kexzoR sub 15.12.2018 19:33

Pozdrav ljudi. Htio bih upisati tečaj i trebam vašu preporuku. Završio sam preddiplomski studij Računarstva na FERIT-u u Osijeku. S fakulteta sam izašao s jednakim znanjem s kojim sam upisao faks tj. nikakvim. Zadnjih godinu i pol dana samostalno učim Javu i Android. Pročitao sam knjige Head First Java, Head First Android Development. Trenutno se zabavljam s Kotlinom i čitam Android Programming: The Big Nerd Ranch Guide. Prijavio sam se na praksu u par firmi i odbili su me. Htio bih upisati tečaj iz Jave u Edunovi (Osijek) s ciljem da na taj način dobijem lakše posao. Zanima me jako puno stvari iz IT-a kao što su web design, mobilne aplikacije, machine learning, robotika itd. To znači da tečajevi iz tih područja isto dolaze u obzir. Vidim da Algebra ima diplomski studij iz svega navedenog, ali zbog financijske situacije si ga ne mogu priuštiti. Ima li tko na forumu da je završio tečaj Jave u Edunovi? Zanimaju me njegova iskustva jer mi je spomenuti tečaj najviše zapao za oko. Unaprijed hvala!

Tomdev sub 15.12.2018 20:00

S obzirom da su na programu varijable, petlje i klase meni se nekako čini da program cilja na početnike, što ti vjerojatno nisi jer si završio preddiplomski studij.

Možda bolje da se raspitaš da li negdje ima neki malo "jači" program koji bi ti više pomogao da dobiješ neki Java Certifikat.

Tomdev ned 16.12.2018 12:10

Gledaj da dožeš do nekog certifikata, to će ti dugoročno pomoći, pogotovo ako namjeravaš ići van za par godina kao mid-senior developer.

Ali ni malo bolji tečaj nije loš sam po sebi ako poslodavac može iz njega shvatiti da znaš napredne stvari.

SamoPitam3 ned 16.12.2018 12:25

Za godinu dana kvalitetnog ucenja se dođe i do OCP certifikata. Ne trebaju nikakvi tecajevi. Ima sve na internetu. Samo sjesti, uciti i raditi.

Head First Java je vise slikovnica za pred spavanje, nego ozbiljna literatura za ucenje.

SamoPitam3 ned 16.12.2018 13:57
kexzoR kaže...
Smatram da je Head First Java odlicna knjiga za osobe koje nemaju pojma o programiranju. Meni se jako svidjela. Mozes li mi vise reci o navedenom certifikatu? Jesi li ga ti polagao? Odakle si ucio?

 OCP ide nakon OCA certifikata. Polaganje za svaki je ispod 1500 kuna, ako se dobro sjecam.

Cijeli internet je pun knjiga i video materijala odakle mozes uciti. Postoje i knjige koje su bas napisane za polaganje certifikata. Mislim da sam i ovdje vidio temu posvecenu javi. Sve ti je na pladnju besplatno, odnosno na izvol'te samo treba uzeti i zagrijati stolicu.

kexzoR ned 16.12.2018 14:08
SamoPitam3 kaže...
kexzoR kaže...
Smatram da je Head First Java odlicna knjiga za osobe koje nemaju pojma o programiranju. Meni se jako svidjela. Mozes li mi vise reci o navedenom certifikatu? Jesi li ga ti polagao? Odakle si ucio?

 OCP ide nakon OCA certifikata. Polaganje za svaki je ispod 1500 kuna, ako se dobro sjecam.

Cijeli internet je pun knjiga i video materijala odakle mozes uciti. Postoje i knjige koje su bas napisane za polaganje certifikata. Mislim da sam i ovdje vidio temu posvecenu javi. Sve ti je na pladnju besplatno, odnosno na izvol'te samo treba uzeti i zagrijati stolicu.

 Znaci to mi se više isplati nego dati 5000kn za tecaj u Edunovi gdje cu opet uciti sta su petlje, grananja, varijable itd. Puno hvala!

dirkster pon 17.12.2018 18:39

Nikakvi tečajevi ni certifikati.

Tečajevi su svi početnički.

Certifikati daju potvrdu da poznaješ tehnologiju, nemaju nikakve veze sa znanjem programiranja. To obično koristi poslodavcima da dobiju nekakav Gold partner status ili nešto u tom stilu. Ti direktno nemaš od toga koristi.

Nedavno sam bio po razgovorima, nitko u nijednom momentu nije ni izgovorio riječ "certifikat".

 

Imaš diplomu, znači osnove si prošao na tom faksu.

 

Ono što tebi treba je know-how:

  • * kako složiti web app
  • * kako složiti bazu
  • * kako složiti front end
  • * kako to sve povezati
  • * upoznati se sa alatima: Eclipse, Git, neki IDE za bazu
  • * upoznati se sa metodologijama: Waterfall, Scrum (ova točka i nije nešto bitna)

 

Tebi treba Pluralsight. Košta 300 dolara godina i imaš sve šta ti srce može poželjeti. Istinabog, ja pričam iz perspektive .NET developera, malo si prije toga pogledaj materijale da li su adekvatno Android orijentirani.

Zadnje dvije firme u kojima sam radio su imale taj subscription i odmah ću ti reći da sam tamo naučio čuda.

 

 

300 dolara nije malo, ali svejedno, omjer uloženog i dobivenog je dobar. Ako je baš frka, onda si pogledaj Udemy, drugi model poslovanja imaju.

kexzoR pon 17.12.2018 19:05

Hvala na odgovoru, jos uvijek sam student tako da imam besplatan pristup pluralsightu. U zadnje vrijeme sam zbog prakse pratio detaljnije oglase i firme certifikate navode kao prednost. Sad je malo sjebano sto svaka osoba ima drukcije misljenje. Jucer sam se krenio pripremati za OCA. Vidio sam da Java developeri jako hvale te certifikate. S tim certifikatom bih stekao nekakvu sigurnost jer s diplomom fakulteta mogu obrisat guzicu.

Tomdev pon 17.12.2018 20:03
kexzoR kaže...
Hvala na odgovoru, jos uvijek sam student tako da imam besplatan pristup pluralsightu. U zadnje vrijeme sam zbog prakse pratio detaljnije oglase i firme certifikate navode kao prednost. Sad je malo sjebano sto svaka osoba ima drukcije misljenje. Jucer sam se krenio pripremati za OCA. Vidio sam da Java developeri jako hvale te certifikate. S tim certifikatom bih stekao nekakvu sigurnost jer s diplomom fakulteta mogu obrisat guzicu.

Certifikat u većini slučajeva nije potvrda znanja, osim možda u slučaju nekih boljih (pametnije osmišljenih) gdje se isplati pristupiti nakon par godina rada pa onda dobiješ industrijski certifikat koji potvrđuje tvoje akumulirano znanje.

 

Ali certifikat preporučam jer:

- pokazuje poslodavcu da si zainteresiran za područje i aktivno radiš na nekoj temi

- uvijek ćeš pri polaganju naučiti nešto novo/osvježiti staro znanje

- za 10 godina ćeš biti sretan kad se javiš na posao a zbog "velikog broja pristiglih molbi" teta u Human Resourcu mora u pola sata isfiltrirati sve pristigle CV-ove, tad stupa na snagu filter po kvalifikacijama (degree & certificates) i godinama staža

- drugačije se gleda na certifikate u HR i u inozemstvu, pa kad se javiš na posao u inozemstvu a poslodavac vidi na tvom linkedin profilu razne certifikate drugačije će te gledati nego HR poslodavac

dirkster uto 18.12.2018 10:23

Certifikat je potvrda tehničkog znanja nekog programskog jezika/platforme.

Ne vrijedi ništa ako ne znaš posao.

Posao naučiš tako da radiš projekte.

 

Nitko neće pogledati tvoj rookie CV i reći "Vau, naučio si napamet sve o Javi". 

Ono što će ih oduševiti je:

  • * hobby projekti
  • * natjecanja
  • * entuzijazam
  • * samostalno učenje
kexzoR sri 19.12.2018 11:17

Ponavljam, ja sam osoba koja u zivotu nije vidjela programski kod do prije 3,4 godine. Ne smatram se pretjerano inteligentnom osobom. U gimnaziji nismo ni imali informatiku. Na faksu nisam nista naucio, ali sam tamo vidio programski kod po prvi puta u zivotu. Tada sam skuzio da je programiranje zanimljivo i da bih se time htio baviti. Odlučio sam učiti samostalno jer mi nitko nece nista servirati nego se moram boriti sam. Nikada nisam radio praksu niti bio zaposlen. Jučer sam naletio na ovo: https://www.algebra.hr/cjelozivotno-obrazovanje/programi-obrazovanja/. Sad me zanima, što da upišem, a da dobijem sigurnu praksu ili posao? (Osijek ili online dolaze u obzir). Mislim da je Algebra najjača u Hrvatskoj što se tiče tečajeva. Želim se što prije zaposliti i osamostaliti. Cilj mi se zaposliti bilo gdje u IT-u, nakon toga bih htio nastaviti učiti i raditi na sebi.

SamoPitam3 sri 19.12.2018 12:26

Ukratko, ti niti sam ne znas cime bi se bavio, ali eto, zaposlio bi se bilo gdje u IT-u. Bolje ti zavrsi za pocetak taj fakultet na kojem jesi. U zivotu nema precaca. Samo naporan rad, a prema napisanome programiranje nije za tebe. Ono trazi puno strpljenja, a ti ga nemas. Sto se ostaloga tice samo se vrtimo ukrug, jer ti kao maca oko vruce kase sa tim tecajevima. Ne znam sto bi vise napisao. Imam dijete nesto mladje od tebe i kao da gledam u nju. Sve brzo-brzo, odmah po mogucnosti, sa sto manje truda, jer kao kasnije cu se ja posvetiti tome i nauciti. E tako to ne ide... Dok se ti tu vrtis oko vruce kase, drugi rade na sebi. Zapitaj se tko ce prije dobiti priliku za posao/praksu.

kexzoR sri 19.12.2018 12:37

Uz fakultet sam samostalno naucio SQL, procitao nekoliko knjiga iz jave I androida, pogledao nekoliko online tecajeva iz htmla, jave, androida. Zelim se dalje obrazovat i ti na osnovu toga kazes da nemam volje, strpljenja i da se ne trudim? LOL!

SamoPitam3 sri 19.12.2018 12:46

U tome i je problem sto ti citas knjige, gledas online tecajeve, visis tu na forumu... Eto napisao si da ucis vec godinu i pol. Daj nam bar jedan projekt na kojem si radio da ga vidimo. Objektivno za  pola godine bi vec i tetris mogao znati napraviti.

Vrlo jednostavno. Tu se vidi jel' radis ozbiljno, povrsno ili uopce ne radis vec samo gledas i citas. Nema tu LOL, LAL, LIL, LUL...

kexzoR sri 19.12.2018 13:01

Nemam svojih projekata, ali sam vise puta prosao(pisao sam kod, a ne samo gledao u knjigu) kroz sve zadatke iz navedenih knjiga i tecajeva i znam ih napravit. Jedine stvari koje sam radio, a da nisu iz knjige su: currency converter koji se spaja na api pbz-a i pretvara iz valute u valutu i news aplikacija koja se isto spaja na api, ali sprema vijesti u room bazu i prikazuje ih u recycler viewu I view pageru. Te 2 aplikacije sam radio za 2 firme kako bih dobio praksu, ali odbili su me jer ne znam MVP. Razgovarao sam s Android developerima iz Srbije i kazu da su to budalastine jer se na praksama uce nove stvari i ne ocekuje se od kandidata da znaju sve.

Pero Dinamit sri 19.12.2018 13:16

Pluralsight i deri po tamo, pogotovo ako ti je besplatan.

 

Uzmeš si neki tečaj koji uči neku tehnologiju i radiš projekt iz nule. Kada to prođeš napraviš neki svoj projekt na istu foru. I onda još jedan takav, ali nešto drugačije.

Prođeš neki drugi tečaj, napraviš pomoću njega aplikaciju. Napraviš neki svoj sličan projekt na isti/sličan način. 

 

I sve to staviš na github ili slično i priložiš uz CV.

 

Ja sam tako, ali za .net. Ima nekoliko odličnih likova koji kroz projekt od nule objašnjavaju stvari i sve te nauče, od postavljanja arhitekture, baze pa to samih validacija i izgleda sučelja na client strani. I to mi je puno koristilo i još mi koristi.

 

Palac gore za pluralsight!

Tomdev sri 19.12.2018 13:48
kexzoR kaže...
Nemam svojih projekata, ali sam vise puta prosao(pisao sam kod, a ne samo gledao u knjigu) kroz sve zadatke iz navedenih knjiga i tecajeva i znam ih napravit. Jedine stvari koje sam radio, a da nisu iz knjige su: currency converter koji se spaja na api pbz-a i pretvara iz valute u valutu i news aplikacija koja se isto spaja na api, ali sprema vijesti u room bazu i prikazuje ih u recycler viewu I view pageru. Te 2 aplikacije sam radio za 2 firme kako bih dobio praksu, ali odbili su me jer ne znam MVP. Razgovarao sam s Android developerima iz Srbije i kazu da su to budalastine jer se na praksama uce nove stvari i ne ocekuje se od kandidata da znaju sve.

Trebaš se maknuti od knjiga i puno više tipkati, kompleksnije stvari, MVC, CRUD, form validatore i slično.

Ne da dobiješ praksu već da dobiješ entry level poziciju.

Zadaj si malo veći projekt od 3-4 tjedna po 8 sati dnevno pa ćeš vidjeti gdje ćeš doći nakon mjesec dana što se tiče projekta i znanja.

I obavezno svakodnevno komitaj na github ili sličnu platformu.

Iskombiniraj tečaj sa tim projektom, pa što naučiš odmah implementiraj.

dirkster sri 19.12.2018 16:28

Imaš Pluralsight, a razmišljaš o Algebri? Nemoj. Poslala firma kolege na Algebru, bezveze. Za te pare su mogli kupiti n licenci Pluralsighta i dobiti više koristi.

Zaboravi ovo izabiranje "što je bolje za mene". Za tebe je najbolje krenuti sa nečim, bilo čim. Vjeruj mi, bio sam u istoj kaši kao i ti. Joj, da sam tad znao za Pluralsight...

kexzoR sri 19.12.2018 17:49

Znaci, ako sam vas sve dobro shvatio ovako bi trebao izgledati moj put do prvog posla: Kupiti licencu na Pluralsightu (ipak je moram kupiti jer mi nisu otvoreni svi tecajevi sa studentskom licencom), raditi projekte i sve sto radim uploadati na github, nakon dobivanja posla polagati certifikate kako bih eventualno mogao dobiti posao i negdje vani.

Tomdev sri 19.12.2018 19:12
kexzoR kaže...

Znaci, ako sam vas sve dobro shvatio ovako bi trebao izgledati moj put do prvog posla: Kupiti licencu na Pluralsightu (ipak je moram kupiti jer mi nisu otvoreni svi tecajevi sa studentskom licencom), raditi projekte i sve sto radim uploadati na github, nakon dobivanja posla polagati certifikate kako bih eventualno mogao dobiti posao i negdje vani.

Upravo tako. I radi malo naprednije stvari. HR poslodavci (privatnici) gledaju na kojoj si razini i koliko će te trebati dodatno supportati drugi developeri tj. dodatno trenirati za posao da bi mu se isplatio. Pa kad vec uzima nekog bez radnog staža onda će uzet onog koji zna 50 od 100 koncepata a ne onog koji zna 10 od 100 koncepata. Mislim da si skuzio poantu.

 

Ako si u financijskoj mogućnosti nemoj predugo čekati sa prvim certifikatom, jer ako ga prerasteš onda ga nema ni smisla polagati. Tempiraj ga tako da ti materijal koji se uči pomogne pri razvoju.