detekreten ned 22.1.2017 00:55
randomacc kaže...

Bok!

Evo, vrijeme je za odabir faksa i nisam sigurna što bi bilo bolje. TVZ me privukao zbog praktičnosti (nisam baš nešto zaljubljena u teoriju). Development mi je zanimljiv (imam iskustva s frontend devom ali ne i sa backend), također je zanimljiva multimedija i par "ljudskih" predmeta ne šteti. Gledala sam predmete po studijima i još uvijek nisam sigurna što bi bilo bolje. Razliku između računarstva i informatike razumijem, ali mi je podjela informatike malo konfuzna, pa sam htjela vidjeti može li netko u kratkim crticama objasniti za što osobu pripreme ta tri smjera*.

 

*čitala sam prethodne teme ali još uvijek nemam opću sliku podjele

 

Prvo, drago mi je da se interesiras za STEM edukaciju, omjer muskaraca naspram zena u tom polju je uvijek dramaticno na strani muskih tako da je svaka od vas popravlja prosjek i donosi nuzno potrebnu zensku perspektivu. Drugo, drago mi je da se interesiras za TVZ jer je to bio i moj fakultet izbora i mislim da nisam pogrijesio ni najmanje. Sad, sto se tice informatike i vezanih smjerova na TVZ-u, treba ti biti jasno da je to usmjerenje puno manje "dramaticno" nego npr. izbor imedju informatike i racunarstva. Jednostavno, veliku vecinu kolegija ces dijeliti sa ostalim smjerovima tako da se taj izbor svodi vise na to da te lagano pogurne u onom smjeru koji te interesira. Znaci, Organizacija i informatizacija ureda bi ti bilo nekakvo "računarstvo light", jer ima više programiranja i mreža, Elektroničko poslovanje ti donosi više ekonomskih predmeta, slično kao FOI, a Informatički dizajn će se više fokusirati na obradu teksta i slike, kao i nekakve opce principe dizajna (taj smjer se najvise razlikuje od preostala dva). Međutim, trebaš razumjeti da je to ipak preddiplomski studij i kao takav će te teško značajnije usmjeriti u bilo kojem pravcu, možda ćeš na trećoj godini moći izabrati neke teme koje tebe više zanimaju, ali za konkretnu nadogradnju toga trebaš gledati specijalistički studij.

 

Ipak, ako te više zanima programiranje od multimedije, ja bi ti toplo preporučio studij računarstva jer je dosta teži ali i dosta "cjenjeniji" od informatike, upravo zato što ne podilazi onima koje programiranje zapravo i ne zanima previše. Drugim riječima, računarstvo je zaista fokusirano na računala, njihovu građu i njihovo programiranje, dok je informatika ipak više fokusirana na obradu podataka i prijenos informacija, pa su sukladno tome i studiji značajno različiti.

8ax čet 2.2.2017 02:33

Jel moze netko sa TVZa, konkretno smjer racunarstvo, postat raspored sati?

Cisto me zanima kolko se vremena provede na predavanjima i kad se treba dizat, a na stranici od tvza fali pol predmeta na rasporedu.

el pistlero123 čet 2.2.2017 09:33
8ax kaže...

Jel moze netko sa TVZa, konkretno smjer racunarstvo, postat raspored sati?

Cisto me zanima kolko se vremena provede na predavanjima i kad se treba dizat, a na stranici od tvza fali pol predmeta na rasporedu.

 Predavanja su ti navečer, a vježbe biraš kad očeš. Raspored je dosta loš.

8ax čet 2.2.2017 12:41
el pistlero123 kaže...
8ax kaže...

Jel moze netko sa TVZa, konkretno smjer racunarstvo, postat raspored sati?

Cisto me zanima kolko se vremena provede na predavanjima i kad se treba dizat, a na stranici od tvza fali pol predmeta na rasporedu.

 Predavanja su ti navečer, a vježbe biraš kad očeš. Raspored je dosta loš.

 Vidim, prakticki cijeli dan ides oko Vrbika, bar je petak slobodan.

Jel moguce tako odabrat grupe vjezbi da bas nema rupa od 4-5 izmedju istih i predavanja?

detekreten čet 2.2.2017 19:58
8ax kaže...
el pistlero123 kaže...
8ax kaže...

Jel moze netko sa TVZa, konkretno smjer racunarstvo, postat raspored sati?

Cisto me zanima kolko se vremena provede na predavanjima i kad se treba dizat, a na stranici od tvza fali pol predmeta na rasporedu.

 Predavanja su ti navečer, a vježbe biraš kad očeš. Raspored je dosta loš.

 Vidim, prakticki cijeli dan ides oko Vrbika, bar je petak slobodan.

Jel moguce tako odabrat grupe vjezbi da bas nema rupa od 4-5 izmedju istih i predavanja?

 

Je, mozes birati grupu samostalno, preko moj.tvz.hr, pa si koliko-toliko mozes sloziti onako kako ti odgovara, ako si dovoljno brz (cim se otkljuca izbor odmah se popune grupe). Najbolju situaciju imaju izvanredni kojima je sve (predavanja, vjezbe i labosi) obavezno iza 16:30.

8ax čet 2.2.2017 20:08
detekreten kaže...
...

Je, mozes birati grupu samostalno, preko moj.tvz.hr, pa si koliko-toliko mozes sloziti onako kako ti odgovara, ako si dovoljno brz (cim se otkljuca izbor odmah se popune grupe). Najbolju situaciju imaju izvanredni kojima je sve (predavanja, vjezbe i labosi) obavezno iza 16:30.

 Aha.

Program mi se čini super, jedino kaj se brinem kaj bi nakon te 3 godine, definitivno bi htio VSS a plaćat 20k+ godišnje za specijalistički studij me ne zanima; a sveučilišta ne priznaju veleučilišnu diplomu...

detekreten čet 2.2.2017 20:27
8ax kaže...
detekreten kaže...
...

Je, mozes birati grupu samostalno, preko moj.tvz.hr, pa si koliko-toliko mozes sloziti onako kako ti odgovara, ako si dovoljno brz (cim se otkljuca izbor odmah se popune grupe). Najbolju situaciju imaju izvanredni kojima je sve (predavanja, vjezbe i labosi) obavezno iza 16:30.

 Aha.

Program mi se čini super, jedino kaj se brinem kaj bi nakon te 3 godine, definitivno bi htio VSS a plaćat 20k+ godišnje za specijalistički studij me ne zanima; a sveučilišta ne priznaju veleučilišnu diplomu...

 

Priznaju, kak ne. Hrvatska je malo retardirana utoliko sto jos uvijek postoji odredjena razina snobizma i "nezavisnosti sveucilista" koja se ocituje prvenstveno u tome da bez ikakvog razumnog razloga diskriminiraju studente veleučilišta, ali evo, čak i to se polako mijenja. Npr. na FOI-u možeš nastaviti na diplomskom studiju uz polaganje razlikovnog semestra i prosjek ocjena 3.5 ili viši.

 

U Sloveniji, u Mariboru možeš nastaviti na sveučilištnom studiju (FERI) bez polaganja ikakvih razlika, kao i u većini Europe. Zašto smo mi tako glupi da to ne dopuštamo usprkos činjenici da nam fale stručnjaci moraš pitati genijalce koji vode Sveučilište i već godinama blokiraju bilo kakve reforme.

8ax čet 2.2.2017 20:38
detekreten kaže...
...

 Baš me za FOI i zanimalo s obzirom da ne želim prve tri godine faksa putovat 3+ sati dnevno ili živit u VŽ...

To mi se zasad čini kao dobar plan (TVZ-Računarstvo pa FOI-IPI ili TVZ-INF ako upadnem redovno) jedino me brine kolko se teško upisat na diplomski na FOI-ju...

blagus čet 2.2.2017 20:46
8ax kaže...

 definitivno bi htio VSS a plaćat 20k+ godišnje za specijalistički studij me ne zanima; a sveučilišta ne priznaju veleučilišnu diplomu...

Ne postoji VSS/VŠS još od uvođenja bolonje. Nakon tri godine uvijek imaš 180 ECTS bodova te si prvostupnik (popularno zvani "bakalar"), sveučilišni ili stručni. Na engleskom, sveučilišni prvostupnik je bachelor of science, stručni je bachelor of engineering.

Inače, TVZ je uveo redovni specijalistički. Teže je upasti, imaju kriterije, gledaju se ocjene i još par stvari, ali ako uspiješ, ušparaš 20+ kilokuna i imaš još dvije godine studentska prava.

nj0fra pon 6.2.2017 19:20
jakisa kaže...

Koliko sam upucen, veleucilista se placaju..

 

E sad, ukoliko bih upisao racunarstvo, redovni studij, koliko bi se placala godina?

Ne plaća se. Zbog bolonje je razlika između sveučilišta i veleučilišta svedena na minimum. Plaćaš samo ponovni upis nekog predmeta ukoliko ga nisi položio, te 5000kn ako si skupio manje od 55 ECTS-a u protekloj akademskoj godini. Dakle ako sve polažeš u roku nema nikakvog plaćanja.

blagus sri 8.2.2017 23:05
nj0fra kaže...

Plaćaš samo ponovni upis nekog predmeta ukoliko ga nisi položio, te 5000kn ako si skupio manje od 55 ECTS-a u protekloj akademskoj godini. Dakle ako sve polažeš u roku nema nikakvog plaćanja.

Da ne bi bilo zabune, samo bih dodao da isto vrijedi i na sveučilištu. Postoji programski ugovor između MZOS i svakog visokog učilišta kojim se definira minimalni broj ECTS-a za subvenciju školarine. Na TVZ-u se ispod 55 ECTS-a plaća cijela školarina, na Sveučilištu u Zagrebu je malo drugačije i, ako se ne varam, varira ovisno o sastavnici (fakultetu).

El_T1gr3 pet 1.9.2017 16:26

Pozdrav, zanima me da li netko piše prijamni za specijalisticki studij informatike koji je na rasporedu sutra?

Pa ako bi bio voljan podijeliti iskustva nakon ispita, kako to otprilike izgleda i kakva su pitanja.

Namjeravam upisati slijedeće godine pa me zanima kako to otprilike izgleda.

Hvala.

 

I nadam se da sam postavio pitanje u dobru temu.

Roga1234 pon 11.12.2017 10:12

Bok svima. Po završetku specijalističkog stručnog studija informatike mi je u referadi rečeno da mogu nastaviti studirati na doktorskim studijima u Sloveniji.
Vidim da postoje informatički smjerovi na fakultetima u Mariboru, Ljubljani i Novom mestu. Ima tko da studira na nekom od tih fakseva i kakva su iskustva?

Turky Party uto 2.1.2018 13:09

Pozdrav,

Da li netko može prenijeti informacije i dojmove o diplomskim smjerovima na TV-u poput:

e-Poslovanje
Programsko inženjerstvo

Planiram iduče godine upisati neki od navedenih modula tj. usmjerenja pa me interesiraju mišljenja trenutnih studenata i onih koji su završili navedena usmjerenja.

Hvala Vam na odgovoru.

Tony2202 pon 6.8.2018 19:28

Pozdrav, 

Krećem u 4.raz opce gimnazije, oke sam ucenik (4.1) svake godine, zanima me TVZ ali ne znam bas puno pojedinosti o tome.. Stalno po forumima gledam svako drugacije pise. Zanima me koja je razlika izmedu fakulteta i veleucilista?

Zanima me jeli tesko zavrsit i treba li iznimno znanje matematike i fizike ili samo ono povrsno?

Hvala

Zoko pet 10.8.2018 14:08

U teoriji sveučilište je usmjereno u nekom znanstvenom smjeru, a veleučilišta više u praktičnom. Napominjem, u teoriji! ;)

Što se tiče matematike i fizike na TVZu možeš biti totalni lajbek, uz malo rada ćeš proći bez ikakvog problema

Tony2202 pet 24.8.2018 18:12

 Hvala. A kako sam ucenik gimnazije radi se vecinom na ucenju a nije u toj mjeri usmjereno informatici koliko bih ja zelio (odradio office python tjt) trebam li se spremati s necim ili ce to sve sjesti za vrijeme studiranja?

I da vidio sam da se na TVZ godina plaća, sad jel to istina ili i koliko?

Trica čet 13.9.2018 21:42

Pozdrav,

trebaju mi informacije o izvanrednom diplomskom studiju informatike. Zanima me modul "Računarski sustavi", usmjerenje "Programsko inženjerstvo".

 

1)Najviše me zanima koliko to veze ima sa programiranjem i da li se nešto pametno naučiti? Imam oko godinu i po dana radnog iskustva sa web developmentom (PHP, Python i JS) i bazama podataka (Postgres, MySQL), znači na razini sam nekakvog efikasnog juniora. Ne mogu nigdje naći program/popis predmeta/raspored (osim za I. semestar)?!

 

2)Koliko je studij zahtjevan (zaposlen sam na puno radno vrijeme od 8 do 16 pa i to treba uzet u obzir)?

 

3)Ima li netko iskustva sa priznavanjem predmeta sa drugog faksa? Npr. vidm da prvi semestar ima matematiku, a dolazim sa drugog tehničkog faksa (Geodezija i geoinformatka) gdje sam na preddiplomskom položio 4 matematike. Kolika je šansa da mi dodaju dodatne predmete sa preddiplomskog jer nisam završio preddiplomski kod njih?

 

Ako imate još neke korisne informacije i savjete, slobodno pišite. Na referadi mi daju informacije na kapaljku, a voditelj studija je trenutno dostupan samo preko maila. Rekli su mi samo da se slobodno prijavim i da ne moram pisati prijemni.

Frankopan02 čet 31.1.2019 10:35

Pozdrav svima, ja sam maturant i zanima me TVZ! Konkretno smjer elektrotehnika, te mooozda mehatronika. Može mi netko tko studira ili tko je upoznat sa studijem reći temeljne razlike u smjerovima te mogućnost zaposlenja poslije završetka u Hr i izvan nje! Znam da mehatronika iz nekog razloga ima samo preddiplomski... Što ja onda radim kada završim taj preddiplomski, na čeg da se prebacim, moram li polagati nekakvu razliku predmeta (dodatne ispite)? Hvala Vam na odgovorima! Lp.

htmlking123 čet 21.1.2021 20:21

Pozdrav, maturant sam tehničke škole te me zanimaju studiji na TVZ-u.

Imam predznanja iz programiranja, i voljan sam poboljšati znanje, sviđa mi se raditi u HTML-u i CSS-u te me zanima isplati li mi se upisivati računalstvo ili je to pretežak studij? Zanima me hardver računala i sve vezano uz računala, no nisam prevelik obožavatelj elektroničkih sklopova i mikroupravljača (Arduino, LPC, PLC).

Također, interesira me što izabrati ukoliko ne upadnem na računalstvo. Koliko sam dosad vidio i čuo, elektrotehnika je jako teška (OE i MAT), a informatika me zanima više o smjerovima.

 

Hvala unaprijed.

FiCoO čet 21.1.2021 20:51

Ako te zanima HTML i CSS, možda ti je najbolje na informatiku. Računarstvo je dosta teze od informatike ali na kraju krajeva ionako većinom sam sve moraš naučiti, ako nećeš samostalno raditi na sebi, nema tog faksa...
Na informatici imaš organizaciju ureda, elektronsko poslovanje i dizajn. Pogledaj si malo predmete na službenoj stranici, imaš nastavni plan pa vidi, radi se html i css, javascript, imaš i osnove programiranja u Pythonu, c++, c, c#/java, tako da imaš pregršt programiranja, a opet imaš i razvoj web aplikacija i sl. Topla preporuka ako želiš vise raditi na sebi nego na faksu, informatika. Imaš dovoljno vremena za svoje interese

htmlking123 pon 25.1.2021 21:25

Govoreći o programiranju, je li teže na Računarstvu ili Informatici? Koliko sam čuo, ako studiraš Računarstvo moraš svakodnevno programirati (ukoliko si kao ja, naravno)..

Može li se s studijem Informatike također pronaći dobar posao, je li to traženo kod nas? Možeš li mi malo detaljnije reći o smjerovima Dizajn i Organizacija ureda, ukoliko imaš nekoga tamo ili si i ti sam studirao.

Hvala, poz.