Fotoaparati

Kupovina fotoaparata i foto opreme

hrka11 ned 23.6.2019 21:31

Sad me zva,to je objektiv koji je koristio prije,a aparat je koristen samo za snimanje videa,ima 1000 okidanja,a sto se izgleda tice kaze ko nov je stvarno.

Ma mislim momak me mislim prevarit nebi me zva da dodjem vidit samo eto mislim se.

 

Evo bio provjerio sve je ok...na slikam mu cak i losije izgleda.Aparat je bukvalno nov,sve osim aparata u kutiji i zapakirano i sada,koristen nekad za snimanje,objektiv koji dodje uz njega 18 55 koristi u fotkaoni zato ovaj prpdaje uz njeg kojeg je duze koristio ali isto izgleda ocuvanije nego na slikam.

Ispalo je na kraju da se i znamo,zna mi i kolege s kojim sam snima tako da sam siguran nije prevara nikakva.

Hvala na pomoci i odgovorima.

IvanBrekalo pet 12.7.2019 17:40
hrka11 kaže...

Ej ekipa koji objektiv bi bio ok meni kao pocetniku s vecim otvorom blene?

Di inace kupujete opremu?

Gledam po oglasima dostsa su skupi objektivi  f1.8 itd...

 Pa ako je bilo sta ispod ili iznad fiksne 50-tke(50mm f1.8 ih imas za bagatelu) da skupo je, inace teski best-buy ti je opce poznata Sigma 17-50 f2.8, solidne izrade i fenomenalne ostrine, odlicna i za close up fotografiju i sto je najbolje na 50mm je medu najostrijim objektivima za tvoj fotoaparat.

hrka11 pon 15.7.2019 09:15
IvanBrekalo kaže...
hrka11 kaže...

Ej ekipa koji objektiv bi bio ok meni kao pocetniku s vecim otvorom blene?

Di inace kupujete opremu?

Gledam po oglasima dostsa su skupi objektivi  f1.8 itd...

 Pa ako je bilo sta ispod ili iznad fiksne 50-tke(50mm f1.8 ih imas za bagatelu) da skupo je, inace teski best-buy ti je opce poznata Sigma 17-50 f2.8, solidne izrade i fenomenalne ostrine, odlicna i za close up fotografiju i sto je najbolje na 50mm je medu najostrijim objektivima za tvoj fotoaparat.

 Imam 18-70mm f3.5,trenutno kod sebe imam od prijatelja fiksni taj 50mm 1.8mm,njega sam i planirao uzeti sada pa kasnije ako me to bude drzalo uzet nesto bolje.

 

hrka11 uto 23.7.2019 15:16
IvanBrekalo kaže...
Ne gubis nista, ionako ti fotic vjerotovatno nemre zapisivati ni 40mb. Bacas novce.

 A nije mi ni palo na pamet pogleda brzinu zapisa aparata,ispada da je prosjek neki 51mbps,a meni osobno logika je da nema sta gubit na brzini jer mu je ovaj dapter samo produzetak pinova da ide u drugi uredjaj,nego eto bolje upitat ako neko zna iz prve ruke.

ATJLučko ned 1.9.2019 15:56

Dobar dan kolege   

 

U postupku sam nabave tijela fotoaparata SONY a9 modela, pa me zanima zna li tko da je cijena novom manje od 28.500.00 za gotovinu, uzimam u Zagrebu 99.9%, osim ako je 1000.00 kuna povoljniji negdje dalje Hrvatskoj?! 

Uzeo bih i dva objektiva, SONY FE 16-35 mm, f/2,8 GM, i SONY E 90 mm, f/2.8 G OSS MACRO! 

Uzimam u obzir i ponude koje sugeriraju povoljnije cijene od 22.500.00 za prvi i 9.400.00 za drugi objektiv! 

 

Namjena bi bila za snimanje panorame gradova, država i planina koje posjećujem sa prvim objektivom, a sa drugim bih slikao primarno floru i faunu  na koju naletim dok putujem i/ili planinarim! 

 

Obzirom ovo nije bezazlena kombinacija, imam još jedno JOŠ VAŽNIJE PODPITANJE 

Koliko je istina da svaki foto aparat ima vijek okidanja fotografija?!?! 

Ima li negdje link na stranicu koja sugerira takve podatke, ili imam brojač i na tijelu, koji mi daje do znanja takve podatke?!?! 

 

Unaprijed zahvalan na svakoj konstruktivnoj sugestiji i savjetu! 

IvanBrekalo ned 1.9.2019 17:19

Zasto bi pored novog a7r4 uzeo stari a9? drasticno veca rezolucija, piksel shift, za ovo sto si ti gore nabrojao ti sigurno ne treba brzina a9 koji tu ima znacajnu prednost, za shutter na a9 vele da moze izdurati 500.000 okidanja, malo mi to previse zvuci nisam upucen u mehaniku kod sonya no po ovome ispada da je nikon i svi ostali po tom pitanju od cca 150.000 katastrofalni, broj okidanja ti je zapisan i u svakom exifu fotke.

Santana ned 1.9.2019 18:29
IvanBrekalo kaže...

Zasto bi pored novog a7r4 uzeo stari a9? drasticno veca rezolucija, piksel shift, za ovo sto si ti gore nabrojao ti sigurno ne treba brzina a9 koji tu ima znacajnu prednost, za shutter na a9 vele da moze izdurati 500.000 okidanja, malo mi to previse zvuci nisam upucen u mehaniku kod sonya no po ovome ispada da je nikon i svi ostali po tom pitanju od cca 150.000 katastrofalni, broj okidanja ti je zapisan i u svakom exifu fotke.

 Slazem se skroz. a9 nije neki izbor za to sto je on nabrojao.

Shutter na a9 je nebitan jer ga ne moras nit koristit. To je njegova prednost kaj senzor ne pati od rolling shutter efekta pa mozes elektronski shutter koristit za gotovo bilo sto (osim flash fotografije). Cijeli a9 je napravljen oko tog posebnog stacked senzora. Zato moze fotografirat 20slika u sekundi bez blackouta jer ne ovisi o mehanici.
Broj okidanja nebi trebo nikog brinut osim profi fotografa koji ih koriste za sport ili slicno.

 

Mehanicki okidac se najvise trosi kad se puno slika fotografira zaredom jer onda dolazi do njegovog zagrijavanja. Normalnim korsitenjem moze bez problema proc tu deklaraciju

 

 

Lucko zbog cega bi ti kupio Sony a9 ? To je specijaliziran fotoaparat za sport i akciju, a za druge stvari sony nudi druge fotoaparate.

ATJLučko ned 1.9.2019 23:14
Santana kaže...
IvanBrekalo kaže...

Zasto bi pored novog a7r4 uzeo stari a9? drasticno veca rezolucija, piksel shift, za ovo sto si ti gore nabrojao ti sigurno ne treba brzina a9 koji tu ima znacajnu prednost, za shutter na a9 vele da moze izdurati 500.000 okidanja, malo mi to previse zvuci nisam upucen u mehaniku kod sonya no po ovome ispada da je nikon i svi ostali po tom pitanju od cca 150.000 katastrofalni, broj okidanja ti je zapisan i u svakom exifu fotke.

 Slazem se skroz. a9 nije neki izbor za to sto je on nabrojao.

Shutter na a9 je nebitan jer ga ne moras nit koristit. To je njegova prednost kaj senzor ne pati od rolling shutter efekta pa mozes elektronski shutter koristit za gotovo bilo sto (osim flash fotografije). Cijeli a9 je napravljen oko tog posebnog stacked senzora. Zato moze fotografirat 20slika u sekundi bez blackouta jer ne ovisi o mehanici.
Broj okidanja nebi trebo nikog brinut osim profi fotografa koji ih koriste za sport ili slicno.

 

Mehanicki okidac se najvise trosi kad se puno slika fotografira zaredom jer onda dolazi do njegovog zagrijavanja. Normalnim korsitenjem moze bez problema proc tu deklaraciju

 

 

Lucko zbog cega bi ti kupio Sony a9 ? To je specijaliziran fotoaparat za sport i akciju, a za druge stvari sony nudi druge fotoaparate.

Makar sam "kopirao" samo kao nazivno jedan post, vis a vi već komentara međusobno odgovaram obadvojici kolege

 

IvanBrekalo pišem vama kolega; uz sve što ste nabrojali za a7 rIV, pa nema baš niti on nešto previše prednosti.

Njegovih hrpa preko 60MP meni osobno ne vrijede puno, obzirom neću raditi plakate, a jedino što mogu kazati da je "po mojem osobnom uvjerenju", vrijednije obje memorijske kartice jače kvalitete!

Malo sam kontaktirao i iskomunicirao druge poznate mi ljude, pa smo došli do zaključka i da radi 150000 okidanja, da i učinim 10000 okidanja godišnje, trebao bi mi aparat trajati sigurno 10 godina minimalno, tako da sam tu miran. 

Hvala za detalj o exifu, budem posvetio pozornost na taj detalj s vremenom svakako! 

 

Santana pišem vama kolega; slažem se u potpunosti, meni vjerojatno neće trebati shutter uopće, makar svaka a7 ga ima, istina ne toliki broj ali postoji! Zato sam iskorigirao svoja potraživanja, pa ću najvjerojatnije uzeti a7 mIII tijelo. 

Meni bi trebao aparat za landscape slike, panoramu, koji grupni kadar i vrhunski macro, a to mogu i sa signifikantno jeftinijim a7 mIII modelom, obzirom koliko sam provjerio specifikacije svih a7 modela iz game! 

Nadam se da sam sada bio malo jasniji i konkretniji, a ako postoji još nerazjašnjenih detalja, slobodno postavite pitanja. 

 

Danas sam upoznat sa činjenicom da CANON objektivi uz adapter mogu ići kvalitetno na E-mount SONY kamera! 

Volio bih pročitati koje objektive i adaptere svakako trebam uzeti u obzir, makar bih ja prvo uzeo SONY GM verzije, pa CANON, ali nisam zatvoren niti prema drugim brendovima! 

Primarno me zanima, ako ste upoznati sa CANON objektivom MO-E 65 mm f2.8 1-5 maceo, koji sam na netu pronašao za 8399.00 novi. 

Vjerojatno bih trebao uzeti kako sam prije napomenuo nekakav adapter, ali to je onda ako je kvaliteta u pitanju, najmanji problem! 

Santana ned 1.9.2019 23:25

Di si bas nasao taj apsurdan objektiv ?
Taj mozes samo ekstreman macro fotografirat i ti kao i 99% drugih fotografa nece imat koristi od tog objektiva.

 

Danas Sony ima jaku postavu objektiva i nema smisla prilagođavat Canon objektive na njega, ako ih vec ne posjedujes.

ATJLučko ned 1.9.2019 23:31
Santana kaže...

Di si bas nasao taj apsurdan objektiv ?
Taj mozes samo ekstreman macro fotografirat i ti kao i 99% drugih fotografa nece imat koristi od tog objektiva.

 

Danas Sony ima jaku postavu objektiva i nema smisla prilagođavat Canon objektive na njega, ako ih vec ne posjedujes.

To je bio samo prijedlog. 

 

Moj izbor bi prije bio ovaj, obzirom je SONY G verzija 

 

LINK; https://www.sony.hr/electronics/objektivi-za-fotoaparate/sel90m28g

 

Molim vas kolega, stavite koji prijedlog vi, nekog možda boljeg macro objektiva, a da je dobavljiv u Zagrebu?! 

IvanBrekalo ned 1.9.2019 23:35
Santana kaže...

Di si bas nasao taj apsurdan objektiv ?
Taj mozes samo ekstreman macro fotografirat i ti kao i 99% drugih fotografa nece imat koristi od tog objektiva.

 

Danas Sony ima jaku postavu objektiva i nema smisla prilagođavat Canon objektive na njega, ako ih vec ne posjedujes.

 sve je ovo apsurd, covjek dode s pitanjem da oce potrositi 50000kn na opremu a nema pojma o osnovama, rade nek si prvo uplati skolu pa nek nauci na kaj da tocno potrosi taj novac,eod od mene.

ATJLučko ned 1.9.2019 23:39
IvanBrekalo kaže...
Santana kaže...

Di si bas nasao taj apsurdan objektiv ?
Taj mozes samo ekstreman macro fotografirat i ti kao i 99% drugih fotografa nece imat koristi od tog objektiva.

 

Danas Sony ima jaku postavu objektiva i nema smisla prilagođavat Canon objektive na njega, ako ih vec ne posjedujes.

 sve je ovo apsurd, covjek dode s pitanjem da oce potrositi 50000kn na opremu a nema pojma o osnovama, rade nek si prvo uplati skolu pa nek nauci na kaj da tocno potrosi taj novac,eod od mene.

Hvala vam kolega na iskrenom odgovoru. 

Žao mi je što sam vas izgleda povrijedio i/ili čak uvrijedio jer eto nemam pojma o osnovama! 

Vjerujte mi, do sada nisam imao niti vremena niti "vremena" za osnove osnova! 

Ako ste toliko se našli uvrijeđenim, i od mene spram vas je EOD, !!!! 

Santana pon 2.9.2019 07:21
ATJLučko kaže...
Santana kaže...

Di si bas nasao taj apsurdan objektiv ?
Taj mozes samo ekstreman macro fotografirat i ti kao i 99% drugih fotografa nece imat koristi od tog objektiva.

 

Danas Sony ima jaku postavu objektiva i nema smisla prilagođavat Canon objektive na njega, ako ih vec ne posjedujes.

To je bio samo prijedlog. 

 

Moj izbor bi prije bio ovaj, obzirom je SONY G verzija 

 

LINK; https://www.sony.hr/electronics/objektivi-za-fotoaparate/sel90m28g

 

Molim vas kolega, stavite koji prijedlog vi, nekog možda boljeg macro objektiva, a da je dobavljiv u Zagrebu?! 

 Pa naravno da je to prvi izbor nemas kaj nist drugo gledat to je odlican objektiv. Sa onim 16-35 to je super kombinacija.

 

 

No jesi siguran da hoces potrosit tolko novci bez nekog predznanja ? Inace se preporuca da se pocne sa nekim jeftinijim fotoaparatom pa da vidis dal je to za tebe. No dobro tvoji su novci i imas pravo kupovat kaj te volja.

ATJLučko pon 2.9.2019 08:32
Santana kaže...
ATJLučko kaže...
Santana kaže...

Di si bas nasao taj apsurdan objektiv ?
Taj mozes samo ekstreman macro fotografirat i ti kao i 99% drugih fotografa nece imat koristi od tog objektiva.

 

Danas Sony ima jaku postavu objektiva i nema smisla prilagođavat Canon objektive na njega, ako ih vec ne posjedujes.

To je bio samo prijedlog. 

 

Moj izbor bi prije bio ovaj, obzirom je SONY G verzija 

 

LINK; https://www.sony.hr/electronics/objektivi-za-fotoaparate/sel90m28g

 

Molim vas kolega, stavite koji prijedlog vi, nekog možda boljeg macro objektiva, a da je dobavljiv u Zagrebu?! 

 Pa naravno da je to prvi izbor nemas kaj nist drugo gledat to je odlican objektiv. Sa onim 16-35 to je super kombinacija.

 

 

No jesi siguran da hoces potrosit tolko novci bez nekog predznanja ? Inace se preporuca da se pocne sa nekim jeftinijim fotoaparatom pa da vidis dal je to za tebe. No dobro tvoji su novci i imas pravo kupovat kaj te volja.

Kolega Santana uvijek ću poslušati pametnijeg i iskusnijeg, ali baš da nemam iskustva makar nekakvog, imam! 

Nije da se želim razbacivati novcem, već želim krenuti prema gore kako sa opremom tako i znanjem i iskustvom! 

Do sada sam radio fotografije sa kamerom Olympus C 7070 wz, stavljam link ispod, sa kojom sam i ronio do 40 metara dubine! 

Kućište imam i dan danas, obzirom malo manje ronim a sve me je negdje 2006 došlo oko 9000.00 kuna! 

Kada sam polagao vozački, pitao sam instruktora koji i kakav bi mi preporučio auto uzeti, na što je on odgovorio, citiram ga; “uzmi što veći, lakše ćeš naučiti voziti”! 

Moj stav je da uzimanjem kvalitetnog tijela i objektiva, neću istog trena postati Animal Planet ili Discovery uposlenik, ali i kada budem učinio kakvu grešku, sa takvim komadom tehnike moći ću sve greške lakše i bolje ispravljati, pa i u hodu! 

Dobio sam prijedlog da svojevremeno uzmem i 70-200 F2.8 GM objektiv, koji je isto vrlo zanimljiv mi, no obzirom na samu namjenu primarno takvog objektiva, možda jednom uzmem ga ali ne tako skoro, osim ako stvarno ne bude uber preporuka da ću ga moći iskoristiti u punom potencijalu! 

 

LINK; https://m.dpreview.com/articles/4664753643/oly-c7070wzu

Santana pon 2.9.2019 08:42
ATJLučko kaže...
Santana kaže...
ATJLučko kaže...
Santana kaže...

Di si bas nasao taj apsurdan objektiv ?
Taj mozes samo ekstreman macro fotografirat i ti kao i 99% drugih fotografa nece imat koristi od tog objektiva.

 

Danas Sony ima jaku postavu objektiva i nema smisla prilagođavat Canon objektive na njega, ako ih vec ne posjedujes.

To je bio samo prijedlog. 

 

Moj izbor bi prije bio ovaj, obzirom je SONY G verzija 

 

LINK; https://www.sony.hr/electronics/objektivi-za-fotoaparate/sel90m28g

 

Molim vas kolega, stavite koji prijedlog vi, nekog možda boljeg macro objektiva, a da je dobavljiv u Zagrebu?! 

 Pa naravno da je to prvi izbor nemas kaj nist drugo gledat to je odlican objektiv. Sa onim 16-35 to je super kombinacija.

 

 

No jesi siguran da hoces potrosit tolko novci bez nekog predznanja ? Inace se preporuca da se pocne sa nekim jeftinijim fotoaparatom pa da vidis dal je to za tebe. No dobro tvoji su novci i imas pravo kupovat kaj te volja.

Kolega Santana uvijek ću poslušati pametnijeg i iskusnijeg, ali baš da nemam iskustva makar nekakvog, imam! 

Nije da se želim razbacivati novcem, već želim krenuti prema gore kako sa opremom tako i znanjem i iskustvom! 

Do sada sam radio fotografije sa kamerom Olympus C 7070 wz, stavljam link ispod, sa kojom sam i ronio do 40 metara dubine! 

Kućište imam i dan danas, obzirom malo manje ronim a sve me je negdje 2006 došlo oko 9000.00 kuna! 

Kada sam polagao vozački, pitao sam instruktora koji i kakav bi mi preporučio auto uzeti, na što je on odgovorio, citiram ga; “uzmi što veći, lakše ćeš naučiti voziti”! 

Moj stav je da uzimanjem kvalitetnog tijela i objektiva, neću istog trena postati Animal Planet ili Discovery uposlenik, ali i kada budem učinio kakvu grešku, sa takvim komadom tehnike moći ću sve greške lakše i bolje ispravljati, pa i u hodu! 

Dobio sam prijedlog da svojevremeno uzmem i 70-200 F2.8 GM objektiv, koji je isto vrlo zanimljiv mi, no obzirom na samu namjenu primarno takvog objektiva, možda jednom uzmem ga ali ne tako skoro, osim ako stvarno ne bude uber preporuka da ću ga moći iskoristiti u punom potencijalu! 

 

LINK; https://m.dpreview.com/articles/4664753643/oly-c7070wzu

 Ja nemam nista protiv toga no nemoj se zasipati sa opremom prije nego sto vidis koji objektivi ti trebaju. To je osoban odabir i nitko ti ne mozes tocno rec kaj bi tebi bilo najbolje, kroz vrijeme ces sam skuzit.

Sto vece i skuplje nije uvijek bolje. Pogotovo kada je oprema teska imat ces manje volje za nosit sve to okolo.
Obicno je najcesce koristen objektiv 24-70

Srednji pon 2.9.2019 08:54

Ja sam fotograf amater...odradim za frendove ponekad neke krstitke, manje svadbe i sl...sve drugo fotkam obitelj i prirodu...baš za sebe...

Pa imam jedno pitanje koje će možda pomoći onima koji bi se htjeli baviti fotografijom...

 

Ako ne idete ciljano na fotografiranje (znači svadba, krstitke i sl) koji je objektiv na vašem aparatu ako idete u šetnju?

Znači ne želim fotkati ali ako mi nekaj uleti onda da sam spreman za okinuti :)

 

Koji je "metak" na vašem aparatu?

 

Hvala

 

Pozdrav

Posmatrač pon 2.9.2019 09:05
Srednji kaže...

Ja sam fotograf amater...odradim za frendove ponekad neke krstitke, manje svadbe i sl...sve drugo fotkam obitelj i prirodu...baš za sebe...

Pa imam jedno pitanje koje će možda pomoći onima koji bi se htjeli baviti fotografijom...

 

Ako ne idete ciljano na fotografiranje (znači svadba, krstitke i sl) koji je objektiv na vašem aparatu ako idete u šetnju?

Znači ne želim fotkati ali ako mi nekaj uleti onda da sam spreman za okinuti :)

 

Koji je "metak" na vašem aparatu?

 

Hvala

 

Pozdrav

 Sony A6000 30mm f2.8

 

95% potreba zadovolji.....Ekvivalent 45mm f4 čini mi se na FF aparatima....

hrka11 pon 2.9.2019 10:45
Srednji kaže...

Ja sam fotograf amater...odradim za frendove ponekad neke krstitke, manje svadbe i sl...sve drugo fotkam obitelj i prirodu...baš za sebe...

Pa imam jedno pitanje koje će možda pomoći onima koji bi se htjeli baviti fotografijom...

 

Ako ne idete ciljano na fotografiranje (znači svadba, krstitke i sl) koji je objektiv na vašem aparatu ako idete u šetnju?

Znači ne želim fotkati ali ako mi nekaj uleti onda da sam spreman za okinuti :)

 

Koji je "metak" na vašem aparatu?

 

Hvala

 

Pozdrav

 Nikon 18-70mm f/3.5-4.5

 

Gledam sad nabavit nesto s vecim otvorom blende,jebe me malo kad padne noc.

 

IvanBrekalo pon 2.9.2019 12:25
Srednji kaže...

Ja sam fotograf amater...odradim za frendove ponekad neke krstitke, manje svadbe i sl...sve drugo fotkam obitelj i prirodu...baš za sebe...

Pa imam jedno pitanje koje će možda pomoći onima koji bi se htjeli baviti fotografijom...

 

Ako ne idete ciljano na fotografiranje (znači svadba, krstitke i sl) koji je objektiv na vašem aparatu ako idete u šetnju?

Znači ne želim fotkati ali ako mi nekaj uleti onda da sam spreman za okinuti :)

 

Koji je "metak" na vašem aparatu?

 

Hvala

 

Pozdrav

 Vjerovatno najostriji kit objektiv uopce, nikonov 18-140 to cudo je kod mene u autu skupa s alatom  vec 5g, fino radi cak i u predvecer ostrina mu je zapanjujuca i to cijelim spektrom do skoro rubova, teski izrod od objektiva, no za low light koristim sigmu 18-35 f1.8.

Mujo05 čet 5.9.2019 11:34
Srednji kaže...

Ja sam fotograf amater...odradim za frendove ponekad neke krstitke, manje svadbe i sl...sve drugo fotkam obitelj i prirodu...baš za sebe...

Pa imam jedno pitanje koje će možda pomoći onima koji bi se htjeli baviti fotografijom...

 

Ako ne idete ciljano na fotografiranje (znači svadba, krstitke i sl) koji je objektiv na vašem aparatu ako idete u šetnju?

Znači ne želim fotkati ali ako mi nekaj uleti onda da sam spreman za okinuti :)

 

Koji je "metak" na vašem aparatu?

 

Hvala

 

Pozdrav

Kao i kod kolege prije Nikonov 18-140. Vrlo dobar čak i za krštenje odraditi.

Ali da ne gledam Sigmu 17-70 2.8-4.0, gledam...

IvanBrekalo čet 5.9.2019 16:05
Mujo05 kaže...
Srednji kaže...

Ja sam fotograf amater...odradim za frendove ponekad neke krstitke, manje svadbe i sl...sve drugo fotkam obitelj i prirodu...baš za sebe...

Pa imam jedno pitanje koje će možda pomoći onima koji bi se htjeli baviti fotografijom...

 

Ako ne idete ciljano na fotografiranje (znači svadba, krstitke i sl) koji je objektiv na vašem aparatu ako idete u šetnju?

Znači ne želim fotkati ali ako mi nekaj uleti onda da sam spreman za okinuti :)

 

Koji je "metak" na vašem aparatu?

 

Hvala

 

Pozdrav

Kao i kod kolege prije Nikonov 18-140. Vrlo dobar čak i za krštenje odraditi.

Ali da ne gledam Sigmu 17-70 2.8-4.0, gledam...

 nemoj gledati, imam vec dugo 17-50 f2.8, mnogo ostrija od 70mm verzije pogotovo na Nikonovom najostrijem tijelu u 5xxxx seriji, neznam koji ti imas (d5300) daje cak za cca 50% vecu ostrinu, i sto je najbolje na 50mm.

IvanBrekalo pet 6.9.2019 11:16
tnakir kaže...

18-140mm je ok objektiv? Ja sam ga dobio u kitu sa D7500. Mislim još nekad uzeti Sigmu 17-50 F2.8 i nekakav prime F1.8

 Mjerenja pokazuju po skoro svim aspektima najbolji kit objektiv, ak ces uzimati ovu sigmu 2.8 onda svakako uzmi jos brzi prime 1.4.

Srednji kaže...

Ja imam Nikorr kit 18 -55 i tamron 70-300...sad si gruntam da ta dva prodam/zamijenim za 18-140. 

 Pa s ta dva si pokrio vecinu toga, 140mm je za cca 20-25% ostrija od ovog 70-300, imam doma 5.6 vr verziju, sad jedino ak mislis prodati oba pa uzeti samo 140-tku, ja dosta fotkam i zivotinje pa mi ova 300-tka dobro dode.