Grafičke kartice

GTX 10xx (Pascal) klub (2016)

phoenix2003 čet 16.4.2015 12:38
Dado_ZG78 kaže...

....

 

Uzbudljiva vremena nas čekaju - baš me zanima što će konkurencija ponuditi;)

 

Konkurencija će već za mjesec-dva izbaciti GPU sa HBM http://www.fudzilla.com/news/graphics/37290-radeon-r9-390x-60-percent-faster-than-r9-290x

 

Obzirom da nVidia prilično zaostaje za AMD-om u izračunima sa pomičnim zarezom (čak i generalno u naučnim izračunima) svaki napredak u tom pravcu je dobrodošao. Ostaje nam samo da vidimo HBM na djelu.

Dado_ZG78 ned 4.10.2015 21:03

Ne mogu čekati toliko, mjesec, dva nakon izlaska kupujem srednju klasu Pascal linije (ekvivalent X70 verziji trenutačnih serija) sa cca 8GB VRAM-a :) 

Nekoliko mjeseci kasnije ide 28"(možda 30") 4k monitor da upotpuni set :P 

Stjepanj ned 4.10.2015 21:55
MEGATAMA kaže...
XXX kaže...

Moja buduća grafa kad se smire cijene. Vjerovatno stara 6-12 mj. sa garancijom u pol cijene .

Ja sam zamislio ostat na ovoj koju imam 2 godine.....valjda cu izdrzat godinu. 

 morat ces do godine i cpu mijenjat, nema smisla

MEGATAMA ned 4.10.2015 22:49
Stjepanj kaže...
MEGATAMA kaže...
XXX kaže...

Moja buduća grafa kad se smire cijene. Vjerovatno stara 6-12 mj. sa garancijom u pol cijene .

Ja sam zamislio ostat na ovoj koju imam 2 godine.....valjda cu izdrzat godinu. 

 morat ces do godine i cpu mijenjat, nema smisla

Vec sam htio vise puta CPU mjenjat ali kad zlo stalno dobro radi :(

Stjepanj ned 4.10.2015 23:01

ako ga nekom uvalis za 1200kn dodas jos 300 i uzmes ljepo i7 2600k, sve bu ti prodisalo...vjeruj mi!

ps.

da nismo bas offtopic pascal nebu donio nikakav vanzemaljski skok, ti grafovi nemaju veze s vezom kao ni kepler vs maxwell!

JozoBozo121 pon 5.10.2015 18:36
Stjepanj kaže...

ako ga nekom uvalis za 1200kn dodas jos 300 i uzmes ljepo i7 2600k, sve bu ti prodisalo...vjeruj mi!

ps.

da nismo bas offtopic pascal nebu donio nikakav vanzemaljski skok, ti grafovi nemaju veze s vezom kao ni kepler vs maxwell!

 Nebi se bas složio, TSMC 16nm FinFet+ se pokazao super s Apple A9 i ima manje zagrijavanje od Samsungovog 14nm procesa sto govori da  je vrlo dobro razvijen i da ce moći raditi vrlo velike GPU čipove jer proces ima veće tranzistore a potrošnja je manja od Samsungove sto govori da je leakage, "curenje" struje sa jednog na drugi tranzistor dosta manje.

Zanimljivo je da Intel ima najbolji 14nm proces i izjavili su da nemaju previše posla na nekim fabovima s njim pa mi je čudno da ne daju dio kapaciteta nVidiji koja im nije direktan konkurent nigdje, nego čak imaju sporazum o razmjeni tehnologija. Najveći Pascal čip ce imati 17 milijardi tranzistora to je 3 puta vise od Maxwella sto nije malo a možemo očekivati veće clockove od sadašnjih kartica. Memorijska propusnost od 1 terabajt po sekundi je ogroman napredak a i veliki skok sa 200-300 gigabajta GDDR5. To ce ako ostanemo realni pomoći kod 1440p i 4K rezolucija najviše. Ja očekujem da ce ekvivalent GTX 980 Pascal serije imati povećanje performansi naspram nje oko nekih 40-55%. Kombiniranje sa DX12 koji bi lakše trebao postizati 60fps ako je GPU dovoljno brz.

 

Problem sa postizanjem 60fps ne lezi u potpunosti na grafičkoj kartici jer i procesor mora biti dovoljno brz za izdavanje naredbi njoj. Točnije u 16 milisekundi mora izračunati sve naredbe koje driveri trebaju narediti grafičkoj (igra ima korištenje procesora i ona računa za svoje mehanike, potom dostavlja te podatke driverima koji potom šalju naredbe grafičkoj kartici a sve se to treba dogoditi, u roku 16.67 milisekundi da se ne događa stutter ili pad frameratea. Zbog toga su AMD procesori lošiji u igrama jer mogu obaviti manje zadataka(čitaj instrukcija, IPS) u isto vrijeme naspram Intela. Tu možemo očekivati neko poboljšanje s DirectX 12 koji ce različite zadatke svrstati na različite jezgre umjesto na jednu pa ce onda biti lakše procesoru ostati unutar onih 16.67 milisekundi. Treba se pustit onih priča kao kod Mantlea da ce se i low end procesor kombinirati sa snažnom grafičkom jer sto je procesor brzi to ce on brže računati funkcije vezane i za DX12, sto da facto znaci da ce brzi procesori postati jos brzi, ali naravno i sporiji ce profitirati od toga.

 

za TL;DR

Pascal 40-55% performansi 

DX12 za lakše do 60 FPS-a

DarthMarkus čet 8.10.2015 08:23

Još nisu makli Maxwell DX12 iz reklame ?

 

JozoBozo121 kaže...

Vrlo moguće s obzirom na financijsku situaciju. Mogli bi se nazvati Rebrandeon 😂

 Tako je, jel znamo da NVidia nikad nije izdala rebrand i nikad neće...<<<<<<<<<<SARKAZAM<<<<<<<<<<

 

 

 

drakula789 pet 9.10.2015 09:17
DarthMarkus kaže...

Još nisu makli Maxwell DX12 iz reklame ?

 

JozoBozo121 kaže...

Vrlo moguće s obzirom na financijsku situaciju. Mogli bi se nazvati Rebrandeon 😂

 Tako je, jel znamo da NVidia nikad nije izdala rebrand i nikad neće...

 

 

 

 Gtx 680->gtx 770?

picajzla0707 pet 9.10.2015 10:59

ovo smrdi

od arctic islands serije spominje se samo greenland čip, koji bi trebao zamijeniti fiji

 

istu smo pisdariju vidjeli i ove i prijašnjih godina, nova tehnologija na high end, sve ispod rebrand

 

mogu oni tako rebrandeonati fiji u 490, a mogu i 290/390 pretvoriti u 480 i prodavati po nešto nižoj cijeni, a možda uvale i koju iz hd 7000 serije pod 460/470

DarthMarkus pet 9.10.2015 11:53
Streetpunk kaže...

Mislim da se DarthMarkusšalio oko rebranda i nvidije... pogledaj si samo 8800 GTS G92-9800 GTX-GTS 250 to je bilo presmješno.

 Naravno da sam sarkastičan...Ali nekako mi je zanimljivo kako jedan "Rebrandeon" 290x->390x stoji uz bok jednoj 980 koja je do prije kojeg mjeseca bila  preko pet soma kn i klasa iznad navedenog... Btw nisam nikakav fanboy

  , ali kad netko vadi krmelj iz tuđeg oka, a pri tom ima komad špinata među zubima i masne đozle, mislim da nije ok...

 

 

Što je na kraju s tim DX 12 ? Jel su rješili svoj akhm,akhm sinkroni problem ?

JozoBozo121 sub 10.10.2015 08:51

Rade drivere, nVidia moze do 32 queue-a dok noviji Radeoni mogu 64 ali pitanje je koliko ce developera uopće koristiti to jer to nije obavezna tehnologija u DX12 a vrlo je komplicirano napraviti te tajminge za izmjenu i ako tu developer pogriješi dobit ce se jos gore performanse nego inače. To nije teško sad napraviti za bench ali kad imaš igru koja ima na tisuće i tisuće mehanika i u nedogled raznih procesa onda nije vise tako lako za implementirati.

 

Kolega sto se tiče moje šale na Radeon rebrandiranje, nisam ja nigdje rekao da nVidia nije napravila rebrand. GTX 760 nije rebrand GTX 670 nego je to potpuno nova revizija chipa. Ali budimo iskreni i pogledajmo AMD R9 200 seriju. R9 280X- HD 7970, R9280- HD7950, R9 270X-HD 7870, R9 270-HD7850 i tako opet za R9 300 seriju se dogodilo, opet su korišteni isti čipovi(osim sto su vrlo dobar Tahiti zamijenili po mome mišljenu bezveznom Tongom). Ili ćeš mi rec možda da lažem? A dajte pogledajte koliko je nVidia čipova rebrandirala u ISTOM vremenskom periodu pa mi recite dali sam ja bio u krivu s time sto sam se našalio na Rebrandeon? NVidia je rebrandilirala GTX 680-GTX 770 i pritom je pala cijena.