Hrvatski Telekom

TCom Optika ONT i router

tonci77 pon 5.8.2019 23:23

Pozdrav,

 

Pitanje za kolege koji su nedavno aktivirali TCom Optiku. 

Da li jos uvijek idu dva uređaja:

1. ONT do kojeg razvlace prozirnu opticku nit

2. router koji je spojen utp kabelom s ONT uređajem

 

ili je opticka nit dovedena skroz do routera koji je ujedno i opticki pretvornik (sumnjam jer bi ovo bili izrazito skuplji uređaji)?

 

Da li dolazi ONT uređaj sa jednim ili vise portova te da li zahtjeva svoje napajanje?

Da li je tko pokušao staviti switch između ONT-a i recimo onda dva routera (npr jedan port za MaxTv u jednu prostoriju a drugi port za drugu prostoriju MaxAdsl)? Primjerice ONT na ulazu u stan, interna razvodna kutija. Zatim iza njega switch iz kojeg idu lan kabeli u sve prostorije. Pa recimo jedna moze imati wifi router i MaxTv STB a druga dodatni WiFi router. 

 

Hvala unaprijed. 

 

Lp

JozoBozo121 uto 6.8.2019 06:57

To ti izgleda ovako.

 

 

Dobiješ zasebni media converter i imaš router iza toga. ONT ima jedan port. Ne znam koji router sad dijele, ja sam imao ovaj ZTE otprije pa je ostao zasad, ali će mi ga mijenjati jer trebam dobiti 200 megabita što ovaj ne podržava. ZTE ima 5 portova, 4 LAN i jedan WAN gdje se spaja s ONT-om, a SpeedPort koji daju za veće brzine ili općenito imab4 porta, tako da gubiš jedan LAN port za spajanje s ONT-om i ostaješ na 3 porta, pa ako trebaš 4 porta moraš nabaviti switch. 

 

Nisam isprobavao ništa sa switchem tako da ti je mogu reći ništa drugo.

 

 

JozoBozo121 uto 6.8.2019 18:18
jocommb kaže...
Znaci mozes stavit i svoj router ako imas neki bolji?

 Možeš ga staviti nakon njihovog (speedporta ili zte) bez ikakvog problema . Ako ima volje i vremena mogu se naći šifre i korisnička imena za internet i maxtv, ali telefon mislim da još nitko nije uspio ako je pokušao izbaciti njihov router. 

Nuclear_Phoenix uto 6.8.2019 19:58

Daklen...

 

1. Mikrotik + odgovarajuci SFP koji podrzava upis GPON lozinke preko web ui (google i ebay)

 

2. Internet i tv su lagan dio, pppoe podaci (szk) + odgovarajuci tagovi na portovima (google), gpon pass je tezi dio - platiti cevape onom nesretniku na kojeg svi urlaju, s/n auth no-no, zato treba spesl SFP

 

3. Tel je malo teze - kupiti jedan zastarjeli model iz prijateljske DE (njuskalo, cijena 2 pive), spojiti ga da skupi provisioning, izvuci konfu, ukucati sve to u spa3000 ili alt (ebay, asterisk) koji je na ispravnom portu. 

 

Da niste otjerali sve sta sta valja sa foruma, mozda bi i doznali sve ostalo.

jocommb uto 6.8.2019 22:35
JozoBozo121 kaže...
jocommb kaže...
Znaci mozes stavit i svoj router ako imas neki bolji?

 Možeš ga staviti nakon njihovog (speedporta ili zte) bez ikakvog problema . Ako ima volje i vremena mogu se naći šifre i korisnička imena za internet i maxtv, ali telefon mislim da još nitko nije uspio ako je pokušao izbaciti njihov router. 

 Mislio sam da moze odmah direkt...al kolega dolje je naveo sta sve treba....

Nuclear_Phoenix kaže...

Daklen...

 

1. Mikrotik + odgovarajuci SFP koji podrzava upis GPON lozinke preko web ui (google i ebay)

 

2. Internet i tv su lagan dio, pppoe podaci (szk) + odgovarajuci tagovi na portovima (google), gpon pass je tezi dio - platiti cevape onom nesretniku na kojeg svi urlaju, s/n auth no-no, zato treba spesl SFP

 

3. Tel je malo teze - kupiti jedan zastarjeli model iz prijateljske DE (njuskalo, cijena 2 pive), spojiti ga da skupi provisioning, izvuci konfu, ukucati sve to u spa3000 ili alt (ebay, asterisk) koji je na ispravnom portu. 

 

Da niste otjerali sve sta sta valja sa foruma, mozda bi i doznali sve ostalo.

 aha... pola toga neznam sta si rekalo ali da se izguglat i platit cevape siguro jer meni samo internet i eventualno tv treba....

imam ovaj D-Link i dal bi na njega mogao to recimo? da izbacim jedan uredaj iz sustava ako netrebam....mislim ispov router....

ukay1000 sri 7.8.2019 07:39

Ja sam na optici tcoma. Ont + speedport ruter (kojeg sam trazio jer zte nema gigabitne portove). Na njega nakacen asus rt n66u. Speedport hendla tel i maxtv, asus sve ostalo (lan, wifi). Jedan kraj drugog su i nema nikakvih problema. Asus sam doslovno ustekao u slobodan lan port i sve mi je sam odradio (osim wifija).

N!NO sri 7.8.2019 08:57
ukay1000 kaže...
Ja sam na optici tcoma. Ont + speedport ruter (kojeg sam trazio jer zte nema gigabitne portove). Na njega nakacen asus rt n66u. Speedport hendla tel i maxtv, asus sve ostalo (lan, wifi). Jedan kraj drugog su i nema nikakvih problema. Asus sam doslovno ustekao u slobodan lan port i sve mi je sam odradio (osim wifija).

 Mogao si jos speedport preko web sucelja moj.hrvatskitelekom prbaciti u bridge mod i dati Asusu da hendla internet konekciju.

Tako je imam slozeno na Apple Airport Extremeu i radi odlicno. Uz Apple koji hendla kompletnu mrezu imam jos jednog Fritza! wlan extendera da pokrije i kat kuce.

 

Sto se Fritza tice, svaka preporuka.

Barracuda727 pon 5.4.2021 11:50

Pitanje da li se moze zamjeniti router od hrvatskog telekoma Speedsport Plus ili koji vec dolazi ako se uzme MAX2 paket internet i telefon za 189kn preko bakra milim naravno jer nemam uvijete za optiku, sa recimo nekim Xiaomi ili Asusom sa vise antena,a da imam bolji wifi po kuci i to mislim da se zamjeni sa nekim routerom koji ima Wifi 6 po mogucnosti,hvala

Tino_TA pon 5.4.2021 12:49

Možeš sve, samo je pitanje, isplati li se?

Preporuka je da ostane router od HT-a, a iza njega ukopčaš svoj router.

Što se tiče wi-fi- a; što će tebi Wifi 6, a imaš internet max do 50 Mpbs???

Ja sam zbog slabog wi-fi signala iza HT-ovog routera preko žice, udaljen oko 15 m spojio svoj AP (Access Point).  Tako sa sada imam dvije pristupne točke (router + AP).

Barracuda727 pon 5.4.2021 13:56

Znaci u tom slucaju samo spojim svoj router u njihov preko lan kabla pa imam jedan pokraj drugog....a sto se tice tog bridgea ako mozes malo pojasniti, da li svoj router mogu spojiti na njihov bez obzira da trazim da njihov ide u bridge ili se obavezno mora traziti da se njihov prebaci u bridge pa tek onda mogu spojit svoj router od asusa recimo....

Shiljo ned 18.7.2021 15:16

Bok svima!

 

Ajte mi ukratko objasnite. Dakle imam optiku na katu ruter, spojeno preko krova. Tu imam 3 kompa, a dolje 2 maxtv sa smart TV i WIFI laptopom. Dolje sma stavio switch, jer nisam znao kako drugacije, za 2 maxtv, ali cim ukjcim bilo sta u njega ovi prestanu raditi, kazu tehnicari zbog ip dodjeljeog onda cim nesto se usteka ip drugi sjebe stvar.  Da skratim, jel mogu ja dodlje puknut neki drugi ruter, oji ce mi hendlad oba maxtv, smart tv, i wifi. Dakle da taj router spojim na jedan od lan portova odgore, i ovo sve doje pospajam u njega...i imam wifi brzi...

 

hvala