Grafičke kartice

Popravak grafičke kartice korištenjem pećnice

Bladepu čet 9.9.2010 10:48

Pozdrav svima, 

 

Od jučer sam dobio par PM da objasnim kako se popravlja grafička uz pomoć pećnice što sam naveo u jednom drugom postu.

Prije nego što krenem staviti ću ovdje jednu napomenu.

 

NAPOMENA: Ova metoda je vrlo rizična. Ova metoda treba biti baš ono posljednji pokušaj oživljavanja kartice, kad više nema garancije i kada više nema nikakvih drugih opcija.

            Ova metoda podrazumijeva skidanje hladnjaka sa kartice i samim time može poništiti bilo kakvo jamstvo. 

            Meni su iskreno dvije (od dvije) kartice proradile kao sat sa ovom metodom, i ja sam zadovoljan, pa eto da tu bacim par slika da pomognem možda još nekome.

 

 

Po mom iskustvu, ova metoda odlično funkcionira sa karticama koje prikazujuartefakte. Ja sam imao 8800GT i 8800GTX i obje su čak i u BIOSu prikazivale veliku količinu artefakata, i na njima je metoda pokazala odlične rezultate, jer već danima se na tim karticama igram i sve radi i pod opterećenjem odlično.

 

 

Ok, što je potrebno: Grafička kartica, aluminijska folija, pleh i pećnica.

 

1. Potrebno je razmontirati karticu, skinuti sve hladnjake i pobrisati i očistiti svu termalnu pastu koja se može nalaziti na kartici. 

 

 

2. Uzeti pleh i postaviti aluminijske folije na površinu pleha i napraviti par "kockica" koji će držati karticu odvojenom od pleha. Postaviti karticu na te "kockice" na pleh.

 

 

3. Zagrijati pećnicu na 200c. KARTICU STAVITI TEK KAD JE PEĆNICA ZAGRIJANA NA 200c! NIKAKO PUSTITI KARTICU U PEĆNICI DOK SE PEĆNICA ZAGRIJAVA.

 

 

4. Kako je gore napomenuto, tek kad je pećnica zagrijana na 200c ugurati pleh sa karticom u pećnicu i pustit 9 min.

KARTICU NE SMIJETE DRŽATI VIŠE OD 11-12 min JER JE DOKAZANO DA JE U TOM VREMENU DOŠLO DO FIZIČKOG OŠTEĆENJA KARTICE. 9 minuta je optimalno.

 

 

5. Kad prođe tih 9 minuta, karticu izvaditi van pećnice i pustiti da se ohladi. Kad se ohladi, nanijeti novu termalnu pastu na GPU i ostala odgovarajuća mjesta, smontirati hladnjak kako je bio na početku i eto probati dali se postiglo što.

 

 

 

Rezultati ove metode su podijeljeni, i ne treba očekivati čuda.

Meni su obje proradile jer sam imao sreće, možda drugima neće, ali po mome ako pokvarena kartica stoji u ladici, vrijedi pokušati pa makar iz zabave.

 

Sretno svima koji pokušaju, Pozdrav.

 

 

 

 

 

giga čet 9.9.2010 11:12

ali u praksi je to nešto drugo evo ja več pucan od smjeha sve je meni jasno jer san s kompjuterima 10 godina a ova teorija mi jednostavno ne drži vodu

 

200c i kondezatori na grafama nikako neide zajedno eto karika koju ja nemogu spojit

Bladepu čet 9.9.2010 11:21
giga kaže...

ali u praksi je to nešto drugo evo ja več pucan od smjeha sve je meni jasno jer san s kompjuterima 10 godina a ova teorija mi jednostavno ne drži vodu

 

200c i kondezatori na grafama nikako neide zajedno eto karika koju ja nemogu spojit

Ma i ja sam po struci elektrotehničar i bavim se sa kompovima i preko 10 godina.

 

Ta metoda je rizična, kako sam već i napisao. I ja sam onako sa podsmijehom čitao o toj tematici i gledao razne filmiće na YT, ali eto imao sam dvije kartice koje su mi bile u ladici koje su bile spremne za smeće. 

Nisam imao što za izgubiti, i ajde probao sam tu metodu.

 

Vjeruj mi, cijelo vrijeme dok sam to radio sam se sam sebi smijao i govorio si da nisam normalan. 

 

 

 

Ali eto nakon što je prva proradila, odmah sam i drugu probao i evo.... jedna je u mom kompu, druga je u kompu od frenda i 100% ispravno rade. 

 

Ja ponavljam, ova metoda je zadnji pokušaj prije nego što kartica završi u smeću. 

Ali isto tako morma napomenuti da ja imam 100% uspijeh sa ovom metodom, pa možda još nekome neočekivano vrati grafu iz mrtvih.

 

Pozdrav

Grgapm čet 9.9.2010 13:04

Djeluje apsurdno, ali stvarno zna upaliti. Zapravo je to slicno lupanju starijih elektronickih uredaja (moja stara telka koja bi sliku pocela prikazivati tek kad je precizno lupis na jedno mjesto sa strane) koji nakon toga cudom prorade. Znam dvojicu koji su na taj nacin (pecenjem u pecnici) uspjeli popravit graficke koje vise nisu davale znakova zivota. Ukupno od tri pokusaja za koja znam, dva su uspjela, a stvarno se nema sto za izgubiti.

Solo761 čet 9.9.2010 15:34
giga kaže...

ali u praksi je to nešto drugo evo ja več pucan od smjeha sve je meni jasno jer san s kompjuterima 10 godina a ova teorija mi jednostavno ne drži vodu

 

200c i kondezatori na grafama nikako neide zajedno eto karika koju ja nemogu spojit

Zasto? Ne vidim problem u 200°C i kondenzatorima. Postoji razlika u temperaturi koju el. komponente mogu izdrzati dok nisu pod u upotrebi, ili u ovom slucaju pod naponom, i one koju mogu izdrzati dok rade. Btw. jesi vidio kako se graficka kartica uopce proizvodi i kako se tvornicki leme komponente ne nju?

 

A ako se takmicimo tko ima duzeg, "ja san s kompjuterima od '87"...

sasa čet 9.9.2010 15:59
MrBlc kaže...

Ova metoda bi (teoretski) mogla jedino popraviti kvar nastao zbog hladnog lema. U pećnici se rastopi lem i kad se ohladi, spoj bude dobar (u teoriji).

 

giga kaže...

ali u praksi je to nešto drugo evo ja več pucan od smjeha sve je meni jasno jer san s kompjuterima 10 godina a ova teorija mi jednostavno ne drži vodu

 

200c i kondezatori na grafama nikako neide zajedno eto karika koju ja nemogu spojit

i ja sma ovako razmišljao pred 3 tjedna kad aje prijatelj rekao da će to napraviti...

zapravo, svi smo računali na štetu u pečnici, ALI sutradan na kavi kaže da grafička uredno radi!

smiješno ili nevjerojatno, ALI stvar radi!

 

očito postoji neki tvornički problem sa lemom koji se na ovaj način može otkloniti...

jedino što je to njemu bila kartica  koju nije koristio pa i da je "izgorila" nikome ništa...

alankish čet 9.9.2010 16:06

Ova teorija j***no drži vodu,jedno sam vrijeme radio u RTV servisu(popravak i servis od bijele tehnike,do mini linija,LCD TV-a,običnih katodnih TV-a,pegli Smijeh) i u par sam pokušaja kvar otklonio(nećemo sad u detalje kakav kvar i na kojem uređaju,jer je i u mom slučaju to bial zadnja šansa prije stavljanja oznake NEISPLATIVOCool) naizmjeničnim "smrzavanjem",da dobro ste pročitali i grijanjem određenog sklopa,cca 50 elemenata,kasnije sam otkrio o kojem se elementu radiCool!

 

 

MrBlc čet 9.9.2010 18:40

Zaključak teme:

Ako imate grafičku s kojom ste već sve pokušali i mislite je baciti, nemate što izgubiti ako pokušate iako su šanse minimalne.

Ako imate poznanika koji ima lemilicu za vrući zrak, veće šanse su da će proraditi ako sve elemente prođete s lemilicom.

Lacko čet 9.9.2010 19:58

na pc ekspertu je isti taj topic i ima oko preko 10 stranica sa uspijesima i neuspijesima te metode... ja sam imo grafu s artefaktima 6700 ili tako nes i mjenjo kodnice i tek onda nije uopce se ni palila hahahha ... i probo kasnije s vrucim zrakom i nisam uspio ali mislim da bi radila da nisam drko s kondicem....

 

no sta se mene tiče jako dobar nacin a hardovi se isto tkao mogu ppraviti ili stavljanjem u zamrzivač :D

sasa čet 9.9.2010 20:15
MrBlc kaže...

Zaključak teme:

Ako imate grafičku s kojom ste već sve pokušali i mislite je baciti, nemate što izgubiti ako pokušate iako su šanse minimalne.

Ako imate poznanika koji ima lemilicu za vrući zrak, veće šanse su da će proraditi ako sve elemente prođete s lemilicom.

mislim, kako mi je frend koji je to uspio objašnjavao, to ne radi na svim grafičkim već na nekim modelima, tj. nekoj seriji (samo se ne sjecam da li je ati ili nvidia).

navodno su imali seriju uredaja sa losim lemom

boxer čet 9.9.2010 21:45

Čuo sam da je ova metoda najuspješnija kod overclockiranja grafičkih kartica.

Naime, nakon provedenih 9 minuta na 2000C, ne dao Bog i više, grafičke kartice se više ne bune pri ekstremno visokim taktovima i temperaturama.

Kažu da veselo rade i na 10 GHz i temperaturama oko 1000C i da ne smije biti artefakata i lagganja ni Crisysu na exteme above high postavkama samo da se ne vraćaju ponovno u pećnicu na kvarcanje od 2000C.

 

Izvinite, ali nisam mogao izdržati.Cool

 

Sry začetniku teme,

 

Edit:

Vidim neki se omdah ljute.

Shvatite ovaj post kao samo malu dozu humora, ne kao ismijavanje teme i začetnika. Inače danas sam dobro raspoložen pa okolo po čitav dan zezam. Cool

giga čet 9.9.2010 22:58
Bladepu kaže...
giga kaže...

ali u praksi je to nešto drugo evo ja več pucan od smjeha sve je meni jasno jer san s kompjuterima 10 godina a ova teorija mi jednostavno ne drži vodu

 

200c i kondezatori na grafama nikako neide zajedno eto karika koju ja nemogu spojit

Ma i ja sam po struci elektrotehničar i bavim se sa kompovima i preko 10 godina.

 

Ta metoda je rizična, kako sam već i napisao. I ja sam onako sa podsmijehom čitao o toj tematici i gledao razne filmiće na YT, ali eto imao sam dvije kartice koje su mi bile u ladici koje su bile spremne za smeće. 

Nisam imao što za izgubiti, i ajde probao sam tu metodu.

 

Vjeruj mi, cijelo vrijeme dok sam to radio sam se sam sebi smijao i govorio si da nisam normalan. 

 

 

 

Ali eto nakon što je prva proradila, odmah sam i drugu probao i evo.... jedna je u mom kompu, druga je u kompu od frenda i 100% ispravno rade. 

 

Ja ponavljam, ova metoda je zadnji pokušaj prije nego što kartica završi u smeću. 

Ali isto tako morma napomenuti da ja imam 100% uspijeh sa ovom metodom, pa možda još nekome neočekivano vrati grafu iz mrtvih.

 

Pozdrav

ajde ima tri grafe za odstrjel probaču tvoj način da vidin što če se dogodit možda stvarno prorade

Bladepu čet 9.9.2010 23:25

Pokazalo se da ispod 7-8 minuta nema nekog efekta. Optimalno vrijeme je od 8 do 10 minuta (9min). I napominjem još jednom, grafu staviti tek kad pecnica postigne 200c.

Uglavnom ful mrtve grafe se naj češće nemogu vratiti ovom metodom. Ali ova metoda ima odlicne rezultate sa grafama koje daju sliku ali imaju artefakte.

Jurky pet 10.9.2010 08:40
Mew kaže...

Moja rerna ide od 1-11 kako da znam kada je na 200°c :D Di da kupim neki termometar?

Stavi ruku unutra da vidis jeli dovoljno zagrijano.....kad cujes miris spaljene dlake to ti je otprilike 200 stupnjeva .... :))

 

pitaj domacicu koja pece na njoj na koliko da stavis od 1-11, mora biti neka shema po kojoj odredis koliko je 200....