ICT školovanje

ICT školovanje - pomoć, savjeti o obrazovanju

steveboss007 pon 29.10.2018 13:41

Pozdrav ekipa!

 

Evo, pretpostavljam da ovakva ili slična tema već postoji, ali sam ju pronašao sa starijim datumom pa stavljam novu temu jer bih Vas zamolio za pomoć (situacija i prilike se s godinama mijenjaju), ai ja sam pomalu zbunjen. Isprike onima koje ljutim sa novom temom.

Imam 26 godina i završio sam preddiplomski studij u ekonomskoj branši i do sad sam uvijek radio u toj grani. Oduvijek su me zanimala računala, software, i bio sam dobar u tome; pratim hardware/softvare trendove, napredno se slušim OS, Photoshopom i zahtjevnijim softverom i recimo da imam tu logiku (bar mislim :D), ali zbog niti sam ne znam kojih okolnosti sam se davnih godina odlučio za ekonomiju. Sad me ulovila moja svijest; aha, ne pronalazim se više u ekonomiji jer je klasična ekonomija dosadna, i želim se prebaciti u IT, ono što sam odavno trebao raditi od starta. Vjerojatno i zato jer imam 5 godina staža u ekonomiji, ali i dalje radim za 3 tk. 

ZNAM, DA U IT-u nije toliko bitan faks, i neki IT Vaši kolege mi kažu da se nemoj uopće zamarati s kojeg si faksa, ali kod nas u Hrvatskoj je takva situacija da je sve bitno što piše na papiru pa sam ove godine upisao diplomski studij na Ekonomskom fakultetu Zagreb, smjer Menadžerska informatika (1 godina)... iz razloga jer je to jedino bilo u izboru da dođem najjeftinije, "bezbolno" i najbrže do IT-a. Predavanja još nisu počela, ali, koliko sam shvatio, kroz taj smjer ću tek "zagrebati površinu" vezano za baze podataka, BI (Business intelligence) i DW... Što je u redu s obzirom na prilike... 

 

Dakle mene uz BI, BAZE PODATAKA i DW, više zanima programiranje web aplikacija, mobilnih aplikacija (i android i ios), itd... razvoj aplikacija i taj dio znači najviše, i to moram učiti ispočetka... pretpostavimo da o tome ne znam ništa, i da nemam predznanja nikakvog, ne znam niti jedan programski jezik itd.. Imam 26, i možda bih imao vremena za upisati još jedan fakultet i postati inženjer, ali recimo da je to plan B.

Tu se sad javljate Vi, ekipa iz industrije i s iskustvom...

Programiranje je širok pojam, i trebam nekako planski doći do određenog rezultata pa Vas molim za savjete, jer se bojim da ću se pogubiti u tome svemu. Otkud početi, s kojim jezikom, što proučavati, kojim redom, što je popularno trenutno, što će možda "izumrijeti" u budućnosti (pa da preskočim to u startu), što se traži najviše, što je najviše plaćeno, u čemu je budućnost, pametni savjeti...? Da li probati upisati nekakvo školovanje još, tipa na Algebri i sl. ili probati sa online tečajevima na Udemy, Codeacademy, Coursera itd itd (kakva su iskustva s tim)? Spreman sam raditi dan i noć, "pišati krv" ako treba, ali želim biti uspješan u tome!

 

Zadao sam si neki PRVI vremenski termin, ajmo uzeti recimo godinu dana. Stvarno bih volio, ako je moguće, u tih godinu dana naučiti neki od programskih jezika, i osposobiti se i naći posao u IT-u sa dobrom plaćom tako da budem sretan i da mogu živjeti u ovoj državi pa onda s vremenom kako će biti iskustva, novaca, obrazovati se i dalje i razviti karijeru u tome pa možda i ja otiđem u druge države, IT gigante i sl. Evo, molim Vas za pomoć i savjete, možda se i tko našao u ovoj priči pa da mi ispriča kako je uspio ostvariti ovaj moj "san". Tko zna, možda se pronađem u poslovnoj inteligenciji i ostanem u tome, ali me konkretno zanima koje su mi sad mogućnosti za programera.

 

Unaprijed veliko hvala te isprike onima koje ljutim sa ponovljenom temom.

Tomdev pon 29.10.2018 14:51

Prvo odaberi smjer kojim hoćeš ići, da li su to web aplikacije, mobilne aplikacije, da li baze podataka itd.
Ali ne sve odjednom jer nećeš nigdje stići. U skladu s odabirom smjera biraj i jezik ili dva koja ćeš primarno koristiti i ganjaj certifikate ako postoje u tom području.

Tek kasnije kad budeš imao 2-3 godine iskustva u jednom području počni proširivati vidike na druga područja.
I da odabereš usko speciliazirano područje recimo backend development s naglaskom na Magento tu ćeš imati dosta stvari za učiti, tako da nema smisla svaštariti.

Svako područje danas ima široki "ecosystem" (alati i pomoćni software), tako da se danas ima dosta toga za učiti koje god područje odabereš.

Otkud početi, s kojim jezikom, što proučavati, kojim redom, što je popularno trenutno, što će možda "izumrijeti" u budućnosti (pa da preskočim to u startu), što se traži najviše, što je najviše plaćeno, u čemu je budućnost.
To ti ne može nitko reći, jer se trendovi prebrzo mijenjaju, što je popularno danas neće biti popularno za 2-3 godine ili se uopće neće koristiti za 2-3 godine.

 

Tečaj vs faks: Ako ciljaš raditi u IT gigantima onda računaj na computer science pitanja prema tome dobro će ti doći faks, neke jednostavnije poslove možeš i s tečajem raditi.

 

My 2C.

ContoNick pon 29.10.2018 17:12
steveboss007 kaže...

ZNAM, DA U IT-u nije toliko bitan faks, i neki IT Vaši kolege mi kažu da se nemoj uopće zamarati s kojeg si faksa, ali kod nas u Hrvatskoj je takva situacija da je sve bitno što piše na papiru pa sam ove godine upisao diplomski studij na Ekonomskom fakultetu Zagreb, smjer Menadžerska informatika (1 godina)... iz razloga jer je to jedino bilo u izboru da dođem najjeftinije, "bezbolno" i najbrže do IT-a.

Ne znam tko ti kaže da nije bitno.

Pogledajmo jedan random oglas,

https://www.moj-posao.net/Posao/391463/Android-Developer-mf/, ako pročitaš opis, "University degree in electrical engineering, computing, telecommunication, mathematics or equivalent", "Menadžerska informatika" pa recimo da može proći, ekonomski fakultet, IT, ajde ...

Sad ako pogledaš drugi ... Sve ti ovisi kako piše u oglasu,

može biti da stave da treba striktno IT faks (a ti ekonmski, zaboravi),

mogu staviti da treba faks do neke razine (traže da kadar bude VSS,VŠS)

ili da primaju bez faksa (ali vjerojatno će biti tipa da se traži neki certifikati).

Sad tržište je trenutno, iskusni programeri odlaze vani, pa će se primati sve i svašta pošto baš i nema ljudi (firma gdje radim, vrti 4 oglasa već 3 put i onako, nema ljudi...).

Mislim, uzmeš iz IT-a 20 oglas, analiziraš i vidiš. Stvar je vrlo jednostavna, ako ne ispunjavaš uvijete oglasa za posao, nema ni razgovora ni posla.

Sretno

Cordas pon 29.10.2018 18:05

Nemoj se ni slučajno zavaravati i misliti da je to traženo zanimanje i da ima posla. Da, traženo je i ima posla, ali jedino ako si senior developer. 
Ovakvih kao ti ima koliko hoćeš, na svaki oglas ih se brdo javi. Pripremi se na brdo neodgovorenih mailova i brdo neuspješnih razgovora za posao (ako uspiješ doći do njih). Nikom se ne da obučavati ljude i učiti ih. Put do prve poslovne prilike je trnovit i težak. 

Naravno, nije nemoguće, samo kažem, stvorena je pogrešna slika o programerima pa svi misle da je završiti tečaj dovoljno za zapošljavanje. Puno truda i rada i eventualno će se isplatiti. 

 

Nemoj se ograničavati na tehnologije i jezike, to je najmanje bitno. Kreni praviti aplikacije i stavljaj gore na github tako da skupiš neki inicijalni portfolio.

nixass pon 29.10.2018 18:09
ContoNick kaže...
steveboss007 kaže...

ZNAM, DA U IT-u nije toliko bitan faks, i neki IT Vaši kolege mi kažu da se nemoj uopće zamarati s kojeg si faksa, ali kod nas u Hrvatskoj je takva situacija da je sve bitno što piše na papiru pa sam ove godine upisao diplomski studij na Ekonomskom fakultetu Zagreb, smjer Menadžerska informatika (1 godina)... iz razloga jer je to jedino bilo u izboru da dođem najjeftinije, "bezbolno" i najbrže do IT-a.

Ne znam tko ti kaže da nije bitno.

Pogledajmo jedan random oglas,

https://www.moj-posao.net/Posao/391463/Android-Developer-mf/, ako pročitaš opis, "University degree in electrical engineering, computing, telecommunication, mathematics or equivalent", "Menadžerska informatika" pa recimo da može proći, ekonomski fakultet, IT, ajde ...

Sad ako pogledaš drugi ... Sve ti ovisi kako piše u oglasu,

može biti da stave da treba striktno IT faks (a ti ekonmski, zaboravi),

mogu staviti da treba faks do neke razine (traže da kadar bude VSS,VŠS)

ili da primaju bez faksa (ali vjerojatno će biti tipa da se traži neki certifikati).

Sad tržište je trenutno, iskusni programeri odlaze vani, pa će se primati sve i svašta pošto baš i nema ljudi (firma gdje radim, vrti 4 oglasa već 3 put i onako, nema ljudi...).

Mislim, uzmeš iz IT-a 20 oglas, analiziraš i vidiš. Stvar je vrlo jednostavna, ako ne ispunjavaš uvijete oglasa za posao, nema ni razgovora ni posla.

Sretno

 u tom tvom oglasu je fax doslovno ako imas ok, al nije nuzno, i doslovno zadnja stvar navedena u oglasu

Tomdev pon 29.10.2018 19:35
ContoNick kaže...
steveboss007 kaže...

ZNAM, DA U IT-u nije toliko bitan faks, i neki IT Vaši kolege mi kažu da se nemoj uopće zamarati s kojeg si faksa, ali kod nas u Hrvatskoj je takva situacija da je sve bitno što piše na papiru pa sam ove godine upisao diplomski studij na Ekonomskom fakultetu Zagreb, smjer Menadžerska informatika (1 godina)... iz razloga jer je to jedino bilo u izboru da dođem najjeftinije, "bezbolno" i najbrže do IT-a.

Ne znam tko ti kaže da nije bitno.

Pogledajmo jedan random oglas,

https://www.moj-posao.net/Posao/391463/Android-Developer-mf/, ako pročitaš opis, "University degree in electrical engineering, computing, telecommunication, mathematics or equivalent", "Menadžerska informatika" pa recimo da može proći, ekonomski fakultet, IT, ajde ...

Sad ako pogledaš drugi ... Sve ti ovisi kako piše u oglasu,

može biti da stave da treba striktno IT faks (a ti ekonmski, zaboravi),

mogu staviti da treba faks do neke razine (traže da kadar bude VSS,VŠS)

ili da primaju bez faksa (ali vjerojatno će biti tipa da se traži neki certifikati).

Sad tržište je trenutno, iskusni programeri odlaze vani, pa će se primati sve i svašta pošto baš i nema ljudi (firma gdje radim, vrti 4 oglasa već 3 put i onako, nema ljudi...).

Mislim, uzmeš iz IT-a 20 oglas, analiziraš i vidiš. Stvar je vrlo jednostavna, ako ne ispunjavaš uvijete oglasa za posao, nema ni razgovora ni posla.

Sretno

Može se dogoditi da se javiš u njemačku firmu za programera, pa poslodavac zatraži popis predmeta sa faksa, kad ono tamo nema predmeta koji bi doprinijeli programerskom znanju.

Ili možeš staviti par projekata na github, na rookie razini pa dobiti posao ako poslodavac vidi da imaš motivaciju i interes. Sve ovisi o faktoru sreće i konkretnim zahtjevima poslodavca. Ali kao što je pokretać teme rekao, on ne vidi napredak u svojoj struci kao ekonomist a ni plaća nije neka, pa mu je onda bolje da radi na sebi i educira se nego da sjedi kod kuće i kuka o 3k kuna plaći.

Tomdev pon 29.10.2018 19:45
Cordas kaže...

Nemoj se ni slučajno zavaravati i misliti da je to traženo zanimanje i da ima posla. Da, traženo je i ima posla, ali jedino ako si senior developer. 
Ovakvih kao ti ima koliko hoćeš, na svaki oglas ih se brdo javi. Pripremi se na brdo neodgovorenih mailova i brdo neuspješnih razgovora za posao (ako uspiješ doći do njih). Nikom se ne da obučavati ljude i učiti ih. Put do prve poslovne prilike je trnovit i težak. 

Naravno, nije nemoguće, samo kažem, stvorena je pogrešna slika o programerima pa svi misle da je završiti tečaj dovoljno za zapošljavanje. Puno truda i rada i eventualno će se isplatiti. 

 

Nemoj se ograničavati na tehnologije i jezike, to je najmanje bitno. Kreni praviti aplikacije i stavljaj gore na github tako da skupiš neki inicijalni portfolio.

Tako je, puno truda je potrebno i puno znoja za upasti i puno znoja za održavati znanje u skladi s trendovima.

Još bi komentirao pitanje autora "što je popularno trenutno, što će možda izumrijeti u budućnosti (pa da preskočim to u startu)".

Sve će izumrijeti za par godina jer takva je dinamika promijene tehnologije danas i ako nisi spreman za cjeloživotno učenje bolje nemoj ulaziti u IT.

Znam neke 'frontend developere' koji su dobili djecu (hrpa obaveza pa zapostavili educiranje ) i nekako preskocili dio ere kad se pojavio gulp, grunt, sass.

Danas, kad bi htjeli preći u novu firmu, više nisu konkurentni na tržišu ali ne zbog tehnologija iz prethodne rečenice već zbog toga što su se webpack+react+redux (ili srodna tehnologija kao angular, vue.js) nametnuli kao broj jedan uvijet za frontend posao.