ICT školovanje

Faks za tehničara telekomunikacija?

eloc čet 3.1.2019 16:11

Pozdrav, postoji li neki fakultet koji se fokusira na područje telekomunikacije / obrazovanje budućih tehničara za telekomunikacije?

Želim biti u IT području, a ne bih baš preferirao programiranje. Područje telekomunikacija mi se najviše sviđa. Koji fakultet je za mene? 

Antoniio22 čet 3.1.2019 16:37

Za tehničara za telekomunikacije se ide u srednju školu. Što se tiče fakulteta, tu ti je FER, VSMTI (koliko vidim, Virovitica, nešto novo).

U biti, sve vezano uz informatiku bi ti bilo vezano uz to što tražiš, više ili manje.

fer-de-lance čet 3.1.2019 16:43

Brkaš tehničara za telekomunikacije i inženjera.

Tehničar je OFR, za to ti ne treba faks, a faks za telekomunikacije ti ništa ne znači, jer takvih poslova u RH baš nema, jedino ako ideš van, ali to je onda druga priča.

Telekomunikacije ti se inače nemaju baš nikakve veze s onim kaj se smatra pod IT, i na takvom faksu budeš učio o npr. optičkim i mobilnim sustavima, kaj ti uopće nema veze s IT-om, osim opreme koja se koristi, ali je to sve priopetary hardware o kojemu ne možeš i ne smiješ ništa znati, a onaj dio koji se bazira na kabliranju i spajanju sustava ti nije uopće inženjerski posao.

Inženjer takve struke bi npr. mogao biti projektant sustava za operatere ili nekaj slično, ali to je jako malo i jako specijalizirano tržište, i to ne možeš baš planski ići studirati i onda uletiti u to.

 

Znači, ako te baš zanima posao tehničara za telekomunikacije, za to ti nikakav faks ne treba, ti radiš nakon srednje, a ako budeš duže vrijeme u takvoj firmi i oni te onda želiš unaprijediti u nekaj naprednije, onda te vjerovatno još pošalju vanredno studirat tak nekaj, premda obično i to ispadne bespotrebno, ali to je tak, to je in.

 

 

eloc čet 3.1.2019 16:45
Antoniio22 kaže...
Za tehničara za telekomunikacije se ide u srednju školu. Što se tiče fakulteta, tu ti je FER, VSMTI (koliko vidim, Virovitica, nešto novo). 

U biti, sve vezano uz informatiku bi ti bilo vezano uz to što tražiš, više ili manje.

 

Nema baš smjer u srednjoj za tehničara telekomunikacija, ali imam par predmeta vezana za područje telekomunikacija. A koliko sam gledao, (barem FER) baš i ne ističe nešto telekomunikacije, više programiranje, uz elektrotehniku naravno.

fer-de-lance čet 3.1.2019 16:51

TZV ti ima baš telekomunikacijski smjer inače, i čist je ok, studirao sam tam, na elektrotehničkom studiju.

Imaju odlične predavače (iz struke) i puno se nauči, ali kažem, to nema veze s tehničarem za telekomunikacije, i ako želiš studirati, a ne voliš programirati, ja bih ti preporučio automatizaciju, tj. baziranje na programiranju PLC-a (koje nema veze s klasičnim programiranjem), a osim toga ti je jedino of tehničkih znanosti smisleno strojarstvo i elektroenergetika, ostalo ništa nema potrebe i smisla studirat (kaj se tehnike tiče).

 

 

 

It'sMe932 čet 3.1.2019 16:51
eloc kaže...

Pozdrav, postoji li neki fakultet koji se fokusira na područje telekomunikacije / obrazovanje budućih tehničara za telekomunikacije?

Želim biti u IT području, a ne bih baš preferirao programiranje. Područje telekomunikacija mi se najviše sviđa. Koji fakultet je za mene? 

Baci oko ovdje koji kolegiji se izvode: https://nastava.tvz.hr/kirt/ (radi se o TVZ-u)

 

Uzmi u obzir da na tom smjeru ne možeš izbjeći programiranje.

eloc čet 3.1.2019 17:54

Moguće da sam krivu struku naveo, nekako su mi imena struka uvijek lako pomiješljiva(ako je ovo riječ), ali ubiti što na poslijetku želim raditi je, recimo biti "tehničar" u nekoj od ISP tvrtka (npr. Hrvatski Telekom). Znači ako netko od korisnika usluge ima problem, doći na njegovo mjesto prebivališta, utvrdit kvar i popravit ga. Ili raditi u podršci. Recimo to bi mi bio dobar posao. 

 

fer-de-lance kaže...

Znači, ako te baš zanima posao tehničara za telekomunikacije, za to ti nikakav faks ne treba, ti radiš nakon srednje, a ako budeš duže vrijeme u takvoj firmi i oni te onda želiš unaprijediti u nekaj naprednije, onda te vjerovatno još pošalju vanredno studirat tak nekaj, premda obično i to ispadne bespotrebno, ali to je tak, to je in.

 

 

 Jeste li pod tim poslom (koji radim nakon srednje) mislili na ovo što sam spomenuo ili nešto drugo?  

 

fer-de-lance kaže...

TZV ti ima baš telekomunikacijski smjer inače, i čist je ok, studirao sam tam, na elektrotehničkom studiju.

Imaju odlične predavače (iz struke) i puno se nauči, ali kažem, to nema veze s tehničarem za telekomunikacije, i ako želiš studirati, a ne voliš programirati, ja bih ti preporučio automatizaciju tj. baziranje na programiranju PLC-a

 

 Što se programiranja tiče, nije da baš ne mogu podnjet programiranje, no nekako mi nije primamljivo jer nevjerujem da imam dovoljno sposobnosti da budem dobar software developer i slično. Tako da, ako nije u primarnom izražaju, malo programiranja ne bi bio problem. Što se automatizacije tiče i PLC-a, to i mikroupravljači su mi također zanimljivi i možda se na kraju i tome okrenem.

 

It'sMe932 kaže...

Baci oko ovdje koji kolegiji se izvode: https://nastava.tvz.hr/kirt/ (radi se o TVZ-u)

 

Uzmi u obzir da na tom smjeru ne možeš izbjeći programiranje.

 Na prvu mi se dosta sviđa jer ima predmeta koji me zanimaju (recimo Uvod u mrežne tehnologije, Vodovi i antene, Telekomunikacijske mreže). Također tu je (ako sam dobro vidio) za mene prihvatljiva količina programiranja, pošto traje samo 1 semestar, a ne obuhvaća puno više od osnova, što sam možda do sada u srednjoj već donekle naučio, ili barem ne bi imao problema naučiti još nešto dodatno.

 

Mislim da sam nenamjerno malo prenaglasio programiranje kao predmet koji nikako neželim, jer to nije posve tako. Samo želm reći da ne želim previše truda uložit u to jer se ne vidim u poslu programera, kao što sam spomenuo.

It'sMe932 čet 3.1.2019 18:05

Ako su ti zanimljivi mikroupravljači, na tom istom smjeru kojeg sam linkao imaš i kolegije Elektronička računala i računalna oprema i Projektiranje i primjena ugradbenih računalnih sustava. 

Oba kolegija se bave mikroupravljačima. Također imaš i kolegij koji se bavi i PLC-ovima što si vjerojatno već i sam vidio.

fer-de-lance čet 3.1.2019 18:27
eloc kaže...

1) Moguće da sam krivu struku naveo, nekako su mi imena struka uvijek lako pomiješljiva(ako je ovo riječ), ali ubiti što na poslijetku želim raditi je, recimo biti "tehničar" u nekoj od ISP tvrtka (npr. Hrvatski Telekom). Znači ako netko od korisnika usluge ima problem, doći na njegovo mjesto prebivališta, utvrdit kvar i popravit ga. Ili raditi u podršci. Recimo to bi mi bio dobar posao. 

2) Znači, ako te baš zanima posao tehničara za telekomunikacije, za to ti nikakav faks ne treba, ti radiš nakon srednje, a ako budeš duže vrijeme u takvoj firmi i oni te onda želiš unaprijediti u nekaj naprednije, onda te vjerovatno još pošalju vanredno studirat tak nekaj, premda obično i to ispadne bespotrebno, ali to je tak, to je in.

 Jeste li pod tim poslom (koji radim nakon srednje) mislili na ovo što sam spomenuo ili nešto drugo?  

 

 3)Što se programiranja tiče, nije da baš ne mogu podnjet programiranje, no nekako mi nije primamljivo jer nevjerujem da imam dovoljno sposobnosti da budem dobar software developer i slično. Tako da, ako nije u primarnom izražaju, malo programiranja ne bi bio problem. Što se automatizacije tiče i PLC-a, to i mikroupravljači su mi također zanimljivi i možda se na kraju i tome okrenem.

 

4) Baci oko ovdje koji kolegiji se izvode: https://nastava.tvz.hr/kirt/ (radi se o TVZ-u)

Uzmi u obzir da na tom smjeru ne možeš izbjeći programiranje.

 Na prvu mi se dosta sviđa jer ima predmeta koji me zanimaju (recimo Uvod u mrežne tehnologije, Vodovi i antene, Telekomunikacijske mreže). Također tu je (ako sam dobro vidio) za mene prihvatljiva količina programiranja, pošto traje samo 1 semestar, a ne obuhvaća puno više od osnova, što sam možda do sada u srednjoj već donekle naučio, ili barem ne bi imao problema naučiti još nešto dodatno.

 

Mislim da sam nenamjerno malo prenaglasio programiranje kao predmet koji nikako neželim, jer to nije posve tako. Samo želm reći da ne želim previše truda uložit u to jer se ne vidim u poslu programera, kao što sam spomenuo.

 1) to ti je posao za koji ne trebaš nikaj specifično, traže bilo kakvu tehničku srednju školu, i zna biti jako dobro plaćeno za hrvatske uvjete, ali ne kod operatera, nego kod firmi koje rade baš to, npr. Ericsson im je preuzeo dio tehničke podrške, i takve neke firme.

A raditi u tehničkoj podršci kod operatera, vjeruj mi, nije uopće bajan posao (premda puno bolji od službe za korisnike) i loše je plaćeno, i nema nikakve dugoročne perspektive.

Ako imaš ikakve aspiracije i ambicije u životu, kaj god da te zanima radi, ali ne kod naših telekomunikacijskih operatera, brzo bi ti prisjelo...

2) da, opisao sam pod 1), to nije uopće posao gdje bi uopće ikad došlo do nečega takvoga, eventualno u nekoj firmi gdje postoje pozicije koje su nekaj naprednije od tehničara, te nisi zaglavljen cijeli radni vijek na dnu hranidbenog lanca, gdje se sve prelama na tebi, i patiš i mentalno i fizički.

Npr. kao dobar primjer znam jednog kolegu koji je studirao sa mnom, radio je kao tehničar za optiku, na terenima po cijelom svijetu, ali su ga nakon nekoliko godine poslali na doškolovavanje i sad radi na implementaciji i projektiranju mreža, s odličnom plaćom i uvjetima, ali to je firma koja ni pod razno ne želi imati išta s TK operaterima, a to puno govori...

3) takav sam i ja, zato ti i kažem da je PLC zakon - nema veze s standardnim programiranjem (osim ako baš želiš), dosta su zanimljivi industrijski procesi, traženo je, plaće su super, a lako odeš i van za još puno bolju lovu, itd.

Mikroupravljači isto ok, ima i toga dosta, pogotovo kaj se puno bazira na asembleru, a to nitko skoro ni ne želi pogledat.

Ali opet, ako te to zanima, to je isto jako specifično područje, i ovisi od firme do firme...

4) zapravo ti tu na kirtu ima više od jednog kolegija programiranja, osim osnovnog i elektronička računala su ti programiranje mikrokontrolera (ako je ostalo isto kao prije, i još jedan kolegij) i dva kolegija DSP-a ti isto imaju nekaj programmiranja, ali ti je sve to površno i besmisleno, reda radi.

Najvažnije ti je baš onaj dio oko vodova i antena, mobilnih i optičkih mreža, i to se jako dobro i detaljno tam obrađuje, a za PLC je bolji smjer automatizacija, premda na kirtu isto imaju dva kolegija.

 

Uglavnom, ako želiš biti tehničar, nemaš razloga studirat, kreneš to radit nakon srednje, i ak se vidiš u tome, nakon nekog vremena se ubaci u neku ozbiljnu firmu, i tko zna onda...

 

 

eloc čet 3.1.2019 19:11

Možda sam onda imao krivu sliku što se tog posla tiče, barem u Hrvatskoj, no imam još nešto vremena prije nego što moram odlučiti što ću, tako da ću još dobro vidjeti što me zanima pa nastaviti od toga...

Hvala svima na odgovorima, bit će mi od velike pomoći!