunosti otvoren Google račun i nije se ni potrudio nešto ugasiti. Objašnjenje za URL-ove slika iz Google Photos je ovdje (iste linkove koristi i Facebook, Instagram, te druge stranice).

LunKraljPonoci kaže...
Samo neki detalji iz iskustva.

Google me zaprepasti predloženim pretragama nakon ukucana tri slova. A nekada (rijetko) nikako da pogodi sta zelim.

Dobijem mailom pdf o nečemu o cemu se nisam interesovao do sada. Sutra na webu (mislim i na ovom forumu) vidim reklame vezane za ono sto se pominjalo u dokumentu.

Google sugestije predlaže ovisno o tvojoj lokaciji koju dobiva od tvoje IP adrese ili, ako si spojen preko Wi-Fija, na temelju tvoje Wi-Fi mreže. Ako te to smeta, koristi VPN za skrivanje svoje IP adrese, a što se tiče lokacije prema tvojoj Wi-Fi mreži, upute su ovdje.

 

Što se tiče reklama, ugasi prikazivanje oglasa na temelju tvojih interesa i Google neće pratiti za prikazivanje oglasa.

bunker kaže...

Na internetu ?? Nema više privatnosti niti skrivanja niti izvan interneta... Korištenje uredjaja, kartica, vozila, svakodnevni prolazak ispred stotina nadzornih kamera.... Enormni trud bi morao uložiti za očuvanje privatnosti ( ala binladen metode ) tako da bi pita bila skuplja od tepsije....

 

😐

 

Budimo realni, privatnost na javnim površinama je različita od privatnosti na privatnim površinama. Dok izađeš na ulicu, znaš da privatnosti nema; vidi te na stotine ljudi, nadzorne kamere su posvuda i slično, ali onog trenutka kada dođeš u privatan prostor (tvoj stan/kuća) privatnost ti je zagarantirana jer ti određuješ njenu razinu.

 

Na internetsku privatnost gledam ovako; Google i ostatak ekipe ne može znati tko sam dok im dobrovoljno ne dam svoje podatke. Drugim riječima, ako ja Google-u ne dam svoje ime i prezime, oni neće znati kako se ja zovem. Oni ne znaju kako ja izgledam dok im ne dam svoju sliku ili neki video gdje sam. 

Dex.pwn ned 14.4.2019 20:29
Paolo Maldini kaže...
Dex.pwn kaže...
Sjebano
Doduše ja sam kod MSa, u Windowsu sve pogašeno, baš sam gledao šta i Google i Ms znaju o meni. Nemaju baš puno informacija.
Najviše me brine to što google sve sprema, prisluškuje, zna šta si sve kupovao itd...

 Ti si samo smiješno naivan. Kao i inače.

 

Kod njih sam jer je prvi mobač bio WP8.0(neki Samsung). U OneDriveu sve ugašeno, u Windowsima sve pogašeno. Cortanu ne koristim.  

bunker ned 14.4.2019 21:19

 

@marko

 

E kad bi to bilo tako jednostavno... Nema veze kaj ti nisi guglu direktno dao svoje ime, OIB, sliku.... jer do tih podataka mogu na sto drugih načina... Nisi nikad popunio negdje svoje podatke koristeći pritom android ili chrome...? Internet bankarstvo, prijava studentskih ispita, komunikacija sa nekim dijelom drzavne uprave... Shvaćaš da tvoji podaci kruze kroz institucije, banke, ministarstva, bolnice, mup... I u svim tim lancima x puta su tvoji podaci išli kroz gogle proizvode ili servere i sl... Enkripcija ?? Ma daj, znaš tko ju je izmislio... I što onda znači ako si ti svoj gmail dao nick markosvemirac kad je u gomili drugih baza upisani tvoji pravi podaci vezani uz taj gmail ili telefonski broj...  Staviš novi sim, novi gmail, novi Android, staviš neke bezvezne podatke, i sve je to nebitno jer bu bar par tvojih prijatelja u svoje android ili gmail kontakte stavilo tvoje pravo ime i prezime, hzzo i hzmo i mup i gro drugih bu uz taj broj imali tvoje prave podatke ( npr dao broj u mupu da ti jave sms da je gotova nova osobna ), dao broj liječniku a on ga utipkal u cezih i sl...

 

Poanta je da koliko god ti pazio, nemožeš uticati na sve ostale koji imaju tvoje podatke... Teoretski, da si u nekoj džungli, da nekontaktiraš sa nijednim sl sustavom, da nemaš nikakve dokumente i sl, tada bi možda mogao biti siguran u svoju privatnost...

 

Kažeš, u tvom stanu si full privatan... Imaš smart tv, ima prekoputa neka banka, fina, ministarstvo ( kamere, ....) Udju kad u stan frendovi sa androidom u džepu.. .. Ima taj stan modem, internet...glasi pretplata na nekog,..zoveš nekad taj broj ili zovu tebe sa tog broja....

 

Kužiš, beskrajan je popis toga kaj i kako se može skupiti o tebi ako na neki način ima kontrolu ili uvid u gomilu uredjaja ili infrastrukture kojom podaci kolaju... 

 

A to koliko mb bu veliki file kojeg ti isporuče na upit... Pa jel ti ili gg odlučuje kaj bu ti odgovorio i isporučio... Misliš da isti file o tebi dobije i npr neko kome prodaju tako prikupljene info.. ?

 

😉

 

 

 

 

Marko :D ned 14.4.2019 22:18

Ako ciljaš na to da Google kupi podatke na temelju onoga što se unosi u Chrome i Android, varaš se. Provjeri Chrome-ovu i Android politiku privatnosti. Osim toga, to se i vrlo lako može provjeriti. Da to Google napravi, pa oni bi valjda dobili zabranu u cijeloj EU jer se protivi GDPR i više zakona što samih država što EU.

 

Bez uvrijede, ovo što sad pišeš su već teorije zavjere. Ne samo da država ne smije tek tako dati podatke Google-u već bi se to i prokužilo (sjeti se kako su Facebook otkrili i to više puta). Ovo što si sada rekao je doslovno kao da si rekao da operateri uvode 5G kako bi visokim frekvencijama mogli manipulirati ljudima.

 

Nemam Smart TV, banke i državne institucije mi nisu u blizini, nemam pretplatu. Internet imam i sve je to u redu, ali ponavljam, država ne može dati podatke Google-u tek tako jer bi to kršilo mali milijun zakona. U slučaju da bi se to dogodilo, pa valjda bi i Google i država članica EU dobila ogromnu kaznu. I siguran sam da ni jednoj državi nije u interesu da tamo neke kompanije imaju pristup svim podacima, a još manje da se dogodi neki hakerski napad i da svi podaci iscure.

bunker ned 14.4.2019 23:19

 

Ja nisam rekao da će države to dati, nego će te kompanije doći do tih podataka zahvaljujući hardveru, softveru i infrastrukturi na kojima se te informacije skladište i razmjenjuju. 

 

Chrome je najkorišteniji preglednik, jel tako ? I dosta drugih preglednika su chrome based izgradjeni... I kroz te preglednike radi hrpa web aplikacija koje koristi zdravstvo, egradjani , ebanking , eocjene i sl....

 

Rekoh, to kaj ti paziš neznači ništa jer su tvoji podaci rasuti kojekuda na uredjajima i bazama nad kojima nemaš kontrolu.... A google ima...

 

😀

 

 

ihush pon 15.4.2019 11:59
Marko :D kaže...

Ako ciljaš na to da Google kupi podatke na temelju onoga što se unosi u Chrome i Android, varaš se. Provjeri Chrome-ovu i Android politiku privatnosti. Osim toga, to se i vrlo lako može provjeriti. Da to Google napravi, pa oni bi valjda dobili zabranu u cijeloj EU jer se protivi GDPR i više zakona što samih država što EU.

 

Bez uvrijede, ovo što sad pišeš su već teorije zavjere. Ne samo da država ne smije tek tako dati podatke Google-u već bi se to i prokužilo (sjeti se kako su Facebook otkrili i to više puta). Ovo što si sada rekao je doslovno kao da si rekao da operateri uvode 5G kako bi visokim frekvencijama mogli manipulirati ljudima.

 

Nemam Smart TV, banke i državne institucije mi nisu u blizini, nemam pretplatu. Internet imam i sve je to u redu, ali ponavljam, država ne može dati podatke Google-u tek tako jer bi to kršilo mali milijun zakona. U slučaju da bi se to dogodilo, pa valjda bi i Google i država članica EU dobila ogromnu kaznu. I siguran sam da ni jednoj državi nije u interesu da tamo neke kompanije imaju pristup svim podacima, a još manje da se dogodi neki hakerski napad i da svi podaci iscure.

 -gle.. slažem se.. ulazimo u teorije zavjere i sl. ali..

-kako sad braniš google, kriterij.. zašto je suprotan s MS-win tj telemetrijom gdje konstantno prigovaraš praćenju. Jednako bi ih eu kaznila.. (i kažnjava ih..)

-dodatna razlika, MS je firma koja prodaje software, google.. -podatke (dok je facebook mali primjer istih podataka ali i kazni..).

-gdpr.. a prisjeti se sopa-pipa zakona, partiot acta nakon rušenje twinsa, .. i sjediše tih kompanija, usa.. tko koga kažnjava, trgovinski sporazumi usa-ostali? može li eu istom mjerom (džonom) prema usa.. politika? Kad se upetlja politika, prisjeti se da su i merkelicu prisluškivali, saveznici.. i da to rade globalno-svima. GDPR ili NATO-ujko sam? Evo sad je opet aktualan Assange.. vidjet ćemo..

 

google zna sve, može sve.. dok je početno pitanje 'smiješno' kad je u kontekstu yt-vloger.. tj interes onih koji objavljuju je suprotna privatnosti-čuvanju podataka tj cilj je rekalma.. a privatnosti nema.

-možda je google pošten, no biz mu se temelji na prodaji podataka, ciljanih oglasa.. a tad se zapitaj, ako ti ponudi npr auto-peglu-pizzu po nekom kriteriju, tad jednako može znati i npr OIB ako si ga ikad ukucavao s računala (pri čemu je MS-OS/win.. sporedan, ali za to se buniš..). Koliko sigurnosnih rupa se svakog mjeseca otkrije, na nivou hardwarea, meže.. nešto što korisnik ne može nikako spriječiti, kao što su npr tcomovi ruteri (par miliona s 'rupom' u firmwareu.. jednako kao što usa optužuje hauweija.. a možemo i za cisco pitati-reći isto..), istina iza toga ne stoji google, no kakve veze-razlike ima prislukuje/prikuplja li podatke software ili kompanija A, b, c.. ili neka deseta? Svi imaju iste obveze prema ujku samu.. oni koji su izvan jurisdikcije USA dobiju zabranu, kao kasperski i sl.. jer postoji mogućnost druge strane, mada ta druga strana nikad nije dokazana, dok prva strana je.. krivi su rusi, mada se oko igre usa izbora dokazima i sankcijama vidi da je to zapad-usa ili uk (koji im je partner-saveznik).. dok su velesila, koja kontrolira globalne komunikacije i mogu baš sve. Google? Njemu je samo cilj prodati podatke. Može li? Može. Ostalo je politika-interes-novac.. i jedino što te 'spašava' je to što si nevažan kao većina ljudi, da žele, vrlo brzo bi imali podatke, čim netko nije anonimus... i to je opet početni post, vlogeri ne žele biti anonimusi jer im je interes suprotan i usporedba googlanja nekog anonimnog juzera je tad besmislena, kao da ukucaš michael jackson i uspoređuješ sa svojim imenom.. no postani netko i vidjet ćeš razliku.. samo je pitanje hoće li tad gogole to tebi servirati ili netkom tko je zainteresiran platiti, dok ćeš i dalje dobijati reklamu za auto-peglu-pizzu.. ovisno o navikama surfanja jer to plaća trgovac-naručitelj reklame. Da plaća oib, dobio bi ga, no što će pizzeriji tvoj oib..

 

edit: prije par tjedana, 'hakiranje' auta.. browser chrome, vrlo brzo su pokupili nagradu.. nije to win, uopće se ne spominje OS, samo browser (a MS prelazi na.. + cloud/appsi u oblaku..)

Marko :D pon 15.4.2019 12:07

Ne branim ja njih, ali činjenica je da kod Googlea sve možeš lijepo isključiti, čak i u njihovim proizvodima. Kod Microsofta i Windowsa to teže ide jer se ta telemetrija uopće ne može isključiti. I da, Google se financira prodajom oglasnog prostora, ali budimo realni i Microsoft je počeo raditi isto; sve one sponzorirane aplikacije u Windowsima ne dolaze bez veze s istima. No budimo fer, i kod jednih i kod drugih se može isključiti da ne prikupljaju tvoje interese...

ihush pon 15.4.2019 12:21

-opet isti -različiti kriterij jer kažeš rade isto +''.. ali'' ili kao pandan.. i ignoriraš činjenicu, svi prodaju podatke-reklame, neovisno što im je core biz... a google od toga živi, to mu je core biz i zarađuje milijarde.

-još gore.. ako nešto isključiš npr u win... ok, recimo da si to isključio, 100%, siguran, iza firewalla itd., neprobojan. Previđaš banalnu činjenicu, kad googlaš (koristiš google tražilicu) tad ti daješ-utipkavaš podatke i to ne možeš zaustaviti. Svaka komunikacija se može presresti (i mora, jer takvi su zakoni.. jer sve kontrolira velesila koja je vlasnik satelita i sl. zato kinezi-indijci lansiraju svoje.. a ameri su vlansici interneta + imaju jurisdikciju nad 99% kompanija o kojima govorimo.. proforme svi drže mailingservere npr u irelandiji..). Ako ti chrome npr pamti pass za email.. što ga spriječava da ga iskorisiti? Auto su haknuli kroz chrome, ms prelazi na chrome i btw sviđa mi se izbačen dio.. koliko smeća, 27-servisa..). Google te može 'prepoznati' kao osobu čim počneš googlati.. neovisno na koje računalo sjedneš, koji os, browser.. i nakon tog je samo *select from**.. podataka iz postojeće baze, tj kriterij koji ih tad zanima, tebi će se tad pojaviti pizza, glazba, nešto što preferiraš.. a druga strana (država-institucije kao usa..) ako žele dobiju ime, oib i sl.. jer sve negdje postoji, npr svakih 6mj te u banci traže novu presliku osobne, jer mora se poslati preko bare... usa ima tvoj-moj oib. Kad požele mogu što požele i u tome ih ne može spriječiti gdpr, mada se formalno pridržavaju ustava, barem u filmovima.. (manje na guantanamu..).

nine pon 15.4.2019 17:23
Marko :D kaže...

Na internetsku privatnost gledam ovako; Google i ostatak ekipe ne može znati tko sam dok im dobrovoljno ne dam svoje podatke. Drugim riječima, ako ja Google-u ne dam svoje ime i prezime, oni neće znati kako se ja zovem. Oni ne znaju kako ja izgledam dok im ne dam svoju sliku ili neki video gdje sam. 

 

ili ako te potajno ne snime tvojim webcamom, ili predjom kamerom mobitela 

isto kao što te prisluškuju ako imaš ikakav mikrofon.

http://www.youtube.com/watch?v=zBnDWSvaQ1I

 

također kao što je bunker rekao, danas kola gomila informacija iz kojih se daju izvući različite relacije koje ukazuju na tvoj identitet.

 

not like i care, ja koristim microsoft, facebook i google usluge i zaboli me dupe..

Marko :D pon 15.4.2019 17:39

Ne mogu. Web kamera na laptopu mi je isključena kao i mikrofon. Što se mobitela tiče, Google pretraživanje aplikaciju nemam na mobitelu (onemogućena) kao i većina drugih, a i one što imam nemaju pristup niti kameri niti mikrofonu, sve ručno isključeno. Također, AdGuard je aktivan, filtrira sve (prateće) veze prema Google-u i ostalim servisima, a preglednici blokiraju prateće kolačiće.

 

Ne samo da nisam već jako dugo vidio ni jedan oglas, već i imam veću kontrolu na uređaju. Od Google-ovih aplikacija na mobitelu imam samo Chrome, Kalendar, Poruke i Google Play; sve ostalo je deinstalirano i onemogućeno, a pojedinim aplikacijama i zabranjen pristup internetu. 

 

Btw isti youtuber je objavio naknadno video zašto njegov video nije dobar. https://www.youtube.com/watch?v=kv8gvXPwWjY

Marko :D pon 15.4.2019 18:17

Nažalost, da. Windows 10 forsira instalaciju svih drivera, pa i onih koje ne želiš. Čak i ako ga ručno deinstaliraš, on se opet sam instalira u pozadini. Ista je isključena i onemogućena, a i prekrivena. 

Srednji pon 15.4.2019 18:47

Mene fascinira kaj kad šećem cucka i prođem npr porel Lidla (između mene i njega je 6 traka i zeleni pojas) i onda me gugl pita How was in Lidl? 0_0

 

Iako sumnjam da je to od gugla jer me ne pita za brdo drugih dućana i kafića....hmm

O čemu to ovisi, jel zna netko?

Marko :D pon 15.4.2019 18:57

Vjerovatno na temelju lokacijskih usluga. Probaj ih ugasiti kompletno; nije dovoljno samo u spustiti traku za obavijesti i tamo ugasiti već moraš otići i u postavke lokacije, te je i tamo ugasiti, pa vidi onda hoće li te Google što pitati.

ihush pon 15.4.2019 19:05
Srednji kaže...

Mene fascinira kaj kad šećem cucka i prođem npr porel Lidla (između mene i njega je 6 traka i zeleni pojas) i onda me gugl pita How was in Lidl? 0_0

 

Iako sumnjam da je to od gugla jer me ne pita za brdo drugih dućana i kafića....hmm

O čemu to ovisi, jel zna netko?

-vjerojatno ovisi tko plaća googleu.. domaći kafići ugl ne.

-a izvor.. vjerojatno cucak :)

 

nine kaže...
Marko :D kaže...

Nema te opcije u BIOS-u, gledao već. 

 

rastavi uređaj i odštekaj konektore 

 -čekić..

bunker pon 15.4.2019 19:49

 

@marko

 

Moram te razočarati, te megakompanije mogu znati više o tebi nego kaj ti sam znaš o sebi. Sreća u nesreći je kaj im nisi zanimljiv, no da jednom postaneš neki predsjednik, ministar, manager mercedesa....začudio bi se mnogim stvarima koje bi iskrsavale...

 

Ajmo suzit području, kaj točno smatraš privatnošću ? Ako misliš da google nemre do tvog imena i prezimena i oiba zato kaj si google google account otvorio na marka čvarka i zato kaj ti je sim na bonove, evo opet ću ti dati uvid iza scene. Ajmo reći da imaš 100 osoba koje tvoj broj imaju memoriran u svom mobu . I ajmo reći da par njih ima u imeniku više marka pa su uz tvoj broj u svoj imenik stavili i ime i prezime tvoje... I ajmo reći da im se mob synca sa gg serverima ( backup, postavke, sigurnost, pronalaženje...). I taj redoslijed dogadjaja je vrlo čest i uobičajen....

 

Nisi nikad kroz gmail poslao neku zamolbu za posao ili neki drugi obrazac koji sadrzi sve tvoje generalije? Nisi valjda tolko naivan pa misliš da gg nemre vidjeti ( ako želi ) sve kaj je ikad prošlo kroz tvoj gmail...

 

Nikad nijednoj drzavnoj ustanovi nisi dao svoj broj moba ( hzzo, hzz, sveučilišta, hzmo, mup, porezna, carina, hpt...) , ili nekim teleoperaterima nisi nikad dao svoj broj i podatke prilikom nekog upita, kupnje, rješavanja nekog prigovora ili problema...?

 

Sve te ustanove i firme i banke  koriste infrastrukturu do koje megakompanije imaju pristup...

 

I nemoj se zavaravari, gg i ms nisu neprijatelji, rade za iste gazde ( tamo daleko u magli za koju i neznaš da postoji...).

 

Kako rekoh, beznačajan si i nezanimljiv, no da netko iz zajebancije te prijavi amerima  ( na  stranicama cie i nsa imaš obrazac i čak garantiraju da tvoja vlada neće nikad znati da si im se obratio ) da  imaš možda kontakte sa teroristima, stari moj, bukvalno u pol vure bi im i gg i ms i koznakosve im dali toliko detalja o tebi koje si i ti odavno zaboravio... 

 

Ajmo pogledat i drugu stranu medalje. Zakaj sam kupio smartphone sa milion mogućnosti ako ću to sve pogasiti...? Da gasim lokacijske usluge a to mi možda jedina šansa da me nadju ako se u nekoj vukojebini survam autom u provaliju... Može sa pritom mob i razbiti ali se bar po dotad prijavljenim lokacijama vidi uvrubo di sam ili di se prestao prijavljivati... 

 

Idem ujutro na cafe, i već na fb vidim koji frendovi su u kojoj birtiji pa se lakše odlučim di ću ja...

 

Ja koristim te tehnologije, no onoga tko to nekoristi i neželi nitko netjera da koristi android, mak, iphone, windowse, mail, messenger, whatsapp... No jako je naivno misliti da možeš koristiti sve te uredjaje i aplikacije i pritom misliti da buš čarobnim twikovima se sakrio od bilo koga tko ima interes i moć da ti udje u trag .... 

 

Svi operateri moraju suradjivati sa vlastima, sve drzave medjusobno imaju što javne a što i tajne ugovore o suradnji i razmjeni podataka, i kad neko spomene čarobne riječi ( isil, kimyongun bla bla ) tada više normalni zakoni i ustavi nevrijede, i sve će se odviti ispod stola.... i niko tada nebu pital za gdpr ili eu komisije jer i ta evropa često nekaj treba od amera... 

 

Kazne za koje ti misliš da su nekaj spektakularno jer ih gg ili ms povremeno plate su jako dobro razradjen scenario izvlačenja para iz tih kompanija, ali  ovo nije mjesto za to, a skraćena verzija ti je priča o ugostitelju koji uopće nekrije da mu je jeftinije periodično platiti kaznu nego kontinuirano plaćati sve svoje zakonske obveze....

 

Najobičniji besplatni gg analitics alat mi tolko da podataka o tebi ( ako posjetiš web sa time ) koji se vrlo lako zloupotrebe ....

...............

 

Tvrtke koje otvore gg busines account i tamo podese ocjene zvjezdicama i sl, za takve tvrtke će vam dolaziti na mob svakakve notifikacije da ih ocjenite i sl u nekakvom periodu nakon kaj ste posjetili ili bili u blizini tih tvrtki i adresa za koje su podesili da prikupljaju ocjene i lajkove....

 

 

Marko :D pon 15.4.2019 19:55

Ne tvrdim ja da Google ne zna ništa, sigurno zna nešto, ali ja sam to znanje stavio na minimum, bar što se mojih uređaja i mog računa tiče. Kužiš? To je ono na što mislim.

 

Ali recimo da nemam Google račun, dakle ne koristim usluge koje zahtjevaju registraciju; Google tada neće znati tko sam jer im nisam dao ime i prezime, broj telefona i slično. To je ono što ti hoću reći.

bunker pon 15.4.2019 20:15

 

@marko

 

Ma kužiš ti kaj ja pričam, al ok...znamo se pa nezamjeram...

 

Nije bitno koliko ćeš ti dati ili nedati guglu podataka o tebi, jer ti već treći put ponavljam da su tvoji podaci rasuti diljem interneta, a pogodi čiji su kablovi, čvorišta, serveri, aplikacije kroz koje se to sve skladišti i razmjenjuje. Nemoraš ti gg reći svoje ime i broj moba kad bu ti gg vidio iz deset drugih mobova tvojih frendova koji imaju gg račun i sinhronizaciju androida ili kontakata, ili će gg do tvojih podataka i broja doći iz nekog od gomile ustanova ili tvrtki koje imaju tvoje podatke...

 

Član si foruma, znači neki mail imaš, tipkaš aktivno znači koristiš i internet a bome i neki android ili windows uredjaj da bi tipkao...svakih 24 vure dobiš novi ip za kojeg tvoj operater točno zna čiji je... Čak da je mob na bonove, taj mob ima imei i u tom mobu je sim sa tvojim 09x brojem, a možda u svojim android imenicima tvoj 09x broj imaju umemoriran uz tvoje ime i prezime... 

 

Imaš oib, imaš osobnu, imaš zdravstvenu, studoš si, radiš ili radit ćeš, imaš ili ćeš imati račun u banci... Izvora ko u priči ako netko ima motiva i moć da izvuče sve to....