_Rainmaker_ sri 2.2.2011 17:39

Pozdrav, 

trenutno sam 3. razred opće gimnazije i planiram nagodinu upisati FER. Zanima me koje predznanje je potrebno za fakultet takvog kalibra. Matematiku i fiziku do kraja 4. razreda mogu naučiti skoro savršeno. Za to imam i profesore i knjige, ali me brine informatika. Naime, moja škola po nekoj logici nema informatiku tako da nisam previše upućen u naprednije programiranje, web dizajn, grafički dizajn itd. Imam samo znanje iz osnovne gdje sam i sudjelovao na informatičkim natjecanjima ali to je sve prelagano i preglupo sada. Zanima me hoću li zbog toga imati problema na fakultetu i bi li trebao upisati neki tečaj ili slično? Matematiku i fiziku ću provježbat kroz Fizića i mislim da neću imati nikakvih problema na državnoj maturi jer je x puta lakša od prijamnih. Jedino me brine ta informatika. 

Hvala :)

Mitsuoka sri 2.2.2011 17:41
_Rainmaker_ kaže...

Pozdrav, 

trenutno sam 3. razred opće gimnazije i planiram nagodinu upisati FER. Zanima me koje predznanje je potrebno za fakultet takvog kalibra. Matematiku i fiziku do kraja 4. razreda mogu naučiti skoro savršeno. Za to imam i profesore i knjige, ali me brine informatika. Naime, moja škola po nekoj logici nema informatiku tako da nisam previše upućen u naprednije programiranje, web dizajn, grafički dizajn itd. Imam samo znanje iz osnovne gdje sam i sudjelovao na informatičkim natjecanjima ali to je sve prelagano i preglupo sada. Zanima me hoću li zbog toga imati problema na fakultetu i bi li trebao upisati neki tečaj ili slično? Matematiku i fiziku ću provježbat kroz Fizića i mislim da neću imati nikakvih problema na državnoj maturi jer je x puta lakša od prijamnih. Jedino me brine ta informatika. 

Hvala :)

Odlicno pitanje, to i mene zanima jer namjeravam upisati nesto tako...

matej885 sri 2.2.2011 17:59

Matematika i samo matematika. Eventualno fizika za državnu maturu, no kasnije dobro znanje matematike iz srednje škole.

Informatika i ostalo ti nije uopće bitno (makar znanje C-a dobro dođe 1. semestar) jer se sve uči iz početka.

SinCr0 sri 2.2.2011 18:04

A, s obzirom da sada sve ide preko državne mature, ako ostvariš dovoljno dobar uspjeh da uspiješ upisati FER, već si dokazao da imaš dovoljno predznanja. Matematiku i Fiziku ćeš ponoviti vježbajući za državnu, a ostalo ćeš sve naučiti na faksu.

Mojpismonosa sri 2.2.2011 18:06
SinCr0 kaže...

A, s obzirom da sada sve ide preko državne mature, ako ostvariš dovoljno dobar uspjeh da uspiješ upisati FER, već si dokazao da imaš dovoljno predznanja. Matematiku i Fiziku ćeš ponoviti vježbajući za državnu, a ostalo ćeš sve naučiti na faksu.

 Da, ali koliko sam cuo i ocjene se uzimaju....A i neznam koliko sam sposoban maturu napisat kako treba xD.....No o tom po tom, 2 razred je (vec, tek)

 

EDIT: srry zamijenio temu s ovom: http://www.bug.hr/forum/topic/ict-skolovanje/kolicina-znanja-pred-odlazak-fakultet/86893.aspx

ispricavam se

matej885 sri 2.2.2011 18:25
SinCr0 kaže...

A, s obzirom da sada sve ide preko državne mature, ako ostvariš dovoljno dobar uspjeh da uspiješ upisati FER, već si dokazao da imaš dovoljno predznanja. Matematiku i Fiziku ćeš ponoviti vježbajući za državnu, a ostalo ćeš sve naučiti na faksu.

Lako je upisat FER. Dobre ocjene u srednjoj i prosječno napisana matura i bez problema si na FER-u. Znam ljude iz mioca koju su gotovo 100% riješili matematiku na državnoj i pali ko kruške Matematiku 1 u 1. semestru.

ilija2010lukic sri 16.2.2011 00:39
matej885 kaže...

Lako je upisat FER. Dobre ocjene u srednjoj i prosječno napisana matura i bez problema si na FER-u. Znam ljude iz mioca koju su gotovo 100% riješili matematiku na državnoj i pali ko kruške Matematiku 1 u 1. semestru.

slažem se sa tobom...imam frenda koji je genijalac što se tiče matematike i na državnoj maturi je imao 340/360 bodova a pao je 1. semestar ( matematiku) na Fer-u

Vido sri 16.2.2011 00:57

Sad sam 1. godina na FER-u i po meni najbitnije je da se snalaziš u matematici (nizovi, matrice, imaginarni brojevi, derivacije i integrali su ti po meni najvažjniji za razumjeti za prvi semestar), fizika naravno dobro dođe ali ne naštrebana nego baš shvaćena, pogotovo za 2. semestar ali i za dio osnova elektrotehnike u 1. semestru.

Ugl, ne moraš biti odličan ali bitno je da shvaćaš o čemu se radi. Za razliku od srednje radit ćeš dokaze i bit će nešto teorije ali to ćeš sve naučiti, ništa ne brini.

Za programiranje u teoriji ne moraš baš ništa znati ali ne bi ti škodilo da se malo pozabaviš sa osnovama programiranja u C-u (sintaksa, upis, ispis, operacije, jednostavni algoritmi i tako, ako te to zanima onda preporučam da pogledaš i datoteke, polja i pointere ali realno sve se može tamo naučiti) pa će ti biti lakše, a i ako ti to bude prvo u danu moći ćeš si priuštiti 2 sata više spavanja kad si jutarnja smjena te dane pošto nema bodova iz prisustva (ali ti preporučam da kad počnete sa pointerima i poljima budeš na svakom satu, malo je zahtjevnije) {#}

Za digitalnu logiku pak je dobro da znaš baratati sa brojevnim sustavima (oktalni, binarni, heksadekatski) i da znaš nešto logike (da, te srednjoškolske logike, DeMorgan and stuff xD).

 

Ugl, tempo je jak to je istina ali ništa pre strašno, nije toliko teško proći ali treba raditi više nego u srednjoj, koliko više ovisi o tebi, kakvi su ti temelji i koliko dobro pamtiš. Profesori su većim djelom fer i korektni, naravno uvijek ima iznimaka ali tako to uvijek ide.

Ugl, moj savjet ti je da osim ako si stvarno siguran da nešto znaš ne izbjegavaš predavanja, pogotovo ne iz matematike i digitalne logike pošto je to (barem meni) teže za samostalno naučiti.

 

Ako imaš još koje pitanje samo daj.

1domagoj1 sri 16.2.2011 01:15

Kao što kažu kolege ferovci iznad, matematika. Matematika i matematika (kasnije u drugom semestru i fizika, al u prvom redu matematika). Digitalna je ezz mode, zadaci su uglavnom šablona (brucoši nemojte me sad tuć, čul sam da ste dobili brutalan završni, očito su pustili malo Čupka da se iživi :P), Programiranje učiš ispočetka, tak da to stigneš pohvatat, a ako nekaj znaš samo će ti lakše biti. Ono kaj će te možda skršit, osim matiše, su Osnove elektrotehnike. Ove godine su uveli i usmeni, nikaj strašno, ali očekuje se da znaš (jer znam ljude koji su - prije nego su uveli usmeni - prolazili OE, a da nisu znali Ohmov zakon -.-). Uglavnom, iz matematike se fokusiraj na limese, derivacije i integrale, jer to čini većinu gradiva Matematike 1. Linearna algebra (matrice i te fore) nije tolko teška, malo to zapneš i to je to. I sad ono najbitnije: redovan rad. Bez toga će ti fakat teško biti, govorim ti iz osobnog iskustva, samo kaj ja nikak da to naučim. I dalje sam kampanjac i svaki put se uvalim u situaciju da se moram za zadnje slamke lovit, jbg.

 

@Vido

Zanimljivo, već sam od više ljudi čuo da vele da ih je diglog zaje*avala. Ne znam, ja imal Glavinića, okej je ovak, ali da ti nekaj ispredaje/objasni, Bože sačuvaj. Tak da sam pod diglog uglavnom nadoknađival san, a učil potpuno samostalno...

 

E i još jedan savjet, nemojte učit u paru sa kolegicom nekom, pogotovo ak je zgodna jako i privlačna... a pogotovo ne par sati pred ispit. Opet iz iskustva :D.

Vido sri 16.2.2011 10:12

@domagoj

haha, dobro ti je ovo sa zgodnim kolegicama {#}

 

 

Ma digitalna mi je bila ok, onako čak i zanimljiva, istina da da su malo zapaprili završni ali jbg rokneš pa prođeš drugi put {#}

Da, to je jedan od boljih savjeta, iz diglog bježi od Glavinića, a iz programiranja (pipi) od Đureka (ima još jedan Đurek koji predaje diglog i još nešto ali taj je baš ok).

 

Ali nikako se ne mogu nadiviti kako nisam uspio probiti prag od 50% na diglog ispitima iako bih bio siguran da sam jako dobro riješio, oni negativni bodovi me ubiše.

Ali sve je to iza i sređeno sad, stižu novi problemi haha {#}

_Rainmaker_ sri 16.2.2011 19:34

Hvala svima na odgovorima :)

Još me samo zanima koliko otprilike učite dnevno? Vjerujem da će mi biti teško steći te neke radne navike...sad je srednja prelagana i praktički ništa ne učim osim kemije i njemačkog prije testova. 

Vido sri 16.2.2011 21:35

Pa onako, prva dva tjedna po ciklusu ne radim skoro ništa, pa onda malo više pa najviše tjedan prije prvog ispita i tjedne u kojima se održavaju ispiti. Sve skupa rekao bih 2 sata dnevno računajući dom. zadaće. Ali ono, 4 sata (ponekad 5) dnevno na faksu + labosi pa se skupi toga.

ilija2010lukic sri 16.2.2011 21:46
Vido kaže...

Pa onako, prva dva tjedna po ciklusu ne radim skoro ništa, pa onda malo više pa najviše tjedan prije prvog ispita i tjedne u kojima se održavaju ispiti. Sve skupa rekao bih 2 sata dnevno računajući dom. zadaće. Ali ono, 4 sata (ponekad 5) dnevno na faksu + labosi pa se skupi toga.

aj mi reci u koju si srednju školu išao?? i kakve su ti bile ocjene iz matematike i fizike tj. kolko si imao bodova na državnoj maturi???

ako nije problem, kolko si imao bodova na upisu ???

1domagoj1 sri 16.2.2011 22:07
Vido kaže...

Pa onako, prva dva tjedna po ciklusu ne radim skoro ništa, pa onda malo više pa najviše tjedan prije prvog ispita i tjedne u kojima se održavaju ispiti. Sve skupa rekao bih 2 sata dnevno računajući dom. zadaće. Ali ono, 4 sata (ponekad 5) dnevno na faksu + labosi pa se skupi toga.

Ja čovjeku da redovito radi, a ti tak {#}. Mislim, kaj je da je, to je naknap malo. Ipak treba redovitije (redovnije?) raditi... Ako želiš biti kolko tolko mirniji taj tjedan-dva dok su ispiti. Jer budimo realni, za obraditi recimo jedno poglavlje iz matiše, ali ono, baš fino obraditi, kak se spada za rješavanje ~65%+ ispita treba ti jedan dan. A imaš četiri poglavlja. S iznimkom prvog ciklusa koji traje pet tjedana, pa ima pet poglavlja. No, i to će sad mijenjati pa će bit samo dva ciklusa (dammit, još više za učit -.-). Ajd, neki dio gradiva je i lakši, neki znaš bolje, pa se to da zaokružiti na neka tri dana. Al to je onak, kampanjski pred ispit. Bolje ne to tak. Radije redovito malo po malo, pa onda rupe koje ostanu možeš kampanjski pred ispit pokrpat...

Vido sri 16.2.2011 22:20

U potpunosti se slažem Domagoj :)

 

Treba više učiti to se slažem. Prva dva ciklusa jedva da sam taknuo programiranje jer smo sve to radili u srednjoj (+ brojevni sustavi i logika tako da mi je prvi ciklus digitalne isto bio lakši), a i elektrotehnika me zanima pa prvi ciklus nisam baš učio jer sam znao od prije. To je djelomično razlog za tako malo sati učenja ali sad u drugom semestru je sve novo pa će biti potrebno više.

 

 

 

Pošto više ne mogu pristupiti na postani-student.hr ne znam točo rezultate ali bio sam 250-270, tako nešto (od 640), bodve ne znam :(

Išao sam u prirodoslovno matematičku gimnaziju u Puli, imao sam matematiku mislim ovako: 4, 4, 5, 5 . Iz fiz sam imao po razredima 4,4,4,5. Informatiku sve 5.

 

Maturu sam iz fizike imao oko 80% ako se dobro siječam, matematiku sam zeznuo, oko 60%, hrvatski oko 70%, eng oko 90%.

k1c0 sri 23.2.2011 17:52

Moze li mi netko dati linkove za materijale koje vi, u Hrvatskoj, učite na Informatici. Naime, Informatiku sam samo u prvom razredu opće gimnazije imao i učili smo raditi u Office aplikacijama. U drugom razredu da bi imao informatiku trebao sam ju uzeti za Izborni predmet, ali pošto nas se prijavilo 60-ak (Oko 50 idiota također je upisalo Inf. da bi mogli surfati FB-om) pa sam odabrao Likovni za izborne. I sada, u trećem razredu, imamo izbornu iz Informatike(nas 22), ali učimo skoro pa ništa. U prvom polugodištu smo radili prezentacije( na teme Virusi, Dreameweaver, Photoshop, PowerPoint, Word, HTML i slično),a sada u drugom polugodištu prvi sat radimo HTML(došli do tablica),  drugi sat IGRAMO IGRICA.

Pa eto ako imate kakvog materijala samo ovdje postajte. Oprostite ako je Offtopic. {#}

BolestanUm čet 24.2.2011 02:09
win4crazzy kaže...

ja idem u xii gimnaziju i imam zelju upisat FER, matematika mi ide odlicno kao informatika, fizika malo zeza al i to mi ide, meni zanima samo sta se tamo radi i na sta polije mogu ici

 

Ako ti matematika ide odlično (iako je to 'odlično' dosta relativno jer nisu sve skole u hrv jednake i nemaju sve jednaku 'tezinu' matematike), onda te ne mora biti strah, budući da se većina predmeta bazira na matematiku i logiku koju ista povlači.
Fiziku imas 2 semestra, i meni fizika nije isla najbolje, al uspio sam je rjesiti bez problema - porijesavas par zadataka 4,5 dana prije ispita ili konstantno tijekom semestra (sto je jos bolje, al ja nisam takav).

Sto poslije upisa:
1. godina - svima ista (malo programerskih predmeta, malo elektrotehnickih predmeta, puno matematike :D)
2. godina - račvanje na elektrotehniku i računarstvo
3. godina - račvanje na module:

 

elektrotehnika sadrži:
Automatika
Elektroenergetika
Električno i računalno inženjerstvo
Elektronika
Radiokomunikacije

računarstvo sadrži:
Računarska Znanost
Programsko inženjerstvo (iliti programiranje)
Računalno inženjerstvo (iliti programiranje u što nižem jeziku (microC) i rad sa sklopovima, čipovima, mikrokontrolerima)

Telekomunikacije
Obrada informacijskih i multimedijskih tehnologija (bazirano na slika, video, itd. + nesto programiranja istog)

Mrgud Veliki čet 24.2.2011 02:47

Niti su upisi na FER kao sto su nekada bili.

Niti je FER ono sto je bio prije uvodjenja bolonjskog procesa. Doduse, tamo je bila cistka prve dvije godine, a onda laganini, a sada i one prve dvije nisu nesto posebno tesko.

Doduse, slicno je i na medicini, ako promjena nije i drasticnija po kvaliteti onih koji su prije bolonjskog procesa izlazili i nakon njega.

Bolje je pitanje, zelis li to studirati. Danas diplomirani elektrotehnicari ckame i na burzi (eno HZZ im dijeli poslove vrtlara cak - imas clanke i o takvim slucajevima, sto je najzalosnije). Ako ne ulozis u svoje znanje dodatno vrijeme (i to puno vremena koje nije tipa igranje igrica i instaliranje OS-eva po susjedstvu), djaba ti FER - a i tada, ako si maher mozes 'freelancati' i bez faksa. Bolje odi na PMF - ako ti prirodni predmeti idu i nema problema za posao. Ako nista, drzavni posao je najsigurniji, a i daleko su ti otvorenija vrata za van.

win4crazzy čet 24.2.2011 10:01
BolestanUm kaže...
win4crazzy kaže...

ja idem u xii gimnaziju i imam zelju upisat FER, matematika mi ide odlicno kao informatika, fizika malo zeza al i to mi ide, meni zanima samo sta se tamo radi i na sta polije mogu ici

 

Ako ti matematika ide odlično (iako je to 'odlično' dosta relativno jer nisu sve skole u hrv jednake i nemaju sve jednaku 'tezinu' matematike), onda te ne mora biti strah, budući da se većina predmeta bazira na matematiku i logiku koju ista povlači.
Fiziku imas 2 semestra, i meni fizika nije isla najbolje, al uspio sam je rjesiti bez problema - porijesavas par zadataka 4,5 dana prije ispita ili konstantno tijekom semestra (sto je jos bolje, al ja nisam takav).

Sto poslije upisa:
1. godina - svima ista (malo programerskih predmeta, malo elektrotehnickih predmeta, puno matematike :D)
2. godina - račvanje na elektrotehniku i računarstvo
3. godina - račvanje na module:

 

elektrotehnika sadrži:
Automatika
Elektroenergetika
Električno i računalno inženjerstvo
Elektronika
Radiokomunikacije

računarstvo sadrži:
Računarska Znanost
Programsko inženjerstvo (iliti programiranje)
Računalno inženjerstvo (iliti programiranje u što nižem jeziku (microC) i rad sa sklopovima, čipovima, mikrokontrolerima)

Telekomunikacije
Obrada informacijskih i multimedijskih tehnologija (bazirano na slika, video, itd. + nesto programiranja istog)

a dali mi treba neko predznanje iz programiranja, jer mi na informatici ucimo neke gluposti tipa izrada kalendara, vizitki(totalna glupost),

sad smo poceli malo html kod sto mi se jako svidja i bas me zanima to podrucje.

 

e sad je pitanje dali na feru ima nesto tipa izrada web stranica ili je samo programiranje.

 

hvala na opsirnom odgovoru

Blade18 čet 24.2.2011 10:26

pozdrav kolege... evo ja trenutno studiram informatiku u Rijeci(nemam pojma kaj mi je bilo kaj sam tam otisel :D) i sad bi se nakon 1. godine htio prebaciti na FER, ima tko kakvih iskustva u vezi premještanja? Naravno da ne očekujem da ću moći upisati drugu godinu xD ali bitno bi mi bilo samo da se upišem...

druga opcija mi je TVZ, znam znam, nemojte me pitati dali sam lud kaj opce FER i TVZ imam u istom postu, ali jbg kak se meni cini i TVZ je na visoj razini nego ovo kaj sad idem... 

BolestanUm čet 24.2.2011 23:10
win4crazzy kaže...

a dali mi treba neko predznanje iz programiranja, jer mi na informatici ucimo neke gluposti tipa izrada kalendara, vizitki(totalna glupost),

sad smo poceli malo html kod sto mi se jako svidja i bas me zanima to podrucje.

 

e sad je pitanje dali na feru ima nesto tipa izrada web stranica ili je samo programiranje.

 

hvala na opsirnom odgovoru

 

Svako predznanje je prednost naravno, bit ce ti puno lakse savladati gradivo. Ali moguće je i bez predznanja, imam par prijatelja koji su došli iz dosta loših srednjih skola i bez problema su savladali sve do sada, pa cak i programiranje. Ali imali su nesto sta bi trebao i ti imati: "volju".

 

Ovako, sto se tice stjecanja nekog znanja na feru, a sto se moze iskoritit u praksi (na poslu, projektu itd.), to je dosta siromašno. Zato ces uz faks, ako zelis nesto nauciti, morati sam raditi. Ja sam sam tako naucio Javu, C#, C++, WPF. Takve stvari neces raditi na faksu sve do 3 godine. Na 3 godine se polako uvode takve stvari, ali opet to nije to.
Jedna dobra stvar su izborni predmeti: PHP, Java (slavna Čupićeva Java koja slovi kao najteži predmet na faksu, probao, pao :D hahaha, za to proći treba se odreći dosta slobodnog vremena), Natjecateljsko programiranje (gdje se uče algoritmi optimizacije), Linux itd.

Jos jedna dobra stvar su radionice: Ima par udruga na faksu koje organiziraju radionice (ASP.net, c#, wpf, php, java...) gdje se moze stvanro ok naučiti par stvari.

Tako da preporucijem upis tih izbornih predmeta, jer se stvarno moze dosta korisnih stvari naučiti. Puno vise nego na samim obaveznim predmetima na faksu. 

 

ALI najvise ce te nauciti sami. Volja + www.google.com i kako bi Mamić rekao: "Ajmooooooo".

 

Ako zelis nauciti raditi web stranicu kreni od osnova HTML, CSS, pa preko XML, Javascript, pa malo dinamike: PHP i/ili ASP.net, ili pak jos Silverlight. Ima toga ohoho.


I malo (de)motivacije: Nije faks bas ono sto ocekujete da je nakon srednje skole i prvim dolaskom na faks. Ja sam se tijekom druge godine totalno razočarao u faks i sustav i kakve sve gluposti moras uciti a znas da ti (nikada) nece trebati. Tako da nije sve "med i mlijeko". Al tako vam je na vecini fakseva, posebno hrvatskih. 

Zvjerkan pet 25.2.2011 22:08

Ja trenutno idem 2. razred srednje elektrotehničar/računlstvo, ocijene nisu baš bajne, inforatika učimo programirat u c-u, osnove elektrotehnike kaos, živciraju... ostalo ok..

 

 

mene zanima, kolko je potrebno poznavanje stranih jezika za FER?

win4crazzy pet 25.2.2011 22:15
BolestanUm kaže...
win4crazzy kaže...

a dali mi treba neko predznanje iz programiranja, jer mi na informatici ucimo neke gluposti tipa izrada kalendara, vizitki(totalna glupost),

sad smo poceli malo html kod sto mi se jako svidja i bas me zanima to podrucje.

 

e sad je pitanje dali na feru ima nesto tipa izrada web stranica ili je samo programiranje.

 

hvala na opsirnom odgovoru

 

Svako predznanje je prednost naravno, bit ce ti puno lakse savladati gradivo. Ali moguće je i bez predznanja, imam par prijatelja koji su došli iz dosta loših srednjih skola i bez problema su savladali sve do sada, pa cak i programiranje. Ali imali su nesto sta bi trebao i ti imati: "volju".

 

Ovako, sto se tice stjecanja nekog znanja na feru, a sto se moze iskoritit u praksi (na poslu, projektu itd.), to je dosta siromašno. Zato ces uz faks, ako zelis nesto nauciti, morati sam raditi. Ja sam sam tako naucio Javu, C#, C++, WPF. Takve stvari neces raditi na faksu sve do 3 godine. Na 3 godine se polako uvode takve stvari, ali opet to nije to.
Jedna dobra stvar su izborni predmeti: PHP, Java (slavna Čupićeva Java koja slovi kao najteži predmet na faksu, probao, pao :D hahaha, za to proći treba se odreći dosta slobodnog vremena), Natjecateljsko programiranje (gdje se uče algoritmi optimizacije), Linux itd.

Jos jedna dobra stvar su radionice: Ima par udruga na faksu koje organiziraju radionice (ASP.net, c#, wpf, php, java...) gdje se moze stvanro ok naučiti par stvari.

Tako da preporucijem upis tih izbornih predmeta, jer se stvarno moze dosta korisnih stvari naučiti. Puno vise nego na samim obaveznim predmetima na faksu. 

 

ALI najvise ce te nauciti sami. Volja + www.google.com i kako bi Mamić rekao: "Ajmooooooo".

 

Ako zelis nauciti raditi web stranicu kreni od osnova HTML, CSS, pa preko XML, Javascript, pa malo dinamike: PHP i/ili ASP.net, ili pak jos Silverlight. Ima toga ohoho.


I malo (de)motivacije: Nije faks bas ono sto ocekujete da je nakon srednje skole i prvim dolaskom na faks. Ja sam se tijekom druge godine totalno razočarao u faks i sustav i kakve sve gluposti moras uciti a znas da ti (nikada) nece trebati. Tako da nije sve "med i mlijeko". Al tako vam je na vecini fakseva, posebno hrvatskih. 

a nema nekog posebnog smjera za web dizajn ili ima neki drugi faks za to

BolestanUm ned 27.2.2011 14:54
Zvjerkan kaže...

Ja trenutno idem 2. razred srednje elektrotehničar/računlstvo, ocijene nisu baš bajne, inforatika učimo programirat u c-u, osnove elektrotehnike kaos, živciraju... ostalo ok..

 

 

mene zanima, kolko je potrebno poznavanje stranih jezika za FER?

 

Za FER nije potrebno poznavanje stranih jezika (izuzev eng naravno, iako Engleski jezik kao predmet jos ne postoji na faksu, govore da ce se uvesti). Inženjeri mrze onu "Čovjek vrijedi onoliko koliko stranih jezika zna!"

 

 

win4crazzy kaže...

a nema nekog posebnog smjera za web dizajn ili ima neki drugi faks za to

 

Neznam za diplomski, ali na preddiplomskom nema nista. Nema fakulteta u hrvatskoj koji se mogu bazirati samo na web tehnologije, jer onda koliko bi trajao, 1-2 godine. Zato ti postoje tečajevi gdje se uče web tehnologije, naravno to povlaci 'malo' novca.
Ma kazem ti, 'većina' stvari se moze sam, posebno sada kada je ama bas sve dostupno na internetu. Dakle, faks ti u tom pogledu (web dizajn) teško moze pomoci. 

 

Marko_123_MB pon 19.10.2015 16:01

Ovako ja sam 3 razred srednje škole tehničar za računalstvo i htio bih upisati fer matematika i fizika mi ide jako dobro samo me zanima koliko % trebam rješiti maturu iz matematike i fizike za upis na FER 

i jel baš moramo fiziku ili možemo uzeti informatiku

PetarThePro ned 4.3.2018 13:51

Odabir najbolje srednje za FER
Pozdrav svima,

Ubrzo počinju upisi za srednju školu, osmi sam razred, a ja imam one najgore brige; "slatke brige". Naime ja se jako zanimam za informatiku, računalstvo i takve stvari općenito te bi jednog dana volio studirazi FER. Sa matematikom i fizikom nemam nikakvih problema, a na natjecanju iz informatike mi je pola boda falilo za državno. Imat ću nekih 76-80 bodova za upis, tako da neću imati nikakvih problema pri upisu. Najradije bih upisao opću gimnaziju (Krapina), ali ipak nisam siguran dal će mi to dati dovoljno predznanje za fakultet tipa FER. Znam da ćete sad pisati da trebam u PM gimnaziju, ali nemam baš volje za učit kemiju i biologiju kao oni. Opcija su mi i tehničari (za mehatroniku ili računalstvo), ali kao što rekoh, najradije bih u opću gimnaziju. To što imam informatiku samo jednu godinu me ne brine jer ću ju i sam doma obrađivati, a ni nemam problema sa time. Najbitniji odgovor mi je: je li predznanje iz matematike u općoj gimnaziji dovoljno za FER ili sličan fakultet?

BorgMater čet 5.4.2018 11:08

Zavrsih opcu gimnaziju, a potom FER. Jako puno mojih (sada bivsih) kolega su zavrsili srednje strukovne skole (iz ZG - Tesla, Rudjer, Koncar) i nakon toga uspjesno zavrsili FER. Po meni, dvije stvari su bitne za uspjesno dobivanje diplome, a nitijedna nije zapravo predznanje - cinjenica da ti nije tlaka radit relativno puno u malo vremena i cinjenica da ti nije tlaka sjest pred ispit jedno 4 ili 5 dana i provesto po 8 sati uceci. Na faksu ce se krenut otpocetka, ali malo detaljnije i brze, i zato je bitno da ne odustajes cim naletis na nesto sto ti nije jasno. Baza znanja koju FERovski forum posjeduje je i vise nego dovoljna da imas odgovor na apsolutno svaku svoju prepreku + da komotno mozes zavrsit s 5.0 s takvom kolicinom materijala (uclanjenje na fer2 forum je must-must-must). Osobno sam proveo previse godina na FERu (8), ali samo zato sto sam bio lijen i nije mi se dalo radit u pocetku na preddiplomskom, kada je najbitnije - umjesto 4 dana sjest pred ispit i radit, radio sam dan i pol, a to nije dovoljno. I ako skuzis to dovoljno rano i olaksas si taj preddiplomski koliko mozes, dalje ti sve postaje rutina. FER nije bauk kao sto ce ti mnogi rec, 99% ljudi je izlazilo svaki vikend, nekad i vise tijekom tjedna, imali cure, a bili su uspjesni samo zato sto su radili kada se trebalo radit (ispiti i laboratorijske vjezbe). Faks se da proc bez da itijedno predavanje posjetis jer skoro svaki predmet nema obavezna predavanja, jer postoji toliko skupljnog materijala koji je koristan da ti zapravo ni ne treba. Pritom ne govorim da je beskorisno ic na predavanja, ali se itekako moze i bez njih, makar ce ti biti dosta lakse ako odes jer ces morat doma manje radit. Toliko od mene, ako zelis vise informacija, slobodno me pingaj na PM :) Sretno !

 

P.S. Poanta je da ce te gimnazija natjerat da ucis vise i redovitije i natjerat te da rutinski odradjujes neke stvari, a ta rutina zlata vrijedi na FER-u. Zelim ne generalizirati oko gimnazija i tehnickih skola, ali cinjenica je da svi znamo kakva garnitura odlazi u tehnicke skole danas - ili oni koji su ultranabrijani na tu odredjenu struku ili ucenici koji nisu imali drugog izbora, nema zapravo izmedju. Bitna je zelja i koliko ti zapravo zelis/mozes radit, to je vise manje to. Nije uopce nemoguce zavrsit FER sa znanjem iz strukovne, ali gimnazija ce ti to definitivno olaksat, htio nehtio.

 

P.P.S. Ja sam se cesto borio za 2 iz kemije samo zato sto mi je bilo ultranaporno ucit to, makar nisam znao di bih do pred tjedan dana prije prijemnih ispita. Ali ono sto ces dobit od ucenja kemije i biologije koje ti se nedaju je to da ces se naucit gutat govna, i to je jako bitno. A takvih stvari na feru ima, jer je preddiplomski miks svega sto zelis i svega sto ne zelis, i to je jako bitno da ne odustanes jer si ti sad zagrizao za programiranje, a moras polozit proklete osnove elektrotehnike. Na kraju krajeva, ta diploma koju ces dobit od bilo kojeg faksa nije dokaz da si ti sad specijalist za programiranje/sumarenje/agronomiju, nego dokaz da si se nagutao govno radeci ono sto te zanima i nisi odustao. Jer realno, programirat danas moze naucit bilo tko tko ima iole zelje i pristup internetu , ali ne moze svatko zavrsit faks (ma koji god ..). I'm out !