SSH sri 27.2.2019 11:05

Bio sam na servisu auta, Hyundai ix35 2.0 CRDi 4WD 100KW, i rekli su mi da je otišao prekidač kvačila.

Može nekakvo objašnjenje što je to? Čemu to služi i da li je potrebno hitno zamijeniti?

U servisu nisu baš bili pričljivi, i naravno po njima treba sve novo odmah.

Lp

SSH sri 27.2.2019 11:56
Gravityri kaže...
A moze sluziti isto i za tempomat ako ga imas

 Da ima, to sam i mislio pošto tempomat ne radi. Lampica za tempomat se upali ali kad pustim gas brzina počne padati.

SSH sri 27.2.2019 13:09
Gravityri kaže...
A kolika je cijena istoga? Meni za skodu traze 100e

 Mislim da su rekli 250 kuna. zvao sam tokić, oni nemaju taj dio premda je prodavač zvučao kao da nema pojma o čem pričam.

mcf sri 27.2.2019 13:20

"Može nekakvo objašnjenje što je to? Čemu to služi i da li je potrebno hitno zamijeniti?

U servisu nisu baš bili pričljivi, i naravno po njima treba sve novo odmah."

Pa dobro, ako je cijena 250kn, mozes dati zamjeniti bez previse filozofiranja :)

SSH sri 27.2.2019 13:52
mcf kaže...
"Može nekakvo objašnjenje što je to? Čemu to služi i da li je potrebno hitno zamijeniti?

U servisu nisu baš bili pričljivi, i naravno po njima treba sve novo odmah."

Pa dobro, ako je cijena 250kn, mozes dati zamjeniti bez previse filozofiranja :)

Nije neka lova ali više radi povjerenja u servisera.

Priča ide ovako:


Došao sam kod njih na servis (ovlašteni servis za Hyundai (Lončar)) jer mi je kvačilo propadalo i teško je bilo mijenjati brzine - istraživanjem i dijagnostikom kod drugog servisera došli smo do zaključka da je problem u glavnom cilindru kvačila na papučici.


Kažem ja njima, jer znam kakvi su to lihvari, napravite SAMO dijagnostiku i zovite me kad bude gotovo (da potvrdim gore navedene sumnje).


Nakon sat vremena me zovu, auto vam je gotov, zamijenili smo vam žarulje, promijenili ulje za kvačilo, prozračili kvačilo, to vam je 360 kuna , e i da....ne radi vam prekidač kvačila, to trebate mijenjati što prije.


Rekao što nije otišao cilindar na kvačilu? Ne, to smo mijenjali prošli put!?!???!?!?!?!? (prošli vlasnik je servisirao kod njih)


Rekao super, riješili su mi kvar za manje nego što sam mislio.............................tjedan dana poslije....................isto sranje, propada ko' Grčka!!


Kraj priče.


Kupio sam taj cilindar i vozim auto u petak kod drugog na servis da mi to zamjeni, pa rekao da usput zamijenim i taj prekidač kad saznam čemu služi i gdje ga nabaviti 

tomislavivic sri 27.2.2019 14:12

Ja iskreno sam imao isto problema sa dijagnostikom u servisima ovlaštenim ali to može biti jednostavno da drukčije zovu dio(bar ja  tako mislim) jer ja sam na 2 mjesta išao i rekli su mi da su jedno kape amortizera a drugo amortizer baš da je otišao, bilo kako bilo ti ne moraš reći koji dio hoćeš popraviti već samo opisati problem te samim popravkom dobivaš određenu garanciju da će problem na radnom nalogu biti uklonjen bar je tako u Citroenu. Obavezno nemoj potpisati prazan radni nalog nego opis kvara ili ponudu nakon dijagnostike određenog kvara.

MrBlc sri 27.2.2019 20:14

Ako je promjena ulja i odzračivanje riješilo problem, moguće je da je glavni cilindar, moguće je i da je cilindar na getribi. Treba vidjeti da li gubi ulje ili se nešto drugo događa, ali kad propada baš zbog samog cilindra, u pravilu ne pomaže odzračivanje. Ako su stvarno mijenjali glavni cilindar, moguće da je problem u ovom drugom, na getribi. Ako negdje ulje curi, to bi se vidjeli, a i nedostajalo bi ga.

 

Što se tiče samog prekidača, moguće da je neispravan, ali moguće je i da ga elektronika vidi kao neispravnog jer se papučica ne vrati do kraja, pa elektronika vidi da je kvačilo stalno stisnuto. Možeš pokušati da li će tempomat raditi dok papučicu nogom podižeš prema gore, iako neki sustavi gase tempomat sve dok se greška ne resetira putem računala, pa je onda pitanje da li će upaliti.

 

S druge strane, ako su odspajali prekidač prilikom promjene cilindra, a nisu resetirali kodove greški, računalo je moglo zapamtiti grešku, pogotovo ako je netko dao kontakt dok je prekidač odspojen.

SSH čet 7.3.2019 11:24

Nakon zamjene glavnog cilindra na kvačilu (na papučici) i odzračivanja sve je dobro radilo neko vrijeme. Nakon 6 dana opet počelo zezati 

 

Krećem u daljnje pohode, zamjena cilindra na getribi? Vidio sam da su nešto jeftiniji od gore navedenog glavnog cilindra, jeli zamjena kompliciranija? Zna neko okvirno koliko vremenski treba za to?

 

INFO za one s istim problemom:

 

 - Problem

  - papučica kvačila propada (počne hvatati nakon 2/3 pređenog puta prilikom stiskanja)

  - teško ubaciti u brzinu (1 i R najteže, ostale lakše)

  - nakon par pumpanja kvačila uredno se prebaci u brzinu

  - pretpostavljeno da je problem u glavnom cilindru


 - Materijal i posao

  - glavni cilindar na kvačilu: između 400 - 500 kn

  - mehaničar mi je naplatio 2 i pol sata rada: cca 270 kn

  - ulje, mislim da je dosta pola litre ali su mi naplatili litru: 80 kn

Sumnjao sam da je otišao taj glavni cilindar jer mi je mehaničar pokazao sliku na mobitelu gdje se vidi da "curi" ulje (upitno da li je to slika mog cilindra ili neka memorirana za easy money), svejedno sam rekao da mi ostave taj stari cilindar....ispada da je ispravan pošto novi nije riješio problem????

SSH čet 25.4.2019 19:55

UPDATE:

Problem je na posljetku bio u hidrauličnom potisnom ležaju aka druk lager.

 

Popravak me koštao 1000 kn ruke, 400 kn potisni ležaj (VALEO), 225 kn ulje za getribu.

 

Ujedno sam zamijenio set kvačila (korpa, lamela) LUK 1000 kn i dvomaseni zamašnjak SACHS 3800 kn.

 

Dvomaseni je imao malo lufta ali mehaničar je rekao da se moglo još voziti s njim kao i sa starim setom kvačila.

 

Prekidač kvačila još nisam mijenjao.

SSH pon 30.3.2020 18:08

Update 2:

Updejtam ako se nađe netko s istim problemima

 

Problem:

- DBC (Downhill Brake Control) svijetli crveno non stop

- Tempomat ne radi

- Indikator promijene brzine ne radi

 

Dijagnostika:

- Prekidač kvačila pokvaren

 

Postoje dva prekidača: Prekidači

 

Mogu se naručiti preko ove stranice, jeftini su, brza dostava + pregled svih dijelova po broju šasije: Sparekorea

U mom slučaju otišao je "A" prekidač.

 

Nakon samostalne zamijene sve je proradilo prilikom paljenja auta.