Automobili

Kupnja novih ljetnih guma

acmilan2 ned 7.4.2019 16:55

Kupujem si nove ljetne gume te naravno, gledam neki poznatiji brand jer kako sam uzeo novi auto zelim i dobre gume.

Dimenzije guma: 215/55 R16

Vozit cu otprilike 30 000km godisnje, od toga recimo malo vise od pola po autocesti.

 

Isto tako, trazim i nove celicne felge. Trenutno imam na autu alu felge na kojima su zimske gume, ali kupujem celicne pa da zimske prebacim na celicne, a ljetne onda na alu felge.

 

E sad, nekako najprihvatljiviju cijenu od malo manje od 4000kn (znaci 4 nove celicne felge, 4 nove ljetne gume + montaza, balansiranje i promjena ovih felgi i guma iznad napisano) sam dobio za ove gume: Hankook ventus prime 3 

Koristi li ih netko i kako je zadovoljan s njima? Imate li neke bolje preporuke? 

 

Nekako ne bih marke lassa, sava jer te mogu dobit i za cca 3400-3500, dok je Hankook jedna ozbiljna i prema recenzijama koje sam citao uspjesna firma. Pa evo, molim za pomoc. Hvala!

acmilan2 pon 8.4.2019 11:39

Jako hvaljena guma, uzeo sam si vremena i procitao, i sad odlucio da u tom rangu do 4000kn tesko da mogu neke druge gume konkurirati. Uzet cu ih pa cemo vidjeti kako ce ce meni pokazati. Hvala!

zara76 pon 8.4.2019 15:20

Citajuci recenzije, kupio sam ih prije tjedan dana u toj dimenziji (cca 430kn komad), te montirao na Ford Focus-a Tdci-a.

Dvoumio sam se izmedju Fulde sportcontrol 2, Save intense UHP 2 i njih. Prvi dojmovi su da nisam pogrijesio...vrijeme ce pokazati

Memphis čet 11.4.2019 12:44
acmilan2 kaže...

Kupujem si nove ljetne gume te naravno, gledam neki poznatiji brand jer kako sam uzeo novi auto zelim i dobre gume.

Dimenzije guma: 215/55 R16

Vozit cu otprilike 30 000km godisnje, od toga recimo malo vise od pola po autocesti.

 

Isto tako, trazim i nove celicne felge. Trenutno imam na autu alu felge na kojima su zimske gume, ali kupujem celicne pa da zimske prebacim na celicne, a ljetne onda na alu felge.

 

E sad, nekako najprihvatljiviju cijenu od malo manje od 4000kn (znaci 4 nove celicne felge, 4 nove ljetne gume + montaza, balansiranje i promjena ovih felgi i guma iznad napisano) sam dobio za ove gume: Hankook ventus prime 3 

Koristi li ih netko i kako je zadovoljan s njima? Imate li neke bolje preporuke? 

 

Nekako ne bih marke lassa, sava jer te mogu dobit i za cca 3400-3500, dok je Hankook jedna ozbiljna i prema recenzijama koje sam citao uspjesna firma. Pa evo, molim za pomoc. Hvala!

 To ti je sve smeće ... drže se renomiranih premium marki ... Michelin, Continetal, GY, Pirelli i sl.

pasko čet 11.4.2019 14:05

Pored fulde ti kupis hankook
Ja. Imam Fuldz Sportcontrol 2
Vrhunska guma i po suhom i po mokrom jako tiha
Jedina mana je nesto veca potrosnja
Ali velika preporuka
Imam je na Cmax 1.5 tdci 120ks titanium 215/50 - 17

Memphis čet 11.4.2019 14:32
pasko kaže...
Pored fulde ti kupis hankook
Ja. Imam Fuldz Sportcontrol 2
Vrhunska guma i po suhom i po mokrom jako tiha
Jedina mana je nesto veca potrosnja
Ali velika preporuka
Imam je na Cmax 1.5 tdci 120ks titanium 215/50 - 17

 Il si se zlago ili nemaš pojma .... 

 

Sve i jedna budget guma je loša na mokrom (izuzev Uniroyal) ... pogotovo Fulda ... zato košta kolko košta 

acmilan2 čet 11.4.2019 15:05

Sve to stoji, zato sam i otvorio raspravu. Cijena odtalih guma je visa za minimalno 500kn (znaci sveukupno 4500kn i vise), a od zvucnijih imena, jedino hankook je ispod 4000 sve skupa.

Zato i pitam za neke preporuke, no ovdje vrijedi ona: 100 ljudi 100 cudi, nekome je i smece marka dobra guma, a nekome je i michelin ili Continental bio los...

toxic čet 11.4.2019 16:13
acmilan2 kaže...

Sve to stoji, zato sam i otvorio raspravu. Cijena odtalih guma je visa za minimalno 500kn (znaci sveukupno 4500kn i vise), a od zvucnijih imena, jedino hankook je ispod 4000 sve skupa.

Zato i pitam za neke preporuke, no ovdje vrijedi ona: 100 ljudi 100 cudi, nekome je i smece marka dobra guma, a nekome je i michelin ili Continental bio los...

 Vredestein ili Nokian, nisu skupe, pogledaj a super gume.

gocc01 čet 11.4.2019 17:18

Ja ne kužim o kakvim cijenama ti pričaš.

 

Ako sam pretprošle godine za cca 6000kn nabavio 215/45/17 Conti premium contact 6 i 17" nove alu felge sa maticama(il sarafima jbg ne sjecam se) pa valjda se daju nabavit čelične 16 i kvalitetne gume za 4000. Sa poslom.

acmilan2 čet 11.4.2019 18:54

Nije mi po komadu dana cijena.

 

Znaci racunamo: 4 nove celicne felge 16", 4 nove ljetne gume i posao zamjene zimskih guma sa alu felgi na celicne, posao stavljanja ljetnih guma na alu felge, onda balansiranje i te pizdarije. To sve skupa za 3940kn. To je za moj passat dimenzije 215/55/16, ovo je stvarno jedina ponuda ispod 4000kn koju sam dobio za sve gore nabrojeno. 

robogo čet 11.4.2019 21:13
acmilan2 kaže...

Nije mi po komadu dana cijena.

 

Znaci racunamo: 4 nove celicne felge 16", 4 nove ljetne gume i posao zamjene zimskih guma sa alu felgi na celicne, posao stavljanja ljetnih guma na alu felge, onda balansiranje i te pizdarije. To sve skupa za 3940kn. To je za moj passat dimenzije 215/55/16, ovo je stvarno jedina ponuda ispod 4000kn koju sam dobio za sve gore nabrojeno. 

To ti je dosta dobra cifra i dobar posao. Samo pogledaj koji je DOT na gumama i na konju si. 

 

Mene, npr., samo četiri gume izađu 4800...

Anđeo bez falinge pet 12.4.2019 06:45
gocc01 kaže...

Ja ne kužim o kakvim cijenama ti pričaš.

 

Ako sam pretprošle godine za cca 6000kn nabavio 215/45/17 Conti premium contact 6 i 17" nove alu felge sa maticama(il sarafima jbg ne sjecam se) pa valjda se daju nabavit čelične 16 i kvalitetne gume za 4000. Sa poslom.

 nema ti velike razlike između cijene 16 i 17 kvalitetnih felgi i guma.

jedino ako kupi 16 colne gume za 320 kn komad i nađe alloy (teža je od čelične a prodaju je pod alu)) a ne alu felge za 500 kn komad.

 

već ako puca na gumu preko 500kn i alu felgu od 800 kn pada mu računica.

 

al` za ovo boldano...  

 

acmilan2 pet 12.4.2019 10:25
robogo kaže...
acmilan2 kaže...

Nije mi po komadu dana cijena.

 

Znaci racunamo: 4 nove celicne felge 16", 4 nove ljetne gume i posao zamjene zimskih guma sa alu felgi na celicne, posao stavljanja ljetnih guma na alu felge, onda balansiranje i te pizdarije. To sve skupa za 3940kn. To je za moj passat dimenzije 215/55/16, ovo je stvarno jedina ponuda ispod 4000kn koju sam dobio za sve gore nabrojeno. 

To ti je dosta dobra cifra i dobar posao. Samo pogledaj koji je DOT na gumama i na konju si. 

 

Mene, npr., samo četiri gume izađu 4800...

 Pa meni se isto tako cini. Realno, da gledam cijene po internetu, nema komada te gume takve velicine ispod 600kn * 4 = 2400kn, celicne felge da su komad po 400kn nove, 400 * 4 = 1600kn i tu je cifra popunjena od 4000kn. A gdje je jos sav ovaj posao mijenjanja, zamjene guma i narudžba istih? Smatram da nije lose mozda bi se moglo bolje, ali rijetko gdje. Bar za ovaj budzet. Hvala vam svima svakako!

ante5656 uto 23.4.2019 21:52

Continental Premium Contact 6 , ne bi se trebao previše misliti oko guma,
Ove gume vožene u 195/65/15 , 205/55/16 i 225/45/17 dimenzijama i fenomenalne su, na kiši i na suhome ...Što je je brže se troše nego konkurencija ,ali prava guma koja dobro drži se i troši ....
i sam neke stvari možeš povezat .. mekša guma , boje prijanjanje ,veče trošenje ... 

Anđeo bez falinge sri 24.4.2019 11:04

imam Bridgestone Turanza T001 205/55 R16

na vozilu su od lipnja 2012 ali su prešle samo 20 tisoć km.

 

vrijedi li i za tu manju kulometražu pravilo da se gume mijenjaju svakih šest godina aili ih smijem koristiti i dalje...

nove sam kupio, nisu kupljene od nekog drugog pa da je fake kilometraža..

Anđeo bez falinge sri 24.4.2019 11:24
ante5656 kaže...

Continental Premium Contact 6 , ne bi se trebao previše misliti oko guma,
Ove gume vožene u 195/65/15 , 205/55/16 i 225/45/17 dimenzijama i fenomenalne su, na kiši i na suhome ...Što je je brže se troše nego konkurencija ,ali prava guma koja dobro drži se i troši ....
i sam neke stvari možeš povezat .. mekša guma , boje prijanjanje ,veče trošenje ... 

 Falken---- potrošnja C, prijanjanje A, buka 68 dB ali su jeftinije od tih Continental 130kn po komadu

 

dakle, još bolje su što se tiče buke, ostalo sve isto...

 

FALKEN

 

 

 

CONTINENTAL

 

 

Anđeo bez falinge sri 24.4.2019 11:28
Paolo Maldini kaže...

Ja bi to mijenjao. Guma glavu čuva, kako god okreneš. Kako to da radiš tek 3000km godišnje?

 puno bicikliram i šećem zadnjih godina nakon op stenoze na kralježnici.

 

samo po kiši i zimi kad je snijeg idem vozilom na posao (4 km gore-dolje) a vikendom u kupovinu.... dva puta oduzeta vozačka na po 6 mj zbog prevelike brzine... 

 

EDIT;

 

što se tiče osnovnog pitanja ima na webu različitih mišljenja.

vulkanizeri i prodavači bi mijenjali gumu, neki opet kažu, nema potrebe..ne znam ni sam... 

mystik sri 24.4.2019 12:07

Ak ti nije problem novčano, mjenjaj. I sam kažeš da se najviše voziš autom po kiši, odnosno kad ne možeš biciklom.

Upravo će stara guma u takvim uvjetima biti puno lošija.

Dodatna napomena, ovi rejtinzi A,C,F, zaboravi to. Možeš ih koristiti možda samo za gume unutar istog proizvođača. Ako baš hoćeš nekakvu usporedbu buke onda je usporedni test nešto najbliže što možeš dobiti kvalitetnoj informaciji. 

ante5656 pet 26.4.2019 20:55
Anđeo bez falinge kaže...
ante5656 kaže...

Continental Premium Contact 6 , ne bi se trebao previše misliti oko guma,
Ove gume vožene u 195/65/15 , 205/55/16 i 225/45/17 dimenzijama i fenomenalne su, na kiši i na suhome ...Što je je brže se troše nego konkurencija ,ali prava guma koja dobro drži se i troši ....
i sam neke stvari možeš povezat .. mekša guma , boje prijanjanje ,veče trošenje ... 

 Falken---- potrošnja C, prijanjanje A, buka 68 dB ali su jeftinije od tih Continental 130kn po komadu

 

dakle, još bolje su što se tiče buke, ostalo sve isto...

 

FALKEN

 

 

 

CONTINENTAL

 

 

 Zanemari te a b c i bučnost....
Uspoređuješ dvije gume koji ni blizu nisu iste ..a uostalom da ih nove testiraš u istim uvjetima vjerojatno bi bile jako blizu ...a sto nakon odvozenih 10 , 20, 30 tisuca km .... kakva bi onda bila usporedba ....
Ovi testovi ne pokazuju kvalitetu gume , jer svaka guma koja je nova je dobra .... 

Anđeo bez falinge pon 29.4.2019 10:04
ante5656 kaže...

 

 Zanemari te a b c i bučnost....
Uspoređuješ dvije gume koji ni blizu nisu iste ..a uostalom da ih nove testiraš u istim uvjetima vjerojatno bi bile jako blizu ...a sto nakon odvozenih 10 , 20, 30 tisuca km .... kakva bi onda bila usporedba ....
Ovi testovi ne pokazuju kvalitetu gume , jer svaka guma koja je nova je dobra .... 

 razmišljao sam o gumama kao o mobitelima.

zar je stvarno svaka guma Michelin, Continental premium klase bolja od jeftinije premium gume odn. guma manje poznatih proizvođača ?

mislim da i tu ima prostora za razgovor... 

 

razmišljam, kad već prelazim malo kilometara po godini ne isplati mi se za gumu dati 550kn ako ju mogu kupiti po 450 kn..

ne mislim na gumu od 300 kn

 

 

crocro23 pon 29.4.2019 10:54
Anđeo bez falinge kaže...
ante5656 kaže...

 

 Zanemari te a b c i bučnost....
Uspoređuješ dvije gume koji ni blizu nisu iste ..a uostalom da ih nove testiraš u istim uvjetima vjerojatno bi bile jako blizu ...a sto nakon odvozenih 10 , 20, 30 tisuca km .... kakva bi onda bila usporedba ....
Ovi testovi ne pokazuju kvalitetu gume , jer svaka guma koja je nova je dobra .... 

 razmišljao sam o gumama kao o mobitelima.

zar je stvarno svaka guma Michelin, Continental premium klase bolja od jeftinije premium gume odn. guma manje poznatih proizvođača ?

mislim da i tu ima prostora za razgovor... 

 

razmišljam, kad već prelazim malo kilometara po godini ne isplati mi se za gumu dati 550kn ako ju mogu kupiti po 450 kn..

ne mislim na gumu od 300 kn

 

 

 Slažem se sa tobom, ali ne znam što je tebi "malo km", ja smatram da je mojih 19 000 km godišnje pod "dosta" dobar razlog za kupnju bolje gume od neke Sava gume. Mislim da će mi Michelin, Goodyear ili Pirelli biti sigurno dugotrajnije. Tako da ako netko radi tipa 25 000 km godišnje ili više niti ne smije kupiti nešto što nije premium. Osim potrošnje i dugotrajnosti tu je i sigurnost na prvom mjestu, a ako promjeniš 2 jeftinije dok bi imao jednu premium dođe ti na isto.

Anđeo bez falinge pon 29.4.2019 11:14
crocro23 kaže...

 

 

 Slažem se sa tobom, ali ne znam što je tebi "malo km", ja smatram da je mojih 19 000 km godišnje pod "dosta" dobar razlog za kupnju bolje gume od neke Sava gume. Mislim da će mi Michelin, Goodyear ili Pirelli biti sigurno dugotrajnije. Tako da ako netko radi tipa 25 000 km godišnje ili više niti ne smije kupiti nešto što nije premium. Osim potrošnje i dugotrajnosti tu je i sigurnost na prvom mjestu, a ako promjeniš 2 jeftinije dok bi imao jednu premium dođe ti na isto.

 gore u ranijem postu sam napisao 3000 km godišnje...

zbog guma koje ulaze u sedmu godinu a malo su prešle pitao sam trebam li ih mijenjati, jer na webu ima "ako" su dobre ne treba itd...netko kaže obavezno..

Memphis uto 30.4.2019 08:52
Anđeo bez falinge kaže...
ante5656 kaže...

 

 Zanemari te a b c i bučnost....
Uspoređuješ dvije gume koji ni blizu nisu iste ..a uostalom da ih nove testiraš u istim uvjetima vjerojatno bi bile jako blizu ...a sto nakon odvozenih 10 , 20, 30 tisuca km .... kakva bi onda bila usporedba ....
Ovi testovi ne pokazuju kvalitetu gume , jer svaka guma koja je nova je dobra .... 

 razmišljao sam o gumama kao o mobitelima.

zar je stvarno svaka guma Michelin, Continental premium klase bolja od jeftinije premium gume odn. guma manje poznatih proizvođača ?

mislim da i tu ima prostora za razgovor... 

 

razmišljam, kad već prelazim malo kilometara po godini ne isplati mi se za gumu dati 550kn ako ju mogu kupiti po 450 kn..

ne mislim na gumu od 300 kn

 

 

 Nemaš kaj razmišljat ... stvari su vrlo jednostavne ... koliko para toliko muzike ... kao i u svemu ostalom. Naravno da jesu .... a ostale su sve više manje low end brandovi istih tih proizvođača ...

sve sad ovisi koji su tvoji prioriteti ... hoćeš si pomoć sa tih 300 kn gore dole na ceh od 2000 kn je na tebi ... po meni nema smisla jer cjenovna razlika je minimalna u odnosnu na performanse.

 

Razlike naravno postoje samo sad tu ima više faktora .... netko tko nema pojma o vožnji ili gmiže po cesti možda neće ni primjetit ... netko hoće .. isto tako dosta toga ovisi o stanju ostalih komponenti na autu ... ali svaki danas baca review koji 80% nije mjerodavan ... jer ima tu puno neznanja o samim gumama. Naravno cijena je taj presudan faktor koji donosi prevagu. Nekome je cijena prioritet nekom druge stvari kao sigurnost, performanse pa prema tome izlaze ocjene i preporuke ... 

 

Tko god ti preporuča neku jeftinu gumu i diže je u nebesa znaj da nema pojma ili nikad nije imao pravu gumu na autu ...  kad padne kiša ili s vremenom korištenja se pokazuju čari prave gume.

 

 

CyberPlague pon 17.6.2019 15:05

Moja preporuka je svakako i brand Kumho ukoliko ih ima u toj dimenziji, došle su s autom(Passat CC 2015) konkretno model Ecsta PS91 na 18'' od tad sam s njima prešao 15 000 i odlične su iako u mom slučaju sama veličina felge i širina gume igraju veliku ulogu u držanju ceste. Također na caddyu imam 16" Uniroyal rainexpert (mislim da je oznaka 3) i također savršena guma za svaki dan te odlično drži cestu po kiši,obzirom da je radno auto u pitanju mislio sam nakerit Savin krš po četvrti put al kombinacijom nekih popusta i rodbinskih veza upao sam u uniroyal po jako povoljnoj cijeni i mislim da od sad ništa drugo neće ić na caddya