Grafičke kartice

[Tutorial] MSI Afterburner

ATiGamer čet 29.7.2010 13:16

MSI Afterburner najbolji je i najpregledniji alat za overclock grafičke kartice.

Besplatno ga možete preuzeti OVDJE.

 

U ovom postu obasnit ću vam korištenje i funkcije tog programa kako bih vam maksimalno olakšao snalaženje s njim.

 

Kao prvo, MSI Afterburnerom moguće je klokati sve današnje grafičke kartice bez obzira na to koji je vendor ili proizvođač kartice. Bilo je već takvih pitanja ovdje pa sad kad smo to razjasnili, krenimo s vodičem.

 

Nakon što ste skinuli i instalirali dotični program, pokrenite dvoklikom na desktop ikonu ili ikonu u install folderu.

Pojavit će vam se sljedeći prozor:

 

 

To je glavno sučelje MSI Afterburnera u kojem se nalazi većina primarnih funkcija.  Tu možete po želji mijenjati taktove GPU jezgre (Core Clock) ili grafičke memorije (Memory Clock) te napon (Core Voltage). Opciju Shader Clock moguće je mijenjati samo korisnicima Nvidia kartica, dok onima s ATI-em ta opcija ostaje zasivljena.

 

Pa, krenimo redom. Na vrhu prozora nalaze se podaci o vašoj grafičkoj kartici te VGA Driveru. Sad kad znate te podatke, ostaje nam još samo jedna stvar za napraviti prije nego što počnemo klokati. Naime, kako ne bismo trebali koristiti AMD Clock Tool, potrebno je u install folderu MSI Afterburnera naći CFG file te u njemu promjeniti opciju "Enable unofficial overclocking s 0 na 1, kao što je označeno na slici dolje. Zatim taj profil sejvate.

 

 

 

Kad smo to napravili, možete početi s klokanjem. Vjerujem da vam je ovdje sve jasno. Dakle, slider memorije, GPU jezgre te shadera pomičete u desno dok vam grafička kartica to dopušta ili dok ne zadovoljite svoje apetite. Ako nakon određenog radnog takta grafička više ne dopušta klokanje, rješenje vam je da dodate napona (Core Voltage). Da to učinite morate opet u CFG fileu opciju "unlock voltage control" te unlock voltage monitoring " promijeniti s 0 na 1, kao i u General tabu MSI Afterburnera (Settings-General)

 

 

Sad vam je omogućeno mijenjanje voltaže što znači da imate veći plafon pri OC-u. Imajte na umu da ne možete svim grafičkim karticama mijenjati napone tako da će vam ta opcija i dalje ostati nedostupna.

Dakle, nakon što smo klokali, rezultate je potrebno spremiti. Prvo kloknete na gumb apply, a zatim na mali lokotić u donjem lijevom kutu. Klik na save te na broj profila u koji želite spremiti rezultate. Tu imate više opcija npr. 1 za gaming, 2 za benchanje itd. U koji profil ćete spremiti, to je vaš izbor. Ako želite koristiti taj profil, samo kliknete na broj u koji ste sejvali te potvrdite s Apply. Ako je sve stabilno, to znači da ste uspješno klokali.

 

Što se tiče podizanja taktova i voltaže smo završili. Idemo sad vidjeti kako podesiti brzinu ventilatora na grafičkoj kartici. To je vrlo poželjna opcija kod klokanja zbog podizanja temperatura.

 

Ponovno ćete kliknuti na Settings te na gumb FAN. Tu ćete označiti "enable user defined..." i otvorit će vam se prozor kao na slici.

 

 

 

 Tu možete po želji pomicati krivulju, ovisno o opterećenju i temperaturama grafičke kartice. S lijeve strane označen vam je Fan speed u postocima, dok je s lijeve na desno stranu temperatura GPU jezgre. Naravno da će postotak brzine fana biti veći što je veća temperatura tako da to po želji napravite. Nakon što ste to učinili, kliknete OK.

 

Za kraj bi bilo dobro da podesite 2D te 3D profil (settings-profiles). Npr. kad surfate internetom ili pišete u wordu (2D profil), tu ćete staviti opciju defaultnog kloka (u mom slučaju 725/1000). Ako će vam se taktovi naknadno spustiti za to ne trebate brinuti jer to je štednja energije kod većine novijih kartica. Za 3D profil (igre, benchevi) stavite profil u kojemu ste klokali.

Kako biste određeni profil pokrenuli klikom na tipku, odredite si Hotkeys po želji.

 

 

To bi uglavnom bilo to što se tiče klokanja. Ostalo su vam opcije kojima možete pratiti temperature GPU-a, brzinu fana itD, većina u početnom prozoru:

 

 

 

Ima još nekih opcija što se tiče praćenja određenih podataka pa i estetskih svojstava, no da ne duljim, vjerujem da ćete se s ostalim lako snaći.

 

Ako sam nešto pogrešno napisao, slobodno me ispravite.

 

 

 

microman uto 3.8.2010 10:57
ATiGamer kaže...
 Ako nakon određenog radnog takta grafička više ne dopušta klokanje, rješenje vam je da dodate napona (Core Voltage). Da to učinite morate opet u CFG fileu opciju "unlock voltage control" te unlock voltage monitoring " promijeniti s 0 na 1, kao i u General tabu MSI Afterburnera (Settings-General)

 

 

Sad vam je omogućeno mijenjanje voltaže što znači da imate veći plafon pri OC-u. Imajte na umu da ne možete svim grafičkim karticama mijenjati napone tako da će vam ta opcija i dalje ostati nedostupna.

 

 

 

 

 

Ovo nije posve točno. Naime sve radi tako kako si opisao ako grafa ima referentni PCB(na PCI-e sabirnici mora pisati AMD ili NVIDIA), no ukoliko distributer stavi vlastito dizajniran PCB onda nema ni Softwerskog Voltmoda. Jedino MSI na svoje  PCB-ove ostavlja programibilni voltage regulator koji omogučuje softwersko mijenjanje napona na GPU.

ATiGamer uto 3.8.2010 11:02
microman kaže...

 

 

Ovo nije posve točno. Naime sve radi tako kako si opisao ako grafa ima referentni PCB(na PCI-e sabirnici mora pisati AMD ili NVIDIA), no ukoliko distributer stavi vlastito dizajniran PCB onda nema ni Softwerskog Voltmoda. Jedino MSI na sveoje  PCB-ove ostavlja programibilni voltage regulator koji omogučuje softwersko mijenjanje napona na GPU.

"Imajte na umu da ne možete svim grafičkim karticama mijenjati napone tako da će vam ta opcija i dalje ostati nedostupna"

 

 To što sam napisao se odnosi na nereferentni PCB.

stoncin3 uto 3.8.2010 17:39

Da li je itko klokao HD5850 sa MSI-jem?

Pitam jer se meni Furmark bench blokira nakon nekih 6 minuta ako dignem HD5850 preko 925MHz na core.

Memoriju sam stavljao na 1225 i 1250MHz i mislim da nije do nje nego baš core klokova.

Napon sam otključao i svojevremeno podizao radi boljeg kloka grafe ali furmark i dalje ne radi ako ga vrtim preko 5 min?

thx

I da kolike su vam temperature nakon ovakvo ozbiljnijeg klokanja?

Meni je vent na 100 i temp su preko 90°!Viče

ATiGamer uto 3.8.2010 19:10
stoncin3 kaže...

Da li je itko klokao HD5850 sa MSI-jem?

Pitam jer se meni Furmark bench blokira nakon nekih 6 minuta ako dignem HD5850 preko 925MHz na core.

Memoriju sam stavljao na 1225 i 1250MHz i mislim da nije do nje nego baš core klokova.

Napon sam otključao i svojevremeno podizao radi boljeg kloka grafe ali furmark i dalje ne radi ako ga vrtim preko 5 min?

thx

I da kolike su vam temperature nakon ovakvo ozbiljnijeg klokanja?

Meni je vent na 100 i temp su preko 90°!Viče

90c Iznenađen

Meni u furmarku ne prelazi 76c na 870/1140, vent na 50. Izgleda da memorija nema potencijala jer se na 1150 već ruši furmark, kao i većina igara. Metro i BFBC2 pak rade na 1200MHz uredno.

Weky uto 3.8.2010 19:28
ATiGamer kaže...

Mislim da sam negdje čitao kako je veći boost kad se kloka VRAM nego core, ali nisam provjeravao.

  Možda u prošlosti, ali očito GTX 260 kao i 5850 imaju dovoljno propusnosti za sve igre tako da je OC VRAM-a zanemarivij u odnosu na OC GPU-a.

stoncin3 uto 3.8.2010 22:57
ATiGamer kaže...
stoncin3 kaže...

90c Iznenađen

Meni u furmarku ne prelazi 76c na 870/1140, vent na 50. Izgleda da memorija nema potencijala jer se na 1150 već ruši furmark, kao i većina igara. Metro i BFBC2 pak rade na 1200MHz uredno.

Da. 90...!¨I još dobim artefakte???

Weky kaže...

Zar vam se memoriju uopće isplati dizat, ja nedobivam baš neki bost clockanjem vram-a koliko clockanjem gpu-a.

Ja sam dobio najveći score kod 850/1200 kao taktovi 5870.

Valjda je to poradi kompatibilnosti DDR5-Core clockova?

FiCo_Ri sri 4.8.2010 12:57

Pozdrav, imam problem u vezi afterburnera.. Zelim underclockat grafu za idle i pise da moze do 560, al nece ispod 700.. Napravio sam sve postupke koji su u vodicu (osim voltage control, jer ne mislim bas previse OCat).. Moze pomoc? Hvala Osmijeh

dr. zlo uto 10.8.2010 14:02

Evo ja sam svoju 5770 diga na 950/1350, ali sam mora povisit voltažu na 1225. Temp. su zahvaljujući cooleru na 100% ok.

 

Čini mi se da bi moglo ić na 1GHz, ali uz veliku voltažu. Pa sad, znam da to smanjuje njen radni vijek trajanja, dakle koliko da stavim maksimalno? Kad će ona riknit ako stavim recimo 1300V? Taj ću profil koristit jedino u igranju zahtijevnijih igara, a to će bit rijetko, neigram puno. Koristit ću ga 2 ure tjedno najviše.

 

I još jedno pitanje: u kojem omjeru da dižem memoriju i GPU? Nez jasam li se ovde dobro izjasnia, nadam se da shvaćate.

stoncin3 uto 10.8.2010 14:45

Heej!Namigiva

Ja sam upravo Radeona isto ko ti samo HD5850 klokao na 975/1250MHz.

Jedino sam moro promijenit voltažu skroz do 1250 sa 1087 šta nije malohttp://www.bug.hr/d.tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif

Prošao je furmark hotllike hell i 3DMark06 bez artefakata i bez rušenja

Jedino nemogu u 3DMarku06 skor nabit preko 20000.

Fali 750 bodova...Viče

dr. zlo uto 10.8.2010 20:21

E, a na ovo nisan još nigdi pronaša odgovor.

 

Svi govoriteja diga sa 725 na 850, a memoriju često ne spominjete. Ako si core sa 725 diga na 850, koliko onda treba memoriju? Ili digneš za 10Mhz, koliko onda još na memoriji?

 

EDIT: oprostite na duplom postu.

ATiGamer uto 10.8.2010 20:24
dr. zlo kaže...

E, a na ovo nisan još nigdi pronaša odgovor.

 

Svi govoriteja diga sa 725 na 850, a memoriju često ne spominjete. Ako si core sa 725 diga na 850, koliko onda treba memoriju? Ili digneš za 10Mhz, koliko onda još na memoriji?

 

EDIT: oprostite na duplom postu.

diži dok je stabilno. ne postoji nikakav omjer između core i memorije.

dokly uto 10.8.2010 21:33
dery kaže...

Znači da se vrača,vjerovatno je to bolje nego ostavit da je stalno ocana.Tako da se to koristi po potrebi.

Podiže li se temperatura gpu-a ako se ne dira voltaža?

podize li se temperatura proca ako ga sa 2.6 dignes na 3.6 bez diranja voltaze? naravno da da.. ista stvar sa gpu

stoncin3 sri 11.8.2010 05:42

Ja sam za 975/1250 trebao 1250 napona i vent na 100 jer se grije preko 98° i ruši Furmark nakon 3 minutaViče

nez jer se ruši zbog temperature ili je ipak do artefakata zbog clocka jednostavno zablokira ekran

dokly sri 11.8.2010 16:42
stoncin3 kaže...

Ja sam za 975/1250 trebao 1250 napona i vent na 100 jer se grije preko 98° i ruši Furmark nakon 3 minutaViče

nez jer se ruši zbog temperature ili je ipak do artefakata zbog clocka jednostavno zablokira ekran

ta tvoja grafa bi mogla u vjecna lovista i to brzo.. zato je malo popusti..kaj forsas stalno..ja prelazim na i7 a tebi prodam svoju memu maticni i proc pa onda klokaj. ne ovu kaj imam u kistri neg asus p5qpro turbo crossfire. sry na off topicu maloŠutim