Televizijski signal (DVB-T/C/S, IPTV, HD, 3D)

Prelazak na digitalnu televiziju - zašto, čime?

Batista čet 3.2.2011 21:03
M4X kaže...
Batista kaže...

Kabel je provucen prije 2 dana. Full novi, svi kontakti s konektorima su zalemljeni.

jeli imaš poseban digitalni prijemnik,da nije problem u skart kabelu?

Gle stari, scart kabel nema apsolutno nikakve veze u variranju digit. signala, on samo prenosi sliku i zvuk do TV-a.

Naravno da imam digit prijamnik, 4 kom sam promjenio...

M4X čet 3.2.2011 21:08
Batista kaže...
M4X kaže...
Batista kaže...

Kabel je provucen prije 2 dana. Full novi, svi kontakti s konektorima su zalemljeni.

jeli imaš poseban digitalni prijemnik,da nije problem u skart kabelu?

Gle stari, scart kabel nema apsolutno nikakve veze u variranju digit. signala, on samo prenosi sliku i zvuk do TV-a.

Naravno da imam digit prijamnik, 4 kom sam promjenio...

pa jel ti sad radi,kako nemožeš otkrit u čemu je kvar,da li susjedi imaju sve normalno?

 

Batista čet 3.2.2011 21:11
M4X kaže...

pa jel ti sad radi,kako nemožeš otkrit u čemu je kvar,da li susjedi imaju sve normalno?

 

Ne zivim u gradu, neki susjedi imaju, neki nemaju... Javit cu kakvo je stanje kad stavim pojacalo.

Batista uto 22.2.2011 17:43

Rijesio sam problem, kvaka je bila u spoju, nisam spojio masu na jednom konektoru :)

 

Sad imam drugo pitanje, dal bi ovakav razdjelnik bio dobar ? Tocnije dal bi mogao s jednom antenom upogonit 3 TV-a ? Antena je yagi-ca od 14dBi-a.

rokoko pon 14.3.2011 15:43

pozdrav.iskreno ne znam di da postavim ovo pitanje pa cu tu,ako treba negdje drugdje neka se slobodno prebaci.naime na televiziji u sobi imam dvb t 114 vivax prijemnik ali u zadnjih par dana mi na 4 nasa glavna programa puca slika i ne znam u cemu je problem,slika je negledljiva makar teletekst radi normalno, dok mi je na drugim kanalima signal odlican...probao sam ponovo skenirat programe,opet ista stvar

rambox pet 8.4.2011 19:13

Kolko ja znam na HTV su nekaj žlaburili i cvrkutali, da budu od 1.1 2011 prešli na 16-9 format emitiranja ali normalno ništa od toga kak sam i ocekival kaj drugo. Ništa me od njih vise ne cudi, budalaštine jedna do druge nek samo ostanu na 4-3 ionak se nema kaj gledat zapravo.{#}{#}

 

Sportska Televizija koja je pocela nedavno emitirat, ovisno o njegovom originalnom formatu pusta sadržaj ili 16-9 ili 4-3 ak je tak snimljen normalno. Vijesti i slicno sve kaj se emitira iz studija ide u 16-9 formatu, slicno radi i Kapital Network oni povremeno pustaju dosta sadrzaja u 16-9 kolko sam primjetil. Tak nekaj je trebal HTV radit odavno, cim su poceli emitirat Digitalno a ne ovak oni guraju sve u 4-3 i boli njih đon za korisnike nek ih grom ošine što prije.{#}{#}

 

http://slike.hr/slike/sptv_938eb.jpg.html

 

http://slike.hr/slike/kapitalnetwork_97c6d.jpg.html

frenky05 ned 22.5.2011 16:41

Hej ljudi,trebam pomoc. prvo da kazem da se bas ne kuzim u nista vezano za digitalnu televiziju ali evo sto se desilo (nadam se da cete skuzit moj informaticki nepismeni tekst) :)

 

u zgradi na jarunu sa zajednickom antenom na tvu samsung lcd (u kojeg nije ustekan nikakav uredjaj za hvatanje signala, pa pretpostavljam da ima ugradjeno nesto) stisnem ja automatsko trazenje kanala da dobijem sportsku,cmc i zvuk na domi. i dobijem ja cmc,domu,sptv,z1,jabuku,net,hrt3,hrt4,rtl2 ALI izgubim hrt1,hrt2,rtl i novi. krenem opet trazit, nece i neke. surfajuci vidim da mi tv po novome ne hvata mux a. sta da radim? na stranici oiva pise da je to uobicajen problem i da se treba kontaktirat covjeka koji je nadlezan za zajednicke antenske sustave u zgradama ili uzet sobnu.

 

mene sad zanima, ak ja pristekam sobnu na tv, jel ce ona hvatat te mux a kanale. ako je odgovor da, jel hvatam kanale tako da mrdam antenu dok se kanali ne uhvate?

 

i da, kad stisnem rucno da trazi kanal 25, ne nadje nista na njemu, a cudno je jer je prije hvatao te programe.

 

hvala

Frenzy sri 6.7.2011 23:58

Sa sobnom antenom (odvojen dio sa pojačalom, dakle samo ona "rešetka" spojena na kabel pa u telku) na drugom katu hvatam sve naše i slovenske programe. Posudi od nekog najobičniju antenu i nađi joj pozicuju u sobi na kojoj ti ima najbolji signal. Ja imam resiver pa na njemu mogu pratiti nivo jačine i kvalitete signala pritiskom 2x na tipku info (kod tebe je možda druga tipka). Kod mene nije bitno na kojoj je visini, već kamo je okrenuta. Pomiči je oko njene osi dok ne dobiješ najblji signal. Pazi još na jednu stvar, a to je na wireless od neta jer ti može doć do titranja slike prilikom surfanja ako je antena blizu routera ili laptopa. Ja onda nevidim slovence.

kiletina sub 3.12.2011 21:21

Imam doma spojena 2 televizora na jednu antenu na krovu. Sony ima u sebi digitalni prijemnik, a quadro u sobi ima externi prijemnik i on lovi net, jabuku itd, ali ne lovi hrt 1 i 2, rtl, i Nova TV...jel zna tko di je problem? hvala unaprijed.

Diplomirani pješak sri 7.12.2011 18:29

Ovak, imam pitanje, hoće li Hrvatska preći na MPG4 format digitalnog signala? To meni nebi odgovaralo jer imam sve mpg2 prijemnike i namjeravam kupiti prijenosni mpg 2 Dvbt/dvd/usb prijamnik/player. Hoće li se to dogoditi u sljedećih 5 godina ?

crozoki sri 7.12.2011 18:30
Diplomirani pješak kaže...

Ovak, imam pitanje, hoće li Hrvatska preći na MPG4 format digitalnog signala? To meni nebi odgovaralo jer imam sve mpg2 prijemnike i namjeravam kupiti prijenosni mpg 2 Dvbt/dvd/usb prijamnik/player. Hoće li se to dogoditi u sljedećih 5 godina ?

ako Bog da hoće

mbaksa pon 30.7.2012 15:50
Ag008 kaže...

Našao prastari televizor koji ima jedino ovakav ulazni priključak.

Postoji li uopće prijamnik koji bi na ovaj način radio?

Ne znam za ni jedan prijemnik koji bi davao TV sliku s digitalne televizije preko RF konektora. Ako imaš neki videorekorder s video-ulazima (kompozitni, S-Video, SCART), onda bi videorekorder mogao spojiti u televizor, a u videorekorder spojiti DVB-T prijemnik. Ako ne, zaboravi na taj televizor. Ionako vjerojatno od njega više štete nego koristi (televizor koji je zdurao toliko godina obično ima sliku kojoj fali svjetline, a može biti i mutna - znači, loše za oči).

Hexfire sub 16.2.2013 01:32
Bubabug kaže...

http://www.ebay.com/itm/New-5-dBi-Digital-DVB-T-TV-Freeview-HDTV-Antenna-Aerial-/121050567932?pt=US_Antennas_Dishes&hash=item1c2f2d14fc

 

Dal bi ovo moglo poslužit svrsi? , znam da je to najvjerovatnije ko da sam zabil u DVB-t receaver komad drota al  reko možda netko koristi ovako nešto pa kakva iskustva imate ? 

Koristim ja takvu malu antenu na laptopu, dobio sam uz Genius usb tv tuner. Meni u Zagorju lovi HTV 1 i 2, RTL i NOVU. Ništa posebno, ali služi svrsi.

Bubabug sub 16.2.2013 01:39
Hexfire kaže...
Bubabug kaže...

http://www.ebay.com/itm/New-5-dBi-Digital-DVB-T-TV-Freeview-HDTV-Antenna-Aerial-/121050567932?pt=US_Antennas_Dishes&hash=item1c2f2d14fc

 

Dal bi ovo moglo poslužit svrsi? , znam da je to najvjerovatnije ko da sam zabil u DVB-t receaver komad drota al  reko možda netko koristi ovako nešto pa kakva iskustva imate ? 

Koristim ja takvu malu antenu na laptopu, dobio sam uz Genius usb tv tuner. Meni u Zagorju lovi HTV 1 i 2, RTL i NOVU. Ništa posebno, ali služi svrsi.

Pa dobro , valjda nece bit smetnji previše .

Trenutno imam onu staru "analognu"  s CRT televizora antenu  , još mora bit u struju ukopcana , zauzima puno prostora i ružno za vidit .  

A niš narucil budem ovu jer nije skupa ,a valjda ce bit ok .

syxe sub 16.2.2013 12:39
Bubabug kaže...
Hexfire kaže...
Bubabug kaže...

http://www.ebay.com/itm/New-5-dBi-Digital-DVB-T-TV-Freeview-HDTV-Antenna-Aerial-/121050567932?pt=US_Antennas_Dishes&hash=item1c2f2d14fc

 

Dal bi ovo moglo poslužit svrsi? , znam da je to najvjerovatnije ko da sam zabil u DVB-t receaver komad drota al  reko možda netko koristi ovako nešto pa kakva iskustva imate ? 

Koristim ja takvu malu antenu na laptopu, dobio sam uz Genius usb tv tuner. Meni u Zagorju lovi HTV 1 i 2, RTL i NOVU. Ništa posebno, ali služi svrsi.

Pa dobro , valjda nece bit smetnji previše .

Trenutno imam onu staru "analognu"  s CRT televizora antenu  , još mora bit u struju ukopcana , zauzima puno prostora i ružno za vidit .  

A niš narucil budem ovu jer nije skupa ,a valjda ce bit ok .

Ak već mora bit tak mala onda bolje ova....

http://www.ebay.com/itm/DVB-T-30-dBi-Booster-MCX-Antenna-Magnetic-Base-For-TV-HDTV-/170884644219?pt=UK_ConElec_TVAerials_RL&hash=item27c984bd7b

Tehno-Istraživač ned 23.3.2014 06:34

Prelazak na digitalnu televiziju je,sasvim normalno,izvrstan potez jer se time dobiva originalna kvaliteta slike i zvuka pod uvjetom da se TV-kanali gledaju na LCD televizoru ili na računalu;ako gledate na CRT televizoru,slika može biti dobra,ali nikako ne može biti izvrsna kao na LCD TV-u zbog nekoliko razloga,a jedan najvažniji od njih je taj što CRT TV-i imaju jako nisku rezoluciju od 720×576 piksela,dok je kod LCD televizora ta rezolucija dignuta na 1920×1080 piksela,a zbog vrhunskih tehnologija poboljšavanja slike kao i zbog mnogo veće kvalitete samog LCD uređaja u odnosu na CRT,razlika u kvaliteti između ove dvije tehnologije je nevjerojatna.CRT ekrani imaju i puno drugih mana,a jedna od njih je ta što fosforni premaz odgovoran za prikaz slike na CRT ekranima blijedi s godinama,tako da ako imate CRT TV star po 20 i više godina,slika će na njemu biti vrlo mutna kao i vrlo lošeg kontrasta,tako da se ne isplati uopće koristiti takve televizore,jer osim tih mana imaju i brojne druge mane kao što su nedostaci hrpe funkcija u usporedbi s današnjim televizorima,zatim izuzetno velika težina samog uređaja što uvelike otežava njegovu prenosivost,a tu je i ogromna potrošnja struje što je također jedan veliki minus za CRT-ove,a ne treba smetnuti s uma ni radijaciju koju takvi televizori emitiraju.Postoji još jedan vrlo glup problem u vezi CRT TV-a,a to je da ne prikazuju cijelu sliku,dakle 3 cm od ruba televizora je izrezano,dakle,iza rubova vašeg CRT TV-a postoji još slike koju ne možete vidjeti,a to su proizvođači učinili kako bi na taj način izrezali one filmove koji imaju velike crne rubove,tako da se ti rubovi na televizoru ne bi primjetili i kako bi slika izgledala potpuna i originalna,dakle da ti crni rubovi ne smetaju gledateljima.Većini to ne bi smetalo,pa ni meni,zato nema potrebe da se slika izrezuje,jer tako ne možemo vidjeti cijelu sliku,a to je jedan od najvećih razloga smanjenja zadovoljstva kod gledatelja koji prate TV-program na takvim televizorima.Važno je napomenuti da nijedan CRT televizor nije pošteđen ove mane kao i svih ostalih gore navedenih mana.Ono što me najviše smeta je činjenica da se u Hrvatskoj emitira samo signal sa standardnom rezolucijom,dakle nema nijednog Full HD kanala.Jednom je HRT pustio u probni rad svoj Full HD kanal pod nazivom HRT HD,ali ga je kasnije prekinuo i od tada ne postoji nijedan drugi hrvatski kanal koji se emitira u Full HD rezoluciji.Ja smatram da je to prilično neodgovorno od hrvatskih TV-kuća,jer je njihova dužnost da to omoguće,budući da većina hrvatskog stanovništva posjeduje Full HD televizore.Ako se u Hrvatskoj nikada ne počne emitirati nikakav Full HD signal,to bi značilo da su svi oni koji su kupili Full HD televizore zapravo prevareni,jer su kupili televizore s tom visokom Full HD rezolucijom na kojima nikada neće vidjeti niti jedan hrvatski kanal koji se emitira u Full HD-u,dakle,bacili su novac na Full HD rezoluciju koju nikada neće moći vidjeti.Budući da je situacija takva,nisu ni smjeli kupovati Full HD TV-uređaje,već su trebali nastaviti s korištenjem svojih starih CRT TV-a i tako bi izbjegli taj ogromni trošak novca kada im je već nedostupno uživanje u Full HD slici.Naravno,većina korisnika za to nije kriva,jer nisu znali da Hrvatska nikada neće pustiti u rad Full HD kanale.Danas je tehnologija toliko razvijena da su troškovi snimanja i emitiranja u Full HD rezoluciji toliko niski tako da stvarno nema nikakvog razloga da Hrvatska i dalje odugovlači početak emitiranja Full HD kanala.Tehnologija pojeftinjuje i zahvaljujući upravo toj činjenici,uskoro će nam biti dostupna i Ultra HD (4K) rezolucija i iskreno se nadam da jednog dana kada tehnologija snimanja i emitiranja Ultra HD rezolucije pojeftini,da hrvatske TV-kuće neće odugovlačiti s početkom emitiranja Ultra HD kanala kao što sada odugovlače s Full HD kanalima.

Hardwhelper!!! pon 24.3.2014 02:19
Tehno-Istraživač kaže...

Prelazak na digitalnu televiziju je,sasvim normalno,izvrstan potez jer se time dobiva originalna kvaliteta slike i zvuka pod uvjetom da se TV-kanali gledaju na LCD televizoru ili na računalu...

Prije svega cijenim tvoj trud, uloženo vrijeme... ALI termin "digitalna televizija" osim samog digitalnog načina prijenosa signala iza zajedničkog naziva "televizija "nove generacije" za sobom povlaći mnoštvo popratnih servisa, sadržaja..., svakako da je ovdje bitna nativana rezolucija LCD matrice, po meni je znatno bitnije kojom dinamikom proizvođaći implementiraju mogućnosti tehnologije u svoja "smart-TV" riješenja. Nije potrebno posebno naglašavati da "digitalnu-TV" putem DVB-S ili IPTV riješenja moguće pratiti unazad više od 10-tak godina, isto tako mnogi CRT-monitori podržavali su WQXGA rezolucije..., svakako tehnologija i kvaliteta idu naprijed ali kvalitetan 100Hz CRT i dan danas kvalitetom prikaza zasjenit će poneke LCD-ove na policama trgovina, kako si i sam napisao i danas  tuzemne DVB-T kanale pratimo u SD rezoluciji tako da potonjem kvalitetnom CRT-u  ide u prilog i vjernost prikaza u nativnoj rezoluciji u odnosu na loše algoritme  upscaling-a kod nekih modela LCD-a!