ansha sub 11.5.2019 11:58
Jakovp kaže...
ansha kaže...
Jakovp kaže...
galinjo24 kaže...
Razmisljam zamijeniti aorus 1080 za vegu 64. Strix ili devil.. Hoce li biti kakvog boosta u igrama?

 U par određenih igara da, a u par gubitak, u većini tu negdje.

Drugim rijecima, potpuno nepotrebna zajebancija. Ajde da zaradi na toj zamjeni par stotina kuna, onda ok...

 Tako je. Osim ako još ne koristi neki stručni program gdje je vega jača.

A puno vise ih je koji koriste CUDA-u tako da tesko...

carmack ned 12.5.2019 02:04
ansha kaže...
carmack kaže...

Furmark služi samo da grafička da što je mogući veći TDP da vidim kako hladnjak reagira. Povukla bi i više od toga da nema power limita. U unigine valley testu sam joj smanjio napon (0.95 V) i tako je držim 24/7. Rekord je bio 620 W sa asus gtx 580 matrix platinum (1.53 V furmark). 

S napanjem iz potpisa? To iz uticnice ili?

 

Meni je rekord ~800W iz uticnice sa 5820K i 390-kom. Da sad imam 390-ku islo bi dobro preko kilowatta..

 Nije iz utičnice nego samo grafička kartica. Mjereno sa strujnim kliještima. Bilo je oko 46 A na dva 8 pinska konektora i oko 6 A iz pci-expressa. Znači ukupno oko 52 A. Pomnoži sa 12 i dobiš strahotu od potrošnje. To je bilo moguće jer nema power limita i ima suludo jaku regulaciju (jaču od Vege 64). Napajanje je seasonic 620 W evo. I naravno, sve to sa zračnim hlađenjem.

 

ansha ned 12.5.2019 10:46
carmack kaže...
ansha kaže...
carmack kaže...

Furmark služi samo da grafička da što je mogući veći TDP da vidim kako hladnjak reagira. Povukla bi i više od toga da nema power limita. U unigine valley testu sam joj smanjio napon (0.95 V) i tako je držim 24/7. Rekord je bio 620 W sa asus gtx 580 matrix platinum (1.53 V furmark). 

S napanjem iz potpisa? To iz uticnice ili?

 

Meni je rekord ~800W iz uticnice sa 5820K i 390-kom. Da sad imam 390-ku islo bi dobro preko kilowatta..

 Nije iz utičnice nego samo grafička kartica. Mjereno sa strujnim kliještima. Bilo je oko 46 A na dva 8 pinska konektora i oko 6 A iz pci-expressa. Znači ukupno oko 52 A. Pomnoži sa 12 i dobiš strahotu od potrošnje. To je bilo moguće jer nema power limita i ima suludo jaku regulaciju (jaču od Vege 64). Napajanje je seasonic 620 W evo. I naravno, sve to sa zračnim hlađenjem.

 

600+W sa tower coolerom? Znaci moguce je hladit samo kratkotrajno i temperatura ce polako rasti u nedogled jer niti jedan tower cooler ne moze ohladit ni blizu tom iznosu, najbolji su deklarirani na ~300W.

Jakovp ned 12.5.2019 12:10
ansha kaže...
carmack kaže...
ansha kaže...
carmack kaže...

Furmark služi samo da grafička da što je mogući veći TDP da vidim kako hladnjak reagira. Povukla bi i više od toga da nema power limita. U unigine valley testu sam joj smanjio napon (0.95 V) i tako je držim 24/7. Rekord je bio 620 W sa asus gtx 580 matrix platinum (1.53 V furmark). 

S napanjem iz potpisa? To iz uticnice ili?

 

Meni je rekord ~800W iz uticnice sa 5820K i 390-kom. Da sad imam 390-ku islo bi dobro preko kilowatta..

 Nije iz utičnice nego samo grafička kartica. Mjereno sa strujnim kliještima. Bilo je oko 46 A na dva 8 pinska konektora i oko 6 A iz pci-expressa. Znači ukupno oko 52 A. Pomnoži sa 12 i dobiš strahotu od potrošnje. To je bilo moguće jer nema power limita i ima suludo jaku regulaciju (jaču od Vege 64). Napajanje je seasonic 620 W evo. I naravno, sve to sa zračnim hlađenjem.

 

600+W sa tower coolerom? Znaci moguce je hladit samo kratkotrajno i temperatura ce polako rasti u nedogled jer niti jedan tower cooler ne moze ohladit ni blizu tom iznosu, najbolji su deklarirani na ~300W.

 

To je za procesore koji imaju puno lošiji transfer topline prema hladnjaku. Za GPU je puno bolja situacija, nema delta T između die na IHS i onda još IHS na bazu hladnjaka.

carmack ned 12.5.2019 13:14

Kad grafička troši 620 W (gtx 580) hladnjak efektivno hladi blizu 500 W jer postoje gubici na regulaciji i ne hladi se memorija. S grafičke kartice je puno lakše odvoditi toplinu (u odnosu na procesor) jer ima veći die size a i baza hladnjaka ide direktno na die. Da li znate da je rx 580 teže ohladiti (kada troši 360 W u furmarku) nego vegu 64 (kada troši 480 W u furmarku). Vega 64 ima 486 mm2 die size a rx 580 232 mm2 die size; velika razlika.

 

Ovdje sam testirao 4 hladnjaka na gtx 580 (ukupna potrošnja oko 570 W). 

dabar_solta_V2 ned 12.5.2019 16:06
Jakovp kaže...
..

 

To je za procesore koji imaju puno lošiji transfer topline prema hladnjaku. Za GPU je puno bolja situacija, nema delta T između die na IHS i onda još IHS na bazu hladnjaka.

 kakva promjena temperature misliš nema termalnog otpora die-ihs pa ihs-hladnjak nego samo die-hladnjak.
ko šta je kolega napisa puno je lakše ohladit površinon veči die, ali ako prićaš o dva ista die-a onda je puno lakše ohladit ovaj s ihs-om jer možeš koristit puno lošiju pastu na ihs-hladnjak a imat isti termalni otpor jer je veča površina.

ansha ned 12.5.2019 18:56
Jakovp kaže...

 

To je za procesore koji imaju puno lošiji transfer topline prema hladnjaku. Za GPU je puno bolja situacija, nema delta T između die na IHS i onda još IHS na bazu hladnjaka.

Kakav transfer topline, nebitan je kad pricamo o deklariranom kapacitetu hladnjaka, ako je deklariran na 300W onda moze ohladit 300W u idealnim uvjetima sa savrsenim transferom. On mora ohladit oko 500W, niti jedan tower hladnjak bez venta na milijun okretaja to ne moze. Ja isto hladim full clockanog R1700 sa Lc120, krene sa 65C, pa ide polako stupanj po stupanj dok ne predje 90C i onda moram zaustavit test, to traje 10-ak minuta.

On sigurno moze neko vrijeme drzat pot kontrolom 500W iz gpu-a, al dugotrajno nije moguce..

 

ansha ned 12.5.2019 22:02
dabar_solta_V2 kaže...
malo po malo raste temp, znaci nisi dobro slozia tlakove u kucistu i ostaje ti topli zrak xD

Otvoreno kuciste je bilo i svi ventovi na max, tijelo coolera se brze grije nego sta ga vent moze ohladit.

 

 

ansha ned 12.5.2019 22:48
Jakovp kaže...
ansha kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
malo po malo raste temp, znaci nisi dobro slozia tlakove u kucistu i ostaje ti topli zrak xD

Otvoreno kuciste je bilo i svi ventovi na max, tijelo coolera se brze grije nego sta ga vent moze ohladit.

 

 

 Stavi dva ova:

 

http://www.opric-informatika.hr/Ventilatori/Ventilatori-IndustrialPPC-12V/Ventilator-NF-F12-indPPC-3000-PWM-3000-RPM-120x120x25-mm

Ima puuuno brutalnijih ventova, sta kidaju prstice ako nisi oprezan, npr. ovaj Nidec-ov 120x38mm @6500rpm..

 

Ako buka nije problem onda nema smisla ogranicavat se na te nemocne i skupe noctua-e :)

Jakovp ned 12.5.2019 22:51
ansha kaže...
Jakovp kaže...
ansha kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
malo po malo raste temp, znaci nisi dobro slozia tlakove u kucistu i ostaje ti topli zrak xD

Otvoreno kuciste je bilo i svi ventovi na max, tijelo coolera se brze grije nego sta ga vent moze ohladit.

 

 

 Stavi dva ova:

 

http://www.opric-informatika.hr/Ventilatori/Ventilatori-IndustrialPPC-12V/Ventilator-NF-F12-indPPC-3000-PWM-3000-RPM-120x120x25-mm

Ima puuuno brutalnijih ventova, sta kidaju prstice ako nisi oprezan, npr. ovaj Nidec-ov 120x38mm @6500rpm..

 

Ako buka nije problem onda nema smisla ogranicavat se na te nemocne i skupe noctua-e :)

 Da, istina

 

Mislio sam na nešto što je barem koliko toliko u granicama "normale", ipak noctua ima dobar omjer buke i ono što se dobije za nju :)

carmack ned 12.5.2019 23:34

Hladnjak prvo mora odvest toplinu a onda ju disipira. Kada bi stavio neki slabi hladnjak npr. accelero twin turbo pro na vegu 64 i nabio 400 W u njega, on toplinu nebi mogao odvest. Kada hladnjak prestane odvodit toplinu njemu se tijelo prestane grijat a temperatura grafičke stalno raste. Toplovodne cijevi imaju prag količine topline koju mogu odvest. Međutim, jako je bitna i izvedba toplovodnih cijevi. Kod tornja toplovodne cijevi idu u U (izlaze s oba dvije strane baze i imaju dva hladna kraja) i kod njega je taj prag jako visok. Isto tako baza hladnjaka mora biti solidna a ne HDT. Coolermaster hyper 212x (šta se tiče tornjeva) jedini nije prošao 400 W TDP test na gtx 580. Uspio je odvest oko 330 W. Npr. starog TRUE-a nisam uspio slomiti, uvijek je uspio odvest toplinu i pritom je bio dosta zagrijan (preko 50 C). Smrdilo je po otpadnoj toplini. Ovdje je video kako vega 64 grije scythe Ashuru na 390 W TDP testu sa dva 140 mm ventilatora od 1300 okretaja. Nakon odprilike jedne  minute testa temperatura grafičke linearno raste sa temperaturom tijela hladnjaka. Mjerim pomoću termopara. Da duže testiram temperatura bi nešto još narasla ali to je jer mi grije sobu (8 m2).

carmack ned 12.5.2019 23:53

Na slici je prikazan jako dobar test između noctue NH-C14 i TRUE-a na gtx 480. NH-C14 nemože ohladit gtx 480 na 1.1 V sa delta ventilatorm. TRUE drži gtx 480 na 1.2 V na 51 C. U čemu je fora; TRUE ima toplovodne cijevi u U a noctua NH-C14 u C i nemože odvest toplinu. TRUE je brzo stabilizirao temperaturu zbog jako ventilatora. Kod procesora (npr. 8700k) nebi se desila ovakva situacija jer je fizikalno puno teže odvoditi toplinu (u odnosu na grafičku) pa hladnjaci provode malo topline (ne premaši se prag toplovodnih cijevi u C). To je razlog zašto su hladnjaci na procesoru mlačni. 

Jakovp pon 13.5.2019 00:24
carmack kaže...

Na slici je prikazan jako dobar test između noctue NH-C14 i TRUE-a na gtx 480. NH-C14 nemože ohladit gtx 480 na 1.1 V sa delta ventilatorm. TRUE drži gtx 480 na 1.2 V na 51 C. U čemu je fora; TRUE ima toplovodne cijevi u U a noctua NH-C14 u C i nemože odvest toplinu. TRUE je brzo stabilizirao temperaturu zbog jako ventilatora. Kod procesora (npr. 8700k) nebi se desila ovakva situacija jer je fizikalno puno teže odvoditi toplinu (u odnosu na grafičku) pa hladnjaci provode malo topline (ne premaši se prag toplovodnih cijevi u C). To je razlog zašto su hladnjaci na procesoru mlačni. 

 Svaka čast na istraživanju! Jel to radiš samo za svoj gušt ili objavljuješ negdje rezultate?

HCgamingCRO ned 19.5.2019 00:28
carmack kaže...

Na slici je prikazan jako dobar test između noctue NH-C14 i TRUE-a na gtx 480. NH-C14 nemože ohladit gtx 480 na 1.1 V sa delta ventilatorm. TRUE drži gtx 480 na 1.2 V na 51 C. U čemu je fora; TRUE ima toplovodne cijevi u U a noctua NH-C14 u C i nemože odvest toplinu. TRUE je brzo stabilizirao temperaturu zbog jako ventilatora. Kod procesora (npr. 8700k) nebi se desila ovakva situacija jer je fizikalno puno teže odvoditi toplinu (u odnosu na grafičku) pa hladnjaci provode malo topline (ne premaši se prag toplovodnih cijevi u C). To je razlog zašto su hladnjaci na procesoru mlačni. 

 pa to znaci onda da nijedan air cooler na grafama nije efikasan jel tako? zato i nema grafe koju na zrak mozes tjerati neki OC a da ventovi nelete preko 2k obrtaja...svi su ti cooleri sa cijevima u c mada grafa ima i 3-4 slota. iako navodno u svaku topl. cijev stave i neku topl. tekucinu jako sitno, na kraju i oblik ima bitnu ulogu u prijenosu topline...a koliko je onda i bitan npr direktni kontakt samih cijevi sa procesorom? jel tu me uvijek zanimalo sta da je cijelo tijelo coolera od bakra npr? jel bi imalo kakve razlike sto je drugi materijal?

ali svaki ti cast na trudu i detaljnosti!!

carmack ned 19.5.2019 15:47

Nisu efikasni kao toranj. Na slici dolje su prikazana dva horizontalna hladnjaka različitih izvedbi. Ovaj gornji je sa asus strix vege 64 a donji je sa asus gtx 980 strix. Primjeti razliku u izvedbi toplovodnih cijevi. Gornji ima toplovodne cijevi uzdužno i izlaze sa dvije strane baze a donji ima toplovodne cijevi popreko i izlaze sa jednog kraja baze. Gornji hladnjak je puno jači. Gotove sve moderne grafičke kartice sa višim TDP-om imaju izvedbu kao gornji hladnjak. Primjeti da svi aftermarket hladnjaci na vegi 64 (Asus strix, Sapphire nitro i Powercolor red devil) imaju punu bazu a ne HDT. Puna baza sakuplja i raspodjeljuje toplinu po toplovodnim cijevima a kod HDT-a toplovodne cijevi odvode toplinu pojedinačno. HDT hladnjaci nemogu izdržati visok TDP. Npr. Scythe byakko (puna baza) sa 3x6 mm toplovodnim cijevima i manjim tijelom je jači od Coolermaster Hyper-a (HDT) sa 4x6 mm toplovodnim cijevima na visokom TDP-u i jakim ventilatorom. Još jedna bitna stavka kod toplovodnih cijevi je njihova duljina. Što kraće to bolje. Najjače je u U i kratke cijevi, samo što onda nemožeš naslagati dosta finova u visinu (mala rashladna površina).

HCgamingCRO ned 19.5.2019 16:44
carmack kaže...

Nisu efikasni kao toranj. Na slici dolje su prikazana dva horizontalna hladnjaka različitih izvedbi. Ovaj gornji je sa asus strix vege 64 a donji je sa asus gtx 980 strix. Primjeti razliku u izvedbi toplovodnih cijevi. Gornji ima toplovodne cijevi uzdužno i izlaze sa dvije strane baze a donji ima toplovodne cijevi popreko i izlaze sa jednog kraja baze. Gornji hladnjak je puno jači. Gotove sve moderne grafičke kartice sa višim TDP-om imaju izvedbu kao gornji hladnjak. Primjeti da svi aftermarket hladnjaci na vegi 64 (Asus strix, Sapphire nitro i Powercolor red devil) imaju punu bazu a ne HDT. Puna baza sakuplja i raspodjeljuje toplinu po toplovodnim cijevima a kod HDT-a toplovodne cijevi odvode toplinu pojedinačno. HDT hladnjaci nemogu izdržati visok TDP. Npr. Scythe byakko (puna baza) sa 3x6 mm toplovodnim cijevima i manjim tijelom je jači od Coolermaster Hyper-a (HDT) sa 4x6 mm toplovodnim cijevima na visokom TDP-u i jakim ventilatorom. Još jedna bitna stavka kod toplovodnih cijevi je njihova duljina. Što kraće to bolje. Najjače je u U i kratke cijevi, samo što onda nemožeš naslagati dosta finova u visinu (mala rashladna površina).

 jel su i debljine cijevi isto bitne?

sad imam od inf ovih bazu za kasnije kada se odlucujes za neki proizvod graficka ili hldanjak za cpu.

TY 

carmack ned 19.5.2019 18:45

Imam thermalright true spirit 140 power koji ima 6x8 mm toplovodne cijevi. Na grafičkoj kartici je dosta lošiji od starog TRUE-a (thermalright ultra 120 extreme) koji ima 6x6 mm cijevi. Na procesoru (i5 4590) su slični. Postoji metoda kojom se vrlo točno može odrediti kako hladnjak odvodi toplinu. Treba se mjeriti temperatura tijela hladnjaka pod opterećenjem. Kada se temperatura stabilizira (npr. po furmarkom na grafičkoj kartici) oduzme se temperatura grafičke od temperature tijela hladnjaka. Što je ta razlika manja to hladnjak bolje odvodi toplinu. 140 Power dosta lošije odvodi toplinu od starog TRUE-a. Na gtx 580 na 400 W TDP-testu razlika između temperature grafičke i temperature tijela kod 140 Power-a je bila oko 33 C a kod starog TRUE-a samo 18. Znači, kod 140 Power-a gubim 15 C zbog lošije odvodnje u odnosu na starog TRUE-a (33-18=15). Sad, neznam jel je to generalna karakteristika 8 mm toplovodnih cijevi ili su te cijevi loše kvalitete (140 Power). Kad bi imao Phanteksa PH-TC14PE (5x8 mm cijevi), onda bi ga usporedio sa noctua NH-D14 (6x6 mm cijevi).

HCgamingCRO pon 27.5.2019 10:48

onak ona je ko 3u1 kava dobijes sve  bude ko sa vegom driveri ju gurali naprid malo pomalo..samo nekontam tog H-j huanga isto mu je sigurno ispred gejminga ta serverska industrija (vjv zbog love) pa sta nepovuce neke tehnoligije od tamo ipak danasnji korisnici imaju vise od 3u1 grafa jel svi jos nes rade osim gejminga danas..

ipak pogledajte ovaj tecaj koji je daleko ispred i intelovog...steta taj Huang je veliki inzinjerski mozak ali 0 marketing i za planove neke...mozda doddjose u AMD ako ga nvida (njegova beba) otjera kako se cini..ipak je i raja koduri tako oso u Intel kako veli raditi "velike" stvari

HCgamingCRO pet 12.7.2019 15:40
galinjo24 kaže...

Na amazon de vega 64 strix 318e....da li se isplati prodat 1080 aorus sa jos 16mj gare i mjenjat za vegu...

 Naravno da ne..ja sam to napravio.

Sa 64 imas mozda 5 posto vise performance ali i Puno vise potrosnje i heat-a.

A kod vege znam da strix ima los dizajn i nepokriva sve vrm pa se grafa underclocka Puno manje performance od nitro ili red devila

hahhaajaads pet 12.7.2019 16:09
HCgamingCRO kaže...
galinjo24 kaže...

Na amazon de vega 64 strix 318e....da li se isplati prodat 1080 aorus sa jos 16mj gare i mjenjat za vegu...

 Naravno da ne..ja sam to napravio.

Sa 64 imas mozda 5 posto vise performance ali i Puno vise potrosnje i heat-a.

A kod vege znam da strix ima los dizajn i nepokriva sve vrm pa se grafa underclocka Puno manje performance od nitro ili red devila

Sad si ga malo mozda pretjerao da se i underclocka, pa to ne radi niti najlosija verzija Vege 64. Nije najbolja ali nije niti najlosija, Vega 64 se lako undervolta i onda se nakon toga moze i kloknut. Ali mislim da vrijedi, prodas tu za 2000-2300kn, kupis ovu i prakticki imas trunku jacu grafu sa punom garancijom za cijenu koji su prodao 1080. Jos kad je budes prodavao svi ce se lijepit za nju jer je Strix :D

HCgamingCRO pet 12.7.2019 16:17
hahhaajaads kaže...
HCgamingCRO kaže...
galinjo24 kaže...

Na amazon de vega 64 strix 318e....da li se isplati prodat 1080 aorus sa jos 16mj gare i mjenjat za vegu...

 Naravno da ne..ja sam to napravio.

Sa 64 imas mozda 5 posto vise performance ali i Puno vise potrosnje i heat-a.

A kod vege znam da strix ima los dizajn i nepokriva sve vrm pa se grafa underclocka Puno manje performance od nitro ili red devila

Sad si ga malo mozda pretjerao da se i underclocka, pa to ne radi niti najlosija verzija Vege 64. Nije najbolja ali nije niti najlosija, Vega 64 se lako undervolta i onda se nakon toga moze i kloknut. Ali mislim da vrijedi, prodas tu za 2000-2300kn, kupis ovu i prakticki imas trunku jacu grafu sa punom garancijom za cijenu koji su prodao 1080. Jos kad je budes prodavao svi ce se lijepit za nju jer je Strix :D

 Je pogledaj po Yt usporedbe strixa i red devila i nitro...ova strix jedva do 1450-1500 boosta a oce dvije ladno preko 1600

HCgamingCRO pet 12.7.2019 16:34
hahhaajaads kaže...

Pa i ako da, opet se lako undervolta i sve 5

 ok da, ali vamo se radi o greski u dizajnu i tipicno bas o vrm-u...neznam koliko se to odnosi na vijek graficke jel ako je UV onda ona je na stocku 1.2 volti i akom imas srece mozes najvise stabilno do 1.1 sa p6 fazom na 1.0v(moja je na 1.125 sa p6 i p7 fazama na 1650 i 1700 i stalno boosta i tom rangu) odes od jedno 300 na 250w dole ali opet ti ostaje vrm koji nije cijeli pokrivem(jos relativno taknom) thermal padu..

https://www.youtube.com/watch?v=ay34-gNFW8M

https://www.youtube.com/watch?v=lYQsFnVDbpw

HCgamingCRO pet 12.7.2019 17:18
avdma kaže...
Asus je imao probleme sa biosom kod strix modela pa nisu boostali kako spada. Kasnije su to rijedili, star ti je video il je kartica iz starih serija.

 pa i vjv su promijenili u kasnije thermal padove pa im vrm nije przio na 90 plus stupnjeva.

Kako god,decko/covjek je pitao jel se isplati ja sam velio da se neisplati jel doslovno je 5700 sa cijenom tu ali nadmasila 64-tvorku u vecini titlova negdje su isti negdje malo jaca navi.Ali opet 64 je jos oke kartica ako se dobije dobre pare za 1080 mozda i nije los deal