MiO 5 ned 14.2.2010 13:01

evo ako možete i hoćete molim vas pomozite mi, ovaj zadatak neizgleda baš teško ali svejedno nisam skužio u školi pa onda... evo jedan od primjera

 

 

"koliko najmanje mora iznositi sila F da spriječi gibanje tereta težine G=40 N niz hrapavu kosinu?

 

na slici se baš nevide slova što pišu pa to su F-sila , G-težina, oznaka za mikro- mislim da je to faktor trenja klizanja i kut pod 30 stupnjeva.

Ako mi možete pomoći objasniti itd. bit ću vam jako zahvalan

AA-d00d ned 14.2.2010 22:40
MiO 5 kaže...

ee a kako dobit ovaj sinus i kosinus i suma Fx i suma Fy, što je to FN što znači taj N. Hvala

 

Fn - sila podloge, djeluje okomito na dodirnu povrsinu tijela i podloge i uvijek je usjmerena od podloge prema tijelu

 

sinus i kosinus racunas iz zadanog kuta = 30°

 

suma Fx i Fy se izjednacava sa 0 jer je sustav u ravnotezi (ili se giba konstantom brzinom ili u tvom slucaju miruje)

razlog zasta se radi suma po X i suma po Y je taj sto u ovom koordinatnom sustavu koji sam odredio (moze se okretati bilo kako - glavno da se sto vise pojednostavi) imam jednu silu (sila Fg) koja u tom sustavu djeluje "koso", a i zbog veze sile trenja i sile podloge (Ft = u*Fn)

istraživač uto 1.1.2019 18:54

Lp,

 

trebam pomoć i savjete iz podrčja mehanike fluida(točnije primjeri bernoullijeve jednadžbe)."Puhanjem zraka kroz lijevak može se podići loptica poput one za ping-pong)" trebam eksperimentalno,racunski i pomoću gafova(prikazati)  istražiti relevantne parametre.Što trebam mjeriti i čemu se posvetiti?

Hvala unaprijed!