GPS

GPS ne radi u avionu?

Nix pon 30.12.2019 22:02

Primjetio sam da GPS na mobitelu ne radi u avionu iznad odredjene visine. Mob nije bio u zrakoplovnom modu, vec mu je ikljucena sim kartica i mreza. Koristio sam offline google maps, cisto radi orjentacije gdje se nalazimo i sto vidimo iz aviona., tj gdje su nacinjene fotke. Provjerom na flightradar24 ustanovio sam da je GPS radio do visine 6900m. Ima li netko slicna iskustva ili zna zasto je to tako?

MrBlc sri 15.1.2020 18:32

Na toj visini bi komercijalni GPS trebao raditi, ali moguće da ima problema s nalaženjem satelita jer nemaš network assist, a krećeš se brzo, plus si u metalnoj kutiji koja djelomično blokira signal. Vjerojatno ima veze i gdje su sateliti, te kroz koje dijelove aviona signal mora proći.

Nix čet 16.1.2020 00:02
GSP kaže...

sta se moze dogoditi ako mobitel ostavimo u noramalnom radu a ne u zrakoplovnom

 

Zrakoplovu nista, no problemi nastaju u baznim stanicama gdje dolazi do zagusenja zbog ubrznih pojavljivanja i nestajanja signala mobilnog uredjaja. Takodjer vas provajder moze slati ubrzano poruke (i naplacivati)  da ste u roamingu, pogotovo ako letite iznad malih zemalja. u avionu je dovoljno iskljuciti sim karticu.

Filox čet 16.1.2020 11:01
Nix kaže...
GSP kaže...

sta se moze dogoditi ako mobitel ostavimo u noramalnom radu a ne u zrakoplovnom

 

Zrakoplovu nista, no problemi nastaju u baznim stanicama gdje dolazi do zagusenja zbog ubrznih pojavljivanja i nestajanja signala mobilnog uredjaja. Takodjer vas provajder moze slati ubrzano poruke (i naplacivati)  da ste u roamingu, pogotovo ako letite iznad malih zemalja. u avionu je dovoljno iskljuciti sim karticu.

 Zar ne govore da se ugasi mobitel u avionu, jer da može u nekim rijetkim slučajevima pobrkat instrumente? Malo mi je uvijek bilo čudno da instrumenti u avionu nisu zaštičeni od toga, ali bolje spriječit nego gasit vatru.

Stric_Jura čet 16.1.2020 11:09

ne ugasiti mobitel, nego ugasiti u njemu sve što emitira - BT, WiFi, mob. podaci - znači aktivne sklopove - tj. staviti u "zrakoplovni" mod...

 

GPS je samo prijemnik i ja ga ostavljam upaljenog upravo zato da snimam let tu i tamo...

 

 

 

Nix sub 18.1.2020 18:54
Filox kaže...
Nix kaže...
GSP kaže...

sta se moze dogoditi ako mobitel ostavimo u noramalnom radu a ne u zrakoplovnom

 

Zrakoplovu nista, no problemi nastaju u baznim stanicama gdje dolazi do zagusenja zbog ubrznih pojavljivanja i nestajanja signala mobilnog uredjaja. Takodjer vas provajder moze slati ubrzano poruke (i naplacivati)  da ste u roamingu, pogotovo ako letite iznad malih zemalja. u avionu je dovoljno iskljuciti sim karticu.

 Zar ne govore da se ugasi mobitel u avionu, jer da može u nekim rijetkim slučajevima pobrkat instrumente? Malo mi je uvijek bilo čudno da instrumenti u avionu nisu zaštičeni od toga, ali bolje spriječit nego gasit vatru.

 
Zrakoplovni mod na mobilnim uredjajima su izmislili telekom operateri, a ne avio kompanije. Uspjesno su pustili pricu o opasnosti za avione, ciljajuci na ljudski strah od kvara aviona tijekom leta, a u biti problem je sa njihovom infrastrukturom.

No postoji opasnost od koristenja mobilnih uredjaja, u slucaju jakih turbolencija isti mogu ozlijediti ljude.

SupremeCommander pon 20.1.2020 21:12
Stric_Jura kaže...

radi GPS sasvim normalno na 12 km visine iznad Atlantika, ne jednom sam pustio da malo snima putanju zrakoplova....

Ovisi o uređaju. Ne postoji tehničko ograničenje da GPS prijemnik ne radi na toj visini (GPS sateliti su na visini od 20000 km), ali većina proizvođača ugrađuje softverska ograničenja na brzinu i visinu kako bi onemogućila da se prijamnici koriste za navođene projektile i slične militantne naprave.

 

Stric_Jura uto 21.1.2020 08:39

ako "zli pokvareni Kinezi koji samo kradu od pametnih AngloSaksonaca" to nisu onemogućili u masovno proizvedenim smartphoneima (provjereno - Nokia 7 plus, Huawei P9 lite, Xiaomi Redmi Note 8T), sumnjam da su i ostali...

 

meni glatko prikaže i brzinu i visinu i zabilježi položaj na svakom od tih mobova...

 

bez brige, zločesti dečki znaju gdje treba nabaviti pravu robu, ne muče se oni s OEM proizvođačima smartphonea...