Automobili

Pomoć pri kupnji auta,svaki savjet dobro došao

eplati.com čet 21.6.2012 16:41

Eto,pošto sam kako bi mi rekli noob u tom području,trebam savjet.

Imam na raspolaganju 5-6 k eura . Auto je meni najvaznije da je mali potrošać. Može kombinacija benzin + plin . Pa sta preporucujete?

Electricman :) čet 21.6.2012 16:48

Ja imam vw passat 96 godište,2 vlasnik,mogu prijeći do milijun kilometara iako ne vjeruju,s 1. vl. je išao mjesečno 2 put do berlina i nazad,nikad ozbiljnijeg problema,stari vozi palete blokova u njemu i jos radi

The Man čet 21.6.2012 17:17

Ja bi najradije na tvom mjestu uzeo 1.4 16V. Taj je motor kao stvoren za Fabiu, ali problem je u tom sto skoro 90% polovnih Fabia ima onaj osnovni 1.2 motor, a to ne zelis vjeruj mi, jer se s njim Fabia vuce k'o mrtva kobila. Ako i nadjes 1.4 16V povedi nekoga tko se kuzi da ga pregleda, pogotovo ako je vlasnik netko mladji, jer ga je vjerojatno maksimalno zlostavljao.

eplati.com čet 21.6.2012 18:52

Ok,prvo sam primjetio da nema nikakve registracije tako da tu jos ne gine 400-450 eu extra,pa sam trazio dalje fabie,naisao sam na nesto ovog tipa Fabia 1.9 SDI

 

Pa sada,posto je 1.4 16V benzinac,dali je razlika u potrosnji slicna,veca? Dali je bolje ciljati na 1.9 SDI ili benzinac ( htjeo sam TDI ali onda citam da je motor puno skuplji za odrzavati i da ima na puno veci rizik kvara nego SDI )

Bladepu čet 21.6.2012 19:10

Evo da i ja napišem moje iskustvo. Ja osobno mislim da SDI motor uopće nije toliko loš koliko ga po forumima ljudi pljuju i ismijavaju. Šta je je, to je motor skromnijih performansi. Nije jurilica. Ali zato motor je dokazano izuzetno pouzdan i jako jako malo troši. Rezervni dijelovi i održavanje su isto vrlo povoljni. Ja sam u više navrata vozio VW Polo 1.9 SDI i to je uvijek bila sasvim pristojna vožnja. Po lokalnim cestama 80-90 taj motor komotno gura bez po muke. Na autocesti 4 odrasle osobe...tu će biti malo tromiji. Trebati će mu duže da uhvati nekih 130-140. Ali kad uhvati gurati će ih. Po mome veća mana tog motora je njegova povećana buka pri radu. Benzinci su znatno tiši, pogotovo modernije mašine.

Ali ipak, ja bi ti preporučio da makar uzmeš u obzir i SDI izvedbu. Osobito ako ne misliš često pretrpavati auto prtljagom i većim brojem putnika. Sporija, no sigurno pouzdana i jako štedljiva varijanta.

Ja danas imam TDCI mašinu Forda. On normalno znatno bolje ide u odnosu na SDI a potrošnja je jako slična, no eventualni popravci će na TDCI mašini biti znatno veći to je sigurno. Osobito ako turbina slučajno crkne.

overhe4t pet 22.6.2012 13:45
eplati.com kaže...

Ok,prvo sam primjetio da nema nikakve registracije tako da tu jos ne gine 400-450 eu extra,pa sam trazio dalje fabie,naisao sam na nesto ovog tipa Fabia 1.9 SDI

 

Pa sada,posto je 1.4 16V benzinac,dali je razlika u potrosnji slicna,veca? Dali je bolje ciljati na 1.9 SDI ili benzinac ( htjeo sam TDI ali onda citam da je motor puno skuplji za odrzavati i da ima na puno veci rizik kvara nego SDI )

A računaj da bi 1.4 16v trošio cca 30% više po gradu od 1.9 SDI

 

DigiMagic pon 25.6.2012 15:07

Ima li netko komentara o Škodi Citigo? Koliko sam čitao, sklapaju ih u istoj tvornici kao i VW, što bi trebalo biti dobro? Koristila bi se pretežno po gradu. (Isto sam noob koji nema pojma...)

 

eplati.com pon 25.6.2012 15:15

Praktički,ja sam se načitao i načitao,narazgovarao s ljudima koji rade po ovlaštenim servisima i moj izbor je ipak pao na Škodu Fabiu 1.9 SDI koju cu ici pogledati pocetkom 7. mjeseca kad se vlasnik vrati doma,jer stvarno sam pregledao puno auta i svega i skoda fabia je pobjedila

eplati.com pon 25.6.2012 15:18
DigiMagic kaže...

Ima li netko komentara o Škodi Citigo? Koliko sam čitao, sklapaju ih u istoj tvornici kao i VW, što bi trebalo biti dobro? Koristila bi se pretežno po gradu. (Isto sam noob koji nema pojma...)

 

Mislim da sam bio gledao na top gearu review o skodi citigo,mislim da su bile rijeci pohvale za nevedeni autic,on je raden za grad,lagan,mali potrosac bi trebao biti po principu,prakticki je bilo receno da koliko para toliko muzike,samo nedaj Boze da te netko negdje pukne,jer je receno da je straznji dio " bunker " raden od stakla

simeparanoja uto 26.6.2012 12:44

kod mene fabia 2, 1.2 12V sportstyle

Za mene super auto. Oprema je odlična, auto od nekih 70KS (jače nisam htio jer znam da mi vrag ne bi dao mira, teška noga)

prosjek potrošnje ovisi ti o tome koliko ga voziš.

Kod mene, grad normalna vožnja oko 8litara na ljetnim (7,5 na zimskim) dok kad idem u dalmaciju ljetne oko 6 zimske oko 5,6. Razlika u potrošnji zimske/ljetne je tolika jer su ljetne 16" a zimske 14"

autic je jednostavan za održavanje, redovan servis jednom godišnje oko 1000kn (u ovlaštenom servisu)

 

 

zeroname sub 7.7.2012 01:34

I ja bi  trebao pomoc oko kupnje auta! Uskoro cu dobiti vozacku pa me zanima da li se isplati kupiti nekog passata 1989-1994 dizel cijene se krecu ok 1000 do 2000 eura?

Caesar et Brutus sub 7.7.2012 01:42
zeroname kaže...

I ja bi  trebao pomoc oko kupnje auta! Uskoro cu dobiti vozacku pa me zanima da li se isplati kupiti nekog passata 1989-1994 dizel cijene se krecu ok 1000 do 2000 eura?

Ovisi u kakvom je stanju.

zeroname sub 7.7.2012 01:58
Caesar et Brutus kaže...
zeroname kaže...

I ja bi  trebao pomoc oko kupnje auta! Uskoro cu dobiti vozacku pa me zanima da li se isplati kupiti nekog passata 1989-1994 dizel cijene se krecu ok 1000 do 2000 eura?

Ovisi u kakvom je stanju.

Vecinom su u dobrom stanju sto se tice lima tj vecina ih je garažirana ali me brine velika kilometraža! U biti treba mi neki auto kojeg nije steta unišiti i koji služi za prijevoz od točke A do točke B a da je limuzina!

mate960 sub 7.7.2012 02:01
zeroname kaže...

Vecinom su u dobrom stanju sto se tice lima tj vecina ih je garažirana ali me brine velika kilometraža! U biti treba mi neki auto kojeg nije steta unišiti i koji služi za prijevoz od točke A do točke B a da je limuzina!

Pazi kod kupovine, triput provjeri da kilometraza nije vracana da ne bi bilo generalke ubrzo nakon kupnje {#}

Balvan8 sub 7.7.2012 02:05
zeroname kaže...

I ja bi  trebao pomoc oko kupnje auta! Uskoro cu dobiti vozacku pa me zanima da li se isplati kupiti nekog passata 1989-1994 dizel cijene se krecu ok 1000 do 2000 eura?

moj prvi savjet ti je da pitaš na ovome fourmu. A za te novce bi ti preporučio Fiat Punto, 1.1 ili 1.2. Zašto mora biti limuzina?

zeroname sub 7.7.2012 02:11
Balvan8 kaže...
zeroname kaže...

I ja bi  trebao pomoc oko kupnje auta! Uskoro cu dobiti vozacku pa me zanima da li se isplati kupiti nekog passata 1989-1994 dizel cijene se krecu ok 1000 do 2000 eura?

moj prvi savjet ti je da pitaš na ovome fourmu. A za te novce bi ti preporučio Fiat Punto, 1.1 ili 1.2. Zašto mora biti limuzina?

Što se tice Fiata držim se ovoga!

 

Čuvaj se rata i fiata!

Nikad od talijana vojnika niti od fiata auta!

eplati.com sub 7.7.2012 11:07
zeroname kaže...
Balvan8 kaže...
zeroname kaže...

I ja bi  trebao pomoc oko kupnje auta! Uskoro cu dobiti vozacku pa me zanima da li se isplati kupiti nekog passata 1989-1994 dizel cijene se krecu ok 1000 do 2000 eura?

moj prvi savjet ti je da pitaš na ovome fourmu. A za te novce bi ti preporučio Fiat Punto, 1.1 ili 1.2. Zašto mora biti limuzina?

Što se tice Fiata držim se ovoga!

 

Čuvaj se rata i fiata!

Nikad od talijana vojnika niti od fiata auta!

Ja sam imao do sada 3 fiata,uno punto i punto

Uno je bio jedan jako stari,punto jedan 95 benzinac obican,i sad kojeg jos uvijek imam je punto sx 96 godiste

Uno je bio fajn ali je davno bio prodan,punto 95 je imao najbolji motor ( najocuvaniji ) kojeg li sam ikada vidjeo u punticima tih godista ali je limarija bila katastrofa , bio je crvene boje i pocela se boja skidati pa je auto izgledao ko neki klaun,i da,bio je problem malo s osiguracima,bio sam trebao skoro svako malo par mjeseci mjenjati osigurace za ventove u salonu,trubu i radio. Sada imam SX-a 96 godiste u kojeg sam ulozio dosada oko 1000 kn ( desni retrovizor,iza motoric za brisac) i tako jos neke sitnice,na kojem je motor isto dobar,limarija osrednja ( zahvaljujuci prijasnjem vlasniku i ciganu,da,bas cigan koji me puknuo u ZG-u v rit i pobjegao s lica nesrece,ja poslikao sve,policija dosla,i 0 bodova od svega na kraju,j*bem ih sve u usta) , ja s sada ovim punticem napravim na 10L goriva po zagorju najmanje prosjecno 160 km a znalo je biti i 170-180 ako se ide po otvorenoj cesti ,i da,u punticima 95 godista benzinci skoro pa svi imaju problema s vodom ( znaci trosi vodu ko blesav )

A nakon sto sam otvorio ovu temu,ipak sam kupio i novi autic Škodu Fabiu 1.9 SDI 2006. godiste za ok cijenu i auto je bonboncic,preporod

St0ka sub 7.7.2012 13:14
zeroname kaže...
Balvan8 kaže...
zeroname kaže...

I ja bi  trebao pomoc oko kupnje auta! Uskoro cu dobiti vozacku pa me zanima da li se isplati kupiti nekog passata 1989-1994 dizel cijene se krecu ok 1000 do 2000 eura?

moj prvi savjet ti je da pitaš na ovome fourmu. A za te novce bi ti preporučio Fiat Punto, 1.1 ili 1.2. Zašto mora biti limuzina?

Što se tice Fiata držim se ovoga!

 

Čuvaj se rata i fiata!

Nikad od talijana vojnika niti od fiata auta!

Ne znam sto svi imate protiv FIATa...pa nisu to tolko loši auti. Da kazem i svoje iskustvo, doduse nisam vozio bas fiat al nema razlike. Vozacku imam nesto preko 3 godine, svoj prvi auto dobio ubrzo nakon sto san dobio vozacku. Prvo 2 godine vozio Lanciu, 1.8 benzina, imala kožu, digitalnu klimu, bas nikakvih problema nisam imao. Prodao ju i onda kupio Alfu...Alfa stajala i po 5 dana vani na - 15 i upalila od prve. A passat kakav je neko predlozio prije mene je bio i kod mene u dvoristu, bio manje od mjesec dana jer je dimio ko parna lokomotiva, zamjenjen upravo za Fiata Mareu sa plinarom. Marea ni jedan problem nije napravila. Tak da se i FIAT moze uzeti u obzir.

P.S. ispast ce da se fiati ne kvare ali moja iskustva su dobra.

Tallahasee sub 7.7.2012 13:21
eplati.com kaže...

Eto,pošto sam kako bi mi rekli noob u tom području,trebam savjet.

Imam na raspolaganju 5-6 k eura . Auto je meni najvaznije da je mali potrošać. Može kombinacija benzin + plin . Pa sta preporucujete?

Renault Twingo - malen, brz, stedljiv, za tu lovu mozda nadjes i sa rucnom klimom. Isti motor ide i u Clia, motori su super pouzdani i odrzavanje je za noobove. Auto je vjeruj mi toci i vozi - super pouzdan i kao sto rekoh lagan za odrzavanje. Imao i vozio i znam o cemu pricam. Da mogu sad bi ga kupio za drugi auto.

 

EDIT: jos jedna stavka vazna za uzet u obzir - nove zimske gume za Twinga cetiri komada 1400 kn, sve iznad 14 - 15 cola pa ti vidi cijene.... 16 colke komad oko 1000 kuna ;)

simeparanoja sub 7.7.2012 15:10
Tallahasee kaže...

Renault Twingo - malen, brz, stedljiv, za tu lovu mozda nadjes i sa rucnom klimom. Isti motor ide i u Clia, motori su super pouzdani i odrzavanje je za noobove. Auto je vjeruj mi toci i vozi - super pouzdan i kao sto rekoh lagan za odrzavanje. Imao i vozio i znam o cemu pricam. Da mogu sad bi ga kupio za drugi auto.

 

EDIT: jos jedna stavka vazna za uzet u obzir - nove zimske gume za Twinga cetiri komada 1400 kn, sve iznad 14 - 15 cola pa ti vidi cijene.... 16 colke komad oko 1000 kuna ;)

kako misils sve iznad 14-15 cola? na twinga idu 13" ako se ne varam

16 colke imas po cijeni i preko 1400kn (koje su kod mene) ali zato imas sloveniju pa kupis duplo jeftinije, pa su ti serijske za twinga nekih 1000kn

Tallahasee sub 7.7.2012 15:20
simeparanoja kaže...

kako misils sve iznad 14-15 cola? na twinga idu 13" ako se ne varam

16 colke imas po cijeni i preko 1400kn (koje su kod mene) ali zato imas sloveniju pa kupis duplo jeftinije, pa su ti serijske za twinga nekih 1000kn

Veci auto veci kotaci - zima poskupljuje trosak. 14-cola su za Twinga, naravo idu i 13ke pa je jos jeftinije.  I da u pravu si jos je tu Slovenija i JOS jeftinije gume. 16 colke na mom autu - 1250 kn komad :(