boxer čet 11.6.2009 02:44

Posto postoji mnogo tema u vezi igara i dosta igraca na ovom forumu dosao sam na ideju da napravim jednu kreativniju temu u vezi igara gdje je potrebno uloziti vise napora i svoje stvaralacke mastovitosti. 
Prije svega cijenim kreativnost te bi isto tako volio vidjeti kako u ovom pogledu stoje mnogi forumasi, dakle da djelimo iskustva, misljenja i savjete, te takodjer pohvale i kritike.

Dakle, radi se o pravljenju videa iz igara.

Predlazem ova pravila, te bih volio da ih se pridrzavate jer tema nece imati smisla.

1) VIDEO MORA BITI VAS - nemojte zloupotrebljavati i stavljati tudje video uratke;
2) Igra nije bitna tako da svatko tko hoce moze iz svoje omiljene igre napravit video;
3) Mozete slobodno davati savjete kako je nesto bolje izvesti, zatim svoje pohvale ali i kritike;
4) Prilikom davanja kritika zamolio bih vas da budete umjereni i da ne budete BEZOBRAZNI I BAHATI da nebi bilo kakvih svadja;
5) Video uratcima mozete davati i ocjene;
6) Primarni cilj stavljanja videa nije HVALISANJE, nego poticanje na KREATIVNOST;
7) Nemojte   stavljati video uratke gdje se koriste cheatovi...


Znam da je gnjavaza praviti video, zahtjeva dosta vremena i rada, a i hardwerski je zahtjevna, te sam u pocetku bio skeptican dali da uopce otvaram ovakvu temu jer sam mislio da nece biti zainteresiranih.
Ipak sam se odlucio da je otvorim i nadam se da ce se barem jedan dio igraca odazvati i staviti svoje uratke, a mozda nekoga i nagovorimo da pocne sa tim nacinom zabave.



Ja sam napravio jedan filmic iz CoD4 TDM, odnosno izvukao sam par recorda i iz njih isjekao ono sto mi je potrebno te to na brzinu smiksao i uploadao na youtube. Ovo mi je prvi video i jos ucim da radim sa ovim programom. Imam jos par na "lageru", dok ih malo preradim, uploadat cu i njih. 

Da mnogo ne davim evo pa pogledajte:

 

  1. Boxer *BiH* CoD4 Vol.1.
  2. Boxer *BiH* CoD4 Vol.2.
  3. The Witcher Ending
  4. Men of War - Explosion
  5. The Saboteur
  6. Boxer *BiH* - CoD2 Vol.1.
  7. Boxer *BiH* - CoD2 Vol.2.

 

 

 

1. Edit

Na preporuku Armora stavlja se link od teme kolege Danny_HR u kojem objašnjava na koji način se rješavaju problemi vezano za zvuk na YouTubeu.

LINK

 

 

 

 

 

 

FlyBoy čet 11.6.2009 04:09

Nije loše boxer, samo da nsii na publicu snimao, nego na waru nekom.

Inače editing je super, samo fale ingame sounds....

Evo nešto moje, nedavno sam radio, s Clanbase warova...onako ništa posebno: ace (4v4) i dva unscope shota

 

boxer čet 11.6.2009 10:45
FlyBoy kaže...

Nije loše boxer, samo da nsii na publicu snimao, nego na waru nekom.

Inače editing je super, samo fale ingame sounds....

Evo nešto moje, nedavno sam radio, s Clanbase warova...onako ništa posebno: ace (4v4) i dva unscope shota

 

  Dobri pogotci, posebno oni s kuka.  Izlanuo se
Nisam ni u jednom klanu u CoD4, tako da ne igram ni warove.
Igram CoD4 cisto iz zabave, a za ozbiljnije igranje nemam vremena jer imam puno obaveza.  
S&D ne volim igrati zbog kempanja, neprestanog vrijedjanja zbog i najmanje sitnice itd... jednostavno mi ne lezi.
Zvukove iz igre sam namjerno izostavio jer mi je bezveze da u 4 min po desetke puta cujes pucnje od snajpera, plus zna doci do problema u sinkronizaciji videa i zvuka. 
Edit: Zaboravio sam ti reci   da nemam original igru, nazalost, pa mi je i dostupnost ozbiljnijeg igranja isto uskracena, ali mozda nabavim kao i CoD2 sto sam nabavio original.  
 
Ajmo Gameri imal' jos kakvih videa?? 
Armor čet 11.6.2009 11:16

Kao prvo, pohvale na boxeru na otvaranju teme i dajem palac gore za sticky.

Video ti je super iako ne volim pucačine, pogotovo ne CoD - ipak, da morem davati ocjene (nisam registriran), dal ti bi 5 zvjedica zbog truda i zato jer si otvoril temu.

Tu ti dajem 4.5/5 :)

 

E sad, vidim da to nije običan video već montaža - uvod pa različiti isješci, pa muzika i kraj.

Problem je kaj to treba znati napraviti, a ja o tome nemam pojma.

Nadalje, snimal sam jednu trku u GRID-u sa Frapsom i to mi je zauzelo 2.1GBIznenađen

Znači treba to nekak drastično smanjiti, prvenstveno zbog harda (manjka GB bolje reći :( ), a istom mjerom i uploada - ko bude uploadal 100+MB sa tak jadnim uploadom?!

 

Ne znam koji sve programi za to trebaju, mislim da Virtual Dub treba za kompresiju videa ali nisam siguran...

Zato nek neko napiše najbolju kombinaciju programa, od snimanja sve do finalnog videa

boxer čet 11.6.2009 11:47
Armor kaže...

Kao prvo, pohvale na boxeru na otvaranju teme i dajem palac gore za sticky.

Video ti je super iako ne volim pucačine, pogotovo ne CoD - ipak, da morem davati ocjene (nisam registriran), dal ti bi 5 zvjedica zbog truda i zato jer si otvoril temu.

Tu ti dajem 4.5/5 :)

 

E sad, vidim da to nije običan video već montaža - uvod pa različiti isješci, pa muzika i kraj.

Problem je kaj to treba znati napraviti, a ja o tome nemam pojma.

Nadalje, snimal sam jednu trku u GRID-u sa Frapsom i to mi je zauzelo 2.1GBIznenađen

Znači treba to nekak drastično smanjiti, prvenstveno zbog harda (manjka GB bolje reći :( ), a istom mjerom i uploada - ko bude uploadal 100+MB sa tak jadnim uploadom?!

 

Ne znam koji sve programi za to trebaju, mislim da Virtual Dub treba za kompresiju videa ali nisam siguran...

Zato nek neko napiše najbolju kombinaciju programa, od snimanja sve do finalnog videa

  Hvala na podrsci.
Sto se tice Grida, veoma mi se svidja ta igra, mada sam je samo davno probao (nedostatak vremena i tad mi je graficka bila slaba)...
Evo ja sam napravio ovaj video, a jos imam 2 na lageru te mi je citav posao izdvajanja isjecaka zauzeo skoro 20 GB na hard disku....
Fraps u realnom vremenu snima video, te zbog svoje ne savrsenosti i veoma zahtjevnog posla nije u stanju i kompresovati video, medjutim na dobrom si putu jer ti VirtualDub moze posluziti da kompresujes video na sljedeci nacin:
Iz Help-a Frapsa:
"Why is the AVI movie generated by Fraps so big? How can I reduce the size?

The filesize is big because there isn’t enough time to encode the movie while the game is running. The movie frames are slightly compressed, but still require a large amount of disk space due to the high resolutions. Once you have finished capturing you should convert the saved AVI into one of the popular compressed movie formats such as mpeg or divx. Recommended programs for doing this are tmpgenc (Tsunami Mpeg Encoder), and VirtualDub.

Using VirtualDub is quite easy. To create a compressed version of the AVI follow these steps:
Start VirtualDub
Select File->Open and choose the AVI in the Fraps directory you wish to compress.
Select Video->Compression and choose the codec you wish to compress with (usually divx)
Select File->Save As AVI and specify a filename for the new AVI."

Ovaj posao zahtjeva malo jaci procesor, inace dugo encodira i kompresuje, ali je kompresija veoma dobra.
U principu i Windows Movie Maker ce ti to odraditi, na nacin da samo ubacis taj snimljeni video materijal u njega, sebi prilagodis, dodas neke efekte, naslov ili kako god hoces i poslije toga snimis video u format koji hoces... Tada citav video bude oko 200 mb ili manje, sto ovisi o kvaliteti videa koje si postavio kao i njegovom trajanju.
Napominjem da Windows Movie Maker moze odraditi taj posao, ali je veoma nestabilan, zna se srusiti i praviti razne probleme, veoma je jednostavan i sa malo mogucnosti te ga ne preporucujem, ALI za pocetak je dobar ako se hoces okusati sa tim vidom zabave.
Ja sam ovaj video napravio sa programom MAGIX MOVIE EDIT PRO 14 PLUS - Trial (imas ga na jednom BUG -DVD, ali ne mogu se sjetit kojem, unazad desetak brojeva), dosta dobar program i relativno jednostavan. 
Znam da bi bilo dobro napraviti jedno uputstvo (mozda kasnije za one koji nikad nisu pravili video), ali postoje mnogi programi i razliciti nacini pa nisam jos nasao neki najjednostavniji a da je najbolji, te zato nisam ni napravio tutorial.
Uglavnom, samo polako, i cekam da vidim sta ces napraviti jer znam da ste imali neki tim u Gridu i da se imali dobre rezultate.  
 
boxer pet 12.6.2009 10:24
FlyBoy kaže...

Dobro si to objasnio boxer.......

Ja za sad koristim Movie maker...za nešto ozbiljnije nemam niti vremena niti ambicije...ali sve me više počinje zanimati editiranje videa.

 

Evo kako to rade profići:

 

 Takvih primjera na youtube ima koliko hoces, npr. OVAJ - to je vec prva liga igraca, koji se koriste profesionalnim alatima za pravljenje videa, tu se koristi najvjerovatnije adobe aftereffects i Boga pitaj sta jos.
Ja sam noob za njih u pravljenju videa, ali ja ne odustajem, nego tezim boljem a pri tome ucim kako se radi u tim programima.
Ideja mi nefali, kao ni efekata, samo sto mi jos fali je malo vise slobodnog vremena da naucim kako se koristi adobe i jos neki programi za video editiranje. Nadam se da cu uspjeti u svom naumu.
Samo da napomenem, da nije bitna kvaliteta videa i nacin na koji ste ga napravili, slobodno postajte ovdje link, tu smo da se dogovaramo, ucimo jedni od drugih. Znaci poticanje na kreativnost.
Nadam se da cu za vikend srediti jos jedan video pa cu ga uploadati.
Stimulans pon 15.6.2009 00:07
boxer kaže...

Novi video je gotov....Izlanuo se

Boxer *BiH* CoD4 Vol.2.

 

 

 A nije bilo jabuke? (Juicy) Mislim Maidena? Cijelo vrijeme očekujem neki metal Smijeh, ma dobra su ti oba videa iako mi je draži prvi, valjd zbog Prowlera. I bolji su mi videi nego oni profi gdje se sve odigrava toliko brzo da se jednostavno ništa ne vidi, bolje ovako polako, na tanane... možda ubaciti koji slow motion (ako nije komplicirano)
FlyBoy pon 15.6.2009 00:49

Sviđa mi se drugi video. Dobra muzika, dobra sinkronizacija, kvaliteta općenito.

U pravu si, što se tiče ovih profesionalnih uradaka.

Znam da za stvaranje jednog takvog treba par mjeseci, stotine demoa (record) i par stotina gigabajta na hardu...

 

Uočio sam da su svi takvi, pro frag filmovi editirani s Sony Vegas 7/8 verzijom. Osobno ne znam raditi u njemu, ali sam čuo da je jedan od najboljih za takvo nešto.

boxer pon 15.6.2009 09:33
Stimulans kaže...
boxer kaže...

Novi video je gotov....Izlanuo se

Boxer *BiH* CoD4 Vol.2.

 

 

 A nije bilo jabuke? (Juicy) Mislim Maidena? Cijelo vrijeme očekujem neki metal Smijeh, ma dobra su ti oba videa iako mi je draži prvi, valjd zbog Prowlera. I bolji su mi videi nego oni profi gdje se sve odigrava toliko brzo da se jednostavno ništa ne vidi, bolje ovako polako, na tanane... možda ubaciti koji slow motion (ako nije komplicirano)
 Pa slow motiona ima u videu, najvjerovatnije nisi primjetio. Prizor kada sa jednim sarzerom ubijam cetvoricu iz 3 lica, i kada prilikom pada sa prozora ubijam nozem lika je u slow motionu. Isto tako ima ga dosta i kod snajperskih pogodaka, morao sam usporiti jer originalno izgleda brzo.
FlyBoy kaže...

Sviđa mi se drugi video. Dobra muzika, dobra sinkronizacija, kvaliteta općenito.

U pravu si, što se tiče ovih profesionalnih uradaka.

Znam da za stvaranje jednog takvog treba par mjeseci, stotine demoa (record) i par stotina gigabajta na hardu...

 

Uočio sam da su svi takvi, pro frag filmovi editirani s Sony Vegas 7/8 verzijom. Osobno ne znam raditi u njemu, ali sam čuo da je jedan od najboljih za takvo nešto.

 Oni jesu editirani u Sony Vegasu, ali su efekti radjeni pomocu drugih programa tipa Adoba Cs4, Aftereffects, Photoshop, zato i imaju onakve filmske efekte. Ja jos nisam radio u tim programima, ali imam Sony Vegas 8.0 Platinum Edition i nekako mi je tezak za rad, a i imam probleme sa stvaljanjem isjecaka iz rekorda gdje ih samo prepoznaje kao zvuk, a ne kao video.
Ovaj program koji sam gore naveo mislim da moze skoro sve sto i Vegas a dosta je user friendly za razliku od Vegasa, a i izgleda bolje ma da je to nevazno.
Morat cu probati ove pro programe za editiranje da vidim hocu li napravit neki filmic na "nivou".
Hvala na komentarima....
Armor sub 20.6.2009 01:57

Moj prvi video ikad, nije to to :(

Nemrem se još snaći sa tim programima, a bome niti sa YouTube-om.

 

Možda čak niti ne bude videa, nemojte zamjeriti u tom slučaju - radim na tom uploadu cijelu večer i nemrem više gledati...

Trebal bi se pojaviti moj hot lap sa BMW-om na stazi u Bahrainu - sve skupa u rFactoru

 

Pa pogledajte i prokomentirajte moj prvi video - ima čak i HD jer sam del na 1280/720

 

VIDEO

FlyBoy sub 20.6.2009 02:14
Armor kaže...

Moj prvi video ikad, nije to to :(

Nemrem se još snaći sa tim programima, a bome niti sa YouTube-om.

 

Možda čak niti ne bude videa, nemojte zamjeriti u tom slučaju - radim na tom uploadu cijelu večer i nemrem više gledati...

Trebal bi se pojaviti moj hot lap sa BMW-om na stazi u Bahrainu - sve skupa u rFactoru

 

Pa pogledajte i prokomentirajte moj prvi video - ima čak i HD jer sam del na 1280/720

 

VIDEO

Bez brige, video je tu, i kvaliteta je dobra u HD rezi...

 

Molje mišljenje: možda nekakva pozadinska muzika (ali da se ne ističe previše), ako je moguće (nisam nikad igrao rFactor) da si s vremena na vrijeme prebacio, ili izabrao neku dinamičniju kameru (koja bi istakla brzinu vožnje)

Nije loše, samo nastavi...

Armor sub 20.6.2009 10:07
FlyBoy kaže...
Armor kaže...

 

Bez brige, video je tu, i kvaliteta je dobra u HD rezi...

 

Molje mišljenje: možda nekakva pozadinska muzika (ali da se ne ističe previše), ako je moguće (nisam nikad igrao rFactor) da si s vremena na vrijeme prebacio, ili izabrao neku dinamičniju kameru (koja bi istakla brzinu vožnje)

Nije loše, samo nastavi...

Thx FlyBoyCool

Ja sam već pomislil da od toga ne bude nikaj - nije bilo videa dok sam u tražilicu YT-a napisal pun naslov ali sad ujutro ga ima...

 

Kaj se tiče muzike, dobra ideja ali po mojem mišljenju tu se ne bi uklopila pošto je zvuk bembure dovoljno dobra muzikaNamigiva

Ne znam kak ubaciti dinamičniju kameru niti te efekte stavljati.

 

Video sam smanjil sa 460 na 36.6mb pomoću MAGIX Movie Edit Pro 15 Plus ali ne znam kak s njim ubaciti nekaj prije/poslije, za vrijeme samog videa - neku rečenicu, efekt itd...

Sa Windows Movie Maker-om sam to uspjel al mi nije htelo sejvati - sejvalo je ali u neki fajl od 35kb???

Kao neki projekt kojeg sam ja već napravil ali ne znam zbog čega se nije dal sejvati tak napravljen već kao gore napisano.

 

Nek neko ko je dobar znalac napravi neki tutorijal za MAGIX Movie Edit ili pak neki korisni link...

boxer sub 20.6.2009 11:49
Living.Dead kaže...

Ej Boxer! Daj reci kako se zove ova prva pjesma u drugom videu.

The Prodigy - Mindfields, ako mislis na muzicku podlogu na uvodu u drugi  filmic.

Druga je  Prodigy - Voodoo People remix

 

Armor, nije lose za pocetak, mada i ja mislim da bi trebalo malo muzike ubaciti.

Sto se tice YouTube-a, moras malo pricekati nakon uploada videa, jer se on "procesira" (ubacuje se ime filma, njegova grupa, tagovi itd.) i trajanje tog procesiranja ovisi o duzini filmica. Video postane dostupan obicno nakon  30 min od uploada (opet ovisi o duzini filmica).

 

Sto se tice Magix, formatirao sam disk, pa koliko se sjecam kad ubacis video, idi na Edit (na sredini ekrana, malo gore pored opcija Burn itd.), onda ti se otvaraju opcije za ubacivanje titlova koje imaju nekoliko svojih podkategorija, isto je i za Transitions (prelazi izmedju scena), zatim 3d Video Effects itd. Malo istrazuj, pa ce vidjeti, sasvim je jednostavan.

Sto se tice Windows Movie Makera, da bi snimio film koji si editirao moras ici na File>Save Movie File i tamo odaberi opcije u Movie Settings i to je to.

 

Ti si najvjerovatnije isao na File>Save project as - koji ti je snimio samo kao neki Shortcut sa kojeg mozes nastaviti editiranje videa kad se umoris, tj, nastavljas od djela kad si prestao editirianje.

boxer pet 7.8.2009 21:19

Prije neki dan sam prešao Turok te sam sa Xfireom snimao neke scene.

Napravio sam video po prvi puta u Sony Vegasu tako da nije ništa impresivno, ali je veoma zanimljivo pred kraj gdje ima borba prsa u prsa i finalna bitka sa T- Rexom.

 

Video sam uploadao na YouTube ali su mi sje*lali zvuk tako da sam ga morao i na Xfire uplodati.

 

Turok Dino Hunter