Fotoaparati

Fotografska dodatna oprema - tutorijal

Wolverine pon 25.4.2016 13:47
Cordas kaže...

Postoji li razlika (koja opravdava razliku u cijeni koja je ogromna) između jeftinih ND i polarising filtera s ebay-a i ovih iz dućana za foto opremu?

 vrlo često postoji, u kvaliteti izrade i utjecaju na sliku

mbaksa pon 25.4.2016 16:34
Cordas kaže...

Postoji li razlika (koja opravdava razliku u cijeni koja je ogromna) između jeftinih ND i polarising filtera s ebay-a i ovih iz dućana za foto opremu?

Jeftini filtri nerijetko nisu napravljeni od stakla, nego od plastike. Sad, ovisi što radiš. Ako ti je bitan svaki piksel, ako ti je bitna rezolucija, onda bi trebao kupiti skuplji filtar - ako se naručuje preko eBaya ili Amazona to su obično filtri u rangu stotinjak dolara pa nadalje. Ako ti rezolucija nije toliko bitna, ako si usmjeren na video, onda ti i jeftini plastični filtar možda može biti OK.

Oly_E3 pon 30.1.2017 14:43
Cordas kaže...

Postoji li razlika (koja opravdava razliku u cijeni koja je ogromna) između jeftinih ND i polarising filtera s ebay-a i ovih iz dućana za foto opremu?

kratko i jasno: Postoji :D

 

jeftini ND filteri bacaju određenu nijasnu boje i to zna biti jako teško korigirat u programu za obradu slika kasnije (čak štoviše cijeli spektar boja unište). Recimo slike znaju izgledati plavkaso/ljubičasto/smeđkasto/zelenkasto kod jeftinih filtera. Kod brand name filtera za normalne jakosti obično i nema neke dominatne nijasne koju bacaju. Brand name visoke jakosti kao što su ND 10 i ND15 filteri znaju bacat određenu nijansu ali obično se lako korigira a da ne uništiš sliku od korekcija.

 

Druga stvar kod no name ND filtera ti je da njihova jakost koja je izražena (ND 2 ili ND 3), nije ustvari ni blizu tome, nego je ili više ili manje od toga... Recimo ako ti treba ND 5 da ti uspori ekspoziciju za 5 blendi i staviš no name filter i shvatiš da ti usporava ekspoziciju za 7 blendi ili za 3 blende.

 

Ja sam bio kupio dva brand name (mariumi) ND filtera (2 i 3 blende jakosti) i bacaju samo jako neznatnu količinu plave boje kad se koriste (jednostavno dignem WB za 100 kelvina i problem riješen, ne unište sliku), a uspore ekspoziciju za točno onoliko blendi koliko piše na njima ( 2 i 3 blende). A onda sam bio kupio nekakav  no-name na njuškalu kao 5 blendi ND filter. Baca preko slike jako zelenkasto/plavkasu nijansu boja koju niti +3000 kelvina za WB ne korigira kako treba... uglavnom cijeli spektar boja treba razmjestit simo tamo da dobiješ prirodne boje. Druga stvar smanjivao je vrijeme ekspozicije ne za 5 blendi nego za 10 blendi. Pa mi je bilo fora usporit ekspoziciju usrijed bijelog dana na 30 sekundi (vidi sliku)... ali boje su katastrofa i tako da taj filter ne koristim više :D

 

Zaključak je ako ćeš ND... uzmi kvalitetan filter, jer kupovina jeftinih čini se kao dobra stvar, ali stvarno nije. Druga stvar je ND filter možeš lako replicirat u Photoshopu (ili Gimpu ako je to tvoj đir :P)

 

Polarizator imam samo jedan isto od marumija brand name... neki umjernog stupnja polarizacije. Uglavnom s njim nema problema, od dobre je firme, kvalitetne izrade i ne baca neku nijansu boje preko slike. Ona moja prethodna slika sa snijegom je slikana s polarizatorom, da makne odbljesak s snijega. Budući da koristim fotoaparat s lošim dinamičkim rasponom ne mogu replicirat polarizator do te mjere u photoshopu pa ga često znam koristit kada želim smanjit refleksije, jer refleksije mi unište sliku... Trebo bi kupit neko bolji fotoaparat... :D

 

Mislim da jeftini polarizatori također unište sliku... i da nisu vrijedi novaca... daš malo više za jedan dobar polarizator i to ti je jedini filter koji ti stvarno i treba ako se želiš bavit fotografiranjem krajolika...

 

#ovo sam čisto stavio da kažem svoja iskustva o filterima za buduće čitaoce :D

Cordas pon 30.1.2017 15:33
Oly_E3 kaže...

Hvala stari, ali budući da odgovor kasni skoro godinu dana, već sam riješio problematiku kupnje ND filtera. 
Ovaj tvoj filter dolje je užas totalni.. Imam neki no name filter ND1000, platio sam ga 70 kn na ebayu i nemam uopće problema s bojama. Doduše, ova oznaka ND1000 naravno nije točna i to je nešto manje, ali što se boja tiče - uz malu korekciju u post processingu - gotovo neprimjetno. Doduše, neprimjetno za amatera kao što sam ja, za profesionalne upotrebe vjerojujem da nije dovoljno dobro. 

S druge strane, imam brand name Marumi filter ND8, platio sam ga 400 kn i ono, nema baš nikakvih problema s bojama, potpuno je neutralan, a i ND8 stvarno znači ND8. 
Ja osobno više slikam s ovim ND1000 jer mi omogućava dugu ekspoziciju po danu, a taj ND8 mi rijetko kad zatreba, eventualno pred zalazak sunca. Stavio bih ti neki primjer slike, ali stvarno nemam pojma što je s čim slikano.
Polarizacijski filter imam brand name (Hoya), ali rijetko ga koristim jer stvarno nemam potrebu za njim. Osim toga, paše mi samo na jedan objektiv koji isto tako ne koristim previše. 

 

Oly_E3 pon 30.1.2017 15:52

Da skužio sam tek naknadno, pa sam se ispravio u zadnjoj rečenici :D mislio sam da je postano u temi "komentari pohvale i kritike vaših...", jer mi je tema bila nepročitana iz nekog razloga, a već kad sam se raspisao da ne brišem xD

 

a vidiš imao si sreće s tim ND1000 (šta je to ekvivalentno 10 blendi?), oni su baš zloglasni čak i među brand name da bacaju nijanse boja preko slike. Ja sam si mislio kupit od Lee cijeli onaj držač za filtre + polarizator, ali to mi je skupo nekako još vajk, jer  imam dosta star fotoaparat... trebao bi prvo to nadogradit :D Imam olympus E-3 i dosta objektiva za 4/3... možda uzet OM-D E-M neki da mogu koristit stare objektive... druga alternativa je full frame canon nešto polovno 5D mark II možda... samo onda moram objektive nove uzet :D

 

 

Cordas pon 30.1.2017 16:40
Oly_E3 kaže...

Da skužio sam tek naknadno, pa sam se ispravio u zadnjoj rečenici :D mislio sam da je postano u temi "komentari pohvale i kritike vaših...", jer mi je tema bila nepročitana iz nekog razloga, a već kad sam se raspisao da ne brišem xD

 

a vidiš imao si sreće s tim ND1000 (šta je to ekvivalentno 10 blendi?), oni su baš zloglasni čak i među brand name da bacaju nijanse boja preko slike. Ja sam si mislio kupit od Lee cijeli onaj držač za filtre + polarizator, ali to mi je skupo nekako još vajk, jer  imam dosta star fotoaparat... trebao bi prvo to nadogradit :D Imam olympus E-3 i dosta objektiva za 4/3... možda uzet OM-D E-M neki da mogu koristit stare objektive... druga alternativa je full frame canon nešto polovno 5D mark II možda... samo onda moram objektive nove uzet :D

 

 

 Napisao sam pola kilometra post i izbaci mi nekakav runtime error pa ću sad ukratko.. 


Uglavnom, vrag mi nije dao mira pa sam išao na prozor slikati sa i bez filtera, usporebe radi. Pokušao sam bar približno istu ekspoziciju dobiti jer nije baš točna ta oznaka od ND1000.
Ovako kada se uspoređuje jedno kraj drugoga, vidi se razlika u bojama, ali niti približno kao ono tvoje. Meni osobno zanemarivo.  Da, taj ND1000 bi bio ekvivalentan 10 f stopsa. 


Također sam razmišljao o držaču za filtere, ali naručio sam prvo nekakav kineski grade filter pa ću vidjeti kako ću s tim proći. Ako bude dobar, možda se i za držač odlučim. 
Što se opreme tiče, FF je velika investicija i po meni ne baš isplativa osim ako ćeš zarađivati od toga. Ako nećeš, po meni bolje ići na nekakav dx, npr Nikon D7100. 
Osim ako financije nisu bitan faktor, onda svakako na FF  

elkarrde pet 17.2.2017 11:25
Oly_E3 kaže...

Imam olympus E-3 i dosta objektiva za 4/3... možda uzet OM-D E-M neki da mogu koristit stare objektive... druga alternativa je full frame canon nešto polovno 5D mark II možda... samo onda moram objektive nove uzet :D 

 

Olympus O-MD E-M1 i Olympus microFourThirds-FourThirds adapter je ono kaj ti treba. E-M1 ima PDAF sensele, tak da autofokusiranje nije test strpljenja, ko na ostalim tijelima koja fokusiraju samo u CDAF modu.

 

Kolega je prešao s E450 na E-M1, nastavio je koristiti 12-60SWD, i oduševljen je, slušam hvalospjeve već neko vrijeme. :D

Ja trenutno koristim Olympusov MMF-1 adapter i "velike" Olympuse 7-14/4 i 50-200/2.8-3.5 na GX7, i mogu potvrditi brzinu autofokusa - tolko je "brzo" da fokusiram manualno, uz focus-peaking. :D

 

Cordas kaže...
Oly_E3 kaže...

Da skužio sam tek naknadno, pa sam se ispravio u zadnjoj rečenici :D mislio sam da je postano u temi "komentari pohvale i kritike vaših...", jer mi je tema bila nepročitana iz nekog razloga, a već kad sam se raspisao da ne brišem xD

 

a vidiš imao si sreće s tim ND1000 (šta je to ekvivalentno 10 blendi?), oni su baš zloglasni čak i među brand name da bacaju nijanse boja preko slike. Ja sam si mislio kupit od Lee cijeli onaj držač za filtre + polarizator, ali to mi je skupo nekako još vajk, jer  imam dosta star fotoaparat... trebao bi prvo to nadogradit :D Imam olympus E-3 i dosta objektiva za 4/3... možda uzet OM-D E-M neki da mogu koristit stare objektive... druga alternativa je full frame canon nešto polovno 5D mark II možda... samo onda moram objektive nove uzet :D

 

 

Što se opreme tiče, FF je velika investicija i po meni ne baš isplativa osim ako ćeš zarađivati od toga. Ako nećeš, po meni bolje ići na nekakav dx, npr Nikon D7100. 

Osim ako financije nisu bitan faktor, onda svakako na FF  

Dimenzije jesu faktor, nije tak jednostavno.

Koristio sam intenzivno D600, D800, 5D i 6D, i tonu APS-C DSLRa, i kad je došlo vrijeme za upgrade, napravio sam upgrade na microFourThirds - primarno zbog dimenzija, fakat mi se nije više dalo tegliti ogromne gromade crne plastike s još većim objektivima.

Dok sam koristio DSLRe, fotić je uglavnom stajao doma i skupljao prašinu, jer mi ga se nije dalo tegliti stalno sa sobom. Sad, fotić je puno češće samnom, jer je jednostavno značajno praktičniji - GX7 ima i wifi, pa je i trivijalno jednostavno prebaciti fotke na mob, za poslati ih nekud dalje.

Također, DSLRi autofokusiraju pomoću sekundarnog senzora koji se skriva iza dva ogledala, dok mirrorlessi fokusiraju drito sa senzora, i inherentno su precizniji i točniji kaj se autofokusa tiče. Za sad su sporiji, ali bez brige, za razliku od DSLRa, elektronika napreduje drastično brže. I naravno, elektroničko tražilo - umjetni horizont, focus peaking, uvećanje kadra, auto-gain (pa ekšli čak i vidiš kaj fotkaš po mrklom mraku), a čač nit ne moraš čimpati jer možeš fotku pregledati bez skidanja pogleda s tražila. Je, troše nešto više struje, i ne vidiš kroz tražilo dok je fotić ugašen, al to su već detalji.

 

Dakle, ispravio bi te: ako dimenzije i financije nisu faktor, onda možda FF. ;)

 

Oly_E3 sri 22.2.2017 21:54

Da razmišljao sam da bi bio EM1 najlogičniji izbor, čak ne toliko autofokus (koristim MF ionako najviše), nego možda više kvaliteta slike (onaj 16mp senzor je dosta dobar kažu, vidio sam dobre rezultate s njim, fin dinamički raspon, dosta mi je bitno vuć detalje iz sjena i svijetlih dijelova)... isto sam tako nekad mislio i da će E-3 biti najlogičniji izbor :D Šteta što su odustali od DSLR-a, jasno da je bila velika konkurencija i vjerojatno im ekonomski i još na nekoliko nivoa neisplativo. Bubreg bi dao da postoji E-7 u obliku hibrida EM1 i E-3 i E-5... :D 

 

što se tiče veličine tih micro4/3 baš i nisam neki fan... imam E-420 koji je poprilično mali za moju šapu, ali ajde da se živjet, pogotovo što kažeš da je ultra lak za nošenje, to je jedina prednost koju cijenim :D E-1 i E-3 leže dosta prirodnije u ruci, ali zato masa... umara nekad... nekad.. uvjek nakon dužeg držanja :D

 

Druga varijanta polovni Canon FF (jer je zastupljeniji po oglasnicima od Nikona), nešto tipa 5D, 5D mark II, a može i 1DS mark II ili III ako je cijena razumna i da je aparat u dobrom stanju. Ali bi onda morao objektive uzet... što je velika investicija :/ Recimo 5D (originalni) + 17-40 f4 + 24-105 f4 + 70-200 f4 na njuškalu bi me došlo preko 12k kuna... što je otprilike cijena novog EM-1 mark II

 

Onda se ja nakon svog tog mozganja spustim na zemlju i kažem si... pa meni E-3 daje jako dobre rezultate dok god ima svjetla neke vrste :D Znam već koji objektiv na kojoj žarišnoj duljini uz koji otvor daje najoštrije fotografije, znam kako da iskoristim sve nedostatke po pitanju dinamičkog raspona senzora i rezolucije... pa zaključim da niš od upgreada, jer već imam "najbolji" fotoaparat za sebe... ali...

 

volio bi kupiti 7-14 objektiv već jednom, što mi je želja već godinama :D

anelko pon 24.7.2017 21:25

Pozdrav raja,

ne mogu da nadjem adekvatniju temu pa evo ovdje. Treba mi za mobitel neki stabilizator slican ovom  Radio bih s njim recenzije kamera, ali ovi poznati proizvodjaci su preskupi. Ima li neki provjeren do 30-tak $ ? 

snake44 čet 18.7.2019 16:14

Pozdrav, imam jedno pitanje, a pretpostavljam da se većina ljudi muči sa time. Naime, jako često planinarim i provodim vrijeme u prirodi, a ujedno sa time imam i problema sa nošenjem fotoaparata (+ 2 objektiva sa strane). Sada trenutno koristim ovu torbu: Lowepro Toploader 70 II u koju mi stane samo fotoaparat, a dodatne objektive nosim u ruksaku. To znači da torbu od fotića nosim na ramenu + ruksak što mi često zna slomit leđa na duljim turama, a da ne govorim koliko je ova torba zapravo nepraktična jer klepeće okolo kako se mičeš. Dodatni problem kojeg sad imam je da sam počeo planinariti sa sinom kojeg stavim u ruksak pa mi je sve skupa to još i  teže.

 

Budući da ruksak od djeteta (Deuter Kid comfort 3) ima normalne naramenice + pojas oko pasa razmišljam o quick release pločici koju bi eventualno stavio na taj pojas kojeg ionako koristim. Ovo su neka rješenja koja mi izgledaju ok:

https://www.amazon.co.uk/CADeN-Universal-Waistband-Removable-Accessories/dp/B07HR9LNVR/ref=sr_1_5?keywords=dslr%2Bquick%2Brelease%2Bbelt&qid=1563444364&s=gateway&sr=8-5&th=1

https://www.amazon.co.uk/WITHLIN-Camera-waist-buckle-button/dp/B01FQVT93Q/ref=sr_1_3?keywords=dslr+quick+release+belt&qid=1563444364&s=gateway&sr=8-3

https://www.canosa.com.hr/peak-design-capture-clip-v3-black-cp-bk-3-standard-plate-arca-swiss/0818373020521/product/

 

Objektive ću i dalje nositi u ruksaku jer ne vidim neko drugo a meni praktično rješenje. Ukoliko netko ima neku preporuku ili savjet, molim da napiše.

 

Hvala